eint es Televisie kijken om te gaan lezen 'Imago zegt mij niets' 071-122244 KUNST/RTV 23 Nieuw instituut voor hedendaagse kunst Opheffingsuitverkoop gaidae Gouxcmt yiichael Jackson werd geestelijk mishandeld ijEW YORK Een telg uit de wereldberoemde Amerikaanse muzikantenfamilie Jackson, La Xoya, heeft gisteren gezegd dat haar vader haar oudste zuster seksueel misbruikte en haar negen andere broers en zussen - waaronder Michael en Janet - geestelijk mishandelde. Voor het televisie programma 'Today' van de zender NBC zei La Toya dat haar vader Joe Jackson tijdens zijn woe de-uitbarstingen „iedereen in de familie sloeg. Niet alleen lichamelijk geweld, maar ook veel geestelijk >n seksueel geweld kwam voor", aldus de zange rs. La Toya, die op het ogenblik haar autobiogra- ie 'Opgroeien in de familie Jackson' promoot, ver jaarde dat haar oudste zus Rebbie seksueel mis bruikt is door haar vader. Maar niet alleen vader Jaekson krijgt er van La Toya van langs. Zo zou iaar zus Janet anti-semitisch zijn en haar broer Jermaine jaloers op het overweldigende succes van zijn broer Michael. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 Michael Jaekson Muziekcentrum in Eindhoven vernoemd naar Frits Philips EINDHOVEN Het Eindho- vense muziekcentrum, dat vol gend jaar in gebruik wordt ge nomen, zal worden vernoemd naar Frits Philips, de zoon van een van de grondleggers van het- honderdjarige concern. Burgemeester J. van Kemena- de maakte dat gisteren be kend. Het muziekcentrum is ter gelegenheid van het eeuw feest van Philips opgedragen aan de onderneming. Het Bra bants Orkest wordt de vaste AMSTERDAM Het is geen museum, heeft geen collectie en wordt volledig uit eigen middelen betaald. Toch is er kunst te zien in het nieuwe particuliere In stitute of Contemporary Ar t/Amsterdam (ICA), dat vanaf morgen voor het pu bliek toegankelijk is. ICA/Amsterdam, gevestigd in het Spiegelkwartier van de hoofdstad, laat zich vol gens de Peruaanse directeur Eduardo Lipschutz-Villa het best omschrijven als een Kunsthal. Jaarlijks presenteert het in stituut vier grote tentoon stellingen, aangevuld met kleinere projecten. Daarbij zal veelal worden samenge werkt met conservatoren- zonder-museum. Hierdoor worden ze in staat gesteld een eigen tentoonstelling samen te stellen. „Want", zo zegt Lipschutz-Villa, „voor kunstenaars bestaan allerlei subsidie-mogelijkheden, maar voor deze groep is niets geregeld". Naast beeldende kunst wil het ICA ook aandacht be steden aan andere heden daagse kunstuitingen op het gebied van film of fotogra fie. In het gebouw, dat een totale oppervlakte van 1.700 vierkante meter beslaat, be vinden zich naast de ten toonstellingsruimte de boekhandel Artbook en een restaurant, dat in november opent. In de boekhandel zal ook per tentoonstelling één kunstwerk in een beperkte oplage worden verkocht. Dat kan een driedimensio naal object zijn, een litho of zeefdruk. De verkoop van het kunstwerk vormt, sa men met die van de boeken de grootste inkomstenbron. Over de financiering van het gehele project wil Lip schutz-Villa niet meer zeg gen dan dat een aantal par ticuliere sponsors uit het bedrijfsleven ervoor verant woordelijk is. Namen of be dragen wil hij niet noemen. „We zijn financieel volledig onafhankelijk en werken zonder subsidie van WVC of de gemeente Amster dam", aldus Lipschutz. Bij elke tentoonstelling die het instituut organiseert zal in samenwerking met de SDU uitgeverij Koningin negracht een boek over de kunstenaar worden uitgege ven. De eerste uitgave is sa mengesteld met werk van de Amerikaan