Verplichte nilieukeuring auto kent nog eel gebreken" "MIJN WERELD RECORD OP DE 800 METER MOET NOG SCHERPER" Veeartsen betrokken bij zwendel groeihormonen li BINNENLAND jaagse parkeerkrakers »pakt met gemerkt geld riCHTING NATUUR EN MILIEU: VVD eist opheldering van Kok Besluitvorming euthanasie zorgvuldig en gewetensvol südóaQowuwt DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 PHEN De actie van de politie in Zutphen om parkeer- hkrakers doelmatig aan te pakken met onder meer het ken van geld heeft tot een succes geleid. Politierechter mr. veroordeelde gisteren een 24-jarige en een 25-jarige Ha- tot drie maanden gevangenisstraf. Een van hen bleek jvijf maanden te goed te hebben van een parkeermeterkraak wolle. De rechter achtte het gemerkte geld een wettig en ^tuigend bewijsmiddel. De beide mannen werden op 29 au- !Hs aangehouden tijdens een speciale actie van de gemeente re, waarbij extra werd gesurveilleerd. De parkeermeters pen voorzien van een alarminstallatie en gemerkt geld. 1 dagen eerder werden twee Hongaren aangehouden. Zij Jen maandag door de politierechter vrijgesproken wegens lek aan bewijs. De politie van Zutphen die op de 27ste augus- 1 wel actie voerde had toen nog geen gebruik gemaakt van ïeemerkte geld. Meer dan helft studenten na zes jaar nog niet klaar DEN HAAG Van.de studenten die in het studie jaar 1983-1984 zijn begonnen aan een studie aan een universiteit, behaalde 44 procent binnen zes ventwintig procent van de studenten verliet de universiteit voortijdig. Achtentwintig procent stu deerde aan het begin van het studiejaar 1990-1991 nog. De resultaten van de studenten verschilden sterk per studierichting. Van de studenten genees kunde behaalde 74 procent in zes jaar het docto raal. Bij wijsbegeerte bedroeg dat percentage slechts 12 procent. Het onderzoek van het CBS loopt al sinds 1983. Van een groep van bijna 25.000 studenten die dat jaar aan een universitaire studie begonnen, wordt sindsdien de studie-loopbaan ge volgd. Slechts 4 procent van de betrokken studen ten behaalde in vier jaar het doctoraaldiploma, de normale cursusduur. Wethouders komen opvoor sociale vernieuwing DEN HAAG Een kleine tweehonderd wethouders heb ben vandaag een open brief ge publiceerd aan het CDA-Ka- merlid Van Houwelingen, voorzitter van de bijzondere Kamercommissie voor sociale vernieuwing. De wethouders, die zich verenigd hebben in het actiecomité 'Wij zetten door', protesteren fel tegen de vol gens hen voorgenomen bezui nigingen op de sociale vernieu wing. De 194 gemeentebestuurders waarschuwen de Tweede Ka mer dat de regering op Prins- ook dit eigen voormali- naar de hank 'wil leiden. Het PvdA-Kamerlid M. van der Burg, die woordvoerder is van haar fractie op het gebied van sociale vernieuwing vindt het een „slecht en triest bericht". Zij wijst erop dat de inzet van haar partij is dat de projecten voor sociale vernieuwing niet worden aangetast. Wethouder E. Verwey (CDA) van Amersfoort noemt in dat meer mensen uit onze samenle ving uitgestoten. Die hebben vaak geen onderdak en dat is een zorg voor gemeenten. Wij vinden het geen goeie zaak als daarop bezuinigd zou worden". Ook in het werkgelegenheids project 'Jongeren bouwen voor jongeren' zou gesneden wor den. „Wij betreuren het zeer dat men ook daarop wil bezui nigen", aldus de Amersfoortse wethouder. Voorzitter Jan Schaefer van de door het kabinet zelf ingestelde projectgroep sociale vernieu wing heeft eind vorige maand een woedende brief geschreven aan minister