Minder betutteling oor weggebruiker Ik voel me oud Binnen drie jaar eerste leverceltransplantatie Wöltgens ziet kentering in reacties van PvdA-achterban een grotere kans op borstkanker door gebruik pil eidaeGooimit aan hij ische n m; geze priv BINNENLAND WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 Vee studenten zwaar ïishandeld en ontvoerd IEBERGEN Twee studenten uit Driebergen zijn in de ht van maandag op dinsdag in hun woning boven een café rvallen en vervolgens enige tijd ontvoerd en zwaar mishan- door twee nog onbekende daders. Gisterochtend omstreeks uur konden zij zich bevrijden uit de kofferbak van een auto arin zij door de daders van Driebergen naar Rotterdam wa- j meegevoerd. Tijdens de nachtelijke rit veroorzaakten de '8 rvallers tweemaal een aanrijding. De overvallers hadden het gens de politie in eerste instantie op het café gemunt. Toen d eenmaal het pand binnengeslopen, de beide jongens ontdek- eisten zij onder bedreiging met een pistool de sleutels. De .itoffers konden die niet geven en werden daarop flink toe- ikeld. De overvallers dwongen de studenten geld van hun 13 /érekeningen uit twee bankautomaten in Driebergen te ha- Daarna begon een de wilde rit naar Rotterdam. De studen- zijn er lichamelijk en geestelijk slecht aan toe. Van de da- die met doeken gemaskerd waren, ontbreekt elk spoor. Kazernes voor asielzoekers DEN HAAG Defensie heeft het ministerie van WVC zeven lokaties, voor een deel kazernes, beschik baar gesteld voor de opvang van 2500 asielzoekers. Het ministerie ontvangt van WVC hiervoor 25 miljoen gul den, zo heeft defensievoorlichting gisteren meegedeeld. Vier lokaties met in totaal circa 1300 plaatsen zijn vrij wel onmiddellijk beschikbaar. Dit zijn het Beatrix- kamp in Eindhoven (waar nu al asielzoekers worden opgevangen), het kamp Waterloo in Leusden, het Dei- belkamp in Den Helder en het kamp Hooghalen bij Assen. Later kunnen ook de Ernst Casimirkazerne in Roer mond, het kamp Princenbos in Gilze en het complex Onder de Linden in Arnhem voor opvang worden ge bruikt Volgens een woordvoerder van Defensie zal het minimaal enkele maanden duren voordat deze drie ac commodaties in gebruik genomen kunnen worden. Hoelang de verschillende complexen dienst zullen doen als asielzoekerscentrum is volgens WVC niet pre cies te zeggen. Kort geding van politiechef tegen BVD en Het Parool AMSTERDAM Het hoofd van het bureau Werving van de Amster damse politie, H. M. Bel, heeft een kort geding aangespannen tegen dagblad Het Parool en de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). Bel eist ondermeer de rectificatie van een artikel in het Parool van 3 sep tember waarin wordt gezegd dat het Amsterdamse politiekorps is geïnfil treerd door de Surinaamse cocaïne- maffia. Het geding dient op 23 sep tember voor de rechtbank in Am sterdam. In het artikel in Het Pa rool wordt gesuggereerd dat door Bel als hoofd van het bureau Wer ving „Surinamers waren binnenge haald met op z'n zachtst gezegd twij felachtige achtergronden", doelend op contacten met de Surinaamse co- caïnemaffia. In het artikel wordt verder geschreven dat de BVD aan het ministerie van binnenlandse za ken heeft gemeld dat het korps was geïnfiltreerd. Bel is sinds 1 juli 1990 in dienst van het Amsterdamse poli- tiekops als chef Bureau Personeels- werving en belast met het zoeken van nieuwe politiemensen van bui tenlandse komaf. Hij eist nu van de BVD dat deze een bericht verspreidt waarin zij meldt niet over concrete aanwijzingen te beschikken over de infiltraties. Het Parool moet zijn ar tikel rectificeren op straffe van een dwangsom van 2000 gulden per dag. EUWE VERKEERSREGELS 1 NOVEMBER VAN KRACHT Da) in mi ;e aki sette AN VAN HAASTEREN t beei ggen n dat r gee HAAG Boeren tn, nadat het 25 jaar Dden is geweest, van- november weer met zeis of hooivork op de stappen. Deze en nog zieveer 250 regels wor- hiermee gekapt uit woud van overbodig :houwde verboden .