Tijdelijke Sovjet-regering is bouwwerk zonder steunbalken ^oorjfreel| 10,- BINNENLAND BUITENLAND Subsidie voor politieke partijen gaat niet omhoo(lrins Sovjetunie roept hulp in van lokale omroepen Kamer aanvaardt motie ambassade in Balticum Ccidóc Somotit WOENSDAG 11 SEPTEMBER 199 Sovjet-republieken vormen eigen legers MOSKOU De nister van defensie van de Sovjetunie, Jevgeny Sjaposjni- kov, is gisteren besprekingen begonnen met vertegenwoor digers van de Baltische en de twaalf overgebleven Sovjet-re publieken in een kennelijke poging de dreigende teloor gang van het Sovjet-leger te keren. Zowel de loyaliteit van de individuele soldaat als de toekomst van het Sovjet-leger is onzeker geworden doordat een toenemend aantal repu blieken stappen heeft gezet om eigen strijdkrachten te vor men. De ontmoeting vond plaats achter gesloten deuren. IRA-verdachte mag aan Duitsland uitgeleverd DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het verweer tegen de uitlevering van de 24- jarige IRA-verdachte Donna Maguire afge wezen. Als één van de vrijgesproken ver dachten van de moord op de twee Australi sche toeristen op 27 mei vorig jaar in Roer mond, mag zij nu ook aan Duitsland worden uitgeleverd. Staatssecretaris Kosto beslist daar binnen enkele weken over. Duitsland heeft om de uitlevering van Maquire ge vraagd omdat zij wordt verdacht van betrok kenheid bij enkele moordaanslagen in Osna- brtlck, Hannover, Mtlnster en andere plaat sen in Duitsland. Twee andere bij de aanslag beterokken Ieren, Sean Hick en Paul Hughes zijn al eerder uitgeleverd. De rechtbank in Roermond besliste op 14 februari dat ook Maguire mag worden uitgeleverd maar daar tegen tekende de Ierse cassatie aan. Irak noemt gevechten met Kurden normale zaak BAGHDAD Irak heeft gisteren erkend dat en kele dagen geleden is gevochten tussen het Iraak- se leger en Kurden in het noorden van het land, Baghdad zegt echter dat de schotenwisselingen behoren tot de normale taakuitoefening van zijn veiligheidstroepen. De gevechten, die dit week einde plaatsvonden, werden eerder gemeld door een rapporteur van de Verenigde Naties. Een re geringswoordvoerder in Baghdad sprak er giste ren zijn verbazing over uit dat VN-gezant Sa- druddin Aga Khan een verklaring over de ge vechten had uitgegeven zonder een nader onder zoek in te stellen. Sadruddin, die leiding geeft aan de humanitaire hulpverlening van de VN in de Golfregio, heeft opgeroepen tot „maximale te rughoudendheid" naar aanleiding van de gevech ten. Hij zei ook dat de gevechten de humanitaire hulp aan Irak in gevaar brengen. ll DEN HAAG Het ver zoek van de met leden verlies kampende vier grote politieke partijen om meer financiële steun van de overheid zal niet wor den ingewilligd. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft dit gisteren laten doorschemeren bij het in ontvangst nemen van het advies van de bij zondere Commissie Subsi diëring Politieke Partijen. Dales toonde zich „oprecht verheugd" met het stuk dat door voorzitter prof. J. van den Berg, hoogleraar politico logie in Leiden, als volgt werd samengevat: „De overheid is er niet voor om het voortbe staan van politieke partijen te waarborgen. Daaruit volgt lo gischerwijze dat er geen alge mene, directe overheidssubsi die voor deze partijen moet komen". Wel kan de overheid, aldus Van den Berg, de kwaliteit van de partij-activiteiten steu nen met doeluitkeringen. De gewenste onafhankelijkheid van politieke partijen brengt echter met zich mee dat ook de omvang van dergelijke sub sidies beperkt blijft. De