SS Economie raakt m mineur Rijk schrapt zesduizend banen pl MILJOENENNOTA 1992 Raad van State m 1 van bezuinigen Politiei jargon «r, t EcidaeSouaant DINSDAG 17 SEPTEMBER 199l[ Koninklijk Huis krijgt 3,5 ton opslag DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus, prins Willem- Alexander, prinses Juliana en prins Bernhard krijgen opslag. Volgend jaar ontvangen zij met z'n vijven 11,7 miljoen gulden, netto. Dat is zo'n driehonderdvijftigduizend gulden méér dan er naar verwachting dit jaar aan hen wordt uitgekeerd. Van dit geld moeten zij wel een aantal personeelsleden bekostigen even als een aantal representatieve uitgaven. Het Koninklijk Huis kost de belastingbetaler volgend jaar overi gens nog aanzienlijk meer dan alleen die 11,7 miljoen gulden aan 'uitkeringen'. De paleizen, de vervoermiddelen, waaronder een straalvliegtuig en een groot aantal hofauto's, en de grote aantallen lager personeel (236 voor de koningin en 71 voor prin ses Juliana) kosten volgend jaar nog eens bijna 23 miljoen. Geraamde netto uitkeringen in 1992 aan: de koningin 16,3 miljoen prins Claus 1,2 miljoen prins Willem-Alexander 1,5 miljoen prinses Juliana 1,7 miljoen prins Bernhard 1,0 miljoen Geen leeftijdsgrens meer voor leden adviesorganen DEN HAAG De maximale leeftijdsgrenzen voor het lidmaat schap van adviesorganen van de regering (zoals de Gezondheids raad, de Raad voor de Volkshuisvesting en de Defensieraad) wor den afgeschaft. Het kabinet heeft hiertoe mede onder druk van de Tweede Kamer besloten. Behalve in te motiveren uitzonderin gen zal de regering geen mensen meer kunnen 'afdanken' wegens het bereiken van bijvoorbeeld de pensioenleeftijd. Inlichtingendienst Buitenland exit DEN HAAG De precaire financiële situatie van de overheid heeft ook ingrijpende gevolgen voor de Inlichtingendienst Bui tenland. Deze Nederlandse 'CIA' zal worden gereorganiseerd „in relatie met de andere inlichtingen- en veiligheidsdiensten", meldt premier Lubbers. Ook de veranderde verhouding met de landen in Centraal- en Oost-Europa heeft een rol gespeeld bij het nemen van deze beslissing die een „ingrijpende personeels reductie, voornamelijk in de ondersteunende sector meebrengt". 'Ontkoppeling' goed voor werkgelegenheid DEN HAAG De kabinetten Lubbers-I en Lubbers-II hebben er verstandig aan gedaan de uitkeringen en ambtenarensalarissen te be vriezen. Bij koppeling van deze inkomens aan de loonstijging in het bedrijfleven, waren er in 1990 ruim honderdduizend werklozen méér geweest. Dit stelt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Macro-Economische Verkennin gen op basis van een nieuw rekenmodel dat op de jaren 1982-1989 is toegepast. Volgens het CPB waren de gevolgen van 'koppeling' bij een hogere loonstijging nóg rampzaliger ge weest. Zonder de door de vakbonden betrachte loonmatiging was de werkloosheid tussen 1982 én 1990 dan opgelopen met 275.000 personen. De concurrentiepositie en winstgevendheid van het bedrijfsleven zouden in belangrijke mate zijn aangetast. WERKLOOSHEID LOOPT OP MET 20.000 PERSONEN I DEN HAAG De rege ring moet uiterst terug houdend zijn bij het op leggen van nieuwe lasten verzwaringen. Het voor genomen beleid zorgt er namelijk voor dat de las tenverzwaringen sneller merkbaar zullen zijn dan de opbrengst van de aan gekondigde bezuinigin gen. Dit kan de maat schappelijke aanvaarding van het beleid in gevaar brengen. Dit schrijft de Raad van State in zijn commentaar op de Mil joenennota. Minister Kok van financiën vindt deze kritiek niet terecht. Hij meent dat on derscheid gemaakt moet wor den naar de aard van de las tenverzwaringen. Verschillen de van deze maatregelen zijn namelijk niet zozeer bedoeld als prijsverhogingen dan wel als pogingen het gedrag van de burgers te beïnvloeden, zoals verhoging van de accijns op tabak, het benzine-kwartje en de huurverhogingen. Kok spreekt de verwachting uit dat deze lastenverzwaringen niet doorberekend moeten worden in de looneisen van de vak bonden. De Raad van State heeft ver der kritiek op het inboeken van de opbrengst van veel nog 'vage' bezuinigingen. Het ad viescollege denkt daarbij met name aan de Grote Efficiency Operatie en de aangekondigde decentralisatie. Het schrappen van bijna