w HCS door conflicten en miskopen aan rand van de afgrond Goudhandel heeft het moeilijk ECONOMIE GELD GOED CcidócSouocmt Oprichter BCCI wil kwaadsprekers aanklagen Iets hogere halfjaarwinst Heineken ISLAMABAD Agha Hasan Abedi, de Paki staanse oprichter van de wereldwijd in op spraak geraakte Bank of Credit and Commerce International (BCCI), heeft gisteren in een ad vertentie op de voorpagina van een Pakistaan se krant alle beschuldigingen te aanzien van- zijn rol in het BCCI-schandaal tegengesproken. In de advertentie, ondertekend door twee ad vocaten, waarschuwt Abedi dat hij zich het recht voorbehoud een rechtszaak aan te span nen „tegen iedereen die zich schuldig maakt aan valse aantijgingen en insinuaties aan mijn adres" Abedi is door een rechtbank in New York beschuldigd van frauduleuze praktijken waarmee tenminste vijf miljard dollar is ge moeid. Volgens de advocaten staat Abedi's in tegriteit nog steeds recht overeind. HCS Technology blijft de economische pagina's van de kranten domineren. Dat is op zich geen nieuws, want al vanaf de beursgang van het be drijf in 1986 kenmerkt de geschiedenis zich door een opeenhoping van schandalen. Verant woordelijk man daarvoor is J.J. Kuijten, de op richter en eerste directeur. Zijn dadendrang en de manier waarop hij HCS gebruikte voor per soonlijke verrijking maakten hem een omstre- AMSTERDAM Heineken heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 168,4 miljoen tegen 165,4 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Per aandeel steeg de winst van 5,15 tot 5,24. De netto-omzet nam toe van 4150 miljoen tot 4199 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd interimdividend uit te keren van 1,50, wat ook geldt voor de aandelen Heineken Holding. Het bestuur verwacht dat de netto winst over 1991 iets hoger zal zijn dan de 366 miljoen over 1990. In de tweede helft van het jaar verwacht het bestuur bui tengewone baten van circa 60 miljoen na belasting. De verant woording van een deel van dit bedrag in het lopende boekjaar is afhankelijk van het binnen 1991 plaatsvinden van de afwikke ling van transacties. Het bedrijfsresultaat steeg met 2 procent tot 298 miljoen. De verkopen in hectoliters bleven in het eerste halfjaar achter ten opzichte van de eerste zes maanden van 1990. Niet alleen waren de weersomstandigheden in Europa ongun stig, ook de Golfcrisis had in vele landen een negatieve invloed op de verkopen door de terugloop van horecabezoek en toeris- Akzo koopt Britse verfonderneming ARNHEM Akzo koopt de Britse verfonderne ming Macpherson te Bury, een dochter van de Finse onderneming Kemira te Helsinki. Harsen en ver ven voor de zware indus trie blijven eigendom van Kemira. Bij de bedrijfson derdelen die Akzo ver werft werken ongeveer 850 mensen. De omzet be draagt circa 200 miljoen, aldus een mededeling van Akzo. Plannen voor de aankoop waren al eerder deze week bekend gewor den. Nederlands bezit buitenlands vastgoed neemt verder toe AMSTERDAM De activiteiten van Nederlandse institutionele en andere professionele beleggers op de internationale vastgoedmarkten nemen nog steeds in omvang toe. Omgekeerd is de animo van buitenland se beleggers voor Nederlands onroerend goed ge taand. Uit door het tijdschrift VastGoedMarkt (VGM) verzamelde gegevens blijkt dat de geschatte totale waarde van het buitenlandse vastgoedbezit van de Nederlandse beleggers in de periode midden augustus 1990 tot midden