c Kerkstraatbewoners irotesteren tegen 3cd erven uitzicht w li „Politie laks en gemeente voert een doofpot-beleid'" Gevers Deynootschool viert jubileum met grote reünie DUIN- EN BOLLENSTREEK EcktócGoivuMit WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 gtflóf COMMISSIE TOERISME: Onderzoek naar tekort VVV Noordwijk moet snel af zijn NOORDWIJK De werkgroep die het financiële tekort bij de Noord - wijkse VVV onderzoekt, moet snel met een rapport komen. Leden van de commissie voor toerisme, econo mische zaken en financiën drongen gisteravond aan op haast. A, Ouwehand (Groen Links) trok de onpartijdigheid van de werk groep in twijfel. Hij wees er op dat de werkgroep door de VVV zelf in het leven is geroepen. In de groep zitten ambtenaren van de gemeente, vertegenwoordigers van de Noord- wijkse Ondernemingsvereniging en VVV-directeur M. van der Jagt. Ouwehand wil dat ook een verte genwoordiger van de logiesver- strekkers een zetel krijgt. Volgens Ouwehand zou dit een eerste aanzet kunnen zijn tot een betere relatie tussen VVV en losgiesverstrekkers. Zoals bekend leven beide partijen met elkaar in onmin. Wethouder P.J. Barnhoorn gaf een korte toelichting op het tekort van 325.000 gulden. Hiervan zou 160.000 gulden er bij de promotie van de badplaats zijn ingeschoten en nog eens 165.000 gulden aan personeels- en kantoorkosten. Verder waren de bijdragen uit de kring van de on dernemers aanzienlijk minder dan Negentig paarden op Valkenburgse markt Idoor JOH. IMTHORN verwacht. Ook de inkomsten uit de toeristenbelasting vielen tegen. Over de wensen van het college liet wethouder Barnhoorn geen twijfel bestaan. Men wil van de VVV een meerjarenbeleid zien in combinatie met een meerjarenbegroting. De wethouder drong er bij de raads: commissie op aan het advies van de werkgroep af te wachten. Voor dit jaar verwacht Barnhoorn geen pro blemen. Van Eyken (VVD) drong aan op spoed bij het onderzoek van de werkgroep. Vermey (Noordwijks Belang) betrok in zijn betoog de be stuurlijke en organisatorische aspec ten om de VVV gezond te maken. VALKENBURG De aanvoer van paarden op de Valkenburgse paarden markt blijft iets achter bij vorig jaar. Vanmorgen wa ren negentig paarden aan gevoerd. Vorig jaar waren dat er tien meer. Toch valt het aantal paar den de ingewijden mee. Af gelopen zaterdag in Vlaar- dingen stonden maar twaalf paarden aan de lijn. Ook op de Rijnsburgse paardenmarkt eerder dit jaar viel de aanvoer met zeventig paarden wat te gen. Volgens kenners is de handel in verband met het geringe aanbod dit jaar zeer duur. De Paardenmarktweek is overigens al op volle toe ren. De verschillende eve nementen trekken veel toeschouwers. Zo stroomde het Dorpshuisplein vol voor de minitaptoe waar aan drie korpsen meede den. Ook op het kermister rein op het Castellumplein was er sprake van een ge zellige drukte. Net als ieder jaar zijn de Valkenburgse straten fees telijk versierd. Vooral 's a- vonds is het de moeite waard om even een kijkje te nemen in het Rijndorp. Een dezer dagen gaat een jury uitmaken welke van de actieve buurtbewoners Aan het Paard en Tilburg deden 33 duo's mee. De combinatie van Groningen uit Nieuw Vennep ging met de wisselbeker strij ken. Ook het traditionele jaarlijkse tennistoernooi trok zoals gebruikelijk veel belangstelling. Hier waren de winnaars Jaap Hoekstra en Arjan van Wijngaarden en Tom en Peter Schrum. Ombudsman pleit Katwijks politie gedeeltelijk vrij KATWIJK De Nationale ombudsman, M. Oosting, oordeel