„Vervuiling glastuinbouw gezamenlijk aanpakken" li ieuwe gemeentehuis heeft jju een bepaalde uitstraling"" ijeterwoude hoe danook kind van HSL-rekening LEIDEN OMGEVING 11 1991 dóe,Qowumt PEN NK BUURMAN HOft.r- 1S tj- 'k (al); 21.15, 4ew Ji ook 14. 0. 21 (12); 20. at 31 de h< e of thi 1RWOUDE „De lokale ef- pportage (LER) bespreekt de ;en van tracés die al lang ver varen, en daar hebben we voor gekozen. Zoeterwou- Irdt hoe dan ook steeds het 5 offer van de tegenstrijdige jen tussen de gemeenten", al- ex-wethouder mevrouw H. 1 ewski gisteravond tijdens een 'j latiebijeenkomst over de Zoeterwoude. Diverse be- van de redelijk bezochte komst in het Muziekcentrum niet tevreden over de Zoe- io in raak (al) 13.30. il); dag 1 (Spui >od al); 5. 16.00 14.00, 0, 18.45 awk (12; 5. 16.Of (ne 471656,. 5. 21.30. 21.30. 3ene (al 13.45 'LON 3 5.45, 21 ij 15, 21 tel. - 1/2 (al), 5, 16.00 Taanagj kc 3: 18.45, 0.30 POLE 5: 1.30. zo. ODEOI (462400) WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 terwoudse aspecten van het rap port. In de effectrapportage wordt veel aandacht besteed aan tracés die dwars door Zoeterwoude-dorp lo pen. De hogesnelheidslijn (HSL) en de verbrede rijksweg A4 zouden dan een pad van 110 meter breed en soms meer dan 10 meter hoog dwars door de Weipoort trekken, en tevens de Zuidbuurt van de rest van het dorp scheiden. Het gebruik van een dergelijk tracé, jaren gele den al door de provincie verwor pen werd ooit voorgesteld door de gemeente Leiderdorp, die probeert te voorkomen dat de rijksweg dwars door Leiderdorp wordt ver breed in combinatie met de HSL. Een oplossing door Zoeterwoude- dorp zou Leiderdorp van alle pro blemen verlossen. Ipmiddels wer ken Leiderdorp en Zoeterwoude samen met Leiden, Alkemade, Ja- cobswoude en Rijneveld samen om de HSL buiten de deur te houden. Het streven is om de snelle trein over bestaande sporen te laten rij den, hetgeen overigens voor de ge meente Leiden weer een minder gelukkige oplossing is. De lokale effectrapportage is het gevolg van die samenwerking. Di verse aanwezigen vreesden echter dat Zoeterwoude wordt onderge sneeuwd in de LER. Sommigen vonden de LER onvolledig en drongen aan op een duidelijk standpunt van de gemeente. Wet houder R. Hogenelst stelde dat dat standpunt de komende weken door het college van burgemeester en wethouder en de gemeenteraad zal worden ingenomen. „Ons stand punt is nog altijd dat er helemaal geen HSL moet komen en dat de snelle trein over bestaande sporen moet rijden. Hoewel de provincie het met ons eens is zijn we er nog lang niet. Sommige mensen denken dat de HSL er wel niet zal komen, maar dat is voorbarig. We moeten doorgaan met actievoeren, de striid aangaan en voortzetten", aldus de wethouder, die benadrukte dat de gevolgen voor Zoeterwoude ver schrikkelijk zullen zijn. Zoeterwoudse actiegroep tegen de HSL had iets van zich willen laten horen, maar daar kwam het gisteravond niet van. foto: henk van den ende inst om te erleven in oglandse krk VAN ZEUL Een uitgebreide neling Colombiaanse is tot en met 22 septem- zien in de Hooglandse Grafische kunst en an- kunstvormen van zeer lopende aard worden ^ingesteld om het negatie- L-jo van Colombia in Ne- naar een hoger niveau i) d r Th e] olombiaanse kunstenaar ya wil met de expositie et wegwerken van de ja- ige stroom van berichten drugsmaffia en het ge- zijn land. De Colombi- kunst in de Hooglandse moet een impressie ge in het 'andere' Colombia •indelijk leiden tot een ring van de creatieve 3< tkelingen" in zowel Ne- d als het Zuidameri- t land. Met hulp van de sade, de provincie Zuid- id en de Nederlandse inares Hannah Doele- is de expositie opgezet, n beeld geeft van de ?xe artistieke processen. I lillende soorten grafisch schilderijen, objecten en WATERSCHAPPEN