J LEIDEN OMGEVING kleinere dorpen jf rezen verlies mbulancedienst Geen bussen op Prinsjesdag in Leiden en Leidschendam Buurt ongerust over sloopwerk in Militair Invalidentehuis N^_j?vulei - gemeenten ^jian onderzoek lar composterings- "stallatie toe Leiden wil dat Rijk vaart zet achter de sociale vernieuwing Persoonlijk cadeau Mill I II I 1 I I LL dócSotruml DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 orum over telle trein I Onderwerp van het forum zijn de és voor de hoge snelheidslijn (HSL) r de Leidse regio. Aan het forum ne- p deel de Leidse verkeerswethouder J. jenkamp, D. Mac Gillavry, voorzitter de Vereniging tegen HSL, A. van nedewerker projectgroep HSL en W. Jden van het Milieu-alarmteam van de (Voorzitter van het forum is F. Ver- 1-Mudde van de Leidse SP. Het forum nt om 20.00 uur. Rookwaren gestolen LEIDEN Inbrekers hebben in het weekeinde voor vele duizenden guldens aan rookwaren buitgemaakt bij de stationsrestauratie aan het Stationsplein in Leiden. Het magazijn van de restauratie werd opengebroken, waarna waar schijnlijk met een bestelauto 650 sloffen sigaret ten, 650 doosjes sigaren, 1200 pakjes vloeipapier, 750 wegwerpaanstekers een 55 sloffen shag wer den afgevoerd. Juwelier geplunderd LEIDEN Dieven hebben in het weekeinde 75 horloges gestolen bij een juwelier aan de Maars- mansteeg in Leiden. De inbrekers slaagden er in om in de winkel te komen, waar vervolgens een etalagekast werd opengebroken. De waarde van het gestolene loopt in de tienduizenden guldens. Man aangehouden wegens ontucht LEIDEN Een 38-jari- ge Leidenaar is gister morgen in zijn woning in de binnenstad aange houden op verdenking van ontucht met een driejarig meisje. De ou ders van het kind deden op 22 augustus aangifte bij de jeugd- en zeden politie nadat het meisje zich had laten ontvallen dat de man haar had meegelokt naar zijn wo ning en daar ontuchtige handelingen met haar had i Bommelding bij GAK LEIDEN Het pand van het GAK aan de Verbeek- straat in Leiden is gister morgen gedurende een half uur ontruimd na een telefonische bommelding. Omstreeks 11.00 uur werd gemeld dat er een bom zou ontploffen, waarna het personeel het gebouw ver liet. De politie zocht een half uur vergeefs naar een bom. Daarna kon het per soneel weer aan het werk. De aanleiding tot de valse melding is niet bekend. Jongen valt van roltrap LEIDEN Een 12-jarige Leidse jongen is gisteravond tegen sluitingstijd in het wa renhuis van de Hema aan de Haarlemmerstraat gewond ge raakt bij een poging tot acro batiek op de roltrap. De jongen trachtte via de leuning van de roltrap naar beneden te glij den. Daarbij via hij van de leuning af en belandde tussen de roltrap en een stelling op de begane grond. Het slachtoffer is met rugletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Winkeldief actief in Nieuwkoop en Ter Aar NIEUWKOOP Een nog onbekende man is gisteren door de eigenaar van een kledingzaak aan het Rechthuysplein in Nieuwkoop betrapt terwijl hij kleding aan het stelen was. De man wist na een worsteling te ontsnappen met ach terlating van een fiets met nog meer kleding. Deze bleek eerder op de dag gestolen te zijn in Ter Aar. Kort na de vlucht werd door vermoe delijk dezelfde man in een supermarkt aan het Kennedyplein een grote hoeveelheid koffie ontvreemd. Twee mannen werden korte tijd la ter in verband met de diefstallen aangehouden door de Nieuwkoopse politie. Zij bleken echter met de zaak niets van doen te hebben en wer den weer op vrije voeten