finale Waarom hangt die vlag van Joegoslavië niet halfstok?" ■CeidócGouaant" ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 Een beetje vrede wordt tegenwoordig gesloten op een vredesconferentie. Al twee weken lang is het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag het toneel van de conferentie die een einde moet maken aan de burgeroorlog in Joegoslavië. Maar dat houdt niet alleen in dat ministers, staatshoofden en diplomaten om de tafel gaan zitten om te praten over oorlog en vrede. Het betekent ook een boel overwerk voor. politie-agenten, journalisten, camera mensen, beveiligingsbeambten, ambassadepersoneel, koks en chauffeurs. )EN HAAG - Vooral politie- igenten zijn druk in de weer. Don- Ierdag is een zware dag, want ze noeten vroeg uit de veren om de ankomst van de allereerste minis- er van buitenlandse zaken van één an de Joegoslavische deelstaten in oede banen te leiden. Diep in de liddag komen de EG-ministers an buitenlandse zaken. De agen- mogen pas 's avonds laat weg ls de allerlaatste defensie-ministers an de WEU-landen veilig en wel ijn vertrokken. I deze hoogwaardigheidsbekleders wor- en geëscorteerd door politie-agenten op e motor om een veilige doortocht te erzekeren. „We moeten ervoor zorgen M ze nergens stil hoeven te staan", zegt 'n escorte-agent. „Want als ze stilstaan in ze kwetsbaar voor terroristische wen. Het is best leuk werk, maar fel van mijn collega's hebben hun vrije tgen moeten inleveren omdat ze dit erk moesten doen. Er zijn ook zoveel nro-tops in Den Haag nu Nederland torzitter is". m zeker te weten dat geen verkeer de öortocht kan belemmeren staat een total agenten bij de kruispunten te achten. De sfeer is ontspannen, er ordt nog wat nagepraat over afspraak- van gisteren, maar als de walkie-tal- meldt dat er weer een Joegoslaaf inkomt is er werk aan de winkel. Ze ringen de weg op om het verkeer tegen houden, waarna de Joegoslavische mi- ster passeert. 'e rijdt vervolgens naar een parkeerga- i&e, waar een beveiligingsbeambte van 't ministerie beoordeelt of de auto naar ands nnen maE- »!k mag ze alleen binnenla- als ik ze herken", zegt hij. „Soms is wel moeilijk maar het lukt wel lor", °or ze de parkeergarage binnengaan orden ze gefilmd door een legertje ca- crmannen uit bijna alle Westeuropese iden. Een Belgische geluidsman steekt ckem zijn microfoon in de parkeerga- Volgens de chauffeurs die wél naar bin nen mogen, worden er echter nauwelijks geheime besprekingen gevoerd. „Maar mijn Joegoslavisch is natuurlijk niet zo best. We vangen wel eens wat op als er Engels wordt gesproken, maar wereld schokkende plannetjes ben ik nog nooit te weten gekomen. We mogen ons trou wens nooit in de gesprekken mengen. De enige regel voor chauffeurs is: pet op en mond dicht". Om de stemming erin te houden is de parkeergarage versierd met vlaggen van alle twaalf EG-staten. De delegatieleden worden daar opgewacht door de chef protocol van het ministerie. Die neemt ze mee naar boven waarna het is afgelo pen met de protocollen. „Lord Carring- ton, die namens de EG bemiddelt, is na melijk een praktische man", zegt eert woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. „Hij staat dus niet toe dat er geruzied wordt over protocol len. Soms kan dat namelijk heel wat roet in het eten gooien. De onderhandelingen over de Vietnam-oorlog werden bijvoor beeld maanden vertraagd omdat de par tijen het niet eens konden worden over de vorm van de tafel. Noord-Vietnam wilde namelijk niet toestaan dat Zuid- Vietnam als gelijkwaardige onderhande lingspartner aan de tafel werd toegela- Inderdaad is er weinig formeels te be speuren in de onderhandelingszaal. Lord Carrington begroet de deelnemers met een vriendelijk: „Goed dat je er bent. Hoe gaat het?" De zaal ziet er vrij sober uit. Geen vlagvertoon, geen bloemen, al leen wat flesjes frisdrank en kopjes kof fie. Een gemiddelde gemeenteraadsver gadering van een gemiddelde Nederland se stad lijkt er niet minder officieel aan toe te gaan. Om de vraag te omzeilen welke nationaliteit de delegatieleden van de republieken die zichzelf onafhankelijk hebben verklaard vertegenwoordigen, staan beide landsnamen op het bordje gedrukt. De Kroatische