augustus 1991 per saldo met ongeveer 2 miljard (v.j. met 1,5 miljard) is ge stegen tot bijna f 34 miljard. Daarmee behoorden de Nederlanders tot de actiefste internationaal opere rende partijen in de wereld. In Nederland viel de vraag van Noordeuropese beleggers voor het grootste deel weg. Dit kwam mede door het inzakken van de markten in de eigen regio, waardoor nauwelijks meer financieringen werden verstrekt. Noteringen van vrijdag 6 september 1991 (tot 16:30 uur) den ondernemer. Ook zijn opvolger, H. van den Boogaard, moet inmiddels bekennen dat de wil de toekomstfantasieën toch iets te hoog waren gegrepen. HCS zou in een paar jaar tijd tot een wereldwijde distributeur voor computers en aanverwante apparatuur uitgroeien, maar ziet zich nu genoodzaakt om te vechten voor haar voortbestaan. Een reconstructie over de eenza me cowboy in het Wilde Westen van automati- seringsland. DEN BOSCH In 1984 koopt een onbekende za kenman, J.J. Kuijten, de automatiseringsbedrijven- bedrijven Holec Control Systems en RSV Electro Systems. De naam van de nieuwe combinatie wordt HCS Technology. Kuijten heeft in de jaren ze ventig zijn geld verdiend met de handel in onroerend goed en ziet nu mogelijkheden in de snelgroeiende automatiserings- markt. Na een aantal jaren proefdraaien, besluit Kuijten het bedrijf naar de beurs te brengen om zijn bezit te gelde te kunnen maken. HCS heeft dan een omzet van 177 miljoen gulden en een net towinst van 14.6 miljoen. Zelf houdt Kuijten 46 procent van de aandelen in handen en wordt directeur, terwijl het publiek voor 14 gulden per stuk op de aandelen in kan te kenen. Dat levert Kuijten een slordige 110 miljoen op. HCS belooft per- jaar een omzetgroei van minstens 20 procent en een nog hogere stijging van de nettowinst. De markt voor au tomatisering groeit dan storm achtig en beleggers zijn bereid voor elke 'high-tech onderne ming' forse prijzen te betalen. Kuijten weet op enthousiaste wijze de beleggers gouden ber gen voor te spiegelen. Om dat te bereiken moet HCS via overnemingen snel groeien. De beste manier om die groei te financieren is de uitgifte van nieuwe aandelen, de be langrijkste reden voor de beursgang van HCS. Het eerste probleem doet zich in 1988 voor, als HCS het auto matiseringsbedrijf Microlife wil overnemen. Microlife was een jaar daarvoor door Kuij- ten's persoonlijke bv Reiss en Co aangekocht voor ongeveer 60 miljoen. Nu biedt hij het be drijf samen met het automati seringsbedrijf Acknow aan HCS aan voor 130 miljoen. HCS wil dit bedrag voor een deel in aandelen betalen. De aandeelhouders vinden de prijs echter te hoog en weige ren het verzoek van HCS om het maatschappelijk kapitaal van de onderneming dat is het aantal aandelen dat een bedrijf uit kan gevente ver hogen om de overneming te bekostigen. List Daarop koopt HCS. lees Kuij ten, een belang van 51 procent in Microlife door 23,5 miljoen in contanten te betalen en 4 miljoen nieuwe aandelen te plaatsen tegen 10,70 per stuk. Dat is het maximale aantal aandelen dat HCS nog uit kan geven zonder toestemming van de aandeelhouders. In to taal betaalt HCS dus 66,3 mil joen voor haar 51 procentsbe- lang. Kuijten wil echter meer en verzint een list. Hij komt met het bericht dat een groep Brit se beleggers een overval be raamt op het concern en be sluit daarop 25 miljoen prefe rente aandelen dat zijn aan delen die wel stemrecht heb ben maar waarop geen divi dend wordt uitgekeerdte