VI Wereldraad staat voor ingrijpende besluiten GEESTELIJK LEVEN OPINIE li Jehovah's Getuigen bouwen in vier maanden congreszaal li Pax Christi temidden van commercie en consumptie L COMMENTAAR e< CeidaeGomatit eid WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 „Helft priesters was KGB-verklikker" MOSKOU Een op de twee Russisch-orthodoxe priesters was openlijk of in het geheim KGB-verklikker, is de mening van priester Georgij Edelstein. Hij is een van oprichters van de be weging 'Kerk en perestroika', die het recht op godsdienstvrij heid verdedigt. Volgens Edelstein kon zonder goedkeuring van de KGB geen bisschop benoemd worden. Dat gold nog meer voor de benoeming van de leden van de Heilige Synode. „Voor de mislukte staatsgreep in de Sovjetunie heeft de kerkelijke hië rarchie jarenlang met de geheime dienst KGB samengewerkt", zei Edelstein in het tijdschrift 'Argumenty i Fakty". Als dank voor deze diensten werden de geestelijken met hulp van de ge heime dienst naar een rijkere parochie overgeplaatst. Ook Edel stein is door een KGB-agente gevraagd of hij wilde samenwer ken met de geheime dienst. Volgens de Russische priester is vooral de afdeling buitenlandse betrekkingen van het patriar chaat in Moskou door de KGB beïnvloed. Dit gebeurde met name in de tijd dat metropoliet Filaret van Minsk de leiding had. Dit veranderde na 1989 enigszins onder zijn opvolger, me tropoliet Kyrill van Smolensk. De KGB-afdeling die de kerken controleerde, is vorige week opgeheven. Gereformeerden richten zich op daders seksueel geweld Voorspoed maakt weinig vrienden LEUSDEN Meestal wordt bij seksueel geweld gekeken naar de slachtof fers. De rol van mannen en jongens, de daders van deze vorm van geweld, krijgt veel minder aan dacht. Dat was voor de landelijke Gereformeerde Raad voor Sa menlevingsaangelegenheden (GSA) de reden om het project 'preventie van seksueel ge weld: mannen en vrouwen aangesproken' te beginnen. Volgens directeur G.J. Hazen- kamp wil de GSA de ouderlin gen en diakenen binnen de Gereformeerde Kerken in Ne derland „gevoelig maken" voor het probleem van het seksueel geweld. De GSA heeft in het kader van het project voor vier maanden de theoloog drs. A. van der Deijl aangetrokken. Hij zal onder meer materiaal gaan publiceren voor maat schappelijke activeringswer kers, predikanten, pastores, gespreksgroepen en anderen die zich binnen de Gerefor meerde Kerken met het sek sueel geweld willen bezighou den. De GSA streeft er onder meer naar dat er een gespreks- brochure voor de plaatselijke gemeenten komt. Hazenkamp betwijfelt zeer of de GSA het project volgend jaar kan voortzetten. Het mi nisterie van WVC kondigde eerder dit jaar aan dat het 250.000 gulden (op een begro ting van 600.000 gulden) wil bezuinigen op het werk van de GSA. Gedwongen ontslagen zijn volgens Hazenkamp niet uitgesloten. De Gereformeerde Kerken kondigden enkele maanden geleden aan samen met de Ne derlandse Hervormde Kerk een netwerk van vertrouwen- spastores voor slachtoffers van seksueel geweld binnen de kerken op te zetten. GENEVE De Wereld raad van Kerken verkeert in een diepe crisis. De or ganisatorische, financiële en personele problemen, al enige jaren zichtbaar, zijn grotendeels het ge volg van grote onzeker heid over de identiteit. Van het centraal comité (bestuur), dat vanaf vrij dag in Genève vergadert, wordt verwacht dat het ingrijpende besluiten neemt over de toekomst van de oecumenische be weging. Daarbij gaat het niet alleen om prioriteiten, programma's en een nieuwe structuur, maar vooral om de plaats en de taak van de oecumenische koepel organisatie, waarbij 317 angli caanse, protestantse en ortho doxe kerken zijn aangesloten. Van de