ÊcUloc Qowuvnt Terug naar minder potjes Make up voor de winter Plannen maken Zweten is gezond ergoeding 14 Dagen Gratis CeulaeSou/tci/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE WOENSDAG 118 SEPTEMBER 1991 in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maak, deel ui, van Sijthoft Pers bv). Directeur-hoofdredacteur 82ste jaargang no. 25138 Losse r nummers 1,45. |Pax Christi temidden van commercie en consumptie Kroatië meldt dood Utrechtse journalist DEN HAAG In Kroatië is de uit Utrecht afkomstige journalist Erwin Vakcentrales CNV en MHP zien voorlopig af van stakingen door Helft Nederlanders wil dat acties doorgaan gekregen van onze leden wat het joorAGNES FRENKEL >n nieuw tijdperk in huidverzorging is ingeluid. De produkten verschil- ,n van de traditionele in snellere werking en effectiviteit, ze zijn qua truktuur licht, de werkzaamheid is groot. Ook is er een vereenvoudiging, uet wat betreft inhoud maar wel voor het aantal benodigde potten en fles- en. Steeds meer vrouwen werken en hebben daardoor minder tijd voor luidverzorging. Toch willen en moeten ze er goed uit blijven zien en dat ioet worden gerealiseerd met een minimum aan handelingen en produk- let resultaat is dat een paar grote osmeticahuizen series uitbrengen die bestaan uit een minimaal aantal irodukten, meestal maar drie. Een einigende lait of crème die een on opgemaakt dan wel opgemaakt zelfs waterproof mascara) gezicht choonmaakt, een lotion en een crè- jie voor zowel de dag als de nacht. }een aparte crèmetjes meer voor rond de ogen, de mond, de hals, het lécolleté en de nacht. Ideaal ook roor die vrouwen die veel op reis moeten; geen gezeur met allerlei potten en flessen. Een enkel merk ireidt deze miniseries nog uit met pen bodymilk en een masker. Toch ilijven daarnaast alle speciaal crè mes bestaan. Ze zijn nodig om de ïuid tijdelijk extra te verzorgen na rijvoorbeeld ziekte of zwanger schap. Ook is er (gelukkig) nog een flink aantal vrouwen die tijd en moeite aan hun uiterlijk willen be steden en daarvoor speciaal pro dukten willen hebben. Werking De werkstoffen die in deze vereen voudigde cosmetica zijn gebruikt zijn geheel nieuw. Het te beogen ef- Eect is totaal verschillend van dat van een paar jaar geleden. Toen werden stoffen gebruikt die veelal tekorten in de huid aanvulden. Nu wordt meer gelet op beschermen te gen milieu-invloeden (luchtveront reiniging, licht en zon) en het in goede conditie brengen van de hoornlaag, het zichtbare laagje huid dat moet zorgen dat niet te veel vocht het lichaam verlaat en dat de huid beschermt tegen invloeden van buitenaf; verder het aanzetten van de huidcellen tot zelfwerk zaamheid, dus het zelf oplossen van probleem of tekorten. Dit laatste is eigenlijk het meest opzienbarende van de cosmetica van de jaren ne gentig. Een voorbeeld van het aanzetten tot zelfwerkzaamheid van de huid is Electelle, een drietal produkten (lait, lotion, crème) van Jeanne Gatineau. Hierin is een natuurlijke celaktivator verwerkt, een ontdek king van het laboratorium van Ga tineau. De huid wordt geprikkeld vocht, voeding en ademhaling op peil te brengen. Een andere bijzon derheid van deze serie is dat de pro dukten eikaars werking aanvullen. Ook Shiseido zet de huid tot zelf werkzaamheid aan, met de serie Vital Perfection. Drie produkten, voor zowel overdag als 's avonds en een masker. In vet oplosbaar vita mine E en in water oplosbaar vita mine C zijn in de formule EPC-K samengebracht. Hiermee wordt