sjechoslowakije reigt alsnog iteen te vallen Kroatië put hoop uit nieuw staakt-het-vuren Zenden vredesmacht probleem op zich zidóe Sowumt BUITENLAND WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 )lzjenitsyn niet langer ïschuldigd van hoogverraad KOU De Sovjetunie heeft gisteren de aan- ht wegens hoogverraad tegen de schrijver en lprijswinnaar Aleksandr Solzjenitsyn laten ens procureur-generaal Nikolaj Troebin is er enkel bewijs voor de beschuldiging dat Solzje- het 'Moederland' zou hebben verraden. „De geseponeerd vanwege het ontbreken van zen die het plegen van een misdaad onder- 1", aldus het persbureau Tass. De maatregel de weg vrij voor een mogelijke terugkeer e Sovjetunie van de inmiddels 72 jaar oude he schrijver die, sinds zijn uitwijzing in 1974 Verenigde Staten woont. Solzjenitsyn, die in de Nobelprijs voor Letterkunde kreeg, ver- jnder het bewind van Leonid Brezjnev zijn burgerschap en werd verbannen. De 72-jarige Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn mag terug naar Sovjetunie FOTO: AFP Ronald Venetiaan beëdigt omstreden figuren PARAMARIBO President Ronald Venetiaan heeft gis teren twaalf van de zestien ministers beëdigd. Wanneer de andere vier ministers aantreden, is nog niet bekend. De minister van buitenlandse zaken is Soebhaas Mungra, de econoom die in het in december afgezette kabinet het ministerie van financiën beheerde. Het nieuwe ministerie van planning en internationale ontwikkelingssamenwer king zal na formele instelling worden geleid door Eddie Sedoc, die tot december 1990 minister van buitenlandse zaken was. Sedoc neemt nu waar op het ministerie van financiën. Willy Soemita gaat opnieuw naar sociale zaken en volkshuisvesting. Soemita, een omstreden figuur die twee keer veroordeeld is wegens corruptie, heeft als KTPI-voorzitter een belangrijke positie in de regerings coalitie, het Nieuw Front voor Democratie en Ontwikke ling. Als hij niet tot minister benoemd zou worden had zijn partij uit de regeringscoalitie kunnen terugtrekken. Het Nieuw Front zou dan haar parlementaire meerder heid kwijt zijn. Telefoonstoringen leggen vliegverkeer bij New York stil NEW YORK Twee aJzonderlijke telefoonstoringen hebben gisteren de drie grote luchthavens bij New York vrijwel volledig stilgelegd, waardoor vliegtuigen naar andere vliegvelden in het noordoosten van de Verenigde Staten moesten uitwijken en ook daar vertragingen ontstonden. Volgens de federale luchtvaartdienst FAA was in New York City een glasvezelkabel ge broken en waren door een ander pro bleem de interlokale telefoonverbin dingen in de staat New York uitgeval len. De gebroken glasvezelkabel vormde de verbinding tussen de be langrijkste luchtverkeersleidingcentra op de luchthavens. VS mogen nog jaar op Filipijnen blijven MANILA De Amerikaanse troepen op de Filipijnen kunnen daar nog zeker een jaar blijven. De Filipijnse regering trok gisteren een eerdere opzegging van het bilaterale verdrag met de Verenigde Sta ten in, waardoor de Verenigde Staten gerechtigd zijn hun troepen nog een jaar op de Filipijnen te handhaven. De Fili pijnse minister van buitenlande zaken, Raül Manglapus, verklaarde dat Manila Washingtons interpretatie heeft overge nomen dat het oude militaire verdrag pas na 16 september kan worden opge zegd, waarbij een opzegtermijn van een jaar in acht genomen moet worden. Pre sident Aquino, die voor handhaving van de Amerikaanse marinebasis Subic Bay is, wil de kwestie in december in een re ferendum voorleggen aan de bevolking. VO AKKERMAN AG Nadat het er idenlang naar had zien dat het Slowaak- itionalisme niet radi- en niet populair ge was om de eenheid de Tsjechoslowaakse werkelijk in gevaar engen, zijn de kaar opeens anders ko- te liggen. geboorte van de ene na iere onafhankelijke staat grondgebied van de ialige Sovjetunie, achten ooraanstaande Slowaken t gekomen de soe- liteit van hun republiek roepen. Tot verbijstering Tsjechen. in Slowakije een bewe- p gang te zijn gekomen er te stuiten is. De ende impuls daartoe is iroep geweest die 35 in- ijke personen