Richard Tuttle. De eerste tentoon stelling, met onder meer Vloertekenigen die Tuttle in de jaren 1987-1889 maak te, zijn in het instituut ten toongesteld. De expositie duurt tot 20 oktober. Na Tuttle komt kunstenares Kiki Smith aan de beurt. Voor het artistieke beleid van het ICA is het bestuur verantwoordelijk dat be staat uit Björn Springfeldt, directeur van het Moderna Museet in Stockholm, Vi cente Todoli, hoofdconser vator van VAM Centro Ju lio Gonzalez in Valencia, Fumio Nanjo, internationaal organisator van tentoonstel lingen en voormalig direc teur van ICA/Nagoya en Els Hoek, directeur van de Oud-Amerisweerd Founda- Belle van Zuylen in Regen tenkamer fertaling Carol Alphenaar, geassis- I» i Nieuwkoop. Gisteravond. BERT JANSMA SCHOOL-TV KOMT MET INDRUKWEKKENDE BOEKENSERIE zek ienst an Zuylen was een van de eerste vrouwelijke schrij- uit ons land die zich zelf- ig, los van tradities, als feministe avant-la-lettre opstelden. Dat deed ze ergens ussen 1740 en 1805, de tijd ze leefde. Op school lebben we nooit van haar ge- loord, want ze schreef in het ''rans. En ze was naar Zwit serland 'gevlucht' in een ver standshuwelijk omdat ze de an wie ze hier was uit gehuwelijkt niet zag zitten. Het is het werk van het echt- jaar Pierre en Simone Dubois geweest dat verantwoordelijk tor de uitgave van haar complete werk. In tien delen. dat werk zijn Belle van Zuylens brieven zonder meer ;est interessante deel. Ze rt erin zeer direct op de ran haar tijd, geeft haar s een in die dagen onge- lende vrijheid en laat haar cht nuchter en genuanceerd chijnen op actuele onderwer pen. Ze schreef ook toneel en j'n beetje. Haar theater werk vult een dundrukdeel liefst achthonderd pagi- Het is voornamelijk deeëntheater, stukken die te genstrijdige gedachten uit haar tijd tegenover elkaar zetten, in hoop dat de lezer wordt ge stimuleerd de juiste keuzes te maken. Vaak zijn het aanzet- ïooi ontwikkelde eerste ledrijven terwijl de rest er wat lij hangt. Van die stukken werd 'La parfaate égalité ou tu et toi' in 1793 in Frank rijk op de planken gebracht, linnen het Theaterfestival verd dat stuk opgehaald. Niet theatervoorstelling, want laarvoor is het te zwak, maar 'lezing'. Door acteurs ichter een tafel dus, goed voor uiken aan theatrale mogelijk- ïeden zonder dat ze er van i. De kennismaking gis- eravond in de Regentenka- an het Hofje van Nieuw- toop (aardige plek voor het van een vrouw die zich iterk maakte niets van 'regen- .n te nemen) was dat be- ireft uniek. Het stuk zelf kan alleen goed waarderen wan- ;er je je in de tijd van Belle in Zuylen en de positie van vrouw daarin verdiept. Het een komedie die de uiter- ijkheden van de Franse revo- utie op de hak neemt. De ho- standen moeten zich ver- een dochter uit betere kringen moet trouwen met ;n omhooggevallen 'citoyen'. etgeen ze niet wil. Ze kiest Dor de liefde. Zonder die ach- rgrond is het via ogen van u braaf- toneel, aardig in aan- ;t, voorspelbaar in uitwer king. Nederland 3 c HILVERSUM Soms ben je als kind behoorlijk bevoorrecht. Neem de nieuwe serie 'Boeken voor kinderen', die de Neder landse Onderwijs Televi sie op het scherm brengt. Het is een juweeltje, dat het kritische oog van de avond-kijker gemakkelijk zou plezieren. En daar zijn een paar redenen voor. De makers bedienden zich niet alleen van uitsteken de scripts, maar wisten zich bovendien verzekerd van de medewerking van karakterspeler-bij-uitstek Ton van Duinhoven, die tegenwoordig veel te wei nig op televisie is. Natuurlijk is de reeks gemaakt om kinderen aan het lezen te krijgen, maar wie de vier