Dales. Schaefer zegt daarin „met ontsteltenis" te hebben kennis genomen van bezuinigingen op sociale ver nieuwing door onder meer mi nister d'Ancona van WVC. Trouwring via omweg terug STEEN DEREN Een boerin uit Steende ren heeft haar trouwring, die twee en een half jaar geleden verdween, op wonder baarlijke wijze teruggekregen. In het voor jaar van 1989 was de vrouw de kalveren aan het voederen, toen zij plotseling haar ring kwijt was. Hoe ook werd gezocht, het kleinood werd niet teruggevonden. De hoop was eigenlijk al lang vervlogen, toen veehandelaar B. Massink ermee kwam aanzetten. Hij had bij de familie runderen gekocht en die afgeleverd bij een slager in Borculo. Bij het slachten trof deze in de maag van een van de dieren de trouwring aan. Via de veehandelaar kwam de ring zo terug bij de rechtmatige eigenares. il lanj na he- altij<y klariii dl I 1 er ve rechtt t het Por ord J AN VAN HAASTEREN N HAAG De Tra ste gé* zou verplichte mi- indeifkeuring n°°it kunnen ten tirstaan- Deze uit het ander!rma^Se Oost-Duits- en. Df* afkomstige auto is iezicaelijk zo milieu vervui- verla1^' ^at ^ij a^ jaren van er Nederlandse wegen te vri'dt geweerd. Maar bin- ^„gjikort zal de Trabant elschap krijgen van meer auto's die zijn ekeurd om milieu-re- aakt len. e reg. ;an er al gr<daag heeft minister Alders uitVROM namelijk de eerste ige reciële' verplichte milieu- t te siPnë voor aut°'s verricht, maximaal toegestane waar- 'oor het giftige koolstofmo- ide wordt hierbij flink u; gescherpt. Hiermee luidt Is twee jaar geleden wordt en groot aantal auto's op willige basis gekeurd op milieu-vriendelijkheid. „Voor hen verandert er dus eigenlijk niets", zegt een woordvoerder van de Bovag. „Maar de gara ge's en klanten die niet mee wilden werken, zullen nu wel mee moeten doen". Elke auto die ouder dan drie jaar is zal dus de groene 'milieu-vriende lijke' sticker met schoolmees- terskrul op zijn voorruit ge plakt moeten hebben. De milieukeuring is een kwar tiertje dat aan de reguliere apk-keuring wordt geplakt. Hierdoor zal de apk ongeveer een tientje duurder worden. De meeste autobedrijven zul len echter voor de apk niets in rekening brengen als men te gelijk een grote beurt laat uit voeren. Het milieu-gedeelte bestaat alleen uit het meten van het percentage aan kool- stofmonoxide in de uitlaatgas sen. Vroeger bestond er een maximum van vier en een half procent, maar nu mag de uitstoot niet meer bedragen dan strikt noodzakelijk is. Af hankelijk van het autotype zal dit nieuwe maximum tussen een half en anderhalf procent liggen. Slijtage Naar verwachting veroorzaakt ongeveer twintig procent van het wagenpark meer milieu vervuiling dan is toegestaan. Door slijtage kan het namelijk voorkomen dat de brandstof fen onvolledig worden ver brand, waardoor meer giftige stoffen vrijkomen dan de wet toestaat. „Het grootste gedeelte daarvan zal na een paar draai en van de schroevedraaier toch weer over de weg mogen rijden", zegt de Bovag-woord- voerder. „Een aantal auto's zal echter een meer kostbare re paratie, zoals het vervangen van de carburateur, moeten ondergaan. Enkele hopeloze gevallen zullen van de weg ge nomen moeten worden". Natuurlijk is koolstof monoxide niet de enige giftige stof die de uitlaatpijp verlaat. Ook milieu vervuilers als roet, stikstofoxi de en koolwaterstoffen komen vrij. Volgens de Bovag-woord- voerder is het niet nodig ook deze stoffen te meten bij de milieukeuring. „Er bestaat na melijk een vaste verhouding tussen al deze stoffen. Als