„Verenigd Europa lijkt op snelweg met alleen rijstrook voor BMW's" Belangrijke hindoe-tempel mag worden herbouwd GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR Ceidae Gomxmt VRIJDAG 30 AUGUSTUS 19! güLóti Studenten priesterseminarie wijzen Opus Dei-priester af CHUR De overgrote meerderheid van de studenten van het priesterseminarie in Chur willen dat de pas benoemde rector, Opus Dei-priester Peter Rutz, zijn functie niet aanvaardt. „Peter Rutz moet weg" zeggen ze in een gisteren verspreide verklaring over de priester die eind juli door bisschop Wolf gang Haas werd benoemd. „Met hem is geen samenwerking mogelijk." Met Opus Dei „dat meent de absolute waarheid te bezit ten", zijn geen compromissen mogelijk, zo zeggen de studenten. Op grond van de „zorgwekkende situatie" had de overgrote meerderheid van de studenten de vakantie onderbroken om een protestbijeenkomst in Zürich bij te wonen. Dat is 't verlangen: wonen in de golven en geen verblijfplaats hebben in de tijd. Rafner Maria Rilke Voortbestaan Prisma-Lectuur bedreigd VOORBURG Prisma-Lectuurvoorlichting, een van de belangrijkste activiteiten van de protestantse stichting tot bevordering van het bibliotheekwezen en de Lectuur- voorlichting in Nederland, dreigt te verdwijnen, zo meldt het Hervormd Persbureau. De stichting heeft van minis ter Hedy d'Ancona van WVC te horen gekregen dat de minister met ingang van 1 januari 1992 de subsidiëring van deze instelling wil beëindigen. De Prisma-Lectuurvoorlichting publiceert jaarlijks zo'n 4500 boekbesprekingen, in de eerste plaats bestemd voor de functionarissen van bibliotheken die belast zijn met de aanschaf van nieuwe boeken, maar ook gebruikt door an- derssoortige organisaties en door particulieren. Dit werk wordt door de stichting al zo'n veertig jaar verricht. Uit een in 1989 gehouden enquête bleek nog de grote tevre denheid van de gebruikers over deze dienstverlening. De mededeling van de minister komt terwijl men juist de laatste hand legt aan een rapport over automatisering van de Prisma-recensies waardoor deze tot nu toe op losse kaartjes gedrukte informatie binnenkort ook via het beeldscherm te raadplegen zal zijn. Ratzinger: RK Kerk moet misdienaressen accepteren LINZ Misdienaressen zijn volgens kardinaal Ratzinger niet meer uit de Rooms-Katholieke Kerk weg te denken. Het zou alleen maar in de kaart van de critici spelen als het verbod zou worden herhaald. Bovendien zou er mis schien geen aandacht aan geschonken worden. Daar zou de kerk niet mee zijn gediend. Het Vaticaan werkt daar om aan een kerkrechtelijke oplossing van dit probleem, aldus de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer tijdens een bijeenkomst in Linz, Oostenrijk. Hoe deze eruit zal zien, valt op dit moment nog niet te zeggen. Sprekend over de rol van de vrouw in de kerk zei Rat zinger dat gelijkwaardigheid van geslachten niet zonder meer gelijkheid van functies betekent. Dat laatste zou zelfs „storend" voor de gelijkwaardigheid kunnen zijn. In de kerk is het niet belangrijk welke functie iemand heeft. „De deur naar de Verlossing werd geopend door iemand die geen enkele functie had, namelijk door Maria." ropees „EG mag sociaal niet alles regelen' L DOORN De verant woordelijkheid van werk gevers en werknemers moet ook in het Europa van na 1992 recht over eind blijven. Dit betoogde Jan Cammaert, beleids medewerker van het Christelijk Nationaal Vak verbond, gisteren op de conferentie van het con vent van christelijk-socia- le organisaties in Doorn. Vertegenwoordigers van chris telijke bonden en werkgevers discussieerden daar over de gevolgen van de gemeen schappelijke Europese markt voor het zogeheten maatschap pelijk middenveld. Met andere woorden: kan de positie van de organisaties van werkge vers en werknemers net zo sterk blijven in het Europa na '92 als zij nu nog is? Voor het sociaal beleid is het geen goede zaak, aldus Cam maert, als