Edberg ontneemt Courier illusie SPORT how van Dennis Bergkamp tegen RKC l! 11 Nieuwe feiten over doping in ex-DDR 11 betbaltrainers geweer tegen ieuwe strafmaat Chaos dreigt bij duel Scheveningen id&z Soinant MAANDAG 9 SEPTEMBER 1991 ecordzegein I i seconden ILERMO De Amerikaan nes Warring is zaterdaga nd in Palermo in een om zien wereldkampioen van International Boxing Fede- öon (IBF) geworden. De 33- S; bokser had slechts 24 se en nodig om zijn landge- ot James Pritchard k.o. te an. Het record voor een tij om het wereldkampi- nschap was sinds augustus in handen van de Brit yd Honyghan met een zege 5 seconden. Mazelen zorgen voor verwarring INDIANAPOLIS De kinderziekte mazelen heeft bij het 26e toernooi om de wereldtitels turnen in Indianapo lis voor opschudding gezorgd. Nadat bij twee Nieuwzee- landse turnsters, die reeds drie weken in de Verenigde Staten verblijven, mazelen was geconstateerd. De Internationale Gymnastiek Federatie (FIG) gaf giste ren aan het begin van de middag een officiële verklaring uit. Daaruit kon worden afgeleid, dat de inenting ver plicht is. Na de verklaring van FIG bleef men in het Ne derlandse kamp huiverig voor de vaccinatie. Delegatieleider Dieter Weymans, de technisch directeur van de KNGB: „Wij zullen eerst nog overleg plegen met de andere landen. Ik weet dat met name Duitsland en Zwitserland ook een afwijzend standpunt hebben. Bo vendien is voor mij de toestemming van de ouders essen tieel". Weymans zei verder niets te weten wat de consequenties zijn van het weigeren een injectie. Erik Breukink wint GP Merckx BRUSSEL Erik Breukink is gisteren in Brussel winnaar geworden van de Grote Prijs Eddy Merckx, een individuele tijdrit over 61 kilometer. Hij werd de opvolger van Frans Erik Breukink De Limburger eindigde giste ren als tweede met 51 secon den achterstand op Breukink. De Belg Edwig van Hooy- donck werd derde. Breukink zegevierde met een gemiddel de snelheid van 47,292 kilome- Saddam laat weer voetballen BAGHDAD Saddam Hussein heeft zijn favorie te zegening „Moeder van alle oorlogen" uitgeroepen over de nationale voetbal competitie. De Iraakse lei der heeft geldprijzen uit geloofd voor de beste vier ploegen. De winnaars zul len zo'n 925.000 gulden krijgen. De nationale com petitie is vorige week maandag van start gegaan. Staking maakt slot aan motorzesdaagse POVAZSKA BYSTRICA De internationale mo torzesdaagse in het Tsjechoslowaakse Povazska By strica heeft een ontijdig einde gevonden. De stof ontwikkeling op het gortdroge Grand Prix-cicuit van Sverepec was zo gigantisch, dat de coureurs weigerden aan dit laatste onderdeel van het we reldkampioenschap enduro te beginnen. De orga nisatie wist zich met de protest-actie onder leiding van de Brit Paul Edmondson geen raad en besloot uiteindelijk van de Zesdaagse een Vijfdaagse te maken; d.w.Z. de stand na vijf dagen werd de eind stand. Hetgeen inhield dat Zweden vóór Duitsland winnaar werd van de Trophy en het Amerikaanse team de Junior-Trophy. Van het Nederlandse con tingent viel niemand uit. ul Ellerman vervangt arco van Basten HAAG Marco van Basten en Gerald Vanenburg hebben afgemeld voor de vriendschappelijke interlandwedstrijd iet Nederlands elftal tegen Polen van komende woensdag idhoven. Van Basten raakte gisteren geblesseerd tijdens de mse competitie-wedstrijd van AC Milan (1-0) tegen Caglia- j meldt zich vandaag toch in Eindhoven om zich