w^een alternatief oor anti-Kokkianen ^ie is de Jeltsin die president De Klerk zal redden? OPINIE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 7 IK IN 'T HOUT afloop van het buitengewo- wao-congres, dat de PvdA september in Nijmegen houden, lijkt men zo lang- lerhand veilig te kunnen rspellen. Niet zozeer van- re de gang van zaken insdagavond in Noord-Bra- t, waar Wim Kok zich in eerste confrontatie met de nsen in het land' relatief ,d staande hield. Uit het be- aafde applausje dat Kok oogstte, kunnen geen gaande conclusies worden okken. Etten-Leur was niet zozeer an een politieke ver ering als wel van een goed ïgisseerde opvoering. Het I oplopen van de tribunes daar iets mee te maken, de daardoor ontstond er sfeertje dat men ook wel treft bij de opnamen van •spelshows: niemand i roert een vin zonder toe- nming van de leiding. De ;chtheid' van het gebeuren d nog eens fors versterkt de massale aanwezigheid tv-camera's en bijbeho- apparatuur, dan was de eveneens msdagavond gehouden ver hing van de PvdA-afde- in Nijmegen aanzienlijk lzeggender. Daar werd echt ebatteerd en wel over de ag die alle PvdA'ers en schien wel alle Nederlan- bezig houdt: heeft Wim nog het vertrouwen van partij? De emoties laaiden ig op. Bijna de helft van de wezigen vond dat de poli leider op essentiële pun- heeft gefaald en daarom huis gestuurd moet wor- „Wim Kok is mijn partij- ;r niet meer", riepen ver diende leden. leren spraken over de cha- lie volgens hen al een half bestaat in de leiding van de PvdA. „Wim Kok wilde toch zo graag politieke verant woordelijkheid dragen... Dan moet hij nu de consequentie daaruit trekken en opstappen. De partij tot een vertrouwen- suitspraak te willen dwingen op een extra congres is een rare en verwerpelijke nood sprong", aldus P. Timmer mans, voormalig wethouder van financiën in de Keizer- Karelstad. Puntje bij paaltje Maar toen puntje bij paaltje kwam, haalden de anti-Kokki- anen het nèt niet. Een motie van wantrouwen werd met enkele stemmen verschil ver worpen. Kenners van de PvdA leiden daaruit af dat het extra congres op vrijwel de zelfde manier zal verlopen. Veel geschreeuw, maar weinig wol. Die analyse lijkt juist, al was het alleen maar omdat de tegenstanders van Kok niet al leen fel zijn, maar ook slecht georganiseerd. Heel belangrijk: zij hebben geen aanvoerder en kunnen dus het congres ook geen nieuwe partijleider aan bieden. Nog belangrijker dan de vraag of Kok het zal redden, is de vraag wat de PvdA daar ei genlijk mee opschiet. Ook wat dat betreft was de houding van 'Nijmegen' illustratief. Deze afdeling mag Kok zélf dan wel de hand boven het hoofd houden; in overgrote meerderheid waren de Nijme- genaren wèl mordicus tegen 'zijn' wao-plannen en 'zijn' ge camoufleerde ontkoppeling van de sociale uitkeringen. De PvdA-leiding moet nog vóór het partijcongres met een be ter plan komen, vindt Nijme gen. De kans dat Kok ook maar een klein scheutje water bij de wijn doet, is echter nul komma nul. Immers: de bijgestelde plannen zijn volgens hem „voluit verdedigbaar". Het aantal wao mers bijna 900.000 en dus moet er iets gebeuren! riep Kok uit in Etten-Leur. Op de vergade ring in Nijmegen voegde Frans Leijnse, vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, daaraan toe dat de 'bijgevijlde' maatregelen voor de meeste wao'ers echt niet zo a-sociaal zijn als velen denken. „Na tuurlijk, die mensen zullen het wel in hun portemonnee voe len, maar ze komen nog lang niet op bijstandsniveau". Zo dreigt de bizarre situatie dat het congres straks zijn ver trouwen uitspreekt in Kok maar tegelijkertijd diens beleid verwerpt. PvdA-staatssecreta- ris Jacques Wallage (onder wijs) wees in de wandelgangen te Etten-Leur op het duivelse dilemma dat daar het gevolg van is. De PvdA-leider wil im mers niet blijven „bungelen" en zal de afgevaardigden dus dwingen tot een koppelkoop: als men hem wil behouden, moet men ook de kabinets plannen aanvaarden. Weigert men dat, dan stapt Kok op en valt het kabinet. Derde weg Dat laatste is voor een aantal PvdA'ers reden koortsachtig te zoeken naar een derde weg. Met name veel kamerleden, die bij verkiezingen voor hun baan moeten vrezen, hopen dat het mogelijk zal zijn het congres te paaien met een ogenschijnlijk stevige maar in werkelijkheid slappe resolutie. Het partijbestuur, dat na het vertrek van Maijanne Sint wordt voorgezeten door het kamerlid Frits Castricum, zou een resolutie moeten in dienen waarin het kabinet wordt 'opgeroepen alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de gevolgen van de wao- plannen voor de betrokkenen tot een minimum te beperken'. Met zo'n tot niets verplich tende tekst zou Kok kun nen leven en wellicht het con gres ook, denken de sociaal democraten op het Binnenhof. Zeker als daar nog een motie bij komt ter bescherming van de zogeheten 'krepeergeval- len', de mensen met MS of een dwarslaesie. Als Kok daarmee zijn huid kan redden, zal hij zeker ook willen beloven een dergelijk verzoek uit te voe ren, denkt men. In een interview met Brabant se kranten verklapte de minis ter van financiën de afgelopen week dat het kabinet de spe ciale voorzieningen voor ge handicapten weer op peil moet brengen. U weet wel: de ver hoogde toiletpotten en de grijpstangen bij de badkuip die CDA-staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) te duur vindt om nog langer volledig te vergoeden. Rood maken Laten we er even vanuit gaan dat Kok en het congres elkaar inderdaad op zo'n compromis zullen vinden. Dat is dan heel prettig voor de ministers en de Tweede-Kamerleden van de PvdA. Zij mogen doorgaan met regeren en respectievelijk controleren. Maar de partij be staat uit méér dan alleen de Haagse top. Zij bestaat in de eerste plaats uit al die duizen den leden die voor niks of voor een grijpstuiver elke keer door weer en wind gaan om de kiezers ervan te overtuigen dat ze bij verkiezingen het hokje van de PvdA rood moeten maken. Een zichtbaar geëmotioneerde sociaal-democrate confronteer de Kok in Etten-Leur met het volgende: „De minister van fi nancien vindt dat we hem niet mogen laten bungelen. Maar al ben ik maar een eenvoudig fractievoorzitter van een piep klein fractietje in een echt niet zo groot dorp in Brabant, hij mag mij ook niet laten bunge len". „Ik kan straks niet meer ver antwoorden dat mijn partij dit soort voorstellen steunt. Dat kan ik niet verkopen. En moet ik dan op mijn stoel blijven zitten? Nee, zeg ik u: sociaal democraten die zich niet meer kunnen vinden in een beleid, die stappen op. Ik ben één van die sociaal-democraten en met mij velen die raadslid, wethou der, ja zelfs burgemeester of gedeputeerde zijn". Als de PvdA Kok wil behou den, betaalt zij een hoge prijs. Na de uittocht van de kiezers dreigt nu ook nog een exodus van kaderleden. APSTAD De mis te coup in de Sovjetu- heeft de aandacht ge- tigd op een 'Gorbatsjov het zuidelijk half- 2nd' die zich moet weren ;en reactionaire krach- Het is de Zuidafri- se president Frederik de Klerk. Evenals Irbatsjov heeft hij veel het spel gezet om zijn ld uit een bekrompen rieden te trekken; hij eft zich de toorn van de nservatieven op de hals haald en de noodzaak n economische groei en /esteringen is groot. e groot zijn de kansen dat Klerk omver geworpen zal rden? En als dit gebeurt, is i een Boris Jeltsin in de om hem te redden? Gor- v en De Klerk stonden dezelfde problemen. Ze )ben een onwerkbaar poli systeem geërfd dat gebukt it onder ideologische belem- ringen en inefficiëntie. In Sovjetunie was het commu nie de drijvende kracht, in id-Afrika de apartheid. Bij nastreven van deze vruch- doelen verarmden de goudrijke landen zich- D.^Belei mi slecl liet 532,50. 