libbers sust otest tegen ilieuheffing BINNENLAND Net als vroeger Kwart baasjes kan niet goed met huisdier omgaan „Betere bescherming oproepkrachten nodig' L Nieuwe apparatuur spaart proefdieren 19! daeSoivawt onomie in noorden oosten gegroeid rijke i i de et Mid< hen •sident inden ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 VAN RIETSCHOTEN JAAG Het noorden en oosten van Ne- hebben in 1990 een groter aandeel gekre- de Nederlandse economie. De totale waarde in die regio's geproduceerde goederen ieer dan de gemiddelde nationale waarde- van 6,9 procent, zo heeft het Centraal Bu- jor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. :uto Regionaal Produkt (BRP) van de pro- Groningen nam toe met 9,9 procent en de l^jlijging in Friesland bedroeg 7,8 procent. boekte een groei van 7,5 procent, Gelder- n ',4 procent en Overijssel 7,3 procent. De °P he in Groningen is vooral toe te schrijven aan e inkomsten uit olie- ^n aardgaswinning. Keurmerk tour-operators DEN HAAG Tour-operators die zich be zig houden met buitensportvakanties kun nen voortaan een aanvraag indienen bij de Stichting Recreatie voor het zogeheten Keurmerk. Dit Keurmerk, eeri initiatief van deze stichting en van de Nederlandse Belan genvereniging voor Buitensporters (NBVB), moet toeristen kwaliteit en zekerheid garan deren. Het Keurmerk werd gisteren gepre senteerd. De Stichting Recreatie en de NBVB maken zich zorgen maakten over de wildgroei van het aanbod van avontuurlijke buitensportreizen. Met het instellen van het Keurmerk wordt de zekerheid gegaran deerd, dat reisorganisaties zorgvuldig met de natuur omgaan. „Het gaat bij het Keur merk om drie trefwoorden: natuurgericht, milieuvriendelijk en veilig", zei gisteren Pe ter Rens, beleidsmedewerker bij de Stich ting Recreatie. Defensie koopt voor half miljard nieuwe radio's DEN HAAG Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defen sie) gaat voor een half miljard gulden aan nieuwe radio-zend- apparatuur kopen. Het is onze ker of de Nederlandse indus trie van deze order voor de Landmacht kan meeprofiteren. Hollandse Signaal Apparaten- fabriek in Hengelo kan geen kant-en klare apparaten leve ren maar is wel in staat onder delen te leveren aan andere fa brikanten. De huidige appara tuur is volgens de staatssecreta ris verouderd en versleten. Wao ten grave op 'Zwarte Woensdag' DEN HAAG Het zogeheten Breed wao-front, waarin een aan tal organisaties samenwerkt, heeft 25 september uitgeroepen tot Zwarte Woensdag Op deze dag zullen delegaties uit alle provin cies in Den Haag aan Tweede-Kamervoorzitter Deetman lijsten met handtekeningen en een petitie aanbieden. Op het Binnen hof zal een monument voor de wao worden opgericht, waar alle deelnemers aan Zwarte Woensdag bloemen zullen leggen. Op de actiedag wordt ook de solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden symbolisch ten grave gedragen. De demon stranten, die allen donkere kleren zullen dragen, vertrekken vanaf ongeveer 12.30 uur in een optocht van het Maliefeld naar het Binnenhof. Aan de kerken in Den Haag is gevraagd de (nood)klokken te luiden. Met deze manifestatie wil het Breed wao-front duidelijk maken dat de door het kabinet voorgestelde wao-wijzigingen een zwar te bladzij vormen in de levens van niet alleen arbeidsongeschik ten en gehandicapten maar van alle Nederlanders. „Op Zwarte Woensdag moet duidelijk worden dat het eind in zicht is van de Nederlandse sociale zekerheid", aldus een communiqué van het Breed wao-front. E AANVAL VVD-LEIDER BOLKESTEIN ensch Polei rhande ibroke slinge t in de VAN RIETSCHOTEN en RIK IN 'T HOUT misli >or de naar missie die de devie econo jndstofheffing die vol- Warsci jaar moet ingaan op van de Wet Algemene ïgen Milieuhygiëne is hem volkomen aardigd. „We hebben oede argumenten voor, iet beginsel dat de ver moet betalen", aldus Bovendien kan met irengst van