e Vries stelt erk boven alles Maatregelen wao en ziektewet ieKI MILJOENENNOTA 1992 21 m Koopkrachtplaatje ploma mavo ïnig waard Tweeverdieners hebben het goed Minister Andriessen zet mes in subsidies 5R 1991 ïSouoatit DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 :ing die randstof :ohol IALE ZAKEN EN WERKGELEGENHEID ONMATIGING, LOONMATIGING EN NOG EENS ONMATIGING" Het pe omen jven dat et wordef" I0FLAND ns: Een het total n Neder) „j, dus al in het 0 en am een rian betaling ïnt dat 3AAG Minister ies van sociale za- werkgelegenheid et veel woorden om uit te leggen volgens hem in gaat: „Loonmati- mmatiging en nog inmatiging". in we overscl teel f 25 ;utrale egelen saldo n anburea van r meer -er de fii he vooi maakt ot de eff< :regelen onnee' ven. ector: tendeels it betaali1 n: Ande amstenl ing, die te dek! bestaat pbrengst - accijnzei de verk is duidelijk. Er lig- looneisen van de iging op de loer en dat niet alleen een enor- eiging voor de werk- leid, maar ook voor de itkeringen en de amb- alarissen, die dan ach- blijven bij de lonen drijven. De vakbonden willen met hoge looneisen de wao-maatre- gelen van het kabinet probe ren te compenseren. Tot nu toe zijn de verwachtingen ove rigens nog niet echt angstaan jagend. De FNV kwam recent met een onverwacht voorzich tige looneis (behoud van koop kracht). De bonden voor de detailhandel, een bedrijfstak met circa 600.000 werknemers, hebben gedreigd met eisen van drie tot elf procent, maar deze sector heeft een explosie ve groei doorgemaakt en is daarmee een uitzondering. „Toch wordt 1992 hoe dan ook een moeilijk jaar", verzucht De Vries. „Er komt een lichte recessie op ons af. De groei van de economie wordt min der en de werkgelegenheid krimpt. Sterker nog, voor het eerst in jaren zal de werkloos heid weer stijgen, met naar d angrijkste maatregelen die het ministerie van sociale aankondigt op een totale begroting van 38,3 miljard, w premie omhoog naar 13 procent ïoging belastingvrije voet met 200,- loging arbeidskostenforfait tot 5 procent, met een v um van ƒ450,- irking inflatiecorrectie inkomstenbelasting bovenstaande drie maatregelen kan volgens het kabi- bruto loonstijging in de marksector beperkt blijven roeent, zodat het minimumloon en uitkeringen met 3 t kunnen worden verhoogd [et Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening van 1,9 verlaagd met 150 miljoen ^"ietten Sociale Werkvoorzieningschappen verlaagd n miljoen en vanaf 1994 structureel met 80 miljoen rbijslag eerste kind verhoogd met 98 per jaar starterskrediet voor mensen met een uitkering die ;tjgen bedrijf willen beginnen, wordt verhoogd van naar 40.000. schatting 20.000 mensen. Tege lijk vragen steeds meer men sen een uitkering aan wegens arbeidsongeschiktheid, waar door de verhouding tussen het aantal mensen met een baan en het aantal uitkeringsge rechtigden zal verslechteren". „Momenteel zijn er op elke honderd werkenden 86 men sen met een uitkering", ver duidelijkt De Vries. „Als die verhouding verder verslech tert en daar ziet het vol gens het Centraal Planbureau naar uit zullen de uitkerin gen en het minimumloon geen gelijke tred meer kunnen hou den met de lonen in het bedrijfsleven. Bovendien vormt zo'n ontwikkeling een enorme bedreiging voor de werkgelegenheid". Vindt de minister dat deze si tuatie het aantal zeer harde maatregelen, zoals in de wao, rech t vaardigt? De Vries:„Ik zal de eerste zijn om toe te geven dat het totale pakket maatregelen van het kabinet pijn doet. En ik kan me voorstellen dat de vakbe weging opkomt voor verwor ven rechten. Ik vind het alles behalve leuk dat de verhou ding met de vakbeweging, maar ook met de werkgevers, op z'n zachtst gezegd niet ide aal is. Maar ik wil de relatie met de sociale partners ook weer niet romantiseren. Uit eindelijk hebben we elkaar toch allemaal nodig, omdat we één gezamenlijk doel hebben: de werkgelegenheid. De zorg daarvoor moet bij alle partijen zwaar wegen. Er is een conti nue groei van het aantal ba nen nodig, zo'n honderddui zend per jaar. De afgelopen ja ren is dat goed gegaan, maar in 1992 zullen we dat aantal niet halen". „Dat kan alleen worden be reikt door loonmatiging. Kijk maar naar het begin van de