Volleyballers weer ussen twee uitersten SPORT in is ld Legioen koestert mirakels Connors Navratilova waarschuwt voor de verloedering Wereldtitel zijspan Timmermans/ Verhagen 1991 ^idócSoivuMxt MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 r wi t Sal «^eld-injectie baat tletiekgala niet PERD ïoord gULEN De organisatoren van het atletiek- k? ja in Keulen hebben de vermoeide vedetten ni| n de voorbije wereldkampioenschappen ook 1 et de grootste financiële injecties niet op tijd fit Saba innen krijgen. Zelfs het Duitse goudvinkje Ka- Krabbe leed bij het met 2,2 milioen gulden - Joteerde evenement voor eigen publiek een ne- zie" rlaag. Op de 100 meter moest ze Gwen Torren- m voor laten gaan en even later keek ze vrijwil- toe, hoe het Jamaicaanse pechvogeltje Merlene tey naar de beste seizoentijd op de 200 meter ;nbl( eide: 21,83. Ze won dit jaar alles, maar was in )ktore ,ky0 tegen Krabbe nergens. Dieter Baumann de zorgde de 30.000 toeschouwers toch nog een ge- r ieglijk hoogtepunt door in 7.33,91, een Duits re- weke rd, de 3000 meter te winnen en een legertje Ke- eschri ,anen te verslaan. Weer zilver voor Barel GENEVE Rob Barel heeft bij de Europese triath- lonkampioenschappen op de korte afstand (1,5 km zwemmen, 40 km fietsen, 10 km lopen) evenals vorig jaar genoegen moeten nemen met de zilveren me daille. De Nederlander liet in Genève de met een Britse licentie startende Zuidafrikaan Simon Lessing voorgaan. Het verschil op de streep was 43 seconden. De pas twintigjarige Lessing noteerde 1 uur 53 minu ten en 25 seconden. Het brons ging naar de Frans man Remi Rampteau, die drie seconden na Barel over de streep kwam. Bij de vrouwen zegevierde de Francaise Isabelle Mouthon in 2.07.52. Ze bleef de Duitse Simone Mor tier, in 1989 Europees titelhoudster, 46 seconden voor. Sonja Krolik (Dui), de wereldkampioene bij de junioren, eindigde in 2.09.17 als derde. Thea Sybes- ma, titelverdedigster, eindigde op de vierde plaats. Zij moest ruim anderhalve minuut op de winnares toegeven. SPORT OP TV Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. Duitsland 1, 23.25 uur Sport extra. Superchannel, 20.00 uur Prime sport. Sportnet, 18.00 uur Sport. Eurosport, 18.00 uur Sport. MORGEN Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 14.00 uur Sport. Tweemaal winst voor Van Moorsel DAMELEVIERES Leontien van Moorsel heeft in het weekeinde de vierde en de vijfde etappe van de Ronde van de EG voor vrouwen ge wonnen. Beide keren was de wereldkampioene het snelst in een massasprint. Het algemeen klassement bleef daardoor voor de rustdag van vandaag ongewijzigd. Astrid Schop is eerste, op bijna twee minuten gevolgd door Van Moorsel. Erik Breukink rekende af met zijn Tour-depressie. De Grote Prijs Eddy Merckx ontbrak nog op de erelijst van Breu kink, dit seizoen ongeëvenaard op het gebied van de chrono- ritten. De vroegtijdigde aftocht in de Tour en alle stampei daarom heen, deden Breukink geen goed. De wereldtitelstrijd in Stuttgart kwam nog te vroeg voor de naar zijn vorm zoekende renner, die ondanks het drama in Frankrijk talrij ke aanbiedingen van buiten landse ploegen op zak heeft. Gisteren in Brussel demon streerde Breukink, die vrijdag nacht nog een criterium in Berlijn afwerkte, voor het eerst weer zijn ongekende klasse bij de individuele race tegen de klok. Jan Raas stuur de drie potentiële kanshebbers naar de tijdrit over 