Wereldraad: einde maken aan onbeperkte groei van economie Grandeur en misère van de jezuïetenorde CcidócSommit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Zwitserse bisschoppen door zaak-Haas zonder voorzitter Bevrijd Sefardische joden herdenken verdrijving COMMENTAAR De deelnemers aan het Congres van Volksafgevaard waren begin deze week dan ook bij voorbaat gewaarscir ^et m toen ze de congreszaal binnenkwamen en de gigantische te van Lenin niet konden vinden. Even later zou de «5* foidóc&HHO/nt ZATERDAG 7 SEPTEMBER ld Aandacht voor de positie van thuiszorgers op nationale ziekendag BREDA De positie van de thuis zorgers in de gezondheidszorg wordt steeds belangrijker. Veel zieken wil len zo lang mogelijk thuis blijven als ze van hulp afhankelijk zijn. 't Liefste thuis' is ook een politieke wens geworden. Door het beleid van de overheid wordt de thuiszorg, ook wel mantelzorg genoemd, sterk ge stimuleerd. Dit schrijft Marinus van den Berg, pastoraal vormingswerker in de gezondheidszorg en columnist van deze krant, in de brochure van de katholieke vereniging de Zonne bloem in Breda voor de Nationale Ziekendag, die morgen gehouden wordt. De Zonnebloembrochure gaat in op de innerlijke beleving en het geestelijke welzijn van de thuiszor gers, in de overtuiging dat de wens 't liefste thuis verzorgd te worden niet vervuld mag worden over de ruggen van de thuiszorgers. Ook de beleving van degene, die zorg ontvangt krijgt overigens aandacht. Met deze bro chure hoopt de Zonnebloem vele mensen, gezond en ziek, ertoe aan te zetten met elkaar over het thema van gedachten te wisselen. De brochure 'het liefste thuis...is te verkrijgen bij de Vereniging De Zonnebloem, Postbus 2100, 4800 CC Breda. Tel. 076-101080 Hoe achterdochtiger een mens is, hoe minder hij zelf te vertrouwen is. Jean de Boison BERN Geen van de zes Zwitser se bisschoppen wil het voorzitter schap van de bisschoppenconferen tie overnemen zolang de crisis rond mgr. Wolfgang Haas voortduurt. Dit bleek op de persconferentie na afloop van de halfjaarlijkse bisschoppenvergade ring, die deze week in Bern plaatsvond. Volgens de statuten hadden de bisschop pen in juni al een opvolger moeten kie zen van de huidige voorzitter, hulpbis schop Joseph Candolfi. Romeinse voor schriften verbieden sinds kort dat een hulpbisschop voorzitter is. De bisschop pen zijn in de huidige crisis niet bereid het voorzitterschap met het daaraan ver bonden extra werk op zich te nemen. Ze willen eerst afwachten wat de gevolgen zullen zijn van het onderzoek dat de Duitse Curieprelaat mgr. Joseph Rauber in de RK Kerk van Zwitserland heeft uitgevoerd. Rauber is deze week naar het Vaticaan teruggekeerd om paus Johannes Paulus II over zijn bevindingen in te lichten. Candolfi sprak de hoop uit dat er een „radicale oplossing" komt, zonder aan te geven in welke richting hij denkt. Wel is bekend dat de vijf diocesane bis schoppen grote moeite hebben met het optreden van hun collega Haas in Chur. door MARINUS V.D BERG ,,Op hogere leeftijd worden mensen bevrijd van het men selijk opzicht", zei iemand. Zij merkte dat in haar beroep waarin zij vaak en veel contact heeft met zeer oude mensen. Dingen die vele jaren zijn ver zwegen, omdat iemand er zich voor schaamde, worden nu verteld. „Het menselijk opzicht valt weg: wat anderen ervan denken, hoe anderen er over oordelen". Ik moest aan deze uitspraak denken bij het lezen van het fascinerende boek van Eugen Drewermann, Beelden van verlossing, toelichtingen op het evangelie van Marcus. Een boek vol bevrijdende woorden, zoals het evangelie is bedoeld. Drewermann raakte voortdurend het thema „angst" aan. Angst, engte, be nauwdheid, benepenheid zijn het tegenstelde van