zesduizend arbeids plaatsen bij de rijksoverheid moet volgens minister Kok binnen drie jaar 1,3 miljard gulden opleveren. De ver schuiving van rijkstaken naar provinciale en gemeentelijke overheden wordt geacht ruim een half miljard in het laatje te brengen. Bij beide bedragen plaatst de Raad grote vraagte kens. Hij kan niet aan de in druk ontkomen „dat deze be zuinigingen nog niet hard zijn". Hoewel de Raad in z'n alge meenheid behoorlijk positief is over de samenhang van de Miljoenennota, heeft het ad viescollege toch ook nogal wat innerlijke tegenstrijdigheden aangetroffen. De regering vraagt meer aandacht voor technologisch onderzoek en scholing, maar snoeit tegelij kertijd in de subsidies voor dergelijk onderzoek en ver hoogt de lesgelden in forse mate. Ook betreurt het kabi net het stijgen van de inflatie, „maar de helft van de inflatie in 1992 is het gevolg van rege ringsmaatregelen". aldus de Raad. Hij concludeert dan ook dat de Miljoenennota een „naar binnen gerichte indruk" maakt, dat wü zeggen onvol doende oog heeft voor een evenwichtige economische en sociale ontwikkeling. In dat kader bekritiseert het adviescollege ook het zware accent van het kabinetsbeleid op inkomenspolitieke doelstel lingen en het daardoor ontsta ne, vermeende gebrek aan aandacht voor de verbetering van de economische structuur. De Miljoenennota besteedt in derdaad zeer veel aandacht aan het zogenaamde 'koop krachtplaatje'. Het kabinet heeft z'n uiterste best gedaan het behoud van koopkracht te garanderen voor zowel de uit keringsgerechtigden en de (semi-)ambtenaren als de werknemers in het particulie re bedrijfsleven. Later betalen De Raad van State hekelt de 'begrotingstrucs' waarmee mi nister Kok ook dit jaar zijn be groting sluitend maakt. Zo is er opnieuw sprake van de be ruchte 'kasverschuivingen', hetgeen neerkomt op het later betalen van schulden en het vroeger innen van rekenin gen. De Raad waardeert het feit dat de incidentele en tijder lijke dekkingen van begro tingstekorten in 1992 1,3 mil jard gulden kleiner zijn dan dit jaar. li DEN HAAG De Neder landse economie raakt in 1992, na jaren van onstui mige groei, in een mi neurstemming. De werk loosheid loopt voor het eerst in jaren weer op (met 20.000 personen tot 345.000) en de reële eco nomische groei vlakt af tot een magere één pro cent. Ook de bedrijfsin vesteringen geven een flinke terugval te zien, zo voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn traditionele Macro Econo mische Verkenningen. Het economisch zware weer wordt volgens het CPB vooral veroorzaakt door internationa le ontwikkelingen, maar ook het straffe bezuinigingsbeleid van het kabinet zet een rem op de groei. Zo worden de bin nenlandse bestedingen ge drukt als gevolg van de hogere belastingen en lagere over heidsuitgaven. „Het begro tingsbeleid verscherpt de con junctuurbeweging", aldus het CPB. Van een klassieke recessie (economische teruggang) is in 1992 overigens geen sprake. De produktie in de bedrijven neemt vooral dankzij een vijf procent hogere export nog met twee procent toe. Als de ge middelde loonstijging gema tigd blijft (het CPB raamt 3,75 procent) kunnen de concur rentiepositie en de winstmar ges van de bedrijven zelfs iets verbeteren. De inflatie stabili seert zich komend jaar naar verwachting op een niveau van 3,5 procent, waarbij het CPB zuurtje aantekent dat de overheidsbijdrage aan de prijs stijgingen 'dominant' is. Containeroverslag in de Rotterdamse haven. Het Centraal Planbureau verwacht dat de economische groei in '92 beperkt blijft tot één procent. Na volgend jaar ziet het er beter uit. De toename van de werkloos- deze bij de totale overheid tus- heid is hoofdzakelijk toe te sen 1990 en 1993 met twee pro- schrijven aan de inkrimping cent daalt. Zo zorgt de operatie van het overheidsapparaat. - J Volgens het CPB blijft de werkgelegenheid in het duizend banen bij de rijks bedrijfsleven stabiel, terwijl overheid. I FOTO: DIJKSTRA Het Centraal Planbureau is goede gronden" toch voorrang uitgesproken lovend over het gegeven aan de gezondmaking begrotingsbeleid van minister van de overheidsfinanciën. De 'grote efficiency' volgend jaar Kok van financiën. Hoewel de in het regeerakkoord