Ccldóc 0omorit Winkel mag half uur later sluiten li Privédetective Geluids-isolatie is niet goed voor ouderen Ccidóc Souoant 14 11 Spoorwegen werken FNV tegen Gorbatsjov ruilt Cuba voor hulp uit Westen Beweging in gijzelzaak na vrijlatingen Israël 14 Dagen Gratis Ccidóe Souio/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE EPTEMBER 1991 made verhoogt lelastingen oevalstreffer komt blamage Oranje jJacobson: pidentie Orkest J altijd efficiënt, wel muzikaal" PAGINA'S Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25133 Losse nummers 1,45. Winkeliers blokkeren stadhuis van Rijswijk RIJSWIJK Boze winkeliers van koopcen trum In de Bogaard blokkeerden gisteren de twee ingangen van het parkeerterrein voor het stadhuis aan de Generaal Spoorlaan in Rijswijk. De aktievoerende winkeliers protesteerden hiermee tegen het onlangs ingevoerde systeem van betaald parkeren. Volgens de woordvoer ster van de winkeliers, mevrouw Schimmel, komt sinds de invoering van het betaald parke ren 25 procent minder publiek naar het koop centrum. Aanleiding van het protest was een commissie-vergadering in het Rijswijkse stad huis over het belanghebbenden parkeren in de wijk Steenvoorde, dat in directe relatie staat tot de parkeerperikelen bij het aangrenzende In de Id 1 UTRECHT De Neder landse Spoorwegen heb ben met onmiddellijke in gang alle vakbondsfacili teiten van de Vervoers- bond FNV opgeschort. Aanleiding daarvoor is de oproep het treinverkeer stil te leggen tijdens het voorlezen van de Troon rede op Prinsjesdag. Om de eis af te zien van de ac ties kracht bij te zetten is de bond het gebruik van NS-ge- bouwen en -terreinen voor bij eenkomsten ontzegd. De toe gangsbewijzen voor die facili teiten moeten worden ingele verd. Vakbondsleden krijgen geen verlof meer om FN V-bij- eenkomsten bij te wonen. En vakbondsbestuurders worden slechts toegelaten op uitnodi ging van de directie. De maat regelen worden opgesomd in een brief van hoofddirecteur L. Ploeger aan de bond. Ze blijven van kracht zolang de bond vasthoudt aan het stilleg gen van het treinverkeer als protest tegen de wao- en ziek tewetplannen van het kabinet. De Vervoersbond FNV zegt niet wakker te liggen van de tegewerking en gaat gewoon door met het voorbereiden van de acties op 26 september en begin oktober. „Ach, dat gebeurt in een periode van ac ties wel vaker. In tijden van strijd ben je geen vrienden meer", meent Wim Korteweg. De maatregelen komen ook niet onverwacht. De bond heeft een overeenkomst met de NS waarin staat dat bij op roepen tot collectieve acties de vakbondsfaciliteiten worden geschrapt. Geen maatregelen Spanje biedt Castro voor scheepvaart ballingsoord aan ARNHEM/LELYSTAD Rijkswaterstaat heeft vanmor gen besloten geen nadere maatregelen te nemen voor het scheepvaartverkeer in verband met de lage water stand van de rivieren. Volgens een woordvoerder van de Di rectie Gelderland van Rijks waterstaat zou ingrijpen te drastisch zijn. Hoewel de wa terstand is gezakt naar een nieuw diepterecord van 7.25 meter, zijn „middelen erger dan de kwaal". Het gaat alle maal nog net, aldus de woord voerder. MADRID De Spaanse conservatieve politicus Manuel Fraga Iribarne, hoofd van de regering in de autonome regio Galicië in het noordwes ten van Spanje, zal tijdens zijn komende bezoek aan Cuba Fidel Castro en zijn familie een bal lingsoord in Galicië aanbieden. Dit melden Spaanse kranten. Castro's voorouders zijn uit Galicië naar Cuba geëmigreerd. De positie van Fidel Castro wordt steeds moeilijker nu Ameri kanen en Russen een akkoord hebben bereikt over terugtrekking van de Russische troepen op Cuba. Spanje heeft zich als het voormalige moe derland van Cuba steeds ingespannen goede be trekkingen met Cuba te onderhouden. De afge lopen dagen waren de Spaanse bisschoppen op bezoek