vrijheid. Ons hart dreigt voortdurend door de angst gevangen ge houden te worden. Die angst sluit ons af van wat het leven kan zijn. Die angst is ook als een deksel die de geloofsbron afsluit. Als ons geloven gevan gen wordt in het web van de angst, dan wordt niet alleen de inspirerende en bevrijdende kracht weggenomen, maar dan wordt het geloof ook verengd tot „wat zullen de mensen er van zeggen". Wie er goed op let, zal ontdekken dat je doen en laten vaak wordt ingegeven door wat de buren, de buurt, het dorp, de gemeenschap er van zal zeggen. Je luistert niet naar je hart, maar naar de buurt. In het geloofsleven zijn allerlei regels en wetten vaak belangrijker geworden dan het hart van de mens. Drewer mann laat zien dat Jezus van uit Zijn hart tot het hart van de mens heeft gesproken. Moeten we ons dan niets aantrekken van regels, voorschriften, wet ten en wat anderen ervan zeg gen? Ik vermoed dat dit een vraag is, waarmee we onszelf voor de gek houden. Veel meer dan we vaak merken, trekken we ons zeer veel aan van wetten en regels en zijn ze als een dwangbuis die we zelfs vrijheid zijn gaan noemen. We kunnen vervreemd raken - dat is vreemde worden - van ons zelf. Dat ontdek je als je in je leven in contact komt met mensen en plaatsen waar wel innerlijke vrijheid is. Dat zijn geen mensen en plaatsen waar de chaos heerst, zoals angs thazen denken en suggereren, maar dat zijn plaatsen waar zorg om de mens is. Het zijn plaatsen waar de mens zichzelf terugvindt, bij zichzelf mag ko men. Het zijn plaatsen, ge sprekken, ontmoetingen waar de mens de eigenheid van zichzelf weer kan gaan zien. Het zijn de plaatsen waar de valse kant van „het menselijk opzicht" wegvalt. Bij herhaling valt mij op dat er in de levens koffer van zoveel mensen on verwachte, geheime plaatsen zijn. Daar worden de ervarin gen opgeborgen, verborgen, bewaard die het daglicht niet mogen zien. Soms worden ze heel angstig en krampachtig bewaakt. Totdat er een mo ment doorbreekt, ik noem dat een genademoment, waarop je spreken kunt. Je mag en kunt ook met dat verhaal, met die plek uit je leven aan het licht komen. Dat genademoment is een ervaring van innerlijke be vrijding. Het zijn niet de mensen die er maar op los leven - hoewel ook dat vaak een onvrij leven is - maar het zijn vaak juist heel serieus levende mensen, ge achte medemensen, wiens hart beklemd is, in de angst van „het menselijk opzicht". Moet een mens eerst op hoge leef tijd komen om bevrijd te wor den van dit menselijk opzicht? De Weg van Jezus biedt voor heel ons leven bevrijding aan. Geen angst, geen benauwd heid. Een weg en niet zozeer regels en wetten. GENEVE Er moet vol gens de Wereldraad van Kerken een einde komen aan de onbeperkte groei van de economie in de in dustrielanden. Omwille van sociale gerechtigheid en het milieu moet de economische expansie worden afgeremd, aldus de Amerikaan Wesley Granberg-Michaelson, di recteur van de afdeling kerk en samenleving van de Wereldraad, in een ge sprek met het Duitse pers bureau EPD. Granberg-Michaelson en de Nederlander drs. Rob van Drimmelen, de sociaal-econo misch expert van de Wereld raad, vrezen dat de VN-confe- rentie over milieu en ontwik keling volgend jaar in Rio de Janeiro een mislukking wordt omdat de rijke landen niet be reid zijn voor een ander eco nomisch beleid te kiezen. De industrielanden moeten hun standpunt herzien dat de milieuproblemen uitsluitend door technische vooruitgang kunnen worden opgelost. De rijke landen kunnen het zich niet langer veroorloven om - met voorbijgaan aan de conse quenties van de economische groei en de industrialisering te blijven 'geloven' in econo mische ontwikkeling, zegt Granberg-Michaelson. De kloof