Veelo Kruseman, 25 jaar Haagse mode Plannen maken Marie-Louise, tien jaar tweedehands CetdócSouxcmt Franse mode met flair voor de vrouw in verwachting ergoeding 14 Dagen Gratis ra INFORMATIE ZONDER SENSATIE WOENSDAG |18 SEPTEMBER 1991 22 PAGINA'S in twee katernen Êeidae (So Uitgave Westerpers bv (maak. deel uit van Sljthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur' J W C Leune 82ste jaargang no. 25138 Losse nummers 1,45 Christi temidden van commercie en consumptie Kroatië meldt dood Utrechtse journalist DEN HAAG In Kroatië is de uit Utrecht afkomstige journalist Erwin van der Mast omgekomen. Dat heeft het Vakcentrales CNV en MHP zien voorlopig af van stakingen F Helft Nederlanders wil dat acties doorgaan gekregen van onze leden wat het totnogtoe gevoerde beleid betreft. christa van derhoff verschrikkelijk goed naai- >n patroontekenen. Eigenlijk ik niks anders", zegt Sonja wenhuyzen-Kruzeman (46). 'eenzijdigheid' heeft haar geen leieren gelegd. Met haar part- Tjibbe Veelo, ex-Jumping Je- gitarist en top-zeiler, leidt ze al iar een succesvolle modezaak, t aan de Herenstaat, nu aan de le Poten. De sleutelwoorden: ontworpen, elegant, modieus etaalbaar. een wervelwind en in een bijna te stuiten spraakwaterval laat a het bedrijf zien. Overal liggen a stof, kledingstukken en zak- met patroondelen die nog door ren thuiswerksters in elkaar I moeten worden. Op een prik- hangen ter inspiratie foto's e allerlaatste mode van top- irpers als Armani. dvolger f0lg de mode op de voet en ver die in kledingstukken die bij i klanten passen. Tachtig pro- ran de vrouwen die hier ko- s namelijk vaste klant", ver- inja. De kleding van Veelo en „•man is vrouwelijk en elegant, Jieus maar niet extravagant. Al- Edames met een maatje 36,38,40 fsoms 42) kunnen hier wat van jading vinden. „Dat zijn maten 'e meeste klanten, en in grote- i staan de modellen nu een- ninder mooi", licht ze toe. De i modezaak is sterk in ele- werk en bij representatieve gele genheden kun je er goed mee voor de dag komen zonder het gevoel te hebben er opgeprikt bij te lopen. „Ik hou van kort en strak", zegt Sonja. Daarom blijven de rokjes, ook al zijn ze in drie lengtematen, Sonja Nieuwen- huyzen- Kruseman voor haar modezaak aan de Korte Poten. In de etalage een trendy geruit jasje met gele wollen shorts en een jasje met rits. Foto: Stephen Evenhuis. altijd boven de knie. Ze is enthou siast over de huidige wintermode met de korte rokken, smallere schouders en smalle mouwen. „Wijd en lang, ik heb er een hekel aan. Uit commercieel oogpunt heb ik het toen het in de mode was wel gemaakt, maar ik moet zeggen dat ik nu met meer inspiratie bezig ben". Daarnaast zijn er ieder sei zoen ook gewaagdere modellen. Voor deze winter zijn er ondermeer knalgele wollen shorts en broek- jurkjes. Stoffen Het aardige is dat de kleding betaal baar is. Rokjes zijn rond de honderd gulden, colbertjes rond de tweehon derd- tweehonderdvijftig gulden met enkele uitschieters naar boven toe. „Dat komt omdat we zelf via een groothandel in Weesp heel goedkoop aan de stoffen kunnen komen. Daar wil ik mijn klanten van laten meeprofiteren. Zo heb ben we pas een prachtige Franse couturestof kunnen bemachtigen, die in Frankrijk niet in de confectie terecht mocht komen. Normaal wel honderd gulden per meter, maar wij konden hem voor minder krij gen". Niet alle stoffen zijn kwalita tief even goed. De kledingstukken die daarvan gemaakt worden zijn dan ook goedkoper. Sonja doet er niet moeilijk over. „Als de klant er naar vraagt zeg ik eerlijk dat het na één keer wassen touw wordt". Samen met partner Tjibbe Veelo opende Sonja 25 jaar geleden aan de Herenstraat al een groothandel en kledingzaak onder de naam Tom Boy. De groothandel verdween, de winkel bleef en verhuisde naar de Korte Poten. Er kwam een andere naam, Count Down, maar die werd veranderd in de huidige toen Radio Veronica kleding onder de naam Count Down wilde gaan verkopen en oudere rechten claimde. Klanten Sonja, die een vakopleiding volgde aan