bevlogenheid die de Wereldraad vanaf het eind van de jaren '60 kenmerkte, is weinig meer over. De meeste nadruk lag in de afgelopen pe riode op de solidariteit met de armen en verdrukten. De We reldraad speelde een vooraan staande rol in de strijd tegen racisme, onrechtvaardige eco nomische verhoudingen, kern bewapening en de schending van mensenrechten. Tijdens de algemene vergade ring begin dit jaar in Canberra pleitten niet alleen de Ortho doxe afgevaardigden ervoor dat de Wereldraad zich meer moet op de primaire doelstel ling concentreren: de eenheid der kerken. Dit geluid werd versterkt door de eerste ortho doxe voorzitter van het cen traal comité, aartsbisschop Aram Keshishian uit Libanon. „Wij kunnen ons niet met alle problemen van de wereld be zighouden," zei hij kort na zijn benoeming in februari. Het hoofdgebouw van de Wereldraad in Geneve. Hoewel de Rooms-Katholieke Kerk geen lid is, komt er ook vanuit Rome druk in deze richting. In augustus 1990 wees de prefect van de pause lijke raad voor de eenheid der christenen, mgr. Edward Cas- sidy, de Wereldraad er op dat het in Genève aan grondige theologische doordenking schort. „De eerste taak van de Wereldraad is de kerken op te roepen om aan zichtbare een heid te werken," aldus Cassi- dy De druk werd deze maand verhoogd toen Emilio Castro, de secretaris-generaal van de Wereldraad, op zeer korte ter mijn voor gesprekken in Rome werd uitgenodigd. Tijdens een privé-audiëntie bij paus Jo hannes Paulus II stemde Ca stro er mee in dat alle oecume nische activiteiten op een soli de theologische basis moeten plaats vinden. Pas dan is een goede samenwerking op maat schappelijk terrein mogelijk, aldus het gezamenlijk commu- Veel kerken in de Derde We reld, maar ook progressieve theologen als de gereformeer de gedelegeerde drs.' Aukje Westra zouden liever zien dat de Wereldraad het streven naar kerkelijke eenheid duide lijk verbindt met de strijd voor gerechtigheid en vrede. „Het gaat er niet om wat de kerk is Veel kerken in de Derde We reld, waar in het jaar 2000 al 60 procent van de christenen woont, vragen zich af in hoe verre traditionele, westerse structuren en opvattingen die ook binnen de Wereldraad nog de overhand hebben kunnen bijdragen aan de op lossing van de gigantische pro blemen waarmee de econo- Een deel van deze taken wordt langzamerhand overgenomen door de regionale Raden van Kerken, waarbij vooral de toe nemende activiteiten van de AACC in Afrika, de CLAI in Latijns-Amerika en de KEK in Europa opvallen. Dat hangt volgens dr. Bas de Gaay Fort man, in Canberra een van de gereformeerde afgevaardig den, ook samen met het groei end zelfbewustzijn van deze kerken. Zij willen niet dat vanuit Europa hun zaken wor den geregeld. Dat zelfbewustzijn kwam op de algemene vergadering on der meer tot uiting in het op treden van de Zuidkoreaanse theologe Chung Hyun-Kyung, die in haar presentatie van het thema 'Kom Heilige Geest' liet zien op welke wijze de christe lijke boodschap in de Aziati- FOTO: SP sche cultuur kan worden inge past. Toen hierop forse kritiek werd geuit, kwam zij op voor het bestaansrecht van een Derde Wereld-theologie. gaat in de oecumene om we derzijdse betrokkenheid van mensen en kerken. „Heb je werkelijk oog voor eikaars vragen en problemen," zegt Westra. Daarom hoopt zij ook dat het centraal comité de prioriteiten die in Canberra zijn opgesteld, zal bezien in het licht van de vragen die in di verse problemen van de we reld leven. De Wereldraad moet zich vol gens Westra in zijn activiteiten beperken. Die hoeft niet over te doen wat de kerken al doen. De oecumenische beweging heeft wel een coördinerende rol. Vide Ook De Gaay Fortman bena drukt dat