tussen arme en rijke landen wordt steeds groter, al dus Van Drimmelen. Ook de verwoesting van het milieu neemt steeds dramatischer vormen aan. Beide ontwikke lingen mogen op de VN-confe- rentie niet van elkaar worden losgekoppeld. „Er bestaat een samenhang tussen de minach ting van de armen en van het milieu," zo zegt Van Drimme- De conferentie is misschien wel de grootste, maar tegelijk ook de laatste kans voor het voortbestaan van de mensheid, vindt Granberg-Michaelson. De stafleden van dev Wereld raad roepen de landen van de Europese Gemeenschap op hun protectionistisch beleid op te geven en hun markten open te stellen voor produkten uit de Derde Wereld. De schulden van de armste landen moeten worden kwijtgescholden of in ieder geval royaal worden ver minderd. De vertegenwoordigers van de oecumenische organisatie, waarbij ruim 300 anglicaanse, protestantse en orthodoxe ker ken zijn aangesloten, willen verder dat de industrielanden DEN HAAG De Spaanse jo den zullen volgend jaar op grootscheepse wijze herdenken dat hun voorouders precies 500 jaar geleden van het Iberisch schiereiland werden verdre ven. Verzoening tussen de joodse en de Spaanse gemeen schap is het belangrijkste doel van de herdenking die de naam Sefarad '92 draagt. Op 31 maart zal koning Juan Carlos de leiders van de ver dreven Spaanse en Portugese joden, de zogenoemde 'sefar- diem', toespreken als een ge baar van boetedoening en ver zoening. Het herdenkingsco mité heeft hem en de regering gevraagd formeel het edict van 31 maart 1492 te herroe pen waarin de verdrijving van de joden werd verordonneerd. Enkele weken later, van 4 tot 7 mei, zal tegelijkertijd in de Spaanse stad Toledo en in Je ruzalem de manifestatie 'In mijn geest' worden gehouden. In Toledo worden zeven fak kels aangestoken die worden gedragen naar de zeven lan den waarheen de joden na hun verbanning vluchten. Er wor den vele tentoonstellingen ge houden. In Nederland speelt het Joods Historisch Museum met een expositie (13 september tot 24 november 1991) in op de her denking, hoewel hier het ac cent op de Portugese joden ligt. Na de verdrijving uit Spanje vluchtten vele joden naar het buurland Portugal. In de zestiende eeuw werden ze echter ook daar als een bedrei ging voor de Rooms-Katholie- ke Kerk ervaren, waarna de joden hun toevlucht in onder meer Amsterdam zochten. Nazi-jager Simon Wiesenthal kwam eerder deze week met de theorie dat Columbus in 1492 Amerika 'ontdekte', om dat hij op zoek was naar een veilig oord voor de met uit roeiing bedreigde Spaanse jo den. De ontdekkingsreiziger, volgens Wiesenthal mogelijk zelf een jood, vertrok kort na het moment waarop de laatste jood het land moest hebben verlaten. Hij had iets anders voor ogen dan „arme heide nen" de zegeningen van het christendom te brengen. De discussie over de herden king van 1492 laaide eerder dit jaar op naar aanleiding van een poging van conservatieve Spaanse katholieken om ko ningin Isabella I, die het be ruchte edict uitvaardigde, zalig te laten verklaren. Zij vonden dat 'La Cattolica' een belang rijke bijdrage aan de kerste ning van Amerika had gele verd door Columbus erop uit te sturen. Volgens Wiesenthal waren het echter prominente joden die de ontdekkingsreizi ger financierden. Na stevige protesten uit de joodse wereld gaf de Vaticaan se congregatie voor de zaken der heiligen in april toe dat de procedure voor de zaligverkla ring van koningin Isabella (1451-1504) inmiddels „ge staakt" was. Elders in het Va ticaan was de vrees uitgespro ken dat de zaligverklaring een nieuwe bron van ernstige spanning tussen joden en ka tholieken zou kunnen vormen. Isabella is verantwoordelijk voor de verdrijving van alle 600.000 joden