finan ciële steun van de overheid zou niet meer mogen bedragen dan ongeveer een derde van het totale budget van een par tij. Wat de commissie betreft moet de subsidie aan de poli partijen, ondanks de drir de smeekbede van de voi ters van CDA, PvdA, VV D66, gehandhaafd blijvei het niveau van 1990: bijn i; miljoen gulden. De comi wil de subsidie voor v schappelijke instituten op zelfde niveau handhaven steun voor jongerenorga ties zou echter verlaagd nen worden. „De meeste tiek actieve jongeren ken nu bijvoorbeeld ovei OV-kaart", zo lichtte Van toe. YIARIBO op inte Surinat rjior „forn aanpakl 175 twee Di lerikaani Washing re taak" ocratie e iname. de Ame ïgton sch 1990 ee oen dolk MOSKOU De nieuwe Sovjetunie, wat wordt dat voor een land? Op een moment, dat het Westen besluiten moet nemen over de aard en omvang van het programma om de zieltogende gigant econo misch opnieuw op weg te helpen, pijnigen regerin gen zich de hersens. Ze weten niet of ze zaken moeten doen met Gorba- tsjov of Jeltsin, of mis schien wel met Gorbatsjov èn Jeltsin en nog een stuk of tien verschillende lei ders van verschillende re publieken. Ook in de Sovjetunie zelf be grijpt nauwelijks iemand hoe het land bestuurd wordt en wie het waar voor het zeggen heeft. 'De onverbrekelijke Unie van Vrije Republieken', zoals het in 's lands volkslied heet, is een ding zonder naam met een incomplete overheid, schreef parlementair verslag gever Maksim Sokolov deze week in het gezaghebbende economische weekblad 'Kom mersant'. Inderdaad heeft het land in overgangsfase nog geen naam. Of de voorgestelde benaming 'Unie van Souverei- ne Staten' het gaat halen is nog meer zeer de vraag, want de Russische afkorting hier van luidt -SSG, spreek uit es- es-gè. Die letter gè roept bij de Sovjet-burger onaangename herinneringen op aan het Noodtoestandcomité, waarvan de afkorting ook met deze klank begon. Bovendien staat gè voor Govno, wat stront be tekent. Het lijkt flauwekul, maar zodra de nimmer antici perende Russen wakker schrikken van de klank van de afkorting, zullen er bezwa- Smoezelig Het enige machtsorgaan, dat functioneert op de puinhopen van de Sovjetunie, is de Staats- sovjet of Staatsraad. Als presL dent geeft Gorbatsjov leiding aan dit lichaam, waar verder de leiders van tien voormalige Sovjet-republieken zitting in hebben. Drie republieken, te weten Estland, Letland en Li touwen hebben definitief afge haakt. Georgië en Moldova willen ook voor geen goud meer mee doen. Eigenlijk heeft die nieuwe Staatsraad het voorlopig alleen voor het zeggen, want het aangekondig- OPPOSITIE GEORGIË WERPT BARICADES OP sidentsehap, MOSKOU Duizenden betogers tegen de Georgische president Zviad Gamsachoerdia hebben gisteren in de hoofdstad Tiblisi barricades opgeworpen rond het hoofdkwartier van de belang rijkste oppositiepartij, de Nationale Onafhankelijkheidspartij. Oppositieleider Irakli Tsereteli, verklaarde dat het opwerpen van barricades „een extreme vorm van protest" is, maar „dat er geen andere manier is om het volk te laten zien dat een dictator aan de macht is gekomen". Gamsachoerdia vaardigde eerder dinsdag een decreet uit over de vorming van een eigen ministe rie van defensie en leger voor zijn republiek. Het persbureau TASS meldde dat het ministerie van defensie wordt belast met het vormen van een leger en het leveren van uitrustingsstukken aan de nationale garde, die onder het directe gezag van de presi dent komen te staan. de nieuwe parlement is er nog niet en de bevoegdheden van het Inter-republikeins Econo misch