Minder geld voor stadsvernieuwing VOLKSHUISVESTING misdaad en milieudelictei Milieuheffing op komst over gebruik gas en elektriciteit Bodemschoonmaak wordt versneld Te weinig ruimte voor glastuinbouw Nadruk op bestrijding fraude, zware CcidócgotvumtMILJOENENNOTA 1992 dinsdag n september 1991 GROEIENDE VRAAG NAAR BETAALBARE KOOPWONINGEN DEN HAAG Voor stadsver nieuwing heeft het kabinet volgend jaar 150 miljoen gul den minder over. Veel burge meesters en wethouders van steden met verpauperde wij ken hebben zich al kwaad ge maakt over deze maatregel. Ze wijzen erop dat stadsvernieu wing een essentieel onderdeel is van de sociale vernieuwing die het kabinet predikt. Te vens wil men voorkomen dat er getto's met slechte huizen onstaan waarin voornamelijk allochtonen wonen. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil in 1993 nog eens goed kijken naar het nut van de stadsvernieuwing. Met het oog daarop publiceert hij volgende maand een be leidsnota over dit onderwerp. Diverse adviesorganen zullen er vervolgens over moeten oordelen. Volkshuisvesting wil haar sub sidies voor huur- en koopwo ningen vooral richten op de groepen met lagere inkomens. Omdat het aantal nieuw te bouwen woningen afneemt, is het extra belangrijk te zorgen dat de bestaande goedkopere woningen ook daadwerkelijk terecht komen bij de mensen die geen hoge woonlasten kun nen opbrengen. Tevens zullen mensen die gemakkelijk een duurder huis kunnen oetalen sneller een goedkope woning moeten verruilen voor een duurdere. Uit een onderzoek blijkt dat 31% van de woningzoekenden het liefst een koopwoning wil. Daarbij zijn steeds meer men sen die nu nog in een goedko pe huurwoning zitten. Het aantal mensen dat 'te goed koop' woont - een hoog salaris en een lage woonlast - is daar- Afnemende behoefte aan woonwagens DEN HAAG De behoefte aan nieuwe woonwagens neemt af. Voor de komende jaren verwacht staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting de aanleg van 500 standplaatsen en de bouw van 250 wagens. Voor huur van de standplaatsen en de wagens gelden dezelfde regels als in de sociale woningbouw. Er zijn mo menteel nog 33 regionale centra, waarvan er 26 volledig dienen te verdwijnen en 7 in verkleinde vorm blijven bestaan. De leeg stand van standplaatsen is in de tweede helft van de jaren tach tig gestegen met vijf procent. entegen toegenomen. Tevens blijkt dat het aantal mensen dat in een 'te dure' woning verblijft vorig jaar is afgeno men. Momenteel zijn dat onge veer 160.000 huishoudens. De toenemende behoefte aan betaalbare koopwoningen moet volgens Heerma tot ge volg hebben dat huishoudens met een, al dan niet gezamen lijk, bovenmodaal inkomen vooral huizen zullen moeten kopen in de prijsklasse vanaf 150.000. Daarom zal het aan tal premie-C-woningen in gro te steden tussen anderhalf en twee ton volgend jaar worden verhoogd met 2500 en in '93 met nog eens 2500. In totaal moeten er de komende tien jaar ongeveer een miljoen wo ningen worden gebouwd. Dit jaar zouden er daarvan onge veer 90.000 klaar moeten zijn en in '92 tussen de 97.000 en 107.000. Minder huursubsidie Er zal worden bezuinigd op de individuele huursubsidie. Het zogeheten 'fiatteringsbedrag' van ƒ250 wordt verhoogd tot ƒ275. Het gaat hier om het verschil tussen de huur en het bedrag dat iemand voor wo nen volgens vaste maatstaven zou kunnen betalen. Is dit ver schil vanaf volgend jaar ƒ275 of minder, dan komt de be trokkene niet in aanmerking Bouwvakkers aan het werk. In totaal moeten er de komende tien jaar ongeveer een miljoen woningen worden gebouwd. Dit