meerlingen basisscholen op iczoek bij het bedrijfsleven DUIN- EN BOLLENSTREEK r,Niet wij, maar de gemeente llijnsburg is ongehoorzaam" Peter Tetteroo snel op „dikke banden" Commissie schoorvoetend akkoord met welzijnsprogramma Noordwijk REGIOJOURNAAL Concert Het Ensemble Festoen geeft vrijdagavond in de Triumfa- torkerk in Katwijk een concert. Aanvang kwart over acht, toegang kost 10 Donateurs en gezinsleden hebben vrij toegang. Op het programma staan werken van Joh. Seb. Bach en G.Ph. Telemann, met clavecimbel, fluiten en strijkers. Zomeravondzang De kerken in Lisse houden vrijdag een zomeravondzang op het parkeerterrein van het tuincentrum van Jaap Kooy aan de Heereweg. Aanvang acht uur Dierenkeuring De pluimvee-en konijnen- sportvereniging Lisse houdt zaterdag bij Jaap Kooy de jaarlijkse jongdierendag. Be langstellenden zijn van tien tot vier uur welkom. Zonnebloem De Zonnebloem Oegstgeest viert zaterdag Nationale Zie kendag in de aula van de scholengemeenschap Duin- zigt aan de Wijtten bach weg. De viering begint om half elf met een oecumenische dienst waarna koffie wordt gedronken. Vervolgens wordt de lunch genoten en tijdens de middaguren heeft De Zonnebloem een verras sing in petto. De viering is gratis. De coördinatrice, me vrouw De Vos acht aanmel ding noodzakelijk in ver band met de capaciteit van de zaal: 071-174007 Wandeling De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde gaat zaterdag wande len op de hei bij Hilversum. Om half twee wordt verza meld op het parkeerterrein bij de Mariakerk aan de Nassaustraat in Lisse. Country De North-Hill Country Dan cers houden zaterdag weer een countrydansavond in De Gewoonste Zaak aan de Schoolstraat 11 in Lisse. De avond wordt muzikaal bege leid door Side Kick. Aanvang negen uur, toegang kost 10 L. leidóc Qowto/nt DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1991 'Berken voorschoten besteden indacht aan patroonheiligen IORSCHOTEN De RK kerken van Voorschoten, de St. urentius- en de Moeder Godsparochie starten het nieuwe sei- i op 14 en 15 september met Eucharistievieringen in het te- van de patroonheiligen. Zaterdagavond in de Laurentius en idagmorgen in de Moeder Godskerk. Zondagmiddag, 15 sep- nber, worden alle parochianen uitgenodigd deel te nemen aan autobus/fietstocht naar twee mooie kerken in de omgeving: ^St. Nicolaas in Nieuwveen (ca. 35 km) en de H. Engelbewaar- jskerk in Hazerswoude-dorp. Beide kerkgebouwen zijn ont- wo rpen door dezelfde architecten van de H. Laurentius in Voor- loten, Th. Asseler (1823-1879). Hij is de ontwerper van 22 ker- in Romaanse romano-gotisch en vroeg-gotische trant, vooral ïriagjegen in het toenmalige bisdom Haarlem. De eerste kerk die wo. seler bouwde was De Duif in Amsterdam. Parochianen kun- 20.01 n naar de St. Nicolaas gratis per autobus, naar de H. Engelbe- 1*2 arc*erskerk °°k gratis per bus of eventueel per fiets. De ver- r»be#r is zondag 13.30 uur vanaf het Bondsgebouw aan de Leid- imbi veg, terugkomst ongeveer 16.30 uur. De opzet is dat na terug- mst nagepraat wordt in het Bondsgebouw. Het geheel staat in I kader van het 125-jarig bestaan van de Laurentius kerk. Noordwijkse peuterspeelzaal krijgt definitief onderkomen NOORDWIJK Na wat omzwervingen lijkt peuterspeelzaal Harlekijn een definitief onderkomen te krijgen in De Kwetterhof aan de Ludolph Berkem'eierstraat. De raadscommissie