ieuringsinstituten raken ubsidies geheel kwijt Aanleg wegen vertraagd door kostenstijgingen MILJOENENNOTA 1992 LANDBOUW, NATUURBEHEER EN VISSERIJ Onderwijs kost geld, net als vakantie en cosmetica" VERKEER EN WATERSTAAT ^idócSotvumt 1991 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 23 riE te voc LINKE OMBUIGINGEN OP LANDBOUW mti 1 veede indieni litvoen mente sxperii ?n en Dryo's ran hei tilde di tipje i absolui te gn ateriaai anering vloot blijft belangrijk komst iteld ing en er «JEN HAAG Het terugbrengen van de vangstcapaciteit van Nederlandse vissersvloot staat ook in 1992 centraal, de begroting van het ministerie van landbouw, natuurbeheer visserij gaat minister Bukman er vanuit dat het bedrijfsleven lf flink zal bijdragen aan de saneringsregeling. Volgens de be- indsman hebben de vissers groot belang bij een goede sane- igsregeling. nenteel is de sanering (sloop of verkoop aan het buitenland) vissersschepen nog vrijwillig, maar het ministerie heeft op- acht gegeven aan een speciale commissie om uit te te zoeken er geen juridische mogelijkheden zijn voor een verplichte sa ving. Eind dit jaar brengt de commissie verslag uit. minister kondigt verder aan dat hij nationale richtlijnen zal aken voor de visverwerkende industrie. Het gaat dan met om de vaststelling van de eisen voor de volksgezondheid hygiëne. In het kader van de Europese regelgeving zal het investeringen stimuleren die verband houden met de verbe rg van het milieu en de kwaliteit van het produkt. 1 ihoi at het n mis zulle; affen last eer die 'arkens krijgen herkenningschip IN HAAG De plaatsing van onderhuidse chips bij varkens rhujetde registratie van deze dieren in de toekomst vergemakke- Iken. Momenteel worden al proeven genomen met dit systeem, chips bevatten voor elk varken een apart herkenningsnum- zu[fer. Op deze manier wordt het makkelijker na te gaan wat de rkomst is van ongewenste stoffen in vers vlees. Bij koeien y irdt een oormerk ontwikkeld met een streepjescode. In af- chting van de komst van het nieuwe systeem komt er een "ht tot het bewaren van de gezondheidscertificaten die wor- verstrekt bij het invoeren van vee. tkist liljoe DEN HAAG De keu ringsinstellingen in de agrarische sector raken over twee jaar hun rijks- subisidie kwijt. Ook de ei gen diensten van het mi nisterie van lanbouw wor den in hun begroting ge kort. Zo zal de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RVV) geheel kostendekkend moeten gaan werken. De vlees keuringen, zullen hierdoor gemiddeld met 29 procent stijgen. Dit blijkt uit de begroting van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Dit departement moet volgend jaar voor 207 miljoen gulden aan ombuigingen doorvoeren. In 1994 moet zelfs 226 miljoen bezuinigd worden. Volgens minister Bukman is dit een fors bedrag gezien de relatief geringe omvang van zijn be groting (3 miljard). De keuringsinstituten zoals de COZ (zuivel), KCB (groente en fruit), NAK (zaaizaad) en BKD (bloembollen) krijgen nu vijf tig procent van hun expoitatie- kosten door het rijk vergoed. Dat wordt vanaf volgend jaar in stappen teruggebracht tot nul procent in 1994. De kosten moeten dan door de bedrijfs takken zelf worden opge bracht. Dit levert het ministe rie jaarlijks ruim 9 miljoen op. De verhoging van de prijzen van de keurings- en controle werkzaamheden bij de RVV zal na een aantal jaren 29 mil joen opleveren. Overigens is men bezig te onderzoeken of deze Rijksdienst evenals de Plantenziektenkundige Dienst verzelfstandigd