Werklozen en instellingen gebaat bij start banenpool „Ik ben vooral bang voor zadelpijn en zere knieën" DUIN- EN BOLLENSTREEK Lisse steekt 't Poelhuys met tegenzin helpende hand toe Hoeveel is uw ouc speelgoed waard? £e«ta« Sou/uwtt DINSDAG 10 SEPTEMBER 1991 HAI&AA Onderhoud van flat Frankenburg duurder VALKENBURG Groot onder houd van de flat Frankenburg kost 17.000 gulden meer dan be groot. Oorspronkelijk was uitge- faan van een investering van 8.000 gulden. VVD'er P. Mizee zei gisteren in de commissie volks huisvesting dat hij geschrokken was van deze verhoging. Hij pleit te er, met instemming van de ove rige commissieleden, tevens voor dat de gemeente Valkenburg toe zicht houdt op de werkzaamheden aan de flat, maar daartoe ziet de gemeente geen kans. De Nationale Woningraad (NWR) houdt toe zicht, aldus wethouder M. Vos. „Daarover zijn afspraken ge maakt". Spoorboom Piet Gijs afgebroken Autoradio's gestolen NOORDWIJKERHOUT Een spoor- boom bij Piet Gijs in Noordwijkerhout is gisteravond omstreeks zes uur als gevolg van een aanrijding finaal afgeknapt. Bij de Noordwijkerhoutse politie hebben zich nog geen getuigen van het ongeval ge meld. De dader is doorgereden. Bouwvakker valt in trapgat SASSENHEIM Een 51-jarige bouwvak ker uit Sliedrecht is gistermiddag door een trapgat gevallen van één van de wo ningen die gebouwd worden aan de Koet- sierweg. De man was bezig de trapgaten te beveiligen toen hij er zelf inviel. Met on bekend letsel werd hij overgebracht naar het AZL. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar het ongeval. NOORDWIJK Kostbare audio-ap- paratuur is de afgelopen nacht in Noordwijk gestolen uit auto's van Duitse toeristen in Noordwijk. De waarde van de radiocassetterecor ders/CD-spelers loopt per apparaat in de duizenden guldens. De auto's van de Duitsers stonden aan het Want- veld, de Marijkestraat, de Golfweg en de Koningin Astridboulevard. Inbraak in woning VOORSCHOTEN Dieven hebben gisteren toegeslagen in een woning aan de Nicolaas Maeskade in Voor schoten. Het voordeurslot werd ver wijderd om binnen te komen. Ver volgens werden een geluidsinstallatie en gouden en zilveren munten mee genomen. Voorhout huldigt wereldkampioene VOORHOUT De junioren we reldkampioene Laserzeilen, de Voorhoutse Carolijn Brouwer, wordt donderdag gehuldigd in haar woonplaats. De 18-jarige Brouwer zeilde enkele weken ge leden in Schotland naar goud. Ze zal in een open riituig worden rondgereden tijdens de lampionop tocht die in het kader van de na jaarsfeesten wordt gehóuden. Bur gemeester M. de Goeij-Smulders zal haar toespreken. De rondrit, aangeboden dor de Oranje Vereni ging, zal omstreeks acht uur begin nen op de Herenstraat. De huldi ging zal een uur later op het podi um aan de Herenstraat eindigen. N oordwijkerhout handhaaft asbestcontainer NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout zal ook in 1992 een container op de gemeentewerf handhaven die is bestemd voor de inzameling van asbestafval dat afkom stig is van kleine sloopwerkzaamheden. B en W trekken in 1992 1.800 gulden uit voor de afsluit bare container. Publieksprijs kinderboeken KATWIJK De Katwijkse bibliotheken ge ven bezoekers tot 22 oktober de kans een keuze te maken uit tien genomineerden voor de Publieksprijs kinderboeken. De boeken van Jan Terlouw, Thea Beekman, Paul Biegel en andere grootheden zijn ook te leen bij de drie vestigingen aan de