LEIDEN OMGEVING evulei diep in de rode cijfers <eidse PvdA keert zich tegen WAO- maatregel ne ïdt ard m fad&zQowumt n strijd met fatsoen en rechtszekerheid 6 m-Rom isfers )lijf in iclusie baden na inch amma je sle reis ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 Tienjarige buurtvereniging 't Weipoortje viert feest LEIDEN -L' Ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van buurtvereniging 't Weipoortje (Vrouwenweg e.o.) organiseert het feestcomité verschillende activiteiten. Creatieve geesten kunnen voor 12 september broeden op een originele tekst voor een spandoek, dat die donder dag in de tuin of aan de gevel moet worden gehangen. De volgende dag maakt de jury een ronde langs alle tek sten en pikt daar de leukste uit. Diezelfde dag, vrijdag 13 september, wordt op de speelweide bij de brug een buurtfeest gehouden, muzikaal omlijst door V.I.O.S. uit Zoeterwoude. Voor de leden van de buurtvereniging wordt 21 september een dagje naar Amsterdam georga niseerd, waar een rondvaart, een borrel en een diner- jansant op het programma staan. Voor de leden zijn er Igeen kosten aan evrboden. Wie mee wil, hoeft zich al leen op te geven voor 7 september. Informatieavond over bouwplan Beijerincklaan LEIDEN Over de plannen voor woningbouw aan de Beijerincklaan, op het voormalige schoolterrein, wordt maandag een informatie bijeenkomst gehouden in de Vre- deskerk, Van Vollenhovenkade 21. Het ontwerp-bestemmingsplan voor het terrein, dat een deel van het oude uitbreidingsplan Rodenburger polder moet vervangen, ligt vanaf die dag ter inzage. Datzelfde geldt voor het bouwplan, dat voorziet in de bouw van 68 woningen. De bij eenkomst begint om 20.30 uur. Computercursus voor vrouwen in Stevenshof LEIDEN De werkgroep Vrouwen in de Ste venshof houdt computercursussen voor vrouwen. Op 17 september begint de basiscursus computer gebruik. De cursus bestaat uit zes lessen van elk twee uur, die op dinsdagochtend van kwart over negen tot kwart over elf worden gegeven. Het cur susgeld bedraagt 60 gulden. Kinderopvang kan worden geregeld. Daarnaast begint op donderdag avond 19 september een cursus Wordperfect. Ook deze cursus bestaat uit zes lessen van elk twee uur, die van acht tot tien uur worden gegeven. Het les geld bedraagt in dit geval 80 gulden. Voor infor matie en opgave: Buurthuis de Stevenshof, Trix Terwindtstraat 4, tel. 312651 (maandag en dinsdag, vragen naar Brigit Koek). Exploitatieverlies van is miljoen gulden over 1990 MONIQUE ROSO ge URTH EIDEN De Gevulei samenwerkingsver and van Leiden en acht nringende gemeenten op gebied van vuilver- erking zit diep in de le cijfers. De inkomsten :ven achter, de uitgaven egen en met name de af drijving van de vuilver- :andingsinstallatie voor in bedrag van veertien jjoen gulden zorgde er- dat het exploitatie erlies over 1990 opliep ruim 18 miljoen gul- :n. Vorig jaar was dat flies nog slechts 475.000 ilden. Met de afschrijving van de vuilverbrandingsinstallatie was al in de begroting voor 1990 rekening gehouden en daarom was gerekend op een exploitatietekort van bijna 18 miljoen gulden. Het uiteinde lijke exploitatieverlies viel nog 400.000 gulden hoger uit door dat de gemeenten minder af val aanboden en de inkomsten daarom niet het verwachte ni veau haalden. Maar ook de ho gere personeelskosten, veroor zaakt door de goede afvloei- ings- en herplaatsingsregelin gen die werden getroffen voor het voormalig personeel van de vuilverbranding, waren een tegenvaller. De daling van het afvalaan- bod, op zichzelf natuurlijk een goede zaak, heeft wel tot ge volg dat de deelnemende ge meenten in de toekomst een hoger Gevulei-tarief moeten betalen. De vaste kosten moeten namelijk over een kleinere hoeveelheid worden verrekend. Ook de veertien miljoen gulden verlies zal moeten worden terugverdiend door tarief stijgingen en rente uit de opbrengsten. Bovendien moet ook de egalisatiereserve, die bijna vier miljoen in de min staat, via de inkomsten over 1991 dit jaar worden te rugverdiend. De Gevulei schrijft echter dat de kans daarop erg klein is omdat de stijgende tarieven van de Proav het provinciaal af- valverwijderingsbedrijf dat het afval weer van de Gevulei overneemt het Leidse sa menwerkingsverband in het nauw drijft. plaats De Does in Leiderdorp dat er rente moet worden be taald over de waarde ervan. Die bedraagt 8,8 miljoen