gesteld. LPPORT INLEIDING VOOR REORGANISATIE" DLF KLEUN I (EN Als de inlei- tot een grote reorga- e van het ambulan- voer in de regio. Zo het in Noord-Hol- jen zo zal het ook in tidse regio gaan. Zo de ambulancebedrij- n de regio het rap- van de inspecteur de volksgezondheid de kwaliteit van het nvervoer. Vooral de ere vervoerders ko er in dat rapport niet af. Gevreesd wordt ok dat de samenwer- verbanden waar de cteur op aanstuurt er eiden dat er straks ambulances meer J in het buitengebied. nd- ^mer van het Alphense 5-56 Jmcebedrijf Bezemer ziet arscherp voor ogen. Na- n Noord-Holland een elijk rapport was opge volgde al snel een con- tie. Daar verdwenen niet alleen de kleinere ver voerders, weet hij. „In Uit hoorn stonden drie ziekenau to's. Daar is er nu geen een meer. Daar moeten ze nu uit Aalsmeer komen. En als daar geen auto beschikbaar is uit Amsterdam of zelfs Leiden". Hij voorziet een soortgelijke si tuatie in de regio. Het advies van de inspecteur om in de Rijnstreek en in de Bollen streek elk één grotere ver voerder te laten werken, leidt tot het verdwijnen van de kleintjes. „Er worden gewoon cirkels op de kaart gezet, met het gebied dat binnen vijftien minuten bereikbaar is door één vervoerder". Ook Beze mer vindt dat een verarming. In Nieuwkoop gaat het om het bedrijf Van der Laan, in Ha- zerswoude heeft de gemeente Rijneveld een auto. Verder staan Prins in Katwijk en Oegstgeest, Meeuwenoord in Noord wijkerhout en Eigen- brood in Lisse onder druk. Bezemer is ervan overtuigd dat zijn bedrijf met drie ambu lances overleeft. Hij heeft drif tig geïnvesteerd in personeel en materiaal. „Negentig pro cent van de ritten hebben we nu verpleegkundigen op de auto en binnenkort is dat hon derd procent. Je moet je als vervoerder aanpassen aan de eisen. Als je daar nu nog mee moet beginnen, ben je te laat". Bezemer ziet ook voordelen in de veranderingen. De kwali teit wordt gestandaardiseerd, er is meer uitwisseling. „Ik heb nu een Amsterdamse in dienst. Daar gebeuren dingen heel anders dan hier. Het per soneel leert zo van elkaar". Absurd Jeanne van der Laan van het gelijknamige bedrijf in Nieuw koop is verontwaardigd over de strekking van het rapport. Haar bedrijf zou volgens dat rapport onvoldoende gekwali ficeerd personeel hebben. Ze bestrijdt dat. „We werken met betaalde vrijwilligers. Uitslui tend mensen die in het zieken huis werken. Hoog geschoold en met veel praktijkervaring. En dan wordt zomaar gezegd, je voldoet niet aan de eisen". Van der Laan vreest de gevol gen voor Nieuwkoop. „Straks moet er een ambulance uit Al phen komen. Als een kind op straat is aangereden, moet het dan maar tien tot twaalf minu ten blijven liggen voor het kan worden vervoerd? Dat is toch verschrikkelijk". Volgens Van der Laan zou het vertrek van de ambulance een klap voor Volgens de kleine ambulancebedrijven moeten slachtoffers van verkeersongelukken lang wachten op de ziekenwagen als de reorganisatieplannen doorgaan. Nieuwkoop zijn. Voor haar be drijf ziet ze het minder als een probleem. „Het wordt rusti ger". Een woordvoerder van de ge meente Rijneveld zegt dat die alle mogelijkheden zal aangrij pen om de ambulance in Ha- zerswoude te behouden. „Het is nog niet zover dat hij ver dwijnt. Eerst moet er nog een spreidingsplan komen, daar over volgt inspraak en dan wordt dat definitief vastge steld. Daar is dan nog beroep tegen mogelijk". Hij merkt op dat de 15 minuten bereikbaar heid het punt is waar alles om draait. „Maar ik zie nog niet hoe als