dat de Katwijkse gemeentepolitie niet buitei boekje is gegaan bij de arrestatie in augustus 1989 v« Katwijker. Wel noemt hij het feit dat de Katwijker tijd geboeid is opgesloten in een politiecel „onbehor De ombudsman had zich op verzoek van de Katwijkf de kwestie gebogen. Volgens de man had de politie o1 tig veel geweld gebruikt bij zijn arrestatie, waardoor wond was geraakt. Ook zou hem niet verteld zijn hij gearresteerd werd. Volgens de politie was het van enig geweld onvermijdelijk omdat de man zich tegen de arrestatie en hij zich „recalcitrant" gedroej zou de verdachte wel degelijk de reden van zijn arri overtreding van de Wegenverkeerswet, zijn medegi Omdat de Katwijker aangeschoten was zou hij die m ling mogelijk gemist kunnen hebben, aldus de politii geluidsinstallatie en omstanders zouden daarbij voo „enigszins chaotische situatie" hebben gezorgd. HOELANG NOG.^ NOORDWIJKERHOUT Bewoners van de Noordwijkerhoutse Kerk straat zijn boos op de ge meente en de firma Noor- lander, omdat voor hun woning een groot aantal betonnen mallen voor tunnelbekisting zijn ge plaatst die hun uitzicht bederven. De bewoners hebben een spandoek met de tekst „Mooi hè! Hoe lang nog" aan de mallen bevestigd om van hun on genoegen blijk te geven. De mallen, die gebruikt zullen gaan worden bij de bouw van woningen in het kader van het plan Mossenest, zijn enige we ken geleden door de firma Noorlander uit Leiderdorp op een stuk grond voor het huis var} de bewoners gedeponeerd. „Onbegrijpelijk", aldus de be woners, „omdat pas in het voorjaar met de bouw van de eerste woningen begonnen zal worden. Bovendien is het niet de bedoeling dat de eerste Mossennestwoningen op de be wuste locatie gebouwd gaan worden. Intussen liggen die kolossen wel voor onze deur". A. de Boer, directeur gemeen tewerken van de gemeente, kan zich de onvrede van de Kerkstraatbewoners wel voor stellen. Hij meent dat de die pere oorzaak is gelegen in het feit dat straks op de betreffen de locatie huizen gebouwd zul len gaan worden in het kader van het Mossennestplan. „Het is natuurlijk niet leuk als je al tijd een vrij uitzicht hebt ge had en er huizen gebouwd gaan worden, waardoor dat verdwijnt. Maar nieuw is het niet. De eerste bouwplannen dateren al van 1979", aldus De Boer. Niet reëel Dat Noorlander de mallen nu al op de bouwlocatie heeft ge zet is volgens de directeur ge meentewerken ook niet tegen de regels. „Noorlander heeft het volste recht zijn mallen te Elaatsen waar ze nu staan. Het edrijf heeft ze gebruikt bij de bouw van woningen in Voor hout en brengt ze nu volgens afspraak naar de volgende klus. Die mallen moeten ten slotte ergens liggen. De bezwa ren van de bewoners zijn daarom ook niet reëel", meent De Boer. Ook directeur C. Vis van de firma Noorlander wijst erop dat het niet ongebruikelijk is dat de tunnelbekisting voor ze ergens in het midden van we met de transportwagens al- Met de bouw van de eerste een bouwproject begint alvast het terrein neergezet. Dat kon leen tot de rand kunnen ko- woningen zal overigens al in wordt klaargezet. „Die dingen in Noordwijkerhout echter nog men. Zodra we ze kunnen ver- januari worden begonnen, al- gaan van bouw project naar niet, omdat het terrein nog plaatsen zullen we dat echter dus Vis. In mei moeten de be- bouwproject. Meestal worden niet bouwrijp is gemaakt en doen", belooft Vis. gane grondvloeren gereed zijn. BEWONERS VAN FREDERIKSOORD: De Gevers Deynootschool is al 125 jaar op dezelfde plaats