plaatsen bij een bevriende stichting. Dat betekent dat het aandelenkapitaal van HCS in een klap wordt verdubbeld. Samen met het belang in HCS dat Kuijten nog heeft via Reiss en Co heeft hij een twee derde meerderheid van de aandelen achter zich staan. Op die ma nier kan hij alsnog via de aan deelhoudersvergadering de ge wenste verhoging van het maatschappelijk kapitaal voor elkaar krijgen. Kort daarna wordt bekendgemaakt dat HCS de preferente aandelen in het voorjaar van 1989 weer in zal trekken. Kort na de overneming van Microlife lijkt Kuijten gelijk te krijgen als HCS met fraaie winstcijfers op de proppen komt. Óver 1988 stijgt de winst met 85 procent tot 37,1 miljoen en de omzet loopt met 52 pro cent op tot 406 miljoen. Tot ie ders verrassing maakt Kuijten tegelijkertijd bekend op te stappen als directeur bij HCS. Naar zijn eigen zeggen heeft hij zijn droom om een bedrijf met een omzet van minstens 500 miljoen op te zetten ver wezenlijkt. Anderen beweren echter dat zijn aanblijven als directeur na de Microlife-ver- toning niet langer acceptabel was. Toch blijft hij aan zijn geestes kind verbonden en wel als president-commissaris. Zijn opvolger wordt H. van den Boogaard, tot dat moment nog directeur van de Nederlandse vestiging van kopieermachine fabrikant Nashua. Kuijten maakt echter wel meteen dui delijk dat hij zich met de on derneming zal blijven bemoei en. Wereldspeler De nieuwe man heeft een dui delijke visie ten aanzien van de koers die HCS moet varen. Afkomstig uit een verkoopor ganisatie weet hij hoe groot het belang is van een goed dis tributiekanaal voor de ver koop van produkten. Hoewel HCS zich presenteert als een high-tech computerbedrijf, ligt de nadruk van de activiteiten op verkoop van computers en aanverwante apparatuur als faxen, printers en plotters. Zijn visie, en die van Kuijten, is duidelijk. Als HCS wil over leven moet het een wereldspe ler van formaat worden. Daarom wordt de aandacht verder gericht op uitbreiding van het distributiekanaal in Europa en de VS. Kuijten spreekt daarbij van een sub stantiële uitbreiding in plaats van uitbreiding met een stoet dwergen. De toon is duidelijk, na de verwerving van Microli fe moet HCS opnieuw, en liefst een grotere, slag slaan. Die slag laat niet lang op zich wachten. Eind april meldt HCS dat via een omweggetje voor 36 miljoen een belang is verworven in Savin, de groot ste zelfstandige distribiteur van kopieermachines, faxen en printers in de VS. Savin heeft een jaaromzet van 365 miljoen dollar en er werken 200 mensen. Kuijten presen teert de deal als zijn afscheids cadeautje aan HCS. Tegenvallers Hoewel de financiële presta ties van Savin tegenvallen, breidt HCS het belang in de onderneming uit tot zestig pro cent. Dit kost het bedrijf 21 miljoen dollar. Dankzij de ver koop van aandelen aan HCS boekt Savin in het derde kwartaal van 1989 een netto winst van 7 miljoen dollar, bij een omzet van 4 miljoen dollar Op de eigenlijke activitei ten blijft, het bedrijf echter verlies op verlies maken. In deze periode maakt Kuijten bekend op te stappen als presi dent-commissaris bij HCS. Als reden wordt opgegeven „een mogelijke toekomstige belan genverstrengeling tussen Kuij ten als commissaris en als grootaandeelhouder bij Reiss en Co". Wat Kuijten bij de verkoop van Microlife nog in Het hoofdkantoor van HCS in Den Bosch. alle toonaarden ontkende, geeft hij nu indirect wel toe. Bij de presentatie