LEIDEN OMGEVING Gemeente eist antwoorden van diensten voor ouderen 10. 13 <fl .KHOUDER 10.-KTfL8jOOO Exotische dieren op zestiende Beestenspul YYD-motie over inzetten meer makelaars bij taxatie haalt het niet Persoonlijk cadeau Noordwijkerhout sluit café De Steeg definitief jdóeSoutont VAA WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 einiging en civiele erken in staking K, J-C V JDEN De directies Reiniging, havens Warenmarkten en Civiele Werken gaan gende week dinsdag de hele dag in sta ng tegen de voorgenomen wijzigingen in (0 en Ziektewet. Anja van Gorsel, hoofd de directie RHW, steunt de acties volle- De Abva/Kabo, de ambtenarenvakbond de FNV, peilt momenteel de actiebe nnen v^dheid bij de overige gemeentelijke direc- msar volgens een woordvoerder tekent die al v^i nu al een forse meerderheid voor acties Het is niet de bedoeling dat de gemeente ie maan den deelneemt aan de estafettestakingen iar wel dat zoveel mogelijk onderdelei dag uit de running worden genomen. jp van llegale i Iden, hen zie ;s van rk en de petitj mt. Tot izend da t een vei ling. Dl» wikkelii echter icht grol/V" 'enDedlSj JA-leden bereid L00.000 i n verblJEN Ron Hille- en Christa de Boer overgrotjjisteravond geïnstal- Vrouwe Justitia verliest hoofd LEIDEN Het beeld van Vrouwe Justitia aan het Gerecht, dat decen nialang weer, wind en zure regen heeft weten te trotseren, is onthoofd. Vannacht vond een poli- tiesurveillance de res tanten van het hoofd van het symbool van ge rechtigheid aan de voet van het oude gerechtsge- De brokstukken zijn plechtig tegen de gevel geschoven. Voedingsinformatiemarkt op Leidse Plein van AZL LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt morgen een voedingsinformatiemarkt gehou den. De markt is een initiatief van de dienst diëte- tiek en wordt georganiseerd in het kader van het 50-jarig jubileum van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten. De markt richt zich vooral op voe- dings- en dieetadviezen bij diverse ziekten. Patiën ten en niet-patiënten zijn welkom op het Leidse Plein, eerste etage van het hoofdgebouw van het AZL. Patiënten, diëtisten, fabrikanten en patiënten vereniging leggen de relatie uit tussen voeding en gezondheid en verzorgen enkele demonstraties. Er is uitgebreide informatie over uiteenlopende voe dingspatronen. Er zijn videopresentaties, een kin- derkraam en men kan meedoen aan een gratis voe- De markt duurt van 10.00 tot 18.00 uur. AUTOKRAKERS IN WARMOND WARMOND Autokrakers sloegen gisteren tot tweemaal toe hun slag bij in Warmond gepar keerde wagens. Uit een wagen op de Kerpsdam werd geluidsappa ratuur ontvreemd. De dieven kwamen binnen door een por- tierslot te forceren. Bij de diefstal werd het interieur van de wagen flink beschadigd. Een tweede kraak vond plaats op de straat Ter Leede. Hier werd apparatuur ter waarde van twaalfhonderd gulden weggenomen. Een door de krakers gebroken ruitje ver schafte toegang. Telefoonkaarten zijn moeilijk te krijgen LEIDEN De zogenaamde telefoonkaarten, waarmee kan worden gebeld vanuit een telefooncel die is uitgerust met het onlangs ingevoerde kaartbel- systeem, moeten op meer plaatsen in de binnenstad worden verkocht. Mensen die vanuit een publieke telefooncel willen bellen, lopen te vaak vergeefs te zoeken naar een telefooncel waar gewoon met kwartjes kan worden betaald. Veel bezoekers van Leiden weten volgens de binnenstadwinkeliers niet waar ze de kaarten kunnen kopen. Dat kan nu alleen bij de postkantoren, het sta tion en het VVV-kantoor. De gemeente gaat onderzoeken of het aantal ver kooppunten kan worden uitgebreid. Sommige winkeliers willen de kaarten zelf gaan verkopen. De PTT streeft ernaar om het aantal