delegatie zit dus achter het bordje 'Kroatië Joegoslavië'. Als alle ministers zijn gearriveerd, keert de rust terug in het journalisten-kamp. Op geïmproviseerde wijze wordt een aantal televisie-opnamen gemaakt. Een Italiaanse verslaggever klimt bovenop het kunstwerk voor het ministerie om zijn voorbeschouwing voor te dragen. Als een groepje Hagenaars joelend langs komt en de geluidskwaliteit van zijn po litieke bespiegelingen daaronder lijdt, bijt de Italiaan van zich af. Resoluut gaat de middelvinger omhoog. Ondertussen is een Duitse televisie-jour nalist een zenuwinzinking nabij. Voor het oog van de camera struikelt hij een keer of acht over dezelfde moeilijk ge construeerde bijzin. „Gelukkig waren het geen live-opnames", mompelt hij als het hem eindelijk is gelukt. Er zijn ook ongeveer twintig journalisten uit Joegoslavië naar Den Haag gekomen. „Het is leuk om hier in Den Haag te zijn", zegt een verslaggever van de grootste krant van Servië. „Holland is een vriendelijk landje. Gelukkig hebben we tijd genoeg om ook nog iets van het land te zien. Al met al gaat het er ont spannen aan toe. We slapen in dezelfde hotels als de meeste delegatieleden en ontbijten vaak met ze. Alleen bij de di ners mogen we er niet bij zijn". Overigens slapen de delegaties van de el kaar bestrijdende republieken Servië en Kroatië niet in hetzelfde hotel. „Maar dat is niet omdat de sfeer zo vijandig is", haast een lid van de Servische dele gatie te zeggen. „Het is om te voorko men dat grote massa's mensen zich rond één hotel verzamelen. Het is juist een goede, ontspannen sfeer. Iedereen mag zolang praten als hij wilt. We weten dat er iets uit gaat komen, want iedereen wil vrede". Intussen is de Haagse politie vol zelfver trouwen bezig de openbare orde te hand haven. „Ach, we hebben al zoveel confe renties in Den Haag gehad, we hebben dus wel enige routine opgebouwd", zegt een agent. „Daarom zeggen we ook dat het Haagse korps elke conferentie aan kan. Ook de Midden-Oosten-conferentie die misschien naar Den Haag komt zal voor ons geen enkel probleem zijn". Een collega-agent is wat voorzichtiger. „Zo'n conferentie over het Midden Oos ten zal toch wel wat gevaarlijker zijn. Misschien ga ik me dan wel ziek mel den. Als er echt een keer geschoten wordt, leg ik meteen mijn pet neer en kap ik ermee. Het moet wel leuk blij ven". Bommen Niet alleen regelt de politie het verkeer, ook wordt gecontroleerd of er ergens bommen liggen verstopt. De door de Baskische terreurorganisatie ETA vaak toegepaste autobom zal hier overigens onmogelijk kunnen ontploffen. In de omgeving van het ministerie geldt een parkeerverbod. „Maar als er een bom zou ontploffen zullen de ministers het toch niet merken", merkt een agent op. „De conferentie-zaal is namelijk een soort bunker en die is tegen elke bom aanslag bestand". Volgens een woordvoerder van de Haag se politie zijn er wel een paar honderd agenten nodig om zo'n conferentie in goede banen te leiden. „Maar het is bij zonder interessant werk voor hen. We hebben trouwens overal dranghekken klaar staan om eventuele demonstraties op te kunnen vangen. Laatst vroeg ie mand ons of we een feestje gaan bouwen als de conferentie zonder incidenten ver loopt. Dat doen we natuurlijk niet, want het is gewoon ons werk". Ook de technische dienst van het minis terie van buitenlandse zaken heeft het razend druk. „We moeten een heleboel televisie- en radiolijnen aanleggen. Bo vendien hebben we al tachtig telefoonlij nen aangelegd. Alle buitenlandse journa listen hebben namelijk een eigen tele foonlijn nodig om hun verhalen door te bellen. Je kan best even stiekem naar Australië bellen want de telefoonreke ning zal toch gigantisch hoog zijn". Ondertussen zwelt het aantal voorbij gangers dat even een kijkje neemt ge staag aan. „Wat is hier nou aan de hand?", zegt een fietser die zich verbaast over het grote aantal politie-agenten en cameramannen. „Oh ja, die Joegoslavië- conferentie natuurlijk. Ja, die hebben ze van het Vredespaleis naar hier verhuisd. In het Vredspaleis hadden ze niet genoeg stoelen, die moesten ze voor de ope ningsceremonie van twee weken geleden zelfs uit de Ridderzaal lenen. Echt waar