de Europese Com missie in alles regelend zal gaan optreden. Hij pleitte voor kaderafspraken tussen werk en werkgevers op Eu- iveau. Volgens Cam- het beter de sociale dialoog in Europa te verbete ren en met name ook de func tie van het Sociaal-Econo- omité, een adviesor- n de Europese Com missie, te versterken. Deze zou afspraken die gemaakt worden tussen werkgevers en werkne mers dienen te bekrachtigen. Op die wijze blijft de verant woordelijkheid voor een ver antwoord sociaal beleid liggen bij diegenen bij wie ze hoort, de werkgevers en de werkne- Drs. C. Timmer, vice-voorzit- ter van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) was het in grote lijnen met die zienswijze eens. Hij bepleitte het overlaten van re gelgeving en verantwoorde lijkheden aan maatschappelij ke organisaties, in casu vak bonden en werkgeversorgani saties. „Steeds duidelijker is het dat de invulling van de so ciale paragraaf en ook de op lossing van sociale vraagstuk ken als bijvoorbeeld werkloos heid niet kan worden gegeven door de overheid. Oplossingen op dit vlak kunnen slechts worden verwezenlijkt door de meest verantwoordelijken en betrokkenen daarop aan te spreken", aldus Timmer. Prof. mr. J. A. Winter, hoogle raar Europees recht aan de Vrije Universiteit, meende dat de Europese integratie zeker niet bijdraagt aan een verdere tweedeling tussen rijk en arm in Europa. Hij wees er op dat de welvaartsverschillen tussen de rijkste en armste EG-staten juist zijn afgenomen. Verder zijn volgens hem door het re gionale fonds van de EG grote bedragen ter beschikking ge steld van de arme regio's in EG-landen. BEROEPINGEN DISK WIL KERKEN INTERESSEREN VOOR PROBLEMEN EUROPA '92 UTRECHT Het vere nigd Europa gaat steeds meer lijken op een auto snelweg, de E 92, waarop de BMW's en de Merce- dessen op de linker rij strook voortrazen. De an dere rijbanen - voor klei nere auto's die minder hard kunnen rijden zijn wegens 'werkonderbre king' gesloten. Dat beeld gebruikt Euro-parle mentariër Wim van Velzen (sociaal-democraat) om aan te geven hoe volgens hem het ene Europa tot nu toe vrijwel uitsluitend gunstig is voor de economische krachten in de diverse lidstaten. Hij sprak in Utrecht ter gelegenheid van de presentatie van een boek over sociale en economische vragen rondom het verenigde Europa. Het boek is een initia tief van DISK, de oecumeni sche organisatie 'Dienst in de Industriële Samenleving van wege de Kerken'. Behalve het gisteren gepresenteerde infor matie-boek: 'De E'92. Een be gaanbare weg?' verschijnt er een werkboek voor gebruik op in plaatselijke (kerkelijke) groepen. KRO- en NCRV-ra- dio begeleiden met uitzendin gen het 'E '92-project van Hub Crijns DISK, evenals het kerkelijk maatschappelijk activerings- werk. Met het initiatief hoopt DISK de 'blinde vlek' die ook de kerken voor Europa heb ben, te helpen wegwerken. Sociale wetgeving op Europees niveau, zo vervolgde de voor zitter van de Commissie Socia le Zaken van het Europees Parlement gisteren zijn betoog, is nog nauwelijks Van de grond gekomen, evenals die voor milieuzaken. „De gedach te overheerst dat eerst de eco nomie maar goed geregeld moet zijn en dat dan de rest wel komt. Welnu, dat werkt niet zo. De FOTO: PERS UNIE niet veel terecht gekomen. Dat komt door blokkades die na tionale regeringen opwerpen, ook de Nederlandse. Zo houdt Nederland een belangrijke richtlijn voor zwangere vrou wen tegen. En minister De Vries blokkeert nog meer din gen". Er is volgens Van Velzen alle reden om heel bezorgd té zijn over de positie van de (sociaal- )zwakkeren in het verenigd Europa Het was de opdracht van de nationale regeringen om op Europees niveau er aan te werken dat de landen met slechtere sociale voorzieningen zich zouden optrekken aan de Europese landen die een goede sociale regel- en wetgeving hebben, maar de praktijk leert anders: Europa '92 wordt in rijke landen, ook in Neder land, 'gebruikt' door