Het Ardennen-offensief van Kok 'finale „Het is naïef om altijd de waarheid te spreken" ReidócQowicMiV ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 PAGINA 28 Hoewel Prinsjesdag nog moet komen, hebben de PvdA- kamerleden en -bewindslieden het ontzaglijk druk. Massaal trekken ze deze weken het land in, in een uiterste poging hun partijgenoten te winnen voor het gevoerde regeringsbeleid. Het is een campagne met de rug tegen de muur, want het wantrouwen zit diep en de frustraties hebben zich in de gewesten en afdelingen hoog opgestapeld. Er staat veel op het spel. Redt Kok zijn gezicht en overleeft de sociaal-democratie de twintigste eeuw? Een sfeertekening van een verbeten strijd in een rokerig zaaltje te Dongen, in een kantine te Rotterdam- West en in een amphitheater te Etten-Leur. DEN HAAG - Fietssloten rinkelen in de stalling achter wijkcentrum 'Open Huis' in Dongen. Binnen, onder een plafond van imitatie- boerenbalken, ruikt het naar bier en zweet. Het is warm en de sfeer is Brabants-gemoedelijk. Ruwhou ten tafels worden in een carré ge schoven en bardame Judith - een fors uit de kluiten gewassen gestal te - verankert haar gigantische ge- tatoueerde linkerarm aan de tap kraan. Zo'n dertig mensen nemen plaats aan tafel, enkelen prefereren de barkruk. „Wijkcentrum is geen kroeg", liegt een kranteknipsel in de gang om de hoel^. Ondanks de welwillendheid die van de ?ezichten afstraalt heeft PvdA-kamerlid an van Zijl, bekend van de visaffaire en het wegsturen van minister Braks, last van zenuwen. De week tevoren was im mers partijgenote Elkse ter Veld, staats secretaris van sociale zaken, in het Over ijsselse Nijverdal onthaald op hoonge lach, onbegrip en een motie van wan trouwen (jegens Wim Kok). Collega-be windsman Hans Simons verging het in Rotterdam niet veel beter. En in Emmen zou Ter Veld er opnieuw flink van langs krijgen. Van Zijl: „Dit is mijn première, mijn eerste optreden in een tournee van tien. Ik zit hier niet zonder nervositeit want u en ik weten dat in de partij een rumoer is uitgebroken dat onze bewe ging in het hart lijkt te raken". Van Zijl staat voor een niet geringe op dracht. Het kabinet is vastbesloten het mes te zetten in wao en ziektewet. En Kok heeft geroepen dat hij de ontkoppe ling eerst niet en vervolgens wèl zou meemaken. De vakbonden hebben het kabinet de oorlog verklaard. In de pei lingen is de PvdA vrijwel gehalveerd. Leg dan maar eens uit dat de partij goed op koers ligt. Van Zijl mag een poging doen. Het kamerlid uit Voorburg houdt de re gie strak in handen. Van mediatrainer Tom Pauka heeft hij het advies meege kregen eerst de wao en ziektewet-ingre pen inhoudelijk te behandelen en pas daarna de emoties rond het optreden van PvdA-bewindslieden en de electora le neergang van de partij aan bod te la ten komen. Op die manier zou voorko men moeten worden dat feiten en emo ties door elkaar gaan lopen. Maar waar de frustraties hoog zijn opgestapeld en het wantrouwen diep geworteld is, kan zo'n scherpe waterscheiding niet écht slagen. Al tijdens Van Zijls'inleiding be gint dan ook de verbittering door te sij pelen. Als Van Zijl heeft betoogd dat de eerste kabinetsplannen weliswaar slecht waren, maar Kok er toch maar in geslaagd is achteraf alsnog met een aanzienlijk beter voorstel op de proppen te komen, glijdt een rijzige figuur van zijn barkruk en roept: „Dan is Kok toch een slecht on derhandelaar? Laat hem de volgende keer iemand meenemen die er wèl ver stand van heeft!". Sjaak, een ex-wao'er, bromt in zijn baard: „Het grote kwaad dat is geschied wordt hier gewoon glad gestreken". Bittere verwijten, die Van Zijl be schouwt als stoten onder de gordel. PvdA'ers moeten elkaar niet op die toon bejegenen, houdt hij de partijgenoten voor. „Luister eens, ik ben hier niet ge komen om de boel glad te strijken. Ook ik heb boos gereageerd toen de plannen van 13 juli bekend werden, dat mag