S)e Stcidóchji SouAatit Sassenheim heeft te weinig woningen voor 55-plussers LEIDEN OMGEVING „Voor jongelingen in den gevaarvollen leeftijd" REGIOJOURNAAL Belastingen Jacobswoude met vier procent omhoog Rustige start Zoeterwoudse missieveiling 1991 daeSouocmt ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 U. tel 11 tot zaj de G ;n lERMINj Hulpvej gerschal Bel tel. 033-6) i dag eni en van de zocht I Elizabe delinge lafdelir JO-21.O0 Kindera CCU (I 00-14.30 intensiev 00-14.31 Sport-M jreekuur St. Eli» Best: Dl 11.00-1: Voorhout kort voordat hij hoppelijke Nijverheidsschool in ALOYSIUSSTICHTING KIEST AL EEN EEUW VOOR DE JEUGD VOORHOUT De Aloy- sius-stichting het be stuur van de scholenge meenschap Duinzigt en de Katholieke Technische School (KTS) in Voor houtviert in december het eeuwfeest. De stich ting, onderdeel van de congregatie van de Broe ders van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten, werd op 12 december 1891 opgericht en heeft in totaal een tiental scholen onder zijn beheer. De stichting, genoemd naar de patroonheilige van de jeugd Sint Aloysius, was het resultaat van de inspannin gen van een zevental man nen. Onder de bezielende lei ding van pastoor Hesseveld en pater Frentrop, die „met geld van gegoede burgers on derdak en scholing verzor gen voor in de steek gelaten jeugd", vermeldt de ge schiedschrijving. In Voorhout werden plannen gemaakt om het seminarie- huis Hageveld in te richten als opvoedingsgesticht voor vijfhonderd arme jongens. Men kreeg de financiën ech ter niet rond en dus ging het projekt niet door. Vervolgens nam de Aloysius- stichting het initiatief om een katholiek internaat met een gedegen vakschool voor de kinderen van de midden standers op te richten. Vanaf 1924 tot heden bleef de Aloysiusstichting het be heer van de school behou den. De school, die in 1926 de naam Bisschoppelijke Nijver heidsschool kreeg, was de eerste vakschool met een in ternaat in Nederland. Dat het initiatief van de Aloyisiusstichting duidelijk voorzag in een behoefte, blijkt uit een vlugschrift uit die tijd: „Voor de jongelingen zijn de verleidingen zoo groot, de klippen legio, de jeugdige gemoederen zoo licht ontvlamd en den in drukken werken zoolang soms na. Is het wonder dus, dat vele ouders verlangen en uitzien naar een inrichting waar, in den gevaarvollen leeftijd, hun jongens een am bacht kunnen leren?" Gedurende de laatste hon derd jaar heeft de stichting veel scholen en kinderbe- schermingsprojekten in be heer gehad. De laatste school, de scholengemeen schap Duinzigt, kwam in 1984 onder hun hoede. Ook deze school kan zich beroe men op een kleurrijk verle den. In 1850 werd de voorloper, 'Huize Duinzicht' een tehuis voor arme, minderjarige meisjes, oude gebrekkige vrouwen en verwaarloosde kinderen, opgericht. Broeder Dalmatius van Heel, de voor zitter van de Aloysiusstich ting zegt hierover: „Wij heb ben ons in het verleden altijd ingezet voor de jeugd. Er was veel armoede en onze ge dachte is altijd geweest dat elk kind gebaat is bij een goede opleiding. De tijden zijn veranderd, maar wij blij ven ons inzetten voor het on derwijs". Het eeuwfeest wordt gevierd met allerlei bijzondere pro jecten op de scholen. Elke school koos een eigen onder werp. Het thema van de KTS en Duizigt is leerlingen- begeleiding. Onderwerpen als faalangst en dyslexie (leesblindheid) zullen daarbij aan de orde komen. De festiviteiten rond het ju bileum zullen voortduren tot juni 1992. Daarin zijn