de voormalige Industrieschool voor Meisjes in de Van Diemen- straat: „De klanten die ik in het be gin had waren de secretaressen en de vrouwen die verstand van mode hadden. Nu is het publiek veel ge- mêleerder. Zo heb ik een groep van ongeveer twintig meiden uit Was senaar, maar ook een groep vrou wen van een jaar of veertig die het in hun werk helemaal gemaakt hebben zoals de eigenaresse van een uitzendbureau". Ook Bas de Gaay-Fortman wipt af en toe bin nen om wat voor zijn vrouw te ko pen. Dat je er als je zwanger bent ook modieus en sexy uit kan zien be wijst de Fransman Daniel Bou- don. Hij heeft onlangs in Den Haag een pilot-store geopend. Foto: Daniel Boudon. rsexy uitzien èn in verwachting zijn: het een lijkt in tegenspraak methet mder De Fransman Daniel Boudon, die onlangs in de Heulstraat in Den laag zijn eerste Nederlandse vestiging opende, bewijst met zijn kleding at de combinatie heel goed kan. De winkel heet 'Formes Pans en heeft nstrak, modern interieur. Voor deftige dames en studenten Mijn kleding is bedoeld voor vrou- ven, die er tijdens hun zwanger- chap representatief uit willen zien. Vij maken in de eerste plaats ïode", vertelt Boudon. De Boudon- 'rouw is tussen de 25 en 35 jaar oud. leestal werkt ze of heeft represen- atieve taken. „Ze wil er gewoon euk en sexy uitzien. Moeder kan ze ich nog lang genoeg voelen". Iede- e associatie met de baby wordt ver rieden. In reclamecampagnes staat le vrouw alleen op de foto. In de vinkei wordt alleen kleding ver- tocht, geen knuffelbeesten en baby-meubilair. Als er geadver eerd wordt gebeurt dat in bladen als Elle en Marie-Claire en niet in )uders-van-Nu. In Frankrijk heeft Boudon succes; hij heeft daar een keten van twintig boutieks. Verder winkels in Brussel, London, Canada en Japan. De kleding wordt Frankrijk gemaakt. Mode De Fransman, die van oorsprong econoom is, ontwerpt niet zelf. Daarvoor heeft hij twee stylistes in dienst. „Eerst worden de kleding stukken voor de gangbare maten ontworpen, met als leidraad de laat ste trends. Pas daarna worden de ontwerpen zo aangepast dat de kle dingstukken de zwangere vrouw passen", zegt Boudon. De kleding ziet er leuk uit en is van mooie stoffen gemaakt. Alle kle dingstukken kunnen, met verstel bare banden en ceintuurs, makke lijk glijdende sluitingen of door het gebruik van elastische stoffen tot en met de negende maand gedra gen worden. Ieder seizoen is er een nieuwe collectie. Voor de herfst- en wintercollectie gebruikt Formes mooi vallende jersey stoffen, zuiver wol, stretch wol, lycra-katoen en zijde. De vrouw in verwachting kan de laatste mode volgen met dunne leggings, wijde capes en grappige jumpsuits. Een indicatie van de prijzen: een jurk kost tussen de 200 en 380, pakjes zijn tussen de 350 en 500, rokken, broeken en leggings van 90 tot/150. door JUDY NIHOF Een winkel in tweedehands dames kleding beginnen in het sjieke Was senaar, het ligt niet direct voor de hand. Toch durfde Rietje Bijlsma inmiddels 53 het tien jaar gele den aan. Het winkeltje van Rietje en schoonzus Loes, 'Marie Louise' werd een doorslaand succes. Aan het pittoreske Plein bij de wa terpomp in Wassenaar ligt 'Marie Louise'. Het kleine winkeltje puilt werkelijk uit van de tweedehands- kleding, schoenen, tassen en cein tuurs. Ook aan klanten heeft het zaakje geen gebrek. In een uur tijd is het een komen en gaan van drif tig rondsnuffelende dames. Bij de toonbank staat Rietje geanimeerd met een Wassenaarse te praten. Aan de gespreksonderwerpen de golfsport, huizen, tuinen en de wat geaffecteerde stem van de vrouw te horen, is ze van goede komaf. Zelfs deftige dames kopen tweedehands. „Ja hoor, ook minis tersvrouwen komen hier inkopen doen", beaamt Rietje Bijlsma. Maar 'Marie Louise' heeft dan ook alleen de 'betere' tweedehandskleding in huis, vertelt Rietje. Ze hanteert strenge normen. „Meer dan de helft van de kleding waarmee mensen aan komen zetten, gaat gelijk weer mee terug. De kleding moet heel zijn, schoon, en nipt ouder dan twee jaar". Wat