Kok gaat met bonden praten over wao-plannen Weer strijd in Kroatië na periode van rust Bowl £eid^6ou/ta/rit 5 - 11 15 l Haagse slijter zwaar gewond na aanslag 14 Dagen Gratis Loeien op de weg: vijf gewonden bij serie botsingen Kluis van VVV in Alphen gestolen INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidócSoutont SEPTEMBER 1991 Jeltsin wil geen president van Sovjetunie worden Dommelsch Theaterprijs voor 'Café Lehmitz' csisscai Ambulancehulp beneden de maat Edberg ontneemt Courier illusie Foreholte geeft visitekaartje af Lisse kan ambities nog niet waarmaken iEESTELIJK LEVEN/OPINIE iNNENLAND UITENLAND INST/RTV IDEN/REGIO IENSTVERLENING KV-PROGRAMMA'S èr/puzzeVmenu £e4doe (Sowiamt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25130 Losse nummers 1,45. Van der Valk koopt Pier voor één gulden DEN HAAG Het horeca-concern Van der Valk wordt eigenaar van de Scheveningse Pier. Van der Valk heeft de attractie voor het symbolische bedrag van één gulden overgenomen van de verzekerings maatschappij Nationale Nederlan den. „Net zo veel als een ansichtkaart hier in Scheveningen kost", ver klaarde directeur G. van der Valk vanmorgen. Het concern wil onder meer een visrestaurant en een con grescentrum op de Pier neerzetten en eventueel een hotel. Tevens moeten straks helicopters af een aan kunnen vliegen. „En natuurlijk willen we er iets van amusement", aldus directeur G. van der Valk vanmorgen voor de Radio West microfoon. Volgens de horecabaas gaat het hem er om de Pier „in zijn oude glorie te herstellen. Het is in het landsbelang dat de Pier blijft bestaan en goed blijft". Van der Valk rekent erop dat het een mil- joenenklus wordt om de Pier te herstellen. „Het moet weer een at tractie worden waar de mensen naar toe lopen. Wij denken voor 99 procent zeker de entree vrij te ma ken". De verbouwing en renovatie van de Pier begint waarschijnlijk al in oktober. Neef Martin van der Valk krijgt de leiding over de nieu we Pier. Pagina 3: Verkoop is redding verloederde Pier Den Haag overspoeld door Albanese en Kroatische demonstranten DEN HAAG Het geschreeuw van leuzen en het gezang van Kroati sche vrijheidsliederen drong afgelo pen zaterdag niet alleen door tot de Europese ministers die in het Vre despaleis in Den Haag bijeen waren gekomen voor topberaad over de crisis in Joegoslavië. De Kroatische vlaggen van duizenden demonstran ten wapperden niet alleen bij het paleis, maar in de hele Haagse bin nenstad. De Haagse politie had zich verkeken op het aantal betogers dat naar de Residentie zou komen. Er werden zo'n duizend mensen ver wacht, maar in de loop van de mor gen werd duidelijk dat er sprake was van een invasie van meer dan tienduizend demonstranten. „De Europese politici lijken alle tijd te hebben, maar ons geduld is op. Joe goslavië staat op de rand van een bloedbad", legde een betoger verbit terd uit. De menigte, die voor een groot deel bestond uit Kroatische gastarbeiders uit Duitsland, trok za terdagmorgen al vroeg op naar het Vredespaleis. Het verkeer in Den Haag ontaardde in een chaos en even leek het er zelfs op, dat de conferentie in het Vredespaleis geen doorgang zou kunnen vinden, om dat de weg erheen was versperd. Geen tennis in Houtrust DEN HAAG Het Dutch Indoor tennis toernooi krijgt geen vervolg. Het evene ment werd door de ATP niet opgewaar deerd tot de Europese finale van het Chal- lenger-circuit. Als ge volg van deze beslis sing heeft hoofdspon sor Peugeot zich te ruggetrokken. Orga nisator Piet van Eijs- den heeft het toernooi van de kalender laten halen. Het evenement stond gepland van 17- 24 november in Hout- rust-Sport. Drentse boer rent van Parijs naar Ruinerwold li RUINERWOLD In acht dagen hebben de super- benen van de 48-jarige Arend Middelveldt zes hon derd en tien kilometer weggemaaid. De afstand tus sen hartje