de huid ondersteund in haar akties veroudering en vochtverlies tegen te gaan. Guerlain brengt een korte krachti ge serie Sérénissime, een op zichzelf staande afdeling in de Issima lijn. Vier produkten, een crème clean ser, lotion, dag- en nachtcrème in een en Guerlain doet er, verstandig, een bodymilk bij. Dit alles is ver pakt in onbreekbaar materiaal, ide aal voor op reis. Guerlain heeft als werkstof Génésium actif, een soort wondermiddel. Het fleurt een ver moeide huid op, maakt de huid strak, brengt de vochtbalans op peil, zorgt voor een betere door bloeding. Daarnaast kalmeert het een geïrriteerde huid. Dit alles kan, omdat Génésium actif een concen traat is van twaalf stoffen, alle vin dingen van de laatste tijd. Nutritional Response, een mooie en leuk gevonden naam voor een crè me van Helena Rubinstein. Geen serie maar wel één produkt voor zo wel de dag als de nacht voor een droge huid, droog door vettekort wel te verstaan. Door een technisch hoogstandje is het Rubinstein ge lukt lichaamseigen werkstoffen uit zeewater in een water-olie-water emulsie te verwerken, waardoor deze stoffen niet in werkzaamheid kunnen teruglopen. De huidcellen worden met Nutritional Response Shiseido brengt Vital Perfection als nieuwigheid. Foto Shiseido. geprikkeld antwoord te geven op de vraag naar vet van de huid. Chanel heeft als nieuwtje een bij zondere nachtcrème, die de huid op twee manieren beïnvloedt. Com plexe Intensif heeft als veelzeggen de ondertitel Night Lift Cream. Een crème die op het menselijke biorit me inhaakt. Overdag is de huid ac tief in het beschermen tegen aller lei invloeden van buitenaf, 's Nachts is de herstelperiode, de cel deling (herstel) vindt dan vooral plaats, de huid bereidt zich voor op de komende dag. Daarom, zegt Chanel, is de nacht het moment voor de huid om stoffen op te ne men die bij dit herstel behulpzaam kunnen zijn. Het unieke van Com plexe Intensif is, dat het de eerste uren na opbrenging via een nieuw soort liposomen die plantaardige stoffen vervoeren kalmerend op de huid werkt. De huid ontspant na de dagelijkse arbeid. De huid is dan goed in staat, het volgende com plex, de aktiverende bestanddelen (anti-rimpel werking bij Chanel) op te nemen. Mode en make up voor een nieuw seizoen gaan meestal hand in hand. Ook voor het komend herfst/win terseizoen is dat weer het geval. Nu de mode eigenlijk niets meer echt voorschrijft, alles kan, als het maar voldoet aan je eigen smaak, stem ming en wat je in de spiegel wilt zien, geldt dat voor de winterlooks ook. Toch is er wel een algemene trend te bespeuren. Het overdreven na tuurlijke is wat voorbij, hoewel de kleuren wel aan de natuur ontleend zijn. Vooral ogen en mond springen er uit, een qua tint natuurlijk en mat gehouden gezichf, wat door het raffinement van de samenstelling van de produkten toch iets stra lends en glanzends heeft. De make up van de jaren negentig is nog nooit zo mooi van samenstelling ge weest en is daarbij naast kleurend veelal verzorgend, wat wil zeggen dat de huid wordt beschermd tegen vochtverlies, licht en zon. De kleuren Het accent voor de ogen ligt vooral bij de wimperinplant en dat ver klaart de comeback van de eyeli ner. Deze wordt gebruikt voor een dunne lijn langs de wimpers van de bovenkant van het oog, de onderste, wimpers krijgen een kajal lijntje. De kleur van de eyeliner is zwart, in een enkel geval bruin en dat geldt eveneens voor de mascara. De kleuren voor de oogschaduw zijn zeer aards, veel