gevestigd. I FOTO: MILAN KONVALINKA VOORSCHOTEN Met een grote reünie wordt op zaterdag 5 oktober het 125-jarig bestaan van de Gevers Deynootschool ge vierd. Het bijzondere is dat deze school een van de eerste christelijke scho len van Nederland was en dat de huidige school nog steeds gevestigd is in het zelfde gebouw, dat alleen intern enige wijzigingen heeft ondergaan. De scheiding van Kerk en Staat zorgde voor de nieuwe onderwijswet van J.J.L. van Brugghen in 1860. Daarin werd bepaald dat op de staats scholen geen godsdienstonder richt meer gegeven zou wor den. De christelijke minister kon niet anders. Dat was voor een orthodoxe groep christe nen aanleiding tot oprichting van de landelijke vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Die groep christenen verenigd in de Evangelisatiebewegingen was van mening dat de christelijke minister met zijn wet de open bare school gemaakt had tot een school „Waarheen geen christenen zijn kinderen meer zenden kon, omdat de zoge noemde onzijdigheid zich op lost in de meest verderfelijke éénzijdigheid ten behoeve van het ongeloof". Modernistisch In Voorschoten kwam in die tijd een groep christenen al bijeen buiten de Dorpskerk omdat die groep de Vader- landsche Kerk (thans Neder lands Hervormde Kerk) te modernistisch vond. De domi nee werd aangesteld door de kasteelheer en die dominee was te vrijzinnig. Onder die Voorschotense verontruste christenen bevond zich ook freule M.A.W.E. Gevers Dey- noot. Zij woonde in het Veur- sche-eind van Voorschoten. Met eigen middelen liet zij een schooltje bouwen tegenover de Dorpskerk, de Christelijke Be- waar-, Naai- en Breischool. De school werd tevens gebruikt voor de diensten van de afge scheiden groep en ze vormde een Evangalisatiebeweging. In 1865 werd besloten ook een eigen lagere school te stichten Er werd een collecte gehouden tijdens een zondagse dienst. Die bracht slechts een bedrag van 3,87 op. Duidelijk waren de notabelen van de Evangeli- satiegroep niet in de dienst aanwezig. Terwijl iedereen meende dat alleen een wonder nog de bouw van een school mogelijk zou maken, kwam dat wonder in de vorm van ju welen met een taxatiewaarde van f 2.545.-, afkomstig van de freule Gevers Deynoot, die in middels in Oostbosch in Veur was gaan wonen. De directeur van de Zilverfabriek, J.M. van Kempen, ook een lid van de Evangelisatiebeweging, was bereid de juwelen voor de taxatiewaarde te kopen en schonk zelf ook nog een be drag van 400,-. De bekende christelijke voorman Groen van Prinsterer gaf ook f 400,- en toen kon er gebouwd wor den. De freule had nog eigen grond naast de christelijke be waarschool en zij gaf die in „bruikleen". Zo lang de grond bestemd zou zijn voor het ge ven van christelijk onderricht was de grond eigendom van de christelijke school. Toen kon de kasteelheer en de horige burgemeester de bouw niet meer tegenhouden en pre - cies tegenover de Vaderland- sche Kerk, de Dorpskerk, kwam de christelijke lagere school met een woning voor de bovenmeester. Kerkelijk be zien kwam het allemaal weer aardig goed tussen de leden van de dorpskerk en de Evan- Bijbel Veertig jaar bleef de christelij ke school met de naam: „School met den Bijbel" de enige bijzondere school in Voorschoten. Eerst in 1907 stichtte de r.k. kerk eigen scholen. De christelijke school maakte een grote bloei door. In 1966 werd het eeuwfeest gevierd en toen werd de school vernoemd naar de stichteres en heet sinds die tijd „Gevers Deynootschool". De school was