uit Spanje. Na ondertekening van het edict kregen de Spaanse joden, die niet tot het christendom wil den overgaan, drie maanden de tijd om het land te verlaten. Tijdens de inquisitie, die zij daarna van het Vaticaan mocht inrichten, en de vlucht naar het buitenland kwamen vele tienduizenden joden om het leven. Viering in Berlijnse synagoge In Berlijn werd deze week plechtig het 125-jarig bestaan van de synagoge van Berlijn gevierd. De herbouw van de synagoge, gelegen in het oostelijk stadsdeel, werd in 1988 ter hand geno men, nadat de synagoge in de Kristallnacht in 1938 ernstig was beschadigd en door geallieer de bombardementen was getroffen. Ter gele genheid van de herdenking werden de bouw- steigers, die al 30 jaar het zicht op de gevel van de synagoge ontnemen, symbolisch verwijderd. Heinz Galinski, voorzitter van de centrale raad voor joden in Duitsland, eiste bij de herdenking dat Duitsland harder moet optreden tegen rechts-extremistische groeperingen. De herden king had plaats onder zware poilitiebewaking. Alleen die heiligen zijn de moeite waard die voordat ze heilig werden ook wer kelijk hebben geleefd, merkte de Engelse gods diensthistoricus Robin Lane Fox ooit op. Dat geldt dan te meer voor Inigo Don Beltran Yanez de Loyola, beter bekend als de heilige Ignatius van Loyola, de stichter van de jezuïetenorde. Deze Spanjaard leidde bepaald geen deugdzaam leven, maar hij is de stichter van een orde geworden die in de rooms-ka- tholieke kerk zijn gelijke niet heeft Daarom is het merk waardig dat het zojuist afgeslo ten Loyola-jaar, waarin de vijfhonderdste geboortedag van de stichter van de Sociëtas Jesu werd herdacht, nauwe lijks publicaties van belang heeft opgeleverd. Voor Nederland is dat overi gens niet zo vreemd. Hier heeft de jezuïetenorde nimmer die macht bezeten die ze had in traditioneel katholieke lan den als België, Spanje, Frank rijk en Oostenrijk. Het gevolg daarvan is weer dat het anti- clericalisme waartoe zij aanlei ding gaf, hier geen echt oude papieren heeft in tegenstelling tot voornoemde landen. De je zuïeten begonnen in Neder land pas in de vorige eeuw een rol te spelen, en dan nog van vrij bescheiden aard, toen de Sociëteit, onder strikte voor waarden aan een tweede leven mocht beginnen. Paus Cle mens XIV had haar in 1773 op aandringen van de Europese (katholieke) vorsten verboden omdat ze zich bedreigd hadden gevoeld door haar ongekende bemoeizucht en dat was dan nog maar een van de lichtste beschuldigingen die aan haar adres werden geuit. Wie de jezuïetenorde wil be grijpen zal de daden en in het bijzonder de geschriften van de stichter in zijn beoordeling moeten betrekken. Dat is de aangewezen weg om de gewel dige spankracht van de socië teit te begrijpen. De Vlaming Herman Somers die zelf veer tig jaar tot de jezuïetenorde heeft behoord, gaat terecht van het leven van Ignatius zelf uit om de gang van de je zuïetenorde te begrijpen. Her man H. Somers, Geheim en wijsheid der Jezuïeten, uitgave Hadewijch) Maar daarmee is natuurlijk op zichzelf nog erg weinig gezegd. Want waarvoor die veerkracht, dit vermogen om zich aan te passen, is ge bruikt, die ook zo kenmerkend voor Ignatius' leven is ge weest, daarover verschilt de waardering op zijn zachtst ge zegd. Ignatius' Geestelijke Oefenin gen (selecties daarvan zijn ver schenen bij de Vlaamse uitge verij Lannoo) zijn voor zijn volgelingen het instrument bij uitstek geweest om persoonlij ke hartstochten te temmen en de wereld onder controle te krijgen. Het ontstaan van die Geestelijke Oefeningen is een bekend gegeven. De hofjonker Ignatius raakte in een diepe crisis toen een kanonschot in zijn been een einde maakte aan een veelbelovende militai re