haar 'inbrengklanten' betreft zit Rietje goed in Wassenaar. „Ik heb dames die elk seizoen een hele nieuwe garderobe aanschaffen en die van het vorige seizoen hier brengen. Het merendeel van die kleding is amper gedragen". Vaak zit daar kleding bij van beroemde ontwerpers, Yves Saint Laurent, Chanel. Echt goedkoop is 'Marie Louise' dan ook niet. Voor een mooie winterjas betaal je tussen de honderd en vijfhonderd gulden, een galajapon komt op vijf- zes honderd gulden. Feesten Specialiteit van 'Marie Louise' is de gala- en partykleding. Studenten vormen voor deze gelegenheidskle ding het voornaamste publiek. Rietje: „Ik weet het niet, maar vol gens mij doen veel studenten niets anders dan feesten, zoveel verkoop ik van dat spul. En na een keer dra gen verkopen ze de jurk of het pak je vaak weer terug aan mij". De kle ding rouleert op die manier door heel Wassenaar en dat kan soms rare situaties opleveren. „Een klant van mij gaf laatst een feestje. Tot haar verbazing verscheen haar dochter daar in de jurk die zij zelf onlangs bij ons had ingebracht". Ook komt het volgens Rietje wel eens voor dat mensen hun eigen spullen terugkopen zonder dat ze daar erg in hebben. „Laatst nog was er een mevrouw die helemaal weg was van een paar handschoenen. Bij het afrekenen keek ik wie ze had ingebracht: bleek zij het zelf te Rietje ziet vooralsnog geen enkele reden om met de winkel te stoppen. Het zaakje aan het Plein heeft vol gens haar een enorme klanten kring opgebouwd van dames uit het hele land. Rietje: „Een poosje terug kwam hier iemand van 008. Die zei zoveel verzoeken om het telefoon nummer van de zaak te krijgen dat ze dacht: dat moet vast iets bijzon ders zijn. Even een kijkje nemen!" eten doorgaan, e, 48 procent, m moet blijven *t bureau Inter- n de VARA te- ondervraagden ?n onderbroken e troonrede te aangekondigde it van de men- wel meevallen t 4500 m. Ze a 1200 „Maar inmer- iat die it 1960 gepast ijzen". >ze re- erop nieu- ïdslie- vetge- Betaalautomaten bij gemeentelijke diensten DEN HAAG De Bank voor Nederlandsche Gemeenten (BNG) heeft gisteren een overeenkomst gesloten voor de levering van betaalautomaten met de onderneming Data- traffic uit Hoofddorp. De BNG wil nu bij de verschillende gemeentelijke diensten in Nederland de apparaten onder gunstige condities gaan aanbieden. Naar verwachting gaat het in eerste instantie om 400 tot 600 automaten, waarmee met een pincodepasje van bank of giro onder meer ge meenteleges, parkeergelden, belastingaanslagen en huur penningen kunnen worden betaald. Ook aan de gemeente gelieerde diensten zoals woningbouwcorporaties en nutsbe drijven worden door de BNG als doelgroep gezien. Volgens een woordvoerder van de BNG is de overeenkomst afge sloten ondanks het feit dat verschillende proeven met au tomatisch betalen binnen de gemeenten nog niet zijn afge sloten. In onder meer Arnhem, Hilversum, Amstelveen, Gouda en Amersfoort zijn eerder dit jaar betaalautomaten geplaatst. De proeven lopen tot en met december. Bezwaren tegen verhoging lesgeld DEN HAAG De regerings partijen, CDA en PvdA, wei geren op voorhand akkoord te gaan met de door het kabinet voorgestelde verhoging van de lesgelden in het middelbaar onderwijs. Voor leerlingen van zestien jaar en ouder wil mi nister Ritzen deze verplichte bijdrage volgend jaar met 287 gulden verhogen. Wie twee keer is blijven zitten, moet volgens de bewindsman zelfs een verhoging van 537 gulden gaan betalen. CDA-fractievoorzitter Brink man spreekt van „een hier en daar wel erg creatieve" begro ting van onderwijs en weten schappen. Hij kondigt een al ternatief aan voor de verho ging van de lesgelden. Daarin zal de nadruk komen te liggen op „meer verantwoordelijk heid van de school". Ook PvdA-fractieleider Wöltgens heeft bezwaren. De sociaal-de mocraten zullen de betreffen de maatregel van Ritzen toet sen aan „de vraag of de lage- en middeninkomens worden ontzien". Brinkman toont waardering voor het plan om structuele bezuinigingen door te voeren, zoals het verminderen