LEIDEN OMGEVING Vader was een beest" „Leidse crisisopvang werkt beter dan professionele hulp Ceidóe Sou/tont azEznn Bootdief na hardnekkige achtervolging opgepakt Inbreker betrapt icm JAAR GEËIST VOOR BROERS WEGENS MOORD Niet voor iedereen leidóaQowumt VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 RIJPWETERING Na een hardnekkige achtervolging is de politie uit Alkemade er vanmorgen vroeg in ge slaagd een 29-jarige Rotterdammer aan te houden die eerder een kostbare speedboot had gestolen. De politie achtervolgde de in de speedboot varende man per auto langs de Kagerplassen en de Ringvaart. Daar aangeko men meerde de man zijn boot af bij de Koppoel aan de Poeldijk in Rijpwetering. Hij probeerde vervolgens lo pend. dwars door de weilanden en sloten, weg te komen, daarbij op de hielen gezeten door een politieman die in middels ook te voet was. Teruggekeerd op de Poeldijk koos de Rotterdammer opnieuw het ruime sop. De mo tor van zijn gestolen boot wilde echter niet starten, waardoor de achtervolgende politieman erin slaagde hem zwemmend te achterhalen. Letsel door ijzeren staaf ZOETERWOUDE Een 27-jarige Leidenaar raakte gistermiddag ge wond aan zijn mond en gebit toen een ijzeren staaf waar hij mee aan het werk was uit zijn handen viel en tegen zijn gezicht sloeg. Het ongeval gebeurde langs de Produktieweg op het industrieterrein in Zoe- terwoude. De man werd voor behandeling over gebracht naar het AZL. Peuter maakt weg vrij voor diefstal uit auto LEIDEN De hele vakantie was goed verlopen, totdat een 26-jarige Leidenaar woensdagavond thuis kwam. Zijn*3'/2 jaar oude kind begon bij thuiskomst zo hard te huilen, dat de vader alle aandacht liet uitgaan naar zijn peuter en de auto maar even liet voor wat deze was. De vol gende ochtend wilde de man begin nen met het uitpakken van de wa gen en kwam vervolgens tot de ont dekking dat zijn videocamera, werp hengels en radiocassetterecorder wa ren gestolen. De waarde van de buit bedroeg zes- a zevenduizend gulden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een 21-jarige Leide naar is vannacht in Koude kerk aangehouden bij een in braak bij het transportbedrijf Van der Meijden. De man had al wat spullen klaargezet om mee te nemen, waaronder een fax. Verder was hij in het bezit van een bromfiets, die in Al phen was gestolen. Ook be kende hij een fiets in die plaats te hebben gestolen maar die is nog steeds spoorloos. Alphenaren zetten station op stelten LEIDEN Vier Alphenaren, 19 en 20 jaar oud, zijn gisteravond rond half twaalf aangehouden op het station in Leiden. Ze hadden in een trein vernie lingen gepleegd en een ruit ingeslagen. Toen spoorwegpersoneel daar iets van zei, werden hen tal van verwensingen en bedreigingen naar het hoofd geslin gerd. De aanhouding door twee agenten, die er inderhaast bijgeroepen waren, verliep evenmin gemakkelijk. Twee jon gens lieten zich eenvoudig in de boeien slaan maar twee kornuiten boden flink verzet. Daarbij moesten de agenten wat flinke tikken i Kamerbewoner pakt insluiper LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar heeft gistermid dag in zijn kamer in de Breestraat een insluiper kunnen grijpen. Bij thuis komst trof hij de insluiper, een 24-jarige stadsgenoot en een bekende van de politie, in zijn kamer aan. Hij be dacht zich geen moment, greep de man bij de klad den en droeg hem enige tijd later over aan de politie. De man werd door verschillen de korpsen gezocht wegens diefstal. JOEP VAN ZEUL ÈN HAAG/LEIDEN twee broers uit feiden en Maastricht is Jsteren acht jaar gevan- fenisstraf geëist wegens tt op 16 juni doodschop- fn van hun 63-jarige va- fcr op het woonwagen- aan het Leidse ^ekvaartplein. broers gingen naar het Jchtoffer toen bekend werd t deze ontucht zou hebben het 9-jarige khtertje van een van hen. ft 'goede gesprek' dat ze wil- escaleerde. De dood van f vader betekende het einde en familiedrama. Een ti- •en tweede Hitler die zijn de familie en het hele lonwagenkamp terroriseer- 1 Zo werd de vader gisteren fcischreven door advocaat B Xszkowicz, die de van moord fc-dachte broers zelf slachtdf- t noemde. 