ja ren tachtig: toen hebben we heel veel werkgelegenheid te danken gehad aan loonmati ging. Zonder dat instrument zouden er honderdduizenden banen minder zijn bijgekomen. Om dat proces van loonmati ging te ondersteunen, stelt het kabinet nu een aantal belas tingmaatregelen voor, zodat de meeste werknemers er bij een loonstijging van 3 procent niet in koopkracht op achteruit gaan. De uitkeringen en het minimumloon worden met eenzelfde percentage ver hoogd. Door de genoemde be lastingmaatregelen gaan men sen met een minimuminko men er zelfs een half procent méér op voouit dan de uitke ringen, zodat het aantrekkelij ker wordt om een laagbetaalde baan aan te nemen als men werkloos is. Door deze maatre gelen, dus door te ontkoppelen en tegelijk de financiële gevol gen daarvan op te vangen, moeten volgend jaar 5000 ba nen worden geschapen. Dat aantal moet de jaren daarna oplopen tot 15.000 20.000". „Juist hier zit een groot pro bleem. Er zal, met behulp van de arbeidsbureaus, meer moeten worden gedaan om laag opgeleide werklozen en dat zijn er heel veel aan een baan op het niveau van het minimumloon te hel pen. Want juist op dat niveau zijn er enorm veel vacatures die maar niet worden opge vuld. De komende jaren zal er vooral in deze moeilijke geval len moeten worden bemid deld". „Natuurlijk zijn ook scholing en begeleiding belangrijk. Ze ker voor schoolverlaters, want tien procent van die groep blijkt geen baan op eigen kracht te kunnen vinden". Het zogeheten koopkrachtplaatje van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid geeft in pro centen aan hoeveel verschillende inkomensgroepen erop vooruit of achteruit gaan. MENSEN MET EEN UITKERING (aow, gehuwd zonder kinderen) bovenmimma. gehuwd (wao met kinderen) bovenminima, alleenstaand, WERKENDEN Alleenverdieners met kind. werknemers, gehuwd, r werknemers, gehuwd, modaal ambtenaren, gehuwd, modaal werknemers, gehuwd, 2X modaal ambtenaren, gehuwd, 2x modaal +0,8 +0,9 TWEEVERDIENERS. MARKTSECTOR. MET KINDEREN modaal 1/4 minimumloon -0,1 0.0 -0.4 modaal minimumloon -0.1 -0.5 -0,7 2x modaal minimumloon -0.1 -0.6 -1,0 N B Maatregelen die alleen bepaalde groepen treffen, zoals de verhoging van het huurwaardeforfait, wijzigingen in de huursubsidie en beperking van het voorzieningenpakket van de aaw, zijn hier niet in verrekend. Voor de minima hebben deze maatregelen overigens nauwelijks negatieve gevolgen. Campagne tegen seksueel geweld DEN HAAG De komende maanden zal het kabinet veel aan dacht besteden aan het voorkomen van seksueel geweld. In dat kader gaat op 30 september een landelijke voorlichtings campagne van start, die vooral is gericht op jongens en mannen tussen 14 en 35 jaar. In deze leeftijdscategorie komen de meeste plegers voor van seksueel geweld tegen zowel meisjes als jon gens. De campagne wordt bekostigd door de ministeries van so ciale zaken, justitie, onderwijs en WVC. Kinderbijslag met 98 gulden omhoog DEN HAAG De kinderbijslag voor het eerste kind gaat in 1992 omhoog met 98 gulden per jaar. Gezinnen met twee kinde ren gaan cr 148 gulden op vooruit. Vanaf volgend jaar zal het niet meer nodig zijn elke drie maanden een aanvraagformulier voor de kinderbijslag in te vullen. De automatisering bij de Soci ale Verzekeringsbank, die de kinderbijslag uitbetaalt, is zo ver gevorderd dat alleen nog wijzigingen hoeven te worden doorge geven die van belang zijn voor de uitkering. tie: Het tstaken nr -ï meenten. :n erheidsdi< ;n partici lige status verantwc inancieel) vei elling :ht van blijlhl ota: Ovei van fina van de ig. Even ei. n meevaljiei /ermeld. rjaarsnota legroting 1 ei door extie te spreke ni weet nog niet of alle 900.000 mensen die nu in de wao zitten opnieuw moeten worden gekeurd. foto: dijkstra DEN HAAG De reeds veelbesproken plannen met betrekking tot de wao en de ziektewet komen samengevat op het vol gende neer. Wie na 1 juli 1992 arbeids ongeschikt wordt en jonger is dan 50 jaar, begint met een uitkering van 70 procent van het laatstverdiende loon. Deze uitkering duurt langer naar mate de betrokkene op latere leeftijd arbeidsongeschikt is geworden. Na een half jaar a vijf jaar wordt de aanvangsuit- kering verlaagd naar een ni veau dat