Comité, de interim-mi nisterraad van de Russische premier Silajev, liggen ook nog niet vast. Bij de eerste maatregelen die de Staatsraad nam, bleek on middellijk dat de scheidslijn tussen wetgevende en uitvoe rende macht in de nieuwe Unie even smoezelig is als al tijd. Eerst keurde de raad de Baltische onafhankelijkheid goed, om vervolgens met even groot gemak alle Sovjet-kern wapens naar Russische grond gebied over te hevelen en een aantal urgente economische stappen aan de orde te stellen. Tijdens zijn verkiezingscam pagne voor het Russische pre sidentschap, eerder dit jaar, verklaarde ex-premier Ryzj- kov in Moskou dat hij bij Gor batsjov regelmatig had gepro testeerd tegen het feit dat de president over net zoveel uit voerende macht beschikte als de ministerraad. Kennelijk richtte Ryzjkov zich met zijn waarschuwing, dat er geen twee organen van de uitvoe rende macht naast elkaar kun nen bestaan, tot dovemans oren, want de president gaat vrolijk door met deze praktij ken. Hoe de machtsverhoudingen binnen de Staatsraad liggen, is vooralsnog een raadsel. Soko lov vindt het een teken aan de wand, dat in de Staatsraad kennelijk geen quorum geldt: de beslissing om de Baltische onafhankelijkheid te erken nen werd genomen door Gor batsjov en slechts drie van de tien republikeinse presidenten. De commentator van 'Kom mersant' sluit niet uit dat de Staatsraad in feite op een tri umviraat zal uitdraaien, be staande uit Gorbatsjov, Jeltsin en Nazarbajev, de respectieve lijke presidenten van de Unie, Rusland en Kazachstan. Het nieuwe parlement, dat als vanouds Opperste Sovjet gaat heten, zal bestaan uit twee ka mers. De eerste behandelt in ternationale overeenkomsten en is belast met controle op de machtsorganen van de Unie. De tweede kamer, de Sovjet van de Unie beslist over zaken als oorlog en vrede, contro leert de overheidsbegroting en neemt van het 2250 leden tel lende Congres van Volksafge vaardigden de bevoegdheid over om de grondwet te wijzi gen. Voor de hele huidige machts structuur geldt overigens, dat het om een tijdelijke regeling gaat. Moskovieten zeggen spot tend dat er in de Sovjetunie niets permanenters bestaat dan tijdelijke regelingen. 'Kommersant' noemt de nieu we staatsinrichting typerend voor Gorbatsjov: het is een sluw juridisch bouwwerk, op getrokken uit alles wat voor het oprapen lag, met naar alle kanten uitstekende balken, maar zonder steunbalken. Intussen blijven mensen, wier voorspelling is uitgekomen dat er een rechtse greep naar de macht dreigde, waarschuwen voor mogelijke nieuwe ellen de. Ex-minister van buiten landse zaken Sjevardnadze verklaarde eerder deze week vooral bang te zijn voor onge controleerd volksoproer. Sje- vardnadzes angst is dat ex- treem-linkse of extreem-recht se krachten op de onvoorspel bare golven van algemene on tevredenheid en chaos de kans zullen grijpen het machtsva cuüm te vullen dat kan ont staan als de huidige leiders door het volk gedwongen wor den het veld te ruimen. Het gevaar bestaat dat de sim- peldenkende meerderheid van de Sovjet-bevolking zal be zwijken voor de verleiding van een harde hand die orde belooft. Frans tien-francstuk tot 1 oktober geldig PARIJS Het oude koper kleurige tien-francstuk is nog maar drie weken geldig als be taalmiddel. Het Franse minis terie van financiën heeft giste ren bekendgemaakt dat de in 1974 uitgegeven munt tot ui terlijk 1 oktober aanstaande kan worden omgewisseld op postkantoren en bij de Banque de France. Het door Mathieu ontworpen geldstuk is al voor een deel vervangen door het niéuwe 