unicef /erkoop is redding an verloederde Pier an der Louw: PvdA toe an nieuwe leiding Alphense burgemeester ontkent betalen zwijggeld tidóeQowumt Kabinet onzorgvuldig met SER" Al een donut besteld? jemencorso Aalsmeer Ook D66 heeft kt miljoen mensen 'n kroonprins jSMEER Naar schatting één oen mensen hebben zaterdag het imencorso van Aalsmeer bezocht, er het motto 'Bloemen kleuren je trokken aan hen twintig grote ilwagens en tientallen met bloe- versierde personenauto's voor- m de allend veel buitenlanders, onder Fransen, Italianen en ex-Oost- voosers, waren getuige van deze ty- nodi k Hollandse bloemenpracht. Nog open t in het 44-jarig bestaan van het imeerse corso was het bezoekers- tal zo hoog. was niet het enige record dat ide hd gebroken, want als gevolg van ;i ioge bloemenprijs was het ook het rste corso aller tijden. Stekt loom pen) beurt va lspele ziel kab»- het rt een nu het 1 Of moe Wan ïarde CDA ng va urnen eJ de P ezen. schri fzien? zich dat lardig innen uurbe ou op BINNENLAND MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 DEN HAAG Niet alleen het CDA heeft een kroonprins (Brinkman), óók D66 begint zich voor te bereiden op het vertrek van het 'gezicht van de partij', Van Mierlo. Kamerlid Gerrit-Jan Wolffensperger heeft zich afgelo pen weekeinde voor het eerst be reid verklaard in de voetsporen van 'H.A.F.M.O.' te treden. In een interview met de Krant op Zondag laat Wolffensperger we ten dat hij „ja" zal zeggen als de partij hem vraagt het roer van Van Mierlo over te nemen. Aar zelingen heeft Wolffensperger overigens wel. „Want de opvol ger van Van Mierlo krijgt het ver-schrik-ke-lijk moeilijk". 'Natte HISWA' trekt 29.920 bezoekers AMSTERDAM De achtste HISWA te wa- ter, die dit jaar van 3 tot en met 8 september is gehouden, heeft in totaal 29.920 bezoekers ge trokken. Dat is anderhalf duizend meer dan vorig jaar. De tentoonstelling in het Nautisch Kwartier Amsterdam, bekend onder de naam „natte HISWA", werd vooral bezocht door bootbezitters die op zoek zijn naar een ander jacht. Volgens de deelnemers aan de tentoon stelling is er een groeiende belangstelling voor grotere en luxueuzere schepen. Uit een enquê te blijkt dat van de mensen met aankoopplan nen 68 procent een jacht zocht met een nieuw- waarde boven de 100.000 gulden, tegen vorig jaar nog maar 55 procent. Bij 28 procent van de potentiële kopers lag het aankoopbedrag zelfs boven de 250.000 gulden. De „droge HIS WA" is van 7 tot en met 15 maart 1992 in het RAI-complex in Amsterdam. Vissterfte door Enschedese doodt lozing bleekloog driejarig zoontje HENGELO In het Twente kanaal zijn in het afgelopen weekeinde enkele honderden vissen gestorven doordat een van de fabrieken van Akzo Zout en Basischemie in Henge lo gedurende ongeveer vijf uur teveel bleekloog loosde. Akzo heeft dit gisteren meegedeeld. Onderzoek heeft volgens Akzo uitgewezen dat de lozing het gevolg is van een vergissing. Bij het weer in gebruik nemen van een installatie is verzuimd een aftapleiding af te sluiten. Het gevolg was dat in het koelwater zo'n vijf tot zeven keer de normak bleekloog terecht kwam. ENSCHEDE Een 37-jarige vrouw uit Enschede heeft zaterdagavond haar drie jarig zoontje om het leven gebracht. De politie kwam het misdrijf op het spoor na een noodkreet van het negenjarige doch tertje van de vrouw die de woning was uitgevlucht. Tegenover buurtbewoners verklaarde ze dat haar moeder haar had willen doden. Toen de politie in het huis ging kijken vond ze het broertje van het meisje met een diepe wond in z'n hals. Hij baadde in het bloed. De jongen bleek al te zijn overleden. Er werd een hakbijltje aangetroffen waarmee de verwonding was aangebracht. Het motief van de vrouw is nog onduidelijk. Een team van de Enschedese politie is zondag begonnen aan een uitgebreid onderzoek naar de achtergrond van het misdrijf. or eer ervolg van voorpagina) or IRMAN ROSENBERG ,fd N HAAG De over- ne van de Pier door Van der Valk-concern kent een doorbraak een jarenlange impas- Iedereen was het ero- eens dat het wandel een grote opknap- irt nodig had, maar mand kon of wilde alen. 