het druk is op de Rijn dijk een ambulance uit Leiden binnen een kwartier in Ha- zerswoude-dorp kan zijn. Ja 's nachts lukt dat, maar overdag. De ambulance hier is gewoon noodzakelijk, ook al maakt die dan te weinig ritten". De grotere vervoerders hou den zich vooralsnog op de vlakte over het rapport. A. de Jong van gebroeders De Jong, een bedrijf dat er bij de inspec tie goed vanaf komt, wil geen commentaar geven. Over de eigen positie zegt hij: „We heb ben het geluk naast het Acade misch Ziekenhuis te zijn ge vestigd. Er is hier een groot aanbod, waardoor we voldoen de ritten hebben". Op opmer kingen van de inspectie over ritverdeling met de Eerste Hulpdienst (EHD) wil hij niet ingaan. Volgens de inspectie is de EHD financieel te kwets baar doordat ze bijna alleen spoedvervoer uitvoert. In het verleden was dat een heikel punt, aanleiding tot hevige conflicten. „Er is nu een goede samenwerking We gaan bin nenkort weer om de tafel". F. van Oosten, brandweercom mandant en directeur van de EHD in Leiden, merkt over het rapport op dat het de wer kelijkheid weergeeft. „Elders waren dergelijke rapporten steeds de inleiding tot reorga nisaties, bijvoorbeeld in Noord-Holland. Dat zal hier ook gebeuren. De verzekeraars die het vervoer financieren willen kostenverlaging en kwaliteitsverbetering". Dat gaat niet altijd samen, consta teert ook Van Oosten. Meer samenwerking kan volgens hem ook niet automatisch be tekenen dat ambulances uit de dorpen verdwijnen. De vijftien minuten-grens blijft daarbij es sentieel. En met een hinder paal als de Rijndijk kan het dan best betekenen dat er in Hazerswoude een auto blijft gestationeerd, of in Nieuw koop. k IQUE ROSO Ïden per vfN Er wordt zo snel jjk een milieueffectrap- tanden! (MER) gestart naar de (jkheden en gevolgen vestiging van een schei en composteringsinstal- roor huisvuil in Leiden pst. Ook de voor- en na- ;iober Lan vestiging in het ge- PODIE (ihijnfront, tussen Oegst- !n Leiden en een mogelij- -eede lokatie, worden bekeken. De kosten van lerzoeken naar milieuef- technische mogelijkhe- financiële haalbaarheid gedragen door de het provinciaal afval- leringsbedrijf. Dat sloot jaar een intentieverkla- let de Gevulei het sa- irkingsverband van Lei- i acht omliggende ge en op het gebied van rwerking om samen te voor de bouw van zo'n ^atie. Eén van de mogelii- r aties bleek Leiden Zuid- e zijn, een idee dat eind bedoeld in de publiciteit k sorberei ïtige vul en gezo ei-voorzitter en Leidse ader H. de la Mar had ijk haast om de toestem- in in ied /0or een MER los te krij- )at ging echter niet zon- behaagl ag of stoot. Met name jnaar en Sassenheim wil- irst fatsoenlijk overleg it ze een beslissing na- elk uitstel betekent ligde De la Mar zijn vlie- vaart. De vertegenwoor- van Wassenaar, wethou- Aptroot, was daarvan ider de indruk. „Het is te at je hier tijd en geld in eert terwijl er op Ypen- lusvee en Qavi verrijst". Ook de iheimse vertegenwoordi- )n niet met de versnelde lure akkoord gaan: „We ons in een avontuur". De la Mar slaagde er evenwel in de scepsis die aanvankelijk bij de meeste gemeenten heer ste, te overwinnen. Hij kreeg daarbij de volle steun van de Oegstgeester wethouder T. Kohlbeck. „We gaan vijf bitte re jaren tegemoet totdat de Gavi klaar is en dan gaat het niet aan om goede alternatie ven van de hand te wijzen". Vooral toen bleek dat de Proav de kosten op zich neemt voor de onderzoeken, gingen de deelnemers één voor één over stag. Subsidie Niet alleen het beteugelen van het