'Dynasty' bestond al in het oude Egypte Een illustratieve Hamlè in regie van Dirk Tanghe tcidóc Gouoaut KUNST/RTV DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 Trompettist Ferry Barendse overleden HILVERSUM De trom pettist/componist/ arran geur Ferry Barendse is vrijdag op 80-jarige leeftijd overleden in zijn woon plaats Port Charlotte in Florida. Dat heeft Marcel Thielemans, leider van The Ramblers, gisteren meege deeld. Barendse speelde in jaren dertig en veertig bij The Ramblers en bleef daar tot vorig jaar terugkomen. „Hij was een meesterlijke show man, kon verschrikkelijk clownesk zijn, vreselijk gek doen", aldus Thielemans. Barendse werd in 1917 in Nederlands-Indië geboren. In 1925 kwam hij naar Ne derland, waar hij aanvan kelijk rechten en economie studeerde. In het laatste vak haalde hij de titel van doctorandus. Maar de mu ziek trok hem meer en hij leerde verscheidene instru menten bespelen. Behalve bij The Ramblers, speelde Barendse in de orkesten van Klaas van Beeck, El- zard Kuhlman, Ernst van 't Hoff en Hans Mossel. Een hoogtepunt in Barendse's loopbaan was ongetwijfeld een tv-optreden in 1966 in één van de shows van de wereldberoemde Ameri kaanse presentator Ed Sul- livan.Composities van Ba rendse werden gespeeld door onder meer The Dutch Swing College Band en de Skymasters. Tot zijn bekendste liedjes horen 'In de schommelstoel', 'Wig man Wobble' en 'Flying Start'. In de jaren zestig en zeventig was Barendse cruise-director bij scheeps maatschappijen, zoals de Holland Amerika Lijn. Hij ging daar over het amuse ment aan boord. 'Nacht van Schmelzer' in première Idoor GÉ ANSEMS DEN HAAG De 'Nacht van Schmelzer', geschreven door de journalist Martin van Amerongen gaat op 12 oktober in première bij het Nationale Toneel in het voor malige gebouw van de Staatsdruk kerij aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag. Vijfentwintig jaar geleden, in de nacht van 13 op 14 oktober 1966 diende de KVP-politicus Norbert Schmelzer een motie in bij de Tweede Kamer die leidde tot de val van het rooms-rode kabinet Cals-Vondeling. Dit betekende een breekpunt in de Nederlandse poli tiek van na de oorlog. Nu een kwart eeuw later laat het Nationale Toneel onder regie van Jules Rooy- aards de historische nacht herle ven. Het gezelschap wilde het to neelstuk aanvankelijk opvoeren op het Binnenhof, het liefst in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer, maar dit bleek niet mogelijk. Daar om wijkt men uit naar het voorma lige gebouw van de Staatsdrukke rij- Norbert Schmelzer wordt gespeeld door Wim van Rooy, Suurhoff door Wim van den Heuvel, Veldkamp door Hans Drijver, Cals door Hans Ligt voet, Marga Klompé door Joke Last, Vondeling door Joost Boer, Luns door Romijn Conen en Den Uyl door Herman Frank. De voor stelling is te zien van 11 (try-out) tot en met 16 oktober. GESCHIEDENISLES IN VORM VAN LIEFDESDRAMA Gift of the Nile. Engels tv-drama. Veronica-televisie. Nederland 2 om 22.30 uur. Vanavond. HILVERSUM Echt eenvoudig was het verfil men van de drama-pro- duktie 'Gift of the Nile' niet. Eerst leek de Golf oorlog roet in het eten te gaan gooien, daarna wa ren het de extreem hoge temperaturen, die een ex tra aanslag deden op ca mera-ploeg en acteurs. Toch is deze, mede door Veronica gefinancierde film, een produkt waarop producer Susan Francis trots kan zijn, want met oog voor detail biedt ze de kijker een geschiedenisles in de vorm van een lief desdrama. Met 'Gift of the Nile' heeft schrijfster Frances Jeater, die tevens de hoofdrol speelt als Amelia Winstanley, op subtie le wijze twee liefdes met el kaar versmolten; de liefde voor een man en de liefde voor Egypte. Die hartstocht voor laatstgenoemde zal de kij ker ook voelen bij de beelden die hij in deze produktie krijgt voorgeschoteld. Er zijn niet al leen prachtige, panorama- beelden van de Nijl, maar ook detaillistische fragmenten van