de brand ing een beter milieube- ooruit eigen ïven n moeis l kan ver de line h rzien en en ten en t te pii i statei jn (chef), hoven. Pieterse. HAAG Premier Lubbers is niet onder de in- van de protestbrieven die hij deze week van de 1 'eversorganisaties VNO en NCW en enkele indi- ondernemers heeft gekregen naar aanleiding op stapel staande milieuheffingen. Uyl. Bolkestein heeft alle be grip voor deze brief van onder andere Shell, Akzo en DSM tegen de voorgenomen drasti sche verhoging van de brand stofheffing, zo zei hij vanoch tend in Utrecht op een partij raad van de VVD. „Het kabi net gaat de brandstofheffing misbruiken om zijn financiële problemen op te lossen. Offi cieel gaan de heffingen de kosten van het milieubeleid dekken Maar wie kan mij uit leggen waarom de chemische industrie moet opdraaien voor de subsidies aan de Brabantse mestboeren. De industrie is misschien wel een melkkoe mhar zij produceert tenminste geen mest". De VVD-leider deed een felle aanval op CDA-minister An- driessen. Hij vindt het onbe grijpelijk dat deze bewinds man van economische zaken akkoord is gegaan met de ver- concurrentie van het hoging van een heffing die de is er: landse bedrijfsleven als concurrentiepositie van de Ne derlandse industrie op het spel zet. „Deze minister lijkt niet meer mee te doen. Klaarblij kelijk wordt in ons land ook al de positie van minister als vut regeling gebruikt". Premier Lubbers was in 1976 minister van economische za ken in het kabinet-Den Uyl toen negen grote ondernemers in een open brief protesteer den tegen het in hun ogen veel te linkse regeringsbeleid. „De minister-president weet dus wat deze nieuwe brief bete kent. Ik hoop dat hij dit keer wel wil luisteren", zei Bolke- 1993 in te voeren rende heffingen' waar rnemers beducht voor ;ich ad effingen die de bedrij- le impi oeten dwingen tot scho- roduktieprocessen) staat de premier nog nau iets vast. Een commis- ier leiding van prof. dr. dl on moet daarover het nog adviseren. Het ka- wil er alles aan doen orr. n om i rjj0men dat de interna- Op zie e van de regulerende •en wordt aangetast, zo Lubbers. „Dat doel ,ider meer bereikt wor- met no |or ervoor te zorgen dat nen zie ulerende heffingen in- hen bi onaal worden opgelegd, minst in Europees ver- Het laatste woord over effingen is dus nog lang zegd". De premier sloot lit dat de regulerende •en later dan 1993 wor- gevoerd eider Bolkestein vindt tet kabinet-Lubbers/Kok paalde opzichten doet aan het kabinet-Den Onverwacht Gevolgd door twee fietsende paleisrechercheurs nadert prins Willem-Alexander de finish van de Paleizen Estafette Loop 1991 in Apeldoorn. De kroonprins nam tot veler verrassing deel aan de wedstrijd, nadat hij eerst bij paleis 't Loo het startschot had gelost. FOTO: ANP door BERT JANSMA De blijdste boodschap komt wat mij betreft deze week uit Amsterdam. Afgelopen woensdag herinnert een Amsterdamse taxi-chauffeur me aan een mooi initiatief van de chauffeurs in de hoofdstad: de Mytyldag. Het klinkt simpel, maar 'het is een operatie waar wel even de pet voor af mag. Het gebeurt nu al veertig jaar: de Mokumse taxi neemt alle kinderen van de Amsterdamse Mytylschool een dagje mee op stap. Eergisteren was dat, en het ging naar de Efteling. Een operatie waaraan honderd chauffeurs-met-auto belangeloos deelnamen, met in de stoet nog tien rolstoelbusjes en een vrachtwagen voor ander 'rollend materieel' zoals elektrische rolstoelen. De Amsterdammers met hun aangenomen-kinderen-voor-een-dag kregen begeleiding van elf marechaussees plus politie. Hardnodig, want. zoals een chauffeur 't me gisteren via z'n autotelefoon in goed Mokums liet weten:Wanneer de eerste taxi in Breukelen staat, rijdt de laatste nog in Amsterdam-centrum". En omdat veertig jaar een soort jubileum is mochten de dames van de chauffeurs voor het eerst mee. Ik wilde mijn zegsman net iets onder