DE OPEL-DEALER IS NU IN UITERST ZORGELOZE STEMMING. Nederlandse kinderboek doet het goed e. Omroepen zeggen politiek de wacht aan ll( KOM PROFITEREN: SEPTEMBERMAAND OPEL-MAAND. i? 13 ^kbcSomont KUNST/RTV DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 Oei!: mopjes uit De Uitkijk nog eens nagespeeld Leuke zijn of niet leuk zijn, dat is de kwestie. Over wat leuk is zijn de meningen verdeeld, en dat mag. Dat geldt zowel voor de leveranciers als voor de consumenten van televisie-amusement. Er is een hemelsbreed verschil tussen de humor van Koot en Bie en die van André van Duin, tussen die van Sjef van Oekel en die van 'Zeg 'ns Aaatussen die van Herman Finkers en die van Seth Gaaikema. Het staat een ieder vrij om overal van te vinden wat hij/zij maar wil; wat de een enig vindt kan de ander wel verafschuwen en omgekeerd. En dat kan soms ook heel onvoorspelbaar door elkaar lopen: er zijn mensen die Koot en Bie leuk vinden en tegelijk ook Van Duin, terwijl anderen daar weer niks van begrijpen. Ik wil maar zeggen: iedereen moet maar zien. Dat geldt ook voor de vorm van humor die de VARA ons tegenwoordig toedient onder de opzichtig-lollige titel 'Oei!'. Hier gaat het om beeldgrappen: voor de camera nagespeelde klassieke moppen met de vorm van humor die vroeger hoogtij vierde in het al lang overleden (week)blaadje 'De Uitkijk'. Zoals alle mogelijke varianten van de boef die op een straathoek met een knuppel klaarstaat om de aankomende voorbijganger neer te meppen en te beroven. Ze zijn al in de jaren veertig en vijftig allemaal in De Uitkijk afgedrukt, maar in 'Oei!' worden ze allemaal nog eens dunnetjes overgedaan. Of die man die de bus mist en wanhopig door stegen en sloppen rent om de volgende halte te halen, en daar rijdt de bus weer voor z'n neus weg, en nog een keer, en nog een keer, net zo lang tot hij de bus haalt en tot zijn verbijstering constateert dat die prompt bij de remise arriveert en niet verder gaat. U kent die humor vast wel. Van die grappen die je mijlenver tevoren zien aankomen. Maar dat is nog niet het ergste. Het ergste is dat de makers ervan uitgaan dat de grap nog eens dubbel zo leuk wordt als je de beeldband ietwat versneld afdraait. Daarbij lijden ze aan de misvatting dat die ouwe filmpjes van voor de oorlog zo leuk waren omdat ze versneld werden weergegeven. Dat ging nog wel een beetje op bij zoiets als de Comedy Capers, met al die huppelende groepjes politieagenten en/of brandweerlieden. Maar de échte comedy van vroeger was leuk ondanks het feit dat ze versneld waren. Bij échte filmleukheid gaat het om zaken als expressie, timing en absurditeit, begrippen die komieken als Chaplin, Lloyd, Laurel en Hardy tot in hun vingertpppen beheersten en die hen zo groot maakten dat ze ook nu nog de échte lach wekken, versneld of vertraagd, dat maakt niks uit. Sterker nog: Laurel en Hardy waren zelfs op hun best als ze vrijwel niet bewogen. Opmerkelijk trouwens dat de Belgische serie (die ik dus niet leuk vind) uitgerekend bij de VARA terecht is gekomen. Ik had een heel ander idee over het gevoel voor humor van de VARA- programmaleiding. Die heeft zich immers de laatste jaren geprofileerd als hét doorgeefluik van hedendaagse kleinkunst op de Nederlandse televisie (Kaandorp, Finkers, Urbanus), en dat is echt heel wat anders dan het gedoe van 'Oei!'. Aan de andere kant: de VARA is ook verantwoordelijk voor de wat brakke grappen die worden uitgehaald in de gevangenisserie 'Laat maar zitten (dat zit al een heel stuk dichter in de buurt van 'Oei!' dan Finkers). En niet te vergeten voor de vorm van humor rond het doktersgezinnetje in 'Zeg 'ns Aaadie voornamelijk drijft op éen grap per aflevering en de komiek-ordinaire uitstraling van Mien Dobbelsteen. Kortom: er valt weinig van te zeggen. 