kan worden. Een belangrijke ombuiging vindt ook plaats op het ont- wikkelings- en saneringsfonds. Dit potje wordt vrijwel geheel leeggehaald. Het gaat hier om een besparing van zo'n 44 mil joen gulden. Ook de land- bouwvoorlichtingsdienst zal volgend jaar gaan inleveren. Bij deze dienst die sinds kort in De Meern (Utrecht) is ge vestigd, moeten van de 700 werknemers ongeveer 25 me dewerkers afvloeien. Nrcai Volgens minister Bukman moet Nederland zich meer richten op kwaliteitsverbetering wil de landbouw zijn positie op de wereld markt behouden. Met name de openstelling van de EG voor pro- dukten uit het voormalige Oostblok zal voor een groeiende im port van graanprodukten zorgen. FOTO: DIJKSTRA Minister Bukman meent dat de Nederlandse landbouw zich meer zal moeten richten op kwaliteitsverbetering wil zij haar positie op de wereld markt behouden. Bij de toe lichting op de begroting zei hij dat ons land zich door de hoogwaardige en efficiënte verwerkingsindustrie een goe de concurrentie-positie kan verschaffen. Volgens de be windsman maken internatio nale ontwikkelingen deze kwaliteitsverbetering noodza kelijk. Met name de openstel ling van de Europese Gemeen schap voor produkten uit het Onderwijs voormalige Oostblok zal voor een groeiende import van graanprodukten zorgen. Ook de internationale besprekin gen (GATT) omtrent handels- beperkingen zullen er toe lei den dat Europa te maken krij gen met een groeiende import van agrarische produkten, vooral uit Zuid-Amerika en Afrika. Het ministerie van landbouw zal bijna 20 miljoen gulden be zuinigen op het landbouwon derwijs. De bezuiniging wordt uitgevoerd door in het hoger en voortgezet landbouwonder wijs te korten op de middelen voor stimulering, vernieuwing en ondersteuning. Bij de Dienst Landbouwkundig On derzoek zullen 150 medewer kers moeten verdwijnen. Vol gens de minister kan dat ge beuren door het samenvoegen van enkele onderzoeksgroe pen. Deze dienst krijgt daar naast de opdracht om jaarlijks zelf zo'n 12 miljoen te gaan verdienen door het verrichten van onderzoeken voor derden. Dei ONDERWIJS 'echniek ook basisschool van van es repre HAAG Het kabinet i<!rweegt het vak techniek '.„Jfk in te voeren op de basis- hooi. De ervaringen met vak tijdens de basisvor- ig in het voortgezet on- nvijs (voor alle scholieren 12 tot 15 jaar) moeten ijzen of dit haalbaar is. regering hoopt hiermee de iterstand in het aantal leer- en dat 'exact' kiest in te >n. Inmiddels blijkt uit een Dort van de Onderwijsin- ctie dat het voortgezet on- nog lang niet klaar is Ie invoering van het vak de basisvorming, helft van de scholen vol- niet aan de voorwaarden aan lesgeven in dit vak ge- worden. Van de onder- scholen heeft 42 pro een te klein technieklo- dat vaak ook niet voldoet de veiligheidsnormen. De p^Moering van de gehele basis- pning, die vijftien verplich- vakken omvat, is gepland L het schooljaar '93-'94. gehoiï wiJs 'dagdi 'rde, met ee kni®k of gedi eind mogei vé b ^te 1 straf de MINISTER MAIJ ZIT MET GAT VAN 4 MILJARD Net als in het voortgezet onderwijs moet straks ook op de basisschool het vak techniek op het lesrooster staan. EHEE I FOTO: DIJKSTRA aank 3 aul - Mem iWINDSLIEDEN LEGGEN PRIORITEIT BU LERAREN komst hoei Dinet 8 ït een zo staaLj, KOOS VAN WEES jul tand een een is melijk aant merk !N HAAG Van alle lerwijsmaatregelen die ver voor Prinsjesdag werden, was de 'hoging van het lesgeld 287 gulden wel de eest opvallende. Ten on- 1 vinden minister in en staatssecretaris allage. Volgens het duo gaat het goed het onderwijs: er is 4 geld voor basis- ,t hooi en basisvorming, ^eginnende) leerkrach- krijgen meer geld en klassen worden niet kim ;m' on «zei 5 .du "er- ju» sgeldverhoging vormt in positieve beleid een helaas 'allend minpuntje, vinden Miliei worden ir voor ;en die ïn op rden keur". 