z'n neus wrijven over andere manieren waarop de taxi wel eens in de krant komt, maar hij was me voor: „Kijk, wij geven er nooit publiciteit aan. Sommige ouders vinden dat misschien niet leuk. Ach. en wij zorgen dat we tóch wel in het nieuws komen Hij lacht er opgeruimd bij: „We lijken van die harde jongens, maar daar prik je zo doorheen. We doen meer van dit soort dingen. Een dagje voor zieke kinderen uit het AMC (Amsterdams Medisch Centrum). Drie dagen voor bejaarden aan het eind van het jaar, en een dag op stap in mei met een heel bejaardentehuis. Belangeloos. We zoeken zelf sponsors voor de bijkomende kosten En ik wordt uitgenodigd om maandag aanstaande te komen kijken naar de videobanden die er eergisteren gemaakt zijn. Bestaat er in Den Haag zoiets Wees gerust, ook in deze stad kun je onverwacht aangenaam getroffen worden. In een 'Turkse winkel' dit keer. op de Hoef kade waar we nog wel eens binnen willen vallen voor dat lekkere Turkse brood, baklava of andere zoetigheid. Vóór ons een oudere dame die haar bestelling heeft gedaan, maar zes en een halve gulden te weinig in haar knip vindt. „Dan moet u dit en dat maar terugnemen" zegt ze. „Nee, dat komt de volgende keer wel", laat de Turkse winkelbaas weten. Aha, vaste klant zeker, denk ik. Nee hoor. Wilt u dan geen naam van me. u kent me helemaal niet?", zegt mevrouw. Turkse baas schudt 't hoofd met geruste glimlach. „Komt wel" Zoiets geeft me een goed gevoel. De wereld lijkt er opeens warmer en kleiner door. Alsof we allemaal nog in hetzelfde buurtje wonen. Net als vroeger. UTRECHT Ruim een kwart van alle honden en katten in Nederland heeft gedragspro blemen omdat de eigenaar er niet goed mee om gaat. Bijna een vijfde van alle honde- en kattebezitters is totaal niet ge hecht aan zijn huisdier en had dus volgens drs. N. Endenburg nooit aan een huisdier moeten beginnen. Klinische pedagoge Enden burg promoveert volgende week op het meest uitgebreide onderzoek dat ooit naar huis dieren is gedaan. In de afgelo pen vier jaar enquêteerde de wetenschapper 1478 mensen (zonder en met huisdieren) en verzamelde zij een schat aan gegevens. De onderzoeksresul taten dienen als basis voor vervolgonderzoek. Ze bieden tal van handvatten voor nieu we onderzoeken. Waarom bij voorbeeld houden mensen ten zuiden van de rivieren minder huisdieren dan daarboven? En vinden honden het wel leuk om huisdier te zijn? Kunnen honden eigenlijk wel iets vin- Endenburg verdiept zich de komende acht jaar in de in vloed van een hond op de ont wikkeling van kinderen. „Centrale vraag in het onder zoek is of honden een bescher mende factor kunnen zijn in de ontwikkeling van kinde ren. Kinderen worden steeds meer geconfronteerd met pro blemen. Denk alleen al aan ouders die gaan scheiden of de prestatiedruk op school. Mis schien dat je een huisdier kunt aanraden als een kind klem zit en bij voorbeeld nog maar weinig communiceert met de omgeving. Een hond zou een kind misschien door een crisis kunnen helpen. Kinderen ver tellen hun geheimpjes veel eerder aan een huisdier dan aan een mens. Een huisdier heeft niets bedreigends, is er altijd voor jou". Dat is volgens Endenburg één van de belang rijkste redenen waarom men sen een dier in huis nemen. De huisdierenbezitter gaat vol gens Endenburg een stap te ver als hij of zij het dier als vervanging van de mens gaat zien. „Ik heb het dan niet over mensen die hun huisdieren la ten begraven of cremeren, want dat kan heel goed zijn voor de verwerking van het rouwproces. Nee, ik bedoel de mensen die de hond een pakje aangeven, de poes naar een duur dierenhotel sturen of de hond op een stoel aan tafel la ten meeëten. Dat is allemaal heel krom. Dan moeten dieren de rol van mens vervullen en dat lukt van z'n levensdagen niet" Endenburg wijt de ex cessen aan de welvaart en toe nemende eenzaamheid. „En ik vrees dus dat steeds meer