jaar voor huursubsidie. Het beleid van volkshuisves ting zal meer dan ooit gericht zijn op ouderen. Hun aantal neemt per jaar toe en ze kun nen steeds langer op zichzelf wonen. Daarom zijn meer spe cifieke voorzieningen nodig aan woningen, tehuizen en woonomgeving. Deze ontwik kelingen kunnen nog worden versterkt omdat op de duur ook meer mensen zorg nodig zullen hebben. Begin volgend jaar komt het kabinet met een standpunt over deze problema tiek. De belangrijkste maatregelen op het terrein van de volks huisvesting zijn verder: Huurverhoging van 5,5% (per 1 juli '91 t/m '94). Korting van ƒ30 miljoen op toeslagen voor plaatselijk verschillende omstandighe den. Opheffing budget verbete ring Studentenhuisvesting. Dit levert in 1996 ƒ25 mil joen op. Korting van 75 miljoen op woningverbetering van oude particuliere huurwoningen. Er komt een stelsel van prestatie-eisen, dat meer vrijheid biedt aan de betrok kenen in het bouwproces. Dit moet een hogere kwali teit waarborgen. Kosten per nieuw te bouwen woning stijgen met 2011 als gevolg van milieu-eisen. Deze extra kosten worden doorberekend in de huur, met een maximum van 1,7% van de basishuur. JUSTITIE Wettelijke regeling voc'LIN medische experiment DEN HAAG li Hirsch Ballin (justitie) nenkort bij de Tweede een wetsontwerp indien regels voor het uitvoer medische experimenl gaat daarbij om experij met proefpersonen en menten met embryo's slachtscellen. Wat de inhoud van hel ontwerp betreft tilde dt ster al een klein tipje sluier op: het zal absolm boden worden in te gn het 'erfelijk materiaa mensen. Verder is er o wetsontwerp op komst eisen worden gesteld aj geerbuisbevruchting en matige inseminatie. $U aner Boetes omhoi dere geldstraffen zullen ring. Eir ministe aken vo< mende jaren „aanzienli t gen". Het kabinet hoopt dat dere geldstraffen een afschrikwekkende v zullen hebben dat het overtredingen en mis afneemt. Voorts zulle boetes en geldstraffen 1 grkCf kort worden belast rnf 'Slachtoffertax': een van vijf procent die bestemd is voor de hul ?/J ning aan slachtoffers vi e?'. drijven. ch'Ps.b' Naar verwachting zul] Ir; inkomsten uit boetes ei j? straffen de schatkist v rd,. jaar 95 miljoen extra i ren, in 1993 150 miljoe en in 1994 nog eens ƒ1 joen. imenteel n vissers acht geg geen hygiëne investe ring van !NHAA BINNENLANDSE ZAKEN Ruim tweehonderd gemeenten hebben nog altijd geen rampenplan Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Ruim twee honderd gemeenten in ons land (een derde van het tota le aantal) beschikken nog al tijd niet over een rampen plan en een rampenbestrij dingsplan. Het opstellen van dergelijke draaiboeken, waarin staat aan gegeven welke maatregelen moeten worden getroffen als zich op het grondgebied van de gemeente een ramp voor doet, is al sinds 1985 voor elk gemeentebestuur verplicht. Het vrouwenduo op Binnen landse Zaken, minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta, heeft besloten de in ge breke gebleven gemeenten een handje te helpen. Er is een 'vliegende brigade' in het le ven geroepen, bestaande uit deskundige ambtenaren die op verzoek gemeentebesturen ko men adviseren over het opstel len van rampenplannen en rampenbestrijdingsplannen. Verder zal het ministerie spe ciaal voor burgemeesters, poli tiecommissarissen en brand weercommandanten conferen ties over rampenbestrijding or ganiseren. Rampenbestrijding blijft overigens geen zaak van de autoriteiten alleen. Binnen kort worden vrijwel alle ge meenten verplicht hun gehele bevolking voor te lichten over wat men bij rampen geacht wordt te doen en te laten. De twee bewindsvrouwen ma ken zich ook zorgen over de afnemende animo van burgers om zich aan te sluiten bij de vrijwillige brandweer. Vooral aan kaderleden is een gebrek: er dreigt een tekort aan 400 vrijwillige brandweerofficie ren. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de Nederlandse Brandsweerfede- ratie beraden zich momenteel op mogelijkheden om dit pro bleem op te lossen. De personeelstekorten bij de politie, vooral in de Randstad, zijn volgens Dales ook nog steeds zorgwekkend. Volgend jaar wordt begonnen met de werving van 'politie-assisten- ten', die na een korte opleiding eenvoudige politietaken kun nen gaan verrichten. Verder zal de opleiding tot politie agent aantrekkelijker worden gemaakt door onder meer de verplichting om in een inter naat te verblijven af te schaf fen en ook opleidingen gedu rende de avonden of weekein den mogelijk te maken. In hun begroting trekken Da- les en De Graaff-Nauta gro tendeels de lijnen door die zij bij hun aantreden in 1989 heb ben uitgezet: afstoten van rijkstaken naar gemeenten en provincies, het verschaffen van een grotere beleidsvrij heid aan de grote steden, uit breiding van de projecten voor sociale vernieuwing en het vergroten van de kansen van etnische minderheden op werk en goed onderwijs. DEN HAAG „Aan het eind van onze periode van werken op dit ministerie moeten de burgers de in druk hebben dat hun vei ligheid is toegenomen". Met deze woorden vat mi nister Hirsch Ballin kern achtig samen wat de cen trale doelstelling is die hem en staatssecretaris Kosto in het justitiebeleid voor ogen staat. „We hebben al heel veel op de rails gezet om die doelstelling te kunnen bereiken, maar er komt het komende jaar nog meer bij", aldus Hirsch Ballin. „Bij de misdaadbestrijding zal in 1992 de nadruk worden ge legd op de aanpak van zware, georganiseerde criminaliteit, de veelvoorkomende 'lokale misdaad', zoals woninginbra ken en overvallen, en de mi lieudelicten. „Voor laatstge noemde categorie zullen meer gespecialiseerde politiemensen en leden van de rechterlijke JUSTITIE macht worden ingezet en bo vendien zal in de politie-oplei- dingen meer kennis worden besteed aan de kennis van mi lieuwetten". Bijzondere aandacht krijgt vol gens Hirsch Ballin ook de be strijding van fraude, met name fraude met subsidies. Als EG- voorzitter zal Nederland po gingen in het werk stellen om de twaalf EG-landen meer te laten samenwerken op het ge bied van fraudebestrijding, vooral waar het gaat om inter nationale ondernemingen die belastingen ontduiken en ten onrechte gebruik maken van subsidies. In de strijd tegen zware misda digers krijgen politie en justi tie binnenkort een nieuw wa pen in handen: het afluisteren van criminelen met behulp van zeer fijngevoelige richtmi crofoons, die dwars door mu ren gesprekken kunnen op vangen. Bij de Tweede Kamer wordt binnenkort een wets voorstel ingediend om deze af- luistertechniek mogelijk te ech ba maken. Een ander w werp dat op stapel staal rv de bescherming van ge 'p wie als getuige van ee daad vreest voor repre kan bij aangifte desj anoniem blijven. Staatssecretaris Kosto enthousiast over de res die zijn bereikt met dit lening als alternatieve^ "f „Dit jaar heben de r| ongeveer 6500 keer die] lening als straf opgelegif overgrote meerderheidl gevallen had dit sued aantal personen dat zi na opnieuw aan c handelingen schuldig - bedroeg 11 procent van terstand taal. Ik streef er dan a 8en dat het aantal dienstverlt 'en- *nrn tot 1994 uit te breidfP^rt 10.000 per jaar". De in Rotterdam gehou Wlls