u rustig weten. In Den Haag zit geen batal jon malloten bij elkaar, kom nou! Maar het probleem is dat we tot half juni er nog van uit gingen dat we de wao met alleen volumemaatregelen weer beheers baar konden maken. Toen kwamen nachtmerrie-achtige cijfers los die aan toonden dat dergelijke ingrepen onver mijdelijk waren geworden". Geloof De aanwezige kaders fronsen de wenk brauwen. Ad, een lid uit Dongen lijkt zijn geloof in de partij al helemaal verlo ren te hebben. Keer ook keer werden ge wekte verwachtingen beschaamd, stelt hij vast. Hij roept in herinnering dat Kok al bij de formatie beloofde dat er vier vrouwelijke ministers in het kabinet zouden komen. „En hoeveel werden het er? Juist, drie! En nu dan dat gedoe met die koppeling. Die was altijd heilig, maar plotseling moet het ons worst zijn of het nog koppeling heet". Ad, Henny, Sjaak, Toos, Cor en Jos, ze laten allemaal weten dat zij de PvdA- koopwaar in hiin afdelingen en gemeen ten niet meer aan de straatsteneh kwijt kunnen. De gewone mensen kunnen het nauwelijks meer volgen, zo luidt de klacht. Zélf kunnen ze er trouwens met de pet niet bij dat grote groepen arbeids ongeschikten straks een deel van hun uitkering moeten inleveren. Ad: „Buiten deze deur word ik daarover dag-in dag- uit geconfronteerd met hoon en onbe grip". Henny, voorzitter van de afdeling Loon op Zand verzucht: „Ik heb het echt zwaar. Ik sta tegenover mijn men sen met lege handen. En ik moet steeds weer zeggen: jullie hebben eigenlijk ge lijk". Van Zijl doet een dringende oproep de zaken toch vooral in hun verband te zien. De omstreden aantasting van de uitkeringsrechten zou maar een piep klein onderdeeltje zijn uit een heel groot pakket maatregelen. De vorige kabinet- Blijmoedig presenteerden fractieleider Kok en partijvoorzitter Sint eind '89 het verkie zingsprogramma van de PvdA. De achterban kon niet vermoeden dat het vertrouwen in de partijtop nog geen twee jaar later volkomen zoek zou zijn. Sint heeft inmiddels het veld geruimd, wegens aanhoudende kritiek op haar persoon. Het vonnis over Kok wordt binnenkort geveld. FOTO: ANP ten- Lubbers zouden de mensen met een uitkering veel harder hebben aangepakt. Nu worden de ouderen en mensen met een minimum-uitkering nog ontzien, de inkomens genivelleerd en wordt ook van de werkgevers een fors offer gevraagd. „Moet je dan, omdat je het misschien niet eens bent over één onderdeeltje van de plannen, het kabinet en je partijleider naar huis sturen? En wat riskeer je dan? Dan weet je dat je voor tien jaar in de oppositiebankjes belandt". Enkele aanwezigen brommen instem mend. Maar Henny uit Loon op Zand vreest: „Ik weet het niet hoor. Als we in de regering blijven zitten komen we straks misschien wel voor twintig jaar in de oppositie". Aan het eind van de ver gadering concludeert voorzitter Els Zom op droeve toon: „Hoe meer uitleg we krijgen, hoe minder we ervan begrij pen". De leden van het gewest Rotterdam stel len weinig prijs op aankleding en franje. Het beton van hun vergaderzaaltje is loodgrijs geschilderd, voor de ramen hangt te lange, vergeelde vitrage. Een potloodtekening van Troelstra is naast de deur aan de muur gespijkerd, de grondlegger van de SDAP kijkt met toe geknepen ogen streng in de leegte. En op tafel ligt meteen al een resolutie, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat: „De afdeling Rijnmond van de Jonge Socialisten konstateert dat de PvdA slechts in het kabinet is gehaald om het vuile werk voor het CDA op te knappen en konkludeert dat de koalitie met het CDA verbroken moet worden". Het Zoetermeerse kamerlid Ella Kals- beek heeft niettemin goede moed. Ze steekt meteen al de hand in eigen boe zem. „We hadden in 1989 moeten weten dat regeren niet alleen maar het nemen van leuke beslissingen inhoudt. Soms moet je pijnlijke ingrepen doen, die ze ker niet populair zijn, maar wèl op de lange duur beter voor dit land. Ik