de Wereldraad veel meer aan terugkoppeling naar de lidkerken moet doen. In het voorstel voor een nieuwe structuur, waaraan hij heeft meegewerkt, is een belangrij ke plaats ingeruimd voor een nieuwe functionaris die ver antwoordelijk wordt voor de betrekkingen met kerken en andere organisaties. Deze zou een van de drie plaatsvervan gende secretarissen-generaal worden, naast die voor de fi nanciën en voor de coördinatie van de programma's. Een secretaris-generaal, zegt De Gaay Fortman, moet visie hebben en in hem (of haar) moet herkenbaar zijn waar de Wereldraad voor staat. Hij (of zij) moet bescheiden genoeg zijn om een groot deel van zijn (of haar) macht over te dragen aan de drie plaatsvervangers („ijzersterke managers"). De Duitse theoloog dr. Konrad Raiser, zo zegt Blei, dat is een man met visie". Raiser, die onder Potter bij de Wereld raad heeft gewerkt, maakte grote indruk op Blei tijdens de Europese vergadering in het kader van het conciliair proces in 1989 in Basel. In het gespeculeer over de op volging van Castro, die eind 1992 aftreedt, valt ook regel matig de naam van dr. Wesley Ariarajah. Deze methodist uit India is directeur van de We reldraadafdeling voor de dia loog met de andere wereld godsdiensten. Dat werkt zowel in zijn voordeel als zijn nadeel. Hij is als geen ander op de hoogte van een onderwerp waar alle kerken mee worden geconfronteerd. Maar de dia loog is voor veel missionair in gestelde christenen ook een omstreden zaak. Veel hangt van de nieuwe se cretaris-generaal af, die in au gustus 1992 wordt benoemd. Het moet iemand zijn die de koers weet aan te geven, zegt Blei. Dat is er bij Castro onvol doende uitgekomen. Maar met alle onvolkomenheden blijft de Wereldraad volgens de scri ba van de Nederlandse Her vormde Kerk „on vervang- ZWOLLE Duizenden Jehovah's Getuigen heb ben in ruim vier maanden tijd in Swifterbant een congreszaal van het Wachttorengenootschap gebouwd. Het gebouw, dat zondagmiddag offi cieel wordt geopend, ver vangt de congreszaal in Heerenveen die twee jaar geleden in vlammen op ging- Jehovah's Getuigen beste den zo min mogelijk tijd aan bouwactiviteiten, om dat zij al hun aandacht aan prediking en evange lisatie willen besteden, zegt L.W. von Hebei van de bouwcommissie. „Wij leven in de tijd van het einde. Daarom is de prediking drin gend noodzakelijk en besteden wij zo weinig mogelijk aan dacht aan andere zaken." De Getuigen hebben hun er varing met „snelbouw" vooral opgedaan bij de bouw van de plaatselijke Koninkrijkszalen. De landelijke bouwcommissie roept daarvoor 300 a 500 des kundige vrijwilligers uit het land bijeen die vrijdagavond met de bouw beginnen en zon dagmiddag om drie uur de laatste hand aan het gebouw leggen. Enkele uren daarna kan de eerste samenkomst worden gehouden. Bij de bouw van de congres zaal in Swifterbant zijn vol gens Von Hebei tussen de 5.000 en 10.000 Jehovah's Ge tuigen uit Nederland, België en Engeland betrokken. Sinds de eerste paal op 8 mei de grond inging, realiseerden zij een gehoorzaal voor 1.100 mensen, een groot doopbassin, een aantal kleinere vergader zalen en een cafetaria. De nieuwe congreszaal is, sa men met die in Bennekom, be stemd voor de zogeheten kringvergaderingen van de Jehovah's Getuigen. Neder land is verdeeld in 17 kringen die twee maal per jaar een weekeinde bijeen komen. De zaal is niet bestemd voor de jaarlijkse regionale congressen. De bouw heeft in totaal zes miljoen gulden gekost, aldus Von Hebei. De verzekering keerde vier miljoen uit na de brand in Heerenveen, veroor zaakt door reparatiewerk zaamheden aan het dak. De rest van het bedrag werd bij eengebracht door de 31.000 Je hovah's Getuigen in Neder land. Yom Kippoer De