verleden deden onder het motto Niet zozeer de inhoud verklaring, als wel dat hoge vertegen- gers van zo goed als alle ce partijen tot de onder- behoren, verklaart chudding die erop ge- endste ondertekenaar is egere premier en huidi- ipositieleider Vladimir (leider van de Bewe- or een Democratisch tije, HZDS), die geldt als pulairste politicus van "je. Zijn partij scoort de peilingen, in tegen- tot de regeringspartij en Publiek tegen Geweld (VPN) en de Christendemo craten (KDH), waartoe pre mier Jan Carnogursky be hoort. De druk die Merciar op Carnogursky en de zijnen uit oefent door samen met voor aanstaande leden van VPN en KDH te pleiten voor een eigen Slowaakse grondwet, geba seerd op het beginsel van soe vereiniteit, is enorm. Temeer daar zowel Carnogursky als VPN-leider Kucerak niet ste vig in hun schoenen staan als het gaat om de verhouding tussen Slowakije en de Tsje chische landen (Bohemen en Moravië). Carnogursky opteert voor een 'soeverein EG-lidmaatschap' van Slowakije, waarmee hij wil zeggen dat Slowakije zo rond het jaar 2000 als onafhan kelijke staat de EG binnen moet gaan, naast de Tsjechi sche republiek. Dat is een standpunt waar naar alle kan ten rek in zit. Kucerak, wiens partij tot nog toe vasthield aan de gedachte van een federale Tsjechoslowaakse staat, heeft zich onlangs laten ontvallen dat de federatie „natuurlijk niet voor eeuwig is." Referendum Het is de bedoeling van Merci ar om maandag, als het Slo waakse parlement terugkeert van zomerreces, een stemming te forceren over de oproep 'Voor een soeverein Slowa kije'. Aangezien VPN en KDH samen met enkele 'blokpartij- en' de meerderheid in het par lement hebben, zijn zij in staat Merciar en zijn mede-onderte kenaars te trotseren. In dat ge val zal Merciar de winst van zijn initiatief pas lateY, nadat hij de verkiezingen van juni 1992 zal hebben gewonnen, kunnen oogsten. Maar het is niet onmogelijk dat de ver deeldheid binnen de rege ringspartijen ertoe leidt dat er een meerderheid gevonden kan worden voor een 'soeve reiniteitsverklaring'. Dan ontstaan er op hetzelfde moment grote moeilijkheden met de Tsjechen. Die vatten zo'n verklaring - anders dan sommige Slowaken - op als een impliciete 'akte van af scheiding' en daarmee het ein de van de federale republiek Tsjechoslowakije. Een onbe vredigend einde overigens, want volgens de huidige, fede rale grondwet, kan alleen langs de weg van een referen dum over de toekomst van de staat worden beslist. Elke dag is er wel een Tsjechische poli ticus die daarop wijst, maar de Slowaakse nationalisten nege ren dat liever. Tot nog toe hebben alle peilingen uitgewe zen dat een meerderheid van de Slowaakse bevolking voor een gemeenschappelijke staat met de Tsjechen is. Dat plaatst de manoeuvres van de Slo waakse politici wel in een enigzins vreemd daglicht; kunnen zij niet meer ontko men aan de dynamiek van wat ze eenmaal in werking hebben gezet? Het verklaart ook waar om de Tsjechische partij Bur gerbeweging deze week in het federale parlement heeft voor gesteld inderdaad tot het hou den van een referendum over te gaan. Ook president Havel, die de Slowaken altijd heeft verzekerd dat ze desgewenst in vrede kunnen vertrekken, is daar een voorstander van. Het lijkt het laatste middel om Tsjechoslowakije te redden. Inwoners van Zagreb zoeken beschutting in de 400 meter lange 'Gric'-tunnel in het centrum van de stad, tijdens een luchtalarm gisteren. Het was het vijfde luchtalarm in de afgelopen drie dagen. FOl sing BELGRADO De lei ders van Servië en Kroa tië en de federale minister van defensie kwamen gis teren tijdens crisisberaad onder leiding van EG-be- middelaar Lord Carring- ton het nieuwe staakt-het- vuren overeen. De maat regel zou vandaag om 12 uur plaatselijke tijd van kracht worden. De verklaring was onderte kend door Lord Carrington, president Milosevic van Ser vië, president Tudjman van Kroatië, de federale minister van defensie Kadijevic en de stafchef van het federale le ger, generaal Adzic. Eerdere afspraken om de wa pens neer te leggen, hielden hooguit