'ignet ukten iment Ti alijker rkenr eschi hemisoji kracht, van de beide bewindslieden. Maar dat die verhoging de toegan kelijkheid van het onderwijs zou bemoeilijken, zoals tegen standers aanvoeren, wil er bij het tweetal niet in. Minister Ritzen: „We vragen de bijdra ge in feite alleen aan de men sen die het kunnen betalen: de ouders van 16- en 17-jarigen met een belastbaar inkomen vanaf vijftigduizend gulden. Daaronder wordt het lesgeld gewoon vergoed via de tege moetkoming studiekosten. Van 18-jarigen en oudere leerlin gen eisen we dat honderd gul den geleend wordt. Het gaat er bij ons niet in dat dit onrecht vaardig is, als je kijkt naar be dragen die voor bijvoorbeeld cosmetica, huisinrichting en vakantie normaal gevonden worden". Staatssecretaris Wallage wijst er op dat de „consumptie van onderwijs" nadrukkelijker on derdeel moet zijn van het huishoudbudget. „Onderwijs espijt voor trage student k: nrecht nhaag De studenten die vrezen er niet in te zullen sla- 1 hun propedeuse in één jaar af te ronden, kunnen weer iets I makkelijker ademhalen. Zij kunnen gebruik maken van een pf^regeling in de studiefinanciering alvorens geld te ,_|n lenen. Pas in 1995 wordt de fel bekritiseerde regeling racht. Wie in 1992 een studie begint moet zijn propedeuse 18 maanden afronden om in aanmerking te blijven ko- i voor een beurs. Daarna wordt die periode jaarlijks met 16 maanden verkort. Het kabinet overweegt ook na de prope- ^studenten financieel te stimuleren. Concrete maatregelen v h fn na abonding van een studie naar de resultaten van ka^enten in het hoger en universitair onderwijs. Wie na 1 au- is 1992 begint met een studie aan een instelling die niet is 'gewezen of bekostigd wordt door het rijk, krijgt geen studie- "•nciering meer. paü anc Je Mili' ONDERWIJS betekent investeren in de rol van je kind in de samenleving. We hebben bewust gekozen voor de beïnvloeding van het huishoudgeld ten gunste van het onderwijs". Maar ook andere financiële maatregelen staan aan kritiek bloot: de verlaging van de ba sisbeurs voor leerlingen van het voortgezet onderwijs tot kinderbijslagniveau en de ver hoging met 250 gulden van het lesgeld voor „zittenblijvers" en leerlingen die een omweg kie zen vallen ook niet mee. Leg gen de bewindslieden daarmee de financiële last niet al te na drukkelijk bij de ouders? Minister Ritzen: „Het zijn de kinderen uit de hogere inko mensklassen die het meest ge bruik maken van de basis beurs. Bovendien: er kan altijd geleend worden. Ik wijs er op dat leningen worden afgelost als het inkomen toereikend is. Lukt het niet binnen vijftien jaar af te lossen, dan volgt kwijtschelding. Zitten blijven is een traumatische ervaring, vaak veroorzaakt door te hoge ambities van ouders, de leer ling zelf of de school. Met een financiële prikkel kun je voor komen dat leerlingen te lang boven hun niveau bezig blij ven. Dat geldt ook voor leer lingen die een omweg kiezen. Overigens zullen we ook de scholen aanspreken op de aan name-criteria voor leerlin gen". Zoals eerder gemeld overwe gen de bewindslieden ook slui ting van een academisch zie kenhuis. Volgens minister Rit zen is ons land, zeker in verge lijking met het buitenland, overbedeeld