Eerlijkheid uurt het ingst voor jon Zwerver SPORT 19 VOETBALLERLEI Waarom Krol noggeen Cruijff is roers Selk investeren in toekomst tSou/UMlt ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1991 jino Yersavel ■Be maanden |Keschakeld ISEL KV Mechelen jeruime tijd niet beschik- middenvelder Bruno •el. Uit onderzoek is ge- dat de 24-jarige inter- ial afgelopen zondag in luel met Waregem zijn i heeft gebroken. Vol- clubarts vergt het her- ïinimaal twee maanden. vel mist door zijn zware twee kwalificatie- •ijden voor de eindronde Europese titelstrijd. Officials vliegen elkaar in de haren RECIFE De naar schatting één miljoen luisteraars naar het sportprogramma van Radio Clube de Pernambuco uit de Brazili aanse stad Recife waren afgelopen zondag getuige van een spet terend debat tussen enkele voetbalofficials, die elkaar live in de haren vlogen en naar het leven stonden. De gemoederen raakten zo verhit, dat de stoelen hoorbaar door de opnameruimte vlogen en presentator Ralph de Carvalho moest besluiten het spannende radioprogramma even te onder breken voor wat reclameboodschappen. Tot een radiostilte werd besloten, toen één van de gasten een geweer uit zijn auto ging halen in een poging de praeses van de befaamde club Flamengo overhoop te schieten. Walsh voor straf op transferlijst LONDEN Tottenham Hot spur heeft ex-international Paul Walsh geschorst, beboet en hem voor straf op de trans ferlijst gezet. Eén en ander is een gevolg van een pijnlijk „meningsverschil" tussen de speler en assistent-manager Ray Clemence. Met name voor de oud-doelman van het En gelse elftal was de aanvaring pijnlijk. Hij haalde Walsh bij een wedstrijd van de Totten- ham-reserves voortijdig uit veld. De aanvaller werd daar op zo kwaad, dat hij zijn coach in het gezicht sloeg. Vijf nieuwelingen in Engelse selectie LONDEN Gedwongen door blessures heeft de Engelse bonds coach Graham Taylor vijf nieuwelingen opgenomen in zijn se lectie, die op 11 september in Londen een oefenwedstrijd speelt tegen wereldkampioen Duitsland. De nieuwe gezichten zijn de aanvallers Paul Stewart (Nottingham) en Paul Merson (Arsenal), de verdedigers Keith Corle (Manchester City) en David Burrows (Liverpool) en middenvelder Tony Daley (Aston Villa). Zijn col lega Berti Vogts kon zich beperken tot het oproepen van één debutant: Stefan Kuntz van kampioen FC Kaiserslautern. Don Mackay als eerste op straat LONDEN Don Mackay van tweede-divisieclub Blackburn Rovers is de eerste trainer in het Engelse voetbal die dit seizoen op straat is komen te staan. Mackay spendeerde ongeveer zeven miljoen gulden aan nieuwe spelers, maar haalde uit drie compe titiewedstrijden pas één punt. Er werd al enige tijd druk gespe culeerd over de aflossing van de wacht bij de club Het bestuur zou Mackay toch al willen vervangen door Kenny Dalglish. ALD WOUDENBERG BURG Ron Zwer- met afstand Neder- bekendste volley- dette. Hij heerst in eden en plaatst al z'n [angers in een don- schaduw. De Am- immer scoort hoog uitstraling, eerlijk- uiterlijk en - het be- ijkst - uitnemende fbalkwaliteiten. an 's werelds beste vol- ;rs", durft bondscoach Brokking best te ver en. „Zwerver is voor jna onmisbaar richting wereldtop. Op hem is le team afgesteld", eeft Zwerver grote be- jring voor sporters met iken „ik" en een impo- [juitstraling. Mensen als Cruijff en Edwin Moses i door hem al eens ge- als belangrijke per- 'kheden. Zelf hoeft er niet zo nodig. Hij wil olleyballen en heel na- fclijk samen met zijn Ne- [ds team presteren. Maar (intussen al een ster, hij j overal herkend, is de isoonlijking van de Ne- •dse volleybalhausse. Of r nu hoog of laag hij kan er niet meer stardom heen. een de technische lei- n Oranje wrijft zich in den bij de exploitatie t natuurtalent. „Hij is ïtte en kan zich er re- naar gedragen", weet baas Frits Suèr van lie Nederlanden, •er ziet er goed uit en mee omgaan. Hij is ui- bewust gekozen door inetjesmakers". omotionele waarde van is