jarenlang de groot ste school van Voorschoten omdat o.a. de kinderen van het kindertehuis Nieuw Voor dorp daar hun onderricht kre gen. Thans is het nog de enige school in het oude centrum van Voorschoten. Het gebouw staat in de winkelstraat, de Schoolstraat. De bewaarschool en de woning van het school hoofd zijn afgebroken, maar de p.c. schoolvereniging Voor schoten houdt nog steeds de oudste bijzondere school van Voorschoten in stand. Het leerlingenaantal -schommelt rond de 100 jongens en meis jes. Verdwenen zijn de hoge hekken die vroeger iedere school afscheidden van de om geving. Het gebouw aan de buitenzijde is verder vrijwel ongewijzigd. Het interieur is gemoderniseerd, maar toch is er nog een stukje sfeer van vroeger gebléven; de geur van hooi, klompen en regencaes. Vanuit het hele land komen de reünisten naar Voorscho ten. Nog even napraten en de leerlingen van nu proberen door middel van een musical het leven van toen weer te ge ven. In 125 jaar is het onder richt drastisch veranderd, maar het gebouw van toen staat er nog en dat willen ve len toch weer een keer zien en betreden. RIJNSBURG Woeden de bewoners van de wijk Frederiksoord hebben gis- teren op een hoorzitting kenbaar gemaakt dat er iets moet gebeuren aan de grote overlast in hun wijk. Zij uitten een eindeloze stroom klachten over ge luidsoverlast, vernielingen en intimidatie. De politie werd laks optreden ver weten en het gemeentebe stuur werd beschuldigd van een doofpot-beleid. Op deze hoorzitting waren naast een groot aantal ge meenteraadsleden, ook burge meester F. Jonkman, wethou der W. Glasbergen, G. Spie renburg van de woningbouw vereniging Spinoza, medewer kers van het bureau Halt en C. Maat, commandant van de po litie Rijnsburg aanwezig. Burgemeester Jonkman zei blij te zijn met het feit, dat alle klachten over de leefbaarheid in de wijk nu eindelijk duide lijk haar voren werden ge bracht. Hij deed de aanwezi gen echter geen toezeggingen over een pasklare oplossing voor de problemen. Wel zei Jonkman met de diverse in stanties overleg te willen pler gen en over twee maanden een evaluatiegesprek met de bewoners van de wijk te wil len hebben. „Tot die tijd zal er aan een aantal problemen in de wijk hard gewerkt moeten worden", aldus Jonkman. De gemeente heeft al een plan klaar liggen om het probleem gebied rond de skateboard- baan anders in te gaan richten om het zo onaantrekkelijker voor vandalen te maken. De skateboardbaan zelf zal naar alle waarschijnlijkheid ver dwijnen. Intimidaties Ruim twee jaar geleden na men de problemen in de wijk Frederiksoord ongekende pro porties aan. De skateboard- baan en de daarbij gelegen winkelgalerij werden verza melpunt voor grote groepen jongeren, die al dan niet onder de invloed van alcohol en soft drugs, zich schuldig maakten aan vernielingen en intimida ties. Intimidaties die blijkbaar zo sterk zijn, dat de meeste be woners die gisteravond het woord namen anoniem wen sten te blijven, uit angst voor eventuele represailles. De problemen in de wijk blij ven echter niet alleen beperkt tot jongeren. Ook een, in Rijnsburg als zeer a-sociaal be kend staande, familie wordt Burgemeester Jonkman: Geen toezeggingen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE als boosdoener aangewezen. Deze familie is er vooral de oorzaak vgn, dat het kwik in de wijk tot het kookpunt stijgt. .Enkele bewoners hebben gis teravond dan ook duidelijke dreigementen aan het adres van dit, overigens niet op de hoorzitting