verzet bij omwonenden was reden voor De la Mar om de bestuursleden achter de vodden te zitten. Volgens J. Kuin, pro jectleider van de composte- ringsinstallatie namens de Proav, brengt elk uitstel de subsidie van het ministerie van milieubeheer in gevaar. „Dit project staat nu nog nummer één op de lijst voor subsidie. Uitstel van een beslissing brengt meer dan één miljoen gulden aan subsidie in gevaar". Hij sprak De la Mar tegen, die de MER 'vrijblijvend' noemde om de gemeenten over de streep te trekken. „Een MER over deze installatie is niet zo heel vrijblijvend. Als daaruit blijkt dat er weinig haken en ogen aan de uitvoering zitten, beginnen we zo snel mogelijk". De fabriek zou de tweede helft van 1993 in gebruik genomen moeten kunnen worden. De bewoners van Leiden Zuid west, die inmiddels meer dan zevenhonderd handtekeningen hebben verzameld tegen de komst van de installatie, wor den volgende maand uitgebreid geïnformeerd. Het is de bedoe ling dat de installatie 100.000 ton huisvuil scheidt in een composteerbaar deel en een berg restafval. Het restafval, dertig procent van de oorspron kelijke hoeveelheid, moet ge stort of verbrand worden. LEIDEN Sloopwerk in het voormalig Militair Invaliden- tehuis aan Invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk 25 heeft gis teren geleid tot ongerustheid onder buurtbewoners. Volgens Eva Biesheuvel, lid van een initiatiefgroep tot behoud van het pand, werden veel meer zaken vernield dan zou zijn toegestaan. „Het gaat om een monument. Er mag niets aan veranderen. Nu worden binnenmuren weg gehaald, worden ramen ver nield. Er zijn zelfs kozijnen verdwenen. Ook op zolder is gesloopt. Het gebouw wordt vermoord". Biesheuvel sloeg ook alarm bij de de afdelingen Bouw- en Woningtoezicht en Monumentenzorg van de ge meente. Die namen pools- hooghte. Het werk werd ech ter niet stopgezet. Volgens J. Kuivenhoven van Bouw- en Woningtoezicht vie len de werkzaamheden binnen het toelaatbare. „Eigenaar Van der Plas laat tussenwandjes die indertijd zijn aangebracht voor de badkamershowroom voor de toenmalige eigenaar Ico-At- hibu verwijderen. Daarbij zijn ook ramen gesneuveld. Maar dat is niet zo verwonderlijk, want achter dergelijke wand jes blijken nogal eens geblin deerde ruiten te zitten". Voor zover kozijnen zijn verwijderd, gaat het volgens Kuivenhoven om rotte exemplaren die toch weg moesten worden gehaald. „Die moeten latex worden her steld. Dat moet in originele staat worden teruggebracht. Van der Plas zal dan echt niet meer weghalen dan nodig is. Dat kost hem alleen maar geld". Volgens Kuivenhoven is alleen het verwijderen van schoorstenen op zolder in strijd met de monumentale status van het pand. Toch werd daar door de gemeente niet zo zwaar aan getild. Het zou gaan om niet meer func tionele rookkanalen, die niet beeldbepalend zijn. Projectontwikkelaar Van der Plas wil in het gebouw appar tementen aanbrengen. Daar voor is een bouwvergunning aangevraagd, maar nog niet verleend. Onlangs bepaalde WVC dat het gebouw niet op de. Rijksmonumentenlijst zou worden geplaatst, de buurtbe woners hebben daar bezwaar PROTEST TEGEN KABINETSPLANNEN WAO LEIDEN Op Prinsjes dag, volgende week dins dag, rijden er tussen vijf uur 's morgens en twee uur 's middags geen bus sen van de NZH. De chauffeurs van het district Zuid dat zich uitstrekt van Den Haag tot Leiden hebben gisteravond tij dens een vergadering van de Vervoersbond FNV be sloten om die dag het werk neer te leggen uit protest tegen de voorge