Parijs en hartje Ruinerwold, de woon plaats van de Drent. Zaterdagavond als een held binnengehaald in zijn dorp, gistermiddag weer zo fris als een hoentje in zijn boerderij. De koeien al weer gemolken. Als voorbereiding heeft de-man- van-vijftien-marathons-aan-een-stuk een jaar lang geleefd als een monnik. Geen pilsje werd gepakt, al leen een borreltje voor het slapen gaan; een ge woonte die hij ook in de afgelopen week heeft aan gehouden, Werken, trainen geen dag sloeg hij over, al was het middernacht en slapen. Pagina 4: „Ik wilde testen hoe ver ik kan lopen" rgen flinke perioden net zon en vrij warm. Daarna koeler en vooral woensdag kans op een lui. De wind is zwak en veranderlijk. lerliezen Air Holland laar 50 miljoen gulden \DHOEVEDORP De larter-luchtvaartmaatschap- Air Holland is in het boek- ar 1990/91 zwaar in de pro lemen gekomen. Tegenover en winst van ƒ7,3 miljoen in ït voorgaande boekjaar moest onderneming nu genoegen ïmen met een verlies voor itingen van 49 miljoen, directie heeft inmiddels in ondernemingsplan opge leid dat is besproken met de uisbankier ABN AMRO. Het verleg is afgesloten en partij-" n zijn het erover eens dat het lan een basis biedt voor con- nuïteit van Air Holland. De oodzaak blijft daarbij bestaan p korte termijn nieuw risico- ragend kapitaal te vinden, et overleg hierover bevindt ich in een zodanige fase, dat p dit moment geen verdere nededelingen kunnen worden edaan over het aantrekken v risicodragend ver- nogen. DEN HAAG Vice-pre- mier Wim Kok wil nog deze week 'sociaal over leg' openen met de vak centrales over de omstre den ingrepen in de wao en ziektewet. Gisteren no digde Kok FNV-voorzitter Johan Stekelenburg en diens collega's van CNV en MHP uit voor zo'n ge sprek met het kabinet. „Dan ben ik op mijn beurt bereid Lubbers en De Vries erbij te halen", al dus Kok. Kok deed zijn handreiking na afloop van een fel debat met Stekelenburg voor het NOS- programma 'Het Capitool'. Hoewel de beide voorlieden stevig met elkaar van mening verschilden, liet Kok blijken dat hij nog een laatste moge lijkheid ziet het conflict tussen kabinet en vakbeweging tot een goed einde te brengen. Als de vakbonden een nieuw standpunt over de wao zouden innemen, dan is dat een „nieuw feit", benadrukte Kok. Het kabinet zou daarop zijn koers alsnog kunnen afstem men. „Zo zouden we een brug kunnen slaan". In de tot voor kort onwrikbare standpunten van kabinet en vakbeweging kwam afgelopen donderdag voor het eerst een klein beetje beweging. Steke lenburg vroeg toen om uitstel van de ingrepen in wao-uitke- ringen. In ruil daarvoor zou den de vakbonden hun loonei sen willen matigen en hun verzet tegen de kabinetsplan nen staken. Mocht blijken dat de maatregelen van het kabi net onvoldoende opleveren, zou op een later moment met de vakbeweging alsnog over ingrepen in de uitkeringen te praten zijn. Kok wilde van Stekelenburg precies weten wat hij met dat aanbod bedoelde. „Is het zo dat de vakbeweging zegt: als we de doelstelling op een zeker moment X niet halen, dan is de duurverkorting van uitke ringen voor ons aanvaard baar?". De FNV-voorzitter wilde echter niet zo ver gaan, waarop Kok teleurgesteld con cludeerde dat er een 'loos ge baar' was gemaakt. Als de in grepen in de wao-uitkeringen geheel op losse schroeven wor den gezet, dan is dat voor het kabinet onbespreekbaar, aldus Kok. „We kunnen de besluiten niet voor een tweede keer bin nenste buiten draaien". De PvdA-leider benadrukte verder nog eens dat afwijzing van de wao- en ziektewetplan nen tijdens het partijcongres op 28 september betekent dat hijzelf opstapt en de kabinets deelname beëindigd wordt. Pagina 3: Van der Louw: PvdA toe aan nieuwe lei ding Uitdag leeft in Leiden Het levende schilderij van het Schrikkel-theater wist zaterdag de voorbijgangers op het Pieterskerkhof in Leiden in veel gevallen lang te boeien. Het Schrikkel-theater was een spontane deelnemer aan de Leidse Uitdag en daarmee voor de organisatoren een aangena me verrassing. De Uitdag, de officiële opening van het culturele seizoen in de sleutelstad, kon zich verheugen in een een massale belangstelling. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina 7: Erkenning voor Leidse Uitdag. Frankrijk stelt Marshall-plan Sovjetunie voor MOSKOU Frankrijk heeft opgeroepen tot grootscheepse westerse hulp, die de vorm van een Marshall-plan aan zou moeten aannemen, om het herstel van de Sovjet-eco nomie op gang te brengen. De voormalige Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft gewaarschuwd voor voedsel- rellen deze winter. De Franse minister van eco nomische zaken Pierre Bere- govoy onthulde zaterdag in Moskou dat de EG acute voedsel- en medische hulp aan de Sovjetunie overweegt. Hij zei dat de EG en de G-7 - de zeven belangrijkste in dustrielanden in de wereld - bereid moeten zijn een „me chanisme, een Marshall plan" op te zetten. Beregovoy refereerde daarmee aan de omvangrijke financiële hulp waarmee de VS na de Twee de Wereldoorlog de econo mie van het verwoeste West- Europa stimuleerden. De mi nister wilde niet speculeren hoeveel geld nodig zal zijn voor de Sovjet-economie. Volgens sommige deskundi gen heeft Moskou de komen de tien jaar 150 tot 200 mil jard dollar nodig. BELGRADO De Mace donische bevolking heeft gisteren gestemd over on afhankelijkheid voor deze republiek, waardoor de Joegoslavische federatie verder uiteen zou kunnen vallen. Intussen laaide de strijd in Kroatië, waar Kroatische gardisten, Ser vische nationalisten en het federale leger Strijd leveren, opnieuw op. Volgens de Macedonische ra dio bedroeg de opkomst onder de 1,4 miljoen stemgerechtig den ongeveer 70 procent. Het percentage was gebaseerd op de eerste uitslagen die waren verzameld nadat de stembu reaus om zeven uur 's avonds waren gesloten. Het radiosta tion zei dat de kiezers over weldigende steun hadden uit gesproken voor een onafhan kelijk Macedonië, met de optie zich in een toekomstig Joego slavië aan te sluiten bij een bondgenootschap van soeve reine staten. Macedonische lei ders vrezen dat hun republiek, indien Kroatië en Slovenië zich volledig van de Joegosla vische federatie afscheiden, wordt overheerst en uiteinde lijk opgeslokt door Servië. Veel Macedoniërs namen al vast een voorschot op de uit slag, die niet voor morgen te verwachten valt, en gingen de straat op om de onafhankelijk heid te vieren. Elders in Joegoslavië was het aanzienlijk minder feestelijk. Zware gevechten werden ge meld rond de strategische plaats Pakrac in Slavonië. Er werd ook melding gemaakt van hevige gevechten in de stad Sunja, ten zuidoosten van Zagreb. Kond het strategische stuk autoweg bij Osijek werd gisteren eveneens strijd gele verd. De gevechten maakten een einde aan een korte perio de van betrekkelijke rust, die zaterdag volgde op een toezeg ging van lokale Servische lei ders om net als het federale le ger en de Kroaten het door de EG tot stand gebrachte be stand te respecteren. De Joegoslavische president Stipe Mesic heeft zaterdag in Zagreb gedreigd de hele lei ding van het leger voor de krijgsraad te slepen als zij hun troepen niet onmiddellijk be vel geven naar hun kazernes terug te keren. Mesic, een Kroaat, kondigde aan niet naar de federale hoofdstad Belgrado terug te keren zolang het leger de orders van de re gering niet opvolgt. Pagina 4: Vredesconferentie begint in sfeer van wantrou wen DEN HAAG Een ontplof fing van een zware brandbom heeft gistermiddag de slijterij Deniz aan de De Rade in Den Haag totaal vernield. Hierbij raakte de eigenaar, een 26-jari- ge Hagenaar, ernstig gewond. De slijter kreeg toen hij zijn zaak aan het dweilen was van twee onbekende