Sovjet-congres stemt in met nieuwe unie Bekend 11 Federale commissie doet voorstel voor nieuw Joegoslavië „Wachtgelden omlaag om ontslag goedkoper te maken 14 Dagen Gratis £cidóe6ouxa/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóe(Souta/ni DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1991 Contract voor verbouwingen schiet tekort Nazaat Romanov wil terug naar Moskou Dirigent Jeffrey Tate trekt volle zaal zonder concert LEIDEN OMGEVING Ook twee torens aan achterkant Leidse station 8 PAGINA'S GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND 8UITENLAND ECONOMIE KUNST/RTV LEIDEN/REGIO 11 DIENSTVERLENING SPORT H RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU Ceidóc 0ou4ont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25127 Losse nummers 1,45. Strandpolitie afwezig: Badgasten redden drenkelingen DEN HAAG Badgasten hebben gistermiddag bij Den Haag drie toeristen gered die te ver in zee wa ren gegaan. De omstanders moesten ingrijpen omdat de strandpolitie vanaf begin deze week niet meer ac tief is. Ter hoogte van de Fuutlaan moest een 9-jarig meisje uit zee worden opgevist. Zij is door de GG GD behandeld. Nabij de camping Ockenburg werden twee Fransen van 26 en 27 jaar eveneens door om standers uit zee gehaald. Zij waren er zo ernstig aan toe dat ze naar het Rode Kruis-ziekenhuis vervoerd moesten worden. Woordvoerder J. van Woensel van de Haagse politie zegt dat er een personeelstekort is en het stranddeta- chement al een week langer heeft gefunctioneerd dan de bedoeling was. „We zijn er voor het bewaken van de openbare orde en de veiligheid, niet om bad meester te spelen". Ouders van nu slaan vaker Akzo aast °P Britse verffabrikant ERMELO Kinderen van nu worden vaker geslagen dan de kinderen van de vorige generatie. Dertig jaar geleden kreeg ruim de helft van alle kinderen nog wel eens een pak slaag, dat is nu driekwart. Niettemin vinden de vaders gemiddeld 34 jaar oud en moeders gemiddeld 32 jaar oud van nu zichzelf leukere ouders dan ze zelf hadden. Dat blijkt uit een enquête die het tijdschrift Groter Groeien onder 629 gezinnen heeft gehouden. De ouders van nu noe men zichzelf minder streng, laten hun kinderen minder klusjes doen en tien van de honderd laten zich nog met 'u' aanspreken. Vroeger moest de helft van de kinderen dat nog doen. Kin deren van nu mogen vaker logeetjes hebben, spelen vaker met hun ouders en luisteren beter naar hen. Ouders zeggen vaker 'sorry' en 'ik hou van je' tegen hujt kinderen. Dat ze toch vaker slaan, is volgens Peter Roorda van Groter Groei en mogelijk juist verklaarbaar uit de grotere vrijheid tussen ouders en kinderen. „Dat levert misschien eerder onzeker heid bij de ouders en conflicten op". ARNHEM Akzo wil de Britse verffabrikant Macpher- son overnemen van het Finse bedrijf Tikkurila, zo meldt de Financial Times in haar editie van vandaag. Een woordvoerder van het chemieconcern heeft geen com mentaar op de mogelijke overneming. „Wij komen pas naar buiten met nieuws als iets definitief is". Het bericht over de mogelijke overneming van Macpherson is afkom stig van Britse vakbondsbestuurders. Zij hebben de hand weten te leggen op documenten waaruit volgens een zegs man blijkt dat „een bod van Akzo zo goed als rond is". Tien jaar cel voor drugssmokkel ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren een 26-jarige man uit Togo en een evenoude Surina mer veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectieve lijk tien en acht jaar wegens drugssmokkel. Volgens de rechtbank zijn beide mannen verantwoordelijk geweest voor de invoer per schip van 286 kilo cocaïne vanuit Pa ramaribo naar Nederland, in mei dit jaar. NS eisen miljoen van Haagse taxichauffeurs UTRECHT De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht eist in een civiele procedure bij de rechtbank in Den Haag een miljoen gulden schade vergoeding van Haagse taxichauffeurs. Uit protest tegen de treintaxi hielden zij vorige maand in Utrecht enige uren het treinverkeer gebokkeerd. Het bedrag kan nog oplopen omdat er ook nog eigendommen van de NS zou den zijn beschadigd. Van de blokkade ondervonden naar schatting een kwart