kaarttelefoons de komende jaren te vervijfvoudigen, vooral omdat deze veel minder aantrekke lijk zijn voor telefoonkrakers. Auto gestolen van terrein Voorhout Van een parkeerterrein in Voor hout werd gisternacht een personenauto gestolen. De auto was maandagavond door de eigenaar op de parkeerplaats aan de Beukenrode neergezet, maar bleek dinsdagmorgen verdwenen. De politie vermoedt dat de dieven de afge sloten auto binnen zijn gekomen door een ruitje stuk te slaan. meenteraad welkomt :e nieuwe ;tig uit dere Afi landg als nieuwe raadsle- oor de PvdA. Hille- ie Zuids en De Boer nemen laats in van Elly hoffs en Loek Ge- die vorige maand af namen. reis maar >estaan reel m dj nooit eetal werd gisteravond lofte afgenomen door n? h irgemeester T. van Rij, nie 'afwezige burgemeester '.5i en heeft hij dat bedrag nodig. in even naar de lelijke Kredietbank iuwde adres voor Ijke leningen tot Maar ook voor een Jtd krediet om steeds |geld achter de hand te at wordt vlot in orde p is de rente laag bi) de lorden de aflossingen bde persoonlijke [gestemd. ir ook wel meer over ir langs. Jagen van 9.00-12.30 ■nderdagavond van iP.30 uur. )r nadere informatie GOED VOOR UW LENING elijke Kredietbank il 24, 111300, 2301 EH Leiden DREIGING MET INTREKKEN SUBSIDIE iar rentree in de plaat- politiek. Zij zat tot de periode ook in de Leid- maar redde het bij de ingen niet als gevolg t zetelverlies van haar )e Boer is werkzaam in derwijs. Ze werd door ij dan ook welkom ge ls onderwijsspecialist. md is een nieuwkomer eidse gemeentepolitiek, eert politicologie aan de universiteit, wat voor reden was om op te dat Hillebrand aan- de traditie dat mede van de universiteit tmaken van de raad. stelde Van Rij, lij door zijn raadslid jap niet alleen meer 'leorie van de politiek ing, maar ook met de Aardig detail daarbij ïllebrand werkt aan •efschrift over kandi- ng voor politieke Van Rij: „Dan heeft iee ook zijn eerste ei- didaatstelling meege- Hillebrand is ook één lauteurs van de evalua- het referendum, dat op werd gehouden, iverse raadslid voerde tevens voor het eerst ird tijdens de raadsver- i woningen voor ge- •arantie. Daarmee be- Jij ook een soort vuur- jdat hij over dit onder- Jrect in debat moest D-vertegenwoordigster ;en. Hillebrand maak- bij ook mee dat Dries- i in strijd met een Breven regel inter- tijdens zijn 'mai- |eh', een interruptie die werd afgehamerd nrzitter Van Rij. LEIDEN Ongeveer tien instellingen die diensten verlenen aan bejaarden moeten de gemeente snel duidelijk maken hoe zij hun subsidies het afgelo pen jaar hebben besteed. Als ze dat niet voor 1 ok tober hebben gedaan lo pen ze het risico hun sub sidie kwijt te raken. Het gaat daarbij onder andere om de eettafels ('restau rants') in bejaardenhuizen, dagverzorging, activiteiten van de ouderenbonden en de vrijwilligersorganisatie voor ouderen Het Gilde. De gemeente heeft de brief met die dreigende ondertoon verstuurd omdat ze strakker vast wil houden aan een ver antwoording van subsidies, al dus C. van Deursen van de di rectie welzijn tijdens een ver gadering van de commissie fi nanciën en welzijn. Jaarlijks wordt om die reden een vra genlijst rondgestuurd waarop moet worden aangegeven hoe de subsidie is besteed en hoe veel mensen en middelen zijn ingezet. Druk Het antwoord op die lijst laat had er op 1 mei al moeten zijn. „Vandaar dat we nu een her inneringsbrief hebben ge stuurd", zegt T. Sumer van de directie welzijn. Volgens Su mer hebben diverse instellin gen inmiddels al gereageerd. Hij verwacht dat vrijwel ie dereen op tijd geantwoord zal hebben. Volgens Sumer zijn met name instellingen als be jaardenhuizen er niet aan ge wend dat ze ook voor structu rele actviteiten