Vredesconferentie begint in sfeer van wantrouwen „Ik wilde testen hoe ver ik kan lopen' Verbaal geweld in Vredespaleis ,Europa, schaam £eidóc Gou/uwit BINNENLAND MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 gïcLóti SUSKE EN WISKE Q//? DE UMWE6 tl 16 MBB EE USE BEHE/HEtl OtllE yBIEHDEtl DE BEKEtl- DE BBU6 DIE DE BEIDE OEVEHS Vfltl DE SCHELDE MET ELKflftR VERBINDT. Pronk wil wachten met hulp aan Suriname DEN HAAG Minister Pronk voor ontwikkelings samenwerking is niet bereid op korte termijn over bruggingshulp aan Suriname te geven, zoals de nieu we Surinaamse president Venetiaan na zijn recente verkiezing heeft gevraagd. Wel is de Nederlandse re gering snel tot gesprekken bereid, als de nieuwe Suri naamse regering over enkele weken zal zijn gevormd, aldus Pronk gisteren voor de NCR V-radio. Die ge sprekken moeten volgens de bewindsman gaan over een totale herijking van de relatie tussen Suriname en Nederland. Hervatting van de hulp is daar een on derdeel van dat er niet uitgelicht moet worden. Mi nister van Staat Max van der Stoel zal de Nederland se delegatie leiden bij de inauguratie van president Ronald Venetiaan en vice-president Jules Ajodhia in Paramaribo. De aanwezigheid van Van der Stoel bij de inauguratie in Paramaribo wordt gezien als een „positief sein" van de Nederlandse regering op weg naar herstel van de diplomatieke betrekkingen. Politie pakt IRA-kopstuk AMSTERDAM Een speciale arrestatie-een heid van de politie in Amsterdam heeft gisteren de 45-jarige Ier Peter McNally aangehouden die een kopstuk zou zijn van het IRA-netwerk dat wapens vanuit het Europese vasteland naar Noord-Ierland smokkelt. McNally wordt er ver der van verdacht in 1989 betrokken te zijn ge weest bij een schietpartij in het Antwerpse Ha vengebied. Daarbij raakte een Belgische politie agent gewond. De Amsterdamse politie hield in verband met deze schietpartij in december 1989 al de 29-jarige Ier A. Kerr aan. Deze werd vorig jaar uitgeleverd aan België. Kerr, die de politie man in de arm schoot toen deze voor een routi necontrole op de auto van de Ieren afliep, kreeg vier jaar cel. McNally, die de wagen bestuurde, werd in België bij verstek veroordeeld tot twee jaar. In de wagen in Antwerpen werd een grote hoeveelheid munitie en een aantal automatische wapens gevonden die bestemd waren voor transport naar Noord-Ierland. Esso: geen test meer op alcohol en drugs ROTTERDAM Esso is afgestapt van ver plichte alcohol- en drugtesten voor het ei gen personeel in ons land. Het olieconcern heeft dat tijdens het weekeinde in een brief aan alle medewerkers meegedeeld. Twee jaar geleden kwam het concern met de om streden testen op de proppen na de olieramp met de tanker Exxon Valdez in maart 1989, waarbij sprake was van alcoholmisbruik door de kapitein. Volgens de Industriebond FNV wilde het bedrijf de plannen buiten elke openbaarheid om doordrukken. Be paalde categorieën werknemers zouden worden verplicht ademtesten en urine-on- derzoeken te ondergaan om mogelijk alco hol- en drugsgebruik op te sporen. Esso telt ongeveer 1.200 werknemers in ons land, werkzaam op het hoofdkantoor in Breda en de raffinaderij in Botlek/Europoort. IMF verwacht herstel van wereldeconomie WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht dat de wereldeconomie zich volgend jaar zal herstellen van de huidige periode van zwakte zonder dat de inflatie duidelijk toeneemt, zo is gisteren vernomen van diplomaten in Washington. Volgens de jongste ramin gen