noem de tegenvallers en de bezuinigingen, we hebben geld nodig voor milieu én onder wijs en intussen loopt het beroep op de sociale zekerheid uit de hand. We heb ben die problemen serieus willen ne men". Uiteindelijk is er een evenwichtig pakket maatregelen uitgerold, concludeert Kals- beek. Maar wat zijn de gevolgen voor de wao'ers zélf, zo vragen de aanwezige Jonge Socialisten zich af. En is het wel rechtvaardig dat zij een financieel offer moeten brengen nu te veel mensen een beroep op de regeling doen? Wie gaan er nu op achteruit en wie worden ontzien? Is het wel waar dat alle huidige werkne mers zich particulier kunnen bijverzeke ren tegen de inkomensachteruitgang die van de kabinetsplannen het gevolg is? Kluif Kalsbeek heeft er een hele kluif aan. „Ik zal proberen het uit te leggen, maar het is duivels ingewikkeld", waarschuwt ze, bladerend in meegenomen persberich ten. De toelichting waar het kamerlid vervolgens mee komt stemt de Jonge So cialisten niet echt vrolijk: „Vooral men sen die een relatief hoog inkomen heb ben en al op jonge leeftijd in de wao be landen gaan er op achteruit. Naarmate je ouder bent en minder verdient, merk je er minder van. Nieuwe gevallen kunnen zich particulier bijverzekeren, maar dat geldt niet voor jonge mensen met een onverzekerbaar risico, zoals een enstige erfelijke ziekte. Daar zit wat mij betreft ook de meeste pijn. Vandaar dat de frac tie heeft gezegd: daar gaan we naar kij ken, we doen een uiterste krachtsinspan ning". Barbara, een donker meisje met prie mende ogen dat voortdurend op haar vingers bijt, gelooft er niets van: „Die propaganda horen we nu al jaren van het CDA", zegt ze. „Maar het zijn niet de werkgevers met de vette winsten die worden aangepakt, nee, de arbeiders worden aan de kant gezet. Sinds de PvdA in de regering zit, volgt de ene verslechtering op de andere. Het is een leuk streven om wao'ers weer aan het werk te helpen, maar mag ik er op wij zen dat er al een half miljoen werklozen zijn?". Bestuurslid Menno, die voor de gelegen heid een T-shirt met baby-opdruk heeft aangetrokken, heeft geen goed woord over voor het optreden van partijleider Wim Kok. „Ik heb niets tegen zijn per soon en ik trek ook zijn integriteit niet in twijfel" stelt hij voorop. „Maar er is iets geknapt bij de kiezers en bij de ach terban. Nu vraagt Kok eind deze maand op een speciaal congres om vertrouwen. Dat zal hij ook wel krijgen, maar het zal volgens mij geen wérkelijk vertrouwen zijn. Hij heeft gefaald als politiek leider, hij heeft enorme blunders gemaakt en nu chanteert hij nog zijn eigen mensen. Ik vraag me echt af of zo'n kwakkelende man nog de partij kan leiden". Het kabinetsbesluit van 13 juli, dat hon derdduizenden wao'ers terug liet vallen op bijstandsniveau, is in Rotterdam nog niet vergeten. Hoe heeft Kok daarmee naar buiten durven komen?, willen de jongeren weten. Ella: „Ik ben Kok niet, dus ik weet het niet. Misschien heeft hij een black-out gehad. Ik weet nog wel dat ik echt woedend was, óók op Kok, want het praat vanwege die oude besluiten nu ook zoveel moeilijker! Maar Kok is er op teruggekomen. Dat vind ik moedig. Hij krijgt daarom ook mijn vertrouwen. Want laten we er geen doekjes om win den: hij heeft die bevestiging dat hij nog steeds de nummer-één,is van de partij keihard nodig. Anders kan niet alleen Kok, maar ook het kabinet wel inpak ken". Niettemin nemen de Jonge Socialisten even later met twee tegenstemmen een motie aan waarin wordt geëist dat de in grepen in de hoogte en duur van wao- uitkeringen van tafel moeten. Die motie, belooft voorzitster Ingeborg van den Broecke, zal 28 september tijdens het be slissende partijcongres in Nijmegen wor den ingediend. Ella Kalsbeek conclu deert: „Blijkbaar is bijna iedereen is hier naartoe gekomen met slechts één ge dachte: dit plan deugt niet. Dan kan ik jullie natuurlijk niet overtuigen". Voor de ingang van