Stroom van spelletjes op tv droogt nooit op Het 'succes' van Katowice: misvormde en zieke kinderen Kandidaten gezocht voor Twee voor Twaalf Kennisquiz L CcidócSouAOtit VOORAL WOORD- EN KENNISSPELLETJES POPULAIR HILVERSUM - De eerste Neder landse televisiequiz verscheen in 1954 op het scherm. Het was 'Ziet u er iets in' van de NCRV. Het was tevens het begin van een onafzien bare stroom spelletjes en quizzen. Twee voor Twaalf, Tien voor Taal, Per Seconde Wijzer, de huiskamer wordt overspoeld met woord-en kennisspelletjes. Tot grote vreugde van de kijkers die naar hartelust meedoen met deze vervanger van bordspel en puzzelboekje. Neder landers zijn nu eenmaal dol op spelletjes. Een willekeurige zomerweek in een tele visiegids levert al gauw vier uur aan woord- en kennisspelletjes op. De zes uur spelletjes van Prijzenslag en Rad van Fortuin (RTL4) zijn hierbij nog niet eens meegeteld. Lingo is het best beke ken woordspelletje op televisie. De titel van hot programma is afgeleid van lin guïstiek (taalkunde) en bingo. Iets met letters dus, maar ook met bingo. Lingo lijkt wat op het spelletje Mastermind, maar in plaats van het raden van kleu ren gaat het om het raden van letters. Vijfletterwoorden moeten aan de hand van een beginletter worden geraden door twee teams van elk twee personen. De huiskamer raadt mee, weet bedenker Piet van Huijstee van ID-TV. „De kijker wil absoluut elke keer meedoen. Dat is ook de kracht van het programma. Wij trainen de kandidaten zo dat ze het spel letje onder druk beter kunnen dan de kijker in zijn luie stoel. De kandidaat moet het antwoord ongeveer om dezelf de tijd roepen als de kijker thuis, anders krijg je geen competitie. Het lijkt zo'n simpel programma, maar er is tot in de tail over nagedacht. Bijvoorbeeld het deuntje als een woord goed geraden is. Dat moet vierhonderd afleveringen lang meegaan en toch niet vervelen. Boven dien als het deuntje wordt weggelaten, betekent dat minder beloning en minder behoefte bij de kijkers thuis om mee te doen". Alle verleidingstechnieken wor den dus gebruikt om de kijkers een ant woord te laten roepen. Rondje oefenen Het VARA-programma scoort gemid deld een kijkcijfer van vijftien procent, één procent staat voor ongeveer 135.000 kijkers van zes jaar en ouder. Andere spelletjes scoren gemiddeld tien procent. Honderd procent zeker is dat de kijker thuis denkt dat hij of zij het beter doet dan de kandidaten op televisie. Of dat ook in werkelijkheid zo is, is niet be kend. Van Huijstee heeft wel gemerkt dat kinderen Lingo heel goed spelen. Vooral kinderen van een jaar of elf we ten het antwoord eerder dan volwasse nen. Niet alleen kijken er veel mensen naar Lingo, er doen ook graag veel mensen mee. Bij de laatste oproep voor kandida ten kwamen tienduizenden briefkaarten binnen. Uit de stapel worden zo'n twee tot driehonderd paren geselecteerd en uitgenodigd. De koppels moeten onge veer vier pagina's aan examenopdrach ten uitvoeren. Uit deze ronde worden twintig tot dertig paren gekozen. Deze gelukkigen worden opnieuw uitgenodigd voor een rondje oefenen. De meeste spelletjesprogramma's werven en selecte ren op die manier kandidaten. Het decor van Lingo is voor de oefen bijeenkomst nagebouwd en presentator Robert ten Brink is aanwezig. „We leg gen niet alleen heel goed de spelregels uit, maar ook hoe de mensen de ballen uit de bak moeten pakken. Dat ze het nummer goed zichtbaar voor de camera moeten houden en dergelijke. Het prin cipe van het spel wordt ook uitgelegd. Welke letter meestal na een B volgt, bij voorbeeld. Er zitten meer van dat soort patronen in de Nederlandse taal. We le ren ze spellen, ze moeten