feitsin wil geen (resident van sovjetunie worden m BUITENLAND Shamir: Amerikaanse druk bedreigt vredesbesprekingen Midden-Oosten Tropische wouden verdwijnen sneller atalanen roepen weer even om onafhankelijkheid Slachtoffers bij bloedige strijd in Zuid-Afrika si ücLxz Qowiant MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 ndei vc stai nghuis sterda jy ike ziji erkiezingswinst voor gerende partij Argentinië ki eet 1« j( ,ald" lit heeft ip het ;k lan^ oerstei Je insi Georgische oppositie vergelijkt president met Roemeense Ceaucescu ENOS AIRES De Peronistische partij van de huidige Ar- tijnse president Carlos Menem lijkt volgens de eerste resulta- van de gisteren in Argentinië gehouden verkiezingen haar oerd tje te versterken voor een aantal parlementszetels en dertien shg yo^erneursposten. De Peronisten zouden in vijf provincies de rerneursposten in de wacht hebben gesleept - waaronder in de belangrijke provincie Buenos Aires waar een derde de Argentijnse bevolking woont - en in vijf andere provin- bij het tellen van de stemmen duidelijk aan de leiding gaan. ;n eerste reactie zei president Menem dat zijn vrije markt- iek de Peronisten de verkiezingswinst heeft opgeleverd. De ige vice-president van Argentinië, de Peronist Eduardo Du- wordt volgens de bronnen de nieuwe gouverneur van de P rincie Buenos Aires. Hij bleef Juan Carlos Pugliese van de '8 icale Burgerunie van ex-president Raul Alfonsin ruim voor. iartij van Alfonsin zou wel de gouverneurspost van de pro- ie Cordoba in de wacht hebben gesleept. TBILISI/MOSKOU De Georgische presi dent Zvjad Gamsachoerdia heeft zaterdag praktisch alle macht aan zich getrokken door de leiding te nemen over de ministeries van binnenlandse en buitenlandse zaken, justitie en defensie, evenals van de Georgi sche tak van de KGB. De minister van bui tenlandse zaken had vorige maand zelf zijn ontslag genomen, evenals de premier. De zet van Gamsachoerdia leidde zaterdag tot een demonstratie, waarbij ook kritiek ge leverd werd op het besluit van de Georgi sche regering vrijdag alle banden met de Sovjetunie te verbreken, omdat de Sovjet staatsraad weigerde de onafhankelijkheid van Georgië te erkennen, in navolging van die van de Baltische staten. Ongeveer 15.000 mensen reageerden op een oproep van de oppositie en gingen de straat om het aftre den van president Zvjad Gamsachoerdia en nieuwe presidentsverkiezingen te eisen. Er was een enorme politiemacht op de been. Gamsachoerdia, die nooit populair is ge weest, aan toenemende vervolgingswaanzin lijkt te lijden en een zwaar bekritiseerd eco nomisch beleid voert, werd op spandoeken vergeleken met de voormalige Roemeense president Ceaucescu. Gamsachoerdia lijkt zeer bang te zijn voor de terugkeer van Edoeard Sjevardnadze, ook een Georgiër, die geen ministerspost in Sovjetregering meer ambieert en die het bij nieuwe verkiezingen wellicht van hem zou kunnen winnen. Commissie waakt over voedselaanvoer Moskou MOSKOU Moskou heeft een com missie in het leven geroepen die er voor moet zorgen dat de stad de komende winter over voldoende levensmiddelen kan beschikken. Dat heeft het Sovjet persbureau TASS zaterdag gemeld. De commissie is inmiddels met haar werk zaamheden begonnen. Volgens haar lei der dwingt de slechte bevoorrading van de Sovjethoofdstad met voedingsmidde len tot het nemen van buitengewone maatregelen. Voor het geval dat gebie den rond Moskou haar niet meer van bepaalde levensmiddelen kunnen voor zien wil de stad met de republieken Wi- trusland en Oezbekistan en andere ge bieden overeenkomsten sluiten over de levering van met name groenten. Reclamebureau moet boot