EN GEMEENTEN MOETEN BETER SAMENWERKEN Silvio Montoya maakte van gevonden voorwerpen „Warriors Head". beeldhouwwerk staan in de kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht opgesteld. Vanuit de waan van de dag en de nood zaak te overleven wordt de Colombiaanse kunst vooral ge kenmerkt door een volstrekt i foto: pr ontbreken van specifieke trends en stromingen die de Westerse kunstwereld tegen woordig beïnvloeden. Een breed scala aan onderwerpen, technieken en doelstellingen passeert de revue. LEIDEN Er is drin gend een integrale aanpak nódig voor het terugdrin gen van de verontreini ging van het oppervlakte water door de glastuin bouw. Daarbij moeten niet alleen de waterschappen, maar ook de gemeenten en het rijk worden be trokken. De Hinderwet (HW), uitgevoerd door de gemeenten en de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren (WVO), met de uitvoering waar van de waterschappen be last zijn, moeten daarom goed op elkaar worden af gestemd. Dat staat in het Interimrap port Lozingen Glastuinbouw, dat is opgesteld door de Werk groep Handhaving en controle WVO. De commissie is op ini tiatief van de provincie Zuid- Holland in het leven geroepen en bestaat naast medewerkers van de dienst Water en milieu van de provincie uit vertegen woordigers van de water schappen, de Regionale inspec tie Milieuhygiëne en de dienst Binnenwateren van Rijkswa terstaat. De omvang van de problema tiek van de lozingen door de glastuinbouw staat een snelle aanpak in de weg. Er zijn im mers een groot aantal bedrij ven bij betrokken die ook nog verschillende produktiewijzen hanteren bij een grote diversi teit aan teelten. De mogelijkheden om de mi lieubelasting te verminderen zijn volgens de werkgroep te rug te vinden in verschillende wetten, waarvan de uitvoering op haar beurt weer is opgedra gen aan diverse instanties. De Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren de Hinderwet, de Bestrijdingsmiddelenwet, de Wet Bodembescherming, de Afvalstoffenwet en de Wet Luchtverontreiniging zijn de instrumenten die rijk, provin cie, gemeenten en waterschap pen ter beschikking staan. Geen wonder dat de onderlin ge afstemming te wensen overlaat, aldus de werkgroep, die pleit voor een gecoördi neerde aanpak. Doelvoorschriften De werkgroep stelt dat de re gelgeving op basis van de WVO in beginsel beperkt is tot wat uit de lozingspijp in het water komt. Door het stellen van doelvoorschriften in WVO-vergunningen zou ech ter wel degeliik de aard en de omvang van de lozing kunnen worden gecontroleerd. Maar ook via de Hinderwet kunnen activiteiten, die verontreini ging naar de lucht en de bo dem en het grondwater ver oorzaken, aan voorschriften worden verbonden. De ge meenten, die belast zijn met de uitvoering van de Hinderwet, zijn hier echter volgens de werkgrpep nog onvoldoende De werkgroep noemt het daar om zeer wenselijk dat HW en WVO goed op elkaar worden afgestemd. Vooral ook vanwe ge de voor 1992 op stapel staande algemene regels voor de glastuinbouw, moeten dou blures en leemtes in beide wetten zoveel mogelijk wor den ondervangen. Voorkomen moet worden, dat problemen bij de uitvoering van de Hin derwet een adequate toepas sing en handhaving van de WVO in de weg staan. Met uitzondering van het Hoogheemraadschap van Delf land, vindt de werkgroep, dat Vergunningverlening in het kader van de WVO op korte termijn van de grond moet ko men, waarbij de basis moet zijn het wegwerken van de huidige gedoogsituatie binnen een termiin van vijf jaar. Nieuwe bedrijven zouden daarbij de prioriteit moeten hebben. Zij moeten in de pe riode 1992 en 1993 een vergun ning kunnen krijgen. Bestaan de zouden vanaf 1993 aan de beurt moeten komen. De ver gunning voor de nieuwe be drijven zouden voor die ver gunningen