gul den en rente daarover kan op lopen tot één miljoen gulden op jaarbasis. De erfpachtsove reenkomst die met Leiderdorp was gesloten moet daarom zo snel mogelijk worden beëin- Consequenties De vermogenspositie van de Gevulei wordt door al deze te genslagen danig uitgehold. De egalisatiereserve het spaar potje om tegenslagen op- te vangen is leeg, er staat voor meer dan twintig miljoen gul den aan langlopende schulden uit. Volgens het algemeen be stuur is versterking van de fi nanciële positie dan ook „zeer gewenst" omdat de zich opho pende verliezen naast een da ling van het afvalaanbod „tot onbeheersbare tariefsconse quenties leidt". Volgens de conceptbegroting voor volgend jaar moet het verwerkingstarief voor de deelnemende gemeenten ei genlijk met 48 gulden omhoog naar gemiddeld 331 gulden per ton. Dat wordt echter onaan vaardbaar geacht en daarom wordt voorgesteld om het ta rief met 'maar' 38 gulden te la ten stijgen. Dat levert voor volgend jaar al een voorzien baar exploitatieverlies op van 900.000 gulden. De rentelasten zouden kunnen worden terug gebracht door de deelnemende gemeenten vooruit te laten betalen in plaats van de kosten bij hen te declareren als. de Proav de rekening aan de Ge vulei heeft gepresenteerd. Eerste woordenboek met studententaal Schrijvers Albert Gillissen en Paul Olden kregen gisteravond in het Leidse café de Branderij het eerste exemplaar van het door hen samengestelde Eer ste Nederlandse Studenten woordenboek uitgereikt. Voor de uitreiking had hun uitgeverij op een 'singing telegram'. Een meisje, uitgedost in een van de musi cal 'Cabaret' afgekeken kos tuum kwam de boekjes zin gend aanreiken. Gillissen en Olden, ooit maakten zij de ge lederen van deLeidse studen tenvereniging Quintus onveilig, portretteerden eerder 'Studio stellen van het woordenboek is in zekere zin een vervolg op het werk daaraan. Het boekje komt in de loop van de komen- I FOTO: HENK (ADVERTENTIE) EIDEN De leden van de idse PvdA hebben zich gis- - H ravond uitgesproken tegen perking van de WAO. Dat maatregelen ook mensen :ffen die nu een arbeidson- schiktheidsuitkering hebben n strijd met verwachtingen rechtszekerheid. Zo luidde strekking van een motie die ?rd aangenomen. ICI c ^ein^us (i) en u idverl heden gina. I o o 950 Het was de tweede keer dat de leden vergaderden over de WAO-maatregel Het Leidse Tweede Kamerlid A. de Jong verdedigde gisteren met wei nig succes de kabinetsplannen. In vaak emotionele bewoor dingen lieten de leden blijken zich niet te herkennen in de maatregel. M. Buizer van de Jonge Socialisten merkte op mede lid te zijn geworden van de PvdA om de ideeën en uit spraken over uitkeringen en inkomensnivellering. Juist die zaken zag ze niet terug in het kabinetsbeleid. Een ander merkte op dat de VVD zich in middels tegen de WAO-maat regel heeft gekeerd. „Moet ik dan op die partij stemmen om de uitkeringen in stand te houden". Weer een ander lid stelde dat als de nu gekozen koers wordt vastgehouden de PvdA straks wel een bestuur maar geen leden of kiezers heeft. Een ouder sugge- straks de AOW" Kamerlid De Jong viel vooral hoongelach ten deel toen hij daarop reageerde met de op merking dat hij dergelijke uit latingen vaker had gehoord en dat daar absoluut geen sprake van was. Maar dat het ook niet goed is om zulke zaken steeds af te roepen. „Dus het kan toch gebeuren", was een ho nende reactie uit de zaal. Ook het betoog waarin De Jong stelde dat de WAO fi nanciële maar ook sociale kan ten heeft, viel verkeerd. Raadslid P. Bordewijk inter rumpeerde hem met de op merking dat nu juist dat laat ste aspect bij het plan de hoog te en duur van de WAO aan te pakken niet lijkt te zijn over wogen. Wethouder S. de Vree- ze herinnerde De Jong aan eerdere uitspraken van onder anderen minister Kok over de hoogte van de uitkeringen. In de loop van de vergadering kwam de suggestie om de Ka merfractie eenvoudig te vra gen tegen de WAO-maatregel te stemmen. Dat leidde er uit eindelijk toe dat R. Eikerbout een motie indiende. Die hoef de volgens hem niet ingewik keld in elkaar te zitten. „Het gaat niet om moeilijke juridica, maar om fatsoen en goede trouw, beginselen waar de hele maatschappij om draait'. Lang werd gediscussieerd over de vraag of de motie wel de zelfde avond in stemming moest worden gebracht of dat moest worden gewacht op de volgende