bruin tinten, of rose/lila, de kleur van bessen in de herfst, daarnaast grijsblauw de kleur van nevel en ook antraciet- grijs van het heelal en moeraskleu- rig groen. Hierbij steken lippen en nagels mooi af in kleuren van bes sen zoals vuurdoorn en duindoorn. Verder is een prachtig warm rood mode, rose/rood en bruin. Een en kel merk heeft voor de nagels een glanzende dekkende blanke lak VJ? ik Zo ziet Guerlain de ideale make up komende winter Foto Guerlain. Het produceren van zweet is een gezonde zaak, het lichaam regelt hiermee de temperatuur. Het kleurloze transpiratievocht ver dampt op de huid en daardoor daalt de lichaamstemperatuur. Transpi reren heeft ook een reinigende funktie, afvalstoffen worden via het zweet uit het lichaam afge voerd. Een deel van het zweet wordt onder invloed van zuurstof en huidvet zuur van reactie, daar door ontstaat de zogeheten zuur- mantel die de huid beschermt tegen ziekteverwekkende bacteriën. Tenslotte bindt zweet zich met vetachtige stoffen van de huid waardoor de huid soepel blijft en vochtverlies wordt tegengegaan- .Toch zijn we niet zo gesteld op transpireren, omdat onder invloed van bacteriën een nare geur ont staat. Maar daar is van alles aan te doen. Yves Rocher heeft een 'natuurlijke' deodorant, een spray, die werkt op zuivere lucht. Geen aantasting voor de ozonlaag. De geur van deze deo dorant komt van de aromatische olie van sandelhout en dat doet denken aan een bedauwd bos in de ochtend. Een milde, huidvriendelij- ke deodorant is Sanex Dermopro- tector. Deze bevat geen alcohol en de parfumering is hypo-allergeen. Hypo-allergeen wil zeggen dat er weinig kans bestaat op overgevoe- ligheidsreakties. De deodorants van Vichy hebben een intensieve werking dankzij een plantaardig extract uit een speciale theeplant, maar ze zijn toch mild. Chanel doet veel voor stralende effecten. Foto Chanel. (Anti-Choc Bouijois en Sheer Peach van Shiseido). De kleur van de fond de teint moet overeenkomen met die van het ge zicht, liever iets lichter, dan don kerder. Blusher is weer wat meer uitgesproken aanwezig, maar mag nooit op het gezicht liggen, moet mooi in de algehele tint verlopen. Het gebruik van poeder is niet meer weg te denken. Was dat vorige sei zoenen vooral losse poeder, nu wordt deze vervangen door com pact poeders. Softlens Een merk dat veel doet aan een stralend, lichtgevend effect is Cha nel. Chanel gebruikt licht- en kleur corrigerende pigmenten. De licht corrigerende zorgen voor een goede weerkaatsing van het op het gezicht vallende licht, maken het meer dif fuus, verspreiden het beter en ma ken het zachter. Het gezicht ziet er daardoor jonger en ontspannen uit De kleur corrigerende sturen het eigen pigment van de huid bij in die zin dat de poriën verfijnen, een te veel aan rood wordt afgezwakt en is er te weinig kleur, dan wordt er bij gevoegd. Het effekt is dat van een softlens in de fotografie. Het bijzon dere van deze corrigeerders is dat, ook al verandert het licht, het ef fekt toch blijft. Plantaardige extracten in nieu we deodorants van Vichy. Foto Vichy. Voor diegenen, die sterk transpire ren heeft Vichy deodorant Regula teur in spuitbus (milieuvriendelijk drijfgas). Voor gevoelige huidtypen is er de roller Peaux Sensibles. Speciaal voor mannen is er van Mennen iets nieuws, een brede deo- dorantstick. Het gehele okselgebied kan hiermee met twee streken wor den voorzien. Deze stick bevat geen alcohol en beschermt de hele dag tegen transpiratiegeur. Verkrijgbaar