vluchtelingen doen terugkeren LONDEN Het Britse reclamebureau Saatchi Saatchi moet 100.000 Vietnamese bootvluchtelingen ervan gaan over tuigen dat ze onder het conservatieve communistische regime dat ze zijn ontvlucht beter af zijn dan in de vluchtelingen kampen van Hong Kong. Saatchi Saatchi krijgt van de Eu ropese Commissie ruim een miljoen gulden om folders en pos ters te maken die de bootvluchtelingen ertoe moeten bewegen terug te keren naar Vietnam. Het nieuws dat Saatchi Saatchi door de Europese Commis sie is ingeschakeld is zaterdag met verbijstering ontvangen door Britse politici en andere reclamebureaus. „Voor de vluchtelingen zelf kan het een kwestie van leven of dood zijn. Dergelijke campagnes doen al gauw verdacht aan en kunnen de morele grenzen doen vervagen", aldus John Hegarty van het reclamebureau Bartle Bogle Hegarty, dat meewerkte aan de campagne voor de vrijlating van de Britse gijzelaar John McCarthy. 1 1 'MÊ ISKOU De Russische jident Boris Jeltsin t zaterdag in een tele- '-interview gezegd J de ambitie te hebben «president van de Sov- lnie te worden en de gestie dat hij Michail batsjov opzij wil schui- als een belediging te n zei ook dat de verplaat- van alle kernwapens die ivjetunie bezit uit de ver lende republieken naar fisch grondgebied erg duur :ijn en zeker tien jaar in ag zou nemen. Hij zei er voor te voelen om de s in de andere republie- te vernietigen, als onder van het streven om het enarsenaal met de helft te- te brengen. Westerse lei ders hebben de garantie ge vraagd dat de kernwapens van de Sovjetunie onder strikt toe zicht blijven staan van het centrale gezag en niet in han den kunnen vallen van onaf hankelijke republieken. Ook zei Jeltsin dat Rusland een in stantie voor de controle op kernwapens heeft opgericht. Jeltsin verklaarde dat deze commissie zich niet alleen richt op kernwapens, maar zich met alle nucleaire instal laties zal bezighouden. „Ik ben gewoon beledigd door deze vraag", reageerde Jeltsin toen hem werd gevraagd of hij Sovjet-president Gorbatsjov opzij wilde schuiven. „Zoals ik al meer dan eens heb duidelijk gemaakt ambieer ik niet de positie van president van de USSR. Zelfs in het geval van vrije presidentsverkiezingen zal ik me niet kandidaat stel len". Op de vraag of hij dan mis schien de kandidatuur van Gorbatsjov zou steunen ant woordde Jeltsin dat hij daar over pas kort voor de eventue le verkiezingen een uitspraak zal doen. „De samenwerking met Gor batsjov is op het moment erg aantrekkelijk, gezien de lijn waarop hij zit, zijn benadering, zijn ideologie en in aanmer king genomen dat hij geleide lijk bezig is het woord commu nisme te vergeten", aldus de Russische president. „Als hij niet verandert dan zal aan onze samenwerking geen eind komen". Jeltsin heeft de afgelopen we ken bij verschillende gelegen heden gezegd dat Rusland be reid zou zijn akkoord te gaan met de verplaatsing van kern wapens uit Kazachstan en de Op het Rode Plein in Moskou staan duizenden mensen in de rij om het Lenin-mausoleum te bezoeken. Dat is mogelijk hun laatste kans, omdat de burgemeester van Sint-Petersburg, het voormalige Leningrad, heeft voorgesteld het mausoleum af te breken en Lenin elders te herbegraven. foto: ap Oekraïne, de enige twee ande- vernietigen, omdat verplaat- re republieken waar kernra- sinS te <Juur zou zijn. ketten voor de lange afstand Toen hij sprak over de halve- staan, naar Russisch grondge- rin8 van bet kernwapenarse- bied. Zaterdag zei hij echter naal was het niet duidelijk of dat het beter zou zijn om de hiJ daarmee bedoelde dat de kernwapens die niet reeds op Sovjetunie eenzijdig tot die