onder meer opgenomen een milieu- aktie, informatiedagen van beide scholen, een gezamen lijke sportdag en een feest voor leerlingen en medewer kers. 4.00-16 tg. tot 5 in behai Acade alle pal jn de be: 0r rAvon" "PITERS is na den spooroverweg te Sassen- ek aan a i werden eenigen tijd geleden bij aan a ivachten op den trein goede za- de hex Smaakt door ijscomannen, mu- si Iten e.d.", wist de Leidsche Cou- Kindert op zaterdag 12 september 1931 5. kieute erichten. Naar aanleiding van 5~?7 0i°'a 'gedoe" bij bewaakte overwe- verpleeg' maa^te „Troubadour" een lang i kinderal an opga I met ver anderej overweg maakt ons, o last, urologie: "Jdig, ongeduldig. Ooghe ouden ons een poosje vast, 14.15-15 jn we doodonschuldig. moren in dien korten tijd hari 0Vervl°ed van klachten, Extra t even lucht aan onzen nijd 19.30 't urenlange wachten hernemend menschenkind imbrugsii '[daarop iets gevonden, 254810! hij den wachtenden gezwind ïelden vo uidkeels ging verkonden. n. Geo pa eecj z-n mooje witte kar riE CENl 'F00 's naar de boomen N. KeteiJ Va?htte dan, tot er 't is bar, vr. telei trein voorbij zou komen. 00 tot 16 i kwam een and're listigaard 3013 ëoed bij hem paste, ïlNKEL - '^,ek °P 'ets van cind'ren aard, j, Ketelix was muziek, vergaste. 75; afdelii speeld' op een harmonica, op ad mooi, al was 't een oude, vreemd»! ]oeten allemaal hier, ja, *en do. noed er rnaar in houden. iuw: vr. z/e, de zomer is voorbij, Huipdiw zeer is te betreuren, ien gesp onnig weer toch zouden wij Ir"TeleW "°°r'gang bespeuren. lefoongid c,fcus en een radio allen zeer vergasten En de gemeente zou. o zoo, Weer kunnen gaan belasten. Welk een onnoemlijk verschil Is er dus niet gelegen, In 't veel versmade instituut Van onze overwegen. Maar beter is dat wij den tijd Niet snel vooruit gaan loopen, En tot in alle eeuwigheid Op uitkomst blijven hopen". „Uit Rome wordt een merkwaardig geval gemeld van twee Italiaansche kinderen, die in staat zijn met hun oogen door vaste stoffen heen te dringen, d.w.z. de kinderen kunnen door de planken van een kist en door doeken kijken. De geleerden staan op het standpunt, dat deze kin deren zooiets als Röntgen-oogen hebben, doch dat ze daarmee geen uitzondering vormen, omdat ieder normaal oog deze eigenschap bezit. Ze is in de andere menschen alleen nog niet genoeg ontwikkeld". Op 16 sept.'31: „Gisteren geraakte boven Rome een vliegtuig op een hoogte van ongeveer 2000 meter in een hevigen storm. Een groote me nigte menschen zag hoe het toestel door den storm werd gegrepen en plotseling met de neus omlaag naar beneden dook. Het toestel viel zeker wel 1000 M., toen de piloot op een hoogte van ongeveer 1000 M. blijk baar kans zag de machine weer op te vangen en in normale positie te brengen. Behouden daalde het vlieg tuig op het vliegveld Grossito. Tot aller verwondering bleek de piloot niemand anders te zijn dan de Itali aansche minister voor de luchtvaart,- Generaal Italo Balbo". Halo Balbo (tweede van links). Naast hem de oude generaal Bono en Mussolini. FOTO: SP De vliegerij was in die dagen zeker geen fluitje van een cent. Op één dag (17 sept.) stonden de volgende voor vallen in de L.C. onder elkaar op pa gina 7: „Bij de kustwacht te Seattle is het bericht binnengekomen, dat de een week geleden uit Japan vertrok ken vliegers Allen en Moyle, die men verloren waande, zich veilig en wel op de Aleoeten, ten Oosten van het schiereiland Kamsjatka, bevin den". Voorts: „Uit Boekarest wordt verno men, dat tusschen Orsova en