te laten ■zoeken. Bondscoach Rinus Michels heeft PSV'er Juul El- n als vervanger aangewezen. lasten nam gisteren nog wel de treffer van zijn ploeg voor kening. Hij heeft van de Milanese medische staf een week oorgeschreven gekregen. Hetzelfde gold door PSV'er Va- irg, die nog steeds met de naweeën van een knieblessure Ook Vanenburg kreeg een weekje rust op zijn conto, coach Rinus Michels was van het afmelden van Vanen- al eind vorige week op de hoogte. Hij inviteerde inmiddels ksbenige verdediger Frank de Boer van Ajax voor open en plaats van de rechts georienteerde aanvaller Vanen- HOVEN De trai- uit het betaalde voet- aan komende woens- in de slag met de B over de straffen worden opgelegd aan rs, die het 'slachtof- worden van toepas van de nieuwe FIFA- schriften. vriendschappelijke duel van het Nederlands met Polen in Eindhoven onlangs opgerichte be nvereniging Coaches Be- Voetbal (CBV) tegenover chtcommissie, de commis- in beroep en de sectie be- voetbal van de voetbal zijn onvrede uitspreken de tot dusver toegepaste iaat na een rode kaart, ainers gaan hiermee op i van de VVCS (spelers- ind) zitten, die al eerder aantekende tegen de aliter drie duels schor- ie staat op een tot voor lechts met 'geel' bestrafte feding; respectievelijk sderf en het neerleggen van een doorbrekende speler. Meest bekende slachtoffers van de nieuwe richtlijn waren recent John de Wolf van Fey- enoord wegens een handsbal en Jan Wouters wegens shirt- jetrekken. Woordvoerder Leo Beenhak ker van de CBV maakt vooral bezwaar tegen het verschil dat naar zijn oordeel zou bestaan in vergelijking met straffen in het buitenland. Hij meent bo vendien dat konsekwent door gaan op de door de tuchtcom- missie ingeslagen weg tot ge volg zal hebben dat offensief spelende ploegen hun spel zul len aanpassen en met een slot op de deur gaan spelen om eventueel fatale doorbraken te vermijden. „Aanvallende ploe gen worden op deze manier gestraft", vindt Beenhakker. Na intern overleg heeft Ajax overigens besloten alsnog in beroep te gaan tegen de straf van Wouters, die overigens gisteren als gevolg van zijn schorsing ontbrak tegen RKC. Feyenoord tekende al eerder bezwaar aan tegen de schor sing van drie duels van De Wolf. NEW YUKK Stefan Edberg heeft eindelijk de Open Amerikaanse ten- nistitelstrijd op zijn naam gebracht. De 25-jarige in troverte Zweed versloeg gisteren met briljant ten nis Jim Courier in 122 mi nuten met de klinkende cijfers van 6-2 6-4 6-0. „Het beste tennis dat ik ooit speelde", glunderde hij. „Ik kon werkelijk alles. Ongeloof lijk. Ik stond er zelf versteld van". Courier, die tot de finale geen set afgaf, werd overklast. „Het leek wel of hij in een ho gere league speelde. Het was Stefans dag. Een betere zal hij nooit meemaken". Het was Edbergs eerste Grand Slam overwinning op Ameri kaanse bodem. Maar of de Amerikanen er blij mee wa ren, viel te betwijfelen. Edberg is allerminst een glamourboy. Een rondje nieuwsshows wees hij af, een interview afgelopen bij CNN in Atlanta ook, voor fotosessies met Time en People heeft hij helaas geen tijd. Ed berg ging naar huis, in Ken sington in Londen. Met ver loofde Anette Olsen en met trainer Pickard. Genieten Hij wilde in alle rust van zijn triomf genieten. Een triomf, die voortsproot uit een minder geslaagd Wimbledon. Daar werd hij in de halve finales uitgeschakeld door Stich. Hij gaf geen game af, scoorde meer