de pronkstukken van het oude Egypte als de piramiden en paleizen. Dat een deel in de loop der eeuwen is verdwe nen, heeft met het bouwmate riaal te maken. Ze zijn name lijk opgetrokken uit stenen van modder. Frances Jeater: „Het oude Egypte was rijk aan goden. Er waren er zoveel dat ik tijdens het schrijven wel eens verstrikt raakte in dit 'goden-net'. Om een helder verhaal neer te zetten, heb ik er zeker twintig ongebruikt gelaten, maar zeker is dat 'Dy nasty' in het oude Egypte al bestond. Toch hoop ik dat de kijker door dezelfde liefde voor Egypte wordt gegrepen als ik. Als mij dat met deze film lukt, ben ik een tevreden Eigenlijk is 'Gift of the Nile' verplichte kost voor Egypte- gangers, want behalve dat Frances Jeater erin slaagt de televisie als venster voor de wereld te gebruiken, hanteert ze haar vulpen ook om prakti sche tips in dit bijzonder fraai geschreven, soms filosofische verhaal te verwerken. Eén er van is nooit aan Egyptische postzegels te likken om ze op de vakantiekaart te plakken. De passie, die het soms aan Roald Dahl revererende ver haal spreekt, moet voor een laat weten niet zelf de hoofd persoon te zijn in die geschie denis. Hoewel het niet aan de pro duktie is af te zien, was het verfilmen soms een haast klus. Het schema was namelijk aan gepast aan de bootreis die toe risten kunnen maken over de Nijl. Bovendien was het vrese lijk heet, zo'n vijftig graden. Susan Francis: „We hadden begin december willen filmen, maar moesten door de Golf oorlog de opnamen uitstellen. Uiteindelijk konden we eind februari van start gaan en ble- Frances Jeater als Amelia Winstanley en Robin Ellis als Christopher. foto: veronica ring op te doen en naam te maken, zijn we in zee gegaan City Metro (het be drijf van Susan Francis)". Susan: „Sinds 1988 werk ik met Nederlandse filmploegen simpelweg omdat ze in mijn ogen de beste ter wereld zijn". Hoewel Egypte blij was met deze promotie, betekende het geen vrijbrief te doen en laten wat de filmploeg wilde. Susan: „Een officiële uitnodiging heb ben we nooit gekregen, sterker nog we hebben voor alles moeten betalen. Als we een ken we terecht te zijn geko men in het heetste voorjaar in honderd jaar. En die hitte was echt een probleem. Zo was het voor de acteurs extra moeilijk zich te concentreren. Zelf ben ik vijf kilo afgevallen. Een an dere moeilijkheid die we het hoofd hebben moeten bieden, was de belichting. Zo is er in die piramiden geen elektrici teit". Toch heeft de keuze van het voorjaar ook voordelen. Susan Francis: „In februari staat het toerisme nog op een laag pitje. Hoewel we met de film- en produktieploeg de helft van de tweeëndertig hutten in beslag met namen, was er een aantal aan boord. Van de cruise-maat schappij kregen we te horen dat we wel mochten filmen als de toeristen maar geen last van ons hadden. Dat had pro blemen kunnen opleveren, maar bij de dek-scènes aan boord van de Royal Orchid was het zó heet, dat de toeris ten hun gezicht niet lieten zien. Toch spelen ze allemaal wel ergens een klein rolletje in de film, zoals in de danszaal Carvox. Omdat je onderweg nooit weet waar je voor komt te staan. De autotelefoon is zo langzamerhand geen luxe meer. Onderweg informatie uitwisselen, beslissen, afspraken wijzigen, kortom: gewoon dóórgaan met zakendoen, bespaart u zóveel tijd en geld dat die auto telefoon zichzelf dubbel en dwars terugbetaalt. En waarom zou u dan niet meteen kiezen voor een Carvox van PTT Telecom, met de nieuwste tech niek en de beste service? Tijdelijk vanaf fl. 1979,-" excl.BTW. Daarvoor heeft u de Carvox 3100: solide, gebruiksvriendelijk, geschikt voor heel Nederland en met tal van functionele faciliteiten, waaronder automatische oproep en automatisch diefstalalarm. Zolang de voorraad strekt. Een compleet assortiment. PTT Telecom biedt u vier Carvox- modellen, allemaal handsfree te gebruiken, met nummergeheugen en instelbaar