niet in geld uit te weet pr-man Arnie van de NeVoBo, de vooral via jeugdaan- was doorgroeit richting 175.000 leden. Maar in alle jubelende taal schuilt telkens hetzelfde voorbehoud. Elke keer voegen de bewonderaars een bijzinne tje toe aan hun lofzangen. „Als z'n knieën het maar houden. Door het uitstellen van het verdienen van het grote geld neemt Zwerver een vrij groot risico", constateert bondsarts Ron du Bois. „Maar hij doet het bewust en de medische staf probeert hem straks zo fit mogelijk af te leveren aan een Italiaanse club". Waarde Ron Zwerver is het lijdend voorwerp van dit verhaal. Zelf concentreerde hij zich de afge lopen week - bewust geïso leerd van de media - op de Eu ropese titelstrijd die vanaf vandaag in Hamburg los barst. Rondom Zwerver bleven vol doende gesprekspartners over om te praten over zijn ongelo felijke waarde. Geen waarde in geld, maar volleybalwaarde, promotionele waarde en voor al ook menselijke waarde. Want in dat laatste schuilt zijn grootste kracht. Oprechte eer lijkheid, uitbundigheid, open heid, positief denken, recht door zee; het zijn allemaal handelsmerken van de donke re Phil Collins-fan, die stee vast de film „Escape to victo ry"- als favoriete keuze op geeft. Zwerver verafschuwt groot spraak, dat staat vast. Pochers, bluffers en opscheppers kun nen beter een blokje om gaan. En wie geniet er niet van zijn loyaliteit, zijn overgave voor ploeggenoten Eerlijkheid duurt toch het langst. Daarom is Zwerver ook zo'n verade ming in het vaak keiharde topsportwereldje. Brokking: „Ron zal met al z'n eerlijkheid best eens tegen pijnlijke con frontaties oplopen. Maar ik hoop van harte dat hij zo blijft als-ie nu is". De beoordeling van Zwerver's sportieve kwaliteiten mag ui teraard uit de mond van zijn Ron Zwerver: bijna onmisbaar richting wereldtop. directe technische superieur, de bondscoach, komen. Het is „positivo" Harry Brokking niet vreemd om de realiteit zien. Desalniettemin kent hij Zwerver als geen ander. En natuurlijk werkt Brokking graag met dergelijke uitzonde ringsgevallen. „Maar Zwerver is ook een echte vedette", erkent Brok king grif. „Hij heeft wel eens moeite om zich tijdens de trai ningen te schikken in het te- ambelang. Ron weet namelijk als geen ander hoe hij in vorm moet komen voor grote toer nooien. En dat botst wel eens met mijn ideeën. Ron is zich heel erg bewust van zijn kwa liteit en bepaalt wel eens zijn eigen tempo op de trainingen". Zwerver is niet te beroerd om - ten behoeve van het team - z'n nek uit te steken. De spraakmakende breuk in de ploeg vlak voor het wereld kampioenschap in 1990, waar bij Blangé, Grabert en Zoods- ma plotseling terzijde werden geschoven, werd vooral onder de emotionele druk van Zwer ver en ook Benne geforceerd. Met aanvoerder Selinger en Held zorgden Zwerver en Benne er voor dat Brokking verder durfde te gokken op de generatie. Doorbraak Furore maakte Zwerver ver volgens in Brazilië. Zijn eerste WK betekende direct een doorbraak. „Het was zijn eer ste toernooi met een extreem hoge druk op zijn schouders", recapituleert Brokking. „Het tekent de klasse van Zwerver dat hij zich er al direct door heen knokte en het team op sleeptouw kon nemen. Nor maal gesproken kom je daar pas aan toe als je meerdere van zulke toernooien hebt af gewerkt". Zwerver is bij uitstek de speler waar deskundigen en leken zich gezamenlijk aan kunnen vergapen. Hij komt ook stee vast als winnaar van publieks prijzen en computergestuurde ranglijsten uit de bus. Zo werd hij als beste aanvaller geëerd op het WK '90 en in de World League '91, waar hij ook als beste serveerder in de boeken staat genoteerd. „Ik weet van Ron", aldus Brokking, „dat hij het minst graag individuele prijzen in ontvangst neemt. Vierde worden in de World League en dan naar voren moeten komen als beste aan valler, dat vindt-ie heel erg. Hij zal altijd zeggen, dat-ie het volledig aan zijn team te dan ken heeft". Arnie Mensink, pr-man van de