nomen ingrepen in de WAO. De vergadering trok gister avond zo'n 75 personeelsleden, minder dan de helft van het personeel in dit district. Des ondanks werd besloten tot de werkonderbreking. B. Leeu- wenburgh, districtsmanager van de NZH, schaart zich niet onvoorwaardelijk achter de acties van zijn personeel. Hij begrijpt niet waarom de Ver voersbond in Leiden uit de pas moet lopen met de rest van Nederland. „De landelijke ten dens is om het werk neer te leggen van twaalf tot twee uur. Ik vind het dan niet pas sen om als Leiden een cel te vormen en hier anders te be sluiten". Leeuwenburgh ver wacht dat deze lange werkon derbreking niet meer op de steun van de reizigers kan re kenen. „Ik verwacht hier ze ker een hoop ergernis en on begrip over". Weliswaar er kent de districtsmanager het recht op staking maar hij vindt dat het werkwilligen niet mag worden belemmerd om aan het werk te gaan. wing tot motto van het kabi netsbeleid gemaakt. Dat kabi netsbeleid komt niet uit de verf". Volgens de opstellers van de open brief is er geen enkel verband tussen de uit gangspunten van de sociale vernieuwing en de recente be slissingen van het kabinet. Met dat laatste wordt vooral ge doeld op de aangekondigde be zuinigingen op onder meer welzijn. Verantwoordelijk wethouder Koek zei vanmor gen in een toelichting dat het convenant sociale vernieu wing, daterend van januari dit jaar, niet getroffen zou mogen worden door bezuinigingen. „Aan de ene kant moeten scholing, arbeid en inkomen worden verbeterd maar tege lijk moeten we als gemeente lijk bestuurders bijvoorbeeld de huurverhoging verdedi gen". Eén van de aandachts punten van het actiecomité is verdergaande decentralisatie van de beschikbare gelden. LEIDEN Door middel van het aan de stadhuisdeur 'spij keren' van een open brief aan het kabinet en de Tweede Ka mer heeft de Leidse wethou der H. Koek (sociale vernieu wing) vanmorgen officieel op geroepen tot meer slagvaardig heid in de sociale vernieu wing. Verkokering en regel zucht van de verschillende mi nisteries blokkeren werkelijke sociale vernieuwing, aldus de wethouder. De gemeenten wil len wel graag zelfs maar het Rijk werkt niet mee, is de korte maar krachtige bood schap van de open brief van het actiecomité „Wij zetten door", een initiatief van vijf gemeentelijk bestuurders on der wie de Leidse wethouder H. de la Mar. „De regering Lubbers-Kok heeft bij het aantreden de sociale vernieu- Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. De sloopwerkzaamheden in het voormalig Militair Invalidenhuis wekten gisteren ongerustheid onder de buurtbewoners. FOTO: WIM VAN NOORT 3*s- Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (V oor controle be/orqinq) tegen gemaakt. Zo lang dat be zwaar niet is afgehandeld heeft het gebouw bescherming alsof het een monument is. Kuivenhoven verwacht dat bij de afhandeling van de bouw- aanvraag niet wordt gewacht op de bezwaarprocedure. „De rijksdienst in Zeist kan de bouwaanvraag afhandelen ter wijl het gebouw de monu ment-status heeft. Dat gebeurt ook wel in andere gevallen en duurt minder lang". Volgens Kuivenhoven kan het nog eni ge tijd duren voordat de ver gunning is verleend. In de tus sentijd mag Van der Plas niet verder met het slopen. Vol gens Kuivenhoven houden Bouw- en woningtoezicht en de gemeentelijke monumen- tendienst in de tussentijd de vinger aan de pols. I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq I I CcidócSolucMit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9