volume. Met een portable accuset zijn ze ook buiten de auto inzetbaar. Wilt u een telefoonbeantwoorder in gebouwd? Of een fax of PC aansluiten? Het kan allemaal! Carvox is vlakbij, ook met service. fiC'aVraag nadere informatie bij een - «06-0403 van onderstaande adressen of bij een van de 700 andere verkooppunten. Ook onze 17 Service Cen ters staan altijd voor u klaar. Voor adressen en documentatie belt u gratis 06-0403 of u faxt gratis 06-0433. Carvox? De beste telefoon op vier wielen. telecom PTT Telecom verkooppunten: Primafoons: Alphen a/d Rijn, Delft, üouda, 's-üravenhage. Leiden, Rijswijk, Zoetermeer; Verkoopadviescentra: Binckhorstlaan 180, 's-Gravenhage; Beurs - World Trade Center (18e etage), Beursplein 37, Rotterdam; Service Center: Donkl. Barendrecht. Ook te koop bij: Ottocar Gouda B.V.. Burg. Jamessingel 2, Gouda; Het Motorhuis B.V., Vondellaan 80, Leiden; Ravicar B V.. Bierens de Haanweg 65, Rotterdam; Bos Car Comfort, Fokkerstraat 42, Zoetermeer, alle BMW en Volvo dealers. bijvoorbeeld". 'Gift Of The Nile' werd met één camera en de hulp van het Nederlands Omroep Bedrijf opgenomen. Een woordvoer der van het NOB verklaart die samenwerking: „Als zelfstan dig bedrijf zijn we constant op zoek naar klanten. Om erva- tempel of piramide wilden be treden, moesten we ook voor de camera toegang betalen. Maar ik ben echt ver liefd geworden op het land. Ik denk er zelfs over terug te ké ren, maar dan zonder dat alle problemen van het maken van een film op mijn schouders Stella Den Haag genomineerd voor Hans Snoek Prijs DEN HAAG De flamencovoo retelling 'Van onder uit de zak' van de Haagse jeugdtoneelcentrale 'Stella Den Haag' in de regie van Rini Kersten, is genomineerd voor de Hans Snoek Prijs. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt voor de bes te jeugdvoorstelling. Op zondag 22 september wordt in het Hofpleintheater in Rotterdam een dag gehouden waar de in totaal drie genomi neerde vooretellingen, waaronder die van Stella Den Haag, te zien zullen zijn. 'Van onder uit de zak' is een pure flamenco-vooretelling voor kinderen vanaf acht jaar. 'Monopolie' is een soort 'Twin Peaks'in Deense provincie Er is in allerlei media veel ophef gemaakt van de Amerikaanse serie 'Twin Peaks', die ons (een eindje na de rest van Europa) nu ook met Nederlandse ondertiteling bereikt. Niet helemaal ten onrechte, want de RTL4-aankoop heeft een haast onontkoombare fascinatie, die haar oorsprong vindt in de geraffineerde mix van thrillerelementen, een steeds krachtiger wordend surrealisme, soaptechnieken en ironie. En niet te vergeten die dwingende muziek. Maar dat mag ons er toch niet van weerhouden ook open te blijven staan voor andere dramaprodukties van belang. Die zijn ook te signaleren, al moeten we dan omzichtig met de afstandsbediening tussen al die Nederlandse comedies doormanoeuvreren, en vooral niet per ongeluk 'Goede Tijden Slechte Tijden'inschakelen. Waar nooit over gesproken en geschreven wordt, bijvoorbeeld, is de Deense serie 'Matador' die de NOS vertoont (op donderdagavond) onder de titel 'Monopolie'. Hier gaat het niet om een moord of om drugshandel of andere 'heavy stuff', maar de subtiele manier waarop in een Deense provincieplaats, ergens in de jaren dertig, glimlachend en hoedenlichtend wordt gestreden om de sociale en economische macht doet niet onder voor de subtiele manier waarop de intermenselijke relaties in 'Twin Peaks' worden verbeeld. Haarscherp en met nauw verholen sarcasme schetst Monopoliehoe een handige carrièremaker zich opwerkt van handelsreiziger in lappen stof tot eigenaar van zo'n beetje alle bedrijven en instellingen in het plaatsje, temidden van kleinsteedse roddel en intrige. Deze machtsstrijd speelt zich af aan de periferie van dramatische politieke ontwikkelingen elders (burgeroorlog in Spanje, opkomend nazisme in Duitsland), en in het brandpunt van een aantal verhaallijnen