Acties brengen vakbeweging in overwinningsroes BINNENLAND largriet met V&D de Holland-tour Wao-discussie als shocktherapie Willen de echte socialisten nü opstaan! Politie vindt oude opslagplaats RAF I jkUeSourcwit xicaan en t<^ aald.' nderd leld. igen ïeke sdrij' WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 e^( ijf cardiologen melden ch ziek in Nijmegen dj MEG EN Vijf cardiologen van het Academisch enhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) hebben zich week ziek gemeld. Oorzaak is een al lang slepend 'apd D'ct °P afdeling, die totaal elf cardiologen en ze- ^arts-assistenten telt. De voortgang van de patiën- org is AZN verzekerd door extra inzet van stafle- en arts-assistenten met hulp vanuit andere afde- in. Oorzaken van het conflict zijn uiteenlopende s op het beleid van de afdeling. De directie van St. Radbboud en het bestuur van de medische fa- eit Nijmegen zoeken al geruime tijd tevergeefs r oplossingen voor de problemen. Prof. Losekoot, ritus hoogleraar van het Academisch Medisch Cen- n Amsterdam heeft met het oog daarop tijdelijk de ing van de afdeling overgenomen van prof. dr. T. i der Werf. De vijf cardiologen die zich ziek hebben leid worden „op korte termijn door de bedrijfsge- dheidsdienst uitgenodigd voor een gesprek". Coornhertliga tegen straf voor plannen tot misdrijf AMSTERDAM De Coornhertliga, de organisatie voor hervor ming van het strafrecht, verwerpt het plan van minister Hirsch Ballin (justitie) om het voorbereiden van misdrijven strafbaar te stellen. Volgens Coornhertliga-voorzitter P. Wiebel gaat het om een principiële kwestie. Hij noemt het wetsvoorstel 'ongewenst en onnodig'. „In het strafrecht kun je iemand bestraffen op grond van zijn gedragingen en niet op grond van zijn ideeën. Hier dreigt echt een belangrijke grens overschreden te worden. Ik kan me ook niet voorstellen dat het parlement hier gemakke lijk mee akkoord gaat", stelt Wiebel. Het lijkt hem overdreven om de wet te verruimen „omdat de politie anders zo gefrus treerd raakt". „De vraag is: wat wil je met het strafrecht? Het gaat om het voorkomen en om corrigerend op te treden. Als dit plan doorgaat dan is het mogelijk dat iemand jarenlang de ge vangenis in moet, terwijl er feitelijk nog niets gebeurd is. Want je kunt wel plannen hebben, er kunnen nog altijd 1001 redenen zijn waarom de plannen uiteindelijk niet uitgevoerd worden". Opnieuw arrestatie in zaak groeihormonen BREDA Op verdenking van handel in clenbuterrol en groeihormonen heeft het Openbaar Ministerie afgelopen zondag een tweede medewerker van het farmaceutisch bedrijf Dopharma in Raamsdonkveer gearresteerd. In middels heeft de Bredase rechtbank besloten het voorar rest van de directeur van Dopharma, die op 6 september werd gearresteerd, met dertig dagen te verlengen. Justitie deed die dag op meer dan 40 plaatsen in Nederland een inval. Daarbij werd onder meer een laboratorium in Utrecht opgerold waar groeihormonen voor de veehoude rij werden geproduceerd. Bij Dopharma werd 4,5 kilo van het groeibevorderend middel clenbuterol gevonden. Tien rundveebedrijven kregen een verbod opgelegd om het vee van het bedrijf te vervoeren. Jusitie ziet in Dophar ma de spil van een internationaal handelsnetwerk. De grondstoffen kwamen uit Zwitserland. De produktie vond plaats in Nederland. De eindprodukten werden ver volgens afgezet in Nederland, België en Italië. Gevaarlijke lessituaties in het beroepsonderwijs DEVENTER Elke school in het lager- en middelbaar beroepsonderwijs heeft gemiddeld bijna 20 leer- en werksituaties die niet voldoen aan de Veiligheidswet. De Arbeidsinspectie voor Overijssel, Oostelijk Gelderland en de Noord-Oostpolder heeft dit bekendgemaakt na een onderzoek in de praktijklokalen van 100 scholen. De inspectie dwingt de komende we ken de scholen, die nog niet alle voorgeschre ven veiligheidsmaatregelen hebben genomen, desnoods met juridische middelen deze alsnog te nemen. In 