er teveel roet vrijkomt, zal de meter dus ook uitwijzen dat er teveel koolstofmonoxide vrij komt". Volgens een woordvoerder van de Stichting Natuur en Milieu is dit niet altijd waar. „Als de auto een geregelde drieweg-katalysator heeft die goed functioneert, valt het probleem nog wel mee. Maar in alle andere gevallen kan het heel goed voorkomen dat de verhoudingen zoek raken omdat de auto niet helemaal goed staat afgesteld. Bij som mige auto's zal dus het kool- stofmonoxide-gehalte welis waar binnen de wettelijke norm vallen, terwijl de auto toch veel teveel andere giftige stoffen uitstoot. Een auto die met een groene milieu-sticker rondrijdt is dus niet altijd een schone wagen". „Daarom vinden wij dat al die andere stoffen ook gemeten moeten worden bij de milieu keuring", gaat de Natuur en Milieu-woordvoerder verder. „Alleen kunnen de garagebe drijven daarvoor de appara tuur niet betalen. Daarom zou den de milieukeuringen moeten plaatsvinden in een gespecialiseerd milieu-station". „Daar zouden de auto's ge keurd kunnen worden op een DE MEERN Het far maceutisch bedrijf Dop- harma in Raamsdonks- veer wordt verdacht van handel en produktie van groeihormonen die ille gaal worden gebruikt voor het versneld vetmes ten van rundvee. Dophar- ma-directeur De B. is in middels voorgeleid aan de rechter-commissaris in Breda. Bij de zwendel zouden verder zeven a acht veeartsen betrokken zijn. Tegen deze personen loopt een gerechtelijk vooronderzoek. De aanhoudingen zijn verricht nadat afgelopen vrijdag in Utrecht een laboratorium in beslag is genomen waar verbo den groeihormonen werden gemaakt. Het laboratorium was een belangrijke schakel in een internationaal handelsnet- werk. Volgens Justitie gaat het mogelijk om het grootste hor monenschandaal dat ons land tot nu toe heeft gekend. Via een dochterbedrijf van Dop- harma in Zwitserland zouden grondstoffen voor het produ ceren van groeihormonen, als mede het groeibevorderende middel clenbuterol, naar Ne derland zijn geëxporteerd. Vervolgens werden in het la boratorium in Utrecht groei hormonen gemaakt. De kant- en- klare stoffen werden daar op zowel in eigen land, als in België en Italië afgezet. Het geld dat werd verdiend ver dween naar een bankrekening in Zwitserland. In totaal zijn er volgens justitie miljoenen guldens mee gemoeid. Het lab was in staat om per keer 130 liter groeihormoon te maken. Een rund dat wordt ingespoten met groeihormoon, krijgt per keer slechts enkele milliliters toegediend. Van clenbuterol is nog niet aangetoond dat het schadelijk is voor de consument. De groeihormonen die in het la boratorium in Utrecht werden gemaakt, waren dat wel, aldus de Algemene Inspectiedienst (AID). Al twee jaar kunnen automobi listen vrijwillig een 'milieukeu ring' laten uitvoeren waarna ze de groene sticker met school- meesterskrul op hun voorruit mogen plakken. FOTO: PR rollenbank. Bij de milieukeu ring wordt namelijk alleen de vervuiling gemeten als de auto stationair draait. Maar bij som mige auto's wordt de brandstof bij een hogere snelheid anders verbrand waardoor meer ver vuiling ontstaat. Het kan ook voorkomen dat een katalysa tor boven een bepaalde snel heid niet meer functioneert. Door een auto op een rollen bank te testen, kan de vervui ling onder alle omstandighe den worden gemeten". Als het aan de Stichting Na tuur en Milieu ligt, zouden er heel wat meer wagens dan al leen de Trabant mogen wor den afgekeurd. „Inferieure technieken mogen geen kans krijgen. De