leiders ANC en katha houden let hoofd koel BUITENLAND Scepsis Jelena Bonner over mensenrechten Ondanks waarnemers slaapt Osijek weer in schuilkelders Baker verzacht voorwaarden voor hulp Sovjetunie d<w£ouaant oo Iringen aan op steun Inaamse president ie poli j, de drir IA?VV blijve 90: biji comi oor iten op dhaven enorg; rlaagd meeste en bes WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 ARIBO De Verenigde Staten drin- op internationale steun voor de aan- Surinaamse president Venetiaan. Hij lor „formidabele uitdagingen", waaron- aanpakken van de militaire leiders die 75 twee keer een gekozen regering om- pen. Dit staat in een verklaring van 'jierikaanse ministerie van buitenlandse Washington zegt dat Venetiaan „een te taak" wacht bij het consolideren van [ajocratie en het herstel van de economie name. De verkiezing van Venetiaan de Amerikaanse regering „een beslis- tap in het herstel van burgerbestuur". gton schortte na de staatsgreep van de- 1990 een leengarantieprogramma van jen dollar op. Vierduizend bedrijven in Joegoslavië failliet BELGRADO In het door de burgeroorlog geteisterde Joegoslavië zijn in de eerste helft van dit jaar al 4000 bedrijven failliet gegaan. De economie van het land zal verder in elkaar storten als de bloedige strijd niet spoe dig ophoudt. Volgens Joegoslavisch persbureau Taniug heeft een overheidsorganisatie de sluiting van de be trokken bedrijven gelast. Het is niet duidelijk of de be trokken bedrijven daadwerkelijk de poorten hebben gesloten. Bij de failliete ondernemingen zijn in totaal een miljoen mensen werkzaam. De uitgaven van het 15nd hebben in de eerste helft van dit iaar de inkom sten met 50 miljard dinar (f 4,2 miljard gulden) over troffen. Economen vrezen dat het bruto nationale pro- dukt van Joegoslavië dit jaar met meer dan 50 procent zal dalen als de gevechten tussen de Serviërs en de Kroaten aanhouden. De inflatie zal dit jaar naar ver wachting op meer dan 100% uitkomen. Radicale veranderingen binnenlandse zaken Sovjetunie MOSKOU De Sovjet-republieken hoeven voortaan geen rekenschap meer af te leggen aan het ministerie van binnenlandse zaken. Het zal eerder andersom zijn, terwijl de troepen van het ministerie (onder meer de beruchte 'zwarte ba retten') zullen worden gebruikt voor de mis daadbestrijding. De nieuwe bewindsman op het departement, Viktor Barannikov, heeft die radi cale hervormingen aangekondigd. Barannikov zei gisteren dat het uitgesloten is dat er binnen het ministerie een heksenjacht komt op functio narissen die vorige maand de staatsgreep tegen president Michail Gorbatsjov steunden. Als op volger van Boris Pugo, een van de coupplegers, staat Barannikov aan het hoofd van het politie apparaat in de Sovjetunie en de troepen van het ministerie, dat tevens gaat onderzoeken of het mogelijk is samen te gaan met de KGB. Amnesty: toename schendingen mensenrechten op Sri Lanka LONDEN Het aantal schendingen van de men senrechten in Sri Lanka neemt toe, zo blijkt uit een rapport dat de mensenrechtenorganisatie Amnesty International vandaag heeft vrijgegeven. Amnesty zegt dat duizenden mensen zijn omgekomen sinds de rebellerende Tamil-Tijgers en het leger vorig jaar hun gewapende strijd hebben hervat. Volgens Am nesty maken beide partijen zich schuldig aan schen dingen van de mensenrechten. De Tamils, die grote delen van het noordoosten van Sri Lanka in handen hebben, vechten sinds 1983 voor een onafhankelijke staat. Amnesty zegt bewijzen te hebben dat de veilig heidstroepen duizenden mensen hebben vermoord die ervan werden verdacht banden te hebben met de Tamil-Tijgers. Maar volgens het rapport hebben ook de Tamil-Tijgers zich schuldig gemaakt aan het wil lekeurig executeren van honderden burgers, zowel van collaboratie verdachte Tamils als Singalezen. Filipijnse