miljoen reizigers hinder. Een aantal van hen heeft bij de spoorwegen een schadeclaim ingediend. Voorzitter R. Thiele van de vereniging Taxi- belangen Nederland noemt de stap van NS in een eerste reactie 'zware intimidatie' en 'een dreigement van de eerste orde'. De woordvoerder van de Haagse chauf feurs, E. van Tongeren, reageert boos. „Er wordt geïnti mideerd. Hierdoor ontstaat onrust onder de taxichauf feurs". MOSKOU Het Congres van Volksafgevaardigden in de Sovjetunie heeft vandaag een plan goedge keurd voor de vorming van een nieuwe unie van staten. De afgevaardigden stemden met 1.608 stem men voor en 51 tegen het voorstel snel een verdrag af te sluiten tussen de Sovjet-republieken over een zogenoemde Unie van Soevereine Staten. De republieken kunnen in de nieuwe plannen zelf bepalen hoe zij verbonden willen zijn met de nieuwe unie. Zo kun nen zij volledig lid worden of alleen een associatieverdrag met de unie sluiten. Gisteren lukte het president Gorbatsjov tijdens een vol strekt chaotische derde zit tingsdag van het Congres wel iswaar een principebesluit door het parlement te druk ken, maar kwam hij net drie stemmen te kort voor het wetsontwerp waarin een en ander zijn beslag moest krij gen. Een van de redenen waarom het Congres moeite had met het cruciale wetsvoorstel, was het feit dat het de macht moet gaan afstaan aan een nieuwe Opperste Sovjet. De oude gar de laat de macht niet graag door de vingers glippen. Tot twee maal toe lieten de bijna 2000 afgevaardigden zich als kleuters de zaal uit sturen. Gorbatsjov bracht van de voorstellen uit de zaal steeds de variant die hem het beste uitkwam ter stemming. Het to taal versnipperde parlement, de afgevaardigden niet stond als altijd machteloos te genover deze taktiek. 's Morgens meldde Gorbatsjov dat de delegaties uit de repu blieken, waarvan elf het Kremlin de rug hebben toege keerd, met zoveel aanmerkin gen waren gekomen op het initiële wetsvoorstel van de presidenten van de Sovjetunie en die republieken, dat er een pauze nodig was tot drie uur 's middags om de zaak aan te passen. Mokkend stapte het Congres op. Pagina 5: Conservatieven in de aanval Vannacht wolkenvelden, morgen af en toe zon. Vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige noord tot noordwesten wind, kracht 3 a 4, in het Waddengebied af en toe krachtig, 6. Graven vernield in Nieuwkoop NIEUWKOOP Op een be- graaf plaats in Nieuwkoop zijn naar gisteren pas bekend is ge worden twee graven vernield. Het gaat om graven op de be graafplaats aan het Regh- thuysplein. De grafschenners gooiden één steen om en ver nielden een tweede graf. De graven werden niet beklad. Vrouw geschept op Stationsplein LEIDEN Een 64-jarige in woonster van Woerden is gis teravond om half tien zwaar gewond geraakt toen zij op een oversteekplaats op het Sta tionsplein werd geschept door een auto. De bestuurster daar van, een 21-jarige vrouw uit Leiderdorp, kwam uit de rich ting van de Plesmanrotonde en had de vrouw te laat opge merkt om nog te kunnen stop pen. Het slachtoffer is met on bekend maar zwaar letsel overgebracht naar het AZL. BELGRADO Een federale commissie die naar een politieke oplossing zoekt van de crisis in Joegoslavië wil het land omvormen tot een losse confederatie, waarvan ook de republieken die onafhankelijk willen worden nog deel kunnen blijven uitmaken. „Enkele of alle onafhankelijke staten kunnen desgewenst toe treden tot de confederale unie, die een associatie van soevereine naties is", aldus het plan. Eenzijdige of gewelddadige wijziging van de huidige grenzen werd echter onaanvaardbaar genoemd. De toekomst van Joegoslavië kan alleen worden bepaald aan de hand van „de wensen van alle zes bevolkingsgroepen". Óndanks de voorbereidingen voor een internationale vredescon ferentie over Joegoslavië aanstaande zaterdag in Den Haag heeft de strijd in Kroatië opnieuw aan verschillende mensen het leven gekost. De opgelaaide gevechten in Kroatië zaaien steeds meer twijfel over het welslagen van de vredesinitiatieven. Mor gen overleggen de EG-ministers in Brussel over de vraag of de conferentie vanwege het aanhoudende geweld moet worden uit gesteld. In