753 situaties hadden tekortko mingen betrekking op de elektrische installa tie. De veiligheid van machines liet ook flink te wensen over: in 474 gevallen werden gebre ken geconstateerd met gevaar voor bijvoor beeld het bekneld raken van ledematen. Op veel van de onderzochte plaatsen (249) ontbrak een goede afzuiging van schadelijke stoffen. Potvis loopt averij op DEN HAAG De onderzee boot „Potvis" heeft gisteroch tend, tijdens een onderwater- manoeuvre in het smalle vaar water van de Vestfjord in Noorwegen, averij opgelopen en moet naar Nederland te rugkeren. Bij de manoeuvre werd de sonar licht bescha digd. Omdat het schip zonder deze installatie niet onder wa ter kan varen heeft de mari neleiding besloten het uit de NAVO-oefening Norstar te ha len en naar Nederland te laten terugkeren. De boot wordt in de nacht van vrijdag op zater dag in Den Helder verwacht. Naar de juiste toedracht van het gebeurde wordt een onder zoek ingesteld. CHAOS BIJ SPOORWEGEN BLIJFT UIT jriet heeft in haar collectie zelfmaakmode veel lange jassen frakke colbertjes in ruitmotief. FOTO: SACHA PIETERSE WRIAAN EN EDGAR VOS IRISTA VAN DER HOFF ERDAM Edgar Nico Verhey en de iterdamse ontwerpster lique Brouns hebben de wintercollectie warenhuis Vroom en esmann kleding ont- pen. De modellen zijn, Iiwisseld met de zelf- kmode van het da- blad Margriet, deze k in Rotterdam voor eerst getoond in een ïdspati ,e-achtige, met recla- teideq doordrenkte show. jaar wordt die door damesblad georgani- d. imwoi r Vos maakte elegante i nada el-achtige pakjes in soe- :arrive stoffen. Brouns staat voor is wis kade lweg 'at vlottere genre. De kle- van Nico Verhey heeft, we van hem gewend zijn, iluike lijn. Ook bij de zelf- imode van Margriet is autori md de voornaamste inspi- Zangeres Willeke toest rti, onlangs in de Grote in Den Haag tijdens de van Hardie's gekozen tot en pla iest geklede bekende Ne- indse van het jaar, gesla Ie tijdens de show het ty- te ope vaderlandse showele- ndriaan voor deze wintercollectie el aandacht aan de jassen 11J ed. Er zijn hele lange win- c '<r ssen, maar ook duffelcoats nodieuze kleuren. Duffel- fde hij coats en monty-coats hebben Hollandse vissersjacks als uit gangspunt. De grafische vlak verdeling van de schilderijen van Mondriaan is doorgevoerd in de ruime truien en vesten. Soms zijn jasjes en truien in grote zwart-witte vlakken uit gevoerd, maar de primaire kleuren als rood, blauw, groen en geel zijn het belangrijkste. Vooral in combinatie met zwart ziet dat er heel fris uit: er zijn praktische, omkeerbare parka's die aan één kant zwart zijn en aan de andere kant geel, groen, rood of blauw. Bij deze kleurenpracht passen tasjes in zwart of rood lak en hoeden in zwart-wit motiefjes. Dames die zich met hun kle ding liever op de achtergrond houden hebben een ruime keus uit kleding die aan het Engelse landleven doet denken. De rokken zijn hier bijna kuitlang, in tegenstelling tot de korte rokken van dit seizoen. Pastel en aardetinten en het ton-sur- ton principe (kleuren uit één kleurgroep met elkaar gecom bineerd) geven stijlvolle com binaties. Schotse ruit Een absolute topper dit seizoen is, ook bij Margriet, de Schotse ruit. Eén element is dit seizoen door de hele collectie heen be langrijk. De stoffen moeten soepel vallen, dikke stijve stof fen zijn uit. De Margriet-modeshow reist de komende weken langs der tien theaters in Nederland. Op 8 oktober komt de Margriet show naar het Danstheater aan het Spui in Den Haag. Aanvang middagshow 14.00 uur, avondshow 20.00 uur. Re serveren via 070 360.49.30. DEN HAAG De kapper die de leden van het par lement altijd knipt, hield gisteren de deur op slot. De toiletbeheerder van de Amsterdamse metro hield zijn sanitair bezet en zette voor de grote nood een po neer op het perron. Dat is nou actie in het klein, haalde FNV-bestuurder J. Draijer gistermiddag en kele voorbeelden aan van demonstrerend Neder land. De vakcentrales