aanwezige gezin, geuit. Wat betreft de problematiek rond deze familie, deden bur gemeester Jonkman en Spie renburg enkele toezeggingen. Er zal met de bewoners die de meeste last van hen ondervin den gesproken wordén over een eventuele oplossing. De wijkbewoners op hun beurt, lieten weten geen heil meer te zien in een gesprek, maar eis ten een daadwerkelijke oplos sing. Desnoods een verwijde ring van het gezin uit de wijk. Daden Wat betreft de problematiek van het vandalisme in de wijk, lieten de bewoners een al even duidelijke boodschap horen. „Geen woorden, maar daden. Het gemeentebestuur en de politie zijn al lang genoeg op de hoogte van onze proble men", waren de meest gehoor de reacties gisteravond. Eén bewoner stelde zelfs voor, om indien er geen snelle oplossing voor de problemen komt, de gemeente en woningbouwver eniging Spinoza te treffen door het nemen van maatregelen in de vorm van sancties. Sancties, die zouden, kunnen bestaan uit het niet of gedeeltelijk voldoen van de huur of weigering van bepaalde gemeentelijke belas tingen. Hij oogstte grote bijval met dit voorstel. Daarnaast werd er door de wijkbewoners voorgesteld om een werkgroep in te stellen, die mee zal hel pen aan de aanpak van de pro blemen. Politie De politie moest het gisteren ook ontgelden. Het uitermate slecht bereikbaar zijn van de politie 's nachts, is een grote grief van de wijkbewoners. Rijnsburg beschikt over een Onenigheid oil conciërge voo| Katwijks jongerencentr KATWIJK De stichti| heer Accommodatie (BAK) wil een conciërgB nemen voor het nieuwe g rencentrum duinseweg. Hardrockcel Scum is de enige huurdi het gebouw. De Katwijk] litieke fracties zijn het I oneens over het antwoil de vraag wie het salaris f congiërge moest betalen» De Stichting BAK kan f heerder niet zelf betalen wege tegenvallende bariB sten van huurder Scurr vereniging heeft bovB minder vrijwilligers da® wacht die de taak van 1 der kunnen vervullenl gens wethouder A.C. Ba" moet de gemeente de v|j conciërge gulden voor 1992 betalen Willem subsidie volgend jaar op ice. bekijken. Hij heeft voor dat de stichting no goed inzicht heeft komsten en uitgaven vo pas gebouwd centrum, gehoopt dat het beheei vrijwilligers „geregeld worden. We moeten v men dat een gemeenteg^ vroegtijdig verloedert". Alleen Groen Links steijf collegevoorstel, bleek avond tijdens een verga van de commissie welzi)( kleine rechtse partijen tegen. Het meest gehoor- gument was dat als Bi j subsidie krijgt, ook ande 1 or TER KL dermate klein politieapparaat, dat het bureau 's nachts onbe mand is. Na het draaien van bureaunummer wordt men -dan doorverbonden naar een centrale meldpost. De mentaliteit van de politie van Rijnsburg, is volgens de wijkbewoners uitermate ver beneden peil. „Als je belt, staan ze je niet eens meer fat soenlijk te woord, of er wordt beloofd dat ze zullen komen kijken en dan komen ze ge woon niet opdagen", aldus een van de wijkbewoners. Volgens hem is het voorstelbaar, dat de politie er geen heil meer in ziet, om na ieder telefoontje uit de wijk te komen. „Maar waarom wordt dat dan niet ge woon gezegd?" Groepscommandant Maat nam deze beschuldigingen aan het adres van de politie uitermate hoog op. Hij gaf toe, dat er met de publicatie van het nummer waarop de politie 's nachts be reikbaar is, één en ander mis gegaan is. Verder zei Maat, dat wanneer wijkbewoners daad werkelijk klachten hebben over het optreden van de poli tie, men ten alle tijde hem of burgemeester Jonkman aan