Turnu Severinu gisterochtend een driemo- torig vliegtuig van de Cidana als ge volg van den hevigen storm is neer gestort. Gedurende den val vloog het vliegtuig in brand en de zes inzitten den kwamen in de vlammen om". En verder: „De Engelsche visschers- boot „Lord Trent" ontdekte gister morgen op 56 graden 50 breedte en 1 graad 10 Oosterlengte het wrak van een vliegmachine. Deze werd her kend als het toestel van Parker Cra mer, die met den mecanicien Pac- kett den tocht van New York naar Europa via Groenland ondernam en van wie men sinds ze Lerwick (Shetland-eilanden) op 9 Augustus verlieten om in de richting Kopen hagen te koersen, niets meer had vernomen". Tenslotte: „Nog steeds heeft men niets vernomen van het Junker-toe- stel, waarmee de Duitsche Oceaan- vliegers Rody en Johannsen vanuit Lissabon zijn vertrokken naar Ame rika, met den Portugeeschen passa gier Viega aan boord. Het toestel is Maandag het laatst waargenomen 400 mijl ten Oosten van Halifax. Men beschouwt de inzittenden als verloren". Een staaltje van „missionaire trots": „Onlangs heeft Mgr.Carlo, vicaris apostolicus van Langkang (China), de H.Orden toegediend aan een groep inheemsche seminaristen. De gouverneur van de provincie Kwei- chow woonde de wijding bij, verge zeld van zijn lijfwacht en civiele staf, benevens de administratieve chefs der provincie. Al deze autoriteiten waren heidenen en volgden met de grootste aandacht de plechtigheden". Vredesdienst In de rooms-katholieke Wil- librordkerk wordt zondag een Oecumenische Vredes dienst gehouden. De aanvang is half elf. Warenmarkt Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Wasse- naarse warenmarkt, krijgt de markt dinsdag 24 september een feestelijk tintje. Vanaf 10.00 uur zal entertainer Arie Boertje de marktbezoekers vermaken met een telefoon- spel. Daarmee kunnen diver se prijzen worden gewonnen. Voor de kinderen loopt er een clown rond. De feeste lijkheden duren tot ongeveer 16.00 uur. Damesbeurs De Land- en Tuinbouwvrou- wen. afdeling Roelofarends- veen. bezoeken dinsdag avond de 'damesbeurs in Den Haag. Het vertrek is om zes uur 's avonds vanaf het Al- keburchtplein. Bij voldoende deelname rijdt er een bus. Voor inlichtingen: 01713- 12314. JACOBSWOUDE De onroerend goedbelasting, de woonfo- rensenbelasting en de hondenbelasting moeten met ingang van 1 januari in Jacobswoude met vier procent omhoog. Ook de reini gingsheffing, het rioolrecht en de leges gaan met een nog onbe- kend bedrag omhoog. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor althans voorstellen gedaan. De verhogingen zijn noodzakelijk in verband met het gestegen prijspeil. Jacobswoude wil namelijk geleidelijk streven naar een kostendekking van 100 procent, waardoor de burgers het volle pond betalen voor de diensten waar ze direct van profiteren. De gemeentelijke adviescommissie voor financiën bespreekt don derdag het voorstel. Aan de hand van het commissiestandpunt worden de voorstellen nader uitgewerkt. In de vergadering van de gemeenteraad op 14 november wordt een definitieve beslis sing genomen. Lintje voor E. van Bel LISSE De Lisser E. van Bel is gistermiddag koninklijk onder scheiden door burgemeester G. van der Kroft. Van Bel kreeg de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons, in verband met zijn 40-jarig jubileum bij C A Nederland. Hij begon al als 15-jarige bij het bedrijf. De laatste 16 jaar was hij werkzaam als vrachtwagenmonteur. Bollens! in Ki 12.00 ERK L F 071-1 ïlefoon igelijks g 13.30- jirmatie- nd over Ljist Nalco e; r Oegstgeest f [GEEST Dinsdag in de raadszaal van het itehuis een informatiea- >houden over de komst t Amerikaanse milieu- y ogisch bedrijf Nalco. 