FNV, CNV en MHP hoefden ook niet te klagen over het resultaat van de gezamenlijke actie 'Stem af op de Troonrede'. „Het was de grootste actie uit de geschiede nis van de vakbeweging", be weerde Draijer en voegde daaraan toe dat hij echt niet overdreef. De kijk- en luister centra die de bonden in diver se steden hadden ingericht trokken „voorzichtig geschat" honderdduizend bezoekers. Uitschieters waren de mani festaties in Rotterdam (30.000), Amsterdam (20.000) en Gro ningen (10.000). Daarnaast werden vijfhonderdduizend vakbondsleden geteld, die in duizenden bedrijven actie voerden door middel van een staking of werkonderbreking. De opkomst overtrof alle ver wachtingen, glunderden de vakbondsbestuurders. Daarbij vergaten ze even dat vorige week nog werd gerekend op een miljoen actievoerders. „We hebben een historisch aantal mensen bereikt. Dit valt absoluut niet tegen", liet A. Westerlaken, actie-coördi nator van het CNV, zich niet uit het veld slaan door kriti sche verslaggevers. „Zo'n mas saal signaal kan niet gene geerd worden. Het is duidelijk dat de plannen van het kabi net niet op een draagvlak in de samenleving berusten", voegde Draijer toe. Hij meent dat het kabinet al verloren heeft, wat de voorgestelde in- Tjeenk Willink prijst prins Claus DEN HAAG Mr. H. Tjeenk Willink, heeft giste ren als voorzitter van de Staten-Generaal koningin Beatrix en haar familie een hart onder de riem gesto ken bij het persoonlijke lot dat hen heeft getroffen door de voortdurende ziekte van prins Claus. Tjeenk Willink nam het woord aan het ein de van de troonrede. Voor dat hij het traditionele „leve de koningin", riep, wat door de volksvertegenwoordigers met een driewerf „hoera" beantwoord werd, zei Tjeenk Willink dat het drie werf „niet formeel maar wel feitelijk" ook voor prins Claus was bedoeld. Tjeenk Willink, voorzitter van de Eerste Kamer, prees de rol die Claus door de jaren heen in het belang van de „constitutionele monarchie in ons land" heeft vervuld. Matte indruk Hoewel de manifestaties over het algemeen een vrij matte indruk maakten, hebben de vakbewegingen „de eerste aanloop" naar volle tevreden heid achter de rug. De druk op de politiek willen ze nu vast houden. De regeringsfracties worden bestookt met protest brieven, de olievlek in de be drijven breidt zich uit, somt Westerlaken de volgende stap pen op. Vertegenwoordigers van de Bouw- en Houtbond FNV bezoeken de komende week honderden bouwplaat sen en organiseren grote regio nale bijeenkomsten. Vrijdag middag 4 oktober wordt een massale werkonderbreking ge houden. Door heel Nederland trekt een „actiekaravaan", worden „kantinebijeenkom sten" en estafettestakingen ge houden. De climax wordt de manifestatie die op 5 oktober op het Malieveld in Den Haag wordt gehouden. Vlak voor de Algemene Beschouwingen van de Tweede Kamer. „De voort gaande acties doen dit kabinet struikelen", voorspelt Draijer in overwinningsroes. Hoewel de vakbewegingen on getwijfeld de flessen champag ne zullen opentrekken, viel de actiebereidheid in sommige bedrijfstakken en steden (Maastricht, Breda) ronduit te gen. De opvallendste blunder van de bonden was het voor spellen van een chaos bij de Nederlandse Spoorwegen. De verlamming van het treinver keer bleef namelijk uit. Actie voerend NS-personeel was op alle stations ver te zoeken. Terwijl koningin Beatrix aan het woord was, reden de trei nen volop, maar bleven de 'ge waarschuwde' reizigers weg. Van de 4500 treinen die nor maliter op Prinsjesdag zouden vertrekken bleven er welge teld vier staan. De door de bonden verwachte ontregeling van het luchtver keer bleef eveneens uit. Het aantal vluchten dat op Schip hol vertraging opliep bleek op de vingers van twee handen te tellen. De belangstelling op de scholen voor de acties, zowel in het basis- als in het voortge zet onderwijs, was matig. Op 'slechts' vierhonderd scholen werd aandacht besteed aan 'Gezond Werk verzekert Be