62 kilome ter. Maassen, Van Hooydonck en Nijdam waren goed op dreef, maar schoten tekort te gen Breukink. Mathieu Hermans won zater dag de tweede etappe van de Ronde van Catalonië. Her mans zegevierde in de eind sprint van de 181 km lange rit naar Platja d'Aro over de Deen Jesper Skibby en de Belg Rudy Dhaenens, die tweede en derde werden. De leiderstrui belandde na een protest van ploegleider Walter Planckaert om de schouders van de Italiaan Maurizio Fon- driest. De Italiaanse leider van het wereldbekerklassement zegevierde gisteren in beide gedeeltes van de derde etappe in een massaspurt. Bij de twee de sprintzege had Fondriest echter enkele meters voor sprong op het peloton. Dat werd aanvankelijk niet door de jury gergistreerd. Planc kaert tekende protest aan, dat aanvankelijk niet helemaal se rieus werd genomen. Pas na het terugdraaien van de tele visiebeelden kon de wedstrijd leiding niet meer om het ver schil heen. Fondriest ging twee seconden eerder dan de meute over de streep op het glooiende aankomstparcours. Die twee tellen waren vol doende de leiderstrui over te nemen van Marino Lejarreta, die al als leider aan het pu bliek was gepresenteerd. Gert- Jan Theunisse meldde zich zondag ook twee keer in de sprint. De kopman van TVM werd derde en vierde. Zege brengt Mansel MONZA Zijn twintigste overwin ning in een Grand Prix heeft Nigel Mansell nauwelijks een steek ver der gebracht. De Britse formule 1-rijder won gisteren op het circuit van Monza de Grote Prijs van Italië, maar zag in zijn kielzog wereld kampioen Ayrton Senna naar de tweede plaats rijden en zijn positie als klasse mentsleider consolideren. Met vier Grote Prijzen op het progamma bedraagt de ach terstand van Mansell op de Braziliaan nog altijd achttien punten.Senna reed vanaf de start 26 ronden op kop, maar werd toen gepasseerd door Ricardo Patrese. Deze verspeelde door een stuurfout zijn koppo sitie, waarbij hij ook zijn ophanging be schadigde en hij twee ronden later moest opgeven. De nieuwe leider Senna werd 1 geen steek verder daarna gepasseerd door Patrese's team- maat Mansell, die zijn concurrent nog een bandenwissel zag maken. Senna was razendsnel terug en finishte nog vóór Alain Prost. „De strijd om de titel is nog open", ver klaarde Mansell na zijn vierde overwin ning van het seizoen. „Mijn kansen zijn weliswaar klein, maar ik zal het Senna in de overige wedstrijden niet gemakkelijk maken. Hij zal er hard voor moeten wer ken". keek de Brit alvast vooruit naar de volgende race. Voor een verrassing zorgde 'het Duitse talent Michael Schumacher met de vijfde plaats achter de Oostenrij ker Berger. De Duitser reed zijn tweede Grand Prix. Zijn debuut voor Benetton bracht hem onverwacht de vijfde plaats, ver voor zijn ervaren teamgenoot Nelson Piquet. Elvira Becks uniek Irard), olenda q, 8 Sion Isrecht 100. Gt ■echt' /ouden meulei Latuhi ilgers) 1MBURG Herrijzen de as of op matchpoint iog ten onder gaan; het de absolute uitersten het Nederlands heren- ^tleybalteam regelmatig •egt op te zoeken. het EK in Zweden balan- rde de ploeg van Brokking eens op de dunne draad, goslavië was de boosdoe- maar de noodzakelijke 3-0 in Polen bracht uitkomst, het WK van vorig jaar in zilië maakte Oranje ook stroeve toernooistart, werd Argentinië de grond in- j tampt, maar redde zich met es op de Verenigde Staten, eiada en Japan, ia volgden drempels rich- wereldtop. De