model moeten staan. Lange geluids schermen nodig in Voorschoten VOORSCHOTEN In de Voorschotense wijk Noord-Hofland moet, ter hoogte van de woonwijk, een geluidscherm van één tot anderhalve meter hoog en 885 meter lang komen. Het geluidscherm is nodig door de extra geluidbelas ting die de verdubbeling van de spoorbaan tussen Leiden en Den Haag met zich mee zal brengen. Dit blijkt uit akoestisch on derzoek van de Neder landse Spoorwegen. Een ingenieursbureau heeft verschillende varianten uit gewerkt. Voorlopig kiest de gemeente voor relatief lage schermen. In één van de va rianten waren de geluids- chermen drie meter hoog en hoefden geen geluidwerende voorzieningen aan gevels en kozijnen te worden aange bracht. In de voorkeursvari ant wordt vanwege het es thetische aspect gekozen voor schermen van maxi maal anderhalve meter hoog in combinatie met geluidwe rende voorzieningen. Behalve het bovengenoemde scherm komt aan de land- en noordzijde van de tunnel aan de Papelaan een scherm van 230 meter, dat in hoogte va rieert van één tot anderhalve meter. Aan de westzijde en ten noopden van station Voorechoten komt een scherm van anderhalve me ter hoog, over een lengte van tachtig meter. De kosten van de maatregelen komen voor rekening van de NS en het Rijk. De voorstellen worden op 12 september in de commissie openbare werken besproken. Op 30 september wordt een informatie-avond voor de in woners van de gemeente ge organiseerd. HEENTESECRETARIS KRUITHOF TEVREDEN MET VERBOUWDE RAADHUIS 3jARDV iopole TERWOUDE 40°' zoinissaris van de Ko ngen <n S. Patijn opent >e«p«JaMenmiddag het ver- ieac 3: yde gemeentehuis eterwoude. Een be- [ijk moment want de 'l CHi 'euwhouwplannen iLENI het gemeentehuis in heel wat voeten in vond- e rde gehad. Toch zul- heken i j critici moeten bea- 2R lat het gebouw zeker misstaat aan de i<? RijnE Ibuurtseweg. 120144 encenti tige politieke onderhan- jravenls en zijn enkele verfraai- Geope aangebracht aan de 'r n Ivel. Daardoor krijgt de ïassale front toch een ENHUlZÉ ns speels karakter. Zoe- jzoekuuii terwoude kan met deze uit breiding de komende vijftien jaar vooruit. Dat is tenminste de verwachting van gemeente secretaris L. kruishof. Er is overigens de laatste decennia al heel wat verspijkerd aan het gemeentehuis. De verbouw heeft 3.100.000 gulden gekost. Aan andere noodzakelijke voorzieningen is nog eens een bedrag van ruim 180.000 gul den uitgegeven. Protesten De verbouw van het gemeen tehuis is niet van een leien dakje gegaan. Vanuit de bevol king is hevig verzet gepleegd terwijl ook de fractie van Pro gressief Zoeterwoude tegen stander was. De inwoners geconcentreerd in een actie groep die vele honderden handtekeningen had verza meld vonden de verbouw te duur. Voorts ging met de oude gevel een waardevol pand ver loren en werd het nieuwe ge bouw te fors in relatie tot de omgeving. De progressieven vonden dat naar een andere goedkopere oplossing ge zocht moest worden. Maar zo wel CDA als VVD waren voorstander van een grondige aanpak. Interessant werd het in het voorjaar van 1990 toen Pro gressief Zoeterwoude de ver bouw als inzet van de verkie zingen maakte. De progressie ven wonnen fors maar verlo ren vrij snel daarna veel van hun geloofwaardigheid toen men bakzeil haalde en een wethouderszetel belangrijker vond dan de belofte aan de vele kiezers. Progressief Zoe terwoude moest dan ook veel kritiek incasseren en werd be ticht van kiezersbedrog. Het moet wel gezegd dat PZ zich intensief heeft ingezet voor de verfraaiing van de voorgevel Daarin zijn fractieleider Wil Ooijendijk en zijn volgelingen Entree Dank zij de progressieven is de daklijst aangepast. In plaats van een strakke lijst is er een motief in aangebracht. Belang rijker is wellicht de entreepar tij die er