carrière. Hij was kreupel voor het leven en tijdens die crisis schreef Ignatius zijn oe feningen die hij zelf zag als de vrucht van een mystieke erva ring. Van nu af aan zou hij een soldaat van Christus zijn om diens heerschappij overal ter wereld te vestigen. Ignatius en zijn volgelingen onderscheidden zich door een ongekend vermogen tot aan passing zonder dat zij hun oor spronkelijke doel uit het oog verloren. De geschiedenis van de jezuïetenorde maakt dit duidelijk. Die buitengewone capaciteit tot aanpassing is in feite een vermogen tot ver nieuwing, zo meent een Fran se kenner van de jezuïetenor de, Christian Jouhaud. Het best wordt dat volgens hem geïllustreerd door het feit dat Ignatius en zijn volgelingen zich bepaald niet zagen als een onderwijzende orde. Maar toen zij de noodzaak van goed on derwijs voor hun doeleinden inzagen deden zij het op een manier die onovertroffen is. De jezuïeten waren niet alleen bekend om hun tucht, maar vooral ook door hun onder wijs. Somers beoordeelt dit vermo gen tot aanpassing louter nega tief. Hij ziet slechts vermin king waar anderen in het op treden van de jezuïeten ge neigd zijn van zelfoverwin ning te spreken. Het boek van Somers is in feite een slecht gecamoufleerde poging tot af rekening van zijn eigen verle den als jezuïet. Ondanks de grote kennis waarover de au teur beschikt blijft het in feite steken in een primitief soort anti-clericalisme. Het is overigens niet gemak kelijk om met een zekere dis tantie over de sociëteit te oor delen. Grootheid en misere liggen in haar geschiedenis steeds in eikaars verlengde. De wetenschappelijke verrich tingen van de jezuïeten in de zeventiende en de achttiende eeuw staan naast de verschrik kingen van de inquisitie waar in zij een groot aandeel had den. Ook toen de macht van de kerk na het verdwijnen van ancien regime sterk was be perkt, bleven zij aan de spits van de ontwikkelingen staan. In het naconciliaire Neder landse katholicisme is hun rol genoegzaam bekend. In de derde wereld introduceerden zij de bevrijdingstheologie die hen tijdens het pontificaat van Johannes Paulus II in botsing met Rome bracht. Ook hier zijn grandeur en miserie van de orde ten nauwste met el kaar verbonden. Van zijn sokkel hun produktie en consumptie beperken en hun defensie-uit gaven drastisch reduceren. Zij uiten kritiek op het feit dat tij dens de woensdag in Genève beëindigde voorbereidende bij eenkomst voor de VN-confe- rentie er geen enkel teken was waaruit bleek dat de industrie landen hun houding funda menteel willen wijzigen. De non-gouvernementele or ganisaties en de kerken moeten nu druk op de regerin gen van de rijke landen uitoe fenen. Deze moeten in Rio de Janeiro zich duidelijk ver plichten tot maatregelen be treffende de "economie en het milieu. TOEN de Babylonische en later de Romeinse soldati tempel in Jeruzalem binnenstormden, verbaasden over het interieur. Ze konden nergens een beeld vindt joodse wet verbiedt dergelijke zichtbare voorstelling» God. Het leverde de nakomelingen van Abraham noj onbegrip op. Tot op de huidige dag is de eredienst in c goge beeldloos. Het jodendom onderscheidt zich daai andere godsdiensten waar men vaak teruggrijpt op 1 niet om de beelden zelf, maar om in de beelden iets innerlijke overtuiging zichtbaar te maken. HET christendom heeft behoudens de Reformatie} tijd een vrij laconieke houding ten opzichte van de l ingenomen. Beelden konden geen kwaad, vond mei! beelden konden juist het geloof verduidelijken. Op i toegepast konden de beelden in afgezwakte vorm iei drukken van waardering. Het is een eer in brons, ste, koper te worden vastgelegd; een soort symbool van de 9^ den, waar men samen voor wil staan. Iets van die