woorden aan strepen in de krant. De kandidaten moeten alles weten, zodat ze volkomen op hun gemak zijn in de studio en alle energie en concentratie in het spelletje kunnen stoppen". Sommige deelnemers overdrijven, ver- lelt hij, leren het woordenboek uit hun hoofd, bijvoorbeeld alle vijfletterwoor den die beginnen met een Q. Mensen le ren ook hele systemen uit hun hoofd. ;,Het woord begint bijvoorbeeld met een s'. Nu kun je 'staar' zeggen of 'stand'. Dat laatste is natuurlijk beter, dan heb je neer letters. Sommige mensen noemen zo drie woorden op en kijken pas bij het vierde woord welk woord rnoet worden geraden. Veel letters zijn dan al bekend Oude doos Nu is het aantal woorden dat wordt ge bruikt voor Lingo beperkt. Slechts vijf duizend woorden zijn bruikbaar. Voor de finale, waarin woorden met vijf ver schillende letters moeten worden gera den, zijn maximaal vijftienhonderd woorden beschikbaar. De computer zoekt de woorden die in het spel worden gebruikt uit. Na een seizoen is de hele voorraad verbruikt, maar niemand heeft in de gaten dat dezelfde woorden in het nieuwe seizoen terugkomen, weet Van Huijstee. Het kennisspelletje met het hoogste waarderingscijfer (78) is Twee voor Twaalf. Een belangrijke voetbalwedstrijd scoort 80 evenals het NOS-journaal zegt een woordvoerster van de VARA niet zonder trots. Twee koppels van twee be antwoorden twee moeilijke vragen op al- femeen gebied. Daarbij mogen ze ge- ruik maken van naslagwerken. Met de antwoorden verdienen ze een letter van een te raden woord. Net als Per Seconde Wijzer is dit een quiz uit de oude doos. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 PAGINA 27 Astrid Joosten, presentatrice van Twee voor Twaalf, het kennisspelletje met het hoogste waarderingscijfer. FOTO: DIJKSTRA „Het was vroeger ook al een succes, ie dereen hield ervan. Toen >ve er tien jaar geleden mee stopten, kregen we stapels protestbrieven". Ze wijt het succes aan het 'hoge intellectuele gehalte' van de quiz. „Iedereen steekt er wel wat van op. Bovendien probeert de redactie die de vragen opstelt voor iedere groep kijkers wel een vraag te verzinnen die beant woord kan worden. Een vraag over pop muziek voor de jeugd, bijvoorbeeld", legt ze uit. Jan Meulendijks, bedenker van onder meer Tien voor Taal bij Win Produc- Het televisieprogramma Twee voor Twaalf begint 19 oktober aan het tweede seizoen. De VARA zoekt voor deze uit zendingen kandidaten. Lezers die inte resse hebben kunnen zich per tweetal op geven bij deze krant. Voorwaarde is aat de kennisquiz moet worden opgelost. Bij de oplossing moeten tevens worden inge stuurd: een beknopt curriculum vitae en pasfoto van beide deelnemers en de moti vatie voor opgave en deelname aan de quiz. Een aantal lezers kan vervolgens worden uitgenodigd voor de selectieron den van het programma. Uiteraard kunnen de lezers die zich niet opgeven als kandidaat voor Twee voor Twaalf ook mee doen aan de kennisquiz. En meedingen naar de prijzen. De redac tie van de Grote Winkler Prins Encyclo pedie heeft twaalf vragen opgesteld. De antwoorden kunnen allemaal worden op gezocht in de encyclopedie. De beginlet ters van de antwoorden vormen een woord. Dat woord van twaalf letters is de oplossing die moet worden ingestuurd op een briefkaart. Hoofdprijs is de nieuwe negende editie van de Grote Winkler Prins Encyclopedie (winkelwaarde f 4.550). De overige prijzenpakketten be vatten woordenboeken, Winkler Prins jaarboeken of andere gespecialiseerde en cyclopedische uitgaven. De oplossing van de kennisquiz en/of de opgave als kandidaat voor het televisie programma Twee voor Twaalf moeten voor 21 september worden gestuurd