letterlijk en figuurlijk uitspringt. Aanvankelijk was het de bedoeling uitsluitend een deur in de voorgevel te maken. Nu nodigt de entree uit het gemeentehuis te betre den. Het (ook al) omstreden balkon aan de voorzijde mis staat zeker niet en breekt in ieder geval de gevel. Het interieur van de nieuw bouw ziet er fris en modern uit. Dankzij de ruime kamers hebben ambtenaren en be stuur goede werkruimten. In representatieve zin kan Zoe terwoude nu goed voor de dag komen. Dat was tot voor kort wel anders. Een gebrek aan spreekkamers bijvoorbeeld ging voelbaar ten koste van de privacy van de mensen. Op de begane grond is de receptie zo gesitueerd dat de receptioniste zowel de mensen die via de voordeur als de zijdeur komen kan verwelkomen. Vanuit de hal is het gemakke lijk verder het gemeentehuis in te gaan. De afdeling sociale zaken is direct bij de ingang. Voordeel daarvan is dat cliën ten snel op de plaats van be stemming zijn. Dank zij een tweetal spreekkamers kunnen allerlei zaken in alle rust be sproken worden. Voorts is er een kamer voor gezamenlijk gebruik van remidial teacher, logopediste en ombudsfunctio- naris. Voor de raadsleden is direct bij de zijïngang een lees kamer ingericht. Zonder dat zij verder in het gemeentehuis komen kunnen de raadsleden in principe 24 uur per dag in de leeskamer voor het doorne men van stukken. Bestuur Op de eerste etage is het be stuur gehuisvest. Burgemees ter Houdijk heeft zijn kamer aan de voorzijde met uitzicht Gemeentesecretaris L. Kruithof: „De sloop ging ons aan het hart, maar er was geen alternatief". op de Noordbuurtseweg. Van uit zijn kamer kan de college- en raadsvoorzitter op het bal kon komen. Ook de gemeente secretaris en de wethouders beschikken over representatie ve kamers. Voorts is de afde ling financiën op de eerste eta ge gesitueerd. Op de tweede etage is de raadszaal. Met een oppervlakte van ruim 130 vierkante meter biedt de zaal multifunctionele mogelijkhe den. Een commissiekamer en kantine zijn zeker geen luxe. Met de bouw van een lift is niet alleen een lang gekoester de wens in vervulling gegaan maar tevens kunnen de men sen die minder gemakkelijk ter been zijn toch overal in het gemeentehuis komen. De auto matische traploper die tot voor kort incidenteel werd gebruikt was voor velen een te angstig hulpmiddel om via de trap naar boven te kunnen. De lift is zodanig dat mensen in de rolstoel niet voor onverwachte problemen komen. Gemeentesecretaris L. Kruit hof is erg blij met het nieuwe gemeentehuis. „De sloop ging ons best aan het hart. Maar er was geen goed alternatief. De hoogte en de niveauverschil len vormden een groot pro bleem. Er is best serieus naar gekeken. Ik denk dat het ge meentehuis nu zeker een be paalde uitstraling heeft. Het is in ieder geval goed herken baar. De reacties zijn, na alle discussies, allemaal positief. De neel het nu is. We krijgen nog een reorganisatie. Als die over een paar maanden achter de rug is zal de dienstverlening nog beter zijn. Allerlei zaken zijn dan beter op elkaar afge stemd zodat de inwoners niet meer door het hele gemeente huis hoeven lopen om iets te regelen. De voortgang in de automatisering maakt het mo gelijk zaken sneller te regelen. Dat komt de burger ten goe de", aldus Kruithof. De gemeentesecretaris voegt er nog aan toe dat bij de reor ganisatie gedwongen ontslagen achterwege zullen blijven. Hij voorziet dat er voor mensen die zich flexibel opstellen zelfs nieuwe kansen zijn. Hij blaast ook de loftrompet over de ambtenaren. „Tijdens de ver bouwing zaten de mensen erg op elkaar gepropt. Dat had soms wel zijn charmes maar was toch ook wel'eens lastig. Ik heb grote waardering voor de opstelling van de dames en heren. Trouwens aanvankelijk hebben we voorgesteld achter het