afle veringen bekijkt als korte dra- ma-produkties zal vaststellen dat zij behoren tot de „onder houdende soort". Het is peda gogisch verantwoorde televisie wat betekent dat de leerling niet wordt bedolven onder een stroom aan informatie. Zo zijn er in het verhaal rustpunten ingebouwd om even op adem te komen en het voorafgaande te verwerken. Het enige ge- dat i 'Boeken deren' schuilt, is dat de speelse invulling te veel voeding geeft aan dagdromers. Wanneer dat het geval is, verwateren de twintig minuten durende afle veringen tot een reeks fantasie stimulerende beelden. Ook leuk natuurlijk, maar niet als het is bedoeld als lesmateriaal. Vooral in de derde aflevering, waarin Van Duinhoven op zijn eigen perfectionistische wijze gestalte geeft aan een zwerver, propagandeert hij de ongecom pliceerde levenswandel „Zwervers zijn net vogels, die fladderen wat rond en maken zich nergens druk over. Zo is het met mij ook". Rondsnuffelen Het is tevens de inleiding voor een 'kunst-kijkje' aan de hand van de schilders Rousseau en Monet. „Rousseau was een echte dromer die rondzwom in zijn eigen fantasie", laat Van Duinhoven als verteller we- Het centrale thema in alle vier afleveringen is eigenlijk dat rondsnuffelen in boeken een uitmuntende gelegenheid is om weg te dromen. Het ge drukte woord brengt de lezer naar verre landenen, laat hem kennis maken met allerlei cul turen en avonturen. Het han dige is dat je er niemand voor nodig hebt en dat het boven dien redelijk goedkoop is. Een abonnement bij de bibliotheek doet wonderen. Ton van Duinhoven zet vier heel verschillende karakters neer, die als personages passen in de raamvertellingen, waar binnen de gekozen boeken en gedichten tot leven komen. Ton van Duinhoven in zijn rol als conciërge die met het boek van Dik Trom in de weer gaat. FOTO: NOT Het gaat om boeken als 'Nou Moe' van Veronica Hazelhoff, 'De Blauwe Boekanier' van Tonke Dragt en 'Ik houd van de tuin van Monet' van Christina Bork en Lena An derson. Gezien de televisie-verslaving die vooral onder de jeugd erg groot is, lijkt het vreemd om juist de televisie te gebruiken om kinderen (van negen en tien jaar) door middel van het kastje aan het lezen te krijgen. Samensteller Jan 't Lam: „Uit een onderzoek dat we hebben gehouden naar aanleiding van een vorige serie 'Ik zoek, ik zoek een kinderboek' blijkt dat kinderen na het bekijken van de uitzending meer zijn gaan lezen. Zeventig procent van de leraren had de indruk dat er meer naar de biblio theek werd gegaan". Boekenfragmenten De NOT maakt al een jaar of acht kinderboeken-program ma's. Jan 't Lam; „Daarbij gaan we altijd uit van het vi sualiseren van een boekfrag- ment. Voorlezen is prachtig, maar of dat ook voor televisie werkt? Televisie is toch een andere sensatie dan het pure voorlezen. Door voor de dra ma-vorm te kiezen, kun je ook wat meer met de taal spelen en dat doen wij graag". Over de rollen die Ton van Duinhoven als conciërge,, strandjutter, zwerver en pa tiënt neerzet, kan Jan 't Lam alleen maar juichen: „Ton is een perfectionist. Zo was het de bedoeling dat hij als zwer ver met een Zeeuws accent zou praten. Dat taaltje be heerst hij echter niet. Hij vond de oplossing door het script door een Zeeuw te laten in spreken en het net zo lang af te draaien tot hij het vlekke loos sprak. Hij is echt vreselijk bezig met zijn rol tot zelfs de manier waarop zijn haar is ge kapt. Daarom oogt het nergens geforceerd. En hij speelt een karakter altijd op dezelfde ma nier, waardoor het heel ge makkelijk is om de beelden te knippen". Acteurs 'Boeken