eer h« de Sovjet-autoriteiten uitgedrukt in hun bustes van ®aanta| Lenin en Engels. (NVVH iud. De invoere rompeling compleet worden, toen de president van Ka stan namens de presidenten van de republieken en president Gorbatsjov voorstelde het oude Unie-karakte lemaal los te laten. Het beeld van Lenin was bewust wi haald als symbool van de centraal gecommandeerde \11 heidsstaat. Daarvoor in de plaats moet een unie ko waarbij de republieken veel zelfstandiger worden. Gen schappelijk blijven voorlopig de economie, de defensie e internationale verplichtingen. De feitelijke macht komti' bij de republieken te liggen. willen il foul -J-, jcorreï Ü/EN staat heeft bestaansrecht als de mensen zich her een nen in het gemeenschappelijke doel. Dat gemeenschappe ien h doel kan bestaan uit het verlangen naar veiligheid en et ,ten mische bescherming. Maar op het moment dat men b: ar(jo_ die onderlinge belangen andere pretenties oplegt, krijj 1(j en staat pretenties van heil die een godsdienst eigen zijn. Id n gische aspiraties worden dan tot ideologische denkbeel de afgods-beelden van deze tijd. Met het vormen van nieuwe unie kan de staatsvorm in de Sovjet-Unie terug t is de ren bij wat ze feitelijk behoort te zijn: dienstbaar aan tma, volk. holiek ;en h< het pr relfcor nu to stotte uitspr Kerkelijke steun voor Papoea' LEUSDEN De Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken zijn van plan de onge veer duizend Papoea's in Ne derland pastoraal te onder steunen. Ze zullen op verzoek van de Commissie Papoea-Ge meenschap Nederland (CO- PAN) meebetalen aan de plaats van een pastorale mede werker. De Papoea's in Nederland, die vaak met grote maatschappe lijke problemen kampen, heb ben behoefte aan pastorale be geleiding van mensen uit hun eigen cultuur, aldus een com missie die het breed moi men (uitgebreid bestuur) de Gereformeerde synode beveelt 80.000 gulden besc baar te stellen. Het breed moderamen, volgende week woensdag efschr gadert, wordt ook gevi )eren een project van de Evan sche Broedergemeente mei financieren voor de aan J- ling van een predikant ter hoeve van de Surinamer Nederland. Het gaat om cl tenen die buiten het „paste bereik" van de EBG geen aansluiting hebben vonden bij een andere ker K "I ,e Ll Uitgave: Kantoor: Telefoon: 071 - 122 244 Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon- 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Chef-redacteur: G - J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. v n Herpen (chef). F Buurman, door 'AULK SN H. Wiss rtij hi )k de ockhi n g< P l g L. eneer ermit nsion eestei aul d bei hi Sport Leiden e o (tel. 071 - 144 049). K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstei... E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart euwsf Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826)' F Werkman (chef), P Alleblas, D. Dijkhuize |l|0 p„ D Kiers, R. Langeveld, drs H -F Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreiding - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Per~s Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland i België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swie Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in't Hout (chef). H Bijleveld. D B land, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome) VU B van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- H publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster- i M.de Cocq. n 18.00 tot 19.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal j per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal j per jaar j 25,70 76,60 294.30 Het abonnementsgeld die 78,60 299.30 t te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2