punten dan de Duitser, maar verloor in drie tiebreaks. „Het was volgens de regels, maar ik voelde een zekere on rechtvaardigheid. Ik was er lang goed ziek van". Met Pickard zon hij op wraak. Hij koos de US Open in New York. „Ik kan wel een leukere stad bedenken om twee weken door te brengen". Hij bereidde zich minitieus voor. Verbleef niet zoals de laatste jaren in Manhattan, maar huurde een huis in Long Island. En train de hard in de aanloopweken. Hij speelde in drie toernooien, won er geen een, verloor van Sampras, Krajicek en Lendl, maar was tevreden. „Ik train de tussen de partijen door. Ik hield me voor dat harde ar beid altijd lonend was". Die filosofie betaalde uit in de US Open. „De partij tegen Chang gaf me het zelfvertrou wen waarnaar ik zocht. Hij speelde goed, ik beter. Voor mij was dat het keerpunt". Steeds beter Daarna leverde Edberg vak werk af dat grensde aan per fectionisme. „Het ging steeds beter. Tegen Javier Sanchez, tegen Lendl, met als hoogte punt de wedstrijd tegen Cou rier. Die zal ik nog vaak op vi deo terugzien". Edberg nam na zijn overwin ning op Lendl (6-3 6-3 6-4) de leiding op de wereldranglijst over van Becker. Voor de der de keer dit jaar. „De eerste plaats was voor mij niet be langrijk. Het ging mij om de winst op de US Open. Ik heb in alle grand slam finales ge staan, behalve in New York". In Parijs verloor hij in 1988 van Chang, op Wimbledon en in Melbourne won hij twee keer, alle keren op gras. „Ik wilde bewijzen dat ik ook op hardcourts kon winnen". Met zijn overwinning verdien de Edberg net als Seles acht ton. Daarmee overschreed hij de tien miljoen dollar grens aan prijzengeld sinds hij in 1983 prof werd. „Geld maakt niet gelukkig. Roem ook niet", zei hij. „Geluk is vaak een kwestie van bescheidenheid. Dat heb ik van mijn ouders geleerd". De Zweed, zoon van een politie-agent in Vastervik, wast nog steeds zijn eigen kle ren, doet zijn deel van de huis houding en zit in zijn vrije tijd het liefst thuis, met zijn aan staande vrouw Olsen. Niet af „Stefan realiseerde zich", al dus Pickard, „dat zijn loop baan zonder de US Open niet af was. De beste manier om zijn plaats in de eeuwige ran king te verdienen was het winnen van de US Open". De speler zelfde voegde daar Pa rijs aan toe. „Roland Garros wordt mijn volgende doel". Toch had niet hij, maar Cou rier (21) in de aanloop naar de eindstrijd de meeste indruk gemaakt. De man met de witte honkbalpet, die op Roland Garros Agassi in de finale ver sloeg, stond geen set af op zijn weg naar de finale. Zijn stijl was afzichtelijk, maar renda bel. Zijn dubbelhandige back hand was een onvervalste ba- seball-swing. Ook Connors, de showman die het toernooi dertien dagen in zijn fascinerende greep hield, bleef er zaterdag het antwoord schuldig op. Met 6-3 6-3 6-2 werd hij uit zijn achtertuin ge knuppeld. Courier startte net als Haarhuis explosief en snoerde Connors en zijn 20.226 fans de mond. In tegenstelling tot Haarhuis bezweek hij in de tweede set op 1-3 niet onder de druk van de massa. Het inspi reerde hem tot een mini-reeks van zeven games op een rij. Van 1-3 sprong hij naar 6-3 en 2-0. Het was het einde van de Connors Open. Het werd 112 minuten de Edberg Open. Stefan Edberg is blij met zijn overwinning op Jim Courier. I ijzerwazen- I vakhandel 'Jilil Successen Sparta AMSTERDAM Pas na vijf uur strijd kon atletiekclub Sparta opgelucht adem halen. De