de oostelijke Kroatische provincie Slavonië vielen acht slachtoffers toen Servische rebellen de regio afsloten van de rest van Kroatië. Ze slaagden erin de snelweg Zagreb-Belgrado in de buurt van de stad Okucani - op 120 kilometer van Zagreb - in handen de krijgen. Door de tweedeling van het gebied hebben de naar zelfstandigheid strevende Kroaten een gevoelige klap te incasseren gekregen. Ook in de regio Osijek, waar al enkele da gen een complete oorlog woedt, duurt de strijd onverminderd voort. De gevechten in Osijek hebben al aan zeker 20 mensen het leven gekost. De Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher dreigde in Bonn met erkenning van de onafhankelijkheid van Kroatië en Slovenië als de gevechten blijven voortduren. Pagina 5: Vredesinitiatief Joegoslavië werkt geweld in de hand Leidse illegalen lichten banken voor tonnen op Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN Zeven illegaal in Leiden verblijvende Nigerianen zijn naar giste ren bekend is gemaakt betrokken geweest bij een omvangrijke fraude met paspoorten en rijbewijzen. De Nigerianen verbleven on der valse naam in Nederland, werkten bij een bollenbedrijf in de Haarlemmermeer en lichtten en passant diverse banken in heel Nederland op. Daarbij werden de valse pas poorten als identiteitspapieren gebruikt. Met één paspoort maakten zeker drie verschil lende illegalen verschillende banken anderhalve ton lichter. Vijf van hen zijn inmiddels op het vliegtuig naaf hun eigen land gezet. Zij verbleven ille gaal in Leiden nadat maanden geleden hun aanvraag om asiel al was afgewezen. Door gebruik te maken van de gefalsificeerde gestolen pas poorten wisten ze hun verblijf in Nederland te verlengen. Een zesde Nigeriaan is op de trein naar Duitsland gezet om dat hij in dat land ook een asielaanvraag had lopen. Pagina 11: Toevallige con trole zet politie op spoor van oplichters Alberti en Klein-Essink best gekleed Tijdens de jubileumshow van Hardie's in de Grote Kerk in Den Haag zijn gisteravond Willeke Alber ti en Mare Klein-Essink tot best geklede vrouw en man gekozen. Uit handen van minister J. An- driessen van Economische Zaken ontving het tweetal een symbolisch vijgeblad. De verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten. De journalisten beginnen zich overigens wel af te vragen of ze met deze verkiezing moeten door gaan omdat elk jaar dezelfde namen opduiken. Tijdens de modeshow werd overigens een aantal opmerkelijke ontwerpen getoond, zoals deze bruidsjapon. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pagina 9: Hardie's: haastig, met hier en daar een verrassing De Vries en Kok houden onverkort vast aan wao-plan DEN HAAG Minister De Vries en vice-premier Kok willen onverkort vasthouden aan de ziektewet- en wao- plannen van het kabinet. PvdA-leider Kok herhaalde gisteravond op een gewestelij ke vergadering in Etten-Leur dat aan de plannen niet ge sleuteld kan worden. Ook mi nister De Vries van sociale za ken ziet geen mogelijkheid de plannen bij te stellen. Hij zegt dat vandaag in een interview met deze krant. Beide bewindslieden zien geen kans onderscheid te maken tussen schrijnende en niet- schrijnende gevallen. De PvdA-fractie blijft zoeken naar mogelijkheden de schrij nende gevallen te ontzien. Maar De Vries ziet die moge lijkheden niet! „Ik kan name lijk wel zeggen wie een schrij nend geval is, maar ik kan geen grens trekken waar ie mand ophoudt een schrijnend geval te zijn. Zo'n grens is vol strekt willekeurig en heel griezelig. Moet je een punten systeem aanleggen? Moet ik zeggen: met zestig punten ben je een schrijnend geval en met 59 punten niet? En ik moet er toch niet aan denken dat ie mand tegen me zou zeggen: als ik nou twee vingers meer in de cirkelzaag had gestoken, zou ik mijn uitkering wel heb ben mogen houden". Vice-premier Kok deelt zijn opvatting. Hij ziet evenmin mogelijkheden om een be stuurlijk hanteerbaar onder scheid te maken tussen schrij nende en niet-schrijnende ge vallen. Eerder deed hij de sug gestie om mensen met bij voorbeeld MS of een gebroken rug te ontzien. Evenals pre mier Lubbers is Kok bereid naar nieuwe suggesties van de Tweede