Aartsbisdom Utrecht houdt benoeming docent KTUU tegen GEESTELIJK LEVEN OPINIE Bisschoppen akkoord met fusie September maand van leven of dood voor El Salvador' Paus steeds meer pro Kroatië COMMENTAAR £eidóe(2owuvnt EeidóeSowumt WOENSDAG 11 SEPTEMBER 191 (dó© Viering twintig jaar oecumene Merenwijk LEIDEN De oecumenische geloofsgemeenschap van de Leidse Merenwijk viert komend weekeinde het feit dat daar twintig jaar geleden met oecu menische vieringen werd begon nen. Komende zaterdag wordt een studie- en ontmoetingsdag gehouden voor de leden van de Algemene Kerkelijke Merenwij- kraad en alle werkgroepen. The ma zal zijn idealen en zorgen op weg naar 2000. Zondag wordt de herdenking afgesloten met een feestelijke liturgische viering in de Regenboogkerk in de Meren- Wie het grappige van de ernst niet zien kan zal ook nooit de ernst van het grappige leren kermen. Koos J. Versteeg „Vaticaan heeft 20 patriottische bisschoppen in China" ROME Paus Johannes Paulus II heeft in het geheim onge veer 20 van de 60 bisschoppen van de niet door het Vaticaan goedgekeurde Patriottische Vereniging van Chinese Katholie ken erkend. Deze bisschoppen maken daardoor deel uit van de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk. Dat heeft pater Guisep- pe Pittau, een der voornaamste adviseurs van de generaal-over- ste van de orde der Jezuïeten, gisteren in Rome gezegd. Er zijn in China ongeveer 60 bisschoppen van de verboden Rooms-Ka- tholieke Kerk en evenzovele van de patriottische vereniging, die in de jaren '50 door de communistische regering na de breuk met het Vaticaan werd opgericht. Behalve de 20 bisschoppen zouden diverse andere leiders van de patriottische vereniging zich in het geheim aan het gezag van de paus hebben onderwor pen. Hun positie is volgens Pittau echter niet geheel duidelijk. Er zijn tachtig jezuïeten in China. In totaal wordt het aantal rooms-katholieken in China op 5 miljoen geschat. Leerstoel christelijk onderwijs opgericht VOORBURG De stichting Leerstoel Christelijk Onder wijs is dinsdag in Voorburg opgericht met als doel het instel len en het instandhouden van een leerstoel christelijk on derwijs aan één van de Nederlandse universiteiten. Het is nog niet bekend aan welke universiteit deze leerstoel geves tigd wordt. Deze bijzondere leerstoel draagt de naam van Hendrik Pier- son, de hervormde predikant die als eerste het voorzitter schap vervulde van de in 1890 opgerichte Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, aldus de stichting. De stichting Leerstoel Christelijk Onderwijs is een initiatief van de besturenraad protestants-christelijk onderwijs, de Protestants-Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) en de Unie School en Evangelie. Om deze leerstoel op te rich ten is al 400 duizend gulden binnengekomen. De leerstoel zal moeten bijdragen aan de wetenschappelijke verdieping van de eigenheid van het christelijk onderwijs. Besturen en docenten in het christelijk onderwijs moeten gaan profiteren van onderwijs en onderzoek van een nog aan te stellen hoogleraar op deze leerstoel. HEEMSTEDE/UTRECHT De leiding van het aartsbisdom Utrecht wei gert vooralsnog een 'nihil obstat' (verklaring van geen bezwaar) te geven voor de benoeming van de katecheet dr. M. van den Berk aan de Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht (KTUU). Dat heeft Van den Berk, op dit moment hoofddocent katechetiek aan de Katho lieke Theologische Hoge school te Amsterdam (KTUA), desgevraagd be vestigd. De KTUU wil Van den Berk benoemen met het 'oog op de fusie met de KTUA die begin volgend jaar haar beslag krijgt. De houding van de leiding van het aartsbisdom houdt hoogst waarschijnlijk verband met de toespraak die Van den Berk vorig jaar september hield bij de bijeenkomst ter gelegen heid van de opheffing van het Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen. Van den Berk le verde daar zware kritiek op de leiding van de Rooms-Katho lieke Kerk. Volgens de docent gaat de kerkleiding ervan uit dat over de geloofsleer niet mag worden gediscussieerd en beschouwt zij de grondhoudin gen die tot werkelijk leren aanzetten, namelijk de ver wondering, de twijfel, de