afgespro- het verlies van bijna miljardenbezuinigingen een ken vermindering van het fi- rem zetten op de economische nancieringstekort met een half groei is volgens het CPB „op procent per jaar wordt, zo stel- AFSLANKING VALT HELFT KLEINER UIT DEN HAAG Bij de rijks overheid verdwijnen de ko mende vier jaar bijna zesdui zend arbeidsplaatsen in het kader van de Grote Efficiency Operatie. Dat is ongeveer de helft van het aantal banen dat aanvankelijk zou afvloeien. Justitie en politie worden na genoeg geheel ontzien. De meeste banen verdwijnen bij de ministeries van financiën en verkeer en waterstaat. Op dit moment telt de rijks overheid bijna 150.000 volledi ge arbeidsplaatsen. Minister Dales beloofde de Kamer dit voorjaar dat hiervan ongeveer 11.000 plaatsen zouden weg vallen. Door tegenwerking van de ambtelijke top is de af slankingsoperatie van de rijks overheid enigszins tegenge houden. Uiteindelijk heeft het geresulteerd in een aanzienlijk minder grote afslanking dan was voorgenomen. Het ministerie van verkeer en waterstaat krijgt relatief de grootste klappen. Bij dit minis terie met ruim 15.000 mede werkers moeten binnen vier jaar 1344 banen verdwijnen. Het ministerie maakt nog niet duidelijk waar de banen pre cies zullen verdwijnen. Bij Fi nanciën worden 1591 van de ruim 30.000 formatieplaatsen geschrapt voor 1995. Daarvan zijn 650 plaatsen het gevolg van de overdracht van de on- roerend-goedbelasting naar de gemeenten. De rest van het te schrappen aantal banen wordt over het gehele ministerie ver deeld. Ten gevolge van de Grote Ef- ficency Operatie zullen bij het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij 607 ar beidsplaatsen verdwijnen. Op dit moment zijn er 11.755 men sen werkzaam bij dit departe ment. Volgend jaar al zal het personeelsbestand ingekrom pen worden met 152 formatie plaatsen. Door de privatisering van de Landbouwvoorlich- Het ministerie van financiën. Bij dit ministerie worden 1591 van tingsdienst verdwijnen nog eens 700 banen bij het ministe rie, maar die zullen bijna alle maal overgenomen worden door de nieuwe Stichting Landbouwvoorlichting. Buitenlandse Zaken en Justitie (inclusief de politie) zullen weinig merken van de Grote Efficiency Operatie. Het aan tal arbeidsplaatsen zal echter niet toenemen, waardoor de werkdruk flink wordt ver hoogd. Dat is met name het gevolg van de wassende stroom asielzoekers. Op het ministerie van VROM zal een overheveling plaatsvinden richting de afdeling Milieu. Per saldo raakt het ministerie nauwelijks arbeidsplaatsen kwijt. Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Onderwijs en We tenschappen raken tussen de 200 en 300 arbeidsplaatsen kwijt, terwijl Economische Za ken ongeveer tien procent van de 5400 formatieplaatsen ver liest. len de rekenmeesters, „on danks het grote verschil in economische groei vrijwel exact gehaald". Het feit dat in de miljoennennota minder boekhoudkundig gegoochel voorkomt dan vorig jaar wordt „gelet op de conjunctuurom slag" een „hele prestatie" ge- .noemd. Veel lof heeft het CPB ook voor de „zeer substantiële" aanpak van het ziekteverzuim en de wao, alsmede voor het feit dat werken via een inge wikkeld pakket belasting maatregelen financieel aan trekkelijker wordt gemaakt. Kritisch is het CPB over het feit dat door de strakke ramin gen „alle lucht uit de begro ting is weggeperst". Het CPB waarschuwt voor het risico van nieuwe tegenvallers, waartegenover vermoedelijk weinig of geen meevallers zul len staan. Ook wordt betwij feld of de overheid er in zal slagen de uitgaven voor de volksgezondheid te beperken en het ziekteverzuim van het overheidspersoneel op tijd te rug te dringen. Na 1992 Uitgesproken somber over de economische ontwikkeling wil het CPB overigens niet zijn. Na 1992, aldus het Planbureau, gloort er weer licht. „Over de jaargrens van 1992 heengeke- ken tekent zich een gunstiger ontwikkeling af". Dankzij de betere concurren tiepositie zou het groeitempo van de uitvoer na 1992 weer boven de zes procent kunnen komen te liggen. Als vervol gens ook nog de economieën van het Verenigd Koninkrijk en de VS uit het dal omhoog krabbelen en de Duitse here niging zorgt voor een groei van de handel met onze oos terburen, kan het