in vier verschillende parfumeringen. Bestanddelen in Keops deodorants van Roe omkap- selen de bacteriën die voor de trans piratiegeur verantwoordelijk zijn. Een zweetlucht krijgt zodoende geen kans. Daarnaast zit er een zweetremmer in, het transpiratie- proces wordt echter niet geblok keerd. Deze Keops deodorants zijn ongeparfumeerd, hypo-allergeen en milieu-vriendelijk. Geschikt voor vrouwen en mannen. Chokers, strikken, bretels, cummerbunds, dasklemmen. Boxershorts Bugs Bunny Soeks: Aventures, Burlington. Elbeo, De-De. No Comment The Gift Shop Gravenstraat 1,3640184 le Nederlanders van de bonden eten doorgaan, e, 48 procent, n moet blijven ?t bureau Inter- n de VARA te- ondervraagden 'n onderbroken troonrede te aangekondigde \t van de men- wel meevallen Betaalautomaten bij gemeentelijke diensten DEN HAAG De Bank voor Nederlandsche Gemeenten (BNG) heeft gisteren een overeenkomst gesloten voor de levering van betaalautomaten met de onderneming Data- traffic uit Hoofddorp. De BNG wil nu bij de verschillende gemeentelijke diensten in Nederland de apparaten onder gunstige condities gaan aanbieden. Naar verwachting gaat het in eerste instantie om 400 tot 600 automaten, waarmee - L gemeente gelieerde diensten zoals woningbouwcorporaties en nutsbe drijven worden door de BNG als doelgroep gezien. Volgens een woordvoerder van de BNG is de overeenkomst afge sloten ondanks het feit dat verschillende proeven met au tomatisch betalen binnen de gemeenten nog niet zijn afge sloten. In onder meer Arnhem, Hilversum, Amstelveen, Gouda en Amersfoort zijn eerder dit jaar betaalautomaten geplaatst. De proeven lopen tot en met december. In, prinses Margriet en de heer Van Vol- foto: milan konvaunka 4500 •n. Ze 1200 „Maar nmer- lat die •t 1960 gepast «jzen". •ze re- erop nieu- tdslie- vetge- ving. Maar volgens 'Oort' pro fiteren deze functionarissen al van een aanzienlijke verlaging van het hoogste belastingtarief (van 72 naar 60 procent). „De bedoeling is", aldus Zwemmer, „dat die verlaging wordt be taald uit het afschaffen van af trekposten. Om beperking van die aftrek voor bewindslieden te ontlopen wordt ze nu geheel geschrapt en vervangen door een vergoeding die bovendien nog fors hoger uitvalt". Bezwaren tegen verhoging lesgeld DEN HAAG De regerings partijen, CDA en PvdA, wei geren op voorhand akkoord te gaan met de door het kabinet voorgestelde verhoging van de lesgelden in het middelbaar onderwijs. Voor leerlingen van zestien jaar en ouder wil mi nister Ritzen deze verplichte bijdrage volgend jaar met 287 gulden verhogen. Wie twee keer is blijven zitten, moet volgens de bewindsman zelfs een verhoging van 537 gulden gaan betalen. CDA-fractievoorzitter Brink man spreekt van „een hier en daar wel erg creatieve" begro ting van onderwijs en weten schappen. Hij kondigt een al ternatief aan voor de verho ging van de lesgelden. Daarin zal de nadruk komen te liggen op „meer verantwoordelijk heid van de school". Ook PvdA-fractieleider Wöltgens heeft bezwaren. De sociaal-de mocraten zullen de betreffen de maatregel van Ritzen toet sen aan „de vraag of de lage-' en middeninkomens worden ontzien". Brinkman toont waardering voor het plan om structuele bezuinigingen door te voeren, zoals het verminderen van subsidies. Maar hij is het niet eens met de door minister D'Ancona (WVC) voorgestelde vermogenstoets voor de men sen die zijn aangewezen op verzorging in een verpleeg huis. Fractieleider Wöltgens zal het kabinet manen „nog