sprakelijk mag stellen. Maat: „De mate waarin wij klachten binnenkrijgen bepaalt immers voor een groot deel het func tioneren van de politie". Harde aanpak Ook een aantal positieve gelui den waren te horen tijdens deze hoorzitting. Zo liet een wijkbewoner weten bijzonder ingenomen te zijn met de har dere aanpak van de politie, sinds een zestal weken, van de jongeren. Deze aanpak is het gevolg van een treffen tussen een groep van circa veertig jongeren en de politie in au gustus. Er is na schermutselin gen toen, zelfs een arrestatie van één van de jongeren ge weest. Tevens droegen de wijkbewo ners een aantal suggesties voor de politie aan, zodat deze de jongeren nog beter aan kan pakken. Enkele van deze sug gesties waren vooral bedoeld, om blunders die door de poli tie in het verleden gemaakt zijn, te voorkomen, zoals het aanzetten van de sirene van de politieauto om daarna de jon geren in de kraag te kunnen grijpen. Een bewoner: „Zelfs een kind snapt, dat als je na een melding er met gillende sirenes aan komt rijden, de vo gels al weer lang gevlogen zijn". Ook werd er door de wijkbewoners gepleit voor meer surveillance van de poli tie te fiets, per voet of op een motor. Wat dat laatste betreft, zei burgemeester Jonkman al gesprekken te hebben gevoerd met de gemeente Katwijk, om van hun motorpolitie gebruik te mogen maken. LRMOI SUUMU1C U UA diiul TSjpJp stanties om zo'n tegelirr len vragen. „BAK spee -ïnteri spelletje met ons. De w als der had meer rug^erikaa moeten hebben. Vanuitjn instellingen zullen dLrlmill aanvragen binnenkome zijn bijzonder bang v< precedentwerking", aid Club RPF-raadslid H. Bakk<;ekort overige fracties in de co er val sie, CDA en PvdA, staa(.aan c afwijzend tegenover he stellen van een cor maar willen eerst meer in de financiële kant zaak. D. Graaff (PvdA financiële onderbo deugt niet: er is door BAj bewust geprobeerd eer tende dekking Waar is het misgegaa 3 om *d twee fracties onthieldel er}ancjs van stemming. Weti)e Berkheij beloofde sneb 'iclass een betere onderbouwL War rtien igen l RPF wil kiesverenEES VAI oprichten in Noon NOORDWIJK De R t torische Politieke (RPF) wil een kiesverea, oprichten in Noordwijlu gens de beoogde voc J. van der Most is uit 1 tal stemmen voor de de badplaats gebleken c de ro plaatselijke kiesveri in is. De RPF [DEN tweec ïlings aden JA.C'79 Sn ha ger raadsverkiezingen zoeken bij de GPV of „Ook een gedachtenwi met deze partijen woi prijs gesteld", aldus Vij; Most. De oprichtingsve ring zal plaats vinden o dag 24 september. I Buurthuis, Hoofdstraat dan ondermeer ges worden door het Kat h RPF-raadslid J. ten Hov imerb de wa ;punt< Noc van i teg< g d kan rftwijksi Iwijk ijjde eei r de Golf van inbraken 5R - K af de i >y. Hel WARMOND Een inbraken heeft vannacl mond overspoeld. Bij de kwamen vanochtend meldingen binnen van ken bij bedrijven. Uit e gerij aan de Herenweg inbrekers circa 3000 weggenomen. Voorts is gebroken in een gar melkwinkel en een briek aan de Dorpsstraa ochtend was nog niet wat er uit de bedrijven was weggen Bejaarde ten val SASSENHEIM Een ge Leidenaar is gister observatie naar het AZ1 voerd, nadat hij was gevallen met zijl Het ongeluk gebeurde Veenpolderpad. De m een daar geplaatst paal' het hoofd en reed er tei Hp, tot ziel 'atrick met "spronj ig RC ;en. O^ KC de len or iar da noeten Leei 's 1-3 i Leede ïen de afdelin s. De i vier zwartï In de iiwicht ruststj |t blek f meei en li in uit i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12