^fervan bijna niemand bestaan nog wist. Min- overheidsbetutteling de weggebruiker wil niet zeggen dat de weggebruiker, nu hij zich aan minder regels te houden heeft, de vrijheid krijgt om nóg ge vaarlijker te gaan rijden. Het zogenaamde 'kapstok-artikel', dat inhoudt dat elk gedrag dat het verkeer onveilig kan ma ken verboden is, wordt be langrijker. Een boer die op een onvoorzichtige manier met zijn hooivork fietst, is dus nog steeds strafbaar. Het wordt aan het inschat tingsvermogen van de wegge bruiker én natuurlijk de poli- tie-agent overgelaten te bepa len wat veilig is en wat niet. Zo moet een nieuw soort ver antwoordelijkheidsgevoel wor den gekweekt, dat uiteindelijk de veiligheid op de weg ten goede moet komen. „Als de re- verkeersregels worden vanaf 1 november ingrijpend ge- a zigd. Vandaag startte een grootscheepse voorlichtingscam- De meest ingrijpende veranderingen zijn: sommige gevallen vervalt het rode stoplicht voor de verzo oetgangers. In de plaats daarvan komt er een geel knippe- ind driehoekje dat wil zeggen: 'u kunt oversteken, maar as op!' Mensen die zeker willen weten dat er geen verkeer al kruisen kunnen op de knop drukken, waarna gewoon x>r neet vertrouwde groene licht verschijnt, ils is en voetganger die kenbaar maakt over een zebrapad te h ing; rillen oversteken, heeft voortaan voorrang. Tot nu toe had ng \ij alleen voorrang als hij met ten minste één voet het ze- harifaPacl had betreden. etsers en bromfietsers die rechtsaf willen slaan hoeven in ipaalde gevallen niet meer voor het rode licht te wachten. vluchtstrook mag niet meer als verlengde invoegstrook orden gebruikt. Alleen in geval van nood (bijvoorbeeld "ch) mag de weggebruiker op de vluchtstrook parkeren. arder wordt een groot aantal regels die als overbodig wor- n beschouwd geschrapt. gels geloofwaardig zijn, wil men zich daar namelijk wél aan houden", zegt een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. Veilig Verkeer Nederland ge looft heilig in de nieuwe aan pak. „Het wordt een stuk overzichtelijker voor de weg gebruiker", zegt een woord voerster. „Door het rode licht alleen nog in situaties die echt gevaarlijk zijn toe te passen, wordt het rode licht weer een echte verbodskleur. Daar wordt het verkeer natuurlijk veiliger van. Ik vind het goed dat de regels worden gemoder niseerd, want de moderne weggebruiker is minder ge voelig voor regels en meer voor goede argumenten". Om de weggebruiker duidelijk te maken dat blind de regels volgen (of niet volgen) niet meer volstaat voor een veilige deelname aan het verkeer, hebben de ministers Maij- Weggen van verkeer en wa terstaat en Hirsch-Ballin van justitie vandaag het startschot gegeven voor een grootse voorlichtingscampagne. 'Geef je verstand eens voorrang' is de leuze die tot een veilig weg gebruik moet aansporen. Kindermoord Volgens een woordvoerster van de actiegroep 'Stop de Kindermoord' is het niet zo best gesteld met het verant- woordlijkheidsgevoel van de gemiddelde automobilist. „Ik moet de eerste automobilist Een voetganger die kenbaar maakt over een zebrapad te willen oversteken, heeft voortaan voor rang. Tot nu toe had hij alleen voorrang als hij met ten minste één voet het zebrapad had betreden. FOTO: SP nog zien die echt voor een ze brapad gaat stoppen zoals de nieuwe regels voorschrijven. Ik zie dat nog niet gebeuren. Door aanpassingen in de weg, zoals verkeersdrempels, zou het de automobilist onmogelijk gemaakt moeten worden zich niet aan de regels te houden. Zolang men in een auto rond rijdt die 200 kilometer per uur kan rijden