op het eiland. Twee van hen zijn afkom stig uit Galicie. DEN HAAG Minister Andriessen van economi sche zaken wil het aantal zondagen waarop winkels open mogen zijn niet uit breiden. Door zijn weige ring is hij in conflict geko men met de meerderheid van de Tweede Kamer die een uitbreiding vraagt van vier naar tenminste zes zondagen. CDA, GPV, RPF en SGP steunen de minister. De minister en het overgrote deel van de Kamer zijn het gisteren wel eens geworden over het verschuiven van de sluitingstijd van zes uur naar half zeven. Op zaterdag mogen de winkels tot zes uur open zijn. De veranderingen wor den vastgelegd in een nieuwe winkelsluitingswet die van daag in de Tweede Kamer wordt behandeld. Gisteren werd een begin gemaakt met het debat. De uitbreiding van de winkel tijd van 52 naar 55 uur is een gevolg van de eerder gesloten overeenkomst tussen midden standers, grootwinkelbedrij ven, consumentenbonden en overheid. De vakbonden zijn tegen uitbreiding van de tijden vanwege de negatieve gevol gen voor het personeel. De discussie in de Kamer spitst zich vandaag toe op de opening van winkels op zon dag. Momenteel hebben win kels de mogelijkheid om vier zon- of feestdagen per jaar open te zijn. De VVD wil dat aantal uitbreiden tot zes, ter wijl de PvdA wil uitbreiden tot acht zondagen. De VVD heeft hierover een amende ment ingediend. Voor het CDA en de kleine christelijke partijen is deze uitbreiding echter onbespreekbaar. „Met de huidige vier zondagen is de koek op", aldus CDA-woord- voerder Schartman. Het CDA-kamerlid heeft gis teravond tijd voor beraad ge vraagd. Mogelijkerwijs trekt het CDA de steun voor het wetsontwerp geheel in. Pagina 5: PvdA en VVD wil len sluitingstijd loslaten Actie tegen wao-plannen Met spandoeken waarop ze de verontwaardiging over de wao- plannen van de regering tot uiting brachten, heeft een groep wao'ers en mensen met een handicap gisteren bij het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag gedemonstreerd. Met auto's en rolstoelen maakten ze het bezoekers en personeel wat lastig het ministerie te verlaten, onder het motto 'Je kunt geen kant meer op'. Volgens hen zijn de gevolgen van de wao-plannen voor hun inkomens dan ook onaanvaardbaar. FOTO: MILAN KONVALINKA Vier jaar cel voor doden vader Kok: meer harde bezuinigingen op Prinsjesdag DEN HAAG/LEIDEN Twee broers uit Leiden en Maastricht zijn vanmorgen beiden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De broers zijn schuldig bevonden aan het opzettelijk doden van hun vader, een 63-jarige inwoner van Leiden. In juni van het vorig jaar sloegen en trapten de broers op hun vader in nadat ze door meer dan twintig jaar familietragedie „door het lint waren gegaan". De manv die verblijf hield op het Trekvaartplein, werd door de broers op de rechtzitting van en kele weken geleden omschreven als „een beest". Tijdens de zitting ontkenden de broers hun vader opzettelijk zo te hebben mishandeld dat hij aan de gevolgen zou overlijden. Dat de man inderdaad uren na de vechtpartij overleed was vol gens de broers onbedoeld en onverwacht. De oudste broer had alleen met zijn vader willen praten omdat deze zijn dochtertje seksueel zou hebben misbruikt. DEN HAAG De rege ring heeft volgende week op Prinsjesdag nog meer slecht nieuws te melden dan de reeds bekende wij ziging van de ziektewet, de wao en de ontkoppe ling van de sociale uitke ringen. „Er staan ook nog ingrijpende bezuinigingen op het program ma", zo maakte vice-premier Kok gisteravond in Scheve- ningen bekend op een bijeen komst van het PvdA-gewest Den Haag. Kok wilde niet precies aange ven waar het kabinet nu het snoeimes in wil gaan zetten. Hij volstond met te wijzen op de zogeheten Grote Efficiency Operatie (het plan om duizen den rijksambtenaren te ont slaan) en de noodzaak van