Schelpendam, Fresiastraat en Hoorneslaan. Deelnameformulieren zijn daar ook verkrijgbaar. Ook dit jaar Kerkenda in Noordwijk-Binnen NOORDWIJK De jaarlijkse Kerkend Noordwijk wordt gehouden in en rond de roenskerk en het dorpshuis De Kuip. De m; tatie, die op zaterdag 21 september zal plaat den, is een vervolg op de twee jaar geleden j te landelijke kerkendagen. Tijdens een mar] om elf uur geopend wordt, zullen kerken en nodigde verenigingen laten zien en horen 1 tegen Noordwijk aankijken. Daarnaast woi achttien kramen aandacht geschonken aan schillende maatschappelijke problemen. Voo geren is een apart programma georganiseer zijn al via scholen benaderd. In de St. Jeroen zullen ieder half uur Noordwijkse koren opt: De dag wordt om vier uur afgesloten met eei viering in de St. Jeroenskerk. [STERD landse pbestel Het beter, mag er. Dat 'Den E .tijroep po onrr ïzelf te REGIOJOURNA/d! Numismatische Krii LISSE De Noordwijker Evert Zappey tekende gis termiddag als eerste een contract bij de Stichting Werkkring. De handteke ning markeert het begin van de banenpool in de Duin- en Bollenstreek met de uitvoering waar van de stichting belast is. De banenpool is de uit werking van het kabinets beleid dat gericht is op het weer aan het werk krijgen van langdurig werklozen. De kern van het beleid is de uitkering van werklozen te gebrui ken om hen weer aan de slag te krijgen. gemeenten die ook deel uitma ken het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) betrokken. Deze ge meenten, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwij kerhout, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout en Warmond hebben de Stich ting Werkkring opgericht. SDB-portefeuillehouder ar beidsvoorziening A. Berkheij, tevens wethouder van Kat wijk, is de voorzitter van de nieuwe stichting. Volgens Berkheij is het geen probleem in de regio banen te vinden voor de poolers. „We kunnen nu al kiezen uit vijftig plaatsen terwijl we in 1991 maar 16 mensen kunnen inzet ten.", aldus de nieuwe voorzit ter. In 1992 zal dat aantal ver dubbelen. In totaal zijn in de regio tweehonderdvijftig men sen langer dan drie jaar werk loos, één van de criteria om in aanmerking te komen voor de regeling. Berkheij liet zich kritisch uit over de trage uitvoering van het nieuwe beleid dat gestalte moet geven aan het begrip So ciale Vernieuwing. „De wet van de remmende voorsprong was van toepassing. Wij waren eind vorig jaar al rond, maar het rijk bleef aanvullende voorwaarden stellen die de zaak aanzienlijk vertraagden. Niettemin is de Duin- en Bol lenstreek één van de eerste re gio's waar de banenpool van start gaat", constateerde Ber kheij tevreden. Jongeren Per 1 januari krijgen de ba nenpoolers overigens concur rentie van werkloze school verlaters. In het kader van het Jeugd Werk Garantieplan (JWG) zullen jongeren tot 21 jaar, die langer dan een half jaar werkloos zijn, ook een werkervaringsplaats aangebo den krijgen. In de Duin- en Bollenstreek zullen dat er on geveer tien zijn, verwachtte E. van der Spruyt, coördinatrice van de Stichting Werkkring. De Stichting zal zich in de toe komst ook bezig gaan houden met de uitvoering van het JWG-beleid. Spruyt zei niet te ver dat de poolers en de Van der Sp wachten JWG-ers bestaande arbeids plaatsen zullen gaan bezetten. Met name de sociale werk plaatsen lieten in het verleden weten de concurrentie van de langdurig werklozen en schoolverlaters te