naar: De Leidse Courant Postbus 9 2501 CA Den Haag VRAAG 1 In 1991 riepen twee Joegoslavische deel republieken eenzijdig hun onafhankelijk heid uit. In welke van deze twee verzette de Servische minderheid zich tegen de afscheiding? VRAAG 2 De p, b, t, d en k zijn medeklinkers die ontstaan doordat de luchtstroom met een plof ontsnapt. Geef een andere naam voor deze plofklanken of occlusie- VRAAG 3 Hoe heet het onafhankelijke overheidsli chaam in de Verenigde Staten dat ver antwoordelijk is voor de organisaties van niet-militair wetenschappelijk on derzoek t.b.v. de lucht- en m.n. ruimte vaart? VRAAG 4 Het bekendste werk van een negentiende eeuwse Duitse filosoof was Also sprach Zarathustra. Wie was die filosoof? VRAAG 5 De atmosfeer van de aarde bevat ver schillende lagen. Hoe heet de laag tussen 80 en 500 km hoogte die een groot aan tal elektrisch geladen deeltjes bevat? VRAAG 6 De tilbury is een tweewielig Engels rij tuig. Het is de opvolger van een typisch Nederlands tweewielig rijtuig. Hoe heet dit rijtuig dat vóór 1840 erg populair was? VRAAG 7 Insekten en schaaldieren (o.a. kreeften en pissebedden) hebben poten die be staan uit holle buizen die met elkaar scharnieren. De groep waar insekten en schaaldieren deel van uitmaken is hier naar genoemd. Hoe heet deze groep? VRAAG 8 In 1848 was Karl Marx één van de twee opstellers van het Communistisch Mani fest. Wie was de andere auteur? VRAAG 9 Tussen de aarde en de zon draaien twee planeten. De ene heet Mercurius; hoe heet de andere? VRAAG 10 Het oog bevat rond de pupil een gekleur de vlek, het regenboogvlies. Wat is de andere i hiervoor? VRAAG 11 Elke plant en elk dier heeft een weten schappelijke naam, die over de gehele wereld gebruikt wordt. Wat is de Neder landse naam van de bekende kamerplant Asplenium nidus? VRAAG 12 Een tijdens zijn leven miskende Neder landse schilder vond in en rondom de Franse stad Arles veel inspiratie. Wie was deze schilder? De hoofdprijs van de kennisquiz is de 26-delige negende editie van de Grote Winkler Prins encyclopedie. De andere prijzen zijn: het Winkler Prins Jaarboek 1991, Winkler Prins Culinaire Encyclopedie, Winkler Prins Lexicon van de Nederlandse Letterkunde, Win kler Prins Encyclopedie van de Astronomie en Kramers Woordenboeken Nieuw Nederlands. FOTO: PR tions, verklaart de populariteit van deze kennisspelletjes uit een „aha-erlebnis". „Zo van dat heb ik wel eens eerder ge hoord, of geleerd, of dat is leuk om te weten. Het doel van die spelletjes is toch om de kijkers wat bij te brengen. Hoe vluchtig die kennis ook is. Denken is nu eenmaal ontspanning in spelvorm. Je wordt ouder als je je hersens lenig houdt, dat is onderzocht". Meulendijks gymt regelmatig met z'n hersenen gezien zijn wekelijkse cryptogram in de Volks krant. Vlamingen Hij wijst erop dat mensen van nature ge neigd zijn tot spel en competitie. „Spel letjes op televisie zijn gemeengoed ge worden, die krijg je er nooit meer uit ge ramd. Natuurlijks zijn er trends, zoals nu de woord- en kennisspelletjes, maar ook de eenvoudige spelletjes zoals bij Prijzenslag zullen altijd blijven bestaan". Woordspelletjes betekenen voor veel mensen een uitdaging, ze kunnen actief meedoen. „Er zitten ook veel momenten van herkenning in. Mensen zijn de hele dag met taal bezig, met lezen, spreken en schrijven. Daarom is er veel belangstel ling voor dit soort spelletjes. Mensen willen ook weten of ze zich goed uit drukken. In Tien voor Taal zie je men sen, zelfs hoogleraren Nederlands, fou ten maken en dat is leuk". Minder leuk is misschien dat in het laat ste seizoen de Vlamingen de Nederlan ders hebben geklopt in Tien voor Taal. De Vlamingen