conferentiecentrum De Bonkelaer in Etten-Leur scanderen FNV-demonstranten „Hi, ha, hondelul", zodra zij hun voormalige voorzitter Wim Kok in het vizier krijgen. Kok oogt gespannen en baant zich met lange pas sen een weg langs de joelende vakbonds leden. Binnen wacht hem een tweede confrontatie, dit keer met een demon strant van het industriepastoraat DISK die in gescheurde kleren het woord tot Kok en de zaal met leden van het gewest West-Brabant wil richten. De in het zaaltje verzamelde partijleden, die Kok voor het eerst sedert de kabi netsbesluiten over wao, koppeling en ziektewet „recht in de ogen wil kijken", houden de adem in. De sfeer is verstik kend, als in een hogedrukpan. Niet al leen vanwege de temperatuur, maar ook vanwege de in drommen toegestroomde pers en vooral omdat vanavond moet blijken of Kok zich in de partij staande kan houden. „Redt-ie 't of redt-ie 't niet?", gonst het op de perstribunes. Gewest voorzitter Jan Loonen noodt Kok achter een in rood gedrapeerde ta fel, die tussen kamerschermen van witte louvredeurtjes op het podium is opge steld. „Dit is een bijzondere situatie", stelt Loonen vast, nadat hij eerst een FNV-woordvoerder de gelegenheid heeft gegeven een verklaring voor te lezen. „Ik heb geen bezwaar tegen emoties, maar ik wil wel de orde bewaken. Dit is^en in formatieve bijeenkomst, we nemen van avond geen besluiten". Kok trekt even later alle registers open. Hier staat een partijleider die bereid is zijn fouten te erkennen maar de rug heeft gerecht en vastbesloten is door te gaan, zo luidt zijn boodschap. Met na druk betoogt hij: „We hebben in 1989 misschien iets te vanzelfsprekend en stil zwijgend ingestemd met de kabinetsdeel name. Er zijn regie- en inschattingsfou ten gemaakt, dat wil ik eerlijk tegenover jullie toegeven. Heel lang, te lang, is ook door mijzelf gezegd dat we bij de aanpak van de wao alles tot volume-maatregelen PVDA'ERS VOLGENS CURSUS OM KABINETSPLANNEN TE VERKOPEN DEN HAAG - Het slijten van een onverkoopbaar produkt vereist een behoorlijke training. In dat geval maakt het weinig uit of het gaat om een auto met rotte draagbalken of een kabinetsbesluit over de aan tasting van de wao. De PvdA-frac- tie heeft daarom de erkende media deskundige Tom Pauka in de arm genomen als leraar verkooptech niek. Bij hem kunnen de sociaal-democraten in een klein zaaltje droog-oefenen op het verdedigen van de kabinetsbesluiten over wao, Ziektewet en (ont)koppeling van lonen en uitkeringen. Tevens krij gen de leerlingen ingeprent hoe ze moeten omgaan met woedende of ver bitterde tegenstanders. Over de tips die Pauka de PvdA'ers ver schaft wil hij zich liever niet uitlaten. „De PvdA is nu een klant van mij, dus dat kan ik natuurlijk niet verklappen". Maar de voormalige journalist van PvdA-huize is wel bereid de c^ote lijn aan te geven van zijn bijspijkercursus voor PvdA-kamerleden. De grondvraag bij de voorbereiding is volgens Pauka: „Hoe blijf je zo dicht mogelijk bij de waarheid en de werke lijkheid en kun je toch nog een kosme- tisch succes bereiken?". Vrij vertaald: Je kunt een auto met verrotte draagbalken nog prima verkopen als de lak maar goed is. De PvdA'ers krijgen van Pauka op weg naar de vertoornde achterban enkele raadgevingen mee die hij onlangs uit de doeken heeft gedaan in zijn boekje 'Paard bijt hond', dat in de boekhandels rond het Binnenhof dezer dagen opmer kelijk veel aftrek geniet. „Als men liegt is dat een enorme handicap", schrijft hij daarin. „Het zou naïef zijn om hier de raad aan te verbinden altijd de waarheid te spreken, want in bepaalde gevallen kan dat niet. Maar probeer het in de voorbereiding in ieder geval ook eens met de waarheid". Ongeloofwaardig Daar kunnen de socialistische kamerle den het volgens Pauka prima mee doen. De verontruste PvdA-kiezer zij gewaar schuwd. De ex-journalist gaat er niet voorshands van uit dat de PvdA-kamer- leden per definitie