vrezen. „Een onnodige angst", aldus Van der Spruyt. „We toetsen iedere aangeboden arbeids plaats op verdringing van be staande werkgelegenheid. Ook hebben we intensief contact met 't Heem en Het Spektrum die hun oordeel vanuit het perspectief van de sociale ar beidsvoorziening geven. Valse concurrentie is zo uitgesloten", lichtte ze haar stellingname toe. Instellingen Evert Zappey zette een hand tekening onder een contact dat hem - na twaalf jaar bijna on onderbroken werkloosheid - bindt aan het sociaal cultureel centrum JOIN in Noordwijk. Het zijn ook vooral de instel lingen die hopen te profiteren van de regeling. Marja Harke- ma, coördinatrice van JOIN, toonde zich bijzonder tevreden met haar nieuwe medewerker. „Zelf zijn we niet in staat ie mand in te huren. Evert gaat bij ons ondermeer de bar bij houden en klusjes doen. Werk dat bijna niet met vrijwilligers is te doen. Zo snijdt het mes dus aan twee kanten. Een langdurig werkloze aan de slag en een instelling geholpen", vatte Harkema de kern van de zaak samen. Naast Zappey zijn per 1 sep tember twee andere poolers begonnen. In oktober volgen er nog eens acht of negen, ter wijl het restant per 1 novem ber zal beginnen. In principe kunnen ze voor onbeperkte tijd in dienst blijven van de Stichting Werkkring, maar Berkheij maakte er geen ge heim van dat hij hoopte dat er van enige doorstroming sprake zou zijn. „Anders is de banen pool binnen de kortste keren vol en kan er geen instroom meer plaats vinden, terwijl we ook na 1992 mensen aan het werk willen helpen", waar schuwde hij. Van der Spruyt voegde er echter nadrukkelijk aan toe dat doorstroming goed is maar geen doelstelling. „Voorlopig willen we mensen vooral de kans op een zinvol ler bestaan geven". Onderscheiding voor W. Turk De Sassenheimer W. Turk kreeg gistermiddag een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Burge meester H. de Jonge van Sassenheim (links) speldde hem tijdens een receptie in Motel Sassenheim de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. Turk ontving de versierse len in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij het Leidse bedrijf Noordman Frères Wijnimport. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Smartlappen tijdens Yeense kermisweek ROELOFARENDSVEEN Jongerensociëteit Splotsz houdt tijdens de Veense ker misweek swingfeesten op woensdag- en donderdag avond. Op vrijdagavond treedt de Veense smartlappengroep De Animo's op als onderdeel van hun 'World Sad Tour' door de Veen. Zaterdagavond komen de Guillotino's bij Splotsz. Straatfeest wegens opening Voorstraat NOORDWIJK De reconstructie van de Noordwijkse Voorstraat is voltooid. Het einde van de werkzaamheden, waarmee vorig jaar werd begonnen, is aanleiding voor de be woners van de straat voor een feestje. Vrijdagavond zal burgemeester J. van der Sluijs de straat openen. De openingshandeling zal om half acht plaatsvinden aan het begin van de straat bij de Heilige Geestweg. Na het officiële gedeelte zal een straatfeest gehouden worden. Naast een muzikaal optreden van Harmonie Excelsior staat een balonwedstrijd op het programma. Ook rijdt er een Jan Plezier rond voor de kinderen. lede o{ Ie Nedei ivee jaar leeft bek letjes- er Het nieuwe seizoen vai A. Vanc Numismatische Kr van c Bloembollenstreek beg eens e vanavond in Het Poelq c aan de Vivaldistraat Lisse. Traditiegetr wordt de eerste avond muntenliefheb door de gemene 