te zeggen dat een goed sociaal stelsel te duur is in Europees verband, als rechtvaardiging voor het op een lager niveau brengen van de voorzieningen. Toename aantal armen Van Velzen schetste een som ber beeld van de armoede-ont- wikkeling in Europa. Het aan tal armen in Europa is geste gen van 35 miljoen in 1975 tot 52 miljoen in 1990. De stijging wordt mede veroorzaakt door ontwikkelingen in Groot-Brit- tannië en Nederland (in ons land is bijvoorbeeld het aantal arme ouderen fors gestegen). Door het ontbreken van een adequaat sociaal-economisch Europees beleid is er nauwe lijks reden tot enig optimisme, vond hij. Dat wil niet zeggen dat Europa '92 er niet zou moeten komen, vervolgde hij, afgezien van het feit dat het er toch komt. „We moeten niet vergeten dat Europa '92 mede is ontstaan omdat allerlei pro blemen niet meer op het ni veau van nationale staten zijn op te lossen. Denk maar aan de milieuproblematiek. Die doelstelling staat nog steeds overeind". Hub Crijns, een van de direc teuren van DISK, zei dat het project rond Europa '92 erop gericht is mensen in parochies en gemeenten te helpen zich een standpunt te Grieken: zwijgen Russisch-Orthodoxe Kerk looft Gorbatsjov paus onacceptaDei ATHENE Het is volgens de Grieks-Orthodoxe aartsbis schop van Athene, Seraphim, „onaanvaardbaar" dat de paus zwijgt over de blokkade van het Oecumenisch Patriarchaat in Istanbul. Uit protest tegen de behande ling van de Turkse minder heid in Griekenland hebben de Turkse moslims sinds zon dag de zetel geblokkeerd van de Oecumenisch Patriarch van Constantinopel, het hoofd van de 250 miljoen orthodoxe christenen in de wereld. Giste ren kondigden de moslims aan dat zij hun acties tot zondag zouden opschorten. De Griekse regering heeft maandag een dringend beroep gedaan op paus Johannes Pau- lus II en de Wereldraad van Kerken om bij de Turkse rege ring te interveniëren ten be hoeve van patriarch Dimitrios I. Het Vaticaan is nog bezig zich diepgaand over de blok kade te informeren, zo heette het gisteren bij de Pauselijke raad voor de eenheid der christenen. Eerst zal via diplo matieke kanalen worden ge tracht aan een oplossing bij te dragen. Zich in het openbaar over deze zaak uitlaten is het laatste waaraan het Vaticaan denkt. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Giray, heeft zijn collega Van den Broek, voorzitter van de EG- raad van ministers van buiten landse zaken, schriftelijk ver zekerd dat de Turkse regering alles heeft gedaan om het Oe cumenisch Patriarchaat te be schermen. GENEVE De Russisch- Orthodoxe Kerk heeft de Sovjet-bevolking voorge houden de verdiensten van Michail Gorbatsjov voor de democratisering niet te vergeten. „Hij is begonnen met glasnost en perestrojka en hij heeft het volk nieuwe vrijheid gegeven." Dit zei Olga Ganaba, staflid voor oecumene bij het bureau buitenland van de Russisch- Orthodoxe Kerk, tijdens een conferentie in het studiecen trum van de Wereldraad van Kerken te Bossey bij Genève. „Wij zijn dankbaar dat we van het totalitaire systeem bevrijd zijn." „Niet altijd waren de leiding van de kerk en de gelovigen het met elkaar eens", merkte zij op. Zo heeft de Russisch- Orthodoxe Kerk geen woord van protest laten horen tegen de inval in Afghanistan. De nieuwe godsdienstvrijheid in de Sovjetunie heeft geleid tot een sterke bewustwording van de kerkelijke identiteit. Die tendens wordt versterkt door de nationale bewegingen, omdat nationale en religieuze identiteit vaak nauw met el kaar zijn verbonden. De pedagoge en germaniste, die ook lid van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken is, erkende dat haar kerk fouten tegenover andere kerken heeft gemaakt. Welis waar worden kleine geloofsge- Patriarch Aleksej: steun voor Gorbatsjov ROTTERDAM Indiase hindoes mogen de tempel op de geboorteplaats van de god Shri Ram, waar nu een mos kee staat, na- veertig jaar on derhandelen met de Indiase