van het IMF, die op 9 oktober officieel worden gepu bliceerd tijdens de jaarvergadering van het fonds in Bang kok, zal de groei van de wereldeconomie in 1992 aantrek ken tot bijna drie procent. Dit jaar zal de groei beperkt blij ven tot ongeveer een procent, het slechtste resultaat in bij na tien jaar. De ramingen van het IMF komen in grote lij nen overeen met de prognoses in het halfjaarlijkse rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) van begin juli. De Amerikaanse eco nomie zal een belangrijke bijdrage leveren aan het herstel. Het IMF voorspelt voor volgend jaar een groei in de Vere nigde Staten van ongeveer drie procent na een lichte ach teruitgang dit jaar. WVC onderzoekt wantoestandei in opvanghuis A'dam AMSTERDAM Het ministerie van wvc onderzoek naar de situatie in het opvanghuis moeders en kinderen Beth Palet in Amsterdaijj het opvanghuis zou nauwelijks meer sprake ziji v een goede hulpverlening. De door het gevoerd tj leid ontstane wantoestanden zijn zo nadelig kinderen dat kinderen die daar door een rechter waren geplaatst, weer naar huis g zijn. Sinds begin dit jaar zouden ongeveer tv van de zestig personeelsleden niet meer wei omdat ze ontslag hebben genomen of hebben gen. Een derde van het overige personeel 1< de ziektewet. „Er is behoorlijk wat mis", aldujj woordvoerster van WVC. Het ministerie heeft j( schillende malen signalen gekregen van het pv neel, maar de directie heeft een onderzoek lang j weten tegen te houden, zo zei de woordvoerster onderzoek zal worden uitgevoerd door de insp jeugdhulpverlening van het ministerie van wv i)erki( ger< ENOS AI tijnse pre van de g 'tie te ver rerneurs] rerneurs] in de be de Arge: bij het t« fifcen eerst< tiek de F iige vice- .Ie, wordt P rincie Bi icale Bui jartij vai 'ie Cordc Idoor TWAN VAN DEN BRAND DEN HAAG De eerste officiële onderhandelin gen over vrede in Joego slavië worden komende donderdag gehouden. Lord Carrington, die na mens de Europese Ge meenschap de vredescon ferentie in Den Haag voorzit, wil dan ontdek ken of er sprake is van enige eensgezindheid on der deelrepublieken en federale regering. Van een gemeenschappelijke gedachte was zaterdag, bij de ceremoniële opening van de conferentie, nog weinig te merken. In het Vredespaleis heerste een sfeer van openlijk wantrouwen. In diplomatieke kringen in Den Haag wordt er rekening mee gehouden dat de conferentie maanden kan gaan duren. Carrington besefte, nadat hij de redes van ondermeer de Kroatische president Tudjman en diens Servische collega en opponent Milosevic had ge hoord, dat hij aan een lastig karwei begint. „Ik moet pro beren de partijen op een lijn te krijgen. Dat zal niet meeval len, het lijkt me zelfs niet overdreven te zeggen dat het moeilijk wordt", aldus de Brit se oud-minister en voormalig Navo-secretaris. Kroaten en Serviërs wezen elkaar ook aan de onderhandelingstafel aan als voornaamste agressor. Tudjman maakte bovendien duidelijk vast te houden aan een Kroatische onafhankelijk heid, hij wenst bij voortgaande gevechten zelfs een militaire reactie uit Europa. De Servi sche president Milosevic sug gereerde dat bij een afschei ding eerst eens onderhandeld moet worden over de onder linge grenzen. Hoe verdeeld de partijen aan de onderhandelingstafel zijn, blijkt ook uit de twee nog va cante zetels in de arbitrage commissie die zich over de ge schillen gaat buigen. De Euro pese Gemeenschap heeft haar drie vertegenwoordigers rechtskundigen uit Duitsland, Italië en Frankrijk - reeds aangewezen, maar de Joego- slaven konden het niet eens worden. De door de EG be noemde leden zullen nu, zo werd zaterdag overeengeko men, hun twee collega's voor dragen. (Vervolg van voorpagina) gime in Kroatië te vestigen, schenden de mensenrechten, de vrede en bedreigen de de mocratische ontwikkelingen in Joegoslavië", donderde de Ser viër Milosevic. Tudjman, die maar een paar stoelen van Milosevic vandaan: zat, sprak op zijn beurt over „een door de Serviërs georga niseerde en mede door het fe derale leger uitgevoerde oor log", die al meer dan 2200 do den en gewonden heeft geëist. Bij voortgaande beschietingen, moet vanuit Europa een mili taire reactie komen, zei de Kroatische president ronduit. „Internationale mechanismen, de oprichting van een vredes macht en zelfs directe militai re betrokkenheid om uitbrei ding van de oorlog te voorko men, moeten in werking ge steld worden om de agressie een halt toe te roepen". Verliezen De Serviërs mogen dan van alle Joegoslaven het langst hebben gedubt over de zin of onzin van een vredesconferen tie (president Milosevic sprak zaterdag tegenover journalis ten even plotseling als goedge mutst over „een stap in de goede richting"), het zijn de Slovenen die uiteindelijk met een katterig gevoel aan tafel zitten. De noordelijkste repu bliek van Joegoslavië was de eerste brandhaard, maar in middels heerst er een betrek kelijke rust en de inwoners gaan hun eigen weg, niet ge hinderd door wie dan ook. Kroatië en Servië hebben wat te halen op deze vredesconfe rentie, maar Slovenië kan ei genlijk alleen maar verliezen, hoogstens gelijk spelen, zo liet president Kucan bij monde van zijn minister van buiten landse zaken weten. „Toen ik uit Lubljana vertrok heerste dat onze ere gevoel ook in het parlement. Wij hebben de on afhankelijkheid uitgeroepen en daar willen we aan vast blijven houden ook. Dat zal niet gemakkelijk te verdedi gen zijn, maar we doen het wel". "TAZUUR EN TAZIJN" DEN HAAG Met moeite zag de politie zateraag een deel van de demonstranten ertoe te te verspreiden. Een deel bleef bij het dere groepen betogers namen luidruchtig binnenstad. DE-MAN-VAN-VIJFTIEN-MARATHONS-AAN-EEN-STUK: Idoor EP VAN TELLINGEN RUINERWOLD Na Pa rijs-Dakar, Parijs-Roubaix, Bordeaux-Parijs en de fi nish van de Tour de Fran ce op de Champs Elysées, nu dan Parijs-Ruinerwold. Een absoluut wereldre cord, maar vreemd ge noeg kan het Guinness Book of Records niet uit de voeten met de onge kende prestatie. Het ging de 48-jarige boer uit Rui nerwold ook niet om een record. „Tijdens de duur- lopen is mijn ademhaling in cadans. Dan loop ik zo lekker dat ik mijzelf ging afvragen hoe ver ik kan lopen. Dat wilde ik tes ten". Erg ver dus. Parijs werd het mikpunt, de stad der steden. Zaterdagmorgen 31 augustus vertrok hij bij de Notre Dame, in de duisternis. In zijn voet spoor een begeleidingsteam van twaalf mensen in campers en caravans. Zie maar hoe je uit Parijs komt, had de politie meegedeeld. Dat lukte won derwel. Motorrijders van de motorclub Havelte zetten krui sing na kruising af, stoplichten werden genegeerd. De indruk wekkende uittocht beleeft Arend Middelveldt opnieuw in zijn uitbundig versierde boer derij. Vlaggen, spandoeken, bloemen en een ereboog voor de man die zo nuchter is als een Drent maar kan zijn. Zaterdagavond 7 september, kwart over acht. Sempre Sere- no, de muziekvereniging van Ruinerwold, speelt de hit van het mannenkoor Karrespoor. Heel Ruinerwold host mee. Arend is in