7edenvergaden Belangstellenden kun tegen betaling van J vanaf zeven uur naar nen. Het jaarlidmaatsc kost 25 Saul Broudy De Noordwijkerho Folk Club heeft voor t derdag een optreden Saul Broudy georg seerd. Het concert v plaats in 't Wapen i Noordwijkerhout aan Dorpsstraat 14 en zal\ half negen beginnen zaal gaat om acht open. Voor informatie, 02523 - 74466. Verenigingen bij Magnifiosi LISSE Het Open Jon] centrum Magnifiosi in gaat weer beginnen m( houden van een verenigi presentatie. Een eerdere ging in het voorjaar wer gens het ontbreken va| schikte ruimte opgeschoi definitieve datum van d enigingen-presentatie is i paald op 26 oktober. Het bedoeling dat het verenij leven van Lisse op di< acte de presence geeft i (nieuwe) gebouw van fiosi aan de Ruishornlaai Aanrijdingen met gestolen bestelbus WASSENAAR Een 30-iari- ge Hagenaar is gistermiddag bij Den Deyl aangehouden na dat hij eerder twee aanrijdin gen had veroorzaakt in een ge stolen bestelbus. De man was op de Rijksstraatweg ter hoog te van het Kerkehout betrok ken bij een botsing. Toen de politie zijn gegevens wilde no teren ging de man er vandoor. Hij bleek het bestelbusje waar in hij reed gestolen te hebben en ook in Den Haag al een auto te hebben aangereden. Idoor LIA IN 'T VELD LISSE De commissie welzijn heeft gisteren met grote tegenzin 50.000 gul den beschikbaar gesteld aan 't Poelhuys. Het soci aal-cultureel centrum heeft het geld nodig om het hoofd boven water te kunnen houden. De poli tiek had moeite met het krediet omdat 't Poelhuys over een sluitende exploi- tie had moeten beschik ken. De gemeente Lisse heeft in 1988 twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor. nieuw bouw van 't Poelhuys. Voorts werd 16.000 gulden aanloop subsidie verstrekt. Die subsidie zou voor drie jaar gelden en daarna zou de exploitatie van 't Poelhuys sluitend moeten zijn. Het bestuur van 't Poel huys kan die afspraak echter niet nakomen. De leden van de commissie welzijn lieten gisteren blijken niet echt blij met de gang van zaken te zijn. Wethouder Th. Meier (CDA) zei dat men ei genlijk gewoon voor het blok staat. Mevrouw H. Bosman (CDA) merkte op niet veel te zien in het plan van het colle ge om ook eens te bekijken of het beheer anders kan worden aangepakt en misschien de bar kan worden uitbesteed. „We hebben 't Poelhuys in de eer ste plaats als sociaal cultureel centrum gesticht, dus voor het verenigingsleven", aldus Bos man die zei te vermoeden dat bij een andere beheersvorm ook het gebruik zal verande ren. G. Oskam (PvdA/D66) zei geen vat te kunnen krijgen op de totale problematiek. Hem was wel duidelijk dat er iets schort aan de sfeer in 't Poel huys. Dat is overigens ook een van de voorwaarden die het ge meentebestuur in de nieuwe overeenkomst met 't Poelhuys heeft opgenomen. Daarin wordt namelijk gesteld dat het bestuur de subsidie krijgt en dat die de periode tot en met 1993 moet overbruggen, maar dat men ook volgend jaar juli met concrete voorstellen moet komen die gericht zijn op een sluitende exploitatie. KOOS STUIFBERGEN OP EENWIELER 24 UUR IN ACTIE VOOR MULTIPLE SCLEROSE STICHTING zich iets willen aansch Inge Schalkwijk: „Dat verzamelaar iets verj komt niet vaak voor, mai is mogelijk. Dan verkoo iets dat hij dubbel heef minder mooie stuk dan, hij in staat iets terug te j dat mooier is dan hij al s dan hn helemaal i of zelfs nog Bemiddeling De vereniging, die twa< den telt, wil