£eidbe (Bowtcmt Opnieuw gevechten in Kroatië fflflMgi Sovjetunie schakelt over op losse statenbond DB-BB-01 CcidócSowuvnt Aanhoudende droogte leidt tot watertekort Geen studietoelagen voor hogere inkomens 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £cklóe (Sou/iont DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 24 PAGINA'S 'e dj* in twee katernen Terugkeer van Rijkaard succes voor Michels LEIDEN OMGEVING je b| Zilker wordt jongste makelaar van u 4 Nederland J Vannacht weinig Tj bewolking, kans op e mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. pre Morgen zonnig. Middagtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 27 graden in het zuidoosten van het land. Noordoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25125 Losse nummers 1,45. Zuidafrikaanse kerken: handhaaf sancties Vergeten kinderdorp in Sudan NAIROBI Tienduizenden kin deren leven volstrekt aan zichzelf overgelaten ergens in het zuiden van Sudan. Zij zijn de slachtoffers van de burgeroorlog tussen de isla mitische regering in Khartum en de overwegend christelijke rebel len in het zuiden, In het gebied dreigt een hongersnood die ook de kinderen zal treffen. Bernard Kouchner, de Franse staatssecretaris voor internationale hulpverlening, kwam met dit ver haal terug in de Keniase hoofdstad Nairobi, na een bezoek aan het zuiden van Sudan. „Ik heb daar een dorp ontdekt, een stad, een re publiek, van tienduizend jongens van acht tot veertien jaar. Zij pro beren hun eigen voedsel te ver bouwen, zetten onderkomens op, ze maken hun eigen kleren, ze doen kortom alles", zei Kouchner. Volgens hem zijn de meeste kinde ren oorlogswezen die aanvankelijk in kampen in Etiopië leefden. De kinderen die wel ouders hebben, zijn al zes jaar niet meer met hen in contact geweest. Dissidenten uit het opstandelingenleger van John Garang, het Sudanese Volksbevrij dingsleger, hebben de leiders van dit leger ervan beschuldigd de jon gens bij hun ouders te hebben weggehaald om ze klaar te stomen voor het guerilla-leger. Nederlander uitgeleverd aan Zwitsers DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft voor het eerst in de ge schiedenis een Nederlands staats burger uitgeleverd. De 46-jarige za kenman Robert J. Doorn uit 's Gra- veland is afgelopen vrijdag overge dragen aan Zwitserland. Hij wordt verdacht van aandelenzwendel. Justitie heeft als voorwaarde gesteld dat de man zijn eventuele straf in Nederland moet uitzitten. Volgens advocaat R. Middendorf heeft Doorn zich vrijwillig gemeld bij de politie. De advocaat behartigt de be langen van de Amerikaan O'Flynn die zegt een vordering te hebben op Doorn van zes miljoen gulden. Jimmy Connors kraait het uit nadat hij via een slopende par tij tegen Aaron Krickstein de kwartfinales van de US Open heeft bereikt. foto: afp Haarhuis - Connors in kwartfinales NEW YORK Paul Haarhuis staat in de nacht van woensdag op donderdag (02.30 uur Neder landse tijd) in de kwartfinales van de Open Ame rikaanse tenniskampioenschappen tegenover Jimmy Connors. De Eindhovenaar overleefde gisteren eenvoudig (6-2, 6-3, 6-4) de vierde ronde van het Grand Slam-toernooi van Flushing Mea dow (New York), dat in aanzien gelijkstaat met Wimbledon en Roland Garros. Haarhuis' volgen de opponent, de eergisteren 39 jaar oud geworden Jimmy Connors, had aanzienlijk meer moeite. Na ruim vierenhalf uur stond de Amerikaan in de beslissende set van zijn partij tegen landgenoot Aaron Krickstein op een achterstand van 5-2. De veteraan, die wordt gehinderd door een kniebles sure, haalde echter op tot 6-6 en besliste de spec taculaire partij via een 'tiebreak' (7-4). Pagina 7: Haarhuis laat kassa rinkelen. OM moet lease auto teruggeven DEN HAAG Het open- baar ministerie moet van de rechtbank in Den Haag een in beslag genomen lease-auto van de maatschappij Prolea se teruggeven. Dat heeft de rechtbank vanmorgen ver klaard. Het OM houdt de wa gen al vanaf eind juni in be zit. De kantonrechter en de raadkamer van de rechtbank gelastten eerder dat de auto teruggegeven moest worden. Het OM ging hiertegen in hoger beroep en eiste ver beurd verklaring van de auto. BESTAND GESCHONDEN BELGRADO/DEN HAAG Ondanks de nieuwe wapenstilstand lijkt een duurzame vrede nog ver weg. Gisteren werd in Kroatië strijd geleverd waarbij enkele doden zijn gevallen. Er waren tegenstrijdige be richten over een incident in de plaats Petrinja, ten zuiden van Zagreb. Officier Zoran Djodje- vic van het federale leger zei dat daar drie mensen waren