ter'. Die aandacht varieerde van het kijken naar de Troon rede op televisie tot het geven van een les over de kabinets plannen. Scholen in het zuiden van het land hielden zich af zijdig van de manifestaties. „De acties zijn lauw geweest, afgezet tegen wat de bonden van tevoren hadden aange kondigd", smaalde een woord voerder van het ministerie van onderwijs. Damslapers Prinsjesdag verliep in Den Haag uiterst rustig. Grote ma nifestaties tegen de wao-plan- nen bleven uit. De Haagse ambtenaren waren ook niet echt in de touwen te krijgen. De actiebereidheid van de Amsterdamse collega's daaren tegen was groot. Zeventig pro cent van de 28.000 ambtenaren deed mee in de vorm van werkonderbrekingen of 24- uurs stakingen, aldus een woordvoerder van de Abva Kabo. Achthonderd van de duizend dienstdoende agenten onderbraken hun werk tijdens het voorlezen van de Troonre de. En tot grote vreugde van de automobilisten werden een dag lang geen parkeerbonnen uitgedeeld. Wel gele kaarten met de tekst „Normaal kost deze overtreding u een forse boete. Deze keer laten we het bij een waarschuwing, die we tevens richten aan het kabinet Lubbers-Kok". Toeristen in Amsterdam op zoek naar 'Damslapers' troffen tot hun stomme verbazing een uitgeslapen menigte actievoer ders aan, gezellige muziek en gratis koffie. Een alternatieve koningin Beatrix en Prins Claus schertsten een evenzo alternatieve troonrede bij el kaar Een klein stukje van de échte Troonrede viel via de luidsprekers te beluisteren. De uitzending mocht vooral niet te lang duren, want de muziek was belangrijker, gezelliger ook. Rotterdam ging „ech wel plat" tijdens de Troonrede. De Coolsingel stroomde na een demonstratieve optocht door de Maastunnel snel vol. Op een groot videoscherm kon tussen de vele sprekers door af en toe de toespraak van Bea trix worden gevolgd. Zodra Wim Kok in beeld kwam, klonk een luid boe-geroep. Om half vier was de Coolsingel weer leeg op een massa papier en het dagelijkse verkeer na. De Maasstad ging weer aan het werk, alsof er nooit actie was gevoerd. DEN HAAG „Waar het kapitaal met de fluwelen handschoen wordt beje gend, worden mensen met een ijzeren vuist aange pakt". Henk Hofstede, voorzitter van het CNV, koos voor zijn vakbonds- retoriek op Prinsjesdag niet voor de straat, maar voor het pluche in het Haagse Diligentia, waar F. van Lanschot Bankiers de inmiddels traditionele bij eenkomst hield voor on dernemers. Vond Hofstede dat het kabinet een „onvoldoende" verdiende voor het arbeidsvoorwaarden beleid, de ontwikkeling van de werkgelegenheid en de inko mens van uitkeringsongerech- tigden, het „onaanvaardbaar" kwam slechts een keer over zijn lippen. Dat 237.000 men sen die nu al een wao-uitke- ring hebben er in de toekomst fors op achteruit gaan is voor de CNV-voorzitter onverteer baar. „Het CNV zal proberen de aantasting van de wao via het cao-overleg ongedaan te maken, maar daarmee worden de huidige wao-ers niet gehol pen", aldus Hofstede. De CNV-voorzitter wees erop dat de overheid zelf de loon matiging bemoeilijkt door het verzwaren van de lasten van de burger (hogere huren, ac cijnzen enzovoorts). De over heid zorgt zo zelf voor de helft van de inflatie. Hofstede zat hiermee op één lijn met direc teur Weitenberg van het NCW (christelijke werkgevers) die evenals Hofstede niet sprak over een loon-prijs spiraal, maar over een prijs-loonspi- raal. Ook Weitenberg bena drukte dat sociale partners sommige verantwoordelijkhe den gezamenlijk moeten dra gen en ook wat hem betreft wordt bij de cao's onderhan deld over de wao. „Wij als werkgevers zien de huidige wao-voorstellen nadrukkelijk als een overgangsstelsel". Wei tenberg vindt dat de overheid een „sociaal minimum moet vaststellen en garanderen. De sociale partners kunnen on derhandelen over bovenwette lijke aanvullingen, die dan be perkt zouden moeten blijven tot de beroepsrisico's. Oud CDA-minister De Koning van Sociale Zaken concludeer