'tweekleurige' tien-francstuk dat een koperkleurige rand bevat en een nikkelen hart. De vervangende munt, met daarop het beschermengeltje van de Place de la Bastille, is al sinds drie jaar in omloop. Volgens een woordvoerder van de Parijse Munt is het nieuwe tien-francstuk „meer Europees" dan het oude wat betreft formaat, gewicht (6,5 gram tegen 10 gram) en scho ner in het gebruik. Bovendien is de tweekleurige munt min der gemakkelijk te vervalsen. Naar verluidt zijn momenteel nog 360 miljoen 'oude' tien- francstukken in omloop. Tus sen de drie en vijf procent daarvan zou vals zijn. Vooral in de regio Marseille worden regelmatig partijen nepmun- ten in beslag genomen. Nederlandse vakantiegangers die koperkleurige munten hadden bewaard voor de tol bij volgende vakanties in het zuiden hebben dus drie weken om van hun tien-francstukken af te komen. Tolmachines en ook winkeliers zullen deze na 1 oktober weigeren. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met al gemene stemmen een motie aanvaard, waarin de regering gevraagd wordt een zelfstandi ge diplomatieke post te vesti- fan in een of meer van de drie altische staten, Estland, Let land en Litouwen. De Kamer legt zich daarmee niet neer bij de bezwaren die minister Van den Broek van buitenlandse zaken vorige week tijdens een debat hierover naar voren bracht. Als hoofdbezwaar voerde de bewindsman aan dat zijn ministerie onmogelnk de benodigde fondsen op tafel kon leggen om een ambassade in een van de Baltische staten te vestigen. Hiermee zou ech ter een verkeerd politiek sig naal worden afgegeven, zeker nu Nederland voorzitter van de EG is, zo vonden vrijwel alle fracties. Met de unaniem ondersteunde motie in de hand kan de bewindsman nu wellicht toch nog een vuist maken bij Financiën om het benodigde geld op tafel te krij gen. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" AMSTERDAM De Sov- jetunie heeft de hulp inge roepen van westerse me dia voor het opzetten van lokale radio- en televisies tations. De lokale omroe pen kunnen een belangrij ke rol spelen in het demo cratiseringsproces. „Eén van de lessen die we heb ben geleerd uit de coup is, dat we dringend onafhankelijke bronnen van- informatie nodig hebben. Veel lokale radio- en televiestations maar ook erva ren, kritische journalisten die objectief verslag kunnen uit brengen en nieuws kunnen analyseren. Wij moeten weer leren twijfelen. In een reusach tig land als de Sovjetunie met zoveel verschillende talen en culturen kunnen professionele lokale omroepen daarbij een belangrijke rol spelen. Ómdat zij dicht bij de mensen staan kunnen zij de aanzet geven tot een eerste golf van reacties". In een vurig betoog deed A. Lo- meiko, vertegenwoordiger van de Sovjetunie bij UNESCO, een beroep op de kennis en midde len van Nederlandse omroe pen. Hij vond een gewillig oor in het RAI-congrescentrum, waar de Organisatie van Loka le Omroepen in Nederland (OLON) haar tiende verjaardag vierde. De OLON zegde toe in ternationale samenwerking te zullen stimuleren. In een land waar mensen am per te eten hebben lijken radio en televisie pure luxe, maar dat is volgens Lomeiko en secreta ris-generaal A. Fjortoft van World view International een gröte vergissing. „Mensen le ven niet van brood alleen". Toen de lokale televisie in Keda (India) om politieke rede nen bedreigd werd met slui ting, gingen de mensen uit de omgeving in hongerstaking. Meer dan 50.000 boeren omsin gelden het televisiestation om sluiting door de regering te voorkomen. „Onwetendheid is de grootste vijand