de waarheid willen spreken. Die morele waarde is min of meer facultatief voor de cursisten. Vaak echter is een leugentje onverstandig, zo houdt hij zijn leerlingen voor, want de ene leugen lokt immers de andere uit, waardoor je verstrikt kunt raken in je ei gen verhaal. „Mén heeft dus naast een eventuele reden van morele aard ook een efficiency-reden om het op de waar heid te houden", aldus Pauka. „Het is opvallend welke strategische omwegen organisaties vaak moeten bewandelen voor ze uitkomen bij de ontdekking dat het nog het meest voordelig is de waar heid te spreken". Hoewel Pauka tamelijk lichtvoetig met het negende gebod omgaat, doet hij zijn bevriende partijgenoten verder geen op wekkende suggesties aan de hand. Zo moeten de kamerleden goed weten dat wat hem betreft de publieke opinie meestal gelijk heeft. „Het publiek heeft vaker gelijk dan ongelijk. De meeste mensen die ongeloofwaardig worden ge acht, verdienen niet beter. De meeste mensen die geloofd worden spreken de waarheid of zijn althans niet bewust aan het liegen. Het zou echter naïef zijn om mensen die voor een massamediun gaan optreden kortweg de raad te geven geen onwaarheid te spreken". Mocht Pauka gelijk hebben, dan ziet het ér slecht uit voor de PvdA-fractie en voor partijleider Wim Kok die volgens enquêtes door ruim zestig procent van de Nederlanders als ongeloofwaardig wordt beschouwd. Maar andere tips van Pauka zijn zo mo gelijk nog pijnlijker voor de PvdA. De media-trainer van de sociaal-democraten raadt de PvdA'ers namelijk dringend aan te luisteren naar wat er gezegd wordt in de partij: „Wordt burgers inspraak aangeboden, dan moet wijziging van plannen mogelijk zijn. Blijkt dat niet het geval, dan komt er geen draagvlak. Het tegendeel zal optreden: de burgers verlie zen hun geloof in de integriteit van het proces en keren zich er van af'. Offensief De PvdA-kamerleden worden niet louter met verdedigingswapens bij Pauka weg gestuurd. Tijdens de cursus wordt name lijk ook de aanval gerepeteerd. Na een stevige inleiding stapt Pauka over op „Het Offensief'. Hij wil dat de PvdA- parlementariërs met twee tassen op stap gaan. In de rechter tas moet de munitie voor het offensief zitten en in de linker tas de wapens voor het defensief. Maar de een mag niet zwaarder zijn dan de ander, want dan gaat het geheid fout. „Vaak is de offensieve tas nauwelijks ge vuld. In dat geval is het geen wonder dat een speech dreigt te bestaan uit een cata logus van de eigen zwakke punten", al dus Pauka. beperkt konden houden. Ik reken het me aan, dat we, toen na de tweede helft van juni bleek dat we het daarmee niet zou den redden, we dat niet beter gecommu niceerd hebben. Maar met die vaststel ling zijn we niet van het probleem af" Waar de Pvd A-adjudanten tijdens hun veldtocht door het land eerder vrij snel vastliepen in onbegrip en geëmotineerd verzet, krijgt maarschalk Kok in Etten- Leur alle tijd en aandacht om de dilem ma's van het regeren, de noodzaak van pijnlijke besluiten en de betreurde on macht om iedereen te ontzien uit te leg gen. De PvdA, verklaart Kok, werkt be slist niet con amore mee aan de afbraak van de sociale zekerheid. Nee, de partij zou er juist op uit zijn dat stelsel over eind te houden, namelijk door noodza kelijk geachte ingrepen niet achterwege te laten. „Niet vanwege de schatkist, maar omdat de burgers van dit land be taalbare sociale voorzieningen willen". Vurig In een vurig betoog neemt Kok de volle dige verantwoordelijkheid voor de kabi netsbesluiten op zich. Van uitstel van de meest omstreden ingrepen, een suggestie van FNV-voorzitter Johan Stekelenburg, wil hij niet horen. Het bijzonder partij congres op 28 september, vindt Kok, moet maar vaststellen of het gevoerde beleid verdedigbaar is. „Het gaat dan te vens om de vraag of er nog voldoende body, spirit en veerkracht voor een ver volg is. Dat moeten we eerlijk met el kaar