199 iet de broers, maar hun va- 198ir had voor het beklaagden- 198 nkje moeten staan vanwege 199 jn meer dan twintig jaar du- 198 nde schrikbewind over zijn Moszkowicz somde tot 1 gg chtbare ellende van de gg oers de wandaden van hun -iggider op: hij schold, schopte 195 n trapte, tiranniseerde het lie kamp en gebruikte de lurwapens die hij trots in bezit had tegen zijn eigen ideren. Als moeder het voor Ikopnam kreeg zij de klap pen, ook als ze zwanger was. gg inderen uit het kamp wer- gj Bil gedwongen op weg naar gg un speelterrein met blote een zandvlakte te de man onder een zand glasscherven In nuchtere 198 i9sF„en,- het de nog onvoorspelbaarder 198 in wanneer hij dronken was. 198 e zijn door een hel gegaan. 198 vader maakte er een ware ibom van. Het is een won- 196 r dat die niet eerder is afge- 198 an", aldus Moszkowicz. 197 teindelijk vluchtte de jong- 198 - ste, 30-jarige zoon naar Maas tricht om zijn vader te ontlo pen. De oudste bekwaamde zich in de vechtsport taekwon do en was de enige die tegen zijn vader in durfde te gaan. Alleen praten Meer dan twintig jaar van op gekropte frustraties, mishan delingen en andere ellende ex plodeerden in de bewuste nacht, toen de broers geza menlijk naar het Trekvaart plein togen om met hun vader te gaan praten over de ver meende ontucht met het doch tertje De vader had de zoon uit Maastricht daarvoor zelf uitgenodigd. De zoon ging er op in, omdat al eerder verha len de ronde deden over on tucht met andere meisjes uit de familie In een discotheek aan de Leid se Steenstraat pikte hij zijn broer op. „Alleen om te pra ten. We wilden hem absoluut niet doden", verklaarden de broers gisteren voor de recht bank in Den Haag. De oudste broer, zelf woonachtig in Lei den, reed met de jongste mee „omdat ik beter tegen mijn va der was opgewassen. Ik wilde hem niet alleen laten gaan", verklaarde hij aan rechtbank president E. Timmermans. Op het Trekvaartplein aange komen ging de jongste direct naar zijn vader, de oudste zocht eerst zijn zus op. Omdat die er niet was, ging hij door naaf zijn vader. Daar werd niet zoals afgesproken gepraat, maar sneuvelde een ruit van de voordeur en zou de vader de jongste broer hebben be dreigd met een hark. Omdat de man al eerder op zijn kin deren had geschoten en in zijn broekzak greep, vloog de oud ste zijn vader aan. „In een waas van woede trapten en sloegen ze op hem in Als de oudste zijn vader niet te lijf was gegaan, dan was nu zijn broer misschien wel dood ge weest", verklaarde Moszko wicz de vertwijfelde wanhoop bij de zoons, die van hun fami lie en de voltallige bevolking van het woonwagenkamp blij ken van steun en begrip ont vingen. De houding jegens de vader bleek duidelijk tijdens Waanzinnig Officier van justitie F. van Lieshout toonde begrip voor de moeilijke jeugd van de zoons en de extreme methoden waarmee de vader zijn gezin in zijn greep had gehouden, maar niet voor de vechtpartij met de dodelijke afloop. In eerdere verklaringen en ook gisteren erkenden de broers „als waanzinnigen tekeer te zijn gegaan". „We gingen vol komen door het lint. Toen ik weer bij zinnen kwam, trok ik mijn broer weg van mijn va der. Anders zouden we hem misschien dood hebben ge schopt", ontkrachtte een van de broers echter de beschuldi ging van moord met voorbe dachte rade. „We waren er heen gegaan om te