van de men selijke ontwikkeling", aldus Fjortoft. Als voorbeeld wees hij op het arme Nepal, dat een to tale omwenteling beleefde na de oprichting van een klein televisiestation in de vallei van Kathmandu. „Door het tonen van de opstanden van de vol keren in Oost-Europa werden de mensen in Kathmandu en andere steden in Nepal geïnspi reerd tot een democratische op stand. En zij slaagden. In april van dit jaar konden de mensen uit Nepal voor het eerst deelne men aan een echte democrati sche verkiezing, een nieuwe grondwet". De kracht van de lokale om roep is volgens Fjortoft dat zij gemaakt wordt vóór en dóór de mensen. „Het recht om te in formeren is even belangrijk als het recht om geïnformeerd te worden". Overtuigd van de rol van loka le media in het democratise ringsproces steunt UNESCO projecten over de gehele we reld. Volgend jaar verschijnen de resultaten van een uitge breid internationaal onderzoek naar de effecten van lokale te levisie en radio. Reclame De OLON zal in Nederland on derzoek gaan verrichten naar de maatschappelijke en econo mische betekenis van lokale omroep. Minister D'Ancona van WVC stelde hiervoor giste ren 150.000 gulden beschikbaar. Speciale aandacht gaat uit naar de gevolgen van de introductie van reclame voor de lokale me dia. Na veel wikken en wegen mogen de dertien regionale omroepen en de 280 lokale sta tions sinds deze week reclame boodschappen uitzenden. Maar het zal nog wel even duren voordat de bakker op de hoek via de radio zijn pandabroodjes aanprijst, want nog geen enkele omroep heeft de benodigde re clamevergunning binnen. Bij het Commissariaat van de Me dia liggen negen aanvragen. Veel regionale stations zijn nog steeds in onderhandeling met de regionale dagbladuitgevers met wie ze de reclame moeten exploiteren. De regeling heeft een tijdelijk karakter. In 1994 volgt een heroverweging. Uit onderzoek van het bureau Market Scan blijkt dat ruim veertig procent van de mensen wel eens naar lokale radio luis tert en 54 procent naar regio nale radio. Bijna de helft van de mensen kijkt wel eens naar lokale televisie. Niet echt regel matig, want het dagbereik voor radio en televisie is niet hoger dan respectievelijk negen en acht procent. Deze puntmutsen waren een opvallend detail tijdens de pijn sentatie van de najaarscollectie van Frans Molenaar. FOTO: A Ingetogen Molenaar geef voorproefje voor Tokyo j, Idoor PIA BARUCH AMSTERDAM Bij presentatie van zijn vijftig coutüre-collectie is de ont werper Frans Molenaar fees telijk gestemd. Binnenkort mag de Amsterdamse coutu rier bij zijn najaarsshow in Tokyo koninklijke belang stelling verwachten. Mis schien heeft dat statiebezoek van koningin Beatrix wel wat te maken met zijn inge togen stijl en sobere kleu renpalet. Toch brengt hij wel kleding waar je je aan kunt hechten. Bijvoorbeeld de zwarte cé- puchontruien gebreid in ger- stekorrelsteek die heel goed staan op zwarte smalle pan talons. Gewone stervelingen hoeven daar gelukkig niet van die puntige lakschoenen en een narrehoed bij te dra gen. En zo'n grote gevoerde zwarte stola met bontrand op een zwart jurkje is ver rassend functioneel. Cape- vormige ruwharige wollen mantels met lange kraag punten, die helemaal omge wikkeld kunnen worden, zien er zeer geheimzinnig uit. Een beetje Margaret Ru therford-look. Maar in knal geel of zandkleur op een rechte minirok van dezelfde stof wordt het weer nadruk kelijk ladylike. Een beige mantel met bijpassende rok en écru-kleurige blouse kan als supertip voor de echte dameslook worden aange merkt. Naast