enkele dagen stand. Uren na de bekendmaking Carrington viel er nog. geen enkel teken te bespeuren van enige vermindering van de vijandelijkheden. Toch toonde de Kroatische president Tudjman zich in een interview met de Kroatische televisie gisteren nog voor zichtig optimistisch over de kans dat het bestand stand zou houden. Hij zei dat het „mis schien betekent dat wij een to tale oorlog hebben kunnen voorkomen". Tudjman wees erop dat er weliswaar eerder handtekeningen onder be standsovereenkomsten zijn ge plaatst, maar dat dit keer ook iemand in naam van het fede rale leger heeft getekend. De verschillende partijen er kenden dat er „diepe en ge vaarlijke" verdeeldheid blijft bestaan in Joegoslavië. „Maar in een ding zijn wij verenigd: geen uitvoerbare oplos voor onze volken kan voortkomen uit geweld en doodslag, en dat wij samen moeten overleggen om vast te stellen of we het eens kunnen Kroatië leed de afgelopen week forse verliezen op het slagveld en moest een derde van zijn grondgebied aan Ser vische guerrillastrijders prijs geven. Het besluit om de ka zernes van het federale leger op Kroatisch grondgebied van water, elektriciteit en andere levensbehoeften af te sluiten lokte een fel tegenoffensief uit van het federale leger. Giste ren legde de federale marine een blokkade rond alle belang rijke Kroatische havens. NIET ALLEEN SERVIË KAN ROET IN ETEN GOOIEN BRUSSEL Terwijl Joe goslavië steeds dieper wegzinkt in de burgeroor log, begeven de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen en de negen landen van de West Europese Unie (WEU) zich morgen an dermaal voor spoedberaad naar Den Haag. Onder werp van hun gesprek: het mogelijk sturen van een vredesmacht om de elkaar naar het leven staande Serven en Kroa- ten te scheiden. Het sturen van een vredes macht is - om het met de voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors te zeggen - een „historisch prece dent" van de eerste orde. Eu ropa heeft nimmer een vredes macht op pad gestuurd om een conflict aan de zelfkant van de Oude Wereld te beheersen. Geen wonder dat de EG-lan den op dit ogenblik verdeeld r het initiatief dat door het Nederlandse voorzitter schap is genomen, maar dat naar alle waarschijnlijkheid onder zeer grote druk van de Duitse minister van buiten landse zaken Genscher tot stand is gekomen. Er is een grote mate van poli tieke eensgezindheid voor no dig om de Europese landen - Engeland en Frankrijk voelen er weinig voor - tot het sturen van een vredesmacht te bewe gen. Organisatorisch kan een dergelijke vredesmacht alleen onder het vaandel van de West Europese Unie - het mi litair samenwerkingverband van negen Europese landen die ook lid zijn van de NAVO en de EG - worden uitge stuurd. Dat Griekenland, De nemarken en Ierland geen lid zijn van de WEU, is een com plicerende factor. Daarom moeten de Europese ministers morgen eerst in EG-verband en pas daarna in WEU-ver- band vergaderen. Uitzichtloos Zelfs al zouden de Europese landen overeenstemming over het sturen van een vredes macht bereiken, dan nog be staan er tal van praktische en formele bezwaren. In feite kan een vredesmacht alleen maar actief worden als alle betrok ken partijen - in dit geval dus ook de Serven en de Kroaten - daarmee instemmen. Terwijl de Kroaten op een 'internatio nalisering' van het Joegoslavi sche conflict aansturen en daarom zeer blij met het in grijpen van een soort inter ventiemacht zouden zijn, heb ben de Serven de boot altijd afgehouden. De kans lijkt klein dat de voorzitter van de Joegoslavische vredesconfe rentie, de Brit Lord Carring ton, de Serven tot het accepte ren van een vredesmacht kan bewegen. Bovendien moet de taak van de vredesmacht zeer precies worden omschreven. Dat zal tot langdurige discussies van Europese en mogelijk tot aller lei bezwaren van Joegoslavi sche zijde leiden. In tal van Europese hoofdsteden bestaat bovendien de vrees dat de vre desmacht mogelijk verstrikt raakt in een zeer langdurig en uitzichtloos conflict, waarin het steeds moeilijker wordt de juiste houding te bepalen. tongen