ieder jaar nieu we subsidie-aanvragen moeten indienen bij de gemeente. Weer andere zijn niet inge steld op het jaarlijks maken van verslagen. „Dat is niet hun hoofdactiviteit en dus la ten ze het erbij zitten, vandaar dat we nu wat meer druk uit oefenen om de verslagen te maken". Ouderen Of zoals in de brieven staat daadwerkelijk voorschotten worden teruggevorderd als re acties uitblijven en subsidie aanvragen ook niet meer wor den behandeld, wil Sumer niet zonder meer bevestigen. „Wat er verder gebeurt hangt van de politiek af. Als je ze daad werkelijk subsidie weigert, zijn heel wat instellingen ver stoken van geld. Daar tref je dan vooral de ouderen mee die van een activiteit gebruik ma ken. Wat gebeurt er dan voor hen? Je snijdt in het vlees van de burgers als je zo'n maatre gel treft. Ik verwacht eerlijk gezegd niet dat het zover komt. Wel willen we een wat strakker beleid voeren". Beestenspul is vooral voor kinderen een belevenis. foto: tejo LEIDEN Voor de zes tiende keer zijn de Groe- noordhallen dit weekein de het decor voor Bees tenspul, de jaarlijkse ten toonstelling van kleindie- ren. De organisatie rekent op zo'n 18.000 bezoekers, en gokt daarmee een frac tie lager dan vorig jaar, toen bijna 19.000 liefheb bers de kassa passeerden. Voor kinderen is het een para dijs, een soort van enorme kin derboerderij waar ze overal aan mogen zitten. Naast de traditionele kattententoonstel ling en de gehoorzaamheids- en behendigheidswedstrijden voor honden, zijn er konijnen, hamsters, cavia's, hoenders, duiven, zang- en siervogels en alles wat kan koeren, piepen, kraaien en kakelen te zien. Over kraaien gesproken: er wordt dit jaar een hanekraai- wedstrijd gehouden. Wie vrij slaperig in de Groenoordhal- len arriveert, is dat na het aanhoren hiervan niet meer. Slangen Maar net als vorig jaar ontbre ken ook de exotische dieren niet. Koningspythons, rode ko renslangen, een boa constric tor en schildpadden geven naast enkele lama's acte de presence. Ook voor de dier- welzijnsorganisaties is een. rui me plek vrijgemaakt. Vanzelf sprekend is de Dierenbescher ming aanwezig, evenals Greenpeace en het Wereld Na- tuurfonds. Na jaren afwezig heid zijn ook de meer kritische instellingen zoals Stichting Lekker Dier en Stichting Bont voor Dieren terug. Het Leids Dierenasiel presenteert weer een select gezelschap katten en honden aan het publiek, die allemaal een tehuis zoeken. Kinderen kunnen hun lieve lingsdier voordragen voor de titel Troeteldier van het Jaar. Wie zijn hond, kat, konijn, ka narie of koe het allerliefste dier van de hele wereld vindt, mag dat zelf komen vertellen op het podium. Deelnemers wel graag vantevoren telefo nisch aanmelden bij de Groe- noordhallen, tel. 071-212521 De organisatie heeft slechts plaats voor maximaal dertig deelnemers en er hebben zich al vier kinderen opgegeven, dus haast is geboden. Kleurplaat Beestenspul is op zaterdag en zondag geopend van 10.00- 18.00 uur. De entree bedraagt zes gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65+-ers. Kinde ren die de kleurplaat, die ze op school hebben gekregen, inge kleurd inleveren, mogen gratis naar binnen. Om teveel ge schuifel te voorkomen, vraagt de directie van de hallen be zoekers zoveel mogelijk op za terdag te komen. Vorig jaar moesten de hallen op zondag 12.000 bezoekers verstouwen, twee keer zoveel als op zater dag. Honden mogen, in ver band met moeglijke dierziek ten, niet naar binnen. School en wijk vragen aanpak verkeer Coebel LEIDEN De Rem- brandt-scholengemeen- schap en de werkgroep Leefbaar Zuid-West wil len dat de gemeente de overlast van verkeer uit de nieuwe wijk Coebel aanpakt. De school wil dat op de Brandts Buyskade