finale „Aan niets is te merken dat Ritzen PvdA'er is" DE STUDENT IS BOOS Ccidóc QowuMit ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 Na jarenlang te hoop lopen tegen CDA-minister Wim Deetman, dacht de onderwijswereld het met het sociaal-democratische duo Ritzen en Wallage beter getroffen te hebben. Bij aanvang van de regeerperiode riepen de beide PvdA-be- windslieden dat ze het land in zouden gaan om de discussie met de maatschappij aan te gaan. Nog geen twee jaar later heeft vrijwel iedereen het vertrouwen in Ritzen verloren. De ene na de andere vervelende maatregel wordt uitge vaardigd, voor discussie lijkt geen ruimte meer te zijn. Vorig weekend lekte uit dat Ritzen van plan is het lesgeld voor scholieren flink te verhogen en een boete op te leggen aan leerlingen die een 'omweg' maken tijdens hun studie. Studenten, scholieren, ouderorganisaties, vakbonden, schoolbesturen, kortom het gehele onderwijs veld merkt dat de politieke marges kennelijk zeer klein zijn. En steeds vaker werpt de vraag zich op: wat blijft er over van de zo geprezen toegankelijkheid van het Nederlands onderwijs? „Ritzen is zelf nog steeds van mening dat-ie de belangen van de zwakkeren in de gaten houdt, maar in de praktijk merken we daar niets van". DEN HAAG - Lennart Booij gaat er eens even lekker ontspannen bij zitten. Onderuit op de bank, voe ten op tafel, sigaretje tussen de lip pen. De afwas van het weekend heeft-ie net gedaan. „Het was me het weekendje wel, zeg. We hebben hier zelfs op kantoor geslapen", zegt de voorzitter van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). Dat er wat 'zat aan te komen' was hem wel duidelijk, maar de werke lijkheid bleek nog wreder. In plaats van de aangekondigde honderd gulden, gaat het lesgeld, dat voor scho lieren vanaf 16 jaar in rekening gebracht wordt, met bijna driehonderd gulden omhoog. Leerlingen die meer dan één keer blijven zitten zullen worden beboet met 250 gulden. Om het leed iets te ver zachten kunnen lagere inkomensgroepen dit deels gecompenseerd krijgen. „De argumentatie van mensen die voor stander zijn van het opschroeven van een eigen bijdrage is altijd dat het een investering in jezelf is, en dat die zich la ter terugbetaalt omdat je een goede baan zult krijgen. Ten eerste is die garantie op die goede baan niet altijd aanwezig. Maar daarnaast moet natuurlijk iedere leerling op z'n minst de kans krijgen de middelbare school af te maken. Ik geloof dat je dat nou niet bepaald stimuleert met dit soort maatregelen", betoogt de inmiddels student kunstgeschiedenis. Het LAKS vreest dat de forse verhoging enerzijds en het verminderen van de ba sisbeurs voor uitwonende scholieren an derzijds zal leiden tot een grotere groep uitvallers. „Scholieren die op zichzelf wonen, doen dat meestal omdat ze pro blemen hebben met hun ouders. Ze kun nen dus ook financieel bijna nooit op die ouders terugvallen. Ze komen dus in de knel en wat ligt er dan meer voor de hand dan te gaan werken. Ze pakken dan het eerste het beste baantje, maar als ze eruit geknikkerd worden zitten ze zonder diploma's, komen moeilijker weer aan het werk en moeten een beroep doen op een uitkering. Op wat langere termijn zal het zo werken, maar daar heeft Ritzen geen oog voor. Voor hem telt de toekomst van de jonge niet, hij is alleen maar bezig met sluitend krijgen van de begroting 1992". Omweg De LAKS-voorman hoeft dezer dagen het woordje 'omweg' maar te horen en hij barst los. Scholieren die bijvoorbeeld via 'het atheneum naar het middelbaar beroepsonderwijs gaan, krijgen daarvoor een rekening gepresenteerd omdat zij in de ogen van Ritzen 'inefficiënt' gebruik maken van de onderwijsvoorzieningen. „Je kunt het maken van omwegen niet financieel oplossen", sneert Booij. „Wil je langdurig studeren voorkomen, dan moet je eerder denken aan betere indivi duele begeleiding. De scholieren nemen die omweg omdat het onderwijs niet aansluit. Ik denk dat langzamerhand voor iedereen duidelijk is dat in een aantal gevallen de voorbereiding op het hoger onderwijs niet goed is. Doe daar dan iets aan!" Als de verbale tornado ietwat uitgeraasd is, vertelt Lennart Booij 'vaak een on machtig gevoel' te hebben als het gaat om de vraag op welke wijze de snode plannen bestreden moeten worden. Op de