van de jaar cijfers over 1989 komen de eerste wolkjes aan de HCS ho rizon te hangen. De winst is weliswaar met 21 procent ge stegen tot 45 miljoen, maar is toch lager dan voorspeld. Pas dan wordt duidelijk dat Micro life minder goed draait dan verwacht. De toenmalige di recteur Reinders is opgestapt na de verkoop aan HCS en heeft een deel van het perso neel en de klanten meegeno men naar zijn eigen bedrijf. Ondertussen gaan de zaken bij Savin onveranderd slecht en beginnen de aandeelhouders ongerust te worden. De beurs koers van HCS loopt medio 1990 terug tot 12 gulden, ruim 4 gulden minder dan tijdens de beursintroductie. Toch heeft HCS nog een verrassing in petto. Wat alsmaar niet lukt met de verkoop van kleuren kopieerapparaten, de opbouw van een Europees distributie netwerk, wordt nu in een klap gerealiseerd door het verwer ven van een vijftig procents- belang in Infotec, een dochter van het Duitse chemieconcern Hoechst. Infotec behaalde een jaaromzet van ongeveer 500 miljoen met de distributie van computers,faxen en aanver wante apparatuur en is daar mee even groot als HCS. Met de jaaromzet van Savin daarbij geteld, ongeveer 675 miljoen, v/ordt HCS in een klap een be drijf met een omzet van bijna 2 miljard gulden en de grootste onafhankelijke distributeur ter wereld. Conflict De eerstvolgende keer dat HCS in het nieuws komt is het echter weer raak. HCS raakt in een conflict met de vroege re topman Kuijten. Kuijten heeft inmiddels alle aandelen HCS die hij nog bezat ver kocht en is op de beurs actief geweest met het aankopen van Venture Fonds Nederland (VFN), een kwakkelende par ticipatiemaatschappij. VFN had met HCS een afspraak ge maakt over de aankoop van HCS Graphics, een parade paardje binnen de HCS-stal. Voor 20,3 miljoen zou het be drijf overgaan naar VFN, maar dan gooit Kuijten roet in het eten. Volgens hem is HCS Graphics helemaal geen winst gevend bedrijf en zijn er aller lei boekhoudkundige trucs uit gehaald om de cijfers op te poetsen. HCS wil de verkoop echter doorzetten en stapt naar de rechter. Die geeft het com puterfonds nul op het rekest, zodat Kuijten voor de zoveel ste maal zijn gelijk haalt. Zet de onverkwikkelijke ruzie over HCS Graphics de aan deelhouders al aan het den ken, bij de presentatie van de cijfers over 1990 wordt alles duidelijk. De winst is niet de beloofde 55 miljoen, maar slechts 15 miljoen. Pas nu de cijfers tegenvallen, gaat iedereen zich afvragen waar men eigenlijk zijn geld ingestoken heeft. De hele boekhouding van HCS blijkt uit opgeblazen luchtballonnen te bestaan en bij een nadere bestudering wordt duidelijk dat het bedrijf aan de rand van de afgrond staat. De veel geprezen aankoop Savin is een financiële molensteen waar jaarlijks dik geld bij moet. Ook heeft HCS zich flink in de schulden gestoken voor overnemingen en nu de winst tegenvalt wordt de terugbeta ling van de rente een groot probleem. Tot overmaat van ramp blijkt dat veel van de winsten in het verleden tot stand kwamen door verkopen van dochterbedrijven en niet uit de gewone bedrijfsuitoefe ning. Normaal boekt een be drijf winsten uit verkoop on der bijzondere baten, maar bij HCS worden ze gewoon bij het bedrijfsresultaat vermeld. Zo doende kan geen inzicht ver kregen worden in de werkelij ke gang van zaken bij het con cern. Ook de vermogensver houding is kunstmatig opge poetst. De voor Savin betaalde goodwill, het bedrag dat be taald wordt bovenop