mensen vreemd zullen om gaan met huisdieren. Dat heeft niets te maken met de relatie mens-dier, maar is een pro bleem van mensen onderling". Huisdieren kunnen mensen uit hun sociale isolement hel pen. Ouderen in verzorgings tehuizen zouden daarom een huisdier moeten mogen hou den, vindt Endenburg. „In ie der geval zouden ze een huis dier niet hoeven af te staan. Een dier vormt vaak de laatste verbinding met een overleden partner en kan een middel zijn om aan extra sociale contacten te komen. Met een hond moet je toch vier keer per dag de deur uit". aringstermijn st verlengd VAN RIETSCHOTEN HAAG Minister Ballin (justitie) wil de ngstermijn voor incest ere seksuele delicten je- nnderjarigen verlengen, eft dit gisteren aange- in een brief aan de Kamer, g geldt voor incest en seksuele delicten in het en een verjaringster- in twaalf jaar (en in be- gevallen vijftien jaar), nd vanaf het moment alas, D Dj it misdrijf plaatsvond, 'en die bijvoorbeeld op H pjg htste jaar door hun va- leksueel werden mis- kunnen hun vader der- na hun twintigste jaar eer voor de rechter da- ede op aandringen van 'eede Kamer, diverse Sappelijke organisaties rmalige slachtoffers van ngsqebied ^eeft de minister nu i Pers Unie steld de verjaringster- Nede is te laten ingaan als het SljleveN ,fer zestien )aar is Se- op de traumatische er in van personen die zijn van bepaalde iieuw Deiii i van incest èn hun be- lerink (Mos om iets tegen de dader ind (Beigfi >rnemen, is verlenging termijn zeker de moei- d", aldus Hirsch Ballin. id DEN HAAG De Sociaal Economische Raad wil dat de rechtspositie van oproepkrachten wordt verbeterd. Oproepkrachten en thuiswerkers moeten hun los-vaste werkverband kunnen beschouwen als een rechtsgeldi ge arbeidsovereenkomst. Dit staat in een advies dat de SER aan het kabinet zal uitbren gen. De werknemers en een deel van de kroonleden van de SER wil verplichtingen aan de werkgevers opleggen. Te denken valt aan een minimumaantal uren en een bepaald basisbedrag dat een oproepkracht en thuiswerker per maand krijgt. De werknemersvertegenwoordigers in de SER willen een einde maken aan het misbruik dat werkgevers maken van de zoge naamde flexibele arbeidsrelaties. Het gaat dan om zo'n 250.000 mensen die ten minste twintig uur per maand werken voor één werkgever. De oproepkrachten en thuiswerkers hebben wel verplichtingen tegenover de werkgever, maar de werkgqver niet ten opzichte van de werknemers. De werkgevers in de SER denken dat een verdergaande regeling de ondernemers zal af schrikken en zij eerder geneigd zijn oproepkrachten van de lijst te schrappen. Volgens NCW-directeur Weitenberg dreigt er dan een informeel circuit te ontstaan met min of meer geheime lijsten met oproepkrachten. De werkgevers gingen in de SER toch akkoord met een minimale regeling zoals het kabinet ook voor ogen staat. De vakcentrales en een meerderheid van de kroonleden willen de regeling echter zo ver uitbreiden dat de arbeid die verricht wordt door oproepkrachten en thuiswerkers in iedere geval wordt beloond volgens de richtlijnen van het wettelijk minimumloon. Bovendien moet een oproepkracht en thuiswerker door de werkgever behandeld worden als zijnde een werknemer met een arbeidsovereenkomst met de daaraan verbonden rechten en plichten. Jubileum Glunderend kijkt de 24-jarige Gerben Tulp om naar de andere orkestleden, na dat hij Prinses Juliana het eer ste exemplaar van de jubileum- cd van de Josti Band mocht overhandigen. Het 25-jarige ju bileum van dit huisorkest van de Hooge Burgh, een centrum voor geestelijk gehandicapten in Zwammer- dam, werd ge vierd in het Utrechtse Mu ziekcentrum Vredenburg. FOTO- \NP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON UTRECHT Met een wetenschappelijk pro gramma wordt maandag aan de rijksuniversiteit in Utrecht een geheel nieuw apparaat voor biomedisch onderzoek officieel