en met een klein duwtje op het gaspedaal al zes tig rijdt, zullen de automobilis ten dat doen waar ze kunnen". Ook het ministerie van ver keer en waterstaat ziet dit ge vaar en spoort de gemeenten dan ook aan zoveel mogelijk deze infrastructurele verande ringen aan te brengen. Maar veel gemeenten hebben al la ten weten daar de financiële mogelijkheden niet voor te hebben. „En voor geld hoeven ze niet aan te kloppen bij het ministerie", zegt de woord voerster van 'Stop de Kinder moord'. Overigens worden nog veel meer verboden en geboden ge schrapt. Zo staat in het huidige verkeersreglement nog gede tailleerd omschreven hoe ie mand moet oversteken. Maar vanaf 1 november overtreedt een voetganger niet meer de wet als hij dat niet helemaal in een rechte lijn of zonder on derbrekingen doet. Verder mag een voetganger nu ook links van de weg gaan lopen als hij dat veilig vindt. Als een agent een andere me ning is toegedaan, kan deze voetganger alsnog op de bon worden geslingerd omdat hij het eerdergenoemde 'kapstok artikel' heeft overtreden. Vol gens een woordvoerder van de Enige Nederlandse Fietsbond zal een agent zich wel twee keer bedenken voordat hij dat doet. „Het is bijna onmogelijk te bewijzen dat iemand zich onveilig gedraagt. Een zegs man van de Raad voor de Ver keersveiligheid is het met hem eens. „Een regel biedt een houvast bij het vaststellen of iemand in overtreding is. Het begrip 'onveilig gedrag' is na tuurlijk voor heel wat discus sies vatbaar. Verder wordt het moeilijker om bij ongelukken vast te stellen wie de schuldige was". Een woordvoerder van de Verkeerscentrale in Drieber gen heeft er echter alle ver trouwen in dat agenten in staat zijn om te beslissen wat onveilig is. „Ook voor ons wordt het helderder, want er zijn nu zoveel regels dat het soms moeilijk is door de bo men het bos te zien". Over één ding zijn de meeste verkeersdeskundigen het eens. „Verwacht niet dat er veel te recht komt van de mentali teitsverandering van de weg gebruiker", klinkt het eenslui dend. „Er vanaf 1 november heus niet veel veiliger- gere- door BERT JANSMA Gisteren zag ik in vóórvertoning 'Terminator II'. Een film die in Amerika bruto al zo'n 190 miljoen dollar heeft opgebracht. Het gaat over een robot met menselijk vlees over z'n stalen botten, een Verdelger die vanuit de toekomst naar het heden wordt gezonden om alle rampen in die toekomst te vermijden. Hij is Het Goede en wordt gespeeld door spierbal-op-benen Arnold Schwarzenegger. Vanuit diezelfde toekomst komt ook een technisch nóg geavanceerder heerschap naar het heden. Een robot die bestaat uit vloeibaar metaal. Door wie kanonskogels geschoten worden zodat hij er even als een zoekplaatje uitziet, maar die zich daarna herstelt. Hij wil dat het blijft zoals het is op de wereld. Hij is Het Kwade. Goed tegen Kwaad, een oerconflict. Niets mee mis dus. Maar waarom maakt zo'n 'Terminator' me dan spuugmisselijk? Kan ik zelfs geen vaktechnische waardering opbrengen voor al die speciale effecten? Omdat de moraal in die film op een manier wordt verdedigd die me absoluut niet zint. We moeten niet doorgaan zoals we bezig zijn, luidt het. Robots nemen het straks van ons over en wanneer zij - niet geleid door gevoel - op de knoppen gaan drukken wordt de wereld een puinhoop. Zo begint 'The Terminator' dan ook. Met één grote schroothoop waar tanks over duizenden skeletten rijden. Ja, ja. Maar dat Kwaad wordt bestreden met precies eenzelfde geweld. Der Arnold ramt, slaat, schiet iedereen overhoop die hem in de weg komt. Geweld is vanzelfsprekend geworden. Een middel waarmee je zelfs Het Goede kan bereiken. Wanneer er een Oscar moet worden uitgereikt voor de film waarin het meeste kapotgaat, kan die zó naar 'The Terminator'. Je ziet robots in menselijke gestalte letterlijk aan flarden gaan. De kwade robot heeft een arm van metaal die door z'n tegenstander heenpriemt. Overal waar Arnold en z'n tegenstander hun voetstappen zetten, verandert Amerika in een vuurzee. En de filmmakers smijten het allemaal hijgend van opwinding over het doek. 