aantocht. Zijn ou ders en schoonouders zitten pontificaal op de boerenwa gen. Moeder Middelveldt is trots, zeg maar supertrots. „Gekkenwerk wat mijn zoon heeft gedaan? Nee hoor. Hij is acht en veertig jaar en op zo'n leeftijd moet je zelf maar we ten wat je doet. Het is altijd een echte doorzetter geweest". Vijf minuten later: het mo ment. Arend Middelveldt, scheef hangend onder de bloe men, gaat lachend over de fi nish. Daarna wankelt hij. Niet van uitputting, maar zijn spie ren willen doorlopen. De emo ties volgen. Zijn twee dochters, zijn twee zoons en begeleiders vallen elkaar huilend in de ar men. Masseur Jan Bernhard Zwiers houdt het overzicht. Tien minuten later strekt Arend Middelveldt even de benen in de camper. „Ik voel mij zo ontzettend goed. Zo fris". De huldiging die volgt zal Ruinerwold nog lang heu gen. De Loopgroep Ruiner wold '88, waarvan Middelveldt een van de oprichters is, voert de regie. Als een dorp kan gloeien van trots, dan gloeide het zaterdagavond. Zweven Tien jaar geleden kreeg Arend Middelveldt de smaak te pak ken van het hardlopen. Een verdienstelijk sportman was hij al, een schaatser, die nog trainde met Jan Bols; een sub topper. Twintig marathons, in clusief de marathons die deel uitmaken van zeven triath- lons, had hij al gelopen, voor dat Parijs-Ruinerwold werd voltooid. Met zijn persoonlijke tijden van 3.08 uur op de ma rathon en 10.35 uur op de triathlon behoort hij in zijn DEN HAAG „Europa schaam je", stond op het span doek. Het bolde zaterdagoch tend in de wind voor het Haagse Vredespaleis en werd enkele uren later meeges jouwd naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. De tekst op het doek was ondubbelzin- ning, verfoeide het gebrek aan daadkracht in de Europese Gemeenschap. Maar de vermaning op het dundoek, uitgedeeld door beto gende Kroaten en etnische Al banezen, ging voorbij aan de onverzoenlijke houding van de partijen in Joegoslavië zelf. Kroaten en Serviërs vertonen momenteel de flexibiliteit van een betonnen flatgebouw. De EG-ministers moeten zich zelfs in de statige zalen van het Vredespaleis machteloos hebben gevoeld. Toen de Kroatische president Tudjman en zijn Servische collega en opponent Milosevic zaterdag ochtend aan de beurt waren deden ze niet eens moeite om diplomatieke teksten voor te dragen en vijandschap te ver bergen. De een wees de ander als grote boosdoener en wreed ste vechtersbaas aan. En enkele uren later kozen de twee tegengestelde richtingen op de roltrappen van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Tudjman zoefde naar be neden, Milosevic haastte zich naar boven. Veilig en wel op de begane grond repte de Kroaat over 'Groot-Servisch expansionisme', op de eerste verdieping meldde zijn Servi sche tegenspeler in dezelfde minuut: „Ik kan het kennelijk niet vaak genoeg herhalen: Servië heeft geen territoriale aspiraties". Krijgshaftig „Praten en schieten, dat gaat niet samen", meende Van den Broek, fungerend voorzitter van de EG-ministerraad, in zijn openingswoord tot de con- fere tiegangers. Joegoslavië is kennelijk een geval apart, want de persbureaus waarop ook het ministerie van buiten landse zaken een abonnement heeft, meldden later zaterdag vanuit Kroatië schietpartijen. Trouwens de woorden klon ken ook krijgshaftig; in het Vredespaleis werden verbale kogels afgevuurd. „Illegale in voer van wapens en het op richten van paramilitaire groepen met de bedoeling een totalitair en chauvinistisch re- Het is de bedoeling dat de ar