match- in Rio tegen Cuba (rich- WK-halve finales) en in aan tegen wereldkampioen ië (richting finale World igue) vervlogen sneller dan aan waren komen waaien, lens het zaterdag in Ham- g begonnen EK werd de tende lijn gewoon doorge- if at8j trokken. Verliezen tegen Italië ife geen ramp, als de rest van de wedstrijden maar wordt ge wonnen, had Brokking al los gelaten. „Hoe we het doen maakt me niet uit; als we het maar doen", aldus de Amstel- veense trainer. Nu, de manier waarop was weer vertrouwd. Wankelen, mopperen, stroef spelen en met 2-0 achter ko men tegen Joegoslavië. De moed was al bijna in de be zwete volleybalschoenen ge gleden, toen een simpele wis seling de wereld omdraaide. Na een intermezzo van drie maanden, ingezet met de me niscus-operatie bij Benne, stond er ineens weer een ver trouwde Nederlandse ploeg met Ron Boudrie op de diago naal en Edwin Benne terug in de pass. Slachtoffer werd de meest gedreven en enthousias te speler tijdens het EK-ope- ningsweekend, Marko Klok. Opgeruimd „Nee, frustrerend is het hele maal niet", reageerde de 23-ja- rige Klok naderhand opge ruimd. „Alleen de winst telt maar. Over de keuze van Brokking valt absoluut niet te twisten. Hij moet zo'n beslis sing in een fractie van een se conde nemen, dus hoort ook iedereen daar achter te staan. Als het dan zo goed uitpakt en we alsnog winnen, dan ben ik alleen maar heel erg blij". Klok was de bejubelde speler van de volleybalshow in Ahoy' tegen Cuba en maakte ook tij dens de World League-eind- ronde in Milaan furore. Hij werd reeds vergeleken met de Amerikaanse alleskunner Karch Kiraly. Zelf is Klok voorzichtiger. „Ik moet eerst zelf beter worden en minder fouten maken. Kortom nog erg veel trainen en ervaring opdoen". Verdedigen en stoppen kan-ie als de beste, maar z'n blokke ring was het breekpunt. Met al de kleine Avital Selinger bin nen de lijnen scoorde Neder land tegen Italië en aanvanke lijk tegen de Joegoslaven, bei de aanvallend sterke ploegen, een rampzalig blokgemiddel- de. Klok weet als de beste, dat hij op zulke momenten moet wijken. In de loop van de tweede set was het de Monnic- kendammer wel even door het hoofd geschoten: „Weg EK- succes. Maar je geeft gewoon wat je hebt, doet alles wat je geleerd hebt. En het mooie van volleybal is toch ook dat de stemming ineens binnen enkele minuten helemaal kan omdraaien". Nu of nooit Ook bij Edwin Benne, veel minder onbevangen dan 'Klokkie', spookte gisteravond tijdens de eerste sets tegen de Joegoslaven van alles door zijn hoofd. „Het was plotseling nu of nooit. Ja, op het randje dus. Maar ik kan het toch niet over m'n hart verkrijgen om na zo veel jaren hard werken zo met lege handen achter te blijven. Je beseft maar al te goed dat het gigantisch stroef loopt. Je speelt niet losjes, niet vrij. Het hangt in de lucht, maar je kunt het steeds net niet grij pen. En wat kost het dan ge weldig veel moeite. Met kei hard werken wordt je spel er niet mooier op, maar dat maakt niet uit. Met het ver dwijnen van Klok kwam ik te rug in de pass en kon ik dus meer schakels in handen ne men om het team positief te beïnvloeden. Daarnaast blijkt Ron Boudrie op zo'n moment een prima joker". Boudrie, de held van de dag, en Benne werden door Brok king volop geprezen. De eerste om z'n rust en z'n zekerheid, Harry Brokking legt zijn spelers Benne, Zwerver en Selinger (v.l.n.r de tweede vanwege z'n