senaat begint debat over marinebasis VS MANILA De Filipijnse senaat is vandaag be gonnen met het formele debat over de Ameri kaanse marinebasis Subic Bay. Een voorlopige meerderheid van de senaat wil dat de basis dicht gaat. Senator Wigberto Tanada zei dat de verlen ging van het huurcontract voor de basis met tien jaar - in juli afgesloten door de Filipijnse en Ame rikaanse regering - verworpen moet worden, om dat het Filipijnse volk door de overeenkomst be nadeeld wordt. Hij wees op een clausule die de Amerikanen toegang geeft tot andere delen van de Filipijnen dan alleen Subic Bay. Voorstanders vinden dat de basis open moet blijven om de Fili pijnse economie niet verder in de problemen te brengen. De Filipijnen hebben vooral geld nodig om de schade te herstellen die is veroorzaakt door uitbarstingen van de vulkaan Pinatubo. JOND HASSELERHARM NESBURG Iers en zusters, waar mee bezig", is de van een dramati- iroep van Zuidafri- ootste krant om de ;e strijd in de zwar- en te beëindigen, afgelopen zondag iweld begon met de op 18 Inkatha-le- jn meer dan negen- is de prjnsen omgekomen, ar. FOTO: Al oor mensen zijn wij dat met zoveel wreedheid 661 onszelf keren?", vraagt dredactie van de Sowe- af. De krant, veelgele- jer de zwarte bevolking uid-Afrika, constateert grijzen dat een aanslag oor mid vee of drie mannen zo- ee helfzondag plaatsvond, een ïrling \ce geweldsexplosie ver- iw aan et. „Wij hebben de lange lid verslagen, maar nu t zoom we blanke soldaten en de spieigenten nodig om ons pen glkaar te beschermen". niek en angst in de zijn tv wijken is groot, maar akken lieke leiding slaagt erin iodigen mte te bewaren. Een heeft tider stelt dat „de aan- lalslijn de Inkatha-aanhangers over Wuste poging is om het iroces te laten ontspo- wijnkllOok de Inkatha-top n versijhet hoofd koel. Nog werkeiort geleden was een ge le zeer feweldsopleving aanlei- zijn er «or Inkatha-chef Buthe- ri in A-lj de oorlogstrom te be- ictailjurl) „Wij Zulu's laten niet n rond p spotten", was een van iren gebl gehoorde dreigemen- jndkledlu laat een Inkatha- erde zijdoerder weten dat het oond n geweld reden te meer e voorzf onderhandelen en een e sleep ikkoord te tekenen. >wel int heeft reden om woe- taillezij zijn. Voorafgaande aan erkte dpsamoord op haar 18 voor (gers, afgelopen zondag, werd een aantal van haar stamhoofden vermoord in de provincie Natal, de thuisbasis van Inkatha. Al die aanslagen lijken tot doel te hebben om de organisatie te provoceren en zodoende de vredesonderhan delingen te dwarsbomen. Het tijdstip is veelzeggend, want zaterdag moet een vredesak koord worden ondertekend door de belangrijkste politieke organisaties. Ook in juni was er aan de vooravond van een vredesconferentie een opval lende geweldsopleving. De bloedige strijd van de afge lopen dagen maakt een eind aan een rustige periode in de zwarte wijken. Succesvolle on derhandelingen en gezamenlij ke ANC-Inkatha-vredesmis- sies resulteerden in een drasti sche afname van het geweld. De afgelopen drie maanden werden vijf politieke moorden per dag gepleegd, nog altijd een verbijsterend hoog aantal, maar het betekende voor Zuidafrika een halvering ver geleken met de voorafgaande periode. Agressieve taal De besprekingen, onder lei ding van de Zuidafrikaanse kerken, leidden ook tot een vredesakkoord. Er werden af spraken gemaakt door het ANC, Inkatha en de regering over het optreden van politie en leger, over gezamenlijke commissies en over een ge dragscode. Zo zal agressieve taal van een van de politieke leiders volgens die code moeten leiden tot het maken van openbare excuses. Tijdens een conferentie, aanstaand weekeinde, wordt het akkoord ondertekend en zullen nog wat resterende problemen worden besproken, zoals het dragen van speren door de In katha-aanhangers. Volgens het ANC