ontwikkeling van de steeds schoner wordende auto moet doorgaan". DEN HAAG De VVD wil liefst vandaag nog in de Tweede Kamer mon deling opheldering van minister Kok van finan ciën over diens aanbod aan FNV-voorzitter Steke lenburg om nog eens te praten over de wao-pro- blemen. Volgens het liberale kamerlid Linschoten wekt de bewinds man met 'deze handreiking' de indruk dat er nog ruimte is voor verandering van de wao- plannen. De VVD-fractie wil weten of deze indruk juist is. Wöltgens PvdA-fractievoorzitter Wölt gens is niet van plan excuses Robin Linschoten FOTO: DIJKSTRA te maken voor zijn opmerking dat de vakbeweging - in tegen stelling tot de politiek - slechts rekening hoeft te houden met deelbelangen. Die uitlating is FNV-voorzitter Stekelenburg in het verkeerde keelgat ge schoten. Afgelopen weekeind noemde de FNV-voorman in Bentveld de opmerking van Wöltgens een „grote beledi ging en een klap in het gezicht van de FNV. We nemen zo on geveer het hele wereldleed op onze nek. Wij zijn geen enge belangenclub, geen brood-en boterbond en dat willen we ook niet zijn", aldus Stekelen burg. Maar Wöltgens liet gisteren weten zijn standpunt „te heb ben duidelijk gemaakt en daarbij te blijven'Volgens de PvdA-f-ractieleider is de fel heid van de huidige vakbonds- kritick alleen te verklaren „uit het verwachtingspatroon dat de PvdA op dezelfde ma nier hoort te reageren als de vakbeweging. Maar de politiek heeft", aldus Wöltgens, „meer belangen te dienen dan de vakbeweging". ajaarscollectie ank Go vers terst creatief HIA BARUCH [STERDAM In een rvolle Amsterdamse ef), m fpuwburg davert met loze precisie de deze ,n, -r wel uiterst creatieve aarscollectie van Frank kers over de bühne. Igens de eigenzinnige Hoisteinkurier is zijn presenta- k. veraajeen eerbetoon aan de Dijkhujerianüse vrouw die de latuur van joggingpak- Piët jacks en gympen ift overleefd. :e de opening blijkt al direct i, L. Henlhij met allure een tegenof- Sief weet in te zetten. De es die op een short of korte- )f lange rok gedragen kun- worden zijn vaak ware ee|stwerken' Getailleerde geruite jasjes met bont M.varflg worden afgewisseld met D.Lsons met bontkraag. Heu- pge of korte jasjes met een pndere kraaglijn zijn vaak van de meest fantas- ng^Hfce decoraties. Dat komt Moskoure door de fabelachtig 5igrado)Pie borduursels. Een zwart elèn loshangend avondjas iet schitterende goud- en taaistërlerkleurige afbeeldingen van de sterrenhemel laat zo ongeveer het hele universum bij u aan huis komen. Beeldschoon zijn een rode en een blauwe wollen mantel in A-lijn met een veelkleurige ronde pas rond de schouder. Bij een slankgesneden panta lon wordt een getailleerd flu welen manteltje met klokkend schootje gedragen. Wijdvallen de wollen capuchonmantels zien er sprookjesachtig uit over comfortabele jersey ja ponnen met een lang aangeslo ten lijfje en een lage rokaan- zet. Handgeborduurde cock tailjurken en wijde taftmantels hierover heen worden gevolgd door een soort zijden verbo- den-te-zitten-kleding. Tulp- vormige mosgroene zijden ge waden met ingewikkelde hes sen er omheen worden ge volgd door lange avondjurken, waarvan de rok zo smal is dat men er slechts hele kleine stapjes in kan nemen. Een donkerrode cocktailjapon heeft twee grote bleekrose ro zen in een laag geplaatste op staande geplisseerde kraag. Steeds weer klatert enthou siast nieuw applaus uit het pu bliek op. Nu eens voor een lange fluweel met zijden Zwarte Riek-jurk met baret met brutale veer, dan weer voor een gedrapeerde