alle draagbare chique van fraai uitgewerkte suède blazerpakken probeert de ontwerper een soort spiegel- beeldlijn door te voeren. Op creatieve wijze maakt hij de eenheid van zijn ontwerpen duidelijk door bijvoorbeeld twee korte jasjes midden voor en middenachter een lengterits mee te geven. Een oor mei met zc i inszelf dredact af. De ier de z uid-Afr bruin en een zwart jcrijzen worden handig doormidfee of c geritst en de twee helfizondag worden snel onderling \?e gewe wisseld en opnieuw aanct. „W kaar gezet. Óf de lange fid vers sen van taille tot zoom! we bla rokken ook voor de spieagenten beeldlijn ontworpen zjlkaar t< blijft de vraag. niek e Heel praktisch zijn tv wijken grijswitte tweedpakken lieke le als het ware uitnodigen mte te reizen. Het jasje heeft fider sti iets afstaande halslijn de Ink wordt gedragen over (vuste p zwarte coltrui. jiroces i Lila, framboos en wijnklOok rige ensembles zijn versi het h< met afslankend werkeiprt gele stiknaden. Voor de zeer jewelds lumineuze vrouw zijn er éor Ink; gante zijden jurken in A-li de oo De zwarte cocktailjurli „Wij zijn met hoekig en rond 6 spotte construeerde figuren geèl geho> coreerd. Als avondkledlu laat wordt een getailleerde zijtioerder bruine robe getoond n gewei kortere rok aan de voorzip onder een driehoekige sleep ikkoorc heeft zijn. V Ifcsamoo igers, a: de achterkant. Zowel halslijn als in de taille» zorgen mooi verwerkte di hoekige vormen voor opvallend accent. Zoals gebruikelijk maa Molenaar ook gisteren w Peil een spektakel van zijn sh< Na het verschijnen van bruid in een lange witte den japon met iets opstaai kraag en een korte sluier hangend van de punt t een grote witte narrel werd de nieuwe kruid geurlijn voor mannen ON geïntroduceerd. Knap jonge mannen droegen eerste, metershoge, fles C 13 over het podium en re - ten hem uit aan de aut i trok- Maarten 't Hart, die schitterend kobaltbla mantelpak als een nogal drukwekkende dame dualistische karakter deze show nog eens ond[9®"L streepte. [n nu naar de Boetuerl Je bent zo jtilJ Jerom Onder de móruh van al dal staal en die reuzenhranen, heDa's andere hoehhè (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Illegale export van grondstof voor gifgas MIDDELBURG De bedrij ven Eldi Chemicals in Krim pen aan den IJssel en Bechem Chemie in Haarlem hebben, wel degelijk zonder vergun ning grondstoffen voor mos terdgas uitgevoerd naar Iran. Zelfs na een inval vorig jaar november, waarbij een grote hoeveelheid chemicaliën in beslag werd genomen, werd nog 300 ton grondstoffen voor gifgas illegaal uitgevoerd naar landen als Irak en Zuid-Afri- ka. Volgens de Middelburgse officier van Justitie mr. Tem pel staat men op het punt het gerechtelijk vooronderzoek te gen de twee bedrijven af te sluiten. Of het tot een rechts zaak komt, wilde hij niet zeg gen. Nu TDK kopen is geld verdienen. Vanaf 1 oktober a.s. wordt op alle onbespeelde cassettebandjes een toe slag geheven. En dat betekent maar één ding: ze worden duurder, 35 cent per uur maar liefst. Dus als je een beetje slim bent, dan sla je nu je TDK D- en AD-casset- tes in. Want zo voordelig als ze nu zijn, worden z jeug- n vijf and- len ich trek- dat zij iirwa- erden e nooit meer. zijn nu ook geschikt voor digitale opnamen. TDK D-90 4-pak, Speelduur 4x11/2 uur. TDK D-60 5-pak. Speelduur 5x1 uur. TDK AD-90 3-pak. Speelduur 3x11/2 uur TDK AD-60 4-pak. Speelduur 4x1 uur. VROOMS DREESM ANN Aanbiedingen geldig Urn zate. september 1991 of zolang der maai iinig te ottent<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4