afhankelijk is van zo wel de leeftijd als het vroegere salaris. Degenen die 50 jaar of ou der zijn als deze regeling in gaat, blijven onder de huidige wao vallen. Dit geldt zowel voor mensen die werken als voor mensen die al arbeidson geschikt zijn. Mensen onder de vijftig die nu al in de wao zitten, gaan geleidelijk over naar de nieu we regeling. Hun uitkering wordt bevroren na afloop van de periode waarin zij recht hebben op 70 procent van het laatstverdiende loon. De be vriezing stopt op het moment dat zij het nieuwe voor hen geldende niveau hebben be reikt. Daarnaast wordt het begrip 'passende arbeid' verruimd. Daardoor kunnen arbeidson geschikten makkelijker aan het werk blijven of komen. Een werkgever moet een boete betalen voor een werknemer die in de wao terecht komt. Deze bedraagt een jaarsalaris van de betrokken werknemer. Een soortgelijk boetesysteem wordt ook ingevoerd voor mi nisteries. Als gevolg van wijzigingen in de ziektewet moeten werk nemers bij elke ziekmelding een vakantiedag inleveren. Dat aantal is niet aan een maximum gebonden, maar ie dere werknemer moet wel mi nimaal vier weken vakantie per jaar overhouden. De werk gevers betalen de eerste zes weken van het ziekteverzuim. Het kabinet weet nog niet of alle 900.000 mensen die nu in de wao zitten als gevolg van deze verandering opnieuw moeten worden gekeurd. Vol gens staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken zal waar schijnlijk ook hierin een on derscheid worden gemaakt. „Mogelijk gaan we daarbij uit van een leeftijdsgrens, dus bij voorbeeld alleen herkeuring voor de jongsten onder de ou deren. Of we kijken naar het aantal jaren dat iemand een uitkering heeft gehad. Dus hoe korter iemand een uitkering heeft gehad, hoe groter de kans op herkeuring. Maar hoe het precies zal gaan, weet ik nog niet. Iedereen herkeuren betekent een enorme overbe lasting voor de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD) en de arbeidsbureaus". Het kabinet verwacht dat door aanpassing van het begrip 'passende arbeid' in 1994 onge veer 90.000 mensen werk krij gen of houden die anders in de wao zouden zitten. U\.G Over het algemeen heb- in met een lage opleiding de 'fans op een baan. Er zijn echter 1 ïpen in de samenleving met een jke of zelfs hoge opleiding die diging: toch heel moeilijk aan werk of -bedrfkomen of die desondanks gering beloond. irkloosheid zeer groot onder mensen ibo-opleiding in de sociaal-culturele >ben gevolgd. Hun kans op werk is r dan van mensen zonder opleiding, ijkt een lbo/mavo-diploma geen en- ■r 'borg voor een hoger salaris dan geen Verder is er nog altijd een schreeu- vaklieden op middelbaar en de techniek en economie. A een beroepsopleiding werken over leen onder minder gunstige omstan- dan mensen met een algemene oplei- sndien verdienen zij minder. Van de <t havo krijgt ruim 65 procent een sa- linimaal 2324 per maand netto. Van in met een middelbare beroepsoplei- D) is dat maar ongeveer 55 procent, betreft bijscholing en doorstroming ire functies hebben mensen met een opleiding meer mogelijkheden dan net een beroepsopleiding. DEN HAAG Tweeverdieners hebben het over het algemeen vrij goed. Bij elkaar opgeteld is er vrijwel altijd sprake van een hoog inko men. Slechts 13 procent van de huishoudens waarin beide partners een betaalde baan heb ben, heeft een inkomen beneden modaal, te genover 44 procent van de alleenverdieners en 78 procent van de alleenstaanden. Van de huis houdens boven tweemaal modaal is 54 procent tweeverdiener en 40 procent alleenverdiener. In Nederland betaalt iedereen belasting en premies over het eigen inkomen. Bovendien wordt het belastingtarief hoger naarmate men meer verdient. Daardoor houden tweeverdie ners netto meer over dan een alleenverdiener die bruto hetzelfde verdient. Het verschil wordt beperkt doordat de alleenverdiener de basisaf trek van een partner met weinig of geen inko men kan overnemen. Vergeleken met andere EG-landen valt Neder land hiermee niet uit de toon. Alleen in Frank rijk en Duitsland zijn tweeverdieners aanzien lijk slechter af. In die landen houden ze na af trek van belasting en premies op hun best evenveel en soms zelfs iets minder over dan al