gemeentehuis tijdelijk units te plaatsen. Maar het personeel kwam zelf met het voorstel die kosten (20.000 gul den, red.) maar te besparen door met veel mensen op een kamer te gaan zitten. Zo zaten ze bij weg- en waterbouw met vijf mensen bij elkaar. Vergeet niet dat tijdens de bouw het werk moest doorgaan. Dat is prima gelukt". Zaterdag 14 september is het van 10.00 tot 15.00 uur open huis Alle afdelingen zijn dan bezet zodat de inwoners een kijkje achter de schermen kunnen nemen. Secretaris Kruithof: „We zullen laten zien welke produkten wij le veren. De mensen kunnen zien hoe ze staan ingeschre ven, wat de afdeling weg- en waterbouw doet- en wat precies een bestemmingsplan is. We presenteren de nieuwe groen te-, fruit- en tuinafvalcontai- ners. Er is een yideofilm van de verbouwing. Ook schenken we een glaasje en is er de mo gelijkheid de wethouders of raadsleden op 'een informele manier te spreken. Ik denk dat het een hele happening zal worden. En misschien is er voor iedere bezoeker nog wel een verrassing". Drie Zoeterwoudse muziekge zelschappen VIOS, De Sint Jan's Fanfare en De Rijntap pers zorgen voor een extra feestelijke ambiance. Kinde (leuters 0, baby ns afspn loofd. Bi n: voor hoofd, klnderei de en net 1-19.30. 15 u. eij1' 9k hartb^e bezoek 1-20.30 I u. alle ALLERLEI(DS) sfigO eerste bingo-avond voor en van buurthuis Mati- dt seizoen wordt van- nd gehouden. Belangstel len kunnen vanaf 20.00 terecht bij Matilo aan de nstraat 126. Stijldansen Een cursus stijldansen begint vrijdag in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valken pad. De in totaal twaalf les sen worden steeds op vrijdag avond vanaf 20.00 uur gege ven. Beginners en gevorder den kunnen nog inschrijven. Voor meer informatie 071- 212893. Zomerfeest Wijkvereniging Pancras- West houdt zaterdag haar jaarlijkse rommelmarkt an nex zomerfeest. Om 10.00 uur wordt gestart met de rom melmarkt, waarna vanaf 12.00 uur een optreden volgt van Oerkest. Een clown zal de boel vermaken. Evensong De St. Bavocantorij uit Haar lem zingt zondag om 19.00 uur een Evensong in de Hooglandse Kerk. Ds. Alblas verzorgt een overweging met als thema 'Godsontmoeting in visioenen'. Paardrijden Bij manege 'de Poelruiters' start zondag de cursus paard rijden voor beginners. Tij dens de cursus wordt geleerd hoe het paard op en afge tuigd moet worden en hoe je een paard van en naar zijn stal begeleidt. De cursus wordt op acht zondagen van 11.00 tot 12.00 uur of van 12.00 tot 13.00 uur gehouden. Voor inschrijving en infor matie kunt u van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 9.30 uur bellen met de Di rectie Sport en Rekreatie, te lefoon 071-315601. Vragen naar Aad van der Luit. Koopjesmarkt De eerste koopjesmarkt van buurthuis 't Spoortje heeft zondag plaats. Gebruikte boe ken, platen, huishoudelijke spullen, kleding en curiosa zijn te koop tussen 9.30 en 15.30 uur. De toegang is gra tis. Inlichtingen bij Elly Ras ser: tel. 220866. Rommelmarkt Drumfanfare Matilo houdt zondag een rommelmarkt. Die wordt van 10.30 tot 14.00 uur gehouden in het buurt huis aan de Zaanstraat 126. Concert De Big Band Oegstgeest treedt zondag vanaf 14.00 uur op in de Leidse Hout. Het concert omvat werk van Glenn Miller en Duke El lington. maar ook moderner repertoire. Dit optreden is door de gemeente Oegstgeest aangeboden in het kader van het 60-jarig bestaan van het park en het eerste lustrum van de vereniging van Hofjes W. Overdijk van het Gilde in Leiden houdt zondag een le zing met een diapresentatie over de Leidse hofjes. De le zing begint om 10.30 uur en vindt plaats in de grote zaal van het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. De toegang bedraagt 2,50in clusief twee keer koffie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11