van subsidies. Maar hij is het niet eens met de door minister D'Ancona (WVC) voorgestelde vermogenstoets voor de men sen die zijn aangewezen op verzorging in een verpleeg huis. Fractieleider Wöltgens zal het kabinet manen „nog sneller en nog meer" werk te maken van het scheppen van werkgele genheid en de verbetering van het milieu. De PvdA meent dat het enorme spaartegoed in ons land aangewend kan wor den voor de modernisering van de Nederlandse economie. Wöltgens wil binnen een aan tal maanden een plan op tafel hebben waarin overheid en beleggers (met name pensioen fondsen) gezamelijk verant woordelijkheid nemen voor omvangrijke investeringen in de infrastructuur in ons land. De PvdA ziet hier een wezen lijke impuls voor zowel econo mie en werkgelegenheid als het milieu. jn, prinses Margriet en de heer Van Vol- FOTO: MILAN KONVALINKA van een aanzienlijke verlaging van het hoogste belastingtarief (van 72 naar 60 procent). „De bedoeling is", aldus Zwemmer, „dat die verlaging wordt be taald uit het afschaffen van af trekposten. Om beperking van die aftrek voor bewindslieden te ontlopen wordt ze nu geheel geschrapt en vervangen door een vergoeding die bovendien nog fors hoger uitvalt". erd P.ge- 13.000. kloos- itraal (CBS) Justus laling ;rklo- tichte sheid met Het laatste woord is nog niet gesproken over het plan van minister Hirsch Ballin van justitie om het voorbereiden van een misdrijf strafbaar te stellen. Al staat de politie daarbij natuurlijk wel te juichen. De Coornhertliga, de organisatie die het strafrecht wil hervormen, vindt dat allemaal maar niks. Je moet de wet niet verruimen „omdat de politie anders zo gefrustreerd raakt", zo vindt de liga. En hoe bewijs je dat iemand met snode plannen rondloopt? Hij kan wel van plan zijn om op een heel andere manier aan geld te komen dan wij denken. Door bijvoorbeeld op weg te zijn naar de brieven bus met deze bon. Om zo de Leidse Courant veertien dagen gratis in de bus te krijgen. monstranten willen dat de Moldavische regering de Dnestr-regio als onafhankelijke republiek erkent. foto: ap Justitie gaat ambtenaren provincie horen in milieu-zaak idug Wand 3, 17.25 uur: uropa Cup 1: Besiktas- DEN HAAG Officier van justitie mr. P. van Zeben heeft de rechtbank in Den Haag gis teren gevraagd twee provin cie-ambtenaren te horen in verband met milieu-overtre dingen van Riooltechnieken Nederland BV in Delft, een dochter van afvalverwer kingsbedrijf BFI in Renkum, voorheen Zegwaard. Het be drijf impregneert rioolbekle ding met vloeibare kunsthar sen. Directeur A. Jutte van het bedriif stelde tijdens de zitting dat de provincie ten aanzien van de opslag, van brandge vaarlijke vloeibare kunsthar sen de indruk zou hebben ge wekt dat zij de hoeveelheid en wijze van opslag zou gedogen tot het bedrijf zou zijn ver huisd. Volgens Van Zeben is daar echter volstrekt geen sprake van geweest. Toef- een ditie oten nen. ïOD rui, jixri uewusie paxje. Kr bleek niets ex plosiefs in te zitten. Later kwam aan het licht dat het om een cake ging die door kennissen bij wijze van verassing was neer- Groeiend verzet tegen anti-depressiemiddel AMSTERDAM Het toenemend aantal klachten over de scha delijke bijwerkingen van het anti-depressiemiddel Prozac heeft het verzet tegen het gébruik van dit psychiatrisch medicament op politiek niveau gebracht. Een groep van zes leden van het Europees Parlement heeft gevraagd om maatregelen die moeten leiden tot het uit de markt nemen van Prozac. De Europarle mentariërs verbazen er zich over dat vele psychiaters Prozac als een wondermiddel aanprijzen, terwijl onderzoek inmiddels heeft aangetoond dat het gebruik ervan bij een aantal mensen leidt tot een sterke drang naar moord en zelfmoord en andere vormen van agressie. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 tr/Mevr:Voorl: I I to I (Indien doortoe oonleiding bestaat, kon een ver/oe Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag j Of bel 071-313 677 I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9