21,50 t op I iststijgi •uitgang Veel mensen werden uit hun huis verdreven of de balling schap, de gevangenis of zelfs de dood ingejaagd. Onder De Klerks voorganger Pieter W. Botha stuurde Zuid-Afrika troepen om nabijgelegen lan den te destabiliseren. Dat de den ook Gorbatsjovs voorgan gers, getuige Afghanistan. Toch liep de ideologische tijd van hun land snel ten einde. Terwijl communistisch China de aanval van verlichting doorstond, bewogen Zuid-Afri ka en de Sovjetunie zich in de richting van een vrijere sa menleving. Gorbatsjov sprak van glasnost; De Klerk van het einde van de apartheid. Het militaire apparaat en de conservatieven knorden en mokten in Pretoria en Mos kou. Het betekende het einde van hun machtsmonopolie. Redding Niets symboliseerde de veran derde atmosfeer meer dan de embryonale diplomatieke be trekkingen tussen de Sovjetu nie en Zuid-Afrika van de af gelopen maanden of gezamelij- ke ondernemingen zoals on langs de dramatische redding van Sovjetonderzoekers die vast waren komen te zitten in het Antarctisch ijs. De Klerk, die in 1989 aan de macht kwam, maakte dezelfde fundamentele fout als Gorba tsjov. Hij zette de conservatie ven niet onmiddellijk uit hun verschanste posities in de bu reaucratie en het militaire ap paraat. Evenals Gorbatsjov was hij waarschijnlijk bang dit te proberen. Ni.ettemin heeft De Klerk on langs twee ministers van vei ligheid op een zijspoor gema noeuvreerd. Dat zal wellicht de onwelkome gebeurtenissen die Gorbatsjov in zijn datsja overvielen kunnen afwenden in Zuid-Afrika. Veel conserva tieven zijn echter aangebleven De Klerk politiek Het is een ver bijsterende maar niet denkbeeldige mogelijkheid dat wanneer De Klerk in de problemen komt, voordat de nieuwe grondwet en een niet-racia- le regering een feit zijn, Man dela zijn aan hang op de been zou bren gen om hem te redden. FOTO:AFP gezien uitglijdt hun kans zul len waarnemen hem opzij te schuiven. Of De Klerk de steeds fellere conservatieve aanvallen op zijn hervormingsplannen zal kunnen weerstaan valt nog te bezien. Het gevaarlijkste deel van zijn programma komt nu in zicht: het uitnodigen van alle politieke partijen voor het einde van het jaar om te pra ten over een nieuwe, democra tische grondwet die een zwar te meerderheidsregering moet betekenen. Een dergelijke stap is voor een blanke leider vol gevaar. Wegggeven De Klerk heeft zich erop vast gelegd dat er een referendum moet komen over de nieuwe grondwet alvorens zij wordt ingevoerd. Wat als zenuwach tige blanken dit afwijzen? De Klerk zou zelfs kunnen wor den geconfronteerd met een gewapende opstand of een po ging tot staatsgreep om hem ervan te weerhouden 'Zuid- Afrika weg te geven' om maar het refrein te citeren van de conservatieven, die het met hun gewelddadigheden voor de Klerks partij in sommige delen van het land bijna on mogelijk hebben gemaakt om ordelijke politieke bijeenkom sten te houden. Er moet evenwel worden op gemerkt dat het Zuidafrikaan- se leger grotendeels bestaat uit dienstplichtigen, afkomstig uit de gelederen van de gewone burgerij en dus niet zo geneigd om heethoofdige generaals te volgen in een revolutie. Bo vendien heeft De Klerk een sterke bondgenoot aan de machtige zakengemeenschap, die een snel einde van de BRIEVEN VAN !ao(1) t Hout noemt in zijn ichouwing van zaterdag jl. aantal echt schrijnende •gevallen. Gelukkig doet rbij de awbz ook een duit in zakje, al lost dat niet alles Maar het lijkt mij toe dat een vrij grote groep van sonen is die weliswaar on- ichikt zijn om te functione- t in het reguliere circuit ar niettemin volwaardig rk kunnen verrichten op a eigen tijd en in hun eigen ipo en dat uiteraard ook m. Te denken dat het aldus ;worven extra inkomen, dat mers sterk wisselend is, uw wordt opgegeven aan de kerende instanties is net zo •retisch als de handhaving de maximumsnelheid in snelverkeer. Verder is er een categorie waarvoor dt dat het met onwillige nden