voor on derwijs heeft gisteravond haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van burgemeester en wethouders om voor het onder brengen van de Harlekijn een bedrag van 300.000 gulden beschik baar te stellen. „Er is geen mooier plekje te vinden", aldus L. de Graaff-Schriek (CDA). Zij achtte het een goede zaak, dat in de voorjaarsnota 1991 voor deze verhuizing reeds gelden waren gere serveerd. A. Ouwehand (Groen Links) verklaarde het wel met het voorstel eens te zijn, maar hij had toch ook andere mogelijk heden willen bezien. Na het vertrek van de peuterspeelzaal uit de Hoofdstraat, vond de Harlekijn, dank zij de welwillende mede werking van het schoolbestuur van de r.k. basisschool De Zee- vlam onderdak in een tweetal lokalen op het terrein van De Zee- vlam. Nu de Kwetterhof vrijkomt, krijgt Harlekijn weer een defi nitieve stee temidden van de Noordwijkse scholen. Inbraak bij Chinees Lisse LISSE Uit een Chinees restaurant aan de Berkhout laan in Lisse is gis ternacht ongeveer 2500 gulden ont vreemd. De dieven kwamen binnen door een raampje op de eer ste verdieping te breken, dat men via het dak wist te be reiken. Het geld werd gestolen uit de kassa's en de tele foongeldautomaat. Hotel, zomerhuisjes en golfbaan in Vlietland LEIDSCHENDAM Het recrea tiegebied Vlietland zal de komen de jaren worden uitgebreid met een groot aantal voorzieningen, het bureau De Vries en Partners Management BV te Zoetermeer heeft in opdracht van de provinci ale samen met Recreatiecentrum Vlietland BV een plan opgesteld dat de goedkeuring van Gedepu teerde Staten en, op een onder deel na, van B en W van Leid- schendam heeft gekregen. In het plan is voorzien in een hotel (Leidschendam wil geen congres centrum), een zestigtal zomerhuis jes, een 18-holes golfbaan, een jeu- de-boules-baan en eveneens in de open lucht, een kegelbaan en schaakspel. Voorts een racketcen trum en in het hotel nog een ke gel-/bowlingbaan met sauna. Bij een nieuw restaurant-paviljoen zijn kinderspeelattracties en een geologische tuin voorzien. Bij het water moet een waterspeeltuin komen, de motorboothaven moet groter terwijl aan een tweede zeil- boothaven, ook voor huifboten, wordt gedacht. De bestaande noodvoorziening voor zeil/surf- school, surfopslag en duikvoorzie- ningen krijgen een nieuwe behui zing. Als verblijfsrecreatieve voorziening is, behalve de moge lijkheid van toeristisch kamperen bij de jachthaven, ook een specia le, in groen verpakte, camping met aanlegsteiger voor 60 zeever kenners in het plan opgenomen. De totale investering wordt op ruim 20 miljoen gulden geraamd. De activiteiten zouden deels door het Recreatiecentrum en deels door derden gepacht, geïnvesteerd en/of geëxploiteerd kunnen wor den. Voornaamste doel is de ge bruikswaarde van het 285 ha gro te gebied, waarvan bijna de helft water, te vergroten en meer be zoekers, ook buiten de zomerpe riode, te trekken. De inbreng van de commercie moet de opbreng sten vergroten. Het doel van Vlietland, projecten voor dagre creatie en voorzieningen van al gemeen nut die in beginsel voor iedereen vrij toegangkelijk zijn, moet volgens de provincie echter in stand blijven. ROMOTIECAMPAGNE VOOR BEROEPSOPLEIDINGEN ••45.15GIO Circa driedui- nd leerlingen van ruim \byl< inderd basisscholen in atwijk, de Bollenstreek, cinii Alphense regio en de ooT' s*° Leiden, zullen ko- iagen end