kabinet Lubbers/Kok, mits het stand houdt, in 1993 en 1994 de wind weer stevig in de rug krijgen. Accijns: Belasting die ven wordt op brandstof bakswaren, alcohol e| dranken. Afslanking: Uitdunnii het personeelsbestand. Arbeidsmarkt: Denkb markt waarop de vra? arbeidskrachten en het van arbeidskrachten komen. Belastingdruk: Het pe ge van het inkomen vi sonen en bedrijven dat belastingen moet word< dragen. Betalingsbalans: Een overzicht van het tota verkeer tussen Neder] het buitenland, dus al Nederlanders in het land besteden en am Daar vallen niet alleenjn voer en uitvoer ondei ook het toerisme, heeft al jaren een rian schot' op de betaling hetgeen betekent dat meer geld uit het buifo ontvangen dan we brengen. Het overscl t draagt momenteel f 25 ON ION niet om iet v m ga Ne<Ö0] ijst is [e lo Budgettair neutrale gelen: Maatregelen overheid per saldo nii fging niet eigin blij drijvt Centraal Planburea 'rekeninstituut' ring, dat onder meer v lingen doet over de fii en economische vooi ten. Het CPB maakt ot keningen van de effei1 overheidsmaatregelen op de 'portemonnee' gers en bedrijven. Collectieve sector: A geheel of grotendeels overheid wordt betaali |r Dekkingsplan: Andei| voor de 'inkomstenkc de rijksbegroting, die de uitgaven te dek] dekkingsplan bestaat meer uit de opbrengst lastingen en accijnzei inkomsten uit de verk hogin; ïogin, „ium irkin; brut [et C ver] "ietter Decentralisatie: Het velen van rijkstaken ni vincies en gemeenten.' Deregulering: Het ren en/of versimpel wetten en andere regfl Financieringstekort: 'gat' in de begroting, staat als het dekkings hierboven) de uitgas geheel compenseert, gat op te vullen, sluit leningen af, onder i banken. De rentebe over die leningen en singen ervan vorm zwaar blok aan het de minister van fik Vandaar dat al jaren probeerd om door mii T bezuinigingen het ringstekort te verlagei jg nancieringstekort woi gaans uitgedrukt in p van het Nationale (zie aldaar). Dat perce eind volgend jaar 4,25|| wel 21 miljard gulden! Inflatiecorrectie: eenl sing van de belasting) waarbij de voor betaler nadelige effei) prijsstijgingen teniet daan. Salaris ambtenaren wordt per sector vastgesteld DEN HAAG De tijd is bijna voorbij dat de minister van binnenlandse zaken, als opper- baas van het overheidsperso neel, jaarlijks in overleg met de ambtenarenbonden de salaris sen en bijkomende faciliteiten voor alle Nederlandse over heidsdienaren tegelijk vaststel de. Vanaf volgend jaar zal het overleg over de arbeidsvoor waarden niet meer centraal worden gevoerd, maar per overheidssector. Minister Dales heeft met de bonden afgespro ken de ambtenaren te verdelen in acht sectoren, waarvoor dus verschillende arbeidsvoorwaar den kunnen gaan gelden: het burgerlijk rijkspersoneel, het onderwijspersoneel, ambtena ren van gemeenten, provincies en waterschappen, defensieper soneel, de politie en de rechter lijke macht. De nieuwe overlegstructuur wordt de komende jaren staps gewijs ingevoerd. In het voor jaar van 1992 wordt het spits afgebeten in de sectoren bur gerlijk rijkspersoneel (werkge ver: Dales), politie (Dales en Hirsch Ballin), defensie (Ter Beek) en onderwijs (Ritzen). Modaal inkomen: EeF; i laris van ongeveer 50 den bruto. Als 'moda nemer' wordt iem: schouwd die bovensta ej ris verdient, twee thu de kinderen oncfer di heeft en een partner buitenshuis werkt. Nationaal Inkomen: mens van alle Nedf en de winsten van all ven bijelkaar, tezai 490 miljard gulden. Overdrachtsuitgaven alll j m I j drijven en organisatie steding overdraagt, hier dus vooral om i gen en subsidies. \AG Privatisering: Om ïsen van een overheidsdii jans bedrijf tot een partial ,pen derneming. Verzelfstandiging: I h to heidsdienst of -bedr koi een zelfstandige status belo grote eigen verantwd heid (ook financieel). /erkl< trokken instelling blij hbo-o onder toezicht van (bben heid staan. >r dai lijkt Voorjaarsnota: Over borg de minister van finaVerdi mei geeft van de ort a rijksbegroting. Even eau i genvallers en meevaljhet e den daarin vermeld. van de Voorjaarsnota dan i kabinet de begroting I endie bijvoorbeeld door exlfiet ha nigingen af te spreke nin: n 1 i betn ire fi ople net e-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20