open dialoog als taboe. Naar verluidt verlangt het aartsbisdom van Van den Berk ëen artikel over leergezag en catechese, dat in de Analecta van het bisdom Haarlem moet worden gepubliceerd. Van den Berk wil daarover niets zeg gen. UTRECHT De RK bis schoppen hebben gisteren in gestemd met de fusie van de Katholieke Theologische Uni versiteit te Utrecht (KTUU) en de Katholieke Theologische Universiteit te Amsterdam (KTUA). Volgens de bisschop pen stroken de voorstellen van de besturen van beide univer siteiten met de door hen „uit gezette kaders voor concentra tie van het katholiek weten schappelijk theologisch onder wijs". De bisschoppen besloten in de cember 1989 het aantal katho lieke theologische opleidingen terug te brengen yan vijf naar drie. De opleidingen in Utrecht, Nijmegen en Tilburg zouden blijven bestaan. De Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen en de KTUA zouden moeten fuseren met een van deze opleidingen. Het is de bedoeling dat de fu sie per 1 januari 1992 haar be slag krijgt. De betrokken bis schoppen (van Groningen, Utrecht, Haarlem en Rotter dam) hebben nog niet besloten wanneer zij het Vaticaan om kerkelijke erkenning van de Het besluit van de bisschop- Eenconferentie heeft alleen etrekking op de doctoraalo pleidingen. Voor de niet-doc- torale opleidingen van de KTUA en KTUU zal een werkgroep nog voorstellen doen. Wel staat vast dat voor deze opleidingen geen plaats is binnen de nieuwe universiteit. Minister Ritzen van Onderwijs en Wetenschappen heeft laten weten daar niet voor te voe len. Gebeds- demonstrattie Russische joden leggen voor het gebouw van de Lenin-bibliotheek de gebedsriemen aan bij wijze van protest. Zij willen dat de joodse boeken die na de Russische revolutie in beslag werden genomen aan hun gemeenschap worden teruggegeven. 0 Frank Chikane FOTO: AP Kerken Zuid- Afrika: vredesconferentie moet doorgaan JOHANNESBURG De vredesconferentie van dit weekeinde moet door gaan. Dat is de reactie van de Zuidafrikaanse kerken op het geweld van het af gelopen dagen in de zwar te steden rond Johannes burg, waarbij meer dan 57 mensen de dood hebben gevonden. Verscheidene kerkelijke en politieke leiders hebben gesug gereerd dat het geweld wordt veroorzaakt door personen die de vredesconferentie willen verhinderen. De conferentie, waarvoor het initiatief is geno men door de kerken en zaken lieden, moet alle partijen bij eenbrengen die bij het geweld in de woonoorden betrokken De Zuidafrikaanse bisschop- f>en riepen vorige week de po- itieke leiders in het land op het vredesproces voort te zet ten. Zij drongen er bij de Zuid afrikanen op aan zich ver draagzaamheid aan te leren en de waarde van het leven te respecteren. De secretaris-ge neraal van de bisschoppencon ferentie, Jude Pieterse, wees erop dat er telkens geweldda dige incidenten plaatshebben als een vredesinitiatief is aan gekondigd. „Het lijkt erop dat sommigen vastbesloten zijn vredesinitiatieven te verijde len", aldus Pieterse. De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, dr. Frank Chikane, die behoort tot het organisatieco mité van de conferentie, was het daarmee eens. Hij pleitte ervoor dat de regering en de politie in het openbaar een einde maken aan speculaties dat zij bij het geweld betrok ken zijn. ANC-leider Nelson Mandela steunde dit voorstel en uitte evenals andere politie ke leiders zijn vastbesloten heid komende zaterdag een overeenkomst te tekenen. VV DEN HAAG „Septem ber 1991 wordt een histo rische maand voor El Sal vador. Er zal beslist wor den over leven en dood. Wanneer de onderhande lingen in New York tus sen de verzetsbeweging FMLN en de regering sla gen en de Amerikanen de militaire hulp aan het le ger stoppen, zal een be langrijke stap naar vrede worden gezet. Lukt dat niet, dan zal de dodelijke oorlog blijven doorgaan". Dit zegt Salvador Antonio Ibarra Turcios, directeur van het mensenrechtenbureau van de Lutherse Kerk in El Salva dor, die deze week ons land bezoekt. Hij probeert onder meer Nederlandse politici, kerken en mensenrechtenor ganisaties te interesseren voor de actie die de vredesbeweging en de kerken in El Salvador hebben georganiseerd. Zij