Zonne-energie hoort er helemaal bij Ypenburg na 56 jaar weer voor de burgers Ewdateomant BINNENLAND 'ZONNEPROF' KRIJGT GROENE PLUIM ZATERDAG 21 SEPTEMBER 19! leid EINDHOVEN Ecolo gisch zuivelbedrijf Karwij, graanpletterij De Halm, windmolenbouwer Henk Lagerwey en biologisch inmaakbedrijf Gaiapolis kregen een Groene Pluim van milieu-educatie- en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde. Morgen wordt een pluim uitge reikt aan professor Chris van Koppen. Een figuur die minder in het biolo- gisch-dynamische verant woorde rijtje past, althans zo lijkt het. De verwarring neemt toe als het opgegeven adres in Eind hoven een keurige villawijk blijkt te zijn. En een man in blauwe blazer, streepjesover hemd en dito das, de deur opent. De 64-jarige emeritus hoogleraar in de energie- en warmtetechniek zit ook een beetje met de uitreiking in zijn maag. Hij geeft eerlijk toe dat hij niet van het bestaan van de Groene Pluim afwist. Maar ach, zo'n onderscheiding is al tijd leuk. En het neveneffect, het vestigen van de aandacht op duurzame energie, is alleen maar gunstig, vindt hij. Want zonne-energie is de gezondste vorm van energie. Professor Van Koppen staat bij de Technische Universiteit Eindhoven bekend als de 'zon- neprof'. Hij heeft baanbrekend werk verricht op het terrein van de duurzame energie. En is nog steeds actief om het ge bruik van zonne-energie te sti muleren. Onder meer als voor zitter van de Nederlandse af deling van de International Solar Energy Society (ISES). Al vragend naar zijn baanbre kende werk blijkt hoe beschei den de zonneprof eigenlijk is. „Ik kan zo tien mensen opnoe men die de afgelopen jaren meer tijd in het terrein van de zonne-energie hebben gesto ken dan ik. Iedere onderzoe ker doet wel iets baanbre kends", wimpelt hij de loven de woorden van zich af. Dubbel glas Veel liever praat hij over het congres in Denver (VS) waar hij net van is teruggekeerd. Waar de 1400 bezoekers „baanbrekend" bezig zijn op het gebied van zonne-energie. En dat er nog zoveel gedaan moet worden om de nieuwe technieken goed te ontwikke len. „Een Australische collega is dubbel glas aan het maken met een vacuüm ertussen. Dat isoleert erg goed, beter dan het glas dat we nu al hebben. Ie dereen dacht tot voor kort dat dat onmogelijk was, maar hij maakt het wel waarschijnlijk dat deze nieuwe produkten over tien jaar in Nederland worden verkocht". Van Koppen haalt de 'nationa le energie strategie' van de VS aan die tijdens het congres werd gepubliceerd. Met daarin een schatting over de rol van -duurzame energie in de toe komst. Duurzame energie is de verzamelnaam voor wind-, zonne-energie en energie van biomassa (hout). In 1970 nam duurzame energie zes procent van het totale energieverbruik in de VS voor haar rekening, in 1990 was dat opgelopen tot acht procent. Elf procent is de schatting voor het jaar 2010, stijgend tot achttien procent in 2030. „Zo'n grote energieverbruiker als de VS ziet de rol van duur zame energie dus wel zitten. Maar van het totale onder zoeksbudget krijgt deze vorm van energie wel erg weinig geld. Kernenergie, toepassin gen voor kolen krijgen het leeuwedeel. Daar zijn mijn col lega's erg boos over". Wat hij er zelf van vindt, doet er niet toe, zegt hij. „Het blijven altijd zakelijke redenen waarom mensen overgaan van de ene energiedrager op de andere. Er wordt bijvoorbeeld geke ken naar de kosten op lange termijn. En dat pakt weer gunstig uit bij zonne-energie. Anderen gaan over op duurza me energie uit fatsoen, om onze planeet niet langer te vervuilen". Java De zonneprof merkt op dat de toepassingen van zonne-ener gie vooral een weg vinden via afzonderlijke projecten waarin de omstandigheden gunstig zijn. De grootste gebruiksmo gelijkheden bieden afgelegen plaatsen waar geen aansluiting op het elektriciteitsnet is. Zo heeft Rijkswaterstaat al zijn boeien van zonnepanelen voorzien: dat bespaart heen- en-weer-varen om de accu's te vervangen. Boeren gebruiken zonnepanelen gekoppeld aan drinkbakken voor het vee. Met behulp van de opgewekte energie wordt een pomp aan gedreven die water aanvoert uit de sloot. Ook tuinhuisbezit- ters en caravaneigenaren heb ben het zonnepaneel al ont dekt, zodat aansluiting op het net niet meer nodig