volleybalbond, maakt een treffende vergelijking. „Als je de beste volleyballer van de wereld bent en je woont in Amerika. Ik heb geen flauw waard is Zwerver Nederlander heeft hij een verschrikkelijk! positieve uitstraling. Daarom doet de bond ook heel normaal met Ron Zwerver. Voor de pers is hij echter de belang rijkste man". Voor Zwervér dus nog geen managementbureau's die hem exploiteren, uitlenen, pushen en opvoeden. Teamgenoot Henk-Jan Held: „Dat zit 'm gewoon in Nederland. Wat stelt sport hier nu voor? Je kunt het als jeugdige nauwe lijks serieus naast je studie be oefenen. In Amerika is stude ren en sporten als eenheid in geburgerd. Daar is sport dus belangrijk. Net als in Italië. Daar staat volleyballer Zorzi ook in reclamespots. In Neder land zijn we er allemaal te nuchter voor. Als het even niet meer goed met je gaat, dan kijkt niemand meer naar je". door FRANK WERKMAN De Nederlandse voetbalbond is een standvastige organisatie. Moet ook wel als je een tak van sport beheert, waarbij het aanbeveling verdient met twee benen soms stevig op de grond te blijven staan. Hoewel er best nog wel eens aanleiding kan zijn om de 'aarde' te verlaten: bij het koppend maken van een doelpunt en het vervolgens juichend opspringen bijvoorbeeld. Of het bekijken van een video-band met beelden van een wedstrijd, waarbij alle (eigen) reclameborden weer prima in beeld waren. Hoe konsekwent de voetbalbobo's zijn heeft Johan Cruijff inmiddels ervaren. Een aantal jaren geleden kreeg de huidige trainer van Barcelona 'om niet' de hoogste voetbalpapieren uitgereikt. Als blijk van waardering voor zijn grote verdiensten voor het vaderlandse voetbal. Hoe uitzonderlijk Cruijff nog steeds is in onderhavig metier blijkt wel uit de heisa die nu al maanden duurt rond Ruud Krol. Ook deze voormalige krokettenverkoper kon in zijn tijd redelijk uit de voeten op de groene piste, maar miste de allure en uitstraling van J.C Superstar. Van Krol gaan er in de voetbalhistorie der groten dertien in een dozijn, maar dat schijnt hij zelf niet te beseffen. Weliswaar speelde Krol nationaal bezien het grootste aantal interlands (84), maar ondanks optredens in de Verenigde Staten, Italië en Frankrijk kreeg hij nimmer echt internationale erkenning. Hetgeen de hoge bomen in het Zeister bos ditmaal dus juist hebben ingeschat. In hun gedreven streven naar een zo rechtlijnig mogelijk imago bepaalden de bobo's daar dus ooit dat de geste richting Cruijff een uitzondering moest zijn. Welnu, dat is die tot op heden gebleven. Arie Haan, Ruud Krol en Wim van Hanegem weten dat nu ook al geruime tijd. Arie Bombarie paste daar zijn eigen mouw aan. Hij ging aan de slag in landen waar het ontbreken van voetbalpapieren geen beletsel is om bij een club de scepter te Na weinig geslaagde avonturen bij Vfb Stuttgart en FC Nürnberg is Haan nu neergestreken in Luik. Daar moet hij zijn behoorlijk geblutste blazoen zien op te poetsen. Hetgeen hem verbaal waarschijnlijk wel lukt, want als de voormalige Groninger één ding goed beheerst is het wel zijn eigen p.r. Haan was zelf niet meer dan een boven- modale voetballer, die het geluk had bij het WK in 1974 een bijna gouden gelegenheids-libero te worden. Op welke positie hij bij wijze van noodgreep terecht kwam dank zij het afvallen van Rinus Israel en Aad Mansveld. Toen hij vervolgens bij het WK van Argentinië vier jaar later een paar keer verwoestend uithaalde was zijn reputatie gevestigd. In België, waar anders, kon hij zó aan het werk. Om zich binnen de kortste keren bemind te maken bij boeren, burgers en buitenlui. Ruud Krol heeft die gave niet. Als voetballer was hij al geen puur natuurtalent. Ooit was hij een iets meer dan gemiddelde linksback, die pas later als vrije verdediger enigszins furore ging maken. Volgens overlevering werd de Amsterdamse voetballer in Napels op handen gedragen, maar de ex-snackbarhouder was al uit de Italiaanse havenstad verdwenen toen de echte successen daar