praten, maar het liep heel anders". De broers waren volgens Moszkowicz door de onver hoedse agressieve uitval van hun vader gedwongen geweest om snel en kordaat te reage ren. Van een vooropgezet plan was geen sprake. De schoppar- tij was de onvermijdelijke cli max van een jarenlang opge bouwde psychische overmacht, „als de vader niet al die jaren zo tekeer was gegaan, hadden deze jongens dit nooit gedaan". Dat zij hun vader niet hadden willen doden, bleek volgens Moszkowicz ook uit het feit dat de man na het vertrek van de broers nog leefde. Hij over leed pas de volgende ochtend i/i het ziekenhuis. Vooral de jongste broer had, in het bezit van de zwarte band taekwon do, met gemak zijn vader van het leven kunnen beroven. Hij deed het niet: „We zijn hele maal niet gewelddadig. Als we hem hadden willen doden, hadden we dat twintig jaar ge leden al kunnen doen. We hebben zelfs nooit in de ge vangenis gezeten". Kalm beraad Van Lieshout bleef echter twijfelen aan de praatgrage bedoelingen van de broers „Bij de Leidse politie kwamen verschillende telefoontjes bin nen waarin werd gewaar schuwd dat er vreselijke din gen zouden gaan gebeuren, dat 'de jongens' het niet meer aan konden. Familie uit Maastricht ging zelfs achter de oudste broer aan naar Leiden om te voorkomen dat er iets heel erg fout zou gaan. Er hing meer in de lucht dan een gesprek". De broers zouden na kalm be raad in hun stamkroeg aan de Steenstraat hun vader hebben opgezocht en het verhaal van de hark zou niet kloppen. De scherven van de gesneuvelde ruit lagen in de gang en niet buiten, wat volgens Van Lies hout duidt op een actie van ie mand die buiten stond. De hark zat bovendien onder de bloedsporen die exact pasten in het patroon, van bloedspat- ten op de muur van de gang, wat aannemelijk maakt dat de vader de hark niet had aange- Mager Moszkowicz vond de bewijslast voor moord veel te mager. De broers hadden hun vader ern stig toegetakeld, maar de rechtbank moest zich de gees testoestand van de broers kun nen voorstellen. „Toen er aan gifte van incest was gedaan liet de politie weten er op dat moment weinig aan te kunnen doen. U kunt begrijpen wat dat bij hen losmaakte". Dat de aanklacht een dag later weer werd ingetrokken, maakte de zaak alleen nog maar verwar der. Bovendien hadden de broers zich niet vergrepen aan het gebruik van wapens, maar alleen handen en voeten ge bruikt en waren zij niet op ei gen initiatief naar het woon wagenkamp gekomen: „De va der had daar zelf om ge vraagd". Dat het drama tenslotte esca leerde, speet de broers gisteren nog zichtbaar. De oudste zegt er nog steeds nachtmerries van te hebben, beiden betreu ren het zeer dat hun vader is overleden. „Ze hebben jaren lang geprobeerd hun vader in te dammen. Uiteindelijk was hen niets liever geweest dan hem in de gevangenis weg te laten kwijnen voor zijn Hitier- daden", aldus Moszkowicz. Uitspraak op 12 september. In een doordringende lucht van geroosterde saté, bier en andere versnaperingen hebben enkele honderden men sen gisteren op een duister Vrouwenkerk plein in Leiden de open luchtbioscoop bevolkt. Op een scherm van zes bij 3,5 meter werd de film ,,My name is nobo dy" vertoond. De film was duidelijk niet voor boven de zes tien gezien de kinderen die zich ondanks het late tijdstip (aanvang half tien) tussen het pu bliek bevonden. De ver toning betekende de opening van het nieuwe filmseizoen bij het Kijk- huis. FOTO: WIM VAN NOORT BIJ OPENING NIEUW ONDERKOMEN: LEIDEN De Krisisop- kundigheid in huis, dat het beter werkt dan de gemiddelde professionele instelling. De opvang is kleinschalig, laagdrempe lig, de hulpverleners zijn allen vrijwilligers die zich kunnen verplaatsen in de belevingswereld van jon