zwarte kokerjurk met een ingetogen grote sleepvormige strik aan de voorzijde. Het zijn stuk voor stuk modieuze kunst werkjes. Manfred Kooij is wereldrecordhouder op de 800 meter voor spastici. Hij traint hard om zijn record te verbeteren. Veel gehandicapten zouden evenals Manfred door sport hun handicap kunnen overwinnen. Maar de vastzetplateaus voor de technische nummers c bijvoorbeeld kosten veel geld. U kunt helpen! Geef gul aan de collectant. Of stort een bijdrage op bank of giro. Bedankt! SPORT HELPT GEHANDICAPTEN OVERWINNEN. GIRO 5855 - A8N BANK 70.70.70.058 T.N.V. NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN TE DEN HAAG ISPEREN HOBBES (r.AWM. HO00K ÉKJ IC HEB- I P6SL0TEK) li SAAkJ L03- i voozMm ezmms i DOOR BILL WATERSON 9HN VfEANTWCWPEUJm - PKÖ- IN H6WL5 NAM V. VWAHW P&J df NIETOVER PItCft- prwps or onze NAAM &f&0N- NEN J (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De com missie Remmelink is tot de conclusie gekomen dat de Nederlandse artsen bij het toepassen van eutha nasie of hulp bij zelfdo ding in het algemeen ge wetensvol en zorgvuldig te werk gaan. Toch geeft nog driekwart van de huisartsen en tweederde van de specialisten na een eut hanasiegeval of hulp bij zelfdo ding een overlijdensverklaring af waarin staat dat er sprake was van een natuurlijke dood. Het verzwijgen van de werke lijke doodsoorzaak komt vol gens de commissie voort uit on zekerheid over de gevolgen die het melden van de waarheid heeft. Men is over het alge meen bang voor strafvervol ging en voor het lastig vallen van de nabestaanden door poli tie en justitie. Ook is gebleken dat veel artsen het maken van een schriftelijk verslag van de besluitvorming rond euthanasie niet zo belang rijk vinden. In 40 procent van de gevallen wordt zo'n verslag niet gemaakt. Wel voert de overgrote meerderheid van de artsen na een verzoek om eu thanasie uitvoerig overleg met de patiënt, met een collega en met de familie. Als euthanasie in een ziekenhuis of verpleeg huis plaatsvindt, wordt in vrij wel alle gevallen ook het ver plegend personeel bij de beslis sing betrokken. Euthanasie wordt het meest verricht door huisartsen. Tach tig procent van alle huisartsen in ons land heeft ooit met een verzoek om levensbeëindiging te maken gehad en 62 procent heeft zo'n verzoek ooit ingewil- Van de specialisten kwam 71 procent ooit met een vraag naar levensbeëindiging in aan raking en stemde 44 procent ooit in zo'n verzoek toe. In ver pleeghuizen komt euthanasie weinig voor. Slechts 12 procent van de verpleeghuisartsen heeft wel eens euthanasie ver richt. Daarentegen wordt in verpleeghuizen wel veelvuldig besloten tot het staken van een medische behandeling indien verder behandelen als zinloos wordt gezien. Opmerkelijk Opmerkelijk is dat de houding tegenover euthanasie in zie kenhuizen en verpleeghuizen op confessionele grondslag niet wezenlijk verschilt van de op vattingen daaromtrent in ande re instellingen. Artsen in in stellingen van confessionele signatuur verrichten net zo vaak euthanasie als artsen in neutrale instellingen. Van alle artsen in Nederland blijkt 90 procent onder bepaalde voor waarden en omstandigheden bereid te zijn een verzoek om euthanasie in te willigen. Uit het onderzoek is verder ge bleken dat vorig jaar ongeveer 1000 keer een arts is overge gaan tot levensbeëindigend handelen bij een patiënt die niet meer in staat was zijn of haar wil te uiten. Het ging hier om zwaar lijdende patiënten die in een terminale fase ver