gedood -en vierde gewond was geraakt nadat Kroatische strijdkrachten het vuur had den geopend op een militaire basis. Kroatische functionaris sen'^en media berichtten later echter dat eenheden van het federale leger met tanks te keer waren gegaan in Petrinja, waarbij ze zonder onderscheid op burgers schoten. Vandaag zijn in Den Haag de ministers van buitenlandse za ken van de EG bijeengekomen om zich te beraden over de vraag hoe het vredesplan voor Joegoslavië in de praktijk kan worden gebracht. Als de vredesregeling slaagt, zullen vreedzame onderhande lingen mogelijk worden t Kroatië, dat zich vie wil afscheiden, en Servië, dat aanpassing eist van de grenzen van Kroatië wanneer die republiek onafhankelijk zou worden. De Macedonische afgevaardigde in het federale presidentschap, Vasil Tupur- kovski, verwacht de vredes conferentie na 9 september. DEN HAAG De aanhou dende droogte veroorzaakt in sommige delen van het land zo'n watertekort dat voor de boeren een gedeeltelijk verbod op het onttrekken van water de openbare waterlopen is Het gaat om Noord-Limburg, Oost-Veluwe, Drenthe en de len van Noord-Brabant. Voor waterschaarste in het westelijk deel van Zuid-Holland is geen enkel gevaar, aldus het hoog heemraadschap van Rijnland middag wel begonnen met wat genoemd wordt de 'klein-wa- ter-procedure': maatgerelen ders het water op peil te hou den. Overigens wordt vrijdag weer regen verwacht. Berich- Hcip-fclC© ten als zou er een ramp drei gen voor de de aardappel- en bietentelers, die kampen met een kleinere oogst, zijn vol gens het Produktschap voor Aardappelen in Den Haag overdreven. i Leiden e in Delft. Om niet singen te komen 5 Delfland Pagina 6: Inkomens akker- r verras- bouwers en veehouders n is van- sterk gedaald. ,,En mijn hechtingen mochten niet nat worden". Zo kreunde een van de aspirant-leden van de Leidse studentenvereniging Minerva nog kort na het begin van de Rap-race. De hechtingen had hij eerder opgelopen in de introductietijd. Naar alle waarschijnlijkheid kon de aankomend corpsbal zijn bebloede hoofd gisteravond op nieuw dicht laten krammen. De nullen werden gisteravond traditioneel onderworpen aan deze hardhandige beproeving, langs studentenhuizen aan het Rapenburg, de rest van het jaar bekend als de mooiste gracht van Europa. Gehuld in vuilniszakken werden ketchup, bloem en visres- ten hun deel. Brallende commando's ,,pak die vent" van ouderejaars zetten de nullen aan hun lotgenoten naar de keel te vliegen. Een van de meest in het oog springende hindernis sen was een gigantisch luchtkussen bij studen tenhuis het 'Wallon', het voormalige Höpital Wallon aan het Rapenburg 12. Daar werden de feuten getracteerd op vissekoppen en ander vi safval. Elders wachtten hen zeepbanen, over de gracht gespannen kabels, zeilen en netten. foto: wim van noort Trein op zijn kant Door een aanrijding met een vrachtwagen belandde de stoptrein van Winterswijk naar Arnhem vanochtend ter hoogte van Winterswijk op zijn kant in een weiland. De vrachtwagen chauffeur en een treinreiziger raakten gewond. Nog onduide lijk is hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. De overweg was beveiligd met automati sche halve overweg bomen. Personeel van NS was er snel bij om de schade op te nemen. Passagiers werden tussen Winterswijk en Aalten tijdelijk met bussen vervoerd. foto: pers unie Tientallen kilo's cocaïne onderschept AMSTERDAM Het Bureau 'Verdovende Middelen van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met de Belgi sche Rijkswacht een partij van 73 kilo cocaïne in beslag geno men. Het spul kwam per vrachtschip vanuit Colombia via Zeebrugge naar Amster dam en heeft een handels- Waarde van 4,38 miljoen gul den. In verband met deze zaak zijn vorige week woensdag zes personen aangehouden. ZOETERMEER Minis ter Ritzen van onderwijs wil dat mensen met een belastbaar inkomen boven de 50.000 gulden geen aanspraak meer kunnen maken op een tegemoet koming in de studiekosten voor hun kinderen van 16 jaar en ouder. Lesgeld, reiskosten en schoolboe ken komen voor deze in komensgroepen geheel voor rekening van de ou ders. inkomensgrens zal bekend worden gemaakt op Prinsjesdag, in aansluiting op de ook al eerder uitgelekte plannen tot verhoging van het lesgeld en verdere bezuinigin gen op onder meer het speciaal en het vakonderwijs. Ritzen volgt met zijn voorne men het voorstel van een stu diegroep die tot opdracht had de tegemoetkoming in de stu diekosten voor ouders van niet meer leerplichtige kinderen te