vergadering. Over WEEK EINDE De argeloze ambtenaar die het stadhuis aan de Bree- straat binnenstapt om aan het werk te gaan, stuit na de eerste klapdeuren bij de lift koker op de nieuwste poging de gemeente om de staf bij de interne reorganisatie te betrekken. Waar de gemid delde Leidenaar inspraaka vonden, spreekrecht en extra voorlichtingsbijeenkomsten bij voorkeur negeert, twijfelt het stadsbestuur er niet aan dat de ambtenaar betrokken s bij wat er zich binnen de tturen van het stadhuis af speelt. Er is immers reden te )ver: alle directies rammelen ïn ingrijpende maatregelen zijn op komst. ve inspiratie en da dendrang op te doen staat er sinds kort in de lifthal een metalen bus van ruim een meter hoog. Kennelijk ver wacht het stadsbestuur zo'n storm van ideeën dat het ze kere voor het onzekere werd genomen. En er kwam een die als hij vol is alleen maar met een vorkhef truck kan worden verplaatst. Erop prijkt de wervende tekst: Inspraak vernieuwing organisatie. Maar alle grote woorden ten de bus niet veel meer :n grote afvalemmer waarin schriftelijk ideeën, opmerkingen en suggesties over de gemeentelijke reor ganisatie kunnen worden ge deponeerd. Stembus (2) Gaat de Leidse politiek zo ver dat de ambtenaren op deze weinig verhullende ma aier wordt duidelijk gemaakt aoe er binnen de muren van het stadhuis wordt gedacht over de gemeentelijke orga- nisatie? En over de wellicht zinnige suggesties die de ambtenaren zouden kunnen - doen? Of zouden de dames en heren stadsbestuurders me nen dat de ambtenaren niet in staat zijn tot creatieve sug gesties? Of is het een verkap te poging om de ambtenaren, die belast zijn met het werk en alle rompslomp rond de reorganisatie, niet meer te belasten dan nodig is? Geen enkele ambtenaar stopt een goed idee in een bus die eruit ziet of hij ieder moment door de reinigingsdienst zal wor den geleegd. De uiterlijke schijn van een afvalemmer spreekt weer eens boekdelen: de stembus is voor stemmen die niet wor den gehoord. Nee, in de bus die er nu staat zullen niet veel ideeën worden gedepo neerd. Misschien dat een en kele ambtenaar desondanks nog zijn stem in de holle bus laat weerklinken: afkeurend wel te verstaan. Overkill De hogesnelheidslijn (HSL) mag er niet komen, dorpen worden in twee stukken ge hakt, het Groene Hart door sneden, huizen, kerken en molens moeten weg. De ar gumenten zijn genoegzaam bekend. En keren ook steeds weer terug op de ware diar ree van vergaderingen die aan het onderwerp wordt ge- Elke week zijn er wel een paar bijeenkomsten in de di verse dorpen die door het snelheidsmonster worden be dreigd. De ene na de andere inspraakronde wordt gehou den. Inmiddels is deze week ook een lokale effectrappor tage (LER) uitgebracht en ook die wordt in allerlei ver gaderingen weer uitgebreid besproken. De lijvige LER is een bijna onleesbare opsom ming van de gevolgen van de diverse tracés in allerlei com binaties met een verbrede A4. Het enige dat echt duidelijk wordt is dat er alleen maar negatieve effecten zijn, maar dat hoeft niemand te verba zen. Een trein die van Am sterdam naar Parijs scheurt zonder te stoppen is handig voor zakenlieden en haastige vakantiegangers, maar wie in de buurt van het spoor woont heeft er natuurlijk geen ge mak van. Inmiddels heeft het er alle schijn van dat de HSL De ambtenaren kunnen hun ideeën over de ambtelijke reorganisatie kwijt in deze afvalemmer. Symbolisch? (zie Stembus) FOTO: WIM VAN NOORT er nooit komt, maar dat de TGV boven Rotterdam over verbeterde bestaande sporen gaat rijden. De mobilisatie van de dorpen tegen de trein lijkt dus nu al zijn vruchten te hebben afgeworpen. Het lijkt verstandig om met volledige energie door te gaan tot dat helemaal zeker is, maar de „overkill" aan anti-HSL-manifestaties leidt mogelijk tot actievermoeid heid en een tegengesteld ef fect. De wat meer neutrale inwoner, die de trein niet di rect op zijn stoep krijgt zou mogelijk sympathie kunnen krijgen voor die vriendelijke heren van Rijkswaterstaat met hun argumenten voor een groot verenigd Europa, waar die mooie slanke trein zo snel door heenschiet. Recycling Zachtjes kreunend haalde de journalist zijn postbak op het Leidse gemeentehuis leeg: vijf centimeter stukken voor de commissievergadering personeel, welzijn en sport. Bij terugkomst op de redactie bleek het allemaal wel mee te vallen. Het