over meer en minder eerzame burgers in Korsbaek zelf. De spanningen tussen de verschillende milieus worden zuiver weergegeven; de schrijvers van de 32-delige serie (die nu iets over de helft is) beschikken in dit opzicht over een haast griezelig vermogen tot observatie; regie en acteurs vervolmaken dat met trefzekere enscenering en fijnbesnaard spel. De serie speelt zich dan wel af in vroeger jaren, maar gaat over puur-menselijke dramatiek van alle tijden. Kortom: een aanrader van de eerste orde. Dat geldt trouwens ook voor de vierdelige dramaserie 'Mother love'(die bij ons "Verstikkende liefde' heet) bij de VARA, die precies op de helft is (vanavond deel drie). Er worden veel 'miniseries' op de televisie vertoond, meestal van Amerikaanse of Australische afkomst, en meestal zijn ze bepaald niet het slechtste in ons aanbod, zij het dat ze vaak iets gelijkvormigs hebben, dezelfde elementen op dezelfde manier verwerken. Maar 'Mother love' steekt er nog eens met kop en schouders bovenuit. Het kan zijn omdat het niet Amerikaans of Australisch is, maar Brits (de Engelse werkwijze is nog wel eens wat fijnzinniger). Maar het zal wel vooral komen door de kwaliteiten van Diana Rigg (dié we ons van vroeger herinneren als de assistente van John Steed in 'De wrekers') die de hoofdrol in het verhaal speelt. Rigg is de bezitterige moeder van een jongeman die ze lang aan huis heeft kunnen binden met pathetische claims op zijn solidariteit tegenover haar ex-man, maar die nu is getrouwd, elders woont en een kindje heeft. Zichzelf zogenaamd wegcijferend doet ze of ze dat allemaal prachtig vindt, maar in werkelijkheid is ze doende om op vreselijke wijze wraak te nemen voor deze ontrouw, iets dat ze in haar kindertijd ook al eens heeft gedaan met een schoolvriendinnetje. Er wordt waanzinnig goed gespeeld (door Rigg vooral, die onvoorstelbaar vals in de camera kan kijken, maar ook door de anderen), de verbeelding van het verhaal ligt op geraffineerde wijze ergens tussen de vormgeving van een thriller en een volkomen naturel uitziende milieuschets. Als alle televisie zo meeslepend was als 'Mother love' en Monopolie' hadden we nergens anders meer tijd RSEf RTL4 5 I Zij pra je Ame namen van C arrière eleverd it en de LFIL SBC2 P tieron I DF Of ITL4 Hl liefilm IRTN2 JSA84; BC1 Tl Fox Kc IUPER Ager TL+ Tl Grie; UNMON telefc 13.10 P 17 05 20 04 OTalk r 3 07 NC VARA bek in de 16.04 Vc 5 De 3 is 20 0. -24.00 6 00 N 02 Muzi Voorstelling: 'Hamlet' van William Shakespeare. Vertaling: Johan Boonen. Bewerking: Dirk Tanghe, Johan Boonen en Jan-Eric Hulsman. Regie en toneelbeeld: Dirk Tanghe. Vertolkers o.a.: Wim Danckaert; Ma rie-Louise Stheins; Jet Demedts, Karei Deruwe, Sien Eggers en Henk Elich. Producer: Jacques Sent. Pre mière: Utrechtse Stadsschouwburg, zondag. UTRECHT In het pro grammaboekje staat te le zen dat regisseur Dirk Tanghe in zijn Hamlet-in- terpretatie vooral het as pect van de liefde bena drukt. Maar bij het zien van zijn voorstelling, is al gauw te merken dat hij nog tal van andere facet ten aanstipt. De vertol king heeft veel weg van een bloemlezing van Hamlet-studies. Hij toont in de persoon van Wim Danckaert Hamlet als de jongeman die door de gedra gingen van de ouderen van slag raakt. Hamlet zoekt naar een zuiverder bestaan, maar ziet zich daarin gedwarsboomd door de materiële en sterk op eigenbelang gerichte opvattin gen van hen die voor het zeg gen hebben. Een generatiecon flict zit er dus eveneens in. Ook Ophelia is een opstandige meid, die al sigarettenrokend het liefst haar eigen gang wil gaan. Maar zij zit nog vaster in het keurslijf van gehoorzaam heid en fatsoen volgens de heersende normen. Hamlet wordt ondanks al zijn somberte en ook afgespiegeld als een speelse jonge hond die graag dolt met de in zijn ogen achterhaalde (kunstopvattin gen en met zijn vriend Laërtes en die daarom zo lang weifelt aan de uitvoering van