ook bemid wanneer iemand iets te aanbiedt. „Voor de verer om de verzameling uit t< den voor een nieuwe e tie". De vereniging, d verzamelaars bestaat di< gens op hoeven te verd zegt een eerlijke prijs te! ren. En degene die ove speelgoed beschikt kwijt wil, hoeft niet te nen op een antwoord al^ dat taxeren we wel zo, we kunnen maar zus veel geven". Inge Schalj „Wanneer iets op een b< bedrag wordt getaxeerd, dat stuk speelgoed dal waard, daar wordt niet knibbeld". De Vereniging tot Exj Oud Speelgoed trekt mi verzamelde oude speelgoj land door en wie komen| terdag niet in de geleg< is naar Wassenaar te k| krijgt een herkansing september in Oegstgees! half tien tot 13.00; plaaf handeling dit moment ni kend. Maar wie er meel wil weten, ook over d mende taxatie /expositi dag in Wassenaar, kan len: Hans of Inge Schal) 05759-4110, of Jan M 071-213 Een oude blikken brandweerauto. Oud? Sommige verzam hebben er kapitalen voor over. r WASSENAAR/OEGST- GEEST Wanneer is oud speelgoed oud? Dat hangt er van af. Geven we onze snot neus iets moois, dan is het de volgende week al oud, niet meer van echt vuilnis te on derscheiden en geen cent meer waard, natuurlijk. Inge Schal kwijk, echtgenote van Hans Schalkwijk, voorzitter van de Vereniging tot Expositie Oud Speelgoed (VEOS) heeft daar om een ander antwoord klaar- liggén: „Voor ons is speelgoed oud, wanneer het afkomstig is van voor de oorlog, of van kort daarna". Dat oude speelgoed wordt ge taxeerd en geëxposeerd zater dag 14 september in Kultureel Centrum 'Warenar', Kerk straat 75 in Wassenaar, van 12.00 tot 16.30 uur. Op deze middag, ter gelegenheid van de opening van het culturele seizoen 1991/1992 van de Kul- turele Kern Wassenaar, kan iedereen terecht die wil weten wat z'n opwindtreintje nog waard is, maar ook ander be gerenswaardig speelgoed: au to's, schepen, bouwbozen, stoommachines, Dinky-Toys, enzovoort. Inge Schalkwijk: „Typisch jongensspeelgoed. Maar ook meisjesspeelgoed kan worden ingebracht: pop pen, serviesjes, fornuizen, win keltjes en dat soort". Niet alleen Wassenaarders worden verwacht, maar ook verzamelaars uit groot-Den Haag en verder, die willen we ten voor hoeveel kapitaal op zolder ligt te verstoffen. Of zij, die iets te ruilen hebben, of Idoor MARIJKE DEN HOLLANDER NOORDWIJK Noord wijker Koos Stuifbergen is er al helemaal aan ge wend dat mensen nog wel eens raar op willen kijken wanneer hij voorbij schiet op zijn eenwielfiets. „Zeg, kon je geen tweede wiel betalen", is een van de op merkingen die hij regel matig te horen krijgt. „Je bent je wiel vergeten of hebben ze dat andere deel soms gejat" is er ook een die hij onderhand wel kan dromen. Het eenwielrijden is voor hem een manier om van A naar B te komen, maar ook een sport. Samen met vier sportmakkers neemt hij op 4 en 5 oktober deel aan de „24 uurs van Al- mere". Door in 24 uur zoveel mogelijk rondjes te rijden op de eenwieler hopen ze 'min stens 1000 gulden bijeen te brengen ten bate van de Ne derlandse Multiple Sclerose Stichting Aan het spektakel in Almere doet ook, zo weet Stuifbergen, een Zwiters een- wielerteam mee. Verder zullen er minstens 240 lopers van start gaan om 2'/2, 5, 10, 20 of 42 kilometer af te leggen of zo veel mogelijk ronden in 24 uur over het stratenparcours van Almere-haven te lopen. Ron den waarvoor men zich laat sponsoren, het gaat tenslotte om het goede doel: geld bijeen brengen voor meer onderzoek