najaar op bezoek eac an bij bedrijven in het ,1oo. bied. Deze bedrijfsbe- eken, bestemd voor de idste leerlingen van de 12); sisscholen, vormen een 'oo3 derdeel van de Promo- vïth'ot icampagne Beroepson derwijs Rijnland. Aanlei ding voor de campagne is de dringende behoefte van het bedrijfsleven aan goedgeschoolde vakmen- De campagne, die ondersteund wordt door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (KvK), wordt dit jaar voor de tweede keer georganiseerd. Dit jaar doen aanzienlijk meer scholen mee aan de campagne. Zo deden in de Bollenstreek vorig jaar twintig scholen mee terwijl dit jaar éénendertig scholen hun medewerking hebben toege zegd. In de Alphense regio, waar vorig jaar duizend scho lieren van vierendertig scho len op pad waren, zullen dit jaar veertig scholen meedoen. In Katwijk deden al bijna alle scholen mee, terwijl ook de deelname vanuit de Leidse re gio ongeveer gelijk zal zijn. Beroepsonderwijs Het doel van de promotiecam pagne is leerlingen van groep acht van basisscholen, ouders en leerkrachten kennis te la ten maken met beroepen in de techniek, de agrarische sector, de dienstverlening, de handel, de administratieve sector en de gezondheidszorg in de hoop dat de leerlingen dan zullen kiezen voor een opleiding in het beroepsonderwijs. Noodza kelijk, volgens de KvK, omdat de arbeidsmarkt nu al kampt met een chronisch tekort aan vakmensen. Volgens de KvK kiezen veel kinderen ook niet bewust voor een opleiding na de basisschool. Dat zou blijken uit het grote aantal MAVO- leerlingen dat binnen twee jaar overstapt naar het Voor bereidend Beroepsonderwijs. De campagne wordt op dins dag 12 november afgesloten met een beroepenmanifestatie in het gemeenschapscentrum De Bron, aan de Troubadour- weg in Alphen aan den Rijn. OETBALCLUB KAATST BAL TERUG: Kinderen uit 5 n b« 5. 2 Noordwijkerhouter beboet voor gebruik verboden wurgstokjes DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT Een 22-jarige Noordwijkerhouter is gisteren voor de Haagse politierechter conform de eis veroordeeld tot vierhonderd gulden boete, we gens het in bezit hebben en ge bruiken van zogenaamde wurgstokjes. Hij had dit verboden wapen gebruikt in een poging zijn wagen te beschermen toen die door drie Sassenheimers ver nield werd. De Sassenheimers, waarvan er één nog moet voorkomen, hadden hem eind vorig jaar achtervolgd, omdat ze boos waren over zijn weg gedrag. Toen ze, opgehouden door een verkeersongeval stil kwamen te staan, sprongen de drie uit de auto en schopten een koplamp van de Noordwij kerhouter stuk. In een reactie pakte deze zijn wurgstokjes uit het dashboardkastje om zich zelf en zijn wagen te bescher men. Naar eigen zeggen raakte hij daarbij niemand. Wel beet hij iemand in een vinger toen deze hem van achter op zijn rug sprong. Volgens hem gin gen de Sassenheimers „tekeer als dollen" omdat ze teveel ge dronken zouden hebben. Zelf had de Noordwijkerhouter geen druppel alcohol aange raakt. „Reden te meer waarom u had moeten wegrijden", con cludeerde rechter Urbanus bij haar oordeel. [JNSBURG „Burger- NINfike ongehoorzaamheid? [at is een lachertje". G. 1i in Zuylen, secretaris van jJJJ letbalvereniging Rijns vee irgse Boys reageert ui- ;|D rst verbaasd op het 59. icuws, dat de gemeente 1 ijnsburg zijn vereniging ™neen garantie voor een le- apending wil geven, dondf (t de lening is een bedrag