Haagse vrouwenploeg had zich in de eredivisie weten te handhaven en uit Sittard kwam het bericht, dat de man nen kampioen waren HAMBURG Over het gebruik van ongeoorloof de stimulerende middelen in de vroegere DDR komt vandaag het weekblad Der Spiegel met nieuwe feiten. O nder de kop: „Dood of vermannelij king" worden de namen gepubliceerd van niet minder dan 261 atleten, die op kunstmatige ma nier voor wedstrijden werden geprepareerd. Der Spiegel ontleent die ken nis aan het nog niet versche nen boek van de Heidelbergse sportpedagoge en vroegere dis cuswerpster Brigitte Beren- donk en haar echtgenoot, de moleculair-bioloog Werner Franke. De wereldrecord- houdster op de 400 meter Ma- rita Koch zou zich destijds vol gens Der Spiegel in een brief rechtstreeks hebben gewend tot de producent van de in de DDR gebruikelijke steroide oral-turinabol, waarbij zij zich afvroeg of haar directe rivale, de viervoudige olympische kampioene B&rbel Wöckel, be tere of sterkere anabolica kreeg toegediend. De beide loopsters zouden meer mannelijke hormoonpre paraten tot zich hebben geno men dan de bij de Olympische Spelen van Seoul betrapte Ben Johnson. Verspringster Heike Drechsler, die twee weken ge leden voor de verenigde Duit se atletiek in Tokyo zilver won, zou vanaf haar zeven tiende hebben geleefd op een ongewoon hoge jaardosis van 935 mg oral-turinabol. Der Spiegel zegt dat ook veer tien leden van de Duitse WK- ploeg in Tokyo in het verleden dope hebben gebruikt Ook Bernd Schubert, de laatste chef-trainer van de Oostduitse atletiekbond en tegenwoordig chef-trainer in de algemeen Duitse atletiekbond. wordt met de doping-praktijken in verband gebracht. Hijzelf ont kent echter. TERDAM Vooral zij Dennis Bergkamp Ajax gisteren afge- nd met het hatelijke van twee keer 0-0 tegen RKC. Het tste talent van dit mo- uit de Amsterdamse maakte tegen de in de competitie ge- Waal wijkers vier lunten. Het werd in eer 5-1. lamp, net hersteld van operatie aan de blinde ,was één van de weinige okers in de verder niet reven goede wedstrijd. *%en eervolle vermelding o ook Van 't Schip in lerking. De aanvoerder, ns een blessure dit sei- QC aoë niet eerder in actie, y v n ter rechter zijde tot goe- nrties. Bovendien maakte waar weer eens een doel- de eerste en dus de be- ijkste van gisteren, aast is ook Pettersson op ig terug. In de 63e mi- kwam hij de weinig op- i ade Van Loen vervan- L0P Zweed, maandenlang pseerd geweest, deed dat Na een moeizame voor ging, verzwaard door het men van zijn vader en kortstondige ziekte van «lf, deed hii kaatsend en Snerend alweer terug denken aan betere dagen. Op vallend was dat Bergkamp prompt drie keer achter elkaar scoorde, toen de tandem met Pettersson was hersteld. Tech nisch directeur Beenhakker toonde zich zeer tevreden met het optreden van zijn voorma lige aanvalsleider. Dat Berg kamp mogelijk beter met Pet tersson samenspeelt dan met Van Loen durfde hij echter niet te beweren. „Ik denk dat Dennis met beiden goed uit de voeten kan. Het heeft vooral met de taktiek te maken. Spe len we ver van de goal, dan is Pettersson geschikter. Maken we druk dan hoort Van Loen er te staan". Bergkamp, uiter aard onomstreden als „scha duwspits", deelde de mening van de trainer. De verdienstelijke optredens van Van 't Schip en Pettersson toonden bovendien dat de per sonele problemen bij Ajax ver minderen. Toch moest Been hakker donderdag