naar de oorzaak en behande ling van Multiple Sclerose, een ziekte van het centrale zenuw stelsel die vooral ook jonge mensen treft. Koos Stuifbergen vertelt dat het initatief om mee te doen enige tijd geleden binnen de club voor eenwielfietsers in Amsterdam onststond. Weke lijks is Stuifbergen in de sport hal achter het Centraal Station in Amsterdam te vinden om samen met zijn clubgenoten al lerlei kunstjes te trainen zoals achteruit rijden of met de buik op het zadel en de handen aan de trappers te fietsen. Toen ie mand het idee lanceerde met een team naar Almere te gaan zei Koos direct „ja". Het rijden op de eenwielfiets is voor hem zijn lust en zijn leven. „Hoe veel rondjes we denken te rij den in 24 uur? Ik heb geen idee, maar ik hoop veel", aldus Koos enthousiast. Bewegingsvrijheid Stuifbergen bezit zijn eenwie ler nu z'n jaar of twee. Zijn va der kende iemand die dergelij ke fietsen maakte. Koos wilae zo'n ding wel eens proberen. Na zijn eindexamen stond de eenwieler voor hem klaar, als examencadeau van zijn vader. „Een tijdlang heb ik langs de muur geoefend, opstappen, af stappen, een beetje vooruit en wat achteruit rijden. Na een Koos Stuifbergen op zijn eenwieler. „Je kunt er zeer kort mee wenden en keren, pas op de plaats maken door ermee te springen en wat het allerleukste is, ik kan hem makkelijk meenemen in bus of trein". FOTO: HENK VAN DEN ENDE maand werd ik lid van de club in Amsterdam. Daar heb ik het eenwielrijden echt onder de knie gekregen". Het leuke van het eenwieleren vindt de Noordwijker vooral de bewe gingsvrijheid die de fiets hem geeft. „Je kunt er zeer kort mee wenden en keren, pas op de plaats maken door ermee te springen en wat het allerleuk ste is, ik kan hem makkelijk meenemen in bus of trein". Via de club heeft hij al veel leuke contacten opgedaan, on der meer in Zwitserland. Hij deed mee aan wedstrijden voor eenwielfietsers in Basel en werd daar vierde. „Sommi gen reden daar zelfs met race bandjes om. Daarbij vergele ken heeft mijn band de om vang van een tractorband", lacht Koos. Zijn sprintsnelheid ligt om en nabij de 18 kilome ter per uur. „Het probleem is niet om hard te gaan", legt hij uit, „maar de benen kunnen de snelheid op een gegeven moment niet meer bijhouden". In Almere verwacht de Noordwijker misschien te ma ken te krijgen met zadelpijn - „op een gewone fiets kun je nog eens even lekker op je stuur gaan hangen" - en zere knieën. Estafette De 24 uur van Almere is een estafetterace. Om de beurt ma ken de teamgenoten een rond je. Een rondje duurt ongeveer 10 minuten, tenminste voor de eenwielers. Koos en zijn ploeg maten hebben al enkele spon sors warm kunnen maken voor het goede doel. Boven dien zijn er enkele bedrijven aangeschreven die mogelijk nog een duit in het zakie wil- .len doen. De start van de race is op vrijdagavond 4 oktober om zeven uur. Daarnaast zijn er in Almere in het kader van het evenement nog tal van ac tiviteiten zoals een scholieren- loop, voorafgaande aan de 24 uur van Almere, een volley baldemonstratie door de Ne derlandse selectie, zaalvoetbal, een grote vlooienmarkt/brade rie en een schaakimultaan op 5 oktober met medewerking van Jeroen en Marcel Piket en John van der Wiel. Wie nog mee wil lopen voor het goede doel kan zich voor 1 oktober opgeven. Informatie: Bosgouw 183, 1352 GR Almere, telefoon 03240-10456 of 22085.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12