0. zo. 1 aand geleden kondigde ijf aan zijn Europees itoor te willen vesti- Rhijnfront, het gebied 2 rijksweg A44, de nieu- >i (Leiden-Katwijk) en de floi °*weS in Oegstgeest. De g van de informatieve omst is om 20.00 uur. iet kantoor verrijst een orium. Er zal geen pro- plaatsvinden. Nalco foensdag op de agenda commissie ruimtelijke e. De gemeenteraad zal Oktober definitief beslis- f Nalco er mag komen. ïns dient ten behoeve 11 t bedrijf wel het be- ipli ngsplan te worden ver- e terwijl ook een hin- 19 30 2 vergcinning is vereist. 0, 2145 kader van die procedu- bezwaarschriften mo- wijker 'ért Wassens inklijk erscheiden IIJK De Katwijker Wassens kreeg gister een koninklijke on- ïiding uitgereikt door neester G. van Mont- Hij kreeg de gouden 'teïlaille in de Orde van iar| Nassau opgespeld. Dit die de tijdens een perso- ;est van Plaatwerkerij n in restaurant Tres- Hillegom. De 60-jari- isens, hoofd van de ireieel technische af- van het bedrijf, nam fscheid na een 38-jarig verband. In zijn vrije rvulde hij ook tal van !IE rlijke functies in het onderwijs en ker- leven. UIT WOONBEHOEFTE-ONDERZOEK BLIJKT: Idoor MARGRIT TIBBOEL SASSENHEIM Een woonbehoefte-onderzoek onder 55-plussers in Sas senheim wijst uit dat er een groeiende belangstel ling bestaat voor wonin gen voor ouderen in de de leeftijdscategorie van 55 tot 75 jaar. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Nederlandse Christelijk Instituut voor de Volks huisvesting (NCIV) een koepel voor woningcorpo raties in samenwerking met de Sassenheimse wo ningbouwvereniging „Vooruitgang". Volgens Vooruitgang-direk- teur R. Scholten wil men voor al volledig gelijkvloerse wo ningen in het dorpscentrum, waarvan de huurprijs bij voor keur niet boven de 600 gulden uit zou mogen komen. De wo ningbouwvereniging, die al eerder in 1988 en 1990 oriënterende woningmarkton derzoeken heeft uitgevoerd, stelde samen met het NCIV vast dat de doelgroep 55- tot 75-jarigen tussen 1990 en 2009 anderhalf keer zo groot zal worden. Reden voor de woningbouwvereniging om meer zicht te krijgen op de woonwensen van de betrok ken Sassenheimers. Bovendien wilde men duidelijkheid over de verhuurbaarheidsperspec tieven van een paar concrete nieuwbouwprojecten. In samenwerking met de ge meente Sassenheim werd een enquête gehouden onder alle zelfstandig wonende huishou dens in Sassenheim, waarvan het gezinshoofd tussen de 55 en 75 jaar oud is. Van de in juni verzonden 1180 vragenlij sten kwamen er 612 terug. „Een alleszins bevredigende respons", concludeert Schol ten, die vervolgens vaststelt: „Dit is een voldoende basis om een betrouwbaar beeld te kun nen geven van de woonbe hoefte onder de betreffende inwonersgroep". Keerweerlaan Er is blijkens de uitslag van de enquête veel interesse voor de acht nog door de woningbouw vereniging te bouwen 55-plus- woningen aan de Keerweer laan. Maar liefst 66% van de ondervraagden liet een duide lijke voorkeur voor deze wo ningen blijken. Enkele tiental len huishoudens lieten zelfs weten onmiddellijk na het op leveren van de Keerweerwo- ningen in aanmerking te wil len komen voor deze nieuw bouw. Gezien die uitgesproken voor keur acht de „Vooruitgang" de bouw van ouderenwoningen dan ook beslist verantwoord. Men ziet echter tegelijkertijd in dat de ruimte in