ontstonden. Dank zij de entree van een échte ster, Diego Maradona. Vervolgens bouwde Krol zijn carrière af en zijn bankrekening verder uit bij Cannes, waar hij zich naar verluidt ook de geneugten des levens danig liet welgevallen. Om na een paar jaar rentenieren tot het besef te komen dat geld ook niet alles is. Hij wilde terug in de voetballerij en KV Mechelen bood hem die kans. Het werd een flop. Niet in de laatste plaats doordat twijfel en onzekerheid werden verward met arrogantie en hoogmoed. Krols mislukken bij onze zuiderburen bezorgde zijn reputatie in met name België een grotere deuk dan Haans falen bij onze oosterburen. Krol blijft via bevriende media de Zeister burelen bestoken en heeft nu in Engeland weer de een of andere stoomcursus gevolgd. Om een diploma in de wacht te slepen, dat in Nederland geen enkele rechtskracht heeft, maar hem al wel interesse vanuit Keulen opleverde. Als hij vier jaar geleden gewoon zoals ieder ander aan de KNVB-opleiding was begonnen had hij nu zijn reguliere papieren gehad. En bovendien geleerd hoe je kennis mondeling het best kunt overdragen. STOUWDAM kNAPOLIS We- pipioen worden ze oveel is absoluut ze- Wet die verwachting Christian (20) en pder (16) Selk ook igereisd naar India- s, waar gisteren de tjn begonnen. rnbroers uit Deventer in de Amerikaanse Idere doelstellingen. Zij N EN Investeren in de toe- ICIERING Want Christian en ssersbedrijf jder zijn zéér ambitieus, werk gebrulllen zij het vaderlandse 616. pturnen aanzien geven, undig echtpi lardentehuispn en Alexander Selk vername. Tel treffende overeen- [n, maar ook opmerke- <oop gevraaierschillen. De gelijke- 1 liggen voornamelijk Uinappat de sporthal, het onder- r [daarbuiten. Bovendien i-3886379/3|e broers niet erg op el- lowel qua uiterlijk als Christian, de oudste, heeft zijn haar ir _.pelijk, modieus stekel- VERHUIZIlaten knippen. Alexan- mqb yJ jongste, schenkt zicht- DnAilUjnder aandacht aan rossige haar zijn LEIDEN zijn kleren draagt hij Tel. 071-ljkeltje nonchalanter. Uit Telex 393<enstellingen blijkt ook gkterverschillen. Tegen- DIIIII7Efe fanatieke Christian nnUIAE' de gemakzuchtige VAN (assen de broers Selk bij De familieband en de UIS U|llVoor hun sPort heeft viv wii et tweetal een hecht turnbolwerk gevormd. In Ne derland zijn Christian en Alexander de beste turners. Tijdens nationale kampioen schappen mag de concurrentie de kruimels oprapen. De tijd, die het turnen opslokt, laat hen weinig ruimte voor ande re bezigheden. Dus zijn Chris tian en Alexander vaak op el kaar aangewezen. Nee, ze zijn elkaar nooit spuugzat. Integen deel, de broers vinden eikaars aanwezigheid zelfs prettig. Perfectie Volgens Christian Selk werkt het motiverend als zijn broer lekker traint of goed werk af levert. De oudste Selk maakt zich dan ook drukker om zijn jongere broer dan omgekeerd het geval is. Hij heeft dat va derlijke over zich. Alexander daarentegen vindt dat wel prettig. Hoeft hij zich iets min der druk te maken. „Christian laat het er nooit bij zitten. Hij streeft altijd naar perfectie. Als iets niet lukt kan Christian als een gek te keer gaan", ty peert de jongste. Omgekeerd is dat regelmatig het geval, want Christian maakt zich nog wel eens boos. Vooral als Alexander een nieuwe oefening moet worden aangeleerd. „Dan dringt het altijd zo langzaam tot hem door", windt Christian zich zichtbaar op. „Je moet soms gewoon schreeuwen. Hij moet er vaak met de haren worden bijgesleept. Gek word ik daar Alexander Selk hoort de kri tiek van zijn broer laconiek aan. Hij heeft het vaker ge hoord. „Christian heeft wel gelijk. En het is ook wel pret tig. Krijg ik weinig gelegen heid om te verslappen", geeft de jongste toe, die er aan toe voegt dat zij zelden knallende ruzies hebben. Bromfiets Buiten de sporthal hebben Christian en Alexander weinig gemeen. Alleen naar muziek luisteren en sleutelen aan een bromfiets. Alexander heeft sinds kort een karretje opge snord waarmee de broers zich