slecht hazen vangen Wao (2) Wanneer r de verschrikke- honger overal ter wereld ziet en tegelijk con stateert hoe met de beste wil men hier de lonen, koppeling en wao niet in de hand kan houden ondanks alle luxe, dan schaamt men zich diep. Wie daarbij bovendien verneemt hoe PvdA-jongeren verklaren: „De PvdA moet alleen regeren als er iets te regeren valt", kan slechts vaststellen dat ze alleen lijken te zijn opgegroeid om te profiteren. Om als er gewerkt moet worden, dat dan maar aan 'anderen' over te laten. Van hen zullen wij het in elk geval niet moeten hebben. Of tewel: Hoe hebben wij onze jongeren opgevoed? onze wereld van essentieel be lang wie de vinger aan de trekker heeft van deze vernie tigingswapens. 'n Verstandige, steeds naar consensus zoeken de en tot compromissen bereid zijnd staatsman of 'n door drammerige zwart-witkijker, zoals Jeltsin, die nu al sprak over grenscorrecties en verde ling van kernwapens? De we reldgemeenschap staat mijns Wassenaar Via de krant hebben wij ver nomen dat de gemeente Was senaar een toeristenbelasting door" gaat invoeren. Dit heeft ons enigszins verbaasd. Niet het feit van de heffing zelf, maar dat dit nu pas wordt voorge steld. Wij leefden reeds lang in de veronderstelling dat instel lingen als Duinrell reeds toe- nog heel wat narigheid "ul"re.u J;ue- hten van de nieuwe ristenl3elasting betaalden. Toe risten maken net zoals de Wassenaarders zelf ruim ge bruik van Wassenaars (nog) te wachten held van de Sovjetunie. P.J. Vermeulen, DEN HAAG. fraaie infrastructuur. In dit kader is het dan ook reëel dat zij ook mee betalen aan het in dat stand houden daarvan. Prins Claus de koningin niet Eveneens uit de krant hebben Prins Claus De RVD deelde mede, zal begeleiden op en naar Japan. Heel verstan dig van de RVD ons advies dat Graaf Zuylen van Nijevelt de Ge- Wassenaar verwijt dat N rm. Die houden de boel Misschien is het beter om wao-uitkering voor deze oep te zien als een soort af- hen buiten het tale circuit te houden, ar die afkoopsom moet niet oog zijn dat degenen die onder stress, tussen vier 'ren, in wisseldiensten, on- een baas, etc. etc. kunnen rken er slechter af zijn. Zij alen toch al het 'gelach'. J. Mulder, N HAAG. USSR viert prinses Juliana Op 7 januari zij niets of nauwelijks iets doet i het toerisme in Wassenaar de de Vrede, Mi chael Gorbatsjov, niet goed af gelopen. Boris Jeltsin heeft er alles aan gedaan om zijn presi dent zo veel mogelijk te verne deren. Ik betwijfel of de we reldgemeenschap wel zo ge lukkig mag zijn met deze ont wikkeling. De Sovjetunie be- haar familie haar 55-jarig hu- te bevorderen. Het zal de welijksfeest en op 10 januari Graaf van Duinrell toch niet a.s. viert prinses Margriet en ontgaan zijn dat de Wasse- haar familie haar zilveren naarders graag willen dat hun bruilofsfeest. Wordt het nu gemeente de oase in de rand- niet eindelijk tijd de heer Van stad blijft en zij hier geen akti- Vollenhoven op een gelijk waardige niveau te brengen Pieter tenminste graaf te viteiten willen a la Noordwijk of Zandvoort, waar het toeris- de gemeente geheel ken zodat de aanstaande klein- ban heeft. Met het huidige be- kinderen van prinses Margriet zoekersaantal, dat naar wij ook een adelijke titel hebben, hebben vernomen meer dan Namens de Oranjevereniging één miljoen bedraagt, zorgt het voortbestaan het i Prinses Juliana, Mr. R.C. Sangster, secretaris, DEN HAAG. Duinrell reeds overlast. Was Duinrell eerst uitsluitend een seizoengebon den bedrijf en werden de in woners van Wassenaar zoetge- houden met het geven van een enkel vrijkaartje. Nu wil de ei genaar van het pretpark de tot „Duingalows" opgewaardeerde stacaravans het gehele jaar be nutten en zal de (verkeers) overlast van Duinrell bezoe kers permanent worden. Wie afgelopen zomermaanden een kijkje heeft genomen bij de (kermisachtige) entree van Duinrell zal geschrokken zijn