i onen boven winkels in innenstad krijgt vorm LEIDEN OMGEVING De notaris: Bij ons is het erfelijk KOPSTUKKEN Uitstel discussie Yrouwenkerkplein Niet voor iedereen doeGomcwt WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 •ovinciale commissie keurt Tplaatsing „Koets" goed IDEN/DEN HAAG De Provinciale Planolo- he Commissie, die Gedeputeerde Staten advi- rt op het planologisch gebied, heeft een positief ies uitgebracht over het nieuwe bestemmings- n Noordvest. Als GS dat advies volgen, lijkt er welijks nog bezwaar mogelijk tegen verplaat- van de Koets-O-theek naar de Lammer- •kt. De planologische commissie stelt wel als rwaarde dat de ingang van de Koets op de k van de Lammermarkt en de Molenweg it. In een eerdere procedure bij de Raad van te waren de bezwaren tegen het bestemmings- i, dat naast de bouw van een discotheek in de e panden van Parmentier voorziet in de bouw 54 woningen en de aanleg van een parkeerga- voor zestig auto's, al ongegrond verklaard. Vrouw aangerand op de Broekweg LEIDEN Een 24-jarige Leidse is op zondag 1 septem ber op de Broekweg door een nog onbekende man aange rand. De vrouw heeft giste ren pas aangifte gedaan. Zij werd aangerand toen ze van het station naar de Meren- wijk fietste. Onderweg werd ze door een man op een snor fiets klemgereden. Hij be dreigde haar met een zakmes en dwong haar ontuchtige handelingen toe te laten. De vrouw wist te ontsnappen toen een fietser passeerde. Bus geraakt door slagboom van brug LEIDEN Een slagboom van de Spanjaardsbrug is gistermiddag rond tien voor drie op net dak van een NZH-bus terecht gekomen. De bus werd bestuurd door een uit Noordwijk afkomstige chauffeur en kwam vanuit Leiderdorp. De Spanjaardsbrug wordt op afstand bediend. Als de lichten gaan knipperen wordt verkeer ook via een boodschap op een bandje gewaar schuwd. De chauffeur had dat te laat in de gaten, waardoor de slagboom de bus kon raken. Boom en bus liepen schade op. De politie onderzoekt nog of de waarschuwing zoals die nu wordt gehanteerd wel voldoende is. Vrachtauto ramt kabel LEIDEN Een vrachtauto, bestuurd door een 33-jarige man uit Waddinxveen, heeft gisterochtend rond half twaalf op de Lusthoflaan en een kabel van de EWR kapot- gereden. De kabel was op twee en halve meter hoogte over de weg gespannen. De auto reed er tegenaan toen deze vanaf de Herensingel de straat in draaide. Volgens de poli tie is onduidelijk waarom de kabel op deze manier was op gehangen. De vrachtauto liep schade op aan de laadbak. Inbraak in Valkenburg VALKENBURG In een woning aan de Katwijkerweg in Valkenburg is gisteren tussen acht en zes uur ingebro ken. De inbrekers kwamen de woning binnen door de achter deur open te breken en gingen er vandoor met reisdocu menten en foto-apparatuur ter waarde van circa 3000 gul den. Man ernstig gewond bij ongeluk met cirkelzaag LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is gistermid dag ernstig gewond geraakt na een ongeluk met een cirkelzaag. Slechts alert ingrijpen van een 58- jarige omstander voorkwam direct levensgevaar. Deze bond het hevig bloedende been van het slachtoffer af dat vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis is vervoerd. Daar is hij direct geope reerd. Volgens de politie is het niet duidelijk of het been van de man behouden is. Het ongeluk ontstond rond half zes toen de Leidenaar bij zijn woning aan de Trien Semmlerstraat in de Ste venshof hout aan het zagen was. Doordat hij met vrienden aan het grappen maken was, lette hij niet op wat hij met de zaag deed. Het werkende apparaat raakte daarbij op een gegeven moment zijn bovenbeen