met dergeliike aan universiteiten verbonden ziekenhuizen. „Dertig procent van het universitair onderzoek in ons land is medisch onder zoek", aldus de minister. „Vraag is of het medisch on derzoek is of medische zorg. We vinden het niet echt voor de hand liggen dat elke medi sche faculteit zijn eigen zie kenhuis heeft. We denken dat samenwerking tussen acade mische ziekenhuizen doelmati ger is, of dat taken kunnen overgeheveld naar gewone ziekenhuizen". Positief nieuws „uiteinde lijk is het lesgeld maar twee- tiende procent van onze begro ting", aldus Ritzen vinden de bewindslieden vooral de aandacht in de begroting voor de leerkrachten. Beginnende leerkrachten aan het basison derwijs krijgen 3000 gulden bruto meer per jaar, die aan het voortgezet onderwijs 2000 gulden meer. Verder is er meer ruimte voor „opfrisver lof", kunnen 'na-Hossers' re kenen op meer geld en kun nen scholen mensen aantrek ken voor de begeleiding van stages, beginnende leerkrach ten, en het management. „De prioriteit ligt dus echt bij de onderwijsgevenden", aïdus staatsecretaris Wallage. „De scholen zijn voor ons het be langrijkst. Hoe verder weg van de school, des te lager de prioriteit. Dus wel geld voor de onderwijsbegeleiding, maar niet voor de verzorgingsstruc tuur die verder van de scholen staat. Daarop bezuinigen we veertig miljoen". Fusiegolf hbo's niet ten einde DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil dat de tachtig hogescholen in ons land opnieuw meewerken aan fusies. Hij stuurt binnenkort een brief naar de hbo-instellingen met plan nen voor verdere schaalvergroting. De bewindsman denkt dat met fusies nieuwe studiemogelijkheden ontstaan en dat aldus ge vormde hogescholen een sterkere positie kunnen innemen te genover de universiteiten. Van de tachtig hogescholen hebben er nu drie meer dan 12.000 studenten; de dertien grootste hoge scholen hebben samen de helft (100.000) van het totale aantal hbo-studenten. De concentratie gaat ten koste van de zelfstandi ge scholen voor hoger economisch en administratief onderwijs (heao). Ritzen noemt het niet langer aanvaardbaar dat grote ho gescholen geen heao-opleiding mogen hebben omdat er een zelf standige heao in de buurt staat. Met de fusies gaat dat verande- DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft zich ernstig verkeken op de kosten van wegenaanleg. Als gevolg hiervan loopt de uitvoering van het Structuurschema Verkeer en Vervoer (SVV) vertra ging op en moet de aanleg van bepaalde wegen ge schrapt worden. Het ver schil tussen de beschikba re en benodigde middelen tot het jaar 2010 bedraagt nu vier miljard gulden (14,3 miljard tegenover 18,3 miljard). De kostenstijgingen zijn vol gens minister Maij het gevolg van nieuwe eisen die aan het wegennet gesteld worden en inmiddels achterhaalde ra mingstechnieken. Vooral de uitvoering van het Bereik baarheidsplan Randstad wordt op een lager pitje gezet. Zo zijn de verbreding van de A12 (Den Haag-Zoetermeer), A4 (Badhoevedorp-Schiphol), A5 (Westrandweg bij Amsterdam) en de A12 (Bunnik-Zeist) uit het meerjarenprogramma ge schrapt. Ook de onderhoudskosten van het wegennet lopen sterk op, zo blijkt uit de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het gereserveerde bedrag (799 mil joen) is volgens Maij-Weggen „te krap en zou eigenlijk op een hoger niveau moeten wor den gebracht". De uitbouw van het openbaar vervoer (Railplan 21) ligt overigens wél op schema. Om het onver wacht sterk gegroeide aantal reizigers te