voor kinderen' maakt onderdeel uit van een meerja ren-plan, waarin in opzet werd gekozen voor een vertel ler, die telkens een andere rol neerzet. Jan 't Lam: „Nou, dan is de link naar Van Duinho ven snel gemaakt. Volgend jaar, wanneer er een tweede serie verschijnt, maken we echter gebruik van vier ver schillende acteurs. Wie het worden, kan ik nog niet zeg gen". Prijs Jiri Kylian, de artistiek- directeur van het Nederlands Danstheater, krijgt uit handen van Paul Korenhof de Prijs van de Kritiek 1991. Deze jaarlijkse onderscheiding van de Kring van Nederlandse Theatercritici werd uitgereikt in de Koninklijke Schouwburg in het kader van het Theaterfestival. De choreograaf kreeg de prijs voor „het imposante overzicht" van twintig balletten uit zijn oeuvre, dat het Nederlands Danstheater het afgelopen jaar heeft laten zien. LEIDSE COURANT LESSEN EN CLUBS Middenstandsexamen 1 Informatica opleidingen Binnenkort starten w pakkettrainingen Centrum voor Automatisering 3 CR Amsterdam Leraar piano-keyboard, dipl. Kon. Cons, heeft nog plaats voor leerlingen. Tel. 070- Engels (Cambridge), Frans, Voor 'n SPOEDKURSUS auto/ motorrijden in Ned. of voor 'n spoedexamen op de Ned. Antil- den 070-3639890. Verkeersschool Tempo Ie les 3,95 Dat kan weer vanaf oktober. Info: St. Tarboet, tel. 020- 6717718. GEBR. DE NOBEL GROOTHANDEL n Berge Henegouwen Vronkenlaan 23. Leiderdorp. Tel. 071-892777. J (KORTE) MEDEDELINGEN „Mee uit in de Residentie" een activiteit van 't Gilde Den Haag, Stadswandelingen met erva ren gidsen, iedere dinsdag en donderdag aanvang 10.30 uur en 13.30 uur, kosten 2.- p.p. Startplaats Gem. informatiecentrum. Dagelijkse Groenmarkt 7. Inlichtingen en reserveren iedere werk dag tussen 10 en 12 uur. Tel. 070-3561281. Dienstplicht? Het Leids Juristen Collectief verzorgt uw vrijstelling. 071-171757/Fax 130986. Kunstof ramen en deuren (meer dan 20 jaar ervaring) 10 jaar garantie, Komo keur eigen montage, alles in één Super Korting 070-3479567/3851466. nazzel vermaak ;anten van de dik tweeduizend :ansrijke kramen. Kijken, keu- Si kraamhuur: 02510- rijs. Info 070-3604701. WATERSPORT bij Hot Surf Alles met kortingen tot 50% Let op! Alles moet weg Alle kleding halve prijs surfplanken en zeilen, ook voor halve prijs. Kom eens kijken Hot Surf Teunisbloemplein 1, Kijkduin Tel. 070-3233824 T.k. St. Grundel Motorkruiser Werf geb. in Leidschendam, ontw. Ir. A. Folker 12.50x3.65, diepg. 0.80, overal stah., Ford scheepsd. 62 pk 4 cll. 2 mast br. steun- zeil, royale open zelfl. kuip, gez. ruime salon, pl.bodem, uniek toervol sch. i.pr.st., 60.000,-. Tel. 071-890483. Polyester WEEKENDKRUISER Onedin, 650x250, i.z.g.st. v. on- ïr Inzage. Vr.pr. 17.500,- Tel. 070-3617110 tot 17.00 uur 3667673 na 17.00 uur. i. tel. 023-292625. plaats onder de naam PARA DOX in Het Trefcentrum, Phoe- nixstr. 66, Delft, geopend van Tel. 070-3841364. T.k. SPEEDBOOT, 50 pk b.b.motor trailer, vr.pr. 4750.-. Tel. 070-3994384. nd 1339,-, Singapore 1575,-, New York 750,-, Sri Lanka 1425,- incl. 20 dgn. ho tel l.o. 1795,-, incl. rondreis 8 dgn. 2325,-. SCHAKEL Tra- Tours. Tel. 085-649548. Dringend gezocht, wegens al lergie, goed tehuis voor twee POEZEN, 7 jr., gezond en lief, tel. 070-3541741 na 18 uur. Tel. 070-3462184. golden Retrievers. Tel. 01723- Prijs 500,-. Tel. 05288- T.k. aangeb.: jonge spreken de grijze ROODSTAARTPA PEGAAI incl. org. antieke kooi. 950.-. Tel. 070- 3238360 na 18.00 uur. 