de ba- lanswaarde van een bedrijf, is gewoon op de balans gezet om te worden afgeschreven. In Nederland is het gebruikelijk dat deze bedragen in één keer van het eigen vermogen wor den afgeschreven. Als HCS dat zou doen, ontstaat er een negatief eigen vermogen van 60 miljoen, waardoor het be drijf technisch failliet is. Van den Boogaard bekent deemoe dig schuld en gaat aan de gang om geld in te zamelen om de financiële problemen te boven te komen. Uitgifte van nieuwe aandelen is niet mogelijk, om dat de koers van HCS inmid dels is ingezakt tot 7 gulden. Tot ieders verrassing komt Van den Boogaard met een reddende engel binnen in de vorm van J.J. Kuijten. Kuijten heeft zijn aandelen HCS voor de ineenstorting van HCS al verkocht aan bekende namen als Joep van den Nieuwenhui- zen en Alberda Jelgersma, de topman van grootgrutter Schuitema. Te zamen heeft deze trojka 40 procent van de aandelen HCS. Nu wil Kuijten wel de reddende hand toeste ken, op voorwaarde dat hij voor een prikje een meerder heid verwerft in Infotec, de parel uit de zwijnestal van HCS. De drie grootaandeel houders, die hun aandelenbe zit inmiddels al met zeventig procent in waarde hebben zien dalen, zijn furieus over het op zetje van Kuijten en komen met een alternatief plan. Kuij ten houdt het dan voor gezien en trekt zich terug, HCS is voorlopig nog niet uit de problemen. Over de eerste helft van 1991 werden tiental len miljoenen verlies geleden, waardoor het bedrijf verder wegzakte. De aandelen gaan nu voor 2,70 gulden per stuk van de hand. Achteraf is de diepe val van HCS wel ver klaarbaar. Jarenlang groeide het bedrijf onstuimig, zonder op de kosten te letten. Dat was toen geen probleem, omdat de automatiseringsmarkt jaarlijks een enorme groei vertoonde. Toen de markt begon te krim pen kwamen de zwakke plek ken pas aan het licht. HCS be vindt zich wat dat betreft in het gezelschap van een keur aan automatiseringsfondsen. Van den Boogaard merkte dan ook op dat „het bijltjesdag is in automatiseringsland en HCS is de eerste die aan de beurt komt". Ware woorden, maar een schrale troost voor de be leggers. 89.50 88.00 auto ind pr bam groep balenb.beh. 123.80 123.80 113.00+ 113 00 159.50 159 00 345.20 34520 begemann berkel blyd will 1.50 1.47 37.50 37.70 180 ONG boer druk 233 50 228.00 burg heybr 3000.00L 3000.001 calve 1015.00 1015.00 calvè c 1023.00 1023.00 calve pr 810.00 810.00 7940 79.50+ desseaux dorp groep econoslo llexovit 68.00 gamma hold 97.00 gamma h 5 pr 5.80 hein hold 136.20 134.00 hoek's mach 225.00 225.00 holland sea 0.65 0.65 holl.kloos 475.00 475.00 hbg 223.00 221.00 vd hoop 7.60 7.60 hunter d pr 2.75 ihc caland 61.00 6100 inlotheek c 6.70 6 80+ kas-ass c 36.30 36.50 kiene 750.00 ONG kondor wes 36.80 36.80 maas beh c 76.00 78.00 macintosh 43.00 43.00 mend gans 4050.00 4050.00 moeara 1295.00 1282.00 moeara opr 168000. 167500. moeara c op 16800.0 16600.0 moeara wb 18030.0 179500 moolen hold 39 30 39.50 mulder bosk 56 00 multihouse 6 00 6.00 mijnbouw c 37930 379.30 naeff 475.00 nagron c 55.10 55.40 nat inv.bnk 567.00 569.00 nbm-amstel 11.80- 11.70 nedap 385.50 385.50 n spr st c 10000.0L - nkl hold c 239.00 239.00 25.90 26.40 48.50 48.50 sarakreek 17.50 schuitema 1555.00 schuttersv 55.90 west invest west-inv wb westersuik De bezorgdheid over de ont wikkeling van de goudprijs is alom bijzonder groot. Die be zorgdheid is begrijpelijk, om dat de kans op een fors aan bod van het