onver wachte opleving en verant woordelijkheidszin. „Ron Zwerver kan het in z'n eentje toch nooit", erkende Benne. „Ronnie kreeg steeds meer druk op z'n schouders, omdat er steeds op hem werd geser veerd en omdat de Joegosla ven ook hun blokkering volle dig op hem hadden afgestemd. Ja, de anderen moeten er voor zorgen dat hij kan ontspannen. In dit geval voelde ik me goed genoeg om meer werk te gaan doen. In de pass kon ik Ron meer ontlasten. En we konden ineens weer met onze emoties tekeer gaan. Dat is ons spel, zc moet het gespeeld worden Met mazzel zijn we erin geble ven, maar nu kunnen we we! lekker in het toernooi gaar groeien". 6 Jillesteros komt 5jn slag te kort Van d« in fcjiANS-SUR-SIERRE Een en De jitterende slotronde van 63 ren heeft Severiano Balles- (0-0): 4s gisteren in het Europees ühter- Sters-toernooi niet meer ^(VVv tweet^e plaats opgele id. In Crans-sur-Sierre ging Verberipverwinning naar de Zuid- Derix); jkaan Jeff Hawkes. „Het is sen.;62 i heerlijk gevoel na zestien 1 r ook eens van Ballesteros Van ihebben gewonnen", vond eus; Bowkes na afloop. Hij dankte Scholtd zege aan zjjn regelmaat: 68 ®65 66 voor een totaal van ifschapi Ballesteros maakte zijn lder 2-dstkansen zaterdag klein hter E r een ronde van 70. 6461 rikF(DS tzgerald/Jarryd kken derde titel °IV YORK Het Zweed- ustralische dubbel Anders yd/John Fitzgerald be- ,'lde in New York de derde tereenvolgende Grand nzege van het seizoen. In finale wonnen Jarryd en gerald met 6-3 3-6 6-3 6-3 de Amerikanen Scott Da- en David Pate. Eerder ze ierden zij in Parijs en op nbledon. Kamstra (17) heeft de fi- van het meisjestoernooi de US Open niet gehaald, verloor zaterdag in de hal finales van Karina Habsu- in drie sets, 6-4 4-6 1-6. n Van Smit In 3-2 reijken lelmoni nderhei nuut Sport. wijk Tc Van iif. H. 13. doel), 1-1, 53. 9. Yiln 2 Sehi "(NAC). (Heracli SPORTWERELD B lrde D is] 2|tosport Erwin Doctor Theo Badenberg hebben af- ipen weekeinde in de Om- van Vlaanderen de kop- i, itie behouden in de strijd het Internationaal Neder- ls Rallykampioenschap, jarten De Koninklijke lerlanse Biljart Bond ;0 IBB) heeft het nationaal l npioenschap driebanden in is van de kalender gehaald, bij Vereniging van Grand x Spelers aangesloten drie- ders spelen komende week de Masters in Breda, een tooi dat niet door de wordt erkend, lesport Fiona van '11 heeft zich na de uithou- iproef van het Europese tpioenschap military als le geplaatst. In het Ierse ichestown heersten als ver- >1 :ht de Britten, die met nog onderdeel (springen) te n de eerste drie plaatsen etten. eieren Erik Huizebosch de landelijke skeeler- ipetitie 1991 gewonnen. De Iste plaats van de Grams ier in de laatste race was n voldoende om zijn lei- de positie te handhaven, sltennis In de eerste Ie van de Europa Cup I ta- ennis bij de vrouwen heeft Tilburgse Irene met 5-1 loren van het Poolse KS rka. In de Europa Cup II Den Helder met 5-3 van Poolse Jastrezebie. NEW YORK Twee wonde ren had Jimmy Connors in de US Open op zijn naam, het derde bleef uit. De 20.266 fans wisten het, maar bleven hun held, Mister US Open, op Su per Saturday trouw. Op 3-6 3-6 1-5 tegen Jim Courier riep een toeschouwer naar de serveren de Connors. „It's okay, Jimmy, nobody's leaving." Jimmy on derbrak zijn opslagbeweging, bracht de spreker een saluut en grijnsde: „It's okay with me, but I'm leaving after this match". Niemand ging