joodse gemeenschap viert vandaag Jom Kippoer, Grote Verzoendag. Overal in de wereld hebben joden zich de afgelopen nacht, onder meer door gebed, voorbereid op de dag van vandaag. Dat geldt ook joden in Moskou; de hoofdsynagoge in de Russische hoofdstad was vannacht gevuld met biddende joden. FOTO: AP Kerk en politiek nooit bang geweest voor Basisbeweging DEN HAAG De Basisbewe ging Nederland (BBN) is niet uitgegroeid tot een „maat schappelijke kracht" waar de politici in Den Haag onrustig van worden. Evenmin is de beweging van kritische groe pen en gemeenten erin ge slaagd een luis in de pels van „de kerkelijke hiërarchie" te worden. Bovendien lijkt de fut uit de organisatie. „We hebben het tienjarig be staan van de beweging nog maar amper achter de rug, of de onzekerheid en de verwar ring over zoiets als een basis beweging lijken alle elan en enthousiasme te verlammen", schrijft eindredacteur Ab Kerssies van Uittocht, het maandblad van de beweging. De BBN heeft onlangs inge stemd met een „flexibele orga nisatiestructuur" om het werk van de landelijke beweging voort te kunnen zetten. Maar ook dat loopt „niet helemaal vlotjes", aldus Kerssies. Het landelijk congres op 23 no vember moet zich volgens hem diepgaand bezinnen op het bestaansrecht van de BBN. Kerssies brengt „de opkomst en de neergang" van de BBN in verband met het verloop van een emancipatieproces. „Zouden de mensen in basis groepen deze groepen nodig gehad hebben voor hun eigen emancipatie? En als dat zo is, moeten we het stagneren van veel basisgroepen en van de BBN in haar geheel dan wel licht zien als een teken dat we uitgeëmancipeerd zijn?" De opkomst van de Basisbewe ging vond halverwege de jaren zestig niet voor niets plaats in de Rooms-Katholieke Kerk. In deze kerk, „die qua organisa tiemodel nog altijd steunt op feodale verhoudingen", maak ten progressieve christenen een begin met hun „burgerlij ke emancipatie". Die is inmid dels voltooid, want in basis groepen „mag iedereen uitein delijk alles", aldus Kerssies. Fut er uit Tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de BBN, in april 1989. werd door deze en gene al opgemerkt dat de fut er bij de beweging uit was. Bij de beweging waren toen nog zestig kritische groepen en gemeenten aangesloten; in middels is hun aantal tot on der de vijfig gedaald. Ook het aantal leden van de verschil lende groepen is drastisch af genomen. Tevens werd opgemerkt dat de kerken druk bezig zijn de Basisbeweging, altijd een pro gressief christelijk bolwerk, links in te halen. Er werd ge wezen op kerkelijke uitspra ken over de nieuwe armoede in Nederland, maar ook op de bijdrage van kerken aan „de vrouwenstrijd". Een feminis tisch theologe hield de bewe ging voor dat zij veel te vrij blijvend met de grote maat schappelijke problemen bezig was. Voorzitter Emmy van Noord had enkele weken daarvoor duidelijk gemaakt dat de Bas- sisbeweging voorlopig niets voelt voor haar eigen ophef fing. „Als de kerken gaan lij ken op een beweging waar vaart in zit, pas dan is dat mo ment gekomen", aldus Van Noord UTRECHT Met de onthul ling van het naambordje heeft bisschop H.C.A. Ernst van Breda dinsdag het Pax Christi Centrum in Utrecht geopend. In het winkelcentrum- Hoog Catharijne, een omgeving van commercie en consumptie, zo als de Pax Christi-voorzitter het noemde, wil de rooms-ka- tholieke vredesbeweging ge loof en politiek engagement met elkaar verbinden. Het centrum is gevestigd in het voormalige Stiltecentrum van de Zusters van de Eucha ristie. Toen Pax Christi vernam dat de zusters wegens hun leeftijd uit Hoog Catharijne wilden vertrekken, nam het bestuur van de vredesbeweging con tact met hen op. Pax Christi zegde de