geren, kortom: het gaat Die conclusie trok I van der Zande, hoofdredacteur van hel vakblad Jeugd en Samenle ving en daarnaast als jonge- rensocioloog verbonden aan de RUL. Zij hield gisteren een speech ter gelegenheid van de feestelijke opening van het nieuwe opvanghuis van de Krisisopvang voor jongeren in Leiden. Van der Zande haalde een on derzoek van de RUL aan dat vorig jaar werd uitgevoerd en waarin het functioneren van instellingen voor crisisopvang voor jongeren in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam on der de loep werd genomen. In vergelijking met die instellin gen, die steunen op professio nele medewerkers, doet de Leidse Krisisopvang het bui tengewoon goed, terwijl die volledig draait op vrijwilligers. De Krisisopvang moet zich daarom ook wel twee keer be denken voordat zij gaat fuse ren met één of meerdere in stellingen. „Het risico is dan zeker aanwezig dat er deskun digheid verloren gaat. Je ziet bij de professionele instellin gen dat er vlug wordt doorver wezen naar grotere instellin gen voor ambulante zorg. The rapieën daar duren soms jaren, en kosten dus op de langere termijn altijd meer. Men bouwt nu te zeer op een cijfer matig uitgangspunt, bijvoor beeld de norm dat de begro ting minimaal 3,5 miljoen gul den moet bedragen, zonder te kijken naar de effectiviteit van de instelling". Aan fusies valt echter niet te ontkomen omdat de provincie, die de hulpverlening subsi dieert, eist dat instellingen zich verenigen. De eerste ge sprekken met onder meer in stellingen voor ambulante hulpverlening, zoals de RI- AGG's, worden al gevoerd. Van der Zande pleitte daar naast vurig voor de vorming zo snel mogelijk nadat een jon gere zich heeft gemeld, contact opnemen met de ouders. De teams zouden moeten samen gesteld uit verschillende disci plines. Vrijwilligers Het nieuwe onderkomen werd gisteren officieel geopend door wethouder S. de Vreeze (onder meer welzijn). De houten trap pen en de overloop liggen er nog kaal en ongeschuurd bij maar de kamers zijn klaar voor de nieuwe tijdelijke be woners. In het pand kunnen zeven jongeren voor langere tijd maximaal twaalf weken worden ondergebracht, een uitbreiding van één plaats ten opzichte van de oude situatie. Voor acute opvang is één plaats beschikbaar. Na twee maanden verbouwen en tim meren is het pand klaar om in gebruik te worden genomen. De eerste gegadigde heeft zich afgelopen maandag al gemeld en kan komende maandag zijn Op die dag komt ook een ein de aan een drie maanden du rende sluiting van het We gloophuis en het Meidenop vanghuis wegens gebrek aan vrijwilligers. Hartekreten in de plaatselijke pers en adver tenties hebben ervoor gezorgd dat er nu weer veertien vrij willigers beschikbaar zijn. „We hebben nog geen wachtlijst voor vrijwilligers, maar we kunnen in elk geval weer draaien", aldus een zichtbaar tevreden William Klaverveld, coördinator van de Krisisop vang. ADVERTENTIE A44 besmeurd met olie en koelvloeistof SASSENHEIM Eén van de rijbanen van rijksweg 44 naar Den Haag ter hoogte van Sassenheim is gisteravond over een afstand van enkele honderden meters besmeurd door een meng sel van olie en koelvloeistof. De verontreiniging werd veroor zaakt door een lekke koppakking van een bus. De weg moest tussen half acht en tien uur gedeeltelijk worden afgesloten om de Haarlemmermeerse en Sassenheimse brandweer de gelegen heid te geven het wegdek schoon te maken. Tiet verkeer in de richting Den Haag enige vertraging op. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in me te nemen. Het wordt van u na opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. abonnee ingaande: I Postcode/plaats: i Telefoon:(voor conlrc Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9