nof perimenten met 'dagdt ör de in.v waarbij mensen met ee 11 gevangenisstraf of gedt v' den wier straf ten eind !t met a' de nachten thuis moge: .f3" brengen, zijn gunstig ve wordl Kosto heeft daarom b "te sc'1( deze vorm van straf o ®en tf gelijk te maken in de ge dat v nissen van Den Haag, h 1 e ve dam, Arnhem en Bredi roering y rming, di vakken regerin] DEN HAAG Vraag aan minister Hans Alders: „Is het milieu er het afgelopen jaar nou op vooruit gegaan?" De bewindsman, gezeten voor een forum van tientallen journalisten, schraapt de keel, houdt een ingewikkeld verhaal vol vakjargon, bege leid met in de lucht geteken de boogjes - „de milieucur ve" - strooit uitgebreid met „enerzijds", „anderzijds", „prioriteiten" en „keuzes" en slaakt uiteindelijk de ver zuchting: „Hetgeen dus aan toont dat het heel moeilijk is uw vraag met een volmondig 'ja' of 'nee' te beantwoor den". Toch gaat het goed met het milieu, althans, met de aan dacht die de overheid schenkt aan het milieu. In 1992 komt er 700 miljoen gulden meer be schikbaar dan dit jaar. Er staat met de uitvoering van het Na tionaal Milieu Beleidsplan (NMP) en NMP-plus boven dien veel op stapel. Eén van MILIEUBEHEER de belangrijkste punten ko mend jaar is de zogenoemde „regulerende energieheffing", een belastingheffing over elektriciteit, aardgas en andere brandstoffen met als doel energiebesparing en terug dringing van vervuiling. Momenteel loopt een onder zoek naar de financiële gevol gen van deze door het bedrijfs leven gevreesde maatregel. De PvdA-ministers zijn er uitein delijk mee akkoord gegaan dat de lastendruk niet mag toene men. De bedoeling is nu dat de opbrengst van de heffing wordt gebruikt voor beperking van de arbeidskosten, hetgeen vermoedelijk zal resulteren in lagere loon- en inkomstenbe lastingen. Minister Alders: „Het zal in derdaad leiden tot een wijzi ging in de belastingtarieven. We streven ernaar de invoe ring van de milieuheffingen gelijk te laten lopen met de be lastingwijzigingen die het ge volg zullen zijn van de belas tingherziening door de com missie Stevens. Maar niettemin denken we per 1 ja nuari 1993 met de invoering te kunnen starten". Het is niet de enige maatregel die Alders wil nemen om de vervuiling aan de bron te ver minderen. Zo zal er statiegeld betaald moeten worden bij aankoop van batterijen, wijn flessen en alle kunststof fris- drank-flessen en wordt over wogen een heffing in te voe ren op verf, wegwerpbestek en bestrijdingsmiddelen. De mi nister hoopt hiermee de op brengst uit de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne van 1 miljard te verhogen tot an derhalf miljard gulden. Een ander voor het milieu es sentieel punt ziet Alders in de UNCED-conferentie volgend jaar in Brazilië. Dit milieuor gaan van de Verenigde Naties zal daar, naar de minister hoopt, afspraken maken over een verdere terugdringing van het broeikaseffect. Nederland heeft al een aantal maatrege len aangekondigd in de Nota Klimaatverandering, waaron der terugdringing van C02 en CFK's, maar streeft naar een internationaal verdrag op we reldwijde schaal. DEN HAAG De bodemsa nering, het opruimen van ver vuilde stukken grond in ons land, wordt versneld. Voor de jaren 1992-1995 heeft het kabinet hier 350 miljoen gulden extra voor uitgetrok ken. Dat betekent dat voor de echt urgente problemen de komen de jaren twee miljard gulden beschikbaar is. Minister Alders van milieu denkt dan ook dat vo'gend jaar kan worden be gonnen met de sanering van landelijk bekende terreinen als de Volgermeerpolder in Amsterdam en het Griftpark in