de lood zware taak de moord op zijn vader te wreken. Het uitbun dige en vrolijke chanson 'Je (I K> (BRTN) 0 Amu i-ola 2C l30-6 00 chante' weerklinkt aan het be gin en eind van de voorstel ling. Dat wil Hamlet eigenlijk zo graag: het uitzingen dat het leven zo plezierig is, maar de werkelijkheid blijkt totaal an ders te zijn. Hamlet is eveneens geanaly seerd als de zoon die zijn moe der begeert en het daarom ab soluut niet kan verkroppen dat zij zo kort na het overlij den van haar man met diens broer Claudius is gehuwd. Om dit te illustreren laat Dirk Tanghe Wim Danckaert flink tegen zijn moeder (Sien Eg gers) aanrijden, wanneer hij haar prest om enige tijd niet het bed met zijn stiefvader te delen. 'Hamlet' is niet het eerste stuk van Shakespeare dat Dirk Tanghe heeft geregisseerd. 'De Getemde Feeks' en 'Romeo en Julia' heeft hij eerder en met succes uitgebracht. Net zoals hij die stukken drastisch be werkte en populariseerde, zo is ook 'Hamlet' flink aangepast aan de smaak en het bevat tingsvermogen van deze tijd. Meeslepend Het beroemde „Zijn of niet zijn" (To be or not te be), wordt in deze voorstelling „de vraag is: wil ik dood of wil ik leven." Bovendien wordt het zo terloops uitgesproken, dat als je niet goed oplet deze cru ciale zin je volledig ontgaat. De rijke beeldspraak van Sha kespeare is soms gereduceerd tot de recht-voor-zijn-raap-taal van nu. De alles en iedereen meeslepende frivoliteit en ver dorvenheid aan het hof krijgt haar typering in het laten ho ren van een can-can-melodie, waarbij de hele cast als in ga lop van paarden ettelijke ke ren naar voren stormt en weer terug naar het achtertoneel. Hun eigentijdse kleding is ge vlekt: zij allen zijn min of meer bezoedeld, doordat ze zich op de een of andere ma nier hebben gecorrumpeerd met de onzuiverheid van het leven. Hamlet en Ophelia zijn in het zwart gekleed. Al naar gelang afkomst en rang ver schillen de kleuren van de kostuums. De speelvloer is af gedekt met straattegels: wat daar onder schuil gaat is de dood. Het toneelbeeld is leeg. De spelers komen op, of gaan af via omhoog en omlaag schui vende achterpanelen. Elke scène is als een nog niet inge richte kamer, die door Dirk Tanghe verder wordt onder zocht en ingevuld. Voor hem is Shakespeare als een huis, waarin hij ronddoolt op zoek naar de essentie van diens to neeltekst. Prachtig klinkende klassieke muziek ondersteunt als in een film de romantische scènes. Dirk Tanghe durft sterk te vereenvoudigen, maar ook om stemmingen aan te wakkeren. Hij versimpelt de geestver schijning. Hamlet wordt uit zijn slaap gehaald en moet van de vermoorde vader hem wre ken. De vader drukt zijn hoed op het hoofd van Hamlet, die hij voortaan op houdt. De ver maarde scène met de schedel van de nar bij het graf van Ophelia is weggelaten. Het tafereel waarin de rond trekkende toneelspeler i. vel van Hamlet de moloo Claudius op zijn broei i len, gebeurt mimisch e regelrechte persiflage door Dirk Tanghe als nistisch afgewezen sp< van sommige huidigi schappen. Een getrouwe, geheel geest van het oorspro werk, geënsceneerde is de voorstelling bes geworden. Dirk Tangh zijiten hebben het naar deze tijd gehaa vert soms verrassende tes op, maar bij tijdei stuk wat al te veel naar nu en verliest originele rijkdom en kracht. Wisselend kl agen De spelprestaties zijn wisselend van kwalit f|j rie-Louise Stheins is peet-dwingende eij Ophelia. De Polonius Vandaele, die mij vooi aan Kissinger doet d< eveneens van grote Demedts in de rol van r< us grijpt wonderwel v; een wat verouderde vi acteren in zijn uiting v ties. Wim Danckaert aan de figuur maar tot een grandiozi getelijke vertolking niet. Opmerkelijk is pretatie van Horatio Deruwe). Hij is een z alom aanwezige, die ironische lachjes laat d meren dat hij (al hf van Hamlet ten spijt) Ope Von W 05 Nc ena< link ge op d

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14