kunnen 1 APK-sticker straks niet meer nodig DEN HAAG De APK-stic- ker op de kentekenplaat van auto's komt te vervallen. Dat is het gevolg van de nieuwe kentekenregistratie die de rijksdienst voor het wegver keer (RDW) voorbereidt. Het is de bedoeling dat gegevens betreffende verzekering, keu ring en wegenbelasting van auto's straks in één computer systeem worden bijgehouden. Bij het afgeven van een kente ken kan dan automatisch ge controleerd worden of keuring en verzekering in orde zijn. Volgens de rijksdienst voor het wegverkeer wordt de APK-sticker als gevolg van deze maatregel overbodig. De milieukeuring voor benzineau to's zal, zodra dat technisch mogelijk is, ook uitgebreid worden naar auto's die op die sel en gas rijden. De aanleg en het onderhoud van wegen vallen aanzienlijk duur der uit dan gepland. foto.- milan konvalinka (een toename van 24 procent in vijf jaar) kan de NS eind dit jaar 400 nieuwe dubbeldeks rijtuigen tegemoet zien. Als uitvloeisel van de Tussen balans-maatregelen moeten de openbaar-vervoerbedrijven de komende drie jaar totaal 420 gulden bezuinigen. Het over grote deel van dat bedrag wordt gehaald door een jaar lijkse tariefsverhoging met 6 procent (steeds per 1 januari), de rest moet komen van effi ciencyverbetering. Als 'aan vullende taakstelling' is nog een bedrag van 102 miljoen gulden in 1994 opgenomen, een bezuiniging die eveneens volledig door efficiencyverbe tering moet worden opgehoest. Een nog niet bekend aantal spitsbusprojecten dat 'minder succesvol' is gebleken, zal wor den beëindigd. De groei van het autoverkeer is vorig jaar beperkt gebleven tot drie procent, een ontwik keling die mede toe te schrij ven zou zijn aan de Golfcrisis en hogere brandstofprijzen. Het aantal filemeldingen is bo vendien iets afgenomen. Om een betere doorstroming van het verkeer op het hoofdwe gennet te waarborgen worden onder meer de proeven met toeritdosering en wisselende rijstroken uitgebreid. Hiervoor wordt in 1992 dertig miljoen gulden extra uitgetrokken. Andere maatregelen die in de begroting worden aangekon digd zijn: De rijksdienst voor het weg verkeer (1001 werknemers) en luchtverkeersbeveiliging (750 werknemers) worden verzelfstandigd In '94 komt een geïntegeerd reizigersinformatiesysteem gereed. Reizigers kunnen dan in één oogopslag alle aansluitingen en reistijden op het gekozen traject zien. Het stads- en streekvervoer wordt per 1 september 3 procent duurder Rijbewijzen worden bij het rijden onder invloed eerder ingevorderd. Dit jaar wor den 3000 rijbewijzen ingeno men, een aantal dat in 1994 moet zijn opgelopen tot 10.000. In 1992 wordt het dragen van een gordel op de achter bank verplicht. Met de provincies overlegt het ministerie over de over dracht van een tiental kana len. De operatie moet 'bud gettair neutraal' verlopen. Combikaart op de lange baan DEN HAAG De invoering van de combikaart, een kortings kaart voor automobilisten die van het openbaar vervoer gebruik maken, is voorlopig op de lange baan geschoven. Het kabinet heeft het mes gezet in het geld dat vanaf 1993 voor de financie ring van de combikaart was gereserveerd. Het gaat in totaal om 450 miljoen gulden. De combikaart is een oude wens van de CDA-fractie, die daarin gesteund wordt door ANWB, Bovag en NS. Door trein en bus voor automobilisten goedkoper te maken, zo luidde de redenering, zullen meer autobezitters overstappen op het openbaar vervoer, hetgeen goed is voor het milieu.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23