in ge- bruikgesteld. Afgezien van de vooruitgang die met de NMR (Nuclear Magnetic Resonance) bij het onderzoek geboekt kan wor den, spaart men vele proefdie ren. Met behulp van de toegepaste NMR-techniek. in Nederlands vertaald „Kernspinresonan tie", is het mogelijk afbeeldin gen te maken van doorsneden van levende dieren, planten, vruchten en organen. Voorts kunnen onderzoekers met het apparaat plaatselijk de stofwis selingsprocessen van levende objecten in detail bestuderen De proefdieren ondervinden daarvan geen schadelijke ge volgen. Voorbeelden van onderzoek dat met de NMR mogelijk is, zijn: het bepalen van het effect van een geneesmiddel in een levend wezen, het meten van de resultaten van een therapie of van een dieet of het volgen van veranderingen in een or gaan, zoals de groei van een kankergezwel. Met de installatie, die het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen op voorstel van de Nederlandse organisatie voor wetenschappelijk onder zoek met acht miljoen gulden financierde, wordt nu al on derzoek gedaan naar het effect van kankerremmende medi cijnen. Bestuurders randstad boos over CDA-kritiek op tolplan DEN HAAG De kritiek van de Tweede-Kamerfractie van het CDA op onderdelen van het tolplan van minister Maij (verkeer), is bij de meeste randstadbestuurders niet in goede aarde gevallen. De as pecten die voor het CDA niet door de beugel kunnen, vor men voor de verkeerswethou ders in de randstad juist min of meer voorwaarden om met de tolheffing akkoord te kun nen gaan. De christen-democraten lieten deze week weten dat de op brengst van de tol. die de mi nister vanaf 1995 op zo'n 24 plaatsen rond de groie steden wil heffen, uitsluitend besteed mag worden aan verbetering van de infrastructuur. Maij wil daarentegen een deel van dat geld bestemmen voor het ver beteren van het stadsgeweste lijk openbaar vervoer. De steden, die herhaalde ma len hebben laten weten het huidige budget voor uitbrei ding van het stadsvervoer on toereikend te vinden, juichen dit voornemen uiteraard toe De Utrechtse verkeerswethou der Schouten, zelf ook CDA- lid, zou het „merkwaardig" vinden om de tolgelden alleen te bestemmen voor het weg vervoer „Iedereen is gebaat bij een goed verkeers- en ver voersbeleid. Daarbij hoort ook het openbaar vervoer". De Haagse wethouder Meijer (VVD), tevens voorzitter van de Vervoerregio Den Haag, stelt dat er tot dusver vier sce nario's zijn opgesteld om het autoverkeer terug te dringen en geld binnen te halen voor de verkeersplannen van Maij. Het betrof achtereenvolgens accijnsverhoging, rekening-rij den, een spitstoeslag (via een achter de autoruit te bevesti gen vignet) en tolheffing. „Van die vier vind ik tolhef fing het slechtste idee. Het is een veel te bot instrument. Re kening-rijden is aanzienlijk verfijnder, en dus acceptabe ler". Het ROA en Utrecht stellen zich - met allerlei voorbehoud - gematigd positief op De Vervoerregio Den Haag heeft Maij laten weten vooralsnog afwijzend te staan tegenover haar plannen. De regio wil dan ook niet meewerken aan de regionale stuurgroepen, die volgens Maij de tolheffing moeten voorbereiden. GROOTSTE WINDPARK VAN EUROPA IN LELYSTAD OFFICIEEL GEOPEND LELYSTAD Met 35 windturbines is het windpark Lelystad de IJsselmeerdijk in Lelystad hebben samen een vermogen van het grootste van Europa. Het park werd gisteren officieel geo- io,5 megawatt. De totale elektriciteitsproduktie is 15 miljoen ki pend door commissaris van de koningin Lammers in Flevoland. lowattuur wat overeenkomt met het stroomgebruik van 5000 Het windpark Lelystad zal niet lang zijn status van grootste in huishoudens. Europa behouden omdat het windpark in de Noordoostpolder Het project in Lelystad heeft 29 miljoen gulden gekost, binnenkort uitgebreid wordt tot 50 turbines. De turbines langs

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3