en sloeg een diepe wond. MEENTE BLU MET INITIATIEVEN uten ;de 'de VAN ZEUL EN De Alphense lgigant Zeeman wil het winkelpand op ek Hoogstraat /Oude dertien appartemen- ^^^ealiseren. Het gaat Hl twee-kamerapparte- Hn, waarvoor op de ^Hnde étages ruimte gemaakt. Stichting H|Reidse Volkshuis wil Hf fdeelte van haar ge- I dat grenst aan de (emmerstraat tot vijf- appartementen ve- Diverse winke- hebben soortgelijke op kleinere lan van Zeeman stuit erwachting niet op be- van de omwonenden. Het plan ligt ter visie en er zijn nog geen bezwaarschriften ingediend. De noodzakelijke subsidie moet nog worden ver kregen. Een deel daarvan wordt bij Monumentenzorg aangevraagd, omdat het hoek pand voor het grootste deel is erkend als rijksmonument. Het bouwplan voorziet in het verbouwen van de étages tot dertien twee-kamerapparte- menten met terras en gemeen schappelijke fietsenkelder. De Leidse aannemer Huurman wordt voor de verbouwing in gehuurd. Als er geen vertra ging optreedt, en dat is de ver wachting, wordt in de loop van volgend jaar een begin ge maakt. Haarlemmerstraat De stichting Het Leidse Volks huis wil in haar pand, dat ligt ingeklemd tussen de Apothe- kersdijk en de Haarlemmer straat, aan de zijde van de winkelstraat vijftien apparte menten realiseren. Dit gedeel te van het pand wordt mo menteel gebruikt voor cursus sen en in beperkte mate voor bewoning. De twee kamers tellende wooneenheden moeten boven de bestaande winkels komen waar nu nog maar vijf woonruimten zijn. De bouwplannen zijn inmid dels ingediend en liggen ter inzage. Ook tegen dit plan zijn nog geen bezwaarschriften in gediend „en we verwachten er ook niet veel", meldt K. Cusell van de afdeling stadsbeheer. Wonen boven winkels Beide bouwplannen passen volgens Cusell uitstekend in het beleid van de gemeente om het wonen boven winkels in het stadscentrum zoveel mogelijk te stimuleren. Dat komt de sociale veiligheid ten goede. Het project van het Volkshuis is het grootste plan dat voor de Haarlemmerstraat is ingediend, elders langs de winkelstraat zijn andere win keliers ook bezig met het uit breiden of verbouwen van ruimte boven hun winkels tot wooneenheden. Voor een braakliggende tuin aan de Duizenddraadsteeg, die uitkomt op de Haarlemmer straat, is ook een bouwplan in gediend. Hier wil winkelier Raadgever vier drie-kamerap partementen bouwen en twee eenkamer-woningen. Het bouwblokje moet worden inge past tussen de bestaande, dicht opeengepakte huizen. Er hoeft niet voor te worden gesloopt. Cusell verwacht dat de ver schillende verbouwplannen zonder veel tegenstand vanuit de buurt snel kunnen worden uitgevoerd. Buurtvereniging Maredorp/De Camp liet giste ren al doorschemeren geen be zwaren tegen de plannen te hebben. Als alles volgens plan verloopt kunnen de aanne mers in de loop van volgend jaar aan de slag. Serie portretten van Leidse gezagsdragers en magistraten. Vandaag: de notaris. HEL SlEBES 10 e ruin Je zure i en al lees rijst. ssrl rpakkin 9? )EN De heden- a notaris is niet de Dickens-achtige met monocle en akhorloge van wel- Ook op het kantoor tens aan het Plant- treft men geen slo- notarisklerken of gende kandidaten de ganzeveer in de maar faxappara- en personal compu- De notaris is een on- digd rijksambtenaar ichzelf moet bedrui- in dus ook iets weg van een zelfstandi- ondernemer. Maar een advocaat nog eren met een cliënt e te gaan, de notaris rplicht zijn diensten iet publiek te verle- et kantoor zijn twee no en werkzaam die met meer delen dan de leur. Mr. J. Karstens en M. Karstens-van Hal zijn namelijk met el- getrouwd. Een notariële J. siteit. En het notariaat i| echtelieden blijkbaar in loed, want ook vader en nvader waren al notaris iet echtpaar Karstens dus een familietraditie rjgezet. Mevrouw Kar- aiippnkr »°nze beide ouders de ;n nog kantoor aan huis. 