hoor!" Overigens blijkt de man wel degelijk een Joegoslavië-kenner te zijn. „Je moet naar de historie kijken, hè. Het is een heel moeilijk probleem. Maar voor een sfeerverhaal kun je toch maar beter pro beren de conferentiezaal binnen te ko men. Alhoewel, daar laten ze toch niet het achterste van hun tong zien en ik doe dat wel, hè". Wagens „Wat een mooie wagens hebben die mi nisters zeg", roept een andere voorbij ganger bewonderend. „Ik woon hier in de buurt, ik heb al zoveel conferenties voorbij zien komen. Als je niets te doen hebt is het best leuk om te zien. Het is net een film, hè. Maar wat heeft deze conferentie nou voor zin? Ze gaan toch door met schieten! Maar ja, het is beter om te praten dan niets te doen, hè". Een andere voorbijganger is al even pes simistisch over de uitkomst van de con ferentie. „Ze kunnen die Joegoslavische vlag maar beter halfstok hangen. Het land bestaat toch niet meer. Zullen we De vlaggen die vlag naar beneden halen? Dan delen we hem door midden want het is een mooi souvenir. Het zal vast wel de laat ste keer zijn dat die vlag ergens wappert. Leuk hè, al die camera's. Dat wordt wat als die Midden-Oosten-conferentie hier ook komt!". Ondertussen is het perscentrum in een complete chaos veranderd. Een journa list die even niet goed oplet mist alles, want totaal onaangekondigd beginnen persconferenties op plaatsen waar ze niet horen te beginnen. Een persconferentie van Lord Carrington wordt aangekon digd en weer afgelast maar ondertussen heeft in 'een ander zaaltje de minister van buitenlandse zaken van de Joegosla vische federatie het woord genomen. Overigens hebben alle persconferenties die de Joegoslaven geven dezelfde te neur. Elke deelstaat ontkent de gevech ten te beginnen. Als het gedeelte met de Joegoslavische ministers voorbij is, is het nog lang niet afgelopen want buiten druppelen de wa gens van de EG-ministers van buiten landse zaken één voor één binnen. Er worden strengere veiligheidsmaatregelen gehanteerd, want nu is een complete weg afgezet door hekken die door politie agenten streng wordt bewaakt. Een verslaggeefster van het Amerikaanse televisie-station CNN wordt bijna hyste risch als ze er niet doorgelaten wordt. „De Kroatische minister van buiten landse zaken staat daarachter te wachten om door mij te worden geïnterviewd", briest ze. „We zijn het grootste televisie station van de hele wereld, maar we mo gen niet eens door dit hekje. Hierover zal ik zeker de president hoogstpersoon lijk inlichten", voegt ze er dreigend aan toe. Haar tirade heeft geen effect. De agenten houden voet bij stuk. De Belgische cameraploeg begint weer in te pakken als hun minister Eyskens de lens heeft gepasseerd. „De rest is toch niet belangrijk", klinkt het relativerend. „Zo. nu hebben we mooi de tijd om Den Haag te bezichtigen". Zo druk als het is rond het ministerie van buitenlandse zaken, zo rustig is het bij de Joegoslavische ambassade. Geen zenuwachtige diplomaten, geen demon stranten en geen journalisten. Pas na drie keer bellen doet er iemand open die zegt dat eventuele vragen maar door de telefoon moeten worden gesteld. In antwoord op die vragen meldt de Joe goslavische persvoorlichter dat het wel degelijk een hectische toestand is op de ambassade. „We staan hier onder grote druk, het is een dynamisch geheel. Men sen lopen in en uit. Ook de delegatiele den hebben nauwelijks tijd. Sinds de opening van de conferentie zijn ze hier zo'n twee weken. Maar de meeste vlie gen af en toe weer terug naar Joegoslavië om ruggespraak te houden". „Ikzelf^>en blij dat de conferentie hier wordt gehouden, want nu kan ik een kleine bijdrage aan de vrede leveren. Al duren de onderhandelingen nog zo lang. er moet gewoon vrede komen. Ik voel me als Joegoslaaf natuurlijk heel erg be trokken bij de situatie in het land. Alstu blieft, schrijft u iets positiefs over Joego slavië. Joegoslavië heeft steun noaig. Daarom wil ik het alle delegatieleden zo veel mogelijk naar de zin maken. Maar ik probeer het de minister van buiten landse zaken van de federatie het het meest naar de zin te maken. Hij is miin baas. van hem hangt mijn toekomst ar'.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25