heb ben kerken en organisaties in de Verenigde Staten opgeroe pen tot gebed, vasten en nachtwakes, zolang het Ame rikaanse congres debatteert over de militaire steun aan El Salvador. „Het Salvadoraanse leger zou ernstig verzwakt zijn zonder de Amerikaanse militaire steun. Als die ophoudt, zal het machtige leger tot vredeson derhandelingen worden ge dwongen. De regering kan dat niet, want die is een marionet van het leger", aldus Ibarra Turcios. Tegenstanders zeggen dat het stopzetten van de militaire hulp de linkse verzetsbewe ging FMLN in de kaart speelt. „Het FMLN is, onder meer door de ontwikkelingen in Oost-Europa, niet meer zo ideologisch als in het begin. Het is dichter bij onze idealen voor gerechtigheid en vrijheid komen te staan". De Lutherse Kerk is volgens Ibarra Turcios in de eerste plaats een kerk voor het volk. De kerk heeft 50.000 leden, voornamelijk boeren en arbei ders. De kerk wil geen politie ke macht uitoefenen, maar wel mensen bemoedigen om tegen onrecht en onderdruk king te strijden en de massa moorden en martelingen in El Salvador aan de kaak te stel len. De schendingen van de men senrechten zijn de laatste tijd enörm toegenomen. Doodses kaders zijn in het hele land aktief. Dit blijkt onder meer uit de beestachtige moord op vakbondsleider Martin Ayala. De lutherse bisschop Medardo Gomez werd met de dood be dreigd, waarna hij enige tijd het land verliet. Ook de mede werkers van het mensenrech tenbureau van de Lutherse Kerk hebben' regelmatig te maken met intimidatie. „Wij worden bedreigd, op straat ge volgd en in de gevangenis ge worpen", aldus de directeur van het mensenrechtenbureau. Stopzetting De kerkelijke organisaties hebben bij minister Van den Broe,k van buitenlandse zaken ervoor gepleit dat de Ameri kaanse militaire hulp aan El Salvador wordt voorzitter van de EG moet de Nederlandse regering initiatie ven nemen zodat de Europese Gemeenschap hiertoe druk op de Verenigde Staten uitoefent. Eind september komt in het Amerikaanse Congres een wetsvoorstel over voor stopzet ting van de militaire hulp aan de orde. Volgens de brief van Midden Amerika Koördinatie, een sa menwerkingsverband van kerkelijke organisaties op het gebied van Midden-Amerika, betekent voortzetting van de militaire hulp steun voor het leger in El Salvador. Dit heeft een negatief effect op de on derhandelingen tussen de Sal vadoraanse president Alfredo Cristiani en de verzetsbewe ging FMNL, die op 16 septem ber in New York beginnen. De onderhandelingen zijn een initiatief van secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. Het is voor het eerst is dat de Sal vadoraanse president bij de onderhandelingen aanwezig is. De regering Bush maakte in juni bekend dat de VS van plan was 21 miljoen dollar (42 miljoen gulden) voor militaire hulp aan El Salvador te beste den. Het geld zou voorname lijk worden gebruikt voor het aankopen van voedsel, medi cijnen, kleding en reserve-on derdelen van vrachtwagens en vliegtuigen. De hulp maakt onderdeel uit van een hulppakket ter waar de van 42,5 miljoen dollar (85 miljoen gulden), dat het Con gres heeft bevroren. Een be langrijke reden hiervoor is dat de Salvadoraanse regering geen haast maakt met een on derzoek naar de moord op zes Jezuïeten in 1989. Een kolonel, drie luitenants en vijf soldaten worden van deze moord verdacht. Op 20 sep tember zal de rechtbank een uitspraak doen. Volgens Salva dor Antonio Ibarra Turcios, directeur van het mensenrech tenbureau van de Lutherse Kerk in El Salvador, zullen de militairen worden veroor deeld. „Maar zodra de V.S. mi litaire hulp toezegt, krijgen de militairen amnestie en gaan ze vrij uit." Strijd in Kroatië. Leden van de Kroatische garde patrouilleren in de bergen ten westen van Zagreb die zij nog steeds onder con trole hebben. FOTO: AP VATICAANSTAD Het was toeval dat Serviërs zondag bij de nuntiatuur in Belgrado demonstreer den tegen de steun van het Vaticaan aan het „ne- ofascisme" in Kroatië op hetzelfde moment dat paus Johannes Paulus II in het Noorditaliaanse Vi- cenza pleitte voor het recht op onafhankelijk heid van Kroatië. Maar net als vele waarnemers was het de demonstranten die leuzen