Moslims moeten zich aanpassen Je Ceidóc Qowuvnt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Yaticaan: betrekkingen met Albanië BOLKESTEIN: New Age-boodschapper ziet omwenteling in kerken dagen L Japan overspoeld door duizenden nieuwe godsdiensten a uT £cidóe6oma/nt /a ai MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 NCRV's kerkepad in Den Haag succes DEN HAAG Duizenden bezoekers hebben, ondanks de drukte van het Voorthoutfestival, zaterdag meegedaan aan Kerkepad. Deze route langs verschillende kerken, naar aanleiding van het vrijdag door de NCRV uitgezonden programma, genoot veel belangstelling. Onder meer waren ter gelegenheid van het vijftienja rige bestaan van het populaire programma de monumentale Grote- of St.- Jacobskerk, de Oud-Katholieke kerk en de Kloosterkerk op het Lange Voorhout opengesteld. Op verschil lende tijdstippen werden feestelijke vesperdien sten gehouden. De internationaal bekende or ganist Ben van Oosten oogstte veel succes met zijn optreden op het beroemde Metzler-orgel in de Grote Kerk. Hij speelde onder meer werken van Johnson, Krebs, Bach, Widor, De Wolf en Mozart. Volgende week is er een tweede editie van het Haagse Kerkepad. IJdelheid: het huldebetoon van een dwaas aan de grootheid van de dichtstbijzijnde ezel. Ambrose Bierce Europese bisschoppen vergaderen over oorlog in Joegoslavië MILAAN De Europese rooms-katholieke bisschoppen hou den van 12 tot 15 september een speciale vergadering over de burgeroorlog in Joegoslavië. De Italiaanse kardinaal Carlo Ma ria Martini heeft de Europese raad van bisschoppenconferen ties (CCEE) bijeengeroepen voor een beraad in Milaan. „Wij zijn tot elke ontmoeting bereid, als onze Kroatische en Servi sche broeders daarom vragen", schrijft de voorzitter van de Europese raad in zijn uitnodiging. Hij hoopt dat de bisschoppen een bijdrage kunnen leveren aan vrede in Joegoslavië. Paus Johannes Paulus II heeft vorige week alle rooms-katholieken opgeroepen om dit weekeinde te bidden voor „het einde van de oorlog in Kroatië en voor vrede en harmonie voor alle men sen in de verschillende republieken van Joegoslavië". Afgelo pen dinsdag is CCEE-secretaris Ivo Führer met zijn collega Jean Fischer van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) naar Joegoslavië afgereisd. Hun bezoek dient ter voorbereiding op de vredesconferentie van de Joegoslavische kerken en an dere godsdienstige gemeenschappen die onder auspiciën van beide organisaties zal worden gehouden. Anglicaanse bisschoppen: heroverweging standpunt sancties Zuid-Afrika JOHANNESBURG De anglicaanse bisschoppen van zuidelijk Afrika willen hun standpunt over sancties tegen Zuid-Afrika veranderen. Ze hebben gisteren in Modderpoort (Oranjevrijstaat) besloten op korte termijn een consultatie te houden over deze kwestie. Op grond van deze raadpleging moet uitgesproken worden „wanneer en hoe de sancties moeten wor den opgeheven, zodanig dat het welzijn van alle Zuidafrikanen gediend is". Ook moet bekeken worden „wat de beste manier is om de investerin gen te kanaliseren die nodig zijn voor het herstel en de ontwikkeling". Onder aanvoering van aarts bisschop Desmond Tutu hebben de anglicanen voorop gelopen in de internationale campagne om de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika economisch te isoleren. Idoor AART HEERING ROME In Vaticaanstad is zaterdag het herstel aangekondigd van de di plomatieke betrekkingen tussen de Heilige Stoel en Albanië, die aan het einde van de Tweede Wereld oorlog waren verbroken. Onder het bewind van de in 1985 overleden communisti sche partijleider Enver Hoxha werd de katholieke kerk