Russisch grondgebied staan te vermindering zou moeten overgaan, of samen met de Verenigde Staten. Ook maakte hij niet duidelijk of in die hal vering de reeds overeengeko men vermindering van het aantal kernwapens met 30 pro cent was inbegrepen. Ook gaf Jeltsin zijn intervie wers de verzekering dat Rus land niet uit is op uitbreiding van zijn kernwapenarsenaal. „We hebben al genoeg van die wapens op Russisch grondge bied om de wereld verschillen de keren te vernietigen", aldus de president. heterdaad be- van Joji. Eric Ivey hangt irsteboven aan plafond van het aten opjiebureau in De- zelf liefst •ft gek< Dat is leiden. Toen dit m hierachter kwam sturenterug wilde krui naar zijn cel, hij hangen en niet meer losko- Ivey werd een dagen geleden langaaïresteerd voor het - zonder rijbe- Nu zal hij ook cht moeten staan ontsnapping, veel ernstiger i irijp- foto: ap JERUZALEM De Is raëlische premier Yitzhak Shamir heeft gisteren ver klaard dat er meer joodse nederzettingen in de be zette gebieden worden ge bouwd om Sovjet-joden te huisvesten. Hij zinspeelde erop dat Amerikaanse druk om de bouw tegen te houden de vredesbespre kingen kan vertragen en in gevaar brengen. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van bui tenlandse zaken zei zaterdag dat volgens zijn chef, minister David Levy, de toekomstige emigratie van Sovjet-joden naar Israël in gevaar komt, in dien de Verenigde Staten wei geren de gevraagde kredietga ranties te verlenen. Voor de radio zei Shamir dat het uitstellen van een beslis sing over de kredietgaranties de vredesbesprekingen in ge vaar kan brengen. „Als de kredietgaranties worden uitge steld, zei hij, „zullen de Ara bieren op de daken staan te dansen en zullen zij veel meer eisen stellen. Dat feit alleen al staat een vredesproces niet toe". Ondanks een verzoek van de Amerikaanse president om uitstel, heeft Israël de Vere nigde Staten verzocht om on middellijke kredietgaranties ter waarde van tien miljard dollar, een kleine twintig mil jard gulden. George Bush tele foneerde zaterdag samen met zijn minister van buitenlandse zaken James Baker met Ame rikaanse senatoren om hen er toe te bewegen het Israëlische verzoek voorlopig niet in be handeling te nemen. Koppigheid De Israëlische radio meldde zaterdag dat Washington een compromis had aangeboden, waarbij Israël enkele tiental len miljoenen dollars extra fi nanciële steun zou krijgen ter compensatie van het uitstel. De Israëlische minister van defensie Moshe Arens zei voor de radio niet te denken dat Washington het Israëlische verzoek zal opvatten als „kop pigheid". „Ik denk dat ze in de VS zullen begrijpen dat er geen andere keuze is dan de hulp te verstrekken die nu no dig is," aldus Arens. In een interview met het dag blad Maariv stelde Shamir dat Israël door toe te geven aan de Verenigde Staten het verkeer de signaal zou uitzenden. „Als we nu instemmen met een halt aan de nederzettingen, houdt dat in dat we deze gebieden opgeven. Zo zouden anderen het uitleggen," zei hij. De Palestijnse leider Faisal Husseini, die heeft deelgeno men aan eerdere besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, zei gisteren tevreden te zijn over de Amerikaanse op stelling. „De Amerikanen ge ven al heel lang advies en hulp," zei hij. „Israël wilde het advies niet en de hulp wel aannemen. Nu is de tijd geko men om Israël te zeggen: „Je kunt het ene niet aanpakken zonder het andere". WASHINGTON De tropische wouden ver dwijnen in een steeds ho ger tempo van de aardbol. Momenteel gaat jaarlijks een gebied ter grootte van de gezamenlijke omvang van Oostenrijk, Denemar ken en Nederland aan tropische