wonnen zes van de tien keer. „Zelf zeggen ze dat ze meer belang stelling voor de Nederlandse taal hebben dan de Nederlanders", luidt een verkla ring van de woordvoerster. Meulendijks voegt eraan toe dat de redactie van Tien voor Taal gemengd is samengesteld. Vla mingen bekijken de Nederlandse woorden en uitdrukkingen op hun be grijpelijkheid en herkenbaarheid voor hun landgenoten. Nederlanders doen dat precies andersom. Opleiding speelt bij de meeste spelletjes geen rol, weet Meulendijks. „We hebben net de Belgische variant van De Puzzel kampioen opgenomen. Daarin streed een huisvrouw zonder enige opleiding tegen een juriste en een ander hoog op geleide. Die vrouw had een buitenge woon goed gevoel voor de diverse on derdelen en is dus kampioen geworden. Vorig seizoen werd een leraar wiskunde kampioen. Opleiding is niet bepalend. Het is gewoon een kwestie van belang stelling. Zo is het spelletje Einstein voor mensen die veel weten, dat betekeat niet dat mensen hoog opgeleid moeten zijn. Je kunt ook een hele brede belangstelling hebben", vindt hij. De woordvoerster van de VARA sluit zich daarbij aan. „Voor Twee voor Twaalf hoeven we niet alleen onderwijzers te hebben. Een tim merman die in zijn vrije tijd geschiede nis studeert, vinden we ook hartstikke leuk". Goedkoop Worden films, soaps, actualiteitenrubrie ken straks verdrongen door spelletjes, omdat die goedkoop zijn voor de om roepen en altijd een aardige kijkdicht heid halen? Nee, zegt Meulendijks en staaft onmiddellijk zijn bewering. „Ik heb hier een eindexamenscriptie over te levisiespelletjes in de jaren vijftig en zes tig van een van mijn medewerksters. Daaruit blijkt dat in die jaren een bui tengemene hoeveelheid spelletjes op te levisie was, terwijl het aantal uren zend tijd veel minder was. Het waren er echt heel veel. Het lijkt wel alsof we nu veel spelletjes hebben, maar dat is schijn. Er zijn vier Nederlandse televisiezenders die een ongelooflijke hoeveelheid uren moeten vullen. Het aantal spelletjes groeit op natuurlijke wijze, maar er wor den relatief gezien zeker niet meer spel letjes dan vroeger vertoond". KATOWICE - De communisten bouw den een ring van fabrieken en mijnen rond de Poolse stad Katowice. Het suc ces van de industrialisatie werd gemeten in platen staal en tonnen steenkool. Nu maken ouders en wetenschappers een andere staat op: het belangrijkste pro- dukt van de vooruitgang lijkt een gene ratie van misvormde, zwakzinnige en door ziekte verzwakte kinderen te zijn. Het gevolg van de giftige uitstoot van de fabrieken. Inwoners van de provincie Katowice spreken de officiële „succespropaganda" tegen die ze jarenlang over zich kregen uitgestrooid. Hun klaagzang verhaalt over de gevolgen van de vervuiling: kin deren met een chronische verkoudheid, een stekende hoofdpijn, met leerachter- stand, zenuwstoornissen, misvormingen en kinderen die al vroeg zijn overleden. De kindersterfte in de provincie be draagt 18 per 1000 en is in sommige plaatsen zelfs 30 promille, vergeleken met 15,7 per 1000 in heel Polen en min der dan 10 in West-Europa. Rond een fabriek in Bytom, die lood uit oude bat terijen verwerkt, vonden wetenschappers de hoogste kindersterfte die ooit in Po len is gesignaleerd: 52 per 1000 geboor ten. Volgens het regionale medische centrum werd twaalf procent van de 50.000 ba by's die in 1990 in de provincie Katowi ce het licht zagen te vroeg geboren. In de sterkst vervuilde gebieden kwam zelfs 18 tot 20 procent te vroeg ter wereld. Ter vergelijking: in heel Polen wordt slechts 7 procent van de baby's te vroeg geboren en in West-Europa 4 tot 6 procent. Machteloos Van de 1,3 miljoen kinderen