edele metaal op de belangrijkste goudmarkten van de wereld - New York, Londen en Zurich - beslist niet denkbeeldig is. De Sov jetunie is, na Zuid-Afrika, het tweede goudland van de we reld. Door de deplorabele toe stand van de economie van deze wankelende statenbond mag worden aangenomen, dat getracht zal worden zoveel mogelijk goud op de wereld markt te brengen zonder het prijspeil al te zeer aan te tas ten. De angst voor grootscheepse goudverkopen door de Sovjet unie is echter algemeen. In 1990 is de goudproduktie van de Sovjetunie - 260.000 kg of nog beter, 83.200 troy ounces (van 31,1 gram elk) - groot ge weest. Daarmee was de Sov jetunie in dat jaar, na Zuid- Afrika en de Verenigde Sta ten, het derde goud-produce rende land van de wereld. Aangenomen mag echter worden, dat de goudproduktie van de Sovjetunie dit jaar be trekkelijk klein is geweest, aangezien jarenlang 300 ton goud op de wereldmarkt is gebracht. Prijsbederf Nu moet hieraan meteen wor den toegevoegd, dat de Sovjet unie zich in eigen vlees zou snijden als teveel goud tege lijk op de markt zou worden gebracht, zodat een aanzien lijk prijsbederf zou ontstaan. Daarbij komt, dat een drasti sche inkrimping van de goud voorraden gedurende een korte periode weliswaar tot de mogelijkheden behoort, maar op langere termijn alles behalve wenselijk is, omdat de mogendheid het lidmaat schap van het IMF, het Inter nationale Monetaire Fonds, nastreeft. Bovendien zijn voor de gewenste omwisselbaar- heid van de roebel in andere munteenheden forse goudre serves nodig. Om welke bedragen gaat het eigenlijk? Eén miljoen troy ounces hebben op basis van een goudprijs van 350 dollar per troy ounce een waarde, van 350 miljoen dollar of 700 miljoen gulden. De eerder ge noemde 83,2 miljoen troy oun ces zijn op die manier omge rekend 572 miljard gulden waard. Die 572 miljard gulden is na tuurlijk een bedrag, waarmee heel wat te doen valt. De Westerse mogendheden besef fen dat uiteraard heel goed, maar zij weten ook, dat een opsouperen van dit bedrag een onaanvaardbare situatie zal veroorzaken als de Sovjet unie dan nog geen gezonde economie kent. Duur geld Op basis van de huidige situa tie gaat de Westerse wereld naar alle waarschijnlijkheid een langdurige periode van duur geld tegemoet; de infla toire tendenzen, die overal de kop opsteken en zullen moeten worden bestreden, maken goedkoper geld tot een mooi sprookje. Daarbij ge voegd de grote voorzichtig heid van de presidenten der centrale banken mag worden aangenomen, dat een tijd van een uitermate behoedzaam economisch en monetair be leid in de lijn der verwachtin gen ligt. De Sovjetunie is de grootste bron van onzekerheid. Er zijn echter nog veel meer van die bronnen. Denk alleen maar aan Estland, Letland en Li touwen, die door de Europese Gemeenschap en tal van an dere grote Westerse mogend heden op de been zullen wor den geholpen. Hoe zullen die landen zich houden in een volkomen vrije marktecono mie? Hoeveel geld zal in die drie landen moeten worden gepompt om ze drijvend te houden? Druk In verband met de huidige onzekerheid mag ook de vraag worden gesteld hoe de diverse monetaire stelsels van de wereld zich zullen houden. Zullen de munten, die in het Europese Monetaire Fonds (EMF) zijn verenigd een eventuele grote druk van bui tenaf kunnen weerstaan? En hoe zal het IMF uit de strijd tevoorschijn komen? Zullen de koersen van de Ameri kaanse dollar en de Japanse