wouden verlo ren, zo is gisteren in een rapport van de Verenigde Naties bekendgemaakt. De Voedsel en Landbouwor ganisatie van de VN (FAO) becijfert in het rapport het jaarlijkse verlies aan tropi sche wouden op 16,8 miljoen hectaren. „We lopen het risi co om hulpbronnen die van fundamenteel belang zijn voor de toekomstige ontwik kelingen op onze planeet kwijt te raken", aldus FAO- secretaris-generaal Edouard Saouma. Het grootste deel van de ont bossing wordt veroorzaakt door mensen die jonge oer wouden binnentrekken om te ontsnappen aan overbe volking of armoede. Het ver lies aan tropische wouden re sulteert in het verdwijnen van plantaardige en dierlijke elementen, het oprukken van woestijnen en het veran deren van klimatologische omstandigheden, zo verkla ren wetenschappers. De FAO merkt op dat het proces van afkalving van de wouden omkeerbaar is en wijst daarbij naar de 'presta ties' in de ontwikkelde lan den die in de periode 1980- 1985 hun bosgebied met on geveer vijf procent hebben laten groeien „Ook in Derde Wereldlanden moet iets der gelijks bij goed beheer moge lijk zijn", zo staat in het FAO-rapport. Het rapport staat centraal op een deze maand in Parijs te houden congres over de situ atie rond de tropische wou den. Op het ogenblik zijn 84 landen betrokken bij een we reldwijd actieplan - met de FAO en de Wereldbank als stuwende krachten - om de teruggang van de wouden een halt toe te roepen. YTWIKKELINGEN SOVJETUNIE SPELEN CATALONIË IN DE KAART )WIN WINKELS j JRCELONA Woens- vloeit er hoogstwaar- Ijnlijk een beetje bloed i straten van Barcelo- Speciale politie-eenhe- demonstranten (en massaal met elkaar fle vuist gaan. Mensen en om de vrijheid van plonië schreeuwen, enkele Spaanse vlag vorden verbrand. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". de strijd voor de onafhanke lijkheid is losgebarsten. Zo erg is het niet. Het is woensdag 'slechts' 11 september, de na tionale Catalaanse feestdag. Die feestdag, de 'Diada', wordt jaarlijks door duizenden natio nalisten aangegrepen om te herinneren aan de eigen iden titeit van Catalonië, een vie ring die vaak gepaard gaat met incidenten. De autonome regering, die Catalonië met toestemming van 'de Spaanse staat' heeft mogen vormen, is volgens hen niet genoeg. Ze willen zelfbeschikkingsrecht of een totale onafhankelijk heid. Het zijn stokoude eisen, maar op deze 'diada' kunnen de Catalanen die voor het eerst kracht bijzetten door te wijzen op de ontwikkelingen in Joegoslavië en vooral de Sovjetunie. De onafhankelijkheid en in ternationale erkenning van de drie Baltische republieken heeft in Spanje een politieke storm ontketend. De Catalaan se president Jordi Pujol, afge lopen week als tweede buiten landse politicus op bezoek bij de Russische president Boris Jeltsin, stak de lont in het kruitvat. „Catalonië heeft de zelfde rechten als Litouwen, alleen oefent ze die op een an dere wijze uit", sprak Pujol. Dat had hij niet moeten zeg gen. Direct kreeg Pujol vanuit alle hoeken van het land een lading kritiek en verontwaar diging over zich heen, al hield de centrale regering in Madrid zich opmerkelijk koest. Zij hoorde Pujol zijn stelling enigszins afzwakken door te stellen dat Spanje niet hetzelf de is als de Sovjetunie. Niettemin voegde de Catalaan se president eraan toe dat 'de Spaanse regering te weinig doet aan de oplossing van het probleem van de conviventie van verschillende volken op haar grondgebied'. Jordi Pujol beantwoordde en kele dagen later de boze reac ties met de opmerking dat hij helemaal niets nieuws had ge zegd, dat zijn eisen dezelfde waren als voorheen, „alleen zijn door de recente ontwikke lingen in Europa de zaken iets duidelijker dan vroeger." De Catalanen hebben, net als de Basken en vele andere 'minderheidsvolken' in de rest van Europa, in de laatste we ken ontdekt dat de grenzen binnen Europa helemaal niet vast liggen, iets wat gedurende decennia nog als een voldon gen feit werd beschouwd. De meest radicalen hebben uit het Baltische succes de hoop geput dat ook Catalonië nog eens on afhankelijk kan worden. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA 3859 Op een Zondag - het is de 7de April 1652 - bij het a, breken van de dag, laten de schepen hun anker vallen in de (Ibaai. Jan van Riebeeck begeeft zich met een kleine groep fgezellen aan land en hij richt allereerst zijn schreden naar de n die al jarenlang wordt gebruikt door schepelingen die de p passeren om er brieven onder te leggen, die thuisvarende epen dan weer meenemen naar Holland. Ja, er liggen ook nu ven en wel van de vloot van Jan van Teylingen! Nog in de loop van diezelfde dag volgt een kort ceremonieel op de kust: de Hollandse driekleur wordt op het grondgebied van de Kaap ge plant. Onwillekeurig begint het hart van Van Riebeeck even snel ler te kloppen, wanneer hij hier, op de meest zuidelijke punt van het onmetelijke Afrika, de vlag van zijn vaderland ziet wapperen, de vlag, die reeds op zo vele plaatsen van de aardbol waait bo ven de gebieden waar Nederlanders zich hebben neergezet. Filipijnse senaat wijst nieuw verdrag VS-bases af MANILA De Filipijnse Se naat heeft vandaag het nieuwe verdrag over de Amerikaanse bases op de Filipijnen afgewe zen. Bij een eerste stemming over het verdrag - dat beoogt de militaire aanwezigheid van de Verenigde Staten op de Fi lipijnen met tien jaar te ver lengen - keerden 12 van de 23 Senatoren zich er tegen. Voor het aflopen op 16 september van de geldigheid van het hui dige verdrag over de VS-bases op de Filipijnen zal de Senaat nog een tweede keer stemmen over het nieuwe voorstel. Aanhangers van de Inkatha-partij demonsteren in het zwarte woonoord Thokoza bij Johannesburg nadat zij gisteren onder vuur werden genomen door nog onbekende schutters. foto: afp JOHANNESBURG In Zuid- Afrika hebben zich gisteren de ernstigste incidenten voorge daan in lange tijd. In het zwar te woonoord Thokoza, bij Jo hannesburg, zijn minstens 23 aanhangers van de zwarte In- katha-beweging gedood en 18 gewond geraakt toen onbeken den met automatische wapens het vuur op hen openden. Het bloedbad leidde tot uitge breide wraakacties van Inkat- ha-aanhangers, waarbij zelfs gebruik gemaakt werd van handgranaten. Met name aan hangers van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC), die lid zijn van de Xhosa-stam, moes ten het ontgelden. Het dodental liep snel op tot in totaal 42. Vele tientallen mensen werden gewond. Het ANC veroordeel de de aanval onmiddellijk. Vice-president Walter Sisulu zei dat zijn organisatie de „aan val op aanhangers van Inkatha in de meest krachtige termen veroordeelt". De slachtoffers waren op weg naar een bijeen komst die door de Inkatha-be- weging - overwegend Zulu's - werd georganiseerd. Naar schatting 300 Zulu's werden door nog onbekende aanvallers vanachter een woning onder vuur genomen. De, waarschijn lijk drie, met ak-47's bewapen de mannen, maakten zich na de aanslag uit de voeten. Bij ge welddadigheden tussen leden van het ANC en Inkatha zijn het afgelopen jaar zeker twee duizend mensen om het leven gekomen. Beide partijen waren overeengekomen om 14 sep tember een overeenkomst te te kenen die een einde moet ma ken aan het bloedvergieten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5