van de vele voertuigen die hier passeren en vervolgens door de Wassenaarse woon straten rijden. Waarom had Duinrell niet kunnen blijven zoals het een aantal jaren geleden was? Een leuke camping met een bezoe kersaantal van 100.000 per jaar en een geringe overlast voor de Wassenaarse bevolking. Onlangs heeft de Graaf van Duinrell voor de NCRV-tv verteld dat exploitatie van het landgoed noodzakelijk is ter dekking van de kosten. Het gaat dan om kosten zoals het onderhoud van bomen en het opbrengen van belastingen. (Geen toeristenbelasting). Het huidige misbruik van Duinrell strookt toch al lang niet meer met deze door de Graaf ge noemde doelstelling. Het is voor ieder weldenkend mens duidelijk dat de wild groei van dit pretpark in onze kleine gemeente al lang elke redelijke verhouding over schrijdt! We zitten in een vicieuze cir kel van steeds wildere attrac ties die door steeds grotere be zoekersaantallen rendabel moeten worden gemaakt. Was senaar moet nu eindelijk deze wildgroei stoppen. Welicht is een progressieve toeristenbe lasting bij een toenemend be zoekersaantal het overwegen waard om het bezoekersaantal in te dammen. Buurtvereniging Oost-West- Thuis-Best, WASSENAAR Shampoo In een artikel van Gerrit Jan van Ochten over roos, in de krant van 26 augustus jl, staat dat shampoo van het merk Resdan niet voor vergoeding van ziekenfonds en verzeke ring in aanmerking komt, maar dat is onjuist. Resdan RX wordt wél vergoed, mits op re cept. P. Claessen-v.d. Knaap, DEN HAAG. Organist (3) Naar aanleiding van het com- pastoraal werker E.M. van Zijl op het met de organist Ton van Eek (in de krant van 23 augustus jl.) graag een korte Het restaurant van de Tweede Kamer, waar ministers, staa tssecretarissen, parlementaire journalisten, hoge ambtenaren en natuurlijk de geachte afgevaardigden een vorkje prikken, houdt momenteel een enquête. Wat vindt de geachte clientèle, zo wil de directie graag weten, van zaken als bediening, entourage en kwaliteit, smaak en prijs van drank en spijs? Tot dusver was niet bekend waar de directeur van het restaurant het idee voor dit onderzoek vandaan had. Dat zorgvuldig bewaarde geheim kunnen wij hier ontsluieren. De man had één van de formulieren in handen gekregen die Wim Kok laatst tijdens een diner had uitgedeeld aan alle overige PvdA-bewindslieden. Het bleek een mini-enquête te zijn met een aantal rubrieksgewijs afgedrukte vragen. De eerste rubriek ging apartheid goed voor de zaken acht. Maar als de Klerk het vuur werkelijk na aan de schenen wordt gelegd en hij massale steun nodig heeft om de drei ging te weerstaan, wie zal er dan voor hem op een metafo rische tank stappen om hem te verdedigen? Er is niemand in de blanke minderheid die ge noeg mensen op de been zou kunnen brengen. De enige mogelijke 'Jeltsin' is zwart: het is niemand minder dan ANC-leider Nelson Man dela. Het is een verbijsterende maar niet denkbeeldige moge lijkheid dat wanneer De Klerk in de problemen komt, voor dat de nieuwe grondwet en een niet-raciale regering een feit zijn, Mandela zijn aanhang op de been zou brengen om hem te redden. De persoonlij ke betrekkingen tussen de twee mannen zijn goed en ze hebben elkaar nodig bij de ne telige onderhandelingen die in het verschiet liggen. Aangezien Mandela zijn hele leven lang een onverzoenlijke tegenstander is geweest van De Klerks Nasionale Partij, zou een dergelijke stap niet ge speend zijn van ironie. Maar De Klerk zou uiteindelijk poli tiek in de schuld kunnen ko men te staan bij Mandela net als Gorbatsjov bij Jeltsin. Anthony Heard is voormalig hoofdredacteur van de Cape reactie van het kerkbestuur van de parochie van de Heili ge Jacobus de Meerdere, al waar de heer Van Eek orga nist is. Met een kleine variatie op het gezegde: C' est le ton,'qui fait la musique het is Ton die de muziek maakt. Hij is echter niet verantwoordelijk voor