leenverdieners. Via een enquête heeft het ministerie van socia le zaken laten onderzoeken wat alleenverdie ners en tweeverdieners zelf van hun inkomen vinden. Daaruit blijkt dat ze zowel hun eigen verdiensten als het verschil met eikaars situatie rechtvaardig vinden. Het aantal tweeverdieners in Nederland is niet bekend, maar naar schatting zijn het er ander half miljoen. Tweeverdieners eten vaker bui tenshuis en maken vaker gebruik van huishou delijke hulp en kinderopvang dan alleenverdie- ECONOMISCHE ZAKEN DEN HAAG Minister Andriessen van economi sche zaken zet rigoureus het mes in subsidierege lingen. Met name snoeit hij in de stimuleringsrege lingen voor technologie en energiebesparingen. Dit vloeit voort uit het feit dat Economische Zaken zwaar is aangeslagen door minister Kok van finan ciën. Op een begroting van bijna vier miljard gul den moet Andriessen voor ruim een half miljard be zuinigen. Dat leidt er toe dat nagenoeg alle subsidieregelingen van zijn ministerie worden gekort wiekt of zelfs helemaal opge heven. In totaal zal 320 mil joen minder aan subsidies worden verstrekt. Ondanks de pleidooien van Andriessen voor meer technologisch on derzoek, wordt hij gedwongen ook in die sector behoorlijk te snijden. Zo verdwijnt de Inno vatie-stimuleringsregeling (In- stir) per 1 oktober van dit jaar. Ook valt het doek voor de Subsidieregeling Management ondersteuning (SMO), terwijl ook de subsidie aan de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Konsumenten Aangele genheden wordt gestopt en de Regeling Borgstelling kredie ten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Verbetering Toeristisch Produkt nader wordt bekeken op doelmatig heid. Ook op de subsidies voor ener giebesparende projecten wordt tekort. Te denken valt aan de ubsidieregeling windenergie. Het energiebesparingspro gramma in de woningbouw krijgt eveneens flinke klap pen. Andriessen wil daarvoor nog maar 40 miljoen gulden beschikbaar stellen in 1994, hetgeen neerkomt op een kor ting van 68 miljoen gulden. Andriessen kondigt verder aan dat hij streeft naar ver zelfstandiging van de negen tien Innovatiecentra. Deze centra voorzien middelgrote en kleine ondernemingen van informatie over de toepassing van technologische kennis. Deze operatie moet per 1 janu ari 1993 zijn voltooid. Ook het zogeheten regionaal beleid wordt het slachtoffer van de bezuinigingswoede. Het bedrag voor deze post, dat nu 610 miljoen gulden bedraagt, moet binnen drie jaar met 170 miljoen dalen. Met name de bijdragen aan regionale ont wikkelingsmaatschappijen ne men fors af. In de toelichting zegt de minister dat de concur rentie tussen regio's om inter nationaal werkende bedrijven binnen te halen zich toespitst op de aanwezigheid van ken nis en een goede woonomge ving. De minister wil alleen bijdra gen aan projecten met een bo venregionaal karakter. Kalmpjes aan met Euro - ruimtevaart DEN HAAG Het ministerie van economische zaken wil het Europese ruimtevaartpro gramma vertragen. De pro gramma's Hermes en Colum bus lopen daardoor het risico twee jaar later te worden vol tooid. Dit najaar zal de ESA (Europese Ruimtevaartcen trum) een beslissing nemen over het eventuele uitstel. In elk geval zal Economische Za ken de jaarlijkse subsidie aan de ESA met tien miljoen gul den verminderen. Dit jaar stopt Nederland ruim honderd miljoen in de internationale ruimtevaart. Meevallers gasbaten naar betere infrastructuur DEN HAAG Minister Maij- Weggen van verkeer en wa terstaat maakt kans op een vette premie. Als de aardga sinkomsten de komende jaren meevallen, kunnen de extra miljarden aangewend worden voor 'grote infrastructurele projecten', zo heeft het kabinet besloten. Een andere mogelij ke bestemming is een versnel de terugdringing van de staatsschuld. Maij-Weggen is nog op zoek naar financiële dekking voor enkele miljarden guldens vergende projecten, zoals de aanleg van een hoge snelheidslijn, de bouw van verkeerstunnels en de Betu- we-goederenspoorliin Het ka binet meent nu dat het ge bruik van aardgasgeld voor deze doeleinden verantwoord is, omdat de investeringen op termijn zélf ook weer hun vruchten afwerpen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21