meeste scholen in het middelbaar on derwijs kent LAKS wel contactpersonen, maar het blijft moeilijk om leerlingen te mobiliseren. En in tegenstelling tot stu denten beschikken scholieren niet over eigen bladen waarin discussies aange zwengeld kunnen worden. Toch zal op de vergadering op 5 oktober bekeken worden of er in enige vorm tot actie moet worden overgegaan. De visie van de schoolleiding zal in vele gevallen be palen hoe groot de actiebereidheid onder de scholieren is. Maar, stelt hij met nadruk, LAKS pro beert zoveel mogelijk 'op praatniveau' tot resultaten te komen. Als een volleerd onderhandelaar zegt Booij: „Je kunt niet alleen 'nee' zeggen tegen voorstellen. Je moet met alternatieven komen. Wij den ken dat het geld gehaald moet worden bij het bedrijfsleven - dat heel veel baat heeft bij goed opgeleiden - en het minis terie van sociale zaken. Dat ministerie heeft er ook voordeel van: als mensen goed opgeleid zijn, komen ze sneller aan een baan en hoeven minder snel aan te kloppen voor een uitkering. Dat moeten ze toch eens onder ogen willen zien. Wij willen graag met Ritzen over dit soort dingen praten. Het probleem is echter dat de minister niet bereid is overleggen. Hij draait de klok liever twintig jaar te rug. Hij geeft er kennelijk de voorkeur aan om scholieren en ouders op dermate hoge kosten te jagen dat een beetje pri- véschool zich er niet voor zou scha- De voorzitter komt even tot rust. Voor ziet zijn penningmeester en een 'actieve medewerker' van advies bij het totstand komen en het versturen van persberich ten waarin de organisatie nog eens flink van zich afbijt. Want Booij meent dat er ook een eind moet komen aan de veron derstelling dat het leerlingen geen biet interesseert hoeveel lesgeld er op tafel moet komen 'omdat pa en ma het wel betalen'. Lennart Booij, die na 5 oktober als advi seur bij LAKS betrokken blijft, trekt nog een keer fel van leer. „Ik kan je verzeke ren dat de kinderen van minder rijke ouders het zeker wel weten. Die leerlin gen weten drommels goed dat de ouders er keihard voor moeten werken. Die we ten hoe moeilijk het zal zijn om al die extra verhogingen bij elkaar te krijgen. Het is deze groep leerlingen die geen dure kleding draagt en niet naar feestjes kan. Er wordt vaak zo gemakkelijk over gesproken". Woedend De tirades van Booij laten onverlet dat ook de ouderorganisaties zich aangespro ken voelen, want uiteindelijk zijn het bijna altijd de ouders die de maatregelen in de portemonnee voelen. Vooralsnog hebben de ouderorganisaties de hoop dat de Tweede Kamer de lesgeldverhoging van minister Ritzen dwarsboomt. Maar gebeurt dat niet, dan sluiten de organisa ties niet uit dat woedende ouders hun onvrede ook op scholen naar voren zul len brengen. „We hebben altijd gezegd: we voeren geen acties op scholen, dat schaadt de belangen van de kinderen. Dat middel mag je alleen hanteren als je echt geen enkele andere weg meer open staat, in allerlaatste instantie. Maar nu sluit ik niets meer uit, ook acties op scholen niet", aldus woordvoerder mr. W. van Katwijk van de OPCO, de Ou derraad Protestants Christelijk Onder wijs. Samen met dne andere ouderorganisa ties keert de Opco zich fel tegen de uit gelekte voorstellen. „Het is gebruikelijk dat het lesgeld wordt verhoogd met steeds zo'n twee tot drie procent. Daar over voert de minister van tevoren over leg met de ouderorganisaties. Zelfs bij zo'n stijging van het lesgeld horen we veel van ouders die zeggen het niet meer te kunnen betalen. Dit jaar hadden we berekend dat de stijging ongeveer 2,7 procent zou bedragen, gebaseerd op de kostenstijgingen in het onderwijs. Maar nu komt de minister met het voorstel het lesgeld met maar liefst dertig procent te verhogen. Zonder dat er enig overleg is geweest. We vinden dat echt onbe hoorlijk. Het pakt niet alleen slecht uit voor de lagere inkomens, die nog een ge deeltelijk tegemoetkoming krijgen, maar ook voor de modale inkomens is het vaak woekeren. Als je twee of drie stude rende kinderen hebt, betekent dat echt een enorme aanslag, op je budget. Die mensen zitten vaak enorm krap. Velen zitten net op de grens. Zo'n verhoging is dan net de druppel; dan gaat het echt niet meer". Het is nog niet bekend wat de organisa ties precies tegen de plannen van de