het „opschonen van subsidiestro men". De PvdA-leider zei zich te kunnen voorstellen dat zijn achterban daar vreemd tegen aan kijkt na alle consternatie over de wao. „Komt dat er ook nog bij? zult u zeggen. Ja, dat komt er ook nog bij". In de beste traditie van zijn voorganger Ruding verdedig de Kok dit kabinetsbeleid door te wijzen op de hoogte van de staatsschuld en het financie ringstekort. „Wij geven jaar lijks nog zo'n twintig miljard meer uit dan we ontvangen. Dat is ruim duizend gulden per Nederlander". Kok weigerde mee te doen met de kritiek van sommigen in de zaal op de CDA'er Ru- ding. Het moge zo zijn dat deze er in zeven jaar niet in ge slaagd is de staatsschuld klei ner te maken, maar hij moest wel tegen de stroom in roeien, aldus de huidige schatkistbe heerder. „Wii van de PvdA za ten toen in de oppositie. Maar ook wij vonden dat het zo'n vaart niet liep. We waren in die tijd allemaal overgoten met hetzelfde sop". Pagina 5: PvdA-gewest Den Haag achter Kok MOSKOU Verscheidene westerse landen zullen op kor te termijn economische hulp bieden aan de Sovjetunie. Na de toezegging van president Michail Gorbatsjov gisteren dat de Sovjetunie binnenkort 11.000 manschappen uit Cuba zal terugtrekken, hebben de Verenigde Staten aangekon digd de voorwaarden voor hulp aan Moskou te verzach ten. De Amerikaanse minister Baker van buitenlandse zaken noemde de terugtrekking van duizenden instructeurs van het eiland in de Caribische Zee „een belangrijk gebaar". De VS hebben nooit met zo veel woorden gezegd de Sov jetunie geen economische steun te zullen geven zolang dat land Cuba blijft steunen. Wel heeft president Bush vaak duidelijk gemaakt dat hulp waarschijnlijker wordt als de Sovjetunie de defensie-uitga ven en de steun aan Cuba ver mindert. In een ongewoon snelle reactie noemde de Cu baanse regering de aangekon digde terugtrekking van Sov jet-troepen „ongepast" Gor batsjov werd onzorgvuldigheid verweten. De Europese Gemeenschap zal de Sovjetunie deze winter voedselhulp leveren, zo liet minister Van den Broek van uit Moskou weten. Voorzitter Delors van de Europese Com missie meent dat zeker vier miljard gulden aan voedsel hulp nodig is. Duitsland zal er bij andere westerse landen voor pleiten concrete projecten op te gaan zetten die moeten helpen de economie van de Sovjetunie te hervormen. Pagina 7: „Westen moet Mos kou niet volstoppen met geld" BIJ De Slegte JJK LEVEN/OPINIE 2 3/5 7/8/10 9 10/18 11/17 13/14/15 •RLENING 14 (GRAMMA'S 19 2EL/MENU 19 nacht. itemperatuur van in vlak aan zee tot in in het and en op veel n vorst aan de Morgen zonnig en ddagtemperatuur rveer 21 graden, oost tot zuid, >t matig, kracht 3 of bal opnieuw ast in Friesland .RDEN De aan- droogte dwarsboomt ildsporters in Fries- r de tweede achter- nde keer heeft de af- 'esland van de :ten besluiten het ogramma af te gelas- om varkens lachterijen niljoenen K De Nederlandse ihterijen lijden gro in als gevolg van een 'ercapaciteit. De si- ernstig dat de ex- van Nederland op a markt onder druk staan. Dat stelt het •hap voor Vee en 'V), dat gisteren aan- „snelle actie om de de varkenssector te Sji'itische Hezbollah-aanhangers dragen een kist met het stoffelijk overschot van een van de gegij zelden die in gevangenschap overleed in Zuid-Libanon. Er lijkt weer beweging te komen in de gijzelaarskwestie nadat Israël gisteren besloot tot overdracht van 51 Libanese gevangenen en de stoffelijke resten van negen guerrillastrijders. FOTO: AFP BAYRUT Er lijkt weer beweging te komen in kwestie van de 11 wester se gijzelaars in Libanon na de vrijlating door Israël gisteren van 51 Libanese gevangenen en de over dracht van de lichamen van negen dode guerrilla strijders. Zowel Israël als de sji'itische groepen in Libanon hebben aangegeven dat zij in fasen hun gevangenen