in Albanië zwaar onderdrukt. Art. 37 van de Albanese grondwet van 1976 luidt: „De staat erkent geen enkele vorm van godsdienst en propageert het atheïsme om de bevolking de opvattingen van het histo risch materialisme bij te bren gen." In de praktijk betekende dat dat iedere vorm van reli gieuze activiteit van zowel de katholieke minderheid als de Mohammedaanse meerderheid zwaar werd bestraft. Verandering Sinds ook de Albanese rege ring een matiger koers is gaan varen, is in die toestand snel verandering gekomen. In mei vorig jaar werd de strafbaar stelling van godsdienstige han delingen uit de strafwet ge schrapt en op 4 november werd op het kerkhof van Shkodër de eerste openbare mis van na de oorlog opgedra gen. In Tirana verzorgde op 19 mei van dit jaar de bisschop van de Albanees sprekende minderheid in Italië mgr. Er- cole Lupinacci voor een hon derdtal volwassen gelovigen de doop, communie en vorm sel tegelijk. Na twee oriënte rende bezoeken van Vaticaan se delegaties aan Albanië in dit voorjaar kreeg het snelle normaliseringsproces ziin be slag op 4 juli, toen de Albanese minister-president Ylli Bufi door de paus in Vaticaanstad werd ontvangen. Tijdens dat bezoek werd een principe-afspraak gemaakt, waardoor binnenkort een nun tius in Tirana en een ambassa deur in Vaticaanstad hun ge loofsbrieven kunnen aanbie den. Van de Albanese bevol king is tien procent katholiek. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rozenburg J.A.J. Seele- man te Heemse; te Nieuw-Vennep P.L. Tolhoek te Jaarsveld. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Medembllk(herv- .geref.kerkgemeenschap) H. van den Burg, l.l. toerustingspredikant te Rwanda, wonende te Hoogeveen; naar Berlikum drs. P. Dijkstra te Bird- LUZERN VVD-leider Bolkestein is van mening dat in Nederland wonen de moslims zich moeten aanpassen aan de Neder landse waarden en nor men. Compromissen zijn niet mogelijk, zei Bolke stein dit weekeinde in Lu- zern op een conferentie van de Liberale Interna tionale in Luzern. Bolkestein voelt niets voor compromissen op het gebied van de scheiding van kerk en staat, vrijheid van meningsui ting, verdraagzaamheid en ge lijke behandeling. In veel mos lim-landen worden deze uni versele liberale beginselen niet gehonoreerd, aldus de VVD- leider. Hij wees onder meer op de Rushdie-affaire, die volgens l VVD-leider Bolkestein. foto: ANP hem aantoonde hoever men in islamitische landen nog ver wijderd is van de vrijheid van meningsuiting. Wat de ver draagzaamheid betreft, „werpt de manier waarop vrouwen in de wereld van de islam wor den behandeld een smet op de reputatie van deze grote gods dienst". Bolkestein noemde het huidige Nederlandse beleid „onhoud baar". De overheid gaat uit van het behoud van eigen cul turele waarden van minder heidsgroepen, zoals de 400.000 moslims, maar wil tegelijk dat deze groepen in de samenle ving integreren. „Als iedereen zijn culturele identiteit kan be houden, zal integratie nooit slagen." De VVD-leider wees erop dat islamitische meisjes op school zonder problemen een hoofd doek kunnen dragen. Daaren tegen moet wat hem betreft de Nederlandse wet prevaleren boven moslim-gebruiken als de leerplichtwet in het geding is: een moslim-meisje moet naar school, ook als ze de pu- berteits-jaren bereikt. Dank voor de vrijheid Zusters waren aanwezig op de grote dankmanifestatie in het be devaartoord Shiluva in Litouwen om de onafhankelijkheid van Li touwen te vieren. foto: ap BILTHOVEN De chris telijke kerken zullen op korte termijn een grote verandering ondergaan. Mevrouw Zohra Bertrand, een bekend New Age- boodschapper, had deze mededeling „vanuit de geestelijke begeleiding" doorgekregen voordat ze zaterdag naar Bilthoven reisde voor de dialoog tus sen New Age-aanhangers en christenen. De tijd zal het leren", aldus Bertrand die met haar 'psy- chosofie' een belangrijke stro ming binnen de beweging van New Age vertegenwoordigt. Voor haar is het duidelijk dat de omwenteling in de kerken te maken heeft met de ont moeting tussen het christen dom en het New Age-denken. Deze religieuze bewegingen moeten „niet tegenover elkaar staan, maar proberen bruggen te slaan". Voor een dergelijke ontmoe ting bestaat grote belangstel ling, zo bleek in Bilthoven waar maar liefst driehonderd mensen waren samengeko men. De organiserende Logos Akademie (voor spirituele op leidingen en trainingen) heeft inderhaast dit najaar drie an dere 'dialoog-dagen' belegd om tegemoet te komen aan de gro te vraag. De bijeenkomst werd geopend met stilte, gebed en passende New Age-muziek en afgeslo ten met een liturgische viering waarin zowel christelijke als typische New Age-elementen waren verwerkt. Daar tussen in speelde zich een discussie af tussen Zohra Bertrand en de gereformeerde godsdienstwe tenschapper dr. R. Kranen borg, die bij tijd en wijle alleen door ingewijde New Age-aan- hangers gevolgd kon worden. Een van hen wees er tijdens de discussie op dat de dialoog geen enkele kans van slagen heeft als er mensen als Ber trand aan meedoen. „We zijn gauw uitgepraat als een van de deelnemers steeds zegt dat ze een bepaalde boodschap van hogerhand heeft doorgekre gen", aldus de man die overi gens Bertrand zeer hoog had. „Met meneer Kranenborg kunnen we praten, met Zohra valt niet te praten. Als Chris tus door haar spreekt, wat heb ik dan nog te vertellen. Dan kan ik alleen maar eerbiedig mijn hoofd buigen." Inderdaad werd er vooral ge discussieerd met Kranenborg, werkzaam aan de Vrije Uni versiteit. Hij had uiteengezet op welke punten de kerken wat kunnen leren van het Nieuwe Tijdsdenken en waar zij moeten afhaken. En de be zoekers, voor het grootste deel afkomstig uit de zeer diverse New Age beweging, waren het duidelijk niet altijd met hem eens. Het christelijk geloof kan vol gens Kranenborg heel goed verrijkt worden met „het in tuïtieve, het gevoelsmatige en het mystieke van New Age". Wat meer respect voor reli gieuze ervaringen kan voor christenen - doorgaans nogal rationalistisch ingesteld - geen kwaad. Kranenborg heeft dan ook geen moeite met bijna-dood- ervaringen en ontmoetingen met engelen, waarover in som mige New Age-kringen veel te doen is. De angst voor het pa ranormale en occulte zou wat hem betreft eveneens over wonnen moeten worden; deze „duistere kant" hoort nu een maal bij het mens-zijn. Meer aandacht voor zelfverwerkelij king en voor de holistische verbondenheid met natuur en wereld: ook geen probleem. Daarna gaan echter onze we gen uiteen, hield Kranenborg zijn gehoor voor. God is voor christenen een persoon, de Ander. Voor de meeste New Age-aanhangers daarentegen is hij een onpersoonlijke kracht, goddelijke energie. De mens kan - in de christelijke visie - een relatie met God aangaan, maar blijft mens. Het New Age-denken gaat ervan uit dat God en mens samen vloeien, dat elke mens een goddelijke kern bezit. Ook met reïncarnatie, een be langrijk New-Age-dogma, kan het christendom niet uit de voeten. De mens is „een vol strekt uniek individu" en is piet op te splitsen in een „on eeuwig en een eeuwig deel, dat in een volgend leven terug kan komen". Ook de New Age-visie op het kwaad, als „evolutionaire noodzaak", is volgens Kranenborg onchris telijk. „Zo krijgt het kwaad een functie/' Het grootste probleem vormt