kenhuéjn vijftigduizend gulden ge- '"'y oeid. De commissie financiën 5q sloot dinsdagavond tot deze 0 i aatregel over te gaan, omdat >eth-zi ijnsburgse Boys heeft gewei- ;rd de in januari aangezegde Th°ging van hen procent ln huur van sportaccom- odaties te voldoen, lurgerlijke ongehoorzaam- 'erleni eid", was dan ook de mening 96309,an commissieleden. Een Mgelijke ongehoorzaamheid ikbaar ocht volgens de commissiele- E KI* en dan ook niet getolereerd '9 orden. Door CDA'er G. Ver- kind e'J werd duidelijk gesteld, dat ma t 'dien de voetbalclub niet van in is dit „vuiltje" weg te jrken, de gemeente op haar >.uiJscBurt weigert he garantie voor !oo 'viae lening af te geven. Hachelijk Ronduit belachelijk", is de' I lening van Van Zuylen. „Ik lac raag me dan ook meteen af, een gemeente iets dergelijks |i™avi berhaupt doen mag. En dan "urft de gemeente Rijnsburg te spreken van burgerlijke ilijk. D ongehoorzaamheid? Er kan be ter gsproken worden van „ge meentelijke ongehoorzaam heid". In het verleden heeft de gemeente het meer dan eens af laten weten; vooral met be trekking tot het bijdragen in de onderhoudskosten. De ver eniging heeft nagenoeg alle kosten van het onderhoud van velden en kleedkamers zelf moeten betalen. Veelal kosten die eigenlijk voor rekening van de gemeente waren. Een wel iets andere situatie, dan in de ons omringende gemeen ten". Per jaar geeft Rijnsburgse Boys volgens Van Zuylen, cir ca twintigduizend gulden uit aan onderhoud van het com plex. Ook een negental nieuwe kleedkamers is uit eigen zak betaald. Van Zuylen geeft de enorme hoeveelheid geld die zijn vereniging in het eigen complex heeft gestoken, dan ook aan als de reden waarom men niet akkoord is gegaan met de tien procent huurver hoging. „Bovendien", aldus Van Zuy len, „heeft het één niets met het ander te maken. Een der gelijke maatregel vind ik op z'n zachts gezegd nogal beden kelijk". Overleg is er in deze kwestie niet geweest. Volgens Van Zuylen een typisch voor beeld, van hoe de gemeente Rijnsburg met zaken om springt. Hij laat tevens weten de hele kwestie te zullen be spreken met het bestuur van Rijnsburgse Boys, tijdens de vergadering vanavond. „Maat- we zullen dit zeer zeker niet zomaar over onze kant laten gaan". Een jurist laat weten, dat een dergelijke maatregel inder- 'arkeerplaats Wasbeek lijna klaar voor kermis Rijns let parkeerterrein voor sporthal 'isbeek in Sassenheim wordt mo- inteel gebruiksklaar gemaakt voor kermis. Voordat het Lunapark op- bouwd kan worden moet de par- eerplaats aangepast worden. Zo pjjjioeten er stoepranden verwijderd den en zal de groenvoorziening eten wijken. De Sassenheimse 4Ïlma(aad ging in juli schoorvoetend ak- oo ioord met de aanpassing. Pas na for- ITELE' e politieke druk ging de VVD, die "r is anvankelijk tegen een kermis voor Wasbeek was, om. verband met de kermis heeft de Ljemeente in de week van maandag aak'6 sePtember tot en met vrijdag 20 N 8Ptember een aantal verkeersmaat- ®gelen aangekondigd. Zo zal de hele Ge teek bus 88 van Lisse naar Den sPr® teag geen gebruik maken van de 5°s re fii,meiwe9 waar ook een halte staat, i p14 'assagiers kunnen opstappen bij de spre 'alte Kagerdreef. Bussen vanuit Den voigeflaag naar Lisse rijden wel gewoon angs de Vijfmeiweg. •an zaterdag 14 tot en met zaterdag 11 september zal de Vliegeniersweg de Hofstraweg en de Jan Moll- disc itraat