een 30-kilometerzone wordt ingesteld. De school en de werkgroep schrijven dat in brieven aan het gemeentebestuur. Volgens rector M. Scha van het Rem brandt rijden de bewoners van de nieuwe huizen soms met snelheden van 60 kilometer per uur af en aan over de Brandts Buyskade. De 575 leerlingen van zijn school zou den daardoor gevaar lopen. Scha suggereert behalve het instellen van de 30-kilometer- zóne ook het aanleggen van een plateau in het wegdek. Een andere mogelijkheid om de leerlingen meer veiligheid te bieden is de aanleg van een sluisje bij de aansluiting van de straat op het fietspad. Uitvalsweg De werkgroep Leefbaar Zuid- West stelt dat is gebleken dat voor de Coebel-bewoners de Brandts Buyskade de enige uitvalsweg zal blijven vanuit de Coebel naar de Churchill- laan. Omdat de Sweelincklaan al erg druk is zou de brug die daar komt alleen voor open baar vervoer worden gebruikt. Om praktische redenen is een route langs de Haagweg de bewoners zouden recht van overpad moeten verlenen ook niet mogelijk. De werk groep voorziet daardoor pro blemen met het invoegen op de Churchillaan. Ook wordt gevreesd dat het Jaques Urlus- plantsoen als sluiproute ge bruikt gaat worden. De werk groep wil daarom van de ge meente weten hoe het in- en uitgaande verkeer van de Coe bel in de toekomst geregeld gaat worden. ALLERLEI(DS) Vredesweek Het thema van de Vredes week die van 22 tot en met 29 september wordt gehouden is 'aangevochten vrede'. Als start van de Vredesweek wordt van avond alvast een 'Trefpunt voor vrede' gehouden. Drie inleiders spreken dan over hun weg naar vrede. Ted Ages van de doopsge zinde vredesgroep over 'levensstijl van vrede'. Al- fons Kroese van het Diep gangscentrum Hazerswou- de over 'vasten voor vrede'. En Ans Godding van de vredeswake op het Binnenhof over 'waken voor vrede'. De bijeen komst begint om 20.00 uur in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44c. Balkanzang Een cursus Balkanzang be gint vandaag aan de Ves- testraat 55F. De cursus is bestemd voor iedereen die van Balkanmuziek en van zingen houdt. De lessen worden op woensdagavon den gegeven van 20.15 tot 22.00 uur. Inlichtingen Helga Kruse, Vestestraat 55 F, 071-123780. Blauwe Tram Zwart-wit foto's van de Blauwe Tram in de regio Leiden. Die zijn vanavond te zien tijdens een bijeen komst van de afdeling Rijnland van de Neder landse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. De avond is bijzonder om dat het 9 november dertig jaar geleden is dat de Blauwe Tram voor het laatst reed. De bijeen komst heeft plaats in de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg 1. Bezoekers wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van 2,50 LEIDEN De VVD heeft gisteren vergeefs ge probeerd te bewerkstelli gen dat in de toekomst meer makelaars worden ingeschakeld bij de taxatie van huizen voor het ver krijgen van gemeentega rantie. Na een langdurige discussie werd het college-voorstel om de overeenkomst met make laar Proper voort te zetten toch aangenomen. Over de motie van de VVD om kopers van huizen zelf een makelaar te laten kiezen zal het college van B en W een pre-advies uitbrengen. De motie kan dan later alsnog aan de orde ko men. De gemeente werkt voor de taxaties al jaren met makelaar Proper. Volgens VVD-woord- voerster L. Driessen is het in belang van de kopers en van een vrije markt dat de kopers keus krijgen uit meer make laars. Bovendien zou dat ga randeren dat de taxatie wordt uitgevoerd door een onafhan kelijke makelaar. Driessen meende dat Proper, die ook in Leiden zaken doet, een mono poliepositie inneemt. Het nieuwe PvdA-raadslid R. Hillebrand stelde daar tegen over dat de gemeente met de gemeentegaranties