overheid herbouwen. De mos lim-gemeenschap heeft daar toestemming voor gegeven. Shri Ashok Singhai, de secre taris-generaal van de Wereld Hindoe Federatie die op dit moment een tweedaags bezoek aan Nederland brengt, vertelt het nieuws tevreden. De be langrijke hindoe-tempel in Janma Bhoomi werd in de veertiende eeuw afgebroken. De secretaris-generaal had zijn gehoor in het hindoestaans cultureel centrum in Rotter dam geen beter nieuws kun nen vertellen. „Voor hindoes is de geboorteplaats van Shri Ram te vergelijken met het rooms-katholieke Vaticaan of het islamitische Mekka", legt mevrouw mr. drs. K. Adhin uit. Zij is secretaris van de Ne derlandse afdeling van de fe deratie. De Indiase hindoes begonnen, na eeuwen van stilte, veertig jaar geleden weer diensten te houden op de heilige plaats. Maar de tempel mochten ze van de overheid niet herbou wen. De autoriteiten waren bang voor de reacties van de moslims. De Wereld Hindoe Federatie heeft de zaak later aangekaart bij de overheid. Volgens Shri Ashok Singhai ging de veertig jaar durende strijd om de tempel niet zon der geweld gepaard. Veel hindoes werden doodgescho ten door moslims die hun mos kee niet wilden opgeven. Vo rig jaar veroorzaakten hindoes die teleurgesteld waren over de afwijzende houding van de regering, rellen rond de mos kee. Dit geweld keurt de fede ratie af. Na Nederland, dat naar schat ting 120.000 hindoe's telt, be zoekt Shri Ashok Singhai nog tien andere Europese landen. De Wereld Hindoe Federatie heeft afdelingen in zestig lan den. De federatie werd in 1964 in India opgericht. „Na acht eeu wen overheersing door de moslims en twee eeuwen Brit se heerschappij waren de hindoes apatisch geworden. Door de verdeeldheid onder de hindoes in India werden ze op politiek terrein door de moslims. Ook in ande re delen van de wereld werd en wordt het de hindoes moei lijk gemaakt, zo moeilijk zelfs dat ze hun land ontvluchten", aldus de secretaris-generaal. De federatie wil opkomen voor de belangen van hindoes in de hele wereld en wil de bewustwording van hindoe waarden en normen bevorde ren. Zij pleit voor eenheid on der de hindoes en doet haar best het kastensysteem uit te bannen. „Iedereen is gelijk", zegt Shri Ashok Singhai. „Wij willen vreedzaam met iedereen sa menleven, want tolerantie is een onderdeel van onze gods dienst. Dat mogen we niet ver liezen. Maar we willen wel heel duidelijk opkomen voor onze rechten". Dat laatste probeert ook de Nederlandse afdeling van de Wereldfederatie. „Voor een goede uitoefening van ons ge loof hebben wij een mandir, een hindoe-tempel nodig. Het ontbreken hiervan wordt door de Nederlandse hindoes als een groot gemis ervaren", ver telt mevrouw Adhin. „Het is één van de dingen waarvoor de federatie zich inzet." Er zijn wel gebouwen in Rot terdam en Den Haag, waar kleine hindoe-tempels zijn on dergebracht. Maar een mandir die door de bouwstijl ook aan de buitenkant herkenbaar is als hindoe-tempel, ontbreekt in Nederland. De overheid steunt het streven naar een eigen hindoe-tempel niet. Zij beroept zich op de scheiding tussen kerk en staat. Dekolonisering Wat vroeger taboe was wilde men althans niet actionair versleten worden is nu algem» meengoed: de Sovjetunie is het laatste koloniale rijk rij wereld. Vroeger wilde de progressieve wijsheid dat de jetunie een multinationale staat was, waar de etnische ningen dank zij het communisme waren opgeheven verschillende volkeren broederlijk met elkaar ten'aan hetzelfde communistische ideaal. irvangi iar zest •ht voor laag van a De Twf 'Otjestemd m inters Ter B jale zake (e al eerd van de :nvigende die Het recente verleden leert dat het helemaal anders Sovjetunie is de laatste Europese macht die haar wingejns ten moet prijsgeven en de verdrukte gekoloniseerde ren de vrijheid moet toestaan. De Baltische landen he met relatief weinig inspanning en bloedvergieten hun hankelijkheid terug veroverd, zeker