voor Kranenborg de visie op Jezus, in New Age een van de meesters in de hiërarchie van wijsheid. Het Christus-princi pe, de Christus-energie enzo voort, „het klinkt allemaal erg mooi, maar het slaat werkelijk niet op wat ik in de bijbel lees", zei Kranenborg tot drie keer toe. Aanhangers van New Age moeten volgens hem eer lijk zeggen dat het hier om heel andere dan christelijke termen gaat. Kranenborg liet zich sceptisch uit over de kans van slagen van een dialoog. Voor evange lische groeperingen is deze volstrekt verwerpelijk, maar ook voor bijvoorbeeld de Rooms-Katholieke Kerk „die druk bezig is zich op oude stel lingen terug te trekken". Daarbij is New Age vooralsnog een typisch westerse aangele genheid, waarvan kerken in de Derde Wereld helemaal niets moeten hebben. De dialoog wordt bovendien bemoeilijkt door het feit dat New Age slaat op „een alle gaartje" van bewegingen, groepen en organisaties. Zij hebben met elkaar gemeen dat ze geloven in de komst van een nieuw tijdperk. Volgens astrologen verlaat de zon rond het jaar 2000 het sterrenbeeld van de Vissen (niet voor niets is de vis een symbool voor Je zus) en komt zij te staan in het teken van de Waterman, ofwel Aquarius. New Age betekent een breuk met het wetenschappelijke, ra tionalistische denken dat voor al in het westen hoogtij viert. De mensen rafelen de wereld om zich heen niet meer analy tisch uiteen, maar zien vooral de eenheid, heelheid en ver bondenheid. Het verstand krijgt minder nadruk, in het nieuwe tijdperk hebben de mensen vooral aandacht voor intuïtie, gevoelens en lichaam- taal. Zohra Bertrand hield haar volgelingen in Bilthoven ove rigens voor dat zij zich niet te veel moeten laten „meeslepen door navelstaarderij en mooie muziek". „Bewaar uw kritisch bewustzijn, blijf in uzelf", zei ze met een beroep op hogere krachten. „Het is niet de be doeling dat u zich overgeeft aan een soort walhalla." TOKYO Een Japanner die beweert een reïncar natie te zijn van Buddha heeft de afgelopen maan den een schare van meer dan een miljoen volgelin gen achter zich gekregen. Ryuho Okawa, vijfender tig jaar, een bolwangige voormalige kantoorbe diende van een handels bedrijf, adverteert met pa ginagrote kleurenadver- tenties in de populaire pers. Daarnaast maakt hij reclame op televisie en boven Tokyo vanuit een luchtschip. Okawa's „Instituut voor On derzoek naar Menselijk Ge luk" verwacht in 1994 tien miljoen aanhangers te hebben. Okawa is er een riik man door geworden. Hij heeft 27 miljoen exemplaren van ongeveer der tig boeken verkocht. Zijn boodschap is moeilijk te begrij pen, vooral wanneer hij uit weidt over de metafysica van de 'negende dimensie'. De godsdienst is een mengelmoes van onder meer het christen dom, de islam, het buddhisme en het shintoïsme. Okawa lardeert passages in zijn boek met citaten van Lin coln en Caesar. 'Wetten van de Zon', waarvan meer dan drie miljoen exemplaren over de toonbank zijn gegaan, is geba seerd op de voorspellingen van de zestiende-eeuwse Franse astroloog Nostradamus. Een van Okawa's eigen voorspel lingen, waarbij de wens de va der van de gedachte lijkt te zijn, is dat de Verenigde Sta ten spoedig zullen verdwijnen. Okawa zelf weigert interviews te geven. Zijn volgelingen daarentegen staan te trappelen om met de pers te praten. „Dit zal de voornaamste denkwijze zijn in de eenentwintigste eeuw", beweert dr. Fuminori Masugi, een van de directeu ren van het instituut. Koichi Inasawa, advocaat en volge ling, voegt er aan toe: „Heel Japan wordt er door veran derd". Dit is geen grootspraak. Japan kent meer religieuze bewegin gen met een enorme aanhang. De Soka-Gakkai