'gemeente Den Haag, die bouwwerk tot nu toe be- via het Beheerskantoor ïveningen, beschikte niet de miljoenen die nodig En eigenaar Nationale erlanden had wel geld, r geen zin om te gaan in- eren in een 'bedrijfs- t' activiteit. Gevolg: e imde' een Pier die hoe langer hoe meer in verval raakte. Vorig jaar haalde de eens beroemde Scheveningse attractie het lan delijke nieuws, toen een vrouw met haar been door een van de houten vloeren van de uitzichttoren zakte. De plannen van Van der Valk passen in de uitgangspunten voor voltooien van de bad plaats die de gemeente in fe bruari formuleerde. Voor de Pier zag de gemeente een nieuwe toekomst weggelegd als openbaar wandelhoofd, met meer horeca en meer be schutting tegen regen en wind, dan er nu geboden wordt. De Haagse architect Jan Brouwer maakte schetsen voor de face lift. Het probleem van het ont brekende geld, is nu opgelost door het aantreden van Van der Valk. Of er nog een toe komst is voor het plan Brou wer, is nog de vraag. Inmiddels is ook een ander probleem dat er in februari nog was, opgelost. Nationale Nederlanden heeft het Circus theater, waar het ook geen geld in wilde steken, verkocht aan Joop van den Ende. Deze gaat het verbouwen tot musi caltheater. De laatste bedrijfs- vreemde activiteit van het verzekeringsconcern in de badplaats, is het Golfslagbad. Ook dit zou verkocht moeten worden. Een woordvoerder van Nationale Nederlanden verklaarde vanmorgen dat hierover nog geen ontwikke lingen te melden zijn. Nationale Nederlanden Vast goed wil zich in Scheveningen nu gaan concentreren op de stedebouwkundige voltooiing van de badplaats. De kale E lekken aan de landzijde van cheveningen worden in de toekomst waarschijnlijk be bouwd volgens een stedebouw kundig plan van het Rotter damse bureau Urbis. Er ko men woningen, winkels, hore ca en een bioscoop te staan. Drooggevallen Twee kinderen halen vissen uit een drooggevallen sloot in Westervoort. In het hele land zijn de gevolgen te merken van de extreem lage waterstanden van de rivieren. De Hoogheemraadschap pen van Delfland, Rijnland en Schieland hebben al eind vorige week bijzondere maatregelen geno men om de stand van het boezemwater op peil te houden. Ook voor de scheepvaart worden de problemen steeds groter. foto: anp DEN HAAG Het kabinet is de afgelopen maanden op een onzorgvuldige en pot sierlijke manier met de Soci aal Economische Raad (SER) omgegaan. Deze kritiek is af komstig van SER-voorzitter Quené. Volgens Quené is de wijze waarop het kabinet de SER heeft 'gestoord' tijdens het overleg over de wao en ziektewet niet voor herha ling vatbaar. De SER-voorzitter spuide zijn kritiek gisteren voor de AVRO-radio. In gesprekken met leden van het kabinet heeft hij inmiddels om grotere zorgvuldigheid' gevraagd. „Bij de wao-discussie zag je dat het kabinet niet sprak toen het zijn beurt was en vervolgens niet zijn mond heeft gehouden toen het zijn beurt niet was. Dat was onzorgvuldig, de pro cedure was potsierlijk". Door het zig-zagbeleid van het kabinet is het maatschappelijk draagvlak voor ingrepen in de wao en ziektewet 'sterk ach teruitgegaan', constateert de SER-voorzitter. „De arbeids