Plan voor aanleg tolpleinen maakt steeds minder kans Onvervalst EG-ministers praten over vredesmacht Joegoslavië £eidóc(Souxct/nt Arrestaties bij duel Ajax Klaus Barbie naar ziekenhuis eisjes verdacht van ote serie diefstallen Washington zet Baghdad met nieuwe troepen onder druk 14 Dagen Gratis iinur.HiiiiiHnnn INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidó42<2ou4a/nt donderdag eptember 1991 Moordenaars Gabriëlle Viddershoven elden elkaar de huid vol Irwaardelijk straf Diego Maradona |nvelden en in de n ochtend elijk mist. Morgen in ip van de dag ook len met zon. Droog mtemperatuur graden, gtemperatuur 19 graden, egend zwakke tracht 3 of minder, senlopende gen. Ccldóe 0omant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste laargang no. 25139 Losse nummers 1.45. Jeltsin heeft hartklachten MOSKOU De Russische pre sident Boris Jeltsin heeft giste ren zijn afspraken afgezegd we gens pijn in de hartstreek, zo is door regeringsfunctionarissen gemeld. Verschillende persbu reaus en een secretaris van Jelt- sins bureau die anoniem wilde blijven, zeiden dat de 60-jarige bewindsman „een lichte hart aanval" heeft gehad. Jeltsin zou niet in een ziekenhuis zijn opge nomen, maar wel een 'medisch instituut' hebben bezocht. Vol- fens Jeltsins persvoorlichter 'avel Vosjtsjanov zou zijn chef vandaag gewoon weer aan het werk gaan. DÜSSELDORF De aanhang van Ajax heeft zich bij de „thuiswedstrijd" in Düsseldorf tegen örebro SK (3-0) tamelijk rustig gedragen. Ontsporingen deden zich alleen na afloop voor. In de binnenstad van Düsseldorf kwam het tot relleties, waarbij 28 personen werden aangehouden. „Door nadrukke lijke aanwezigheid (van de politie) konden de op geweld be luste Nederlandse fans en Duitse hooligans vergaand van el kaar worden gescheiden", aldus een politie-woordvoerder. Om één uur 's nachts werd de speciale actie van de politie beëindigd. Ajax won in de UEFA Cup met 3-0 van de Zwe den door doelpunten van Bergkamp, Winter en Pettersson. Smolarek zette FC Utrecht in Oostenrijk op het goede spoor door via een penalty de enige treffer van de wedstrijd op zijn naam te zetten. FC Groningen daarentegen kon het in eigen huis niet bolwerken tegen Rot Weiss Erfurt (0-1). In de Euro pa Cup voor landskampioenen speelde PSV gelijk tegen het Turkse Besiktas in welk duel Wim Kieft tegen een rode kaart opliep. In het toernooi voor bekerwinnaars kwam Feyenoord een doelpuntloos gelijkspel overeen met Partizan Tirana. Pag 13: PSV maakt zichzelf te schande. Klaus Barbie, die in Lyon", die als Gestapo-chef van die stad verantwoordelijk was voor de deportatie en dood van duizenden joden en verzetsmensen, werd in 1987 tot levenslang veroordeeld. „Dissident werkte voor Securitate" GENÈVE De Roemeense dissident en expert inzake de Rechten van de Mens, Dumitru Mazilu, zou in werkelijk heid 25 jaar lang hebben gewerkt voor de Roemeense vei ligheidsdienst Securitate. Deze beschuldiging is gisteren geuit door de krant 'Journal de Genève', die citeert uit een document van de Securitate waarin Mazilu wordt ge prezen wegens zijn „competentie". Volgens het document trad Mazilu in 1952 in dienst van de Securitate. Mariniers spoedig terug uit Turkije DEN HAAG De 127 Nederlandse militairen die gelegerd zijn in het Turkse Silopi kunnen binnenkort naar Nederland terugkeren, zo ver wacht minister Ter Beek van defen sie. Volgens een woordvoerder van zijn ministerie wordt de zaak morgen in het kabinet besproken. De militai ren zijn daar ter bescherming van de Kurden in Noord-Irak, maar volgens Ter Beek lopen de Kurden daar thans geen gevaar meer. Er vindt nu overleg plaats over terugtrekking met de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. De 127 militai ren bevinden zich sinds 27 juli in Turkije, toen zij een soortgelijke groep aflosten. CDA WIJST REKENINGRIJDEN AF DEN HAAG De plan nen van minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat tot het inrich ten van tolpleinen stuiten op steeds grotere bezwa ren in de Tweede Kamer. De CD A-specialisten op het gebied van verkeer en vervoer wijzen de invoe ring van tolheffing zonder meer van de hand als dit gekoppeld wordt aan re keningrijden, zoals minis ter Maij wil. Eerder al wees de VVD de tolplan- nen van