'Oei!' moet kunnen, 'Oei!' moet mogen, en het zal wel niks uitmaken wie het vertoont. AMSTERDAM Het Ne derlandse kinderboek doet het opmerkelijk goed. Het aantal kinderen dat lid is van de biblio theek is stabiel en de ver koop van kinderboeken is de laatste vier jaar aan zienlijk gestegen. Dit maakte directeur H. Krai- ma van de Stichting Collectie ve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB) gisteren bekend tijden de perspresenta tie van de 37e Kinderboeken week, die dit jaar wordt ge houden van 2 t/m 12 oktober. De omzet van kinderboeken is in de periode 1987-1991 geste gen van 32 miljoen naar 45 miljoen gulden. Het aantal verkochte boeken steeg in die periode met twintig procent van 2,5 naar 3 miljoen exem plaren. Kraima concludeerde hieruit dat ouders vaker be reid zijn om een boek voor hun kind te kopen. „Basisscholen slagen er steeds beter in om het lezen in al zijn facetten te bevorderen. Het speerpuntbeleid 'Lezen' van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft niet gebracht wat velen ervan ver wachtten, maar het heeft wel in het onderwijs zaken in be weging gezet. Daarbij begint Nederland nu pas goed de vruchten te plukken van het rond 1970 ingevoerde biblio theekbeleid: de nieuwe lich ting onderwijzers op de basis school is opgegroeid met een volstrekt vrije toegang tot een breed boekenaanbod. Hetzelf de geldt voor de ouders van de huidige schoolgaande genera tie. Ook zij zijn groot gewor den met een openbare biblio theek als vanzelfsprekend on derdeel van hun lezen. En dus met het lezen van boeken. Dit effect op de lange termiin be zien is voor de CPNB de be langrijkste pijler onder het vertrouwen in de nabiie toe komst in het kinderboek", al dus Kraima. Overheidsstéun Hij merkte verder op dat on langs het ontbreken van struc turele overheidssteun de basis scholen ook dit jaar weer mas saai meedoen aan de Kinder boekenweek. „Dit uit zich on der meer in het aantal bestel lingen van het door de CPNB ontwikkelde lespakket. Dit jaar zijn er 13.000 pakketten gemaakt", aldus Kraima. Hij betreurde het dat de leesbe- vorderende instanties het tot nu toe niet gelukt is „entree te krijgen bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen". Kraima: „Een structurele in breng, organisatorisch en fi nancieel, zou de effectiviteit van het vele werk dat tijdens de Kinderboekenweek op de basisscholen wordt gedaan, enorm kunnen verhogen. Denk maar aan speciale acties voor de kinderen van allochto nen, waarvan de ouders niet zijn opgegroeid met Boeken weken. Denk maar aan het be vorderen van de wisselwer king tussen school en thuis. De Kinderboekenweek biedt door de medewerking van de boek handel, auteurs en culturele centra hiervoor een prachtige ie twa< bemid iets te g uit ;uwe ej jng, d| taat die e verd prijs te lie ovel kt en liet te )ord ah vel zo, r zus I Schal een b( xeerd, ied da t niet :ot Exj ekt mi ipeelgo komen gelege r te k nsing over d ïxposi kan Schall Jan M De Opel-dealer is er één van het opgeruimde type. En deze maand is hij helemaal in een uiterst zorgeloze stemming. Dat komt omdat september van oudsher Opel-maand is. Een maand waarin het voordeel voor het oprapen ligt. Dat merkt u niet alleen aan de gulle (inruil)prijzen. Maar ook aan de grote keus. Bijvoorbeeld de Corsa Strada. Een buiten gewoon zorgeloze auto voor in de stad. Of ver daar buiten. Voorzien van heel veel extra's. U wilt nog meer extra's? Dat kan. Voor f 695,- heeft u er een vanaf de fabriek gemonteerd transparant schuif-/ kanteldak met jaloezie bij. 4 sportieve lichtmetalen 'Cross-spoke'-velgen, inclusief brede banden, kosten op de Strada slechts f 1210,-. Wat te denkefi van de Kadett Expression. Die is nu kompleter dan ooit. Voorzien van een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel tot en met een waarschuwingszoemer voor brandend licht. Afgebeeld: de Kadett Expression, v.a. f26.200,-. U rijdt al Opel Omega v.a. f 44.765,-. Afgebeeld: de Omega Diamond GL Stationwagon, v.a. f En dan de Vectra. De representatieve limou sine die zichzelf al ruimschoots heeft bewezen. De afgebeelde Vectra GLS wordt geleverd inclusief o.a. stereo-inbouwset met 6 speakers en elektrische antenne, elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, in delen neerklapbare achterbank, getint glas, hoofdsteunen achter en centrale deur vergrendeling. Nog zo'n juweel, de Omega Diamond. Zowel zakelijk als privé biedt deze auto alles wat u maar wenst. Onder andere een stereo-inbouwset met 6 speakers, stuurbekrachtiging, getint glas, mist lampen, lichtmetalen velgen, 'n exclusief lederen stuurwiel, centrale deurvergrendeling met anti diefstalsysteem, tweelaags metallic- of mica-lak... Maar waarom gaat u niet zelf even langs? De kansen op een voordelige koop zijn extra groot. Zeker nu de Opel-dealer in een zo'n zorge loze stemming is. lealer in een zo'n zorge- georg eert v rapen <ut aan en zal innen, acht rmatie. ;en iosi ?n Jori^ □si in ïen m( erenigi serder^ ar wer :en va) geschoi van d< atie is i er. Het verenij op di< geeft i van N ornlaai aansch „Dat verl >or, mai verkoo el heef ik dan, rug te 1 hii al ïaal nie op-poten heeft verzonden aan de minister van WVC en aan de Tweede Kamer, waarin het laat weten alle werkzaamhe den aan interne bestelvernieu- wing op te schorten, tot de po litiek eindelijk eens duidelijk heid heeft geschapen over de toekomstkansen van de pu blieke omroep. NOS-voorzitter Max de Jong meldde het verzenden van de' brief in zijn biidrage aan het 'Eerste Nationale Omroepcon- gres', dat gisteren in Amster dam werd georganiseerd door het vakblad Broadcast Magazi ne, in het kader van de beurs MediaVisie 91. De melding maakte deel uit van een be toog waarin De Jong niet al leen een mistroostige klaag zang richting Den Haag liet horen, maar ook namens Hil versum de hand in eigen boe zem stak. Immers: inplaats van alert te reageren op de aanstormende internationalisatie van de elektronische media, waarin 'lokaal denken' moest worden vervangen door 'globaal den ken', heeft de Nederlandse te levisie met de haar eigen be stuurlijke en inhoudelijke log heid de problemen over zich zelf afgeroepen. Door het overheersen van de behoudende krachten, het on geloof in de kracht van de commercie, het gebrek aan flexibiliteit, de inefficiëntie, de uit de oude monopolie-positie voortkomende arrogantie en de onderlinge verdeeldheid van het Gooi kon RTL4, ook tot haar eigen verbazing, zon der veel problemen de macht overnemen en zag het oude bestel zijn 'marktaandeel' (een woord dat vijf jaar geleden nog geheel wezensvreemd was in het omroepvocabulaire) in twee jaar tijd van 85 procent verschrompelen tot vijftig pro cent. Een percentage dat ook nog eens wordt behaald door drie netten samen. Daartegenover steekt de dertig procent van RTL4, behaald op maar één net, glanzend af. En dreigend, zo wordt in Hilversum erva ren. Perspectief TROS-directeur Cees den Daas schetste het congres in een door reclame- en marke- tingterminologie overheerst betoog het lonkende perspec tief van het komende VTV2- net (met VARA, TROS en Ve ronica), samen goed voor een groot aantal absolute toppers. Maar programmadirecteur Ruud Hendriks van RTL4 rea geerde daar heel nuchter op, door die ballon effectief door te prikken: „Nederland 2 is helemaal geen vechtnet; waar om denkt u dat de TROS zijn best bekeken programma's op vrijdag pas na negen uur durft uit te zenden?" Het eventuele uittreden van TROS en Veronica, en de uit gestelde vrijage van de VARA met de NOS, waren voor Hen driks evenzovele geruststellin gen, dat hij van het bestel niet veel heeft te vrezen: „Wie zegt mij dat dit prachtnet van Den Daas volgend jaar nog be staat?" Als TROS en Veronica inder daad uit het bestel stappen, en van minister D'Ancona een zender cadeau krijgen bij hun vertrek, wordt het voor de tientallen resterende zendge machtigden wel heel erg drin gen op de twee resterende net ten, hield De Jong het congres voor. Ook al omdat iedereen op 'prime time' wil worden ge programmeerd. „Rampzalig", noemde hij dit toekomstbeeld en de schuld daarvoor legde hij weer in Den Haag. De Jong sprak in dit verband over een 'sterfhuisconstructie', die het bestel alleen maar nog sneller naar de ondergang zal voeren. Reclameguldens Inmiddels werd het congres vooral ook duidelijk gemaakt dat de knellende greep van de commercie op de omroep nog steeds strakker wordt. Radio directeur Lex Harding van Veronica rekende voor dat er in 1995 zoveel reclameguldens 'boven de markt hangen', dat er dan voldoende emplooi is voor een tweede, commercieel net naast RTL4. En Den Daas liet in zijn com mercie dadendrang weten dat de omroepen in hun angst zelfs niet vies zijn van inhou delijke beïnvloeding van een tot nu toe redactioneel onaf hankelijk instituut als het NOS-Journaal. eden en en aren st woi n aan Voo iniseei Jeroen ;n opi 1TERDAM Het Ne- marl landse publieke om- pbestel heeft er genoeg Het wil wel anders beter, zegt het, maar mag niet anders en Ier. Dat is de schuld ni 'Den Haag', die het de ^roep politiek en finan- let eei :1 onmogelijk maakt ïzelf te vernieuwen. vernieuwing is hard nodig en tijd waarin Hilversum DMAJ ^ec*e °8en moet toezien RNA# de Nederlandse kijker zich vee jaar tijd in groten geta- eeft bekeerd tot de vlotte letjes- en soap-leverancier ,4. Vandaar dat het be- Kr van de NOS, om Den ek beg eens een koekje van ei- t Poell deeg te geven, een brief- ■traat tiegetr avond 'iefheb de

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13