yen op redelijke geachte ni veaus stand weten te houden? Zelfs de grootste goudtransac ties en een uiterst voorzichtig internationaal beleid zullen niet kunnen voorkomen, dat hier en daar ongelukken ont- De kernvraag is naar alle waarschijnlijkheid of de wes terse economie gezond zal blijven in een langdurige pe riode van duur geld. Niemand kan daar met zekerheid een antwoord op geven. Wel mag worden verwacht, dat veel takken van nijverheid door duur geld met afzetproblemen te kampen zullen krijgen. Geldontwaarding Ik wil dit enigszins pessimis tisch uitgevallen verhaal be sluiten met een beslist positie ve noot. Dezer dagen ontdek te ik een grafiek over de geld ontwaarding in een groot aan tal landen in de periode van 1985 tot medio 1991. Daaruit bleek de enorme kracht van de gulden. In procenten be droeg de ontwaarding van de verschillende munten in die periode: Zweedse kroon 32 procent Spaanse peseta 30 procent Britse pond 29 procent Italiaanse lire 28 procent US dollar 21 procent Oostenrijkse Schilling 20 procent Franse frank 16 procent Zwitserse frank 16 procent Japanse yen 10 procent D-Mark 9 procent Gulden 6 procent Wat er ook in Nederland niet deugt, in de huidige ongewisse tijd kan de economie dus nog een flinke stoot velen. En dat is mooi meegenomen. 06/09 cons nal ga allied signal 38% 38 du pont am brands 43'/. 43'/+ exxon amencan tel 39'/+ 39 ford asarco ine 26 26% genl elee bethlehem 17 17% genl motors boeing 52 52 genl public canpac 17 goodrich chevron cor 72 72% goodyear Chrysler 11 11 hewlettpac Citicorp 14 14 intl paper cons edison 25 24 kim BEURS ING vast op rustige Damrak AMSTERDAM Het Damrak beleefde vrijdag een rustige dag. De aandelenomzet bleef met 470 miljoen flink onder die van donderdag. Winstne mingen konden aardig worden opgevangen, maar zin om nog wat te ondernemen hadden weinige handelaren meer. ING en Ahold waren vast, waarbij de omzet in Ahold ruim 47 miljoen was. Ahold voerde daarmee de top-30 aan. Koninklijke Olie kwam op 41,2 miljoen uit. Ahold werd opnieuw tegen hogere prijzen uit de markt genomen als reactie op het gunstige halfjaarbericht. Het interimdividend werd daar mee ruimschoots ingelopen. De koers ging van 82,50 naar 83,20. Het bank- en verzeke ringsaandeel Internationale Nederlanden Groep ING rea geerde op de goede halfjaarre sultaten met een winst van 1 op 50,30. Fokker klom nog met twee kwartjes tot 33,80 o-gev rbij d zakj Maa op geruchten over nieuwe 0 ders voor de F50. De favoriet van deze Philips, had te lijden oi winstnemingen. De koers i ti te 0,50 tot 36,90. Beleg sc„w, haalden de buit binnen, w bij geruchten over een mi lijke emissie meespeel Gist-Brocades moest eveni een halve gulden inleverei n ejg( 36,50. Heineken, die nahnp0 met een fractionele winsl ln -p, ging voor de dag kwam, z won f 1,70 tot 149. mers Op de lokale markt gaf M copharma een verdere acheoret- uitgang te zien van 1,4( n 26. Flexovit zette de ter t sne tocht met 3 voort tot Samas, die nabeurs slecn resultaten meldde, liet veer van 2 op 532,50.' lega Ahrend liep 21,50 tt j naar 142,50. Daarentegen Vereenigde Glas opnieuw ger en wel 10 op Gamma zag de winststijgin het eerste halfjaar beloond een daalder vooruitgang 98,50. Vervoerder Fi Maas werd f 2 duurder 78. Op de parallelmarkt tuim r£en Neways op de povere halfj talen cijfers met ruim 15 procen 6,50. nden Die Mis; sep t< ar di

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6