met zich meedroegen als 'Vaticaan, staat van de dui vel', niet ontgaan dat het Vati caan de laatste weken zijn voorzichtige houding heeft la ten varen en steeds openlijker partij kiest voor het groten deels rooms-katholieke Kroa tië. Bij het begin van de crisis her innerde de paus in zijn diverse pleidooien voor vrede in Joe goslavië aan het recht op zelf beschikking van de volkeren, dat in de akkoorden van Hel sinki is verankerd. Zondag had de paus het voor het eerst over „het recht van de volke ren van Joegoslavië hun eigen toekomst te kiezen" Hij greep de akkoorden van Helsinki nu aan om de Serviërs - overigens zonder ze bij naam te noemen - te beschuldigen van schen ding van „de geest van inter nationale overeenkomsten", die Joegoslavië heeft onderte kend en waarin geweld als middel om conflicten op te los sen uitdrukkelijk wordt afge wezen. Aan het begin van de crisis probeerde het Vaticaan de in druk te vermijden dat het ach ter de in grote meerderheid rooms-katholieke Slovenen en Kroaten stond. De paus sprak diplomatiek van de „volkeren van Joegoslavië" en riep alle partijen in het conflict op te stoppen met het geweld. Pas tijdens zijn bezoek aan Hongarije vorige maand nam de paus voor het eerst tot ver rassing van vele waarnemers een duidelijker standpunt in. Na een gesprek met de aarts bisschop van Zagreb, kardi naal Franjo Kuharic, in Pees aan de grens met Kroatië riep hij de internationale gemeen schap op Kroatië te steunen. De paus maakte ook duidelijk zo snel mogelijk naar de deel republiek te willen reizen. Zondag veroordeelde de paus het gebruik van „zware wa pens" in Kroatië en de ver woesting van huizen en ker ken. Ook gewaagde hij van de offers die de talrijke vluchte lingen in Kroatië moeten brengen.„Wij zien nu conflic ten zich afspelen waarvan wij Wethouders hebben gelij Het heeft er de schijn van dat het kabinet alle moeit om de achterban van de PvdA nog woedender te makee het slechte nieuws over de wao, de ziektewet, de kopjJ en de wachtgelden blijkt nu de sociale vernieuwing beurt. Zelfs dit beleidsonderdeel, ooit de reden van he staan van het kabinet-Lubbers/Kok genoemd, dreig di slachtoffer te worden van de door minister Kok van ciën geëiste bezuinigingen. Terecht dat 194 wethoudeij^ zich hebben verenigd in het actiecomité 'Wij zetten hier fel tegen protesteren. SOCIALE vernieuwing is gelukkig meer dan alleen eei ze gebleken. In tal van gemeenten zijn, vooral dank inspanningen van 'bulldozer' Jan Schaefer, zeer nuttigt jecten van start gegaan. Minister Ien Dales werd vorige in Brandpunts Politiek Café niet moe dit te onderstr Het is stijlloos dat deze zelfde bewindsvrouw, naar nu al eerder akkoord was gegaan met plannen om een projecten de nek om te draaien. Temeer omdat het k; de gemeenten plechtig had beloofd de sociale verniel bij de bezuinigingen buiten schot te laten. Het is te hopt de open brief van de 194 wethouders ertoe leidt dat de ring gaat beseffen dat beloften schuld maken. Zonodig de Tweede Kamer daar maar een stevig handje bij helt Druk VS op Israël De drie achtereenvolgende reizen van de Amerikaan: nister van Buitenlandse Zaken James Baker door het den-Oosten om het vredesproces opnieuw op gang te ken, zijn uitgelopen op een compleet fiasco. Baker stui het onverbiddelijke 'nee' van de Israëlische regerin Amerikaanse president George Bush heeft Israël daaro de financiële duimschroeven aangezet. Hij heeft althai Congres voorgesteld de Amerikaanse garantie voor et ïmissie alf hoo HEN A; nissie E igen waa over d week v zal op 6 en. Dat 1 gistera zitting n; lie ene gehouc jen aanl verklaa op voori eid gebt 1 en op tl Een zit slag nen Jse m< ledeen lljfEGEN rrijder zijn wei t voor a vanaf iland z: 1de dat onder b gedwo: Ierland is van ning van tien miljard dollar aan Israël met vier maandjmotor te stellen. Israel heeft het geld hard nodig voor de ves van tienduizenden joodse immigranten uit Ethiopië Sovjetunie. Iers nie rmorgei BUSH, die te maken heeft met een sterke pro-Israëj melde lobby in het parlement, wil zich absoluut niet onttr(.8ena0n aan wat in Israël genoemd wordt de 'morele verplichtin' de VS om de Sovjet-joden te helpen'. Dat