de hand. „Rekeningrijden hebben we altijd al van de hand gewezen. Dat lijkt ons veel te moeilijk uitvoerbaar. Nu de minister in het overleg met de grote ste den steeds weer de tolheffing koppelt aan rekeningrijden, trekken we aan de rem", aldus een CDA-woordvoerder. Het CDA zegt nog steeds geen definitief standpunt over de tolheffing op zich te hebben ingenomen, maar wel steeds meer bezwaren te zien. „We hebben ons altijd op het stand punt gesteld dat je extra gel den voor verkeer en vervoer moet halen uit verschuivingen binnen het rijksbudget. Maar er zijn ook veel praktische be zwaren. We hebben de minis ter daarom gevraagd eerst maar eens aan te geven hoe ze zich tolheffing precies voor stelt, met name op planolo gisch gebied. Tol bij nieuwe projecten zoals tunnels vinden we geen probleem, maar het wordt moeilijker bij bestaande wegen", aldus de woordvoer der. Minister Maij wilde met tol heffing het leeuwedeel van haar plannen tot 2010 bekosti gen. Het CDA meent dat de minister tal van andere moge lijkheden ter beschikking staan. De fractie wil dat het budget voor de infrastructuur de komende jaren stijgt tot vier procent van de rijksbe groting. Dat is nu 1,7 procent. Bovendien kunnen de 700 mil joen gulden die de minister krijgt van het kwartje accijns op de benzine voor verkeer en vervoer gebruikt worden. Ook extra aardgasopbrengsten zou den daarvoor gebruikt kunnen worden. Met de bezwaren van het CDA lijkt de inrichting van in totaal twintig tolpleinen voorlopig even van de baan. Samen met de VVD vormt de partij een meerderheid in de Tweede Kamer. Kaping Een Braziliaanse gegijzelde houdt haar baby dicht tegen zich aan, terwijl ze door de gebroken voorruit van de bus kijkt die gisteren door twee zwaar gewapende mannen nabij de Brazili aanse stad Parana werd gekaapt. De overvallers hadden zojuist losgeld ontvangen voor een rijke Braziliaanse industrieel en wil den met de bus ontsnappen. Tijdens de achtervolging die werd ingezet door politie kreeg de bus met twintig póssagiers, onder wie negen kinderen een lekke band. Het voertuig is nu omsingeld door zo'n honderd politiemensen. a FOTO: AFP Indiase slachtoffers van 'Kala Azar' ofwel de Zwarte Koorts wachten tot ze behandeld kunnen worden voor hun ziekte die in Vaishali, in de oostelijke Indiase provincie Bihar, al meer dan 10.000 dodelijke slachtoffers heeft geëist. De ziekte, die wordt verspreid door zandvliegen, begint met hoge koorts en heeft vervolgens vergroting van de lever als ziektebeeld. Zonder behandeling sterven de geïnfecteerden binnen enkele maanden. FOTO: AFP EN Twee meis- n waarschijnlijk 14 jaar oud worden cht van het plegen en serie diefstallen. 'eetal werd gistermid- langehouden op de urgerweg, nadat een iter van de Leeuwe- t had gemeld dat ïisjes haar een porte- ie met ongeveer 50 afhandig hadden ge- terwijl ze haar aan de hielden. Terwijl agen- og onderweg waren, een soortgelijke mel- 'an bewoners van de •traat. Onderweg daar naar toe zagen de agenten de twee meisjes langs de Rijns- burgerweg lopen. Eén van hen gooide snel een schroe vendraaier weg toen ze de agenten zag. Het tweetal bleek nog twee schroeven draaiers bij zich te hebben en ongeveer 150 gulden aan muntgeld. Later bleek dat gisteren ook in een woning aan de Merelstraat was inge broken. De politie houdt er rekening mee dat de meisjes bij meer inbraken en dief stallen betrokken zijn. Het tweetal zou geen woon- of verblijfplaats hebben, maar de politie gaat er vanuit dat de meisjes echter vanuit Amsterdam naar Leiden zijn gekomen. DEN HAAG/ZAGREB Het staakt-het-vuren dat gistermiddag in Kroatië officieel van kracht werd, is ook de afgelopen nacht op veel plaatsen niet na geleefd. Toch was het rus tiger en werd er minder gevochten dan in de afge lopen dagen. De Europese Gemeenschap en de West- europese Unie (WEU) zou den vandaag in Den Haag besluiten of er een vre desmacht naar Joegoslavië moet worden gestuurd. De Britse premier Major, die gisteren al overleg voerde met minister Van den' Broek en Kremier Lubbers, blijft terug- oudend over het sturen van een gewapende vredesmacht, maar liet deze mogelijkheid wel open. De speciale EG-be- middelaar in het conflict in Joegoslavië, Lord Carrington, ziet niets in een