'eind doe je dan al de en voor cliënten en je natuurlijk van alles Ëtmlk het> nog in b®d Üg- Sr^lidderen omdat er in de ;amer van vader een ne ruzie gaande was tus- rfgenamen over een er- Je groeit er mee op", haar echtgenoot lag het niet meteen voor de de voetsporen van ader te treden: „In 1958 k gewoon rechten gaan ren in Amsterdam. Je e toen nog niet meteen de notariële richting te i en ik wilde ook alle iijkheden open houden, idelijk bleek het toch rfelijke kwestie en ben jn vader opgevolgd. In iderlijk huis op de Apo- rsdijk bevindt zich nu idactie van de Leidse in mijn Notaris-echtpaar J. Karstens en H.M. Karstens-van Halsema: „Een notaris doet meer dan alleen maar op schrijven wat hij hoort". FOTO: WIM VAN NOORT mer zit nu de hoofdredac teur. Kantoor houden zoals onze ouders dat deden is nu echter niet meer mogelijk. Je kunt niet meer alles in je eentje doen op een werkka mer. Door de omvang en de ingewikkeldheid van de ver schillende rechtsgebieden heb je gewoon medewerkers en veel ruimte nodig". Niet alleen noteren Wat is nu precies het werk terrein van de notaris? Van oorsprong is hij een schrijver die belangrijke handelingen en feiten op papier zet. De notaris is bij uitsluiting be voegd notariële akten op te maken die zo nodig als bewijs dienen. Voor bepaalde over eenkomsten en rechtshande lingen zoals testamenten en de overdracht van onroerend goed is bij wet de notariële akte verplicht gesteld. „Voor kleine zaken, zoals wie krijgt er na mijn dood het theekas tje, kun je zelf een codicil maken, maar het is niet mo gelijk op deze wijze iemand tot erfgenaam te benoemen. Daar moet een notaris aan te pas komen. En dan stellen we ons zeker niet op als een schrijver die alleen maar no teert wat hij hoort". Mevrouw Karstens ziet ook sociale kanten aan het werk: „We hebben duidelijk een adviserende taak. Je kunt je niet zuiver lijdelijk opstellen en de adviezen beperken tot de juridische regels. De men sen verwachten meer van ons. Ik heb eens iemand ge had die het huis waarin zijn eerste vrouw woonde wilde laten erven door zijn tweede vrouw. Die twee konden niet zo goed met elkaar overweg. Ik heb hem verteld dat als hij problemen wilde na zijn dood, hij het vooral zo moest regelen. Met name in de fa miliepraktijk, het erfrecht en het huwelijksvermogens recht, letten we op die sociale aspecten en proberen met raad en daad bij te staan. Maar ook als het gaat om het opstellen van een contract moeten we boven partijen staan en de wederzijdse De- langen in het oog houden". Houvast van de Notariële Broeder schap, de beroepsvereniging van notarissen, waarin gewe zen wordt op het nut van sa menlevingscontracten. „Veel samenwoners denken dat als één van beiden komt te over lijden, de ander gewoon erft. Maar dat is niet het geval. Voor het huwelijk is er in de wet een hoop geregeld, maar voor samenwonen eigenlijk niets. Het is dan niet altijd eenvoudig advies te geven, omdat hier vaak allerlei principiële kwesties een rol spelen. Bovendien is dood gaan niet iets waar men graag over praat. Met voor zieningen als pensioen kan men als samenwonenden eveneens problemen onder vinden. Problemen waar ook homoseksuele paren mee te maken krijgen. En voorzover ze al een „partnerpensioen" kennen, eisen pensioenfond sen in de regel een notariële akte van het samenwonen. Want wat is samenwonen en wanneer is een samenle vingsverband verbroken? Op