bitragecommissie, die een ei gen rol heeft in het kader van de vredesconferentie, woens dag voor het eerst bijeenkomt. Ze kan bindende uitspraken doen over geschillen die door alle partijen worden aangedra gen. Minister Van den Broek vroeg in zijn openingswoord als voorzitter van de EG-minis terraad „de rede een kans te geven" om, met het oog op de ontwikkelingen in OostEuro- pa, te kunnen werken aan een nieuw Europa. In een geza menlijke verklaring van alle conferentiegangers staat nog eens dat voor het succes van het overleg „een wapenstil stand essentieel is" en dat grenswijziging door middel van geweld of zonder overleg onaanvaardbaar is. Duizenden demonstranten nemen bezit van de Haagse binnenstad. ,,De Europese politici lijken alle tijd te hebben, maar ons geduld is op", zo maken de betogers duidelijk. foto's-. Stephen evenhuis Bij het Vredespaleis werd elke auto met een Europese onthaald op een schril fluitconcert. De boodschap van de gers was duidelijk: het topberaad kwam in hun ogen veel te „Europa, schaam je!" luidde niet voor niets de tekst op een doek. Ook de andere spandoeken spraken duidelijke taal: tië moet oriafhankelijk worden en het federale leger van Jo Eric I slavië en Servische strijdgroepen moeten de republiek dellijk met rust laten. Sommige demonstranten klommen hun vlaggen op tramhuisjes en in bomen. Anderen zaten grasperk voor het Vredespaleis en lieten hun tranen de loop. „Stop de oorlog in mijn Kroatië", luidde de tekst op een doek van de elfjarige Iva Kutle uit Zagreb, momenteel kantie in Nederland bij haar tante Mirjana. „Ik durf dit in de huidige situatie niet naar Joegoslavië terug te straten in Zagreb worden beheerst door tanks. Er wordt kinderen geschoten", aldus de ongeruste Mirjana. Het ze over de dranghekken zijn geklommen om de ministers Vredespaleis persoonlijk te overtuigen. „Kroatië heeft tegen het communisme en vóór onafhankelijkheid. Dat 'interne kwestie' maar een zaak die de hele wereld aangaau"<=oicci - zon Arend Middelveldt, scheef hangend onder de bloemen, gaat lachend over de finish na acht da hardlopen. foto: pers leeftijdsklasse tot de top van Nederland. „Tijdens de eerste dagen was ik bang voor blessures. Als dat zou gebeuren, kon ik het wel vergeten. Een keer verzwikte ik mijn enkel. Ik schrok ver schrikkelijk, maar gelukkig viel het mee. Het grote pro bleem was het verkrijgen van voldoende nachtrust. Wij gin gen uit van elf tot twaalf kilo meter per uur, maar dat aantal moesten wij aanpassen. Ik zou twee uur lopen, en dan weer twee uur rust, maar er bleef steeds minder tijd voor de rustpauzes". „Ook de nachtrust werd steeds korter. Elke ochtend stond ik om vijf uur op. Maar elke avond kwam ik later op bed. Om aan het schema vast te houden moest ik langer door lopen. Onderweg gebruikte ik sportvoeding en water, 's A- vonds was het bunkeren. Bor den vol aardappelen, groente en een goed stuk vlees gingen er door. En een borreltje voor dat ik ging slapen. Vaak was ik, na weer een blok van twin tig kilometer, totaal kapot, lemaal uitgewoond. Maai herstelde snel" Albert Middelveldt bleef ii dans. De trance bracht telkens een stukje dicht Ruinerwold. De benen keerden nooit, de liet hem zweven over de Het gevoel dat verslavj^L*!*^1 werkt en elke loper herk J0331, „Vijftien marathons achtei kaar. Ik geloof het zelf Alsof ik iemand anders bei versteld sta ik naar mij ze o p-"!" kijken". gezelli en die ip pas: ipen c

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4