bijvoorbeeld, een lekenbeweging gestoeld op het Nichiren buddhisme, heeft sinds de tweede wereldoorlog tien miljoen volgelingen ge kregen. De Soka-Gakkai heeft de Komeito in het leven ge roepen, de op twee na grootste politieke partij in Japan, die regelmatig tien procent van het totale aantale stemmen krijgt bij verkiezingen. De krant die de Soka-Gakkai uit geeft gaat prat op een oplage Een menigte in Tokyo viert het Setsubun-feest ter markering van het einde van de winter en het begin van de lente. Onder leiding van een Japanse schoonheid worden de demonen vervloekt en de goede feeën verwelkomd. foto: ap van 5,5 miljoen en de jaarlijkse inkomsten, gebaseerd op de verplichte contributie van de leden, bedragen meer dan een miljard gulden. Na de tweede wereldoorlog en de daaruit voortvloeiende af schaffing van de keizervere- ring, werd Japan overspoeld door duizenden nieuwe gods diensten. De periode staat in Japan te boek als „het spitsuur van de goden". In die tijd we dijverden buitenaardse wezens en de verheerlijking van Edi- zing en exorcisme. Veel van deze cultussen zijn een vroegtijdige dood gestor ven. Het totale aantal geregis treerde gelovigen in Japan is nu echter 230 miljoen, wat bij na twee keer zoveel is als het aantal inwoners is. De verkla ring voor dit verschijnsel is dat de meeste Japanners niet al hun vertrouwen op een ge loof willen vestigen en het slimmer achten om zich bij meer dan een godsdienst aan te sluiten. Een Amerikaanse katholieke priester die sinds 1954 in Ja pan woont heeft een andere, minder bemoedigende reden voor het succes van Okawa. „Deze bewegingen bieden een zame mensen het gevoel er gens bij te horen, ze zijn.een soort familie", zei hij. „Maar wat ze allemaal gemeen heb ben is hun allesoverheersende geldhonger". Vorige week bracht het popu laire Japanse weekblad 'Vrij dag' een interview met een vrouw die beweert Okawa's maïtresse geweest te zijn. Ze zou hebben gezegd dat hij een „psychopaat" was en een „geldmachine". Woedende de monstranten belegeren sinds dien de uitgeverij van het blad. Wat ook Okawa's psychologi sche eigenaardigheden mogen zijn, ze doen niets af aan zijn zakelijk inzicht. Iedereen die zich aanmeldt bij zijn bewe ging is verplicht tenminste tien van zijn boeken te kopen en een examen te ondergaan over de inhoud ervan. Wan neer aspirant-leden toegelaten zijn tot zijn instituut moeten ze 55 gulden inschrijfgeld betalen en per maand 20 gulden con tributie. Ook moeten ze zich abonneren op een nieuwsbrief voor 17 gulden per maand en bijdragen aan toekomstige in zamelingsacties. Godsdienst is zonder enige twijfel een lucratieve zaak in Japan. Wat godsdienst echter pas echt hemels maakt is het feit dat volgens de Japanse wetten alle opbrengsten van een godsdienstige beweging en de verdiensten van de leider ervan belastingvrij zijn. (c) The Times COMMENTAAR Strohalm oemei mi kt jsmeei oen mer imencor: er het n trokke ilwagen: versie: Het ziet er naar uit dat het kabinet en de vakbewe| medio deze week alsnog rond de tafel gaan zitten om de en ziektewetplannen met elkaar te bespreken. FNV-voosers ter Johan Stekelenburg en vice-premier Wim Kok nodi|h elkaar gisteren tijdens een televisiedebat in het open voor zo'n gesprek uit. Erg hooggestemd zijn de verwachtingen van beide h|d overigens niet. Kok noemde de handreiking die Stekt ioj burg medio vorige week deed (geen stakingen en loonr' ging op voorwaarde van uitstel van de wao-ingrepen) ren een 'loos gebaar'. Stekelenburg houdt op zijn beurt dat het kabinet moet terugkeren op zijn schreden. Holla: t in hel ;meerse tal zo h< was ni Dat er tóch gepraat wordt, is eerder