zijn het ordinaire moord wapens, terwijl Inkatha ze om schrijft als culturele wapens met een groot historisch be lang. Ondanks dat meningsverschil lijkt de conferentie een be langrijke stap naar vrede tus sen de twee zwarte organisa ties, nadat hun politieke machtsstrijd meer dan 10.000 slachtoffers maakte sinds 1984. Maar het belangrijkste op dit moment is natuurlijk wie die vrede wil voorkomen. Extre misten binnen de twee organi saties, rechtse blanken of radi cale groeperingen binnen poli tie en leger zouden verant woordelijk kunnen zijn. Mis schien is het een uitgekiend complot, maar kan het ook het werk zijn geweest van enkele heethoofden. De noodzaak van een diepgaand onderzoek is groot. De terughoudende reactie van de ANC- en Inkathatop is be wonderenswaardig en een hoopgevend signaal voor Zuid- Afrika. Maar het gevaar is niet voorbij. Als de haat en agressie voortwoekeren onder de zwar te bevolking, ontstaat het risi co dat de politici het tegenover de achterban niet kunnen ver antwoorden met 'de vijand' om tafel te gaan zitten. Om die reden weigerde Nelson Man dela lange tijd onderhandelin gen met Inkatha-leider Buthe- lesi. „Mijn eigen leden zullen me lynchen", was het argu ment van Mandela. Als hij en Buthelesi opnieuw zwichten voor die druk, wordt het echt kritiek. De situatie in de zwarte wij ken is explosief. Armoede, werkloosheid, stammenele- menten, geweldstraditie en wraakgevoelens zijn elemen ten die momenteel overheer sen boven kalmerende woorden van politici en hoofd redacteuren. Verder bepaalt de massale aanwezigheid van wapens het bloedige karakter van de vendetta, waarvan vooral onschuldige burgers het slachtoffer zijn. Automatische wapens en handgranaten stro men de wijken binnen vanuit de buurlanden Mozambique en Angola. Wijsheid en kalmte van de Zuidafrikaanse politie ke leiders lijkt de enige ma nier om te voorkomen dat het land in een tomeloze gewelds spiraal terecht komt. Bewoners van Osijek zoeken dekking naast een bus tijdens mortierbeschietingen door Servische strijdkrachten. EG dreigt Joegoslavische republieken met sancties Matutes gisteren gewaar schuwd dat de EG nieuwe eco nomische sancties zal treffen tegen Joegoslavische republie ken die zich niet aan het staakt-het-vuren houden of die de vredesonderhandelin gen in Den Haag dwarsbomen. De gevechten in Joegoslavië houden onverminderd aan. Het dodental stijgt met de dag. Wel heeft de speciale EG-be- middelaar in Joegoslavië, de Nederlander Henry Wij- naendts gisteren een bestand weten te bereiken in de door Serviërs gecontroleerde encla ve Krajina in het westen van Kroatië. Krajina was het strijdtoneel van Servisch- Kroatische gevechten, voordat het meeste geweld oversloeg naar de oostelijke provincie Slavonië. De bestanden daar bleken niet lang stand te hou den. Of dit in Krajina wel het geval zal zijn, moet nog blij ken, maar de regio kent in ie der geval wel een duidelijker Servisch leiderschap en er is tot nu toe minder geweld voorgekomen dan in Slavonië. In de Servische provincie Ko sovo braken gisteren rellen uit toen een politiemacht een de monstratie van etnische Alba nezen met traangas uiteen joeg. De protesten, gevoerd te gen het Servische onderwijs beleid in Kosovo, kunnen een verdere verhoging van de spanningen in Joegoslavië met zich meebrengen. OSIJEK Wennen zal het nooit, maar de inwo ners van Osijek hebben de laatse tijd met de inslagen van mortiergranaten leren leven. De ruim 150.000 zielen tellende stad in Oost-Kroatië wordt sinds weken omsingeld door op standige Serven, die zich willen afscheiden van Kroatië. Gesteund door het leger heb ben zij daarbij hun oog laten vallen op Osijek. Zij hebben de stad in een halve boog omsin geld en vrijwel van de buiten wereld afgesloten. De Kroaten verdedigen hun laatste vesti ging