de liturgie in de parochie als zo danig. Het commentaar is klaarblijkelijk over zijn hoofd heen voor anderen bedoeld. De heer Van Eek wordt aan gevallen op het gebruik van de term 'hoogmis'. Argument: Jezus van Nazareth heeft deze term nooit gebruikt. Heeft de zelfde Jezus het wel over pas toraal werkers? Daarenboven begeleidt de heer Van eek niet alleen de liturgie van de latijn- se hoogmis die overigens geheel in overeenstemming met de richtlijnen van het door inzendster aangehaalde Vaticanum II gevierd wordt maar begeleidt hij ook van ganser harte wekelijks de Ne derlands gezongen dienst om twaalf uur èn de periodiek te rugkerende gezinsmisvierin gen op de zaterdagavond. Het valt dus eigenlijk wel mee met onze Ton van Eek en zijn functioneren in de liturgie. Namens het kerkbestuur paro chie H. Jacobus de Meeraere, A.J.M. Bogaards, secretaris, DEN HAAG. - de ambiance i de staatssecretarissen op de departementen hun werk doen. „Is uw werkkamer naar uw smaak ingericht? Is uw kamer voorzien van bad, douche en bidet? Is uw kamer wel groot genoeg?". Ook informeerde Kok naar de kwaliteit van de kamerbewaarders. Dit zijn manusjes-van-alles die voortdurend klaar staan om de dames en heren Excellenties te voorzien van kranten, tijdschriften, kopjes koffie, thee, glazen sherry, bier, whisky, zoutjes of andere liflafjes en versnaperingen. Rubriek twee van Koks enquête had betrekking op het inkomen. Voor een staatssecretaris bedraagt dit zo'n 160.000gulden, terwijl een minister circa 180.000 gulden toucheert. Daarbij komen nog diverse vergoedingen. „Is dit voldoende?", wilde de vice- premier annex minister van financiën mogelijkerwijs met het oog op de begroting weten. Vervolgens stelde hij vragen over de zogeheten secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals het kosteloos gebruik van een limousine met chauffeur. Waren de PvdA- bewindslieden tevreden over hun vervoermiddel? „Zit er ook een goede CD-installatie en een koelkastje in?". Ook de kwaliteit van de man achter het stuur bleek Kok te interesseren. Komt uw chauffeur u 's ochtends op tijd van huis halen? Schiet hij voldoende op als u haast heeft? Is hij bereid desgevraagd uw gezins- en familieleden te rijden, ook als het gaat om buitenlandse vakanties? Heeft hij dan voldoende geld bij zich de parkeermeters en - De laatste rubriek op het formulier van Kok had betrekking op wat misschien het best 'tertiaire arbeidsvoorwaardengenoemd zouden kunnen worden. Ministers en staatssecretarissen smaken nogal eens het genoegen te worden uitgenodigd voor belangrijke sportieve en culturele manifestaties. Denk aan wedstrijden van het Nederlands elftal en aan het onlangs in Ahoy gehouden gala van Luciano Pavarotti. Daar stond PvdA - staatssecretaris Hans Simons van volksgezondheid zich voor het oog van Neêrlands volk te vergapen aan een zekere Vanessa, een voormalig zangeres met een inderdaad gapend decolleté. Wordt u naar uw smaak voldoende voor dit soort gala's uitgenodigd en wordt u dan met voldoende egards behandeld?", informeerde Kok belangstellend. Op de laatste bladzij van het formulier legde de PvdA- leider uit wat de reden was van zijn enquête. Na bijna twee jaar regeren wilde hij weieens weten of zijn mede socialisten genoten van hun jobs in het kabinet. Kok voelde zich gerechtigd tot die wat indiscrete vraag, schreef hij, omdat hij degene was die hun de functies had bezorgd. Het is inderdaad een publiek geheim dat kamerleden als Hans Alders en Relus ter Beek alleen dankzij Kok op zulke belangrijke ministeries als VROM en Defensie terecht zijn gekomen. Onderaan de laatste pagina legde Wim Kok zijn collega's een wat opiniepeilers - concluderende oor„Bent u het in het licht van het bovenstaande met mij eens dat de PvdA nog steeds de dure plicht heeft in het kabinet te blijven?".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7