'REBELSE' VIOLIST NIGEL KENNEDY: LONDEN Als een woeke rende superzwam die iedere minuut in omvang verdubbelt, immuun voor bestrijdingsmid delen, wordt ook de hysterie rondom violist Nigel Kennedy steeds groter. Als het in dit tempo doorgaat, zou het niet verrassend zijn als er ergens een standbeeld a la Lenin (met John Lennon-bril) wordt op gericht te zijner ere. Op het Edinburg festival in augustus leek het of mensen uit de menigte bij zijn entree op hun knieën vielen voor de maestro. Bij nader inzien ble ken de aanbidders fans en fo tografen te zijn die op hun knieën gingen om Kennedy's fascinerende onderhelft vast te leggen. Die zag er als volgt uit: een zwarte schoen aan de ene voet en een witte aan de ande re; twee melkwitte, behaarde benen in shorts tot op de knie; een Guarneri-viool waar je losgeld voor kunt eisen en een miniatuur mopshond van on beschrijflijke lelijkheid met een sjaal om van voetbalclub Aston Villa. Het liep rond in een grote tent waar de fans al twee uur in de rij stonden om Kennedy zijn nieuwe autobio grafie, 'Always Playing', te ho ren promoten. „Ik nam, zeg maar, wat dingen op en mijn manager John tikte het uit en toen hebben we nog wat dingetjes veranderd", legt de violist uit. Deze werkwijze verklaart de ongeremdheid van de autobiografie en het veelvuldig gebruik van 'bulls hit'. Maar hij had tenminste een goede reden om zijn ziel te verkopen voor een getal van zes cijfers: hij wilde een fat soenlijke viool kopen. Met zijn Stradivarius kwam hij niet verder, al steeg de waarde van het de Vandaar de Guarneri, uit het zelfde tijdperk. „De toonkwa- liteit was verbazingwekkend en hij klonk veel beschaaf der", aldus Kennedy. Allergisch Dergelijke subtiele nuances ging het merendeel van het publiek op het festival voorbij. De mensen wilden liever we ten waarom hij verschillende gekleurde schoenen droeg, of hij naar de voetbalwedstrijd Aston Villa tegen Hibs zou gaan en hoe hij aan zijn nepac- cent kwam. Gelukkig werd de prietpraat afgekapt Kennedy zijn viool tegen zijn schouder zette en onder bege leiding van een gitarist een staaltje jazz ten beste gaf. Hij hield de viool tegen zijn schou der omdat hij allergisch is voor achttiende-eeuwse hars en ge opereerd is aan een cyste in zijn nek. Ondanks deze handicap was het resultaat, zoals een van de mensen uit het publiek het noemde, 'wreed'. Zelfs een huilende baby kon het optre den niet verstoren: Kennedy verweefde het „waa-waa-rit- me" in zijn volgende improvi satie. De scherpzinnigheid die ontbrak wanneer hij sprak, uitte zich in zijn muziek. Zijn vingers vlogen langs de hals van de viool. Het publiek was in de zevende hemel. Na af loop hield Nigel een lezing, het onderwerp: Nigel Kennedy, De opstelling: Het onderwerp: Nigel Kennedy. De opstelling: Nigel met een biertje onderuit gezakt op een stoel op het po dium. Onder de stoel de hond. Pinguïns „Er is een sterke beweging om klassieke muziek in een mu seumsituatie onder te brengen, maar ik ben bereid een paar risico's te nemen, vooral muzi kale, maar ook met de dingen eromheen". De hond draaide ongedurig heen en weer onder de stoel. „Imago zeg met niets. Ik denk eigenlijk helemaal niet na over mijn kleren. Is er dan niemand die het gek vindt dat de honderd mensen in een symfonieorkest allemaal als pinguïns opgedoft het podium opkomen?" De hond draaide op zijn rug en lag er voor lijk bij. Later, wan neer Kennedy het publiek 'verraste' met een stukje Col- trane, ontsnapte het beest van onder de stoel, rende naar het midden van het podium, tilde dreigend een poot op en was de volgende vijf minuten doende zijn kop te schudden en aan de Aston Villa-sjaal te knauwen tot het ding op de grond viel. De hond leek zelf voldaan. Het is