hetzelfde adres wonen is niet voldoende. Talloze studenten wonen in hetzelfde huis, maar zijn daarom nog niet samenwonend. Je hebt een houvast nodig. Er zijn al en kele gemeenten die daarvoor registers hebben, maar die zijn niet wettelijk geregeld". Er bestaat bij veel mensen nog steeds een drempelvrees om een bezoek te brengen aan de notaris. Karstens-van Halsema: „Mensen hebben een zetje nodig. Ze hebben er vaak wel eens over nage dacht wat er na hun overlij den zou moeten gebeuren, maar ondernemen niets en stellen het uit. Totdat bij voorbeeld een neef of een nicht komt te overlijden en ze zien wat voor problemen er kunnen ontstaan. We mer ken het hier ook als er in de krant iets heeft gestaan over een ernstig ongeluk als het neerstorten van een vlieg tuig. Danmoet het er toch maar eens van komen en wordt de schroom overwon- Het lijkt erop dat de grenzen tussen de verschillende juri dische beroepsgroepen ver vagen. Advocaten prijzen zich als belastingadviseur, deurwaarders bieden zich aan als procesvertegenwoor diger en zo probeert iedereen zijn markt te vergroten. Be paalde dienstverlening is echter wettelijk voorbehou den aan de notaris. Moet dat zo blijven? De Karstens' huldigen het principe van de schoenmaker en de leest: „Kijk, ook wij vullen wel eens een aangifte biljetje in, maar ik wil mijn handen toch niet branden aan een gecompliceerde be lastingzaak. Ik ken accoun tants die successie-aangiften doen en dan zie ik soms hele goeie dingen, maar ook ellen de. Het is nu eenmaal onze specialiteit. De vereniging 'Eigen Huis' heeft wel eens kritiek geuit op het notariaat. Onze bemiddeling bij onroe rend goedtransacties zou niet nodig zijn. Het is inderdaad zo dat de vergoedingen daar bij niet altijd in verhouding staan tot het gebodene. We zijn gehouden vaste tarieven in rekening te brengen. Maar ik ben er ook van overtuigd dat onroerend goedzaken te gecompliceerd zijn om het zonder deskundige hulp te stellen. Zelfs makelaars, mensen die van de huizen verkoop hun beroep maken, zijn er geen voorstander van. Als je een huis koopt moet je zeker weten wat je in eigen dom krijgt en of er op het goed niet allerlei lasten druk ken. Wanneer later blijkt dat er iets niet in orde is, kan de schade enorm zijn. Het gaat om grote sommen geld. Vaak moeten we ontzettend voor zichtig en zorgvuldig te werk gaan; alles tot op de bodem uitzoeken". Sigaartje Notaris Karstens is niet ie mand die werkt op blind ver trouwen. „We zijn argwa nend en dat moeten we ook zijn. De mensen worden steeds sluwer in het beduve len van de tegenpartij en de notaris. We vragen daarom ook altijd om een paspoort. Dat zou bij mijn vader niet zijn opgekomen. Die kende de mensen. Alles was toen een stuk gemoedelijker. Maar de maatschappij en de nor men zijn veranderd. Het is ook wat onpersoonlijker. Mijn vader ging altijd zelf naar het kadaster en rookte dan gezellig een sigaartje. Nu gaat alles per fax en kennen ze me daar nauwelijks; hoog uit als de zoon van „die ouwe met de sigaar". LEIDEN De discussie over de inrichting van het Vrouwen- kerkplein is met een maand uitgesteld. De monumentenbeheers commissie die een oordeel over de plannen van architect Voll- mer moet vellen, is door de vakantieperiode vertraagd. Zonder dat oordeel willen burgemeester en wethouders geen standpunt innemen en is een discussie zinloos. Buurtvereniging Maredorp/De Camp liet gisteren weten niet blij te zijn met het uitstel. Sommige buurtbewoners vrezen dat ze door het voortslepen van de zaak en het uitstellen van de discussie uiteindelijk voor voldongen feiten worden geplaatst. De