weg. Uit eerbe toon, uit respect voor de 39-ja- rige man die de US Open 1991 tot zo'n fascinerende Grand Slam had gemaakt. Connors moest diep buigen voor Cou rier, heel diep, maar bij elk punt dat hij scoorde, steeg er een hels kabaal van de over volle tribunes. De band tussen Connors en zijn publiek was onbreekbaar. „We groeiden sa men op", gaf de speler als'ver klaring. Courier maakte zaterdag in iets meer dan twee uur (6-3 6-3 6-2) een einde aan de Connors Open, aan de Jimmy Connors show, maar niet aan de Con nors manie. Jimbo werd voor goed onsterfelijk op Flushing Meadow. Zijn bravoure, zijn spijkerharde vechtersmentali teit, zijn humor, zijn vulgari teit, maar vooral zijn mirakels tegen Patrick McEnroe in de eerste en Aaron Krickstein in de vierde ronde zal het legioen als onbetaalbare herinnerin gen koesteren. Jim Connors groet zijn fans, misschien voor de laatste keer. NEW YORK 'Pretty Woman' met Julia Ro berts vindt Monika Seles (17) de leukste film die er bestaat. Ze heeft 'm al een keer of zeven gezien en kan er niet genoeg van krijgen. Het flinterdunne verhaaltje over de moder ne Assepoester fascineert de Joegoslavische buiten gewoon. Ze herkent er zichzelf in. Van arm Novi Sad, Joegosla vië naar rijk Sarasota, Florida. Twee jaar geleden had ze geen geld om een jurk te kopen voor het bal van de tennisfe- deratie. Vandaag de dag is ze multi-miljonaire, de jongste speelster die de drie miljoen dollar grens aan prijzengeld passeerde. En ze wordt rijker en rijker. Op Super Saturday, twee hal ve finales mannen plus finale vrouwen, veroverde ze de Amerikaanse markt. Ze won de US Open. Voor de eerste keer, en verdiende acht ton. In de eindstrijd beukte ze Marti na Navratilova (34) tot ver driet van de 19.297 toeschou wers van de zonovergoten baan. In 66 minuten was het over en uit, 7-6 6-1. Navratilova maakte een diepe knieval in het generatiecon flict. Tot de tiebreak slaagde ze er met veel moeite in haar opslag te behouden. Dat kostte zoveel energie, dat ze in de ze- ven-puntenrace naar de set winst omver werd geblazen (7- 1). In de tweede set sloeg Seles een stuk of tien homeruns, die in het honderd meter verder op gesitueerde Shea-stadion van de New York Mets niet zouden hebben misstaan. Er waren momenten dat Navrati lova de bal aleen hoorde voor bijvliegen. Zien deed ze het gele gevaar niet, zo allemach tig hard knuppelde de teen ager de bal langs de lijnen. „De technologie heeft bezit ge nomen van de tennissport", zei ze somber. Ongehoord groot Ze verwees naar de wide-bo dies, de ongehoord grote rac kets. „Ik ben van een uitster vend ras, ben nog de enige service/volley speelster. Alle jonge kinderen staan vandaag op de baseline. Naar het net mogen ze niet van de trainer. Het is de schuld van het mate riaal. Als er niet wordt inge grepen, gaat de sport naar de donder". Seles had aan de waarschu wing van de Grand Old Lady in het tennis geen boodschap. Tijdens de hele US Open had het er bij vlagen veel van weg dat zij in een hogere league speelde. In haar zeven partijen gaf ze twee sets uit handen. Alleen tegen Jennifer Capriati was ze echt in gevaar. Het Joegoslavische yukkie maakte er geen geheim van dat ze na haar tennisloopbaan droomt over een carrière in de showbiz. Ze stond al op de co vers van Elle, Voque, Seven teen en Sports Illustrated. Maar ze zal en moet op het witte doek. In een film als Pretty Woman. Of