verhoudingen staan nu onder spanning. Dat is heel spijtig". door BERT JANSMA En? Gisteren nog een donut besteld? Of een kersen vlaai aangesneden? Had gekund als u voor de tweede keer naar de tv-serie 'Twin Peaks' had gekeken. Want in Amerika werkte dat zo aanstekelijk dat zodra sheriff Harry S. Truman op tv zijn bestelling donuts geplaatst had, de snackbars bestormd werden door hongerige kijkers. Idem dito met de 'cherrie pie' van FBI- agent Dale Cooper. Amerika was 'Twin Peaks'- gek. En toen de serie na dertig afleveringen stopte, waren er T-shirts met de John Lennon-variant „All we are saying/ is give Peaks a chance". Kansen genoeg voor 'Twin Peaks'. In de videotheken ligt al enige tijd de tv-film die regisseur David Lynch er eerder van maakte. Je zou hem snel kunnen huren om je buurman te pesten door hem de nieuwste ontwikkelingen te verraden, maar pas op: er zit een ander slot aan die film dan aan de tv-serie, die eigenlijk geen einde heeft. De makers hebben zo met verdachtmakingen gesmeten dat ze er zelf geen touw meer aan vast konden knopen. Wanneer de moordenaar van Laura Palmer in die film aangewezen wordt, denk je: „Hé, heb ik die figuur dan ooit gezien?". Nee dus. De edelkitsch van Lynch die eerder wansmaak tot 'kunst' verhief met de bioscoopfilms 'Blue velvet' en 'Wild at heart' is een leeghoofdig spelletje dat alleen maar bewijst dat als je een emmer met ellende in de buis mikt iedereen likkebaardend blijft kijken. Zou het hier zover komen? Bij Atheneum Boekhandel, Amsterdam liggen de Twin Peaks- souvenirs al in de etalage, uitgever De Boekerij komt met vertalingen van de Dagboeken van Laura Palmer (geschreven door de dochter van Lynch), een reisgids voor 'Twin Peaks' en een boek met de onzinnige teksten van Dale Cooper, 'Mijn leven, mijn tapes'. En, wacht even, David Lynch is ook al doende met een bioscoopfilm over al die gebakken lucht. 'Twin Peaks' is de uiterste consequentie van de tv- verslaving, de Dallassen en de Dynasty's. Lynch dacht: „Vinden jullie dat leuk? Dan zal ik je even een poepie laten ruiken En verhief de kitsch in het kwadraat. Niet toevallig dat de serie waar dat soort verslaving zo'n beetje mee begon óók weer te zien is: 'Peyton Place'. In echte Filmhuizen nota bene. Het Haagse komt er vanaf zes oktober elke zondag mee. Rodney, Norman, de oude Peyton, Betty, Rita, Dr.Rossi. In hun tijd had Nederland al een Peyton Place Club met gerenommeerde namen als Bernlef, Marga Minco en Mies Bouhuys. Den Haag had z'n Peyton Place-restaurant waar je een Coupe Betty en een Cocktail Mrs Winters kon genieten. Schaamt u zich dus niet. Bestel nou rustig die donut en die kersentaart. Er is niets nieuws onder de zon. AAG De PvdA is aan een nieuwe leiding, die korte termijn zicht moet den op een 'hergroepering progressieve krachten' in Ierland. Dit standpunt ver- lzi ïdigt^oud-partijvoorzitter en -burgemeester van Rotter- i, André van der Louw. Dr zichzelf ziet Van der iw bij dit vernieuwingspro- overigens geen voortrek- srol weggelegd. der Louw schetste deze ie afgelopen zaterdag in een irview met NRC-Handels- Het is een opmerkelijk geluid, aangezien Van der Louw die 1986 nèt niet de opvolger van Den Uyl werd zich de afgelopen maanden in de publieke dis cussie over de PvdA steeds muisstil heeft gehouden. Volgens de PvdA-prominenJ beschikt de huidige leiding van de partij waarschijnlijk niet over de „zelfreinigende kracht om tot nieuwe verhou dingen te komen". Hij consta teert: „Er worden zaken met de mantel der liefde bedekt omdat de gezamenlijke posities op het spel staan". In het interview breekt Van der Louw een lans voor nauwe samenwerking van