beweren dan ook dat Van den Broek heeft toegegeven aan het Duit se verzoek over een vredes macht te praten, om minister Genscher te confronteren met de vele complicaties die een dergelijke ingreep met zich meebrengt. De Europese mi nisters zouden ten slotte ook op zekere bemoeienissen van de Verenigde Naties kunnen aandringen. In dat geval kan de Joegoslavische kwestie zo snel mogelijk aan de Veilig heidsraad worden voorgelegd die dan tot het sturen van zo genaamde 'blauwhelmen' zou kunnen besluiten. Nog afge zien van het probleem dat in dat geval de Veiligheidsraad hierover overeenstemming moet bereiken, geldt ook dan dat alle strijdende partijen het met de inzet van een vredes macht - van welke samenstel ling dan ook - eens moeten zijn. Een ding staat intussen vast: de Europese ministers zullen de conclusie moeten trekken dat hun initiatieven niets heb ben uitgehaald. De pijnlijke bijkomstigheid is dat, met het mislukken van die initiatie ven, ook de politieke eensge zindheid van de twaalf EG- landen opnieuw onder grote druk is komen te staan. Baker presenteert voorstel inzake lening Israël Niet alleen vangen de mannen van „De Goede Hope" idene robben, maar zij stuiten bovendien op een voor- n zeker een paar duizend vellen die een Franse expeditie 'ft achtergelaten. Wanneer een baken is opgericht, blijven fatten achter met enkele bewakers. Dan kiest het jacht i doet op de terugreis ook nog een ander eilandje r leven honderden dassen, waarvan zij er enkele tiental len levend vangen om ze mee te nemen naar de Kaap. Het spreekt vanzelf dat zij dit eiland „Dasseneiland" noemen. Dan varen zij terug naar de Tafelbaai. Jan van Riebeeck is niet onte vreden. Hij heeft de tucht met betrekkelijk geringe middelen kun nen herstellen en bovendien kan hij van het Robbeneiland in ge val van nood altijd nog meer zeehondevlees laten halen. CAIRO De Amerikaan se minister van buiten landse zaken, James Ba ker, heeft Israël gisteren een compromisvoorstel voorgelegd om een uitweg te bewerkstelligen uit de kwestie over de krediet- garanties van de Verenig de Staten aan Israël voor de opvang van Sovjet-jo den. De Amerikaanse regering be looft hierin steun voor het principe van de kredietgaran ties en zal in januari de lening - van tien miljoen dollar - niet verder vertragen. De re gering wil met het Congres sa menwerken om de wetgeving op te stellen voor de krediet garanties en zal alles in het werk stellen om de invloed van de garanties op de Ameri kaanse begroting en de Ameri kaanse belastingbetaler klein te houden. Hierdoor zal het Is raëlische verzoek makkelijker door het Congres kunnen wor den geloodsd. Voorts zullen de VS de extra rentekosten dek ken die voortvloeien uit het feit dat Israël door het uitstel mogelijk geld moet lenen in andere kringen. De VS hebben gisteren voor Verdachte campermoord wacht levenslang L Israël Jor daanse, Libanese sche regering brieven voorbe reid met daarin de Ameri kaanse standpunten in de vre desconferentie over het Mid den-Oosten. BRATISLAVA Jan Molnar, de 49-jarige Hon gaar die in Bratislava te recht staat voor de cam permoord op de 27-jarige Kerkraadse Gabriëlle Widdershoven vorig jaar in Oostenrijk, beweerde gisteren snikkend en jam merend niets te hebben gedaan. Molnar schoof gisteren op de tweede dag van het proces alle schuld op zijn maatje Lubor Masar. Masar liegt en Molnar liegt, is de mening van ieder- Het grote probleem is dat de zes rechters de videoband met de verklaringen van kroongetuige René Widders hoven, die weigert naar Bra tislava te komen, niet accepte-' Volgens de Slowaakse advo caat Judr Lehotan hoeft de fa milie van Gabriëlle en René Widdershoven echter niet on gerust te zijn. De raadsman denkt dat de rechtbank vrij dag de beslissing neemt om in Nederland René Widdersho ven alsnog te horen. „Het is overduidelijk dat Jan Molnar levenslang krijgt. Hij heeft in 1979 zijn vriendin pre cies zo vermoord als Gabriëlle. Die vrouw zat ook aan tafel, hij stond er achter en wurgde

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17