nog jeugd speler Edgar Davids terugroe pen van een toernooi in Italië. De 18-jarige linksbuiten speel de, pingelend dat het een lieve lust was, een hele wedstrijd op de plaats van Roy. De interna tional is nagenoeg hersteld van zijn enkelblessure en kan ko mende zondag tegen FC Gro ningen weer voetballen. Tegen RKC zat de international al weer op de bank. „Niet om in te vallen, maar voor de gezel ligheid", zei Beenhakker. Ajax, dat verder Groenendijk, Alflen, Wouters, Hansen en Petersen miste, scoorde tegen RKC al na dertien minuten De Waalwijkse ploeg, met stug verdedigen twee keer achter een in de Meer op 0-0 geble ven, stelde daar weinig tegen over. Pas na de 2-0 van Berg kamp probeerde de ploeg meer aan te vallen. In de laatste mi nuut van de eerste helft lukte dat eindelijk. Menzo, bezig aan zijn 250ste officiële wedstrijd voor de Amsterdammers, redde eerst knap op een inzet van Van Hintum, maar had daarna bij een schot van Luhukay op de doellijn de assistentie van De Boer nodig. Toch kwam RKC dichterbij. Na rust schoot Lu hukay wel raak, na een door kopbal van clubtopscorer De- cheiver. Binnen een minuut herstelde Ajax, door Berg kamp, de marge van twee tref fers. Onder meer door de as sistentie van Pettersson maak te de man van de wedstrijd daarna een heuse hattrick vol. LISSE Er dreigt een chaos te ontstaan rond het eerste thuisduel dat Sche veningen in de eerste klasse afwerkt. De club, die eergisteren met 2-2 gelijk speelde bij FC Lisse, speelt zaterdag tegen Noord wijk. Dat althans is de mening van Wim Roos, voorzitter van de zaterdag-afdeling van Scheve ningen. Hij verwijt de ge meente laksheid en „een sla pend beleid". Roos; „Wij ver wachten zaterdag meer dan tweeduizend mensen op ons terrein. Zo'n aantal kunnen wij nooit kwijt". De woede van het Scheveningse bestuur richt zich op de (voorlopige) weige ring van het gemeentebestuur om Scheveningen een tribune te laten bouwen. Het bouwma teriaal is beschikbaar (twee tribunes die eerder dienst de den bij Voorburg), maar de club krijgt geen vergunning die nodig is om enig groen te kappen. „Wij hebben uit ge sprekken met de gemeente be grepen dat wij zo'n kapver- gunning wel uit ons hoofd kunnen zetten", aldus Roos, die inmiddels wél een bouw vergunning kreeg. „Wij doen er alles aan om het voetbal bij Scheveningen optimaal te ver kopen. Maar de gemeente wei gert ons te hulp te komen. Veelal worden we afgescheept, zeggen de betrokkenen dat we een ander moeten hebben. Be lachelijk, wethouder Dijkhui zen heeft de mond vol van sport, sport en nog eens sport. Als hij dan eens de kans krijgt iets te ondernemen, blijft hulp uit". De kans op een chaotische si tuatie wordt groter, omdat za terdag rond het complex van Scheveningen, de finish én een tijdrit is gepland van de vrouwelijke wielerronde van de EG. Volgens Roos heeft de gemeente Scheveningen reeds gevraagd het duel tegen Noordwijk te verplaatsen desnoods naar het stadion van FC Den Haag omdat de toe schouwers het terrein moeilijk kunnen bereiken. Namens de gemeente reageert Fred Reac- ké met verbazing op de voor ziene problemen. „Ik denk dat ze bij Scheveningen met twee monden spreken aldus Rac- ké. „Ik heb van Ton Ploeg (de penningmeester; red.) begre pen dat men noch problemen kent rond de tribune, noch rond de beperkende maatrege len van aanstaande zaterdag".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11