zusters, die eigenaar van het gebouw blijven, toe, dat de kapel en de ontmoe tingsruimte behouden zouden blijven. Toen ook de onder handelingen met het beheers kantoor dat in opdracht van het pensioenfonds ABP het winkelcentrum beheert, met succes waren afgerond, besloot Pax Christi van de Haagse Ce- lebesstraat naar Utrecht te verhuizen. In het centrum zijn naast een ontmoetingsruimte met kapel het Pax Christi-secretariaat en vergaderzalen opgenomen. In de kapel, die nog moet worden gerestaureerd, zal dagelijks een kerkelijke viering worden gehouden. Voor advisering over de activiteiten van het centrum is een programma raad ingesteld, waarin onder meer de Raad van Kerken in Nederland, de plaatselijke Raad van Kerken, het IKV, de Vastenactie en de Acht Mei Beweging zijn vertegenwoor digd. Mgr. Ernst wees er onder meer op dat Pax Christi Ne derland in 1948 is begonnen als een uitgesproken spirituele beweging. Later kwam het ac cent mede door de invloed van polemologen meer te liggen op politieke actie en raakte de spiritualiteit op de achter grond. Het nieuwe centrum is een poging te komen tot een samengaan van zowel actie als Zwarte piet voor Bush De Israëlische minister (weliswaar zonder portefeuille; hevam Ze'evi scheldt de Amerikaanse president uit 'anti-semiet' omdat George Bush weigert onmiddellijk staatsgarantie te geven voor een lening van 10 miljard die de Israëlische staat bij Amerikaanse banken wil aanrf [IEBE1 ,ht vai trvalle 1 door uur k (jlarin zi ma iré, ANNEER een goj dus niet stante pede voldoet aan sen en verlangens van de Israëlische staat, wordt hij beladen met het odium van 'anti-semiet'. De Israëlische mier Jitzak Sjamir gooide wel olie op de golven en zijn ministers aan hun taalgebruik te matigen, maar geze gezegd. En bovendien neemt premier Sjamir in priv sprekken ook niet een blad voor de mond over Bush, bleek tijdens de vergaderingen van de Europese conserv ve en christendemocratische partijen in Parijs. we lis! »ens d d eenm; eiste: htoffe ikeld. :reke Daar zijn e die EU\ H EERSTE minister Sjamir doet alsof hij niet begrijpt wj Bush een verband legt tussen de staatsgarantie voor ning en de Midden-Oostenconferentie, die op het g< wordt gezet. Volgens Sjamir is er geen enkel verband het mogelijk maken van een 'humanitaire actie' zoa illegale vestiging van duizenden Russische immigrante de bezette Palestijnse gebieden genoemd wordt en de desconferentie die eindelijk het Israëlisch-Arabische coi t uit de wereld zou moeten helpen. fl MAAR Sjamir zal ook wel beseffen dat de voortzetting het inplanten van nieuwe kolonies in de bezette Palesi gebieden een bom legt onder de vredesconferentie. Wai ior de Amerikaanse president nu akkoord zou gaan m< AN Mi staatsgarantie voor de lening, zou hij zich in feite aki verklaren met de joodse kolonisatie van de bezette stijnse gebieden, uitgerekend die gebieden die bestemi jen, voor de creatie van een eigen Palestijns vaderland. Bibode dien zou hij dan te kennen geven dat hij het eens is ml no1 Israëlische stelling die ook die van premier Sjamir zeis dat de bezette Palestijnse gebieden deel uitmaken v; sta] staat Israël en dat Israël die bezette gebieden nooit z evee staan, laat staan ontruimen. hi€ woi INDIEN Bush dat allemaal te kennen zou geven, zo :^ou voor de Arabische vrienden en bondgenoten zijn gezich rvar liezen en zou hij wel een streep kunnen trekken do Midden-Oostenconferentie. Sjamir beseft ook wel dat ov niet opkan tegen de vereende krachten van de VS, dec jet-Unie, de EG en de Arabische landen. De Midden-Oi conferentie zal immers moeten uitlopen op een regelii de Arabieren tevreden stelt en enige genoegdoening schaft aan de Palestijnen, die al bijna een