manmoedig, maar hebben met al hun antitank-wallen geen adequaat antwoord op de voordurende mortierbombar dementen van de Serven. Vanuit het Servische gebied aan de overzijde van de rivier de Drava wordt de stad vrij wel dagelijks bestookt. Hoewel de materiële schade op het eerste gezicht meevalt, is de psychische druk op de be volking groot. Ogenschijnlijk gaat het leven gewoon door: de tram rijdt op tijd, maar wat opvalt is dat er bij de passa giers geen lachje vanaf kan. Met strakke gezichten zitten ze bij de halte op het centrale plein te wachten, een enkeling vergaapt zich aan een vanmor gen vers in de tegels geslagen bomtrechter van van een hal ve meter doorsnee. De repara teurs die de getroffen lan taarns vervangen zorgen voor enige afleiding. De in camouf lagepak gestoken motorrijder, die een paar straten verderop een vriend met gestrekte arm de Hitlergroet brengt, trekt geen enkele aandacht. Veel mensen zijn de stad ont vlucht, anderen zijn juist naar Osijek gevlucht omdat hun ei gen dorp al eerder in een slag veld veranderde: „Ik kom uit Dalje, een dorp iets verderop, dat als een van de eerste plaat sen door de Serven is ingeno men. Het aantal doden is nog steeds niet bekend", aldus Mato Bebec in het oude cen trum van Osijek. Of hij op nieuw zal vluchten weet hij Het merendeel van de bewo ners is gebleven, zij het met angst in het hart. „Natuurlijk zijn we bang, tegen mortieren kun je weinig doen, die wor den niet gericht afgeschoten. Ze kunnen overal terechtko men, vanmorgen is een vrouw omgekomen die in haar flat thee stond te zetten", aldus een inwoner. EG-waarnemer Gilles Edens is het met haar eens dat mortier vuur geen onderscheid maakt. Ondanks alle veiligheidsga ranties kunnen ook waarne mers als hijzelf getroffen wor den: „We hebben lijfwachten, maar een ongeluk kan natuur lijk altijd gebeuren". De kans op een directe treffer is vol gens hem niet al te groot. In het normale leven overste bij de Nederlandse landmacht, is Edens met zijn collega's na mens de EG in Osijek aanwe zig om de handhaving van het staakt-het-vuren te controle ren. Ondanks de handtekenin gen die afgezant Wijnaendts vorige week daartoe wist te verzamelen, komt er van een bestand tot nu toe niet veel te recht. De eerste nacht dat de waarnemers aanwezig waren, bleef het redelijk rustig. Van morgen telde Edens 40 grana ten tussen vijf en zes uur. Daarna was nog even gaan sla pen, om bij het ontwaken te constateren dat er nog steeds geschoten werd. Toch twijfelt hij vooralsnog niet aan het nut van zijn mis sie. „We proberen te bemidde len, we rijden zoveel mogelijk rond, al is het alleen maar om de EG-vlag te laten zien, zodat de mensen, de onschuldige slachtoffers, weten dat we er Nog tijdens zijn woorden klin ken er nieuwe inslagen. Waar de granaten terecht zijn geko men is niet te zien, maar de meeste inwoners nemen het zekere voor het onzekere. Het plein stroomt leeg, mensen lo pen dicht langs de gevels naar huis. Een man opent een sta len hek: „Kom maar hier, ik heb een grote kelder", roept hij naar een slecht ter been zijnde passant. Na een knal of tien houdt het schieten op, maar de inwoners zijn er nog niet gerust op. Waarnemers of geen waarnemers, Osijek slaapt vanacht opnieuw in de kelders. k maal :eren wipSIl zijn srn die in i i nogal lame ikter 'Joop' verdacht van spionage MOSKOU De bekende Duitse mode-ontwerper Wolf gang Joop (46) onder meer 'de neus' achter het parfum 'Joop' wordt verdacht van spionage voor de vroegere DDR. Hij zou hand- en span diensten hebben verleend aan Alexander Schalck-Golod- kowski, voormalig staatssecre taris van economische zaken van de DDR en voormalig Sta si-kolonel; Joop zou deze man regelmatig hebben voorzien van informatie. De Duitse jus titie in Berlijn, alwaar de zaak uiteindelijk is beland, houdt er overigens rekening mee dat Joop niets wist van de spiona- ge-achtergrond van zijn ge sprekspartner. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek ontmoet Sovjet-president Michail Gorbatsjov in het Kremlin in Moskou. FOTO: AP MOSKOU De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft gisteren bij zijn aankomst in Moskou laten doorschemeren dat de VS hun voorwaarden voor economische hulp aan de SU hebben verzacht. Toezegging van. economische hervormingen, niet pas de uitvoe ring ervan, zullen al voldoende zijn om de geldkraan in Was hington open te zetten. Daarmee zijn de VS veel dichter bij het standpunt van de EG-landen komen te staan die zeggen een „hongerwinter" in de SU te willen voorkomen. „Ze hoeven de stappen niet te nemen maar moeten toezeggen die stappen te ne men," zei Baker bij aankomst tegen journalisten. In zijn toespraak tot de Conferentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa, die in Moskou vergadert over het mensen rechten-beleid in Europa, zei president Gorbatsjov gisteren dat zijn land „hulp, samenwerking, solidariteit" nodig heeft. „Wij rekenen daarop," voegde hij eraan toe. Tot aan de staatsgreep van enkele weken geleden is Gorbatsjov telkens met lege han den uit Europa en de VS teruggekomen. In eigen land stond hij aan kritiek bloot omdat hij in het westen en Japan ging „bede len", terwijl regeringen in West-Europa vaak vonden dat de VS „extremistische voorwaarden" stelden aan de Sovjetunie. het ogenblik in Moskou over de mensenrechten praten, on middellijk waarnemersgroe- pen op te zetten in de Balti- sche staten en de republieken Oezbekistan, Turkmenië, Mol davië, Georgië en Azerbadj- zjan. Tijdens een persconfe rentie zei Bonner dat met name de Centraal-Aziatische republieken oppositiegroepe ringen onderdrukken en poli tieke gevangenen vasthouden. Deze problemen temperen vol gens naar haar enthousiasme voor de recente revolutie in de Sovjetunie en verhinderen haar volledige toewijding aan president Michail Gorbatsjov. Ze toonde zich niet tevreden met de woorden van Gorba tsjov tijdens de opening van de conferentie. „We hebben deze woorden al vaker gehoord. Niemand weet hoe de unie er uit komt te zien. Persoonlijk wil ik niet aan de zijde leven van republieken die de men senrechten overtreden", aldus Bonner. Bonner toonde zich ook be zorgd over de opkomst van de Russisch-Orthoaoxe Kerk, het optreden van deze kerk op de staats- en de republikeinse te levisie en de steun die politici krijgen van de kerkpatriarch. „In een land met vele gods diensten is de vervanging van het staatscommunisme door een staatsreligie zeer gevaar lijk", zei Bonner. ne, zwarte mannen willen blijkbaar handel drijven met de vreem delingen en zij bieden buffels te koop aan, die Van Riebeeck best kan gebruiken. Aanvoerder van de stam is een rijkelijk met veren versierd opperhoofd, die zich „koning Harry" laat noemen. De Engelsen hebben hem een paar jaar geleden meegenomen naar Indië en hij kan een paar woorden Engels spreken. MOSKOU De weduwe van de bekende Sovjet-dissident Andrej Sacharov, Jelena Bon ner, heeft gisteren gezegd dat met de teloorgang van de cen trale regering in de Sovjetunie de mensenrechtenactivisten zich moeten concentreren op de republieken. Bonner vroeg aan de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE), waarvan de leden op De bouw van het fort vordert maar langzaam en die ling moet toch klaar komen, voor Van Riebeeck er aan iken woningen te gaan bouwen voor zichzelf en de overi- Mbrenden van de vloot. Zijn vrouw en hun zoontje blijven VSlk maar aan boord van de „Dromedaris". En voedsel is er tinig te vinden. Maar dan trekt op zekere dag een kleine lottentotten het kamp van de Hollanders binnen. De klei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5