pak papier 'mocht dan letterlijk zwaar zijn, figuurlijk viel dat nogal mee. Het bestond voor het grootste deel uit de nieuwe Wachtgeld verordening voor Leidse ambtenaren en de nieuwe Verordening Betaald Ouderschapsverlof. In drie voud. Eenzijdig bedrukt op wit papier. Eh, had de gemeente niet laatst zelf een nota uitge bracht over interne milieu zorg En bleek daaruit niet dat de grootste vervuiling al kon worden bestreden door het aantal kopieën terug te dringen En werd daarin niet meteen het advies gege ven zoveel mogelijk dubbel zijdig te kopiëren, of op kringlooppapier, en liefst nog beide In de gemeente Katwijk heb ben ze dat beter opgelost: daar worden stukken a) ver kleind tot het formaat van een half A4-tje en b) dubbel zijdig bedrukt en c) gebun deld middels een simpel niet je. Hier is daadwerkelijk een begin gemaakt aan het einde der papierverspilling. En bo vendien is er ook geen spra ke meer van milieuonvrien delijke plastic kaftjes. Nadat ook leden van de com missie personeel, welzijn en sport kritiek hadden geuit op de overbodige papierwinkel, wist de secretaris het alsnog elegant op te lossen. Ze had de stukken graag terug, om ze bij verschillende instanties ter inzage te leggen. Aan dat verzoek werd al te graag ge hoor gegeven. Opstoken Even onder ons. Hij weet het nog niet. Wie en wat niet? Nou, de Sassenheimse wet houder Jan Karremans is kennelijk nog niet op de hoogte van de op handen zijnde verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis in het Koningspark. Je zou denken dat 2 i de sten is die daarvan in kennis gesteld wordt. Maar nee hoor. Jan weet van de prins geen kwaad. Hoe we daar zo achter geko men zijn? Tijdens de uiterma te gezapige vergadering van de commissie onderwijs afge lopen dinsdag, waar subtropi sche temperaturen de com missieleden duidelijk parten speelden de beslissingen werden er in no-time zonder het gebruikelijke gehakketak doorheen gejaagd bleek overduidelijk dat Jan dat tempo wel aanstond. „Eure ka" moet hij gedacht hebben om vervolgens enthousiast uit te roepen: „We moeten de boel hier van de winter maar lekker opstoken, dat schijnt een snelle besluitvorming te bevorderen". Maar laten we reëel blijven. Jan heeft wellicht te veel aan zijn hoofd. Hanteert de kap persschaar, wethoudert wat zo nu en dan en last but not least is hij nog voorzitter van het Oranjecomité. Geen sinecure met de komende na jaarsfeesten voor de deur. En dan kan zo'n verhuizing naar het Koningspark hem na tuurlijk ontgaan. twee weken daags voor het congres over zowel de positie van Kok als de WAO-maatre gel. Uiteindelijk werd de motie toch met 38 tegen 10 stemmen aangenomen. Tijdens de discussie over de motie viel het verwijt dat die 'politiek' zou zijn. Als het standpunt zou worden overge nomen zou dat kunnen leiden tot de val van het kabinet. Ex- wethouder J. Peters: „Kok heeft gesteld dat nioet over onderdelen van het pakket maatregelen kan worden ge sproken. Als je tegen een on derdeel bent, ben je tegen het geheel. Maar wij kunnen ons best uitspreken over een on derdeel. Die grens bepaalt hij niet". En het net-afgetreden raadslid L. Geradts besloot een lange stemverklaring met de opmerking: „Misschien valt het kabinet wel hierdoor. Maar het zou toch op een ge geven moment vallen. En daarom stem ik voor de mo- Welk huis zou niet willen kiezen uit prachtige stoffen, bijpassend behang, alle kleuren verf, zonwering op maat, modern tapijt en leuke accessoires. DBCORSfïB De Kempenaerstraat 59 Oegstgeest tel. 071-173705 Nieuwe pastor Petrus Parochie LEIDEN Pater M. de Korte pc zal op zondag 15 september voor het eerst voorgaan in de Eucharistie in de St. Petrus Paro chie in Leiden. Diaken M de Korte is op 30 juni van dit jaar tot priester gewijd. Per 1 september 1991 heeft de bisschop hem be noemd tot pastor aan de Petruskerk. M. de Korte is nu samen met W. Heyster en diaken H. Peters belast met de pastorale zorg in de St. Petrus Parochie. Een cadeau van formaat Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee v wordt ook hartelijk 'i verwelkomd: deze krijgt de krant de - eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Straat: Postcode/plaats:I Stuur deze bon in èen open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I fieicUcSouimvt i l|U>lll I Hf lljj jljjllfj IHJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9