de dat de wao-discussie kenne lijk gediend heeft als shock therapie: „Alles, dus ook alter natieven, is bespreekbaar ge worden" De Koning zei overi gens „lof voor Kok" te heb ben. Doelend op het terugdrin gen van het tekort van de overheid zei de oud-minister over de huidige minister van Financiën: „Hij heeft onder moeilijke omstandigheden een lijn heeft uitgezet en hij lijkt die te kunnen vasthouden". Meer inzicht in kippevirus LELYSTAD Onderzoekers van de Rijksuniversiteit Lei den en het Centraal Dierge neeskundig Instituut (CDI) in Lelystad zijn er in geslaagd het Chicken Anaemia Virus (CAV) genetisch te ontleden. Daarmee is mogelijk geworden een vaccin te ontwikkelen te gen het kippevirus. Volgens het CDI brengt het virus in veel landen grote economische schade toe aan pluimveehou derijen. Het virus veroorzaakt een tijdelijk verminderde im muniteit bij kippen. ADVERTENTIE SOCIALISTIESE PARTIJ De deksels van twee kunststoffen tonnen begraven in de bossen bij Baarn. In de tonnen zaten onder meer wapens. FOTO: ANP ard Ultgeverl|/Wavery Productions BAARN In de bossen bij Baarn heeft de politie een mu- nitie-en wapendepot van de Rote Armee Fraktion (RAF) ontdekt, dat mogelijk heeft ge diend als opslagplaats voor ter roristen die eind jaren zeventig in Nederland actief zijn ge weest. De vondst werd gedaan nadat een lid van de terroristi sche organisatie een verklaring had afgelegd tegenover de Duitse politie. De terroriste staat dezer dagen Stuttgart te recht. Agenten van het Baarnse politiekorps troffen op 6 augus tus twee vuurwapens, een hoe veelheid munitie en een stapel valse reis- en persoonsdocu menten aan in de geïmprovi seerde opslagplaats, zo heeft de Centrale Recherche Informa tiedienst gisteren bekendge maakt. Het depot is aangelegd in 1977, een bijzonder roerig jaar als het gaat om RAF-acties in Nederland. Op 19 september deed zich een schietpartij voor tussen vier of vijf terroristen en agenten van de Haagse poli tie. Dat gebeurde bij een ver huurbedrijf waar de RAF-le- den een auto hadden gehuurd. Het personeel had ontdekt dat de huurders valse papieren hadden gebruikt en had de po litie gewaarschuwd. Toen de terroristen de auto kwamen te rugbrengen, ontstond de schiet partij. Een agent raakte ge wond. De terroristen wisten te ontkomen. Drie dagen later, op 22 september, deed zich op nieuw een schietpartij voor bij een autoverhuurbedrijf. Dit maal was de binnenstad van Utrecht het toneel en viel er een 'dode. De Utrechtse politie was door het Haagse korps ge tipt dat de RAF-leden Knut Folkerts en Brigitte Mohn- haupt die dag een auto zouden komen terugbrengen. Tien agenten bevonden zich in de garage toen het duo de auto kwam terugbrengen. Mohn- haupt vluchtte de auto uit voordat deze de garage had be reikt. Folkerts reed de garage binnen en schoot op de agen ten. Daarbij werd één van hen dodelijk getroffen. Wie nog twijfelde moet nu toch overtuigd zijn Hoeveel ellende moet dit kabinet nog meer over het land uitstorten? Wat moet er nog meer gebeuren voordat u de knoop doorhakt en de telefoon pakt? Waar is de oppositie in de Kamer? Wie vertolkt nog wat er onder de mensen leeft? Zeg nou zelf: het wordt hoog tijd voor een ander beleid Mijn partij vecht daarvoor Tijden veranderen en partijen ook Dat hebben we de laatste maanden duidelijk kunnen zien Het is tijd voor iets nieuwsl Tijd voor een partij die eerlijkheid in de politiek nog wél belangrijk vindt De SP dus Blijf niet langer aan de kant staanl Wacht met tot ze weer om uw stem vragen, kies nul Vul de bon in. Doe het vandaag nog. U kunt ook bellen 06-0325 (gratis). U krijgt dan alle informatie. Jan Marijnissen, voorzitter SP Ja, ik word lid van de SP 7,50 per kwartaal) Stuur mij een gratis informatiepakket over de SP Postkode/plüts Opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: SP, Antwoordnummer 30542, 3030 WB Rotterdam

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15