'The Terminator' is de meest succesvolle film in Amerika sinds jaren. Een Amerikaans vakblad liet kortgeleden weten dat Europa steeds belangrijker wordt voor de Amerikaanse film. Dat de helft en soms meer van de opbrengst uit óns werelddeel komt. En dat de films van meneer Arnold Schwarzenegger het hier beter doen dan in Amerika zélf. 'The Terminator' - volgende week in de bioscopen - wordt hier. dus een succes. Bij een publiek dat in hoofdzaak uit jonge mensen tussen de vijftien en de vijfentwintig bestaat. De filmkeuring adviseert zelfs een minimumleeftijd van twaalf jaar. Ik ben vandaag 49 jaar geworden. Niks natuurlijk. Maar na het zien van 'The Terminator II' voel ik me opeens oud. „KABINET ZAL CONGRES OVERLEVEN" FOTO: SACHA PIETERSE DEN HAAG Er is een „kentering" te bespeuren in de reacties van de PvdA-achterban op de wao- en ziektewetplannen van het kabinet. Dit heeft PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens gisteren gezegd in een vraaggesprek naar aanleiding van de kort daarvoor gespresenteerde Miljoenennota. Wöltgens is er nu vast van overtuigd dat het kabinet het buitengewone PvdA-congres van 28 september in Nijmegen zal overleven. Vice-premier en PvdA-leider Wim Kok heeft zijn politieke lot verbonden aan het oordeel van dit con gres. Als een meerderheid van de circa achthonderd afge vaardigden zijn beleid afkeurt, stapt hij op als partijleider en als minister, waardoor het ka binet ten val zou komen. Aanvankelijk werden de door de regering voorgestelde wijzi gingen in wao en ziektewet zo fel neergesabeld op afdelings- en gewestelijke vergaderingen van de PvdA dat velen voor het hoofd van Kok gingen vrezen. De afgelopen ander halve week zou de achterban echter steeds meer begrip op brengen voor de plannen en het aandeel daarin van de ei gen voormannen. Volgens Wöltgens is dat te danken aan de wijze waarop bewindslie den en kamerleden van de PvdA avond na avond in zaal tjes in het land de noodzake lijkheid van de maatregelen uitleggen. Ook CDA-fractieleider Brink man verwacht dat het PvdA- congres uiteindelijk positief zal oordelen over de koers die Kok, de overige PvdA-be- windslieden, de Tweede-Ka merfractie en partijbestuur hebben gekozen. D66- Van Mierlo is dat met Brink man eens, maar vindt het „uit staatkundig opzicht bedenke lijk" dat tussentijdse partijcon gressen beschikken over het lot van een kabinet. VVD-fractievoorzitter Bolke- stein verwacht eveneens dat Kok in Nijmegen uiteindelijk het vertrouwen van zijn con gres krijgt. Maar door de hele affaire zal het kabinet uitein delijk wel „vleugellam" raken, zo meent de liberaal. Zowel Van Mierlo als Bolke- stein heeft kritiek op de ver wachting van het kabinet dat de loonstijging volgend jaar tot 3,75 procent beperkt zal blij ven. Volgens hen gaat deze „hoeksteen van het kabinets beleid" zeker onderuit. Loon stijgingen van 4 5 procent liggen eerder voor de hand, al dus Bolkestein. Wöltgens daar entegen acht 3,75 procent ze ker haalbaar. Hij wees erop dat ook het Centraal Planbu reau hiervan uitgaat. Hoorzittingen over Coupépolder van start DEN HAAG De gemeente lijke enquête-commissie van Alphen aan den Rijn start van avond een reeks van twaalf openbare hoorzittingen, waarin ongeveer veertig betrokkenen bij het gifschandaal Coupépol der worden gehoord. Doel is duidelijkheid te krijgen over de rol van de gemeente Al phen aan den Rijn. Tijdens de eerste hoorzitting, die om 19.30 uur in