de PvdA met D66 en eventueel ook het 'veel minder sectarische' Groen Links. „Daarover moet een brede discussie komen. Als een gevolg van dat proces zie ik een nieuwe leiding voor me. Dat is zo, daar wil ik niet om heen. Een leiding die dat nieu we denken belichaamt en symboliseert". Van der Louw is uiterst kri tisch over de agenda van het PvdA-partijcongres op 28 sep tember. Ook als dat congres in overgrote meerderheid zijn vertrouwen in Wim Kok uit spreekt, zegt dat volgens hem nog niets over verbeterde ver houdingen in de partij. „Het kan zó aflopen dat het net lijkt of de opstandigheid die er nu is, nooit bestaan heeft". Inval bij verdachte van moord op Jessica Laven ASSEN Politie en justi tie van Assen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een inval gedaan in de woning van een 49- jarige inwoner van Assen die verdacht wordt van de moord op de 11-jarige Jes sica Laven uit Blokker (Noord-Holland). Bij diens werkgever in Yde werd de auto van de verdachte, een witte Mercedes van het type 190, in beslag ge nomen. De verdachte, een internatio naal vrachtwagenchauffeur, is zaterdagmorgen teruggekomen uit Italië en nog op vrije voe ten. De man is eerdei; in de dr. S. van Mesdagkliniek in het kader van een tbs verpleegd geweest wegens seksuele delic ten met minderjarige kinde ren. Volgens zijn advocaat, mr. A.H. Wijnberg, is de politie bij het onderzoek vermoedelijk op dood spoor geraakt en nu bezig de gangen van mensen die eerder vanwege zedendelicten zijn veroordeeld na te gaan. Zijn cliënt kan echter aanto nen dat hij op 27 juli, de datum van de verdwijning van Jessi ca Laven, bij vrienden is ge weest. Verdachte zelf ver moedt dat zijn voormalige vriendin de politie op zijn per soon heeft geattendeerd uit ongenoegen over hun verbro ken relatie. ALPHEN AAN DEN RIJN De beschuldi ging, zaterdag in het Pa rool, aan het adres van de gemeente Alphen aan den Rijn, dat zij aan een getui ge in de Coupépolderzaak zwijggeld heeft betaald, is door burgemeester M. Paats als „belachelijk" van de hand gewezen. Het Parool meldt dat de ge meente Alphen aan den Rijn jarenlang aan een familie, die getuige is geweest van illegale stortingen in de Coupépolder, zwijggeld heeft betaald. Een inwoner van Alphen die naast de familie woonde, heeft hier van in 1988 proces-verbaal van laten opmaken. Omdat het in het begin van de jaren tachtig slecht ging met het be drijf van de familie van de ge tuige heeft de gemeente de fa milie een schuld van vele tien duizenden guldens aan het energiebedrijf kwijtgeschol den. Volgens de burgemeester gaat het om de uitspraak van het SP-gemeenteraadslid G. Har mes, die „de klok heeft horen luiden, maar die niet weet waar de klepel hangt". De zaak is in 1988 al uitvoerig in de raadsvergadering aan de orde geweest, volgens de bur gemeester. „Het heeft echter geen zin om daar verder over uit te wijden. Het is een uit voerig verhaal met te veel de tails en finesses". De burge meester wil verdere uitspra ken alleen doen in antwoor den op vragen die hem door de commissie-Engwirda ge steld worden. De commissie onderzoekt de gifaffaire in de Coupépolder. Over de kwijtschelding van een schuld van vele tiendui zenden guldens aan het ge meentelijk energiebedrijf wil de burgemeester weinig zeg gen. Van het geheime dossier dat de gemeente heeft aange legd over de zaak heeft de ge meenteraad destijds niets ge zien. „We hebben daarover een vertrouwelijk dossiertje aangelegd, omdat het hier om een privé-aangelegenheid gaat". Paats ontkent dat de kwijtschelding en het dossier iets met elkaar te maken heb ben. Voor het SP-gemeenteraadslid G. Harmes, dat lid is van de commissie-Engwirda, staat vast dat er „édlerlei haken en ogen" aan de zaak zitten. Of de eindconclusie van de com missie-Engwirda consequen ties heeft voor bepaalde perso nen is volgens hem nog niet in te schatten. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of folder 070 - 3 614601 HSPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Sobertjes Premier Lubbers proost met Frits Philips tijdens het diner zaterdag op een sober gehouden eeuw feest van Philips in de stadsschouwburg van Eindhoven. Aanvankelijk was Philips van plan het 100- jarig bestaan uitgebreid te vieren, maar toen duidelijk werd dat het bedrijf, om te kunnen overle ven, drastisch zou moeten reorganiseren, ging er een streep door die plannen. foto: anp Balanstotaal banken boven biljoen gulden AMSTERDAM Het ge zamenlijk balanstotaal van de Nederlandse ban ken is boven de grens van één biljoen gulden één miljoen maal één miljoen ofwel een één met twaalf nullen uitgekomen, maar de groei lijkt iets minder te worden. Dat schrijft De Nederlandse Vereniging van Banken in haar orgaan NVBulletin aan de hand van voorlopige cijfers van De Nederlandsche Bank. De „magische grens" werd in maart voor het eerst over schreden. In drie jaar tijd heb ben de banken een stijging van 37 procent voor hun be drijfseconomisch balanstotaal ondergaan. Aan de groei heeft vooral de zakelijke en particu liere kredietverlening alsmede de hypothecarie kredietverle ning bijgedragen. Dat laatste wordt opmerkelijk geacht ge zien het naar verhouding hoge rentepeil. Pont: ingrepen wao gelden ook voor ambtenaren UTRECHT De kabinet voornemens om in te grij pen in de wao en de Ziek tewet zijn ook van toepas sing op ambtenaren. Dat heeft de directeur-gene raal personeel van het mi nisterie van binnenlandse zaken, H. Pont, zaterdag gezegd voor de TROS-ra- dio Met de uitlatingen van Pont is de vrees van de ambtenaren- centrales dat de ingrepen niet beperkt zouden blijven tot de marktsector bewaarheid. „Het is de bedoeling van de rege ring om de arbeidsongeschikt heid en het ziekteverzuim te rug te dringen", aldus Pont. „Ze maakt daarbij geen onder scheid tussen de marktsector en de overheid zelf". Ambtenaren vallen formeel niet onder de wao en de Ziek tewet. Voor ziekte is de over heid als werkgever eigen risi codrager. Ambtenaren krijgen bij ziekte de eerste anderhalf iaar hun volledige salaris door betaald. In plaats van de wao geldt voor ambtenaren het in validiteitspensioen. De arbeidsvoorwaardenrege lingen, waarin de uitkeringen zijn vervat, lenen zich volgens Pont voor aanpassing in de zin van de planrien die het kabi net heeft met wao en Ziekte wet. Over die wijzigingen moet worden onderhandeld in het arbeidsvoorwaardenover leg dat minister Dales begin volgend jaar zal voeren met de ambtenarencentrales. Eerder zullen de veranderingen niet kunnen worden doorgevoerd. Pont schatte dat het ziektever zuim door de maatregelen met 1,5 procent zal afnemen. Dat levert de overheid volgens zijn berekeningen een bedrag van ongeveer 750 miljoen gulden op. De middelen die vrijko men door vermindering van het aantal zieken vloeien naar de schatkist. Het geld dat ver laging van uitkeringen ople vert, komt beschikbaar voor de arbeidsvoorwaardenrege lingen van ambtenaren. De Algemene Centrale van Overheidpersoneel (ACOP) wijst de „suggesties" van Pont van de hand. De grootste amb- tenarencentrale verwacht ech ter dat het helemaal niet tot invoering van de wao- en Ziektewetplannen van de re gering, en dus ook niet van vergelijkbare maatregelen voor ambtenaren, zal komen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3