een teken val wanhoop die zich de laatste weken van de hoofrolspele het wao-debat heeft meester gemaakt. Kok realiseert ziel niet alleen zijn eigen positie, maar ook die van het kal alsmede de relatief goede arbeidsverhoudingen in het op het spel staan. Stekelenburg is het op zijn beurt een ding waard als de storm kon overtrekken en de FNV ni< 'moord op Kok' op zijn geweten hoeft te hebben. BlEDEN deze uitgangspunten voldoende basis voor eei'ervolg sprek? Vooropgesteld dat ook de CDA-ministers in het 1 net de dialoog met de vakbeweging willen aangaan, moe antwoord op die vraag ondubbelzinnig 'ja' luiden. Wan prijs voor het alternatief géén gesprek en een harde frontatie aangaan is te hoog, zo mag ook het CDA langzamerhand wel realiseren. Zonder medewerking va N HA. ne vai Van c vakbeweging zal immers van de onomstreden volumernekent regelen'in de wao weinig terecht komen, en dreigt de Pi een j; blijvend een flink deel van zijn electoraat te verliezen. Iedere eens MOET het kabinet dan alsnog terugkeren op zijn schn eei :RMAN I irt mand alen. gemeei bouww l-de erlandt r geen eren :mde' en van de betwiste ingrepen in de uitkeringsduur afzien? laatste is uitgesloten. Zowel PvdA als CDA hebben zich mate krachtig achter deze maatregel geschaard, dat schrappen ervan niet zonder verlies van geloofwaardig kan. Maar er is een alternatief. Het kabinet zou kunnen zeggen dat de uitkeringen enige tijd (bijvoorbeeld tot onaangetast blijven. Pas als in dat jaar zou blijken dat deeveninj lumemaatregelen onvoldoende werken, komt de duurbede n king alsnog om de hoek kijken. De vakbeweging zou op beurt reeds nu met die mogelijke ingreep moeten instemn UlT de positie die Kok gisteren in zijn debat met Steke burg innam, bleek dat een dergelijke ruil voor het kab politiek aanvaardbaar is. Uitstel van de ingrepen in uitke gen wil Kok best voor zijn rekening nemen, als hij garantie krijgt dat de bonden met de duurverkorting zu instemmen als het volumebeleid 'op moment X' onvoldoe oplevert. Die toezegging wilde Stekelenburg gisteren nog niet dl maar wellicht komen de vakcentrales deze week toch tot ander inzicht. Want, zoals betoogd, er staat veel op het en er is daarom ook veel te winnen. De vakbeweging alsnog de kans krijgen volumemaatregelen in de praktij laten slagen. En het CDA/PvdA-kabinet, bungelend bi de afgrond, krijgt de kans een laatste strohalm met b handen vast te grijpen. Het klinkt wat cynisch, maar op zelf is dat in deze 'bange dagen' al een hoopvolle consl ring. uw hulp legt wel degelijk gewicht in de schaal. Uitgave Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v. Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon" 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): 3): K van Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de I B. Hermans, J. Hofmeester, C de Kier, H Nieuwman Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland' België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. van c Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hi land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome) B van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou) W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaai- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster di M deCocq. Nabezorging Telefoon 071 - 15.00 uur. 122 248 op ma. t/m v n 08.30 tot 17.00 L n 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. N HA aan ee korte den op progi derlanc igt-o' An zie uw bij overi srol w a der ie afge irview d. Het ASP Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 1 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2