is. Tachtig weer goedkoper om de kabel door te trekken". Pionier Dé pionier op dit gebied is de zonneprof zelf. Hij durfde het in 1976 aan om in zo ongeveer het bewolkste land van de we reld als eerste een huis te laten bouwen op het gebruik van zonne-energie. Hij liet vijftig vierkante meter zonnecollec toren op het zuiddak aanbren gen. Van half april tot eind september staat de zon garant voor warm water. „Met de goed geïsoleerde huizen van dit moment heb je minder no dig. Alleen voor warm water heb je aan zo'n drie tot vier vierkante meter zonnecollec toren voldoende. Zo'n installa tie wordt steeds betaalbaarder, bovendien geeft de overheid subsidie. Je speelt ruwweg quitte tegenwoordig". Tussen al deze toepassingen en grootschalige energie-opwek king gaapt echter een groot gat. De wereldproduktie van zonnepanelen is goed voor on geveer veertig megawatt (1 megawatt is een miljoen watt). Dat is niet veel in vergelijking met een gemiddelde Neder landse centrale waarvan het vermogen op 650 megawatt ligt. Volgens Van Koppen zal dat nog wel even zo blijven. „Voordat een nieuwe energie drager volop op capaciteit is, is bijna een eeuw nodig. Olie is in het midden van de vorige eeuw ontdekt en is pas in het midden van deze eeuw een top-energiedrager geworden. Eind vorige eeuw liet iemand een drukpers al op zonne- energie lopen, maar dat is een voorloper geweest. Eigenlijk zijn we er in de tijd van de oliecrisis in 1973 op brede schaal mee begonnen. Over een halve eeuw is de olie op, dus komt het goed uit dat zon ne-energie dan mogelijk een topdrager is geworden". Zonne-auto Ook al wordt er nog geen opti maal gebruik van gemaakt, zonne-energie hoort er al wel helemaal bij, merkt de zonne prof op. Zonneboilers op de Wim iele ïinis de daken in Japan zijn he maal. In het Middellani gebied stikt het van de panelen om elektriciteii 'eje wekken en zonnecolle v om water te verwarm Zwitserland is het woon om in een auto o ie d: ne-energie naar het gaan. Elke dag rijden d voertuigen over de Zw wegen. De toepassingel den in rap tempo ontde! nieuwd en verbeterd, vanzelfsprekende dageli fdt bruik van zonne-enei niet meer zo ver weg r we denken. Misschien er niet veel over gesprol geschreven. Dan denk i het weerbericht is ookfanl SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Chris van Koppen is de enige Nederlandse hoogleraar die in een 'zonnehuis' woont. FOTO: STEPHEN EVENHUIS procent van de wereldbevol king is overigens niet aange sloten op het elektriciteitsnet. Derde-wereldlanden kunnen in ruime mate profiteren van zonne-energie. Van Koppen vertelt over het dorp Sukatani op Java dat vol staat met zon nepanelen om elektriciteit op te wekken. Een kabel leggen naar de dichtsbijzijnde elektri citeitscentrale bleek kostbaar der dan het plaatsen van zon nepanelen. „Ze hebben niet zo veel elektriciteit, maar het is genoeg voor verlichting en te levisie. Dat laatste is belang rijk als communicatiemiddel en voor het onderwijs. Het is letterlijk een verschil van dag en nacht. Maar voor een dorp in de buurt van Jakarta is het Idoor LUUD VAN DER HAM RIJSWIJK Amper vijf jaar geleden, bij gelegen heid van het vijftigjarig bestaan, verklaarde de toenmalige kolonel A.W. de Haas tegenover onze krant zich geen enkele zorg te maken over het voortbestaan van de vlieg basis Ypenburg. Navo- verplichtingen, Structuur schema Militaire Terrei nen en de Planologische Kern Beslissing leken die zekerheid voeding te ge ven. Toch sloot de huidige commandant van de vliegbasis, kolonel R.J. Singels, gistermiddag voorgoed de poorten. De Haas is natuurlijk geen po liticus. Want die zeggen nooit 'nooit'. In de tussentijd is im mers heel wat veranderd in de wereld, waarbij vooral het verdwijnen van het 'rode ge vaar' heeft gezorgd voor nieu we mogelijkheden. Niet alleen in de Sovjetunie, maar zelfs in Zuid-Holland. Ypenburg is, zoals bekend, voorbestemd voor de huisves ting van circa 25.000 Randste delingen en de vestiging van een industriegebied en gaat geflankeerd worden door een immense vuilverbrandingsin stallatie, de zogenaamde Gavi. Toch een beetje een roemloos einde van een vliegveld, waar voor de toenmalige burge meester van Rijswijk, mr. J.A.G.M. van Hellenberg Hu- bar op 22 februari 1936 de