onder de 18 jaar in de provincie moesten er vorig jaar 350.000 een min of meer ingrij pende medische behandeling ondergaan, aldus dr. Roza Osuch-Jaczewska, hoofd van de afdeling kindergeneeskunde van het regionale medische centrum. Ze zegt dat 5000 van hen achterlijk of debiel zijn en dat 60.000 kinderen permanente behandeling nodig hebben. „Het is te zien dat sommigen een hoge prijs betalen voor deze vervuiling", zegt dr. Maria Trzcinska-Fajfrowska, een kin derarts die schat dat een kwart van de kinderen onder haar zorg op een of an dere manier gehandicapt is als gevolg van de vervuiling. De beide artsen behoren tot de kleine groep wetenschappers die de milieutra gedie in Sileziè, in Zuidwest-Polen, we reldkundig probeert te maken. Het is een van de sterkst vervuilde gebieden in het voormalige Oostblok. „Wij artsen voe len een verantwoordelijkheid om zoveel mogelijk hulp te bieden, maar tegelijker tijd, voelen we ons machteloos", aldus Trzcinska-Fajfrowska. „De strijd moet worden gevoerd tegen de milieuvervui ling, want geen medicijn is hier tegen opgewassen". Verboden Omdat het milieubeleid in Polen nog nauwelijks van de grond is gekomen en omdat er een gebrek is aan medicijnen en moderne behandelingswijzen, kunnen de artsen vaak niet meer doen dan hun patiënten het advies geven binnen te blijven. Hun recept is het sluiten van de fabrieken, die, ongeacht de weersom standigheden, voor een permanente grij ze nevel en prikkelende ogen zorgen in het gebied. Dit recept kan, gezien de pre caire economische situatie waarin Polen zich bevindt, onmogelijk worden toege- hun levensonderhoud van diezelfde stin kende fabrieken afhankelijk zijn. Katowice is de meest geïndustrialiseerde regio van Polen. Fabrieken, flats en scholen werden er vanaf de jaren vijftig in naam van de werkende klasse uit de grond gestampt. Er werden zelfs moes tuinen aangelegd bij de fabrieken die volgens Stefan Godzik, een onderzoeker van de Academie van Wetenschappen in Silezië, de grootste uitstoot van zware metalen hebben. Het verbouwen van voedsel voor menselijke consumptie is nu verboden, maar de groenten die op de markt worden verkocht dragen geen stempel van herkomst. „De mensen den ken dat overal zoveel vervuiling is dat het niet uitmaakt wat je eet", zegt een jonge man in een wachtkamer van een ziekenhuis, terv.ijl hij zijn zwijgende dochtertje in de armen houdt. Droom Polen had geen tijd zich bezig te houden met vervuiling. Naarmate het Oosten de economische race met het Westen leek te verliezen, werd steeds meer nadruk gelegd op de te halen produktiequota en werden de economische plannen ge bruikt om eventuele bezorgdheid over het milieu de kop in te drukken. „Pas zeer recentelijk konden we hardop over het probleem praten", aldus Osuch- Jaczewska. Ze herinnert zich hoe de par tijsecretarissen lachten toen ze begin ja ren zestig als jonge arts voor het eerst het hoge aantal aangeboren afwijkingen in verband bracht met de vervuiling. Door het ernstige tekort aan huizen kun nen maar zeer weinig bewoners van de streek naar elders vertrekken. Vele ou ders kunnen de voor hun kinderen aan geraden zomervakantie naar schonere streken niet betalen. „Ik heb slechts een droom: dat mijn dochter naar een plaats kan waar schoon water is en waar je schone lucht kunt inademen", zegt een moeder. Zij zit met haar zevenjarig dochtertje, die met een chronische ver koudheid kampt, in de wachtkamer van het geïmproviseerde, in een voormalige gevangenis gevestigde ziekenhuis waar Trzcinska-Fajfrowska werkt. „Maar er zijn geen vooruitzichten", voegt zij er zuchtend aan toe.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27