keerden. Dertig procent van de huisartsen, een kwart van de specialisten en tien procent van de artsen in verpleeghuizen zegt ooit een dergelijk besluit te hebben genomen. Volgens de commissie was er voor de art sen in deze gevallen sprake van een „rechtvaardigende noodtoestand" omdat de patiën ten in een mensonterende situ atie verkeerden. In zulke situa ties mag echter niet van eutha nasie worden gesproken, want volgens de algemeen geldende definitie is dat beëindiging van het leven op uitdrukkelijk ver zoek. De commissie bestempelt deze medische handelingen daarom als „stervenshulp". De commissie-Remmelink sluit haar rapport af met een serie aanbevelingen, waarin er met name op wordt gehamerd dat alle artsen die euthanasie ple gen (hetzij op verzoek, hetzij zonder verzoek) of hulp verle nen bij zelfdoding zich strikt houden aan de zorgvuldigheid seisen die justitie momenteel hanteert. Dit houdt in: eerlijk melding maken van een niet- natuurlijke dood in de overlij densverklaring die aan de ge meentelijke lijkschouwer wordt voorgelegd, het opstellen van een schriftelijk verslag van de besluitvorming en het raadple gen van een collega. Bij dit laatste kan als richtlijn gelden dat een huisarts altijd de be handelend specialist om advies vraagt en een specialist altijd contact opneemt met de huis arts. Voorts geeft de commissie het kabinet het dringende advies ervoor te zorgen dat in de op leidingen voor artsen en ver pleegkundigen meer aandacht wordt besteed aan stervensbe geleiding en het vraagstuk van de medische beslissingen rond het levenseinde. „In een land waar de kennis van de zorg rond de geboorte tot één van de beste ter wereld wordt gere kend, mag die rond het sterven niet tekort schieten", aldus de commissie. (ADVERTENTIE) CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Hlllegom, Alphen a/d Rijn, Gouda. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school ais vooropleiding is voldoende. Het examen is op 8 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijl(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horeca personeel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. SUBS0€ TOT 100% MOGELUK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA Of RESTAURANTBEDRIJF MIDDEL TEGEN BOTAFBRAAK BIJ KANKERPATIËNTEN LEIDEN Prof. dr. Bijvoet van het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft een geneesmiddel ontwikkeld voor de behandeling van kankerpatiënten. Het medicament wordt toegepast bij de behandeling van hypercalciëmie, een overmaat aan kalk in het bloed. Tot nu toe bestond er geen effectieve behandelmethode voor deze aandoening die levensbedreigend kan zijn. Hypercalciëmie komt vooral voor als er uitzaaiingen in de botten zitten en kan tot extreem zware piin en botbreuken leiden. Uit uitgebreid on derzoek is gebleken dat de stof, dinatriumpamidronaat, de botaf braak remt en de hoeveelheid kalk in het bloed normaliseert. Bijvoet constateerde dat er na behandeling met het middel, dat aredia heet, in ernstig aangetaste delen van het bot af en toe nieuwe kalkafzetting plaatsvond. Bovendien nam de botpijn sterk af. Dr. H. Sleeboom, internist en kankerdeskundige bij het Leyen- burg ziekenhuis in Den Haag, zei gisteren dat tijdens een onder zoek bij 132 patiënten gebleken is dat in negentig procent van de gevallen de behandeling met aredia leidde tot normalisering van het kalkgehalte in het bloed. Bijwerkingen werden niet waarge nomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3