mannen, waarschijnlijk Marokkanen van rond de twintig jaar, een slag in zijn nek. Vervolgens werd de bewusteloze man met handen en voeten gebonden op een stoel gezet. Door de enorme klap die tot ver in de omtrek was te horen, vloog de eigenaar met stoel en al door de winkelruit en aluminium schuifpui, om tenslotte tegen een auto te, belanden. Daar werd de Hagenaar door een buurtbewoner gevonden. De eigenaar die in shocktoestand is vervoerd naar het zieken huis Leyenburg heeft verschil lende eerste-, en tweedegraads brandwonden opgelopen, on der meer in het gezicht. Deze week geen Bowl. Dat betekent iets, want eenentwintig jaar lang is hij niet weggeweest. Al missen alleen de lezers van het Vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit deze smakelijke rubriek deze week. Het zou net zijn als of na ruim acht jaar de lezers van onze krant ineens deze 'bon' niet zouden aantreffen. Geen nood overigens want op de vandaag geopende vakbeurs voor deze sector - de AGF-To- taal '91 in Ahoy1 Rotterdam - kan iedere bezoeker zijn eigen Bowl samenstellen. Een mop, grap of sterk verhaal, een anekdote of enig commentaar op een opvallend bericht uit de krant. Dat laatste dan - zoals al zo vaak in Bowl - vanzelf sprekend uit de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voorl: I LO I I IEEMSTER Vijf bestuur ders of inzittenden van auto's ijn vanmorgen vroeg met een Sock of verwondingen in het 'treekziekenhuis in Purmer- end opgenomen. Zij waren be rokken bij een groot aantal totsingen, veroorzaakt door vijftiental kris kras over 'e wegen tussen Alkmaar en Hoorn en op de A7 rondlopen de koeien. koeien waren op de weg terechtgekomen na het kante len van de aanhanger van een veewagen die op weg was naar een slachthuis in Rotterdam. De chauffeur was om kwart voor vijf door nog onbekende oorzaak in de berm van de A7 terechtgekomen. Bij het corri geren van de slingerende com binatie kantelde de aanhanger echter op precies dezelfde plaats als waar zich twee we ken geleden de eerste aanrij dingen in een zware ketting botsing voordeden. Na het ongeval liepen 15 koei en de donkere snelweg op te gen het verkeer in. Enkele be klommen ook het talud en kwamen op de kruisende weg Alkmaar-Edam terecht. Zeven personenauto's en een bus re den met hoge snelheid op de dieren in, waarbij drie koeien werden gedood en er één ge wond raakte. Beide rijstroken van de A7 raakten versperd en moest worden afgesloten. De zeven auto's en de bus wa ren na de aanrijdingen zo zwaar beschadigd, dat moesten worden Anderhalf uur na het ongeval kon één rijstrook worden vrij gegeven, twee uur later ook de andere. Het ongeval veroor zaakte in de ochtendspits op de A7 en op de weg Alkmaar- Edam files van enkele tiental len kilometers. ALPHEN AAN DEN RIJN De kluis van de Alphense VVV is zaterdagnacht door inbrekers gestolen. De kluis bevatte voor 20.000 gulden aan kaarten voor de Alphense Jazznight, voor 7.500 gulden aan kaarden voor het concert van Golden Earring dat tijdens de Alphense jaarmarkt wordt gehouden, en voor 20.000 gulden aan VVV-cadeaubonnen. De inbrekers kwamen het noodgebouwtje op het Sint Jorisplein binnen door een ruitje in de deur te vernielen, waarna de kluis werd meegenomen. Be stuurslid C. van der Steen van de Alphense VVV verwacht de zwarte handel voor te zijn. „Alle nummers van de gestolen kaar ten zijn bekend. Die zijn nu ongeldig geworden. De kaarten voor de Jazznight die we nu verkopen, krijgen waarschijnlijk een stempel erop. Voor het Golden Earring-concert worden nieuwe kaarten gemaakt. Bij de toegang worden de mensen extra gecon troleerd". I Postcode/Plaats: j Telefoon: (Indien daartoe oonleiding be Deze bon opsturen in - zonder postzegel - n Leidse Courant, Antwi 2501 VC Den Haag J Of bel 071 I 113 677 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1