blijkt wel u10torrijc feit, dat hij gisteren tegen enkele vooraanstaande senï fte ged; heeft gezegd dat Israël gecompenseerd zal worden voefsen bij uitstel van de garantie. Waaruit de compensatie zal b< vertelde hij er niet bij. omdat 1 ïotel Ai Volgen reden HET is duidelijk dat het de bedoeling van Bush is om verhaal te laten voelen wat er in de toekomst nog verder aan druk zou kunnen uitgeoefend worden als Israël halss blijft weigeren de Amerikaanse inspanningen voor het ken van een compromis-vrede in het Midden-Oosten t« cotten. De VS-regering kan het de Arabische regeringe mers moeilijk verkopen dat zij enerzijds met stromen g< vestiging van de joodse immigranten in bezet Palestiji bied helpt bekostigen en anderzijds zegt als 'onafhank bemiddelaar' te willen optreden om de vrede nader brengen. A Der tief o1 -voor BOSC] rtogenb zich gi voorstel itgesprc rste afd (ich posi In, die - - Tweed* bedoeld zijn voor de hervestiging van de joodse immigr^tiaat in bezet Palestijns gebied. Maar dat betekent dat de Pa^ Van h nen hun land ontnomen wordt. De Palestijnen die zid met 34 vragen waarom het Westen zich wel druk maakt ovpnomen rechten van de joodse mensen in de Sovjetunie, maa£ ^erde niet bekommert om de rechten van de Palestijnse menswte get. de bezette gebieden, hebben het gelijk aan hun kant. Ie 0ploss den stromen uit alle windstreken toe naar hun 'vadefogenaai Israël, de Palestijnen worden integendeel verstrooid ovllen. vier windstreken. Dat kan en mag niet zo blijven vou rend ien li< hoopten dat zij zich nooit in Europa zouden herhalen", zei de paus. Zijn duidelijke woorden zijn misschien geba seerd op informatie van de Kroatische bisschoppen vol gens wie ongeveer vijftig ker ken zijn verwoest. Bovendien zouden veel geestelijken op de vlucht zijn gejaagd. Deze week vergadert de raad van Europese bisschoppencon ferenties in Milaan over de si tuatie in Joegoslavië. Mis schien zal de raad, zoals voor zitter kardinaal Carlo Maria Martini al heeft laten door schemeren, zijn bereidheid uit spreken te bemiddelen tussen de „Kroatische en Servische broeders". Maar gezien de steeds duidelijker standpunten van het Vaticaan is het zeer de vraag, of de Serviërs vooraan staande figuren binnen de Rooms-Katholieke Kerk nog als neutrale bemiddelaars aan vaarden. De verhouding tussen Joego slavië en het Vaticaan wordt al jaren belast door de conflic ten tussen de bevolkingsgroe pen. Hoewel Joegoslavië in 1966 het eerste communisti sche land in Oost-Europa was dat diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan aanging, is een bezoek van de paus, waar al tien jaar over wordt gespro ken, nog altijd niet tot stand gekomen. ireidi Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 -122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 -144 047): R. Kleijn (chef), M HAA( rodam in E in uitg< van >uders de pit Noor van d€ rganisa iet gei prate lat op n Herpen (chef), F. Buurman, en op Voo: ïatste e plani ;te dire tad F. waarde :ieel 1 iroda'm Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piët. iële CO) Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. ijdelijki Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. is. Voo Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de E B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwman: Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: Sport Leiden e.o, (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstei E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Vers1 e Stichting Pi dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Atheni R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Ri B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moski (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrade?1 (Bonn), J. Wijnen (Brussel). de Stichting Pers Unie de exclusieve vert; De Leidse Courant heeft als lid v£ publicatierechten van The Times M. de Cocq i The Sunday Times of London. Vertaalste n 08.30 tot 17.00 u n 18 00 tot 19.00 u Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 'jMet h voor D ken da verdw van E loord ga; le milj n. Bel ehever SPE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2