een beetje zonde om toe te laten dat de aandacht van je muzikale talent wordt afgeleid door een hond, laat staan door je kleren. Kennedy, 34 jaar, kan zich dat maar beter reali seren, of hij is rijp voor de vuilnisbelt. Door meer zichzelf te verkopen dan zijn muziek loopt hij het gevaar dat zijn roem even vergankelijk is als die van veel popsterren. Als we hem later spreken, geeft Kennedy toe bang te zijn voor de toekomst. „Yeah, ik denk dat het gevaar bestaat dat ik opgebrand raak. Ik heb op dit moment nog een hoop ideeën voor nieuwe dingen, maar later... Nu neem ik de verantwoordelijkheid op me voor ieder detail, omdat ik werk met mensen die niets van klassieke muziek afweten en niet weten dat je tachtig mensen nodig hebt om Brahms te spelen en twintig voor Vi valdi. Ze denken alleen maar dat het een orkest is." De afge lopen drie jaar was John Stan ley zijn manager. Eerdere klanten: de Bay City Rollers en Ronald Reagan. Kennedy rechtvaardigt zijn commerciële instelling met het argument dat hij een viool no dig had die net zo goed was als die van tijdgenoten als Anne- Sophie Mutter. „Ik denk dat het goed is als het publiek een beetje commerciële bullshit van me moet verduren om op de lange duur een betere spel- niveau te krijgen". Zijn gelaatsuitdrukkingen pas sen meer bij een jongen van half zijn leeftijd. Hij is lievig en vrij naïef, een beetje ver rast door de aanvallen op zijn commerciële instelling. Het is alsof de muzikale helft van zijn hersenen overontwikkeld is, waardoor er weinig ruimte overblijft voor volwassenheid. Voor Kennedy is de tijd ken nelijk opgehouden toen hij ze ventien was. Zijn kleren, die door oudere recencenten wel 'punkerig' of 'trendy' worden genoemd, waren vijftien jaar geleden modern. Ook zijn vo cabulaire („Hey man", „cool") doet gedateerd aan. Hij houdt van popmuziek uit de jaren ze ventig: hij is een fan van Kate Bush en Peter Gabriël. Zijn hobbies, voetballen en "wat grijze cellen afpeigeren, man", zijn door de jaren heen weinig ontwikkeld, behalve dat hij nu de enige is die zonder stropdas op de VIP-tribune van Aston Villa mag. Koffiemuziek Het lijkt erop dat hij zijn tie nerjaren nog lang niet is ont groeid. Misschien komt dat doordat zijn muzikale oplei ding, eerst aan de ziide van zijn moeder die muzieklerares was en vervolgens vanaf zijn zevende op een kostschool, waar hij drie tot vier uur per dag muziek moest studeren. Dit slokte zoveel tijd op dat hij niet als een normaal kind kon opgroeien, op straat kon spelen en kattekwaad uithalen. Ken nedy wijst deze redenering van de hand: „Er zijn genoeg popmuzikanten die een wilde jeugd hebben gehad en nu nog even wild zijn". Even later zegt hij:„Ik haat vioolconcer ten van Mozart. Mentaal heb ik daar gewoon niets mee. Het is veel te gemakkelijke koffie muziek. Netjes afgewogen en alles is precies goed en zo be leefd. In ieder geval ga ik het niet spelen alleen omdat die vent honderd jaar geleden is gestorven". Kennedy geeft de voorkeur aan Brahms, Beetho ven, Elgar, Hedrix en Clapton. Hij denkt dat het succes dat hij en anderen, zoals Pavarotti, hebben door de grens tussen pop en klassiek te overschrij den van korte duur zal blijken. „Die grote klassieke rage zal waarschijnlijk niet lang duren. Ik zie geen andere tenor op staan met hetzelfde charisma als Pavarotti. De meeste klas sieke musici vinden het bene den hun waardigheid om hun muziek te verkopen. Ze den ken dat dat afbreuk doet aan de muziek. Ze hebben een mentaliteitsprobleem." (c) The Times. Londen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23