en gijzelaars willen laten gaan. De vrijla ting van de gevangenen door Israël komt op het moment dat VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar een bezoek brengt aan Iran, dat de sji'iti sche gijzelnemers jarenlang heeft gesteund maar nu tot een oplossing van de gijzel- kwestie wil komen. Volgens een VN-functionaris in het ge zelschap van Perez de Cuellar zullen mogelijk vrijdag al een of meerdere van de 11 gijze laars worden vrijgelaten. De Libanese Organisatie van Revolutionaire Rechtvaardig heid zei in communiqué dat de kans op een „gelukkige af loop" van de gijzelkwestie door de Israëlische stap is ge stegen. De organisatie, die naar wordt aangenomen de meeste van gijzelaars in han den heeft, zei verder dat de Britse gijzelaar Jack Mann „leeft en in goede gezondheid" verkeert. De verklaring ging vergezeld van een recente foto van de 76-jarige Mann, die sinds 12 mei 1989 in Libanon wordt vermist. Tot dusverre eiste geen enkele organisatie zijn ontvoering op. Pagina 7: „Israël moet leider Hezbollah laten gaan" Als je er zelf bij betrokken bent, denk je er vast en zeker an ders over, maar het bericht over die zieke leraar van een school uit Meerssen die door een privédetective werd gescha duwd, werkt wel een beetje op de lachspieren. Op school wis ten zijn collega's precies wat hij allemaal had uitgespookt en waar hij was geweest. Het schoolbestuur deed dat omdat het er maar niet in slaagde normaal met de man in contact te komen. Hij zou werkzaamheden elders verrichten en daarover wilde men zekerheid. Of die ook verkregen is vermeldt het verhaal niet. Wel dat de lerarenbond het niet pikt en een kort geding heeft aangespannen. Vandaag in de Leidse Cou rant: uw dagelijkse privédetective. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) C kwartaal f. 78,60 Voorl: DEN HAAG Veel ou deren die in verzorgings huizen wonen zijn hele maal niet gebaat bij ge- luids-isolerende ramen in hun woonkamer. Zij wil len veel liever het geluid op de straat horen, waar door ze zich minder afge zonderd voelen van het dagelijkse leven. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg TNO in opdracht van de Haagse Gemeentelijke Dienst Verpleging en Verzor ging (GDVV) in verzorgings huizen heeft gehouden. Het rapport is aan de Haagse wet houder Ramlal (maatschappe lijke dienstverlening en ge zondheidszorg) aangeboden. Het idee voor hgt onderzoek is afkomstig van GDVV-direc- teur dr. A.K.C. Burger. Toen hij op bezoek was bij een van de gemeentelijke tehuizen zag hij dat er een aantal ramen openstond, terwijl de tempera tuur dit eigenlijk niet toeliet. Gevraagd naar de reden bleek dat de bewoners het verkeer wel zagen, maar dat ze het ook wilden horen. In feite klaag den zij over het ontbreken van geluid. Op basis van de resultaten kan worden vastgesteld dat een woonomgeving met veel gelui den op straat (ongeveer 70 de cibel) geen problemen ople vert. Met name in situaties waarin sprake is van een con tinu achtergrondgeluid zoals verkeer, treedt er nauwelijks ergernis op. Heel anders zyn de resultaten bij een situatie waar onverwachte geluiden optreden, bijvoorbeeld in een rustige straat waar één maal per uur een bus stopt en op trekt. Ook voor de slaapkamer geldt dat geluidwerend mate riaal belangrijk blijft, want ge luid kan de slaap verstoren. Burger is van mening dat de resultaten niet alleen bevorde rend werken voor de bewo ners, maar ook kostenbespa rend kunnen zijn. „Landelijk gezien zouden er miljoenen kunnen worden bespaard wanneer op basis van deze re sultaten de geluidsnormen op nieuw worden bezien", aldus Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding ben ooi, h Deze bon opsturen in een opei - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnum 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1