iets als Tom en Jerry, haar favoriete strip, waarbij de muis (Seles) de poes (Navratilova) uit het lood slaat. OUBERNICE Een vrachtwagenchauffeur en een calculator uit Neder land zijn gisteren in Oube- nice wereldkampioen zij- spancross geworden. Eim- bert Timmermans (29) en Eric Verhagen (27) volde den daarmee aan de ver wachtingen. Het succesvolle duo uit Schijn- del had aan de tiende plaats in één van de twee manches tij dens de Grote Prijs van Tsjechoslowakije genoeg voor de mondiale titel. Na de eerste race was de strijd beslist. Tim mermans en Verhagen kwa men als vierde binnen. Het Brabantse koppel werd door een grote groep Nederlandse supporters op grootse wijze onthaald. De doorgaans nuchtere Tim- mersmans kreeg het tijdens de feestvreugde even te kwaad. Met tranen in zijn ogen zei hij: „We hadden uiteraard alle kans op de wereldtitel, maar het mnoct nog wel eerst wor- ,den afgedwongen. In de laat ste wedstrijd kon er nog veel mis gaan. Gelukkig hielden we het hoofd in de eerste race koel". Op nationaal niveau behoren de nieuwe wereldkampioenen al jaren tot de top. In 1986 werden ze voor het eerst Ne derlands kampioen en die prestatie herhaalde het tweetal nog eens in 1989 en 1990. In ternationaal ging het aardig, maar het duurde tot 1988 alvo rens het duo in de Grand Prix-wedstrijden werkelijk ging meetellen. In dat jaar werd er voor het eerst een manche bij een Grand Prix ge wonnen. Dat gebeurde tijdens de Grote Prijs van Nederland. Dat jaar werd afgesloten met de vijfde plaats in het eind klassement. Met twee GP-overwinningen in 1989 werd de stijgende lijn voortgezet. In de strijd om het wereldkampioenschap was het brons uiteindelijk voor hen en stilaan werd er voor 1990 aan een wereldtitel gedacht. Grand Prix De voorlaatste Grand Prix voor de wegracers heeft het seizoen van alle spanning be roofd. Via derde plaatsen op het circuit van Le Mans pak ten Wayne Rainey (500cc), Luca Cadalora (250cc) en de Britse zijspancorhbinatie Web ster/Simmons de nog te verge ven wereldtitels. Eerder had de Italiaan Loris Capirossi zijn titel in de 125cc verlengd. De Nederlander Wilco Zeelen- berg eindigde als vierde en stelde met die klassering zijn plaats als nummer vier in het eindklassement veilig. De Bleiswijker had zich dit sei zoen ten doel gesteld bij de eerste drie van het eindklasse ment te eindigden. Zeelenberg, vorig jaar nummer vijf, reed een regelmatig seizoen zonder uitschieters. De vierde plaats was zondag het maximaal haalbare, evenals dezelfde klassering in het eindklasse ment. Eimbert Timmermans en Eric Verhagen in actie op weg naar de wereldtitel. FOTO: AP INDIANAPOLIS Elvira Becks heeft gisteravond voor een unieke Nederlandse prestatie gezorgd bij het 26e tournooi om de wereldtitels turnen. De 15-jarige Nijmeegse be haalde in de verplichte oefenstof met 38,112 punten de hoogste score ooit van een Nederlandse in een WK. De nationale kampioene, slechts 1,51 meter lang en 38 kilo gram zwaar, turnde een vrijwel foutloze wedstrijd. De enige aan merking die gemaakt kon worden, was een te vlakke verplichte sprong. Met 9,462 punten kreeg zij daarvoor de laagste waardering op i de vier onderdelen. Op basis van haar score moet Elvira Becks in Ayrton Senna (links) feliciteert staat worden geacht zich te plaatsen Njge| Mansell. bij de beste 36 turnsters. g FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13