geheel afgesloten zijn voor alle Verkeer. In dezelfde periode zal op de 'Ijfmeiweg tussen de Vredehove en ie Menneweg éènrichtingverkeer gei len in de richting van de Menneweg. FOTO: HENK VAN DEN ENDE daad „nogal bedenkelijk is". „Strikt genomen mag een ge meente zoiets niet doen. Het geschil over de huurverhoging staat immers volkomen los van het al dan niet toekennen van een gemeentegarantie voor een lening. Maar voor de vereniging zijn er, mits hard kan worden gemaakt dat de gemeente de garantie alleen om die reden geweigerd heeft, nog voldoende middelen om deze kwestie aan te vechten". Of de voetbalclub het daad werkelijk ook zover laat ko men, weet Van Zuylen nog niet. Burgemeester F. Jonkman, die waarschijnlijk met vooruit ziende blik, toch een escalatie van de hele kwestie vreest, liet afgelopen dinsdag tijdens de commissievergadering al we ten overleg te willen voeren met het bestuur van de club. Volgens Jonkman dient dit overleg in ieder geval plaats te vinden voor de eerstvolgende raadsvergadering. Jonkman liet toen -echter ook weten, geenszins van plan te zijn onderhandelingen te wil len voeren over het al dan niet voldoen van de huurverho ging. Wel zei hij begrip op te kunnen brengen voor de fi nanciële situatie van de vere niging Van Zuylen op zijn beurt zegt dat Rijnsburgse Boys onder geen enkele voorwaarde ak koord gaan met welke huur verhoging dan ook. „We zijn niet van plan om na zoveel geld in het complex te hebben gestoken nu op te moeten draaien voor de financiële moeilijkheden die de gemeen te Rijnsburg heeft", aldus Van Zuylen. mui gehaald NOORDWIJK Eén moeder met kind en verschillende an dere kinderen zijn gisteren door de strandpolitie van Noord wijk uit een mui ge haald. Door de sterke onder stroom er stond een forse noord-westenwind konden de kinderen niet meer terug. Met assistentie van de politie zijn de kinderen door het zwin teruggebracht naar het strand. Embleemdieven gepakt LISSE Met de aanhouding van twee jongens uit Lisse is een einde gekomen aan een reeks diefstallen van auto-em blemen. De jongens van 13 en 14 jaar werden gistermiddag door de eigenaar van een auto- bandenhandel op heterdaad betrapt. De tweede meldde zich later zelf bij de politie. De jongens hebben bekend. De deelnemers aan de „dikke bandenrace" rijden zich warm. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Idoor GERARD DE KLERK NOORDWIJKERHOUT De 45e Ronde van Noordwijkerhout, de zoge noemde „dikke bandenra ce" is gewonnen door good-old Peter Tetteroo. Hij won de sprint van een kopgroep van drie ren ners. Steekers werd twee de en Theo Prins uit De Zilk derde. jaar niet voor de overwinning. De winnaar van vorig jaar Nico van de Burg had het in Noordwijk en Katwijk nog niet echt kunnen maken, maar dat gold ook voor een aantal andere renners die gewoonlijk in de kop terug te vinden zijn. Prins uit De Zilk leek in vorm. Hij zat dan ook in de groep die zich al na drie ron den van het peloton wist af te scheiden. Steekers was er bij met Peter Tetteroo en diens zoon Theo. Ben Teeuwen, Nico van de Burg en Gerard Looy- esteijn completeerden het ze vental dat duidelijk te sterk bleek voor het jagende pelo ton. Halverwege de koers ontsnap ten Prins, Steekers en Peter Tetteroo en deze drie gingen er met zo'n vaart vandoor dat ze binnen enkele ronden al een voorsprong konden laten noteren van een halve