vereenvoudigen. De studie groep kwam met de aanbeve ling om voor de laagste inko mens alles te vergoeden, de t iets hogere inko mens alleen de reiskosten en het lesgeld terug te betalen en de nog iets hogere inkomens alleen compensatie te geven voor het lesgeld. Boven de 50.000 gulden aan belastbaar inkomen komt alles voor reke ning van de ouders, zonder te gemoetkoming. MOSKOU Het Congres van Volksafgevaardigden van de Sovjetunie en de Opperste Sovjet zullen deze week worden afge schaft en vervangen wor den door een voorlopige nieuwe regering. Deze in terim-regering zal opere ren onder een tijdelijk verdrag tussen centrum en republieken, in af wachting van een nieuwe grondwet en verkiezin gen. Dat Moskou gisteren het eindresultaat van een de bat van nog geen dag op de buitengewone zitting van het Congres, formeel bijeengeroe pen om de consequenties uit de staatsgreep van twee we ken geleden te trekken. Het voorstel tot deze verande ringen, dat werd ingediend door de leiders van de tien Unie-republieken en president Gorbatsjov, kwam voor hon derden eenvoudige afgevaar digden als een volslagen ver rassing. Zij hadden een voor stel verwacht Sovjet-president te kiezen, koppeld aan een nieuw u verdrag en eventueel een stemming over de onafhanke lijkheid van enkele republie ken. Dat het zichzelf zou moeten ontbinden, om te worden ver vangen door een tijdelijk par lement van vertegenwoordi gers van de tien republieken lag nou niet bepaald voor de De veranderingen - gepresen teerd in acht punten -, waar mee de afgevaardigden van de meeste republieken inmiddels akkoord zijn gegaan, betreffen voorts een losse statenbond met gemeenschappelijke eco nomische en veiligheidsbelan gen, die in de plaats moet ko men van de gecentraliseerde eenheidsstaat. Er komt een collectief presidentschap dat de taken van Gorbatsjov over neemt en een voorlopige rege ring met alleen een economi sche opdracht. Binnen enkele maanden moet de tekst van een grondwet klaar zijn, de republieken definitief kun nen bepalen wat hun samen werking en band met de ande re voormalige Sovjetrepublie ken zal inhouden. Pagina 5: Republieken heb ben geen idee wat onafhan kelijkheid inhoudt. Amerikaanse commando's oefenen bij grens Suriname DEN HAAG De aan wezigheid van twintig Amerikaanse commando's bij de grens tussen Frans Guyana en Suriname af gelopen weekeinde was onderdeel van een regu liere militaire oefening. Het ministerie van buiten landse zaken heeft dit ver klaard naar aanleiding van berichten als zouden de com mando's de opdracht hebben gehad Suriname binnen te vallen om een einde te ma ken aan de drugshandel. Volgens een woordvoerster van het ministerie oefenen de Amerikanen geregeld met commando's van een in Frans-Guyana gelegerd on derdeel van het Vreemdelin genlegioen. Het ministerie is ook altijd van die oefeningen op de hoogte gesteld. Liz Taylor krijgt miljoenen voor aids-onderzoek TOKYO De in Los Angeles woonachtige Japanse kunstenaar Hiro Yamagata heeft de actrice Elizabeth Taylor een miljoen dollar (bijna twee miljoen gulden) geschonken voor de financie ring van aids-onderzoek. Yamagata gaf Taylor het geld gisteren in Tokyo. Ook overhandigde hij een door hem gemaakt portret van de actrice, dat in de vorm van zijdezeefdrukken wordt ver menigvuldigd en over de hele wereld te koop zal zijn. De op brengst is bestemd voor aids-onderzoek. Liz Taylor is medevoor zitter van het internationale programma van het Amerikaanse Fonds voor aids-onderzoek. Tweemaal twee letters en twee cijfers. Minister Maij-Weggen heeft gisteren het eerste nummerbord met het nieuwste kente ken DB-BB-01 uitgereikt. Zo'n negen jaar kunnen we ermee vooruit. Dan zien we wel weer. Op verzoek van de autobran che was het tijdstip waarop de nieuwe serie zou uitkomen zo lang mogelijk geheim gehouden. Iedereen wil immers een zo 'vers' mogelijk kenteken met het oog op de waarde van zijn auto. Net zoals iedereen ook elke dag een nieuw exemplaar van de Leidse Courant wil hebben. En ook kan krijgen, als hij de bon nu invult. Uitgereikt door onze bezorger zelf. De eerste veertien keer zelfs gratis. En daarna tot na ZZ-ZZ-99. De Amerikaanse do's landden in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de grens. Zaterdag waren ze al weer vertrokken. Pagina 4: Bolkestein: des noods kappen met Surina- Geen krant ontvangen? Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 Voorl: Postcode/Plaats: Of bel 071-313 6"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1