financiële risico's aangaat. Als een koper dan zelf kan bepalen wie een taxatierapport maakt, zou dat in strijd zijn met het belang van de gemeente. Hillebrand was het er wel mee eens dat het geen automatisme moet zijn dat steeds dezelfde make laar het contract van de ge meente krijgt. Hij suggereerde om de twee jaar een open in schrijving te houden. P. Langenberg (D66) wilde de mogelijkheid wel openhouden om met een kleine poule van makelaars te werken waar uit kan worden gekozen. Volgens J. Laurier (Groen Links) zou een dergelijk systeem te inge wikkeld worden. Ook Hille brand vond dat omslachtig. CDA-woordvoerster C. Kramp hield Driessen voor dat haar partij in januari 1988 al met een dergelijk voorstel kwam. Haar partij zat toen in de op positie. De VVD die toen in het college zat had dat voorstel toen niet gesteund. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) bestreed dat er sprake was van een mono polie. Hij merkte op dat de ge meente vrij is om in zee te gaan met een bedrijf dat dien sten levert. „Zoals we ook met een vaste leverancier van pa pier kunnen werken zonder dat er sprake is van een mono polie". Hij zag ook voordelen voor de koper in de vorm van een lagere, vaste, prijs voor de taxatie. Als Proper betrokken is bij transacties wordt een an der ingeschakeld. Volgens Van Rij is ook niet gebleken dat bij 150 taxaties per jaar de betrok ken makelaar de prijzen op de markt vaststelt. Hij wilde eventueel wel nagaan of een bijstelling nodig is. „Maar het argument de koper te laten kiezen spreekt me niet aan". De VVD stelde na een schor sing haar motie iets bij. Maar ook dat was voor de andere partijen geen reden om er als nog mee in te stemmen. Zodat uiteindelijk het oorspronkelij ke voorstel om op de oude voet door te gaan werd aange nomen. Leidse politie vindt schutter LEIDEN De twee meisjes van 7 en 9 jaar, die vorige week woensdag op een veldje bij de Agaatlaan werden beschoten, blij ken het doelwit te zijn geweest van een 14-jarige jongen. Hij woont aan de Turkooislaan. Een klein buurtonderzoek leidde het spoor naar de nog jonge schutter. Zijn moeder vond in een tas in zijn kamer een zwaar luchtdrukpistool met bijbehorende munitie. Moeder en zoon hebben zich op het bureau gemeld. De jongen is onderhouden en hij heeft afstand gedaan van het wa pen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. iiC"1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande:I Dhr./Mevr.: Voorl.: NOORDWIJKERHOUT Cafe De Steeg in Noordwij kerhout is dinsdag op last van burgemeester en wet houders van de gemeente gesloten voor het publiek. Het café aan de Dorpsstraat handelde volgens het gemeentebe stuur in strijd met de Drank- en Horecawet. Zo trok men zich weinig aan van sluitingstijden en kreeg de politie ook geregeld klachten over geluidsoverlast. Ook beschikte de eigenaar al eni ge weken niet meer over de vereiste vergunning. De oude ver gunning was verlopen en een nieuwe werd gistermorgen door het college geweigerd. Dit weekeinde was het opnieuw raak. Toen de politie poolshoogte kwam nemen in verband met een klacht van een omwonende, werden de agenten bedreigd en met een bierglas bekogeld. De deuren van De Steeg werden al eerder in verband met soortgelijke klachten een week gesloten. De nieuwe maatregel zal „in principe permanent zijn", aldus rayoncommandant L. Feijn in een reactie. Straat: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bo/orq Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: lTITTTI Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - na, Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag CcidócSoiuatit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23