Sassen heim ontbreekt om in de grote behoefte, die in de toekomst alleen nog maar groter wordt, te voorzien. Waar de „Vooruitgang" in de komende jaren 55-plus-huizen zou willen bouwen kan direk- teur Scholten echter nog niet zeggen. „Er is niet veel ruimte. Het zal waarschijnlijk gaan om kleine projectjes, her en der verspreid". Teylingen Ook Teylingen moet volgens Scholten uitgesloten worden als uitbreidingsmogelijkheid voor het huidige woningenar senaal. De kosten van geluid- werende voorzieningen aan de kant van de Carolus Clusius- laan zouden dergelijke ont wikkelingen onmogelijk ma ken. „We zijn voor het gewen ste type woning duidelijk aan gewezen op het centrumge bied", benadrukt Scholten. „De bouw van de woningen in de Burchtstraat is een uitste kend voorbeeld van zo'n per fecte ligging. Bouw van huizen voor deze doelgroep in bij voorbeeld Postwijk daarente gen zou volstrekt uit den boze zijn. Die raak je daar aan de straatstenen niet kwijt". Voorlopig ziet het er naar uit dat woningbouwvereniging „Vooruitgang" weinig van de grond zal kunnen krijgen voor de 55-plussers. Spelbreker hierbij is het gebrek aan ruim te in een volgebouwd Sassen heim. ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse missieveiling kende gisteravond een rustige start. Rond het middernachtelijk uur was voor een bedrag van 20.000 geveild. Andere jaren was dat beduidend hoger. Ook vanavond vindt in 'Ons Huis' aan het Kosterspad de veiling plaats. Aanvang 20.00 uur. De totale opbrengst komt ten goe de aan 16 missiegebieden. Vo rig jaar werd een recordop brengst van 88.000 gulden be reikt. De 17e editie van de veiling begon met een kinderveiling Jeugd veilingmeester Tom van der Meer deed het voortreffe lijk. Hij legde op zeer begrijpe lijke wijze uit hoe het veilen precies moet. Vervolgens was het woord aan de jeugd. Een goocheldoos ging voor 2 gul den weg, een radio voor 11 gulden en een dierenkwartet- spel voor ƒ3,60 Maar er wa ren ook forse bedragen. Een robot leverde 38 gulden op en een voetbalspel ging voor 44 gulden naar een jeugdige voet baller van de Noordbuurtse- weg. De totale opbrengst van de kinderveiling was ƒ289,85. Om 20.00 uur opende Jac. Paardekooper de grote veiling. De belangstelling was op dat moment nog niet erg groot. Dat kon oud-missionaris pater L. van der Salm er niet van weerhouden als officiële ope ningshandeling op vlotte wijze twee wandkleden te veilen. Het waren originele wandver sieringen uit Uganda, het land waar pater Van der Salm vele jaren werkzaam is geweest als missionaris. Het eerste veiling stuk bracht ƒ350 op. Vervol gens ging het in redelijk vlot tempo door. De grote zaal van 'Ons Huis was tot rond de klok van half 12 niet volledig bezet en dat was ook te merken in de resultaten. Hoofdveiling meester Jac. Paardekooper deed zijn uiterste best maar de aanwezigen reageerden toch wat lauw al gingen boerenka zen, de buffet-bonnen enz. toch voor redelijke bedragen weg. Nationaal kampioen boe renkaasmaken mevrouw A. Paardekooper veilde een kam pioenskaas die ƒ225 opleverde. Een 70-delig bestek ging voor 500 van de hand. Regelmatig gingen artikel beneden de werkelijk waarde weg. maar andersom betaalden de gasten grif 75 voor een slagroom taart of en rekje eieren. Men sen die vrijdagavond niet in de gelegenheid waren de veiling te bezoeken krijgen vanavond een herkansing. Pater Van der Zalm opende de missieveiling in jeugdcentrum Ons Huis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11