eer ste spade de grond in stak. Een half jaartje later al volgde de feestelijke opening door de mi officiële heropening. Aandeel houders in de nieuwe NV wa ren de gemeenten Den Haag en Rijswijk en Frits Diepen. Dat moment was, net als de ingebruikneming in 1936, de aanleiding voor een driedaagse luchtvaartshow. Juist door dit soort grote vliegfeesten, de IL- SY's (internationale Lucht vaart Show Ypenburg), heeft het vliegveld bij het publiek grote bekendheid gekregen. Na de oorlog werd het vlieg veld in gebruik genomen door de Nationale Luchtvaartschool en de Rijksluchtvaartschool. Die laatste instelling leidde er verkeersvliegers op, de eerste testte er onder meer enige tijd aspirant-luchtmachtvliegers. Verder vestigden zich rond het vliegveld diverse lucht vaartondernemingen, met name de bedrijven Schreiner Luchtvaartgroep en NV Frits Diepen Vliegtuigen. Na een lange politieke discussie werd in januari 1952 besloten Ypen burg uit te breiden met een verharde start- en landings baan, niet alleen voor de bur gerluchtvaart, maar ook voor militaire straalvliegtuigen. In de loop van de jaren vijftig herkreeg Ypenburg zijn mili taire functie. De eerste com mandant van de basis werd luitenant-kolonel J. Roukens. Slapende basis Een operationele straaljagerba sis is Ypenburg nooit gewor den. Wel werd het de thuisha ven van de Dakota's en later de Friendships van het 334 squadron, terwijl ook de groep Lichte Vliegtuigen en de SAR/TAR (Search And Res cue/Tactical Air Rescue) er onderdak kregen. Ypenburg bleef een actieve vliegbasis tot 1 oktober 1968. Toen besloot de minister van defensie de status van Ypenburg te veran deren in een p.p.r.-status (Prior Permission Required). De operationele onderdelen verhuisden naar elders. Deze maatregel vloeide voort uit fi nanciële overwegingen, maar hield ook verband met toene mende klachten over geluid hinder. Vanaf dat moment had groot Den Haag geen last meer van overvliegende straaljagers. Ypenburg werd een slapende basis, ofwel een reserve-oor logsveld, waar in vredestijd Het na-oorlogse Ypenburg, december 1948. De toenmalige minister van verkeer en waterstaat, jhr. ir. O.C.A. Lidth de Jeude verricht de officiële opening. nister van Waterstaat jhr. ir. O.C.A. van Lidth de Jeude. Door de oorlogsdreiging werd al vrij snel duidelijk dat het burgervliegveld een militaire bestemming zou krijgen. Een mislukte poging van Defensie om het vliegveld te kopen, be gin 1938, ging vooraf aan de vordering tijdens de algehele mobilisatie, een jaar later: de militairen deden hun intrede op Ypenburg. In de meidagen van 1940 werd om Ypenburg zwaar gevochten. Enige malen verwisselde het veld van be zetting, totdat het uiteindelijk in Duitse handen viel. Flug- platz Den Haag werd toen de naam. Voor de reparatie van het gehavende vliegveld maakten de Duitsers gebruik van puinresten uit het zwaar gebombardeerde Rotterdam. De bezetters moesten evenwel al snel ondervinden dat het vliegveld erg kwetsbaar was voor de Engelse Blenheim- bommenwerpers. Bovendien liep de conditie van de lan dingsbaan door de slechte drainage steeds verder achter uit. De organisatie Todt maak te het vliegveld in 1943 on bruikbaar, waarna Ypenburg de rest van de oorlog zou fun geren als lanceerplaats voor Vl-raketten. Grote delen van de houten landingsbaan wer den in noodkachels opge^ stookt. ILSY's Ruim twee jaar na het einde van de oorlog, 16 mei 1947, verrichtte prinses Juliana de De gebouwen op Ypenburg tijdens de afwerkingsfase vlak voor de opening in 1936. FOTO'S: ARCHIEF SIJTHOFF PERS - -***' Wite Indrukwekkende luchtformaties waren er te zien op de ILS' Internationale Luchtvaart Shows Ypenburg, die tussen 18 .m- 1957 werden gehouden. slechts beperkt vliegverkeer mogelijk bleef ten behoeve van de Koninklijke Lucht macht, het Koninklijk Huis, het kabinet en het parlement. Tal van staatshoofden en an dere VIP's die in het recente verleden een bezoek brachten aan ons land, arriveerden op de vliegbasis om hun reis van daar voort te zetten. De heeft sinds 1968 Ypenburg. De school haar huidige vorm en zal opgaan in de tafschool, die op dit aan.de Brasserskade bouwd. Dit instituut laatste militaire dat aan Ypenburg blijft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4