wanneer men hun hankelijkheidsstrijd vergelijkt met wat bijvoorbeeld de rijnen of de Vietnamezen ervoor hebben moeten lijden; De vraag is of het even gemakkelijk zal gaan in traalaziatische republieken, echte wingewesten van in Azië. Kazachtstan, Oezbekistan, Toerkmenistan, en Tadzjikistan hebben tijdens en na de mislukte sta van de 'bende van acht' niet veel van zich laten horen, schijn kan bedriegen. In de Europese Sovjet-republi heeft men nog te maken met Europeanen met cultuur en traditie, in Centraal-Azië krijgt men te doen mensen van een ander ras, een andere cultuur, en voora andere godsdienst. i dt het een d latste aldus Mo, Kii ats; I "Tkl r ajlc de komende eenwording van uit de eigen geloofstraditie. Dat betekent concreet onder meer: kijken met het oog op de zwakkeren in de samenleving. Ds. Willem van der Zee, voor zitter van de Nederlandse Raad van Kerken, zei het ini tiatief van harte te ondersteu nen, mede met het oog op de komende tweede Kerkendag in het kader van het Conciliair Proces. Bisschop H. Ernst van Breda adviseerde DISK en de Raad van Kerken vooral sa men te werken met bijvoor beeld organisaties die zich met 'Europa' bezig houden vanwe ge de Europese bisschoppen conferentie. Gisteren vergaderden het zo geheten Convent van christe lijke organisaties ook over de Europese toekomst. Op de vraag waarom DISK en het Convent niet samen de proble matiek van Europa aanpak ken, zei DISK-secretaris Ei- mert van Herwijnen dat de Conventsorganisaties (uitge zonderd het CNV) en DISK ondanks hun gemeenschappe lijke christelijke achtergrond niet 'dezelfde blikrichting' hebben. Om in het beeld van de snelweg E '92 te blijven: „Een organisatie als het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond rijdt op die linker rijstrook voor snelle, dure au- Inlichtingen over het Europa - project bij DISK in Amster dam, 020-6228505. can Zeventi& jaar van virulente anti-godsdienstige nes hebben er bijvoorbeeld niet toe geleid de islam traal-Azië te ontwortelen. Integendeel: de islam is in opmars. En bovendien is het de fundamentalistische van de islam die op de meeste aanhang kan bogen, volg daarvan is paradoxaal genoeg dat de kleine kernen democratisch gezinde hervormers nog liever hebben d communisten aan de macht blijven dan dat ze de plaats den moeten ruimen voor Khomeini-achtige figuren. De leiders van de Centraalaziatische republieken naam zeer orthodox communist hebben niet lang ge' om zich te ontdoen van de ideolgische dwangbuis marxisme-leninisme. De partijleiders van Kazachstan, bekistan en Tadzjikistan ontbonden donderdag de CP op grondgebied en namen de bezittingen van de partij DaT is echter niet meer dan een symbolisch wat de linkerhand weggaf, nam de rechterhand weei partijnomenclatuur maakt immers ook de dienst uit verschillende republieken. Noersoeltan Nazarbajev van zachstan nam wel ontslag als leider van de partij, blijft aan als president van de republiek; een handigh waardoor de president weer wat punten hoopt te score,' de nationalisten en islamitische militanten. belu. MAAR of politieke handigheidjes volstaan dat de grote interne spaningen zich in gewelddadige stingen ontladen, moet nog worden afgewacht. De ziatische republieken zijn een creatie van Stalin. Ze ziji wege de vrij recent dus. Wat niet belet dat er genoeg conflictsto sen de verschillende republieken ligt heeft de grenzen zo getrokken dat er automatisch et spanningen moeten ontstaan zonder de knoet meenschappen als Doopsgezin den, Baptisten, Pinkstergroe- pen en Adventisten niet meer zoals in de 19e eeuw als ket ters vervolgd, maar de beslui ten uit die tijd over contacten met deze kerkgenootschappen zijn nog steeds van kracht. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft nog niets gedaan om het oecumenisch klimaat te verbe teren, zo zei Ganaba. De godsdienstvrijheid heeft haar kerk overigens voor gro te problemen gesteld. Steeds meer gemeenten worden opge richt, maar de kerk is nauwe lijks in staat te voldoen aan de immense behoefte aan pries ters. Nu reeds worden mensen tot priester gewijd die geen en kele opleiding daartoe hebben genoten. Als voornaamste taak bij het sociale werk noemde Ganaba het werk onder drugs verslaafden en alcoholici. Dit probleem werd jarenlang ver zwegen. Nu vraagt de over heid de kerk hier aandacht aan te besteden. Zij was tegen een tweede hulpactie voor het Sovjetvolk, zoals in de afgelopen winter is gevoerd. „Als zo'n groot volk zichzelf niet kan helpen, dan kan alleen de lieve God dat," Een vertegenwoordiger van de Georgisch-Orthoodxe Kerk pleitte ervoor dat theologiestu denten in de Sovjetunie de mogelijkheid krijgen in het Westen te studeren. Met zulke beurzen kunnen de kerken in het Westen ertoe bijdragen dat de mentaliteit van de Sovjet gelovigen verandert. De islamitische fundamentalisten dromen niet afhankelijke nationale staat, maar van een islamitische! lutie. Voor hen zijn er geen Oezbeken, Tadzjieken of menen, maar alleen islamieten die allen moeten worden enigd in een grote islamitische gemeenschap. Bewust islamitische dreiging, hoort men de Centraalaziatische ders, ondanks hun nationalistische retoriek, niet het van het Sovjet-leger eisen. Mevrouw Adhin vindt dat jammer, omdat een mandir een belangrijk instrument is om de hindoe-waarden en cul tuur te bewaren en over te dragen naar de volgende gene ratie. „Bovendien hebben an dere godsdiensten vroeger wel de kans gekregen om eigen ge bouwen neer te zetten. Kijk maar eens naar de vele rooms- katholieke kerken." „Om betere faciliteiten te krij gen, moeten hindoes in Neder land hun krachten bundelen", vindt mevrouw Adhin, „Wij zijn nu te veel verdeeld in ver schillende groepen en organi saties. Maar als wij gemeen schappelijk optreden in een koepelorganisatie, dan hoeft de overheid maar met één par tij te praten. a' Ccidbc Goumnt v (maakt d Apothekersdijk 34, L —1 -122 244. 1 - 134 941 Telefoon: Telefax: Postadres: Westerp Apothe 071 -1 34 I. 2300AAL Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag RANS BOS He, IDEN - e regio's choond plantei schappe] ook po besef i ook ee aan ismiddel rdt geho jaar gele fatief va Insti be groot, it loek gesta k tropiscl (ineren i kzame st ren aids. verrichl Afrika jerzoeksin: Hortt Ul rijksunive Centimt deel a rOost-Az ing dat h r vijftien fel enkele Istc zulle Ti bij c >rd - zal Vooral tr de id< honden v^zameld z hierbij i "Ar. P.V] Directeur/hoofdredacteur: J L< Adjunct-hoofdredacteur: J. Tirr lirectie/hoofdredacti Leiden (tel. 071 -1 (tel. 070-31! 4 046 of 071 - 4 047): R. Kleijn (chef), M.'j Omgeving L drs R. Kolde Sport Leider if, M Kroft, T. F i. (tel 071 -14' /an Herpen (chef), F. Buurrr an Kesteren Dmie (tel: 070-3190 815): Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826) F. Werkman (chef), P t D Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834); G Ansems (coördinator), B. J. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruljn, W is, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schr ecretaresse (tel. 070 - 3190 819): Courant maakt verder gebruik vai dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs aire redactie bestr~' «- LJ~ nde ri oktc te ru HAAG Hefoud mod dit nog t uilen teg astificeert ber dit het oudi worder lalgemeni mr dit 1 De parlementaire land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene wi R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Ro ?ric B. van Huét (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), J50 F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vundennk (Moskj L W. Werkman (Jeruzalem), Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrad; eruild. F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) end ja e Stichting Pers Uni of London. Vertaalsls IU POSTBANK NV 663 050 SPAR

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2