halve eeuw verk geefs wachten op een eigen vaderland. Dat kan niet a -'gd. betekenen dan dat Israël aan het kortste eind zal trek ne- *- i sor DE weigering van Sjamir om af te zien van zijn verzo oetga staatsgarantie voor de miljardenlening is dus in feite ee noeuvre om de Midden-Oostenconferentie de grond in ren. Sjamir laat echter de verantwoordelijkheid voor he "t sporen van de conferentie nog voor ze op de rails is en v over aan de Amerikaanse president. Indien Bush ingiillen de eis van staatsgarantie voor de Israëlische lening vij all< miljard, jaagt hij de Arabieren tegen zich in het hari[aPac kan hij de conferentie afschrijven. Houdt hij het beei 51 dan kan Sjamir zelf beginnen een verband te leggen epvjL de staatsgarantie en de conferentie door te zeggen dat orde: weigert aan de conferentie mee te doen zolang er gee ?ch) op tafel komt. In beide gevallen krijgt Bush de zwar ?I"de: toegespeeld. MEN kan begrijpen dat Bush woedend was toen hij 1 welke rol Sjamir voor hem had bedacht. Het verklaart I gemeen scherpe toon waarmee hij de talrijke joodse lol ten en de Amerikaanse pro-Israëlische parlementarij wacht aanzegde. Bush hield de parlementariërs voor I geacht worden in de eerste plaats de belangen van hil derland te behartigen en niet die van een vreemde stf tnd c as op 1 kri bezinning. Daarmee sluit de Nederlandse afdeling van de katholieke vredesbeweging zich nauw aan bij de afdelin gen in andere landen waar het accent altijd sterk op de spiri tualiteit heeft gelegen. Vice-voorzitter mr. E. Schmitz onderstreepte dat Pax Christi zich met de politiek zal blijven bezighouden. Wij zijn niet weg uit Den Haag. De politieke ac tie gaat door, we zullen de be ïnvloeding van de politiek in het vaandel blijven voeren, zei Schmitz. In het kader van de opening van het centrum houdt Pax Christi volgend week een con gres over de dialoog tussen de vroegere communistische lan den in Oost-Europa enerzijds en de Derde Wereld ander zijds. Het congres is onderdeel van een driejarig project dat de vredesbeweging dit jaar met steun van onder meer het ministerie van ontwikkelings samenwerking is begonnen. Tot de sprekers behoren mi nister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking en de vroegere premier van Litou wen, Kazimiera Prunskiene. r? CetdócSouociTit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 -122 244 Telefax 071 -134 941 Postadres. Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur: G.-J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot Sport Leiden e o. (tel 071 - 144 049): K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma. A. van Hol: E. Huisman, H. Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. V Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piët Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-; (tel. 070-3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedf' Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers en M o Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld r land, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D. J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A Courant (Athi R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering B. van Huèt (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi F. Lindenkamp (Sao Paulo). R Simons (Londen), drs R Vunderink (Mi W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgra F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaa M. de Cocq. n 08 30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 uur. op z 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 390 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 (Vz- C

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12