buurtbewoners, die zelf verdeeld zijn over de ingrijpende en massieve bouwplannen van Vollmer, voelden zich wel 'gepakt' door opmerkingen van voorzitter L. Palm van de winkeliersver eniging in de Haarlemmerstraat. „Er wordt gesuggereerd dat wij de zaak traineren, maar dat is onzin. We hadden acht jaar gele den leuke plannen met het plein en daar was toen ook geld voor. Maar er is nooit serieus naar ons geluisterd". Het plan-Vollmer voor winkels en woningen op het plein wordt, voorzien van een advies van B en W, nu na 25 september met de buurt doorgesproken. Op die dag maakt de monumentenbe heerscommissie haar oordeel bekend. Strijd om tolhuisje gaat door Het hoekpand van Zeeman aan de Hoogstraat/Oude Rijn. Boven de winkelruimte moeten dertien appartementen komen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Bewoner M. Hoek van het tolhuisje aan de Haarlemmertrekvaart moet toch weer in de slag met eigenares mevrouw Schepers-Menten. De in Londen verblijf houdende ex-Warmondse heeft hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de kanton rechter dat Hoek in het tol huis mag blijven wonen. De al twintig jaar voortsle pende affaire leek in juni van dit jaar tot een einde te zijn gekomen toen de kan tonrechter besliste dat Hoek zijn huis niet uit hoefde. Schepers-Menten had daarop aangedrongen omdat Hoek contractbreuk zou hebben gepleegd. Hoek heeft dat al tijd ontkend en werd door de rechter in het gelijk gesteld. Schepers-Menten vecht die uitspraak van de rechter aan. De zakenvrouw heeft andere plannen met het karakteris tieke monument op de grens met de buurgemeenten War mond en Oegstgeest. De om ringende grond langs de Haarlemmertrekvaart werd door de familie Menten al eerder benut voor de bouw van vrije sectorwoningen en het winnen van zand uit de Klinkenbergerpias, die door de provincie als recreatiepias is ingericht. Maredorp/De Camp tegen verplaatsen Lijsbethbrug LEIDEN Buurtvereniging Maredorp/De Camp is tegen het verplaatsen van de Lijsbethbrug. De loopbrug die nu de Oude Vest en de Oude Singel met elkaar verbindt, staat op de nomi natie naar de Stevenshof te worden verplaatst. Het weghalen van de Lijsbethbrug is een plan van verkeerswethouder J. Wa lenkamp. die de doorvaarbaarheid van de Leidse grachten en singels wil vergroten om Leiden aantrekkelijker te maken voor watertoerisme. J. Hartstra van de buurtvereniging is mordicus tegen dat voor nemen: „Een paar jaar geleden moest de Lijsbethbrug er komen omdat de gemeente een voetgangersplan in de richting van de Schouwburg had opgesteld. Nu wordt datzelfde plan opgeofferd om de bruggen beweegbaar te maken en kunnen de voetgangers gewoon wachten". Het is overigens lang niet zeker dat de Lijsbethbrug wordt ver plaatst naar de Stevenshof. De plannen van Walenkamp zijn binnen de gemeente nog nauwelijks besproken, ook al omdat er in totaal 12 miljoen gulden voor nodig is. Leiden zelf heeft dat geld niet en bij de rijksoverheid kon alleen een bedrag van 2,2 miljoen in de wacht gesleept worden voor de metamorfose van de Blauwpoortsbrug. De rest van het geld zou onder meer moeten komen van het ministerie van economische zaken, maar de minister heeft geen geld meer. De tussenbalans heeft het potje voor de verbetering van de infrastructuur in de zogenaamde toeristische gebieden geëlimineerd. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Telefoon: wn.(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Postcode/plaats. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. I CcldócSouAcmt l IIU II IIHTT ■HlflIH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9