vredesmacht. Italië is wel voor het sturen van een gewapende vredes macht onder de voorwaarde dat alle strijdende partijen in Joegoslavië hiermee instem men. Daarnaast mogen de mi litairen van de vredesmacht uitsluitend gebruik maken van hun wapens om de EG-waar- nemers te beschermen, aldus Italië. Volgens de Kroatische radio werd de Dalmatische haven stad Sibenik, 50 kilometer ten noordwesten van Split, om streeks middernacht door vliegtuigen van het federale leger gebombardeerd. Een in dustriegebied zou daarbij zijn getroffen. Twee vliegtuigen van het leger vlogen vervol gens door naar de stad Ma- karska, 40 kilometer ten zuid oosten van Split. De militaire blokkade van alle Kroatische havensteden aan de Adriati- sche kust duurde ook de afge lopen nacht voort. In Vinkovci in Slavonië. in het oostelijk deel van Kroatië, kwam het ook tot gevechten. In andere Kroatische steden was het de afgelopen nacht, afgezien van diverse schiet partijen en explosies, relatief rustig. Pagina 7: Carrington: be stand laatste kans op vrede WASHINGTON De Verenigde Staten zullen eenheden van de lucht macht overbrengen naar Saudi-Arabië om Irak eventueel te kunnen aan vallen als dit land de toe lating van een VN-team blijft weigeren tot zijn op slagplaatsen voor chemi sche en nucleaire wapens. Minister Dick Cheney van de fensie zei dat het Pentagon weliswaar verschillende opties onderzoekt, maar dat het be sluit in de eerste plaats moet dienen als een waarschuwing aan het adres van Husayn. De Amerikaanse regering levert al maanden kritiek op pogin gen van het Iraakse regime wapenfabrieken aan het oog te onttrekken door onderdelen ervan heen en weer te schui ven tussen verschillende plaat sen en door de VN-inspecteurs in hun bewegingsvrijheid te beperken. President George Bush heeft de Amerikaanse troepen de opdracht heeft ge geven de inspectieteams van de VN te begeleiden om de na leving van de afspraken rond het staakt-het-vuren af te dwingen. Saudi-Arabië zal tevens bin nenkort een aantal Patriot-ra ketten ontvangen van de Ver enigde Staten. Woordvoerder Marlin Fitzwater verklaarde dat de Patriots gestuurd wer den „in het licht van de huidi ge Iraakse dreiging en het ge brek aan medewerking van Irak" bij de uitvoering van re soluties van de Veiligheids raad. De Iraakse ambassadeur in de Verenigde Staten, Abdu Amir al-Anbari, noemde het conflict over de inspectie „een storm in een glas water". Pagina 4: Tweede Golfoor log is riskant voor VS Zakkenrollers actief op jaarmaarkt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Zakkenrollers hebben tijdens de gisteren gehouden jaarmarkt in Alphen aan den Rijn goede za ken gedaan. Een Australische toeriste werd beroofd van haar tas met 3.000 Australische dollars en een inwoner van Langeraar raakte zijn portemonnee met 4.420 gulden kwijt. De zakkenrol lers sloegen hun slag tijdens de drukke middaguren in de Raad huisstraat. Andere jaarmarktgangers werden eveneens de dupe van de zak kenrollers. Een inwoner van Hazerswoude miste Dij thuiskomst 50 gulden, een inwoner van Ter Aar wist zich bestolen van 250 gulden, zijn bankpasje en cheques. Andere toeristen raakten kleinere bedragen aan geld kwijt, evenals bankpasjes en in een enkel geval een bijbehorend briefje met pincodes. Het is meer dan eens gebeurd dat een blad zijn lezers op ver keerde ideeën brengt. Soms werden daarna dan door justitie hele edities in beslag genomen. Zoals vorig jaar bij het week blad Aktueel dat precies voordeed hoe bankbiljetten en spaarzegels van supermarkten konden worden gekopieerd. Die justitiële ingreep heeft niet kunnen voorkomen dat het idee toch door een echtpaar uit Meppel werd overgenomen. Het begaf zich op het slechte pad en kwam daardoor van daag in het nieuws, dus in de Leidse Courant terecht. De krant die je dagelijks probeert op goeie ideeën te brengen. Waarvan het eerste natuurlijk is een (proefabonnement te nemen. Op de Leidse Courant: elke dag weer onvervalst. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.vv. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 I I I I I I I to I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. J 2SQ1 VC Den Haag Of bel 071 -313 677 i 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1