bespreken. Een aantal zaken zullen uit de taboesfeer moeten, want we heb ben elkaar misschien te lang de indruk gegeven dat in zichzelf tegenstrijdige doelstellingen verzoend kunnen wor den". Een waarschuwing laat hij ook ho ren: „Ik wil hier niet bestookt worden met de vraag wie nou het best de soci aal-democratische beginselen bewaakt Het afblijven van verworven rechten is voor mij in elk geval geen sociaal-demo cratisch beginsel". Als die woorden zijn weggestorven, dient een lange rij sprekers zich aan, Daar is Piet, een wao'er die vindt dal zijn eigen uitkering te hoog is en de kop peling mensen met een hoge uitkering zoals hij ten onrechte bevoordeelt. Par tijlid Ineke meent dat het beleid wel goed is, maar slecht verkocht wordt, „Door die slechte presentatie laten we ons als vee naar de slachtbank leiden. En een minister van financiën wekt nu eenmaal weinig sympathie op". Een andere Piet, uit Berkel-Enschot, prijst Kok voor zijn 'mooie en open' verhaal. „Maar intussen hebben we de helft van onze leden en de helft van de kiezers verspeeld. Er is heisa met de vakbeweging. En tot overmaat van ramp komt een vent als Lubbers je eigen par tijleider doodknuffelen. Als dat nou de vrucht van ons beleid is?", vraagt hij zich af. Emotionele getuigenissen zijn er ook, zo als van Greetje, PvdA-fractievoorzitter uit een 'piepkleine Brabantse gemeente', zegt ze zelf. „Meneer Kok, het is niet al leen zo dat wij laten bungelen", werpt ze tegen. „U laat mij óók bungelen. Ik kan deze voorstellen niet meer verkopen of verantwoorden. Moet ik dan op mijn stoel blijven zitten in de gemeente raad?". Mieke uit Willemstad heeft tra nen in haar ogen staan. Zij houdt haar verklaring kort: „Ik kan het gewoon niel begrijpen. Ook mïj'n partij lidmaatschap staat ter discussie. Al mijn hoop is nu op het congres gevestigd. Ik heb het er héél moeilijk mee". Het niveau van de discussie valt vak bondslid Frans tegen. „Ik vind dit een slappe bijeenkomst", zegt hij vanachter de katheder. „Wat ik nog niet heb ge hoord is dat onschuldigen worden ge straft omdat het kabinet in paniek is". Ron, voorzitter van de afdeling Roosen daal deelt de kritiek. „Vooral jonge men sen die zich in de prut hebben gewerkt en in de vernieling zijn geraakt worden nu gepakt. Ik had van alles verwacht, maar niet deze plannen van de PvdA" Een werkgever constateert: „We hebben in het verleden met z'n allen van de wao misbruik gemaakt. Maar als je nu de goeien onder de kwaaien laat lijden, dan ben je volgens mij verkeerd bezig". Wethouder Ralph uit Oisterwijk bekent: „Ik heb me écht afgevraagd: ben ik nou gek? Is dit de partij waarvoor ik alle hui zen ben afgegaan?". De situatie waarin de partij zich bevindt is volgens de wet houder buitengewoon ernstig: „Ik zie hel zo: we moeten nu redden wat er te red den valt. Maar een aantal koplopers is in het ravijn gevallen en bungelt nog aan de touwen. We kunnen twee dingen doen: de touwen doorsnijden en verder wandelen, of de doden en gewonden om hoog hijsen". Een volgende spreker haakt aan: „Ik heb de indruk dat de kop lopers eigenlijk niet uit dat ravijn willen Ze willen onze hand van gewone men sen niet pakken". Kok, die al die tijd schijnbaar onbewo gen heeft geluisterd en af en toe aanteke ningen maakt, kijkt nu gekweld. Aan het eind van de avond komt hij zelf op dt beeldspraak terug. „We kunnen niet met die beeldspraak van dat ravijn blijven zitten", stelt hij. „Ik zeg hier: er is een uitweg, al is het niet de weg van de min ste weerstand. Ik wil helderheid over dit pakket maatregelen, óók om te voorko men dat blijft bungelen. U kunt nü rustig afranselen, geselen. Als we het sa men r.iet meer zien zitten is het over et uit. Maar ik zeg: geef ons nog een kans we moeten samen vooruit". Die aanspo ring levert Kok, aan het eind van avond in Etten-Leur nog een bescheidec applaus op.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28