Kamer te kijken. De afdeling Nijmegen van de PvdA liet gisteren weten al leen nog vertrouwen te heb ben in partijleider Wim Kok als dat vertrouwen losgekop peld wordt van het tot nu toe gevoerde beleid. Pagina 4: Schrijnende geval len in wao hoeven nergens op te rekenen Poolse regering wil macht van parlement beperken WARSCHAU De Poolse regering heeft vandaag tijdens een speciale vergadering besloten haar eigen uitvoerende macht te vergroten door die van het parlement te verkleinen. Verande ringen in de grondwet moeten het parlement buiten spel zetten bij het ontslaan of benoemen van kabinetsleden, aldus een woordvoerder van de Poolse regering. Premier Jan Krzysztof Bielecki zal het parlement voorstellen de macht om kabinetsle den te benoemen over te dragen aan de president. De voorstel len zijn bedoeld om „een politiek systeem op poten te zetten dat de verdeling van de macht in het land bevordert". De regering beschouwt de veranderingen als een „noodzakelijke oplossing voor de veiligheid van de burgers en de staat alsook voor de uitvoerbaarheid van de economische hervormingen". Nederlanders genoeg, maar helaas: te weinig bekende. En uit dat groepje is het bijna ondoenlijk ook nog eens de bestge- klede te selecteren. Zelfs voor modejournalisten, die daar toch een deskundig oog voor hebben, valt dat niet eens mee. Na enkele jaren blijkt dat ze door gebrek aan nieuwe cory feeën hun keuze steeds weer op dezelfde personen moeten la ten vallen, die daardoor natuurlijk nóg bekender worden. Mi nister Andriessen heeft natuurlijk gelijk: „Eenmaal goed ver pakt verkoop je beter". En als je uit de stapels kranten zon der aarzelen de Leidse Courant als de best opgemaakte krant pikt, waarom zou je dan een andere nemen? VAKBONDEN WITHEET VAN WOEDE: In gepeins wacht een musicus op het kerkhof van Osijek op het moment dat de begrafenis van een slachtoffer van de burgeroor log in Joegoslavië kan beginnen. FOTO: EPA DEN HAAG Het uitgelekte plan van minister Dales van binnenlandse zaken voor ver laging van de wachtgelden moet te maken hebben met het feit dat de regering begon nen is met de zogeheten Grote Efficiency-operatie. Dit zegt de bij de FNV aange sloten Algemene Centrale voor Overheidspersoneel. De ACOP vreest dat de overheid het goedkoper wil maken om grote aantallen ambtenaren op straat te zetten. De noodzaak van een efficiën tere overheidsdienst is onder deel van het regeerakkoord van CDA en PvdA. Het bete kent volgens het kabinet dat ambtenaren meer werk moeten gaan verzetten met minder mensen. Een deel van het overheidspersoneel zal daartoe worden om-, her- of bijgeschoold. Maar nog onbe kende aantallen ambtenaren, in elk geval vele duizenden, zullen hun baan kwijt raken en voor hun inkomen aange wezen raken op de WW voor ambtenaren, de wachtgelden dus. ACOP-voorzitter Cees Vrins: „Als je kwaaddenkend bent en dat moet je af en toe zijn als de politiek aan het woord is heeft de regering bin nenskamers geconcludeerd dat de wachtgeldregeling veel geld kost. Het ontslaan van ambte naren is dus ook een dure zaak. Welnu, als je die regeling slechter maakt, kun je meer mensen ontslaan". Vrins denkt dat minister Dales zich heel goed realiseert dat er een grote ontslaggolf op komst is in het onderwijs en dat de Grote Ef ficiency-operatie in de rijks dienst vruchten zal gaan af werpen. Dales is nu 1,3 miljard gulden per jaar kwijt aan wachtgel den. In 1992 moet dat driehon derd miljoen gulden minder zijn, zegt haar omgeving. De minister zal de door haar ge wenste verlaging van de wachtgelden (tot het niveau van de gewone WW-uitkerin- gen) inbrengen in de onder handelingen over de cao voor het overheidspersoneel. Zij kan zo'n maatregel echter al leen invoeren als ze de steun krijgt van een meerderheid van de ambtenarencentrales. Vooralsnog lijkt daar weinig kans op. Zowel de ACOP als de CCOOP (centrale van christelijk overheidspersoneel) hebben witheet van woede op haar uitgelekte plannen gerea geerd. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5' Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 inninifiiiifimiiu

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1