Utrecht. Het kabinet denkt in die periode 720 miljoen gul den te kunnen verhalen op de veroorzakers van de vervui ling. Voor de sector glastuinbouw in de Randstad is binnen enkele jaren niet genoeg ruimte meer be schikbaar. FOTO: ANP Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Voor de sterk groeiende sector glastuinbouw in de Randstad is over enkele jaren niet genoeg ruimte be schikbaar. Daarom zullen zo wel op kleine als grotere af stand van de Randstad niéuwe vestigingsplaatsen moeten worden gevonden. Minister Alders van VROM denkt in dit verband aan respectievelijk Emmen, de Haarlemmermeer, de Hoekse Waard, de Kop van Noord-Holland en Venlo. Be staande centra als het West- land, Bleiswijk en Aalsmeer moeten blijven bestaan. Alders vindt voorts dat nieu we fabrieken en kantoren veel meer in de buurt van stations en tram- of bushaltes moeten worden gebouwd. Dan hoeven mensen die daar werken geen of minder gebruik te maken van de auto. In de komende tijd zijn vervoersplannen te verwachten door diverse openbaar-vervoerbedrijven. De minister is veel gelegen aan de leefbaarheid van het platteland. Hij wil dit regio naal aanpakken. Enerzijds zal ruimtelijke herstructurering nodig zijn om de gebieden leefbaar te houden, anderzijds moet er een economisch per spectief worden geboden. Daartegenover moet de Rand stad vestingingsplaats worden voor het internationale bedrijfsleven. Daarvoor is on der andere een goede infra structuur nodig. Maar ook in dit verstedelijkte gebied dient aandacht te blijven bestaan voor natuur. Belangrijk is hier het Groene Hart, dat niet al leen van belang is voor de leefbaarheid van het westen, maar ook voor de weekend-re creatie voor de mensen die in de grote steden wonen. Een groot probleem voor het rijk en de provincies is het vinden van plaatsen waar af val kan worden verwerkt. Ge meenten zijn meestal niet be reid mee te werken. Alders denkt dat daarom sommige ge meenten eenvoudig zullen .moeten worden aangewezen als plaats waar afval kan wor den gestort, opgeslagen en ver werkt. ÏWINI ;0r MILIEUBEHE Premie bij aanli van zuinige auti DEN HAAG Men een energiezuinige auic zullen in de toekomst wegenbelasting hoev betalen. Het kabinet li volgend jaar met een daartoe komen, zo staal begroting van het van VROM. Alle nieijf, to's zullen vanaf voorzien moeten zijn v katalysator. Per 1 juli tf et 287 EG-richtlijn voor hel !esj Q dringen van schadeliji laatgassen in werkinj menteel hebben een auto's in ons land eenj de drie-weg-katalysat( 'dA-duc uitstoot van stikstof et het door personenautos is gedaald, voornamelijk toename van het aanti nere auto's. !N HA. derwijsi kend sr ge: ,i «><>1 ei eginnen 11 krijge Milieukeurmerk klasse riendelijk produoter DEN HAAG Milieu» sgeldverl lijke produkten worden positiev lijker herkenbaar voor 'allend sument. Produkten die' aan bepaalde eisen op m bied zullen worden pof-v-S van een „milieukeur". 'UOUI jaar wordt het vignet eerst op produkten N HAAC bracht. De consument i hun pre naast ook schadelijker! nakkelijk ten kunnen herkennB rgangsre produkten die beschou« eten lene den als 'klein chemisd i kracht, worden voorzien van nen 18 n met de letters KCA. B' n voor e bedoeling dat restanten e maand middelen worden in? ise studei bij de reinigingsbedrijve gen na d der overweegt het kal» denten ir clame die ten onrecht» ^992 druk geeft dat het gaat igewezen milieu-vriendelijk pak» Jnciering te pakken via de Mil'1 mecode. feest opv chte, v tzen en Politie controle op de openbare weg. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 22