mi nister gaan doen. Tijd om een actieplan op te stellen is er nog niet geweest. „Bo vendien", aldus woordvoerder H. Dors van de Landelijke Ouderorganisatie voor het Bijzonder Onderwijs (LOBO), „zijn wij geen vakbond die meteen een draaiboek klaar heeft liggen. We zijn een dienende organisatie, die de belangen behartigt van ouders van een miljoen kinderen in het voortgezet onderwijs. We hebben geen traditie van actievoe ren. Maar dat we de maatschappelijke druk zullen opvoeren mag duidelijk zijn". En vervolgens wijst Van Katwijk op het belangrijkste wapen van de orga nisaties: de meer dan 12.000 aangesloten ouderraden. „Misschien dat die spon taan iets doen, ook op scholen. Ik sluit niets meer uit". Sociaal democratisch Het ministerie van onderwijs lijkt voor de sociaal-democratie een belangrijke post; een plek waar de aanzet kan wor den gegeven tot een beter opgeleid, mon diger, kritische burger. Het (verder) slechten van allerlei hobbels die vooral het hoger onderwijs moeilijk toeganke lijk maken voor sociaal zwakkeren, lijkt een nobel streven. Voorzitter René Da- nen van de Landelijke Studentenvak bond (LSVb) hoeft er niet lang over na te denken. „Nee, ik geloof echt niet dat je ook maar ergens aan het beleid van Ritzen iets kunt ontdekken wat sociaal democratisch genoemd kan worden. Hij zelf gelooft nog steeds dat-ie de belangen van de zwakkeren in de gaten houdt, maar wij merken daar absoluut niets van. Er schuilen geen diepere gedachten achter. Ritzen wordt totaal gedicteerd door zijn begroting". Danen en enkele medestanders zijn deze ochtend bij enkele kamerleden geweest om wat lobbywerk te verrichten. Hij verwacht niet dat er voor Prinsjesdag nog nieuwe beleidsvoornemens van de onderwijsbewindsman zullen uitlekken. „Ik geloof dat dit het wel zo'n beetje was. Gelukkig maar, want we hebben al genoeg te doen. Op onze klachtenlijn ko men verschrikkelijk veel vragen binnen van mensen die het allemaal niet meer snappen. En het is ook bijna niet meer te volgen, zo onoverzichtelijk, zo gecom pliceerd is het allemaal. Klachten over hoge boetes over het te laat inleveren van de ov-jaarkaart, onduidelijkheid over de studiefinanciering; vragen zoals; hoe lang mag ik nog studeren om in aan merking te komen voor studiefinancie ring? Vooral de ingrepen in de studiefinancie ring heeft de LSVb doen steigeren. Vol gens de bond zullen ook in dit geval de druiven zuur zijn voor studenten uit de minder welvarende families. In sommige gevallen komt een student voor vele tienduizenden guldens in het krijt te staan. „Zo iemand is jaren en jaren be zig met het aflossen van de schuld. Hij blijft - ondanks een wellicht redelijk be taalde baan - haast op het minimum zit ten. En op zijn beurt heeft-ie weer geen geld om z'n kinderen te laten studeren", schetst de praeses de vicieuze circel waar juist een sociaal-democratische minister een einde aan zou moeten maken. Da nen herhaalt zijn pleidooi om ook in Nederland - gelijk Denemarken en Au stralië - studenten een inkomen te ver schaffen. Eenmaal afgestudeerd zouden ze extra belasting moeten afdragen. De studentenleider verwacht dat de stu derenden dit najaar weieens kunnen zor gen voor een hete herst. Vorig jaar was er ook al sprake van een grote mate van ontevredenheid, maar in de ogen van Danen overheerste de moedeloosheid. „Er ontstond toen een gevoel van: wat kunnen we er eigenlijk aan doen? Maar ik krijg de indruk dat de studenten nu echt boos zijn. Wij als bond moeten ech ter oppassen dat we niet de fout maken dat we acties van bovenaf op gaan leg gen. Driekwart van de studenten zegt: wat ons betreft mag Ritzen weg. Maar we zitten met het dilemma: wie krijgen we er voor terug. Ik wil niet zeggen dat Ritzen het slechter doet dan Deetman, maar in ieder geval niet beter. Ik kan me voorstellen dat we met een D66-er of een VVD-er op onderwijs beter uit zou den zijn". De minister zelf is er heilig van over tuigd dat hij het goed voor heeft met de kwaliteit van het onderwijs. En hij ver zekert iedereen dat er een visie achter zijn beleid zit. Maar betekent die visie •ook dat er een eind is gekomen aan het beknibbelen op de onderwijsbegroting. „Die garantie kan ik u niet geven", sprak de bewindsman.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25