uitstekend vermaken. Christi an heeft van al dat gesleutel de smaak van motoren te pak ken gekregen. Hij is van plan om na de WK motorrijles te gaan nemen. Zo ver is Alexan der nog niet. Die vermaakt zich overigens ook voortreffe lijk met vissen, na turnen zijn tweede passie. Als hij maar even de gelegenheid heeft, verpoost hij zich aan de water kant. „Daarmee kan ik me da gen vermaken", benadrukt hij. Waaraan zijn broer toevoegt dat de jongste zijn visspulletjes goed voor elkaar heeft. „Maar zelf vind ik er niet zoveel aan. Na een half uur ben ik dat ge- tuur naar die dobber als beu. Zeker als ik ook nog niets vang". Voor Christian moet er actie aan te pas komen, wil hem iets gaan boeien. „Alles wat maar sensationeel is vind ik mooi, maakt niet uit wat. Ik zou bijvoorbeeld graag heli kopterpiloot willen worden". Sleeptouw Alexander Selk wordt be schouwd als het grootste turn- talent van Nederland. Insiders spreken met bewondering over zijn mogelijkheden. „Mits goed begeleid wordt hij abso luut beter dan ik", beweert Christian op een toon die geen tegenspraak duldt. „Nee, ik vind niet dat Alexander geta- lenteerder is. Daarin verschil len wij niet. Zijn voorsprong is dat ik hem altijd op sleeptouw heb genomen. Als jochie van vier huppelde hij al in de gymzaal en leerde hij bijvoor beeld een saltootje te springen. Daarmee heeft Alexander een geweldige voorsprong. Bij tur nen is het van groot belang om vroeg te beginnen. Bovendien heeft hij zich altijd aan mij kunnen optrekken; ik heb veel baanbrekend werk ver richt". Dat Alexander een groot ta lent is, blijkt wel uit zijn uit zending naar de mondiale ti telstrijd. Een jongen van zes tien die niet gemist kan wor den in de mannenploeg, dat zegt veel. Toch moeten de ver wachtingen niet te hoog wor den gespannen. De jongste Selk is de laatste jaren flink gaan groeien en dat bleef niet zonder gevolgen. „Ik was altijd een mooie strak ke, technische turner die alle oefeningen vrij gemakkelijk afwerkte. Dit jaar merkte ik dat ik slapper werd. Ik moest er ook meer voor werken. Dat leidde weer tot overbelasting met als gevolg blessures. In mei heb ik nog wel deel geno men aan de Europese jeugd kampioenschappen in Athene, maar eigenlijk was ik er niet klaar voor. In aanloop naar de EJK was ik veelvuldig gebles seerd en heb ik veel wedstrij den moeten missen". Krachttraining Die moeilijke periode van Alexander heeft de Selk- broers er nog meer van over- uigd dat krachttraining de sleutel naar mogelijk interna tionaal succes is. De Neder landse turners missen de po Christian (links) en Alexander Selk koesteren geen hoge illusies voor het WK in Indianapolis. wer om oefeningen vloeiend en volledig gecontroleerd af te werken. „Moet je die Russen eens zien", spreekt Alexander bewonderend. „Die jongens turnen zo soepel, ongelooflijk". En Christian: „Het eerst dat ik na een internationale wed strijd bij thuiskomst wil is als een gek aan krachttraining gaan doen". Volgens Christian ligt de fout in het verleden toen er op krachttraining een zwaar ta boe rustte. Die voorzichtige houding heeft volgens de oud ste Selk-broer een averechts uitwerking. „Als je tegenwoor dig onvoldoende kracht hebt, krijg je onherroepelijk blessu res. Het is bittere noodzaak. steeds nadrukkelijker op krachttraining aandringt". De broers Selk beschouwen hun aanwezigheid in Indiana polis als een overwinning op zich. „Déér heb je al die jaren gewerkt. Alleen de uitzending naar de WK is al een beloning voor de geleverde inspannin gen", meent Christian die per soonlijk ook enige doelen heeft gesteld. Hij wil 108 punten in I FOTO: PERS UNIE Dan krijgt de -spe.' of tl gymnastics" Christian in die opzet slaagt, is hij de tweede Nederlander die zo'n speld bezit. Dick Ooye- kaas ging hem ooit voor. Ver der hoopt de oudste Selk dat zij als ploeg de 25e plaats van het WK in Stuttgart, twee jaar geleden, zullen verbeteren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19