het stadskantoor begint, hoort de commissie functiona rissen van het bedrijf Vomil, van Provinciale Waterstaat, het Hoogheemraadschap van Rijnland en onderzoeksbedrijf Fugro. Zij zijn allen betrokken geweest bij de contróle op de stortplaats die in 1984 werd ge sloten. De laatste zitting wordt 6 november gehouden. AMSTERDAM Binnen twee tot drie jaar wordt de eerste transplantatie van levercellen bij de mens uitgevoerd. Dit voorspelt D.K. Bosman op grond van de resultaten van experimenteel onder zoek bij dieren. Hij denkt dat leverceltransplantatie in de toekomst levertrans plantatie overbodig kan maken of uitstellen. Bosman, die werkt bij het la boratorium voor experimente le interne geneeskunde van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam, is van daag gepromoveerd op een proefschrift dat de uitkomsten bevat van jarenlang onderzoek naar hepatische encephalopa- thie, een neuro-psychiatrisch ziektebeeld dat kan ontstaan bij mensen met een ernstige leverziekte. Het leidt tot be- wustzijnsdalingen (levercoma), veranderingen in de hersenac- tiviteit en biochemische afwij kingen. Bosman heeft het le vercoma bij ratten nagebootst en vervolgens bij deze dieren vrij in de buikholte levercel len getransplanteerd. De resul taten zijn zo bemoedigend dat hij verwacht dat de nu nog niet toegestane leverceltrans plantatie binnen afzienbare tijd bij de mens experimenteel kan worden toegepast. De enige oplossing voor pa tiënten bij wie een ernstige leveraandoening fataal dreigt te worden is nu nog levert ransplantatie. Daarvoor is vaak niet direct een geschikte donor voorhanden. De ingreep is ook erg duur. Bosman noemt de transplanta tie van levercellen een goed kopere en weinig belastende ingreep voor de patiënt. Inge vroren levercellen kunnen ook goed worden bewaard, zo dat ze op elk gewenst moment beschikbaar kunnen zijn. ADVERTENTIE 'ERDAM Vrouwen geen extra risico borst- te krijgen als zij de pil orkoming van zwanger- gebruiken. Het onder lat dit heeft aangetoond hiermee een einde aan isienlange discussie in me- kringen over de relatie de anticonceptiepil en het ontstaan van borstkanker. Prof. M. Pike van de universi teit van Californië in Los An geles haalde vandaag op het vierde internationale congres over hormonen en kanker in Amsterdam alle twijfels weg. Uitgebreid epidemiologisch onderzoek toont volgens hem aan dat vrouwen niets te vre zen hebben van het gebruik van de huidige pil, voorzover dit het krijgen van borstkan ker betreft. Borstkanker is onder vrouwen de meest voorkomende kwaadaardige aandoening. Prof. Lamberts van de Eras- musuniversiteit in Rotterdam schat dat een op de tien tot twaalf vrouwen vroeg of laat borstkanker krijgt. Minder dan de helft van ae patiënten met borstkanker, welke ziekte bijna een kwart van alle kan kergevallen uitmaakt, komt te overlijden. De aandoening vormt een toe nemend probleem, vooral in Nederland, dat in dit opzicht koploper is in de wereld. De Rotterdamse hoogleraar denkt dat dit onder meer te maken heeft met de hoge consumptie van vet. Met name dierlijke vetten kunnen ertoe bijdragen dat borstkanker ontstaat. Daarnaast spelen ook andere factoren, zoals erfelijke eigen schappen, een rol. PER EN HOBBES HpT BÉVA-T /Hp WS.. SoPlP ZUMt-mAK ooK DOOR BILL WATERSON Anti-rookactie succesvol UTRECHT De actie „Sa men stoppen met roken" van de Stichting Volksgezondheid en Roken, de KRO en Teleac heeft 24.000 extra stoppers met roken opgeleverd. Dit blijkt uit een evaluatie van de actie die in het eerste kwartaal van 1991 is gehouden. Gemiddeld hebben 400.000 mensen geke ken naar het KRO-televisie- programma Hou nou toch op en 300.000 naar de Teleac-cur- sus Stoppen met roken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13