sneller en nog meer" werk te maken van het scheppen van werkgele genheid en de verbetering van het milieu. De PvdA meent dat het enorme spaartegoed in ons land aangewend kan wor den voor de modernisering van de Nederlandse economie. Wöltgens wil binnen een aan tal maanden een plan op tafel hebben waarin overheid en beleggers (met name pensioen fondsen) gezamelijk verant woordelijkheid nemen voor omvangrijke investeringen in de infrastructuur in ons land. De PvdA ziet hier een wezen lijke impuls voor zowel econo mie en werkgelegenheid als het milieu. erd •regis- in de P ge- •3.000. _tloos- ntraal CBS) Justus 'aling Nrklo- juni- 'ende ïchte >heid met nam Het laatste woord is nog niet gesproken over het plan van minister Hirsch Ballin van justitie om het voorbereiden van een misdrijf strafbaar te stellen. Al staat de politie daarbij natuurlijk wel te juichen. De Coornhertliga, de organisatie die het strafrecht wil hervormen, vindt dat allemaal maar niks. Je moet de wet niet verruimen „omdat de politie anders zo gefrustreerd raakt", zo vindt de liga. En hoe bewijs je dat iemand met snode plannen rondloopt? Hij kan wel van plan zijn om op een heel andere manier aan geld te komen dan wij denken. Door bijvoorbeeld op weg te zijn naar de brieven bus met deze bon. Om zo de Leidse Courant veertien dagen gratis in de bus te krijgen. 'e Allien. Later kwam aan het'licht dat het om een cake ging die door kennissen bij wijze van verassing was neer- roef- I een I litie oten len. ?on I I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 Voorl: 'elijke inwoners van de Moldavische stad Bendery blokke- monstranten willen dat de Moldavische regering de Dnestr-reaio e rails die Kisjinev met Kiev en Moskou verbindt. De de- als onafhankelijke republiek erkent. B fotoTap Justitie gaat ambtenaren provincie horen in milieu-zaak l*8ndaag •*l«rland 3, 17.25 uur: jropa Cup 1: Besiktas- DEN HAAG Officier van justitie mr. P. van Zeben heeft de rechtbank in Den Haag gis teren gevraagd twee provin cie-ambtenaren te horen in verband met milieu-overtre dingen van Riooltechnieken Nederland BV in Delft, een dochter van afvalverwer kingsbedrijf BFI in Renkum, voorheen Zegwaard. Het be drijf impregneert rioolbekle ding met vloeibare kunsthar sen. Directeur A. Jutte van het sen de indruk zou hebben ge wekt dat zij de hoeveelheid en wijze van opslag zou gedogen tot het bedrijf zou zijn ver huisd. Volgens Van Zeben is bedriif stelde tijdens de zitting daar echter volstrekt geen dat de provincie ten aanzien sprake van geweest, van de opslag van brandge vaarlijke vloeibare kunsthar- Groeiend verzet tegen anti-depressiemiddel AMSTERDAM Het toenemend aantal klachten over de scha delijke bijwerkingen van het anti-depressiemiddel Prozac heeft het verzet tegen het gebruik van dit psychiatrisch medicament op politiek niveau gebracht. Een groep van zes leden van het Europees Parlement heeft gevraagd om maatregelen die moeten leiden tot het uit de markt nemen van Prozac. De Europarle mentariërs verbazen er zich over dat vele psychiaters Prozac als een wondermiddel aanprijzen, terwijl onderzoek inmiddels heeft aangetoond dat het gebruik ervan bij een aantal mensen leidt tot een sterke drang naar moord en zelfmoord en andere vormen van agressie. Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) •n proefabonnement w Deze bon opsturen in een 0| - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordni 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7