minuut. Toen kwam er bij de achter volgers een reactie op gang van met name Van de Burg en Looyensteijn maar ondanks verwoede pogingen wisten ze de koplopers niet te naderen. Vooraan werd eendrachtig sa mengewerkt en deed met name Steekers heel veel werk, hoewel hij wist dat in een sprint Tetteroo de beste was. Óp de streep was het verschil overigens maar heel klein. Prins werd derde, Van de Burg vierde, gevolgd door sterk teruggekomen Theo Tet teroo en Looyesteijn. Winnaar bij de deelnemers bo ven de 35 jaar - en dat waren er heel wat - werd Arie Dui venvoorden. Eerder op de middag was de ronde voor amateurs gewonnen door Rob Kompas uit Venhuizen. De weinig streekfavorieten wer den achtervolgd door pech. Uiteindelijk kwamen van hen alleen Ronald van der Tang uit Voorhout en Sassenheimer Robert Karremans over de eindstreep. echter nog eens dat de tering naar de nering moet worden gezet. Hij protesteerde tegen de gedachte dat het welzijns werk in Noordwijk in de ver nieling zou zitten. Wel zijn er limieten gesteld. Bij het opstel len van het ontwerp-welzijn- sprogramma 1992 is als uit gangspunt genomen dat het to taal beschikbare budget met 1 procent mocht stijgen. Dit houdt in, dat het subsidie-bud get van 2,4 miljoen in 1991 steeg tot ruim 2,5 miljoen gul den in 1992. In dit totaal zijn de subsidiebedragen begrepen voor het sociaal-culturele werk, de emancipatie, de sport, de openbare bibliotheek en de zorg. Van der Veen stelde voor de begrotingen van de verenigin gen en organisaties, waarop de subsidie toekenning gebaseerd wordt, te laten bekijken door een extern bureau. Zijn fractie had ook in het verleden om een dergelijk onderzoek ge vraagd. Wethouder J. Bedijn wees het voorstel van de hand. Een be zwaar is, dat de jaarrekenin gen en begrotingen van de verenigingen lang niet alle maal op tijd binnenkomen, omdat met vrijwilligers moet werken. „Maar we zullen wel heel kritisch naar de begroting en rekening kijken. Zonder overigens de verenigingen en organisaties onder curatele te willen zetten. In de besteding van de budgetsubsidie willen we de verenigingen vrij la ten", betoogde Bedijn. Koogan In het geheel van de plaatselij ke organisaties en verenigin gen bleek de Stichting Koogan een bijzondere positie in te ne men. Voor 1991 werd door deze stichting een begroting ingediend met een tekort van ruim twaalf mille. De naailes sen voor Marokkaanse meisjes en vrouwen kunnen echter worden voortgezet. Ongeveer 39 Marokkanen maken ge bruik van de ruimte van de Bronckhorststraat, zonder dat een eigen bijdrage wordt ge vraagd. In het verleden is dit wel het geval geweest, maar de contributie bleek moeilijk te innen. Idoor C.LEEFLANG NOORDWIJK Lieten eerdere welzijnsprogram- ma's in Noordwijk zich ty peren door het begrip „achterstand" het pro gramma voor 1992 kan het best aangeduidt wor den door het begrip „zel fredzaamheid". Dat con cludeerde wethouder J. Bedijn gisteravond tijdens de behandeling van het ontwerp-welzijnsprogram- ma door de raadscommis sie voor onderwijs- en welzijnszaken. De com missie ging schoorvoetend akkoord met het ontwerp. F. van Veen (Noordwijks Be lang) herinnerde aan de uit spraak van wethouder Barn- hoorn, dat men een sinaasap pel niet kan blijven uitknijpen. „Dan smaakt het sap niet lek ker meer". Bedijn benadrukte

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13