LEIDEN OMGEVING ieuw centrum in Slaaghwijk Regio raakt overbelast door nieuw HSL-tracé Onderzoek naar vervuilde terreinen in Zuid-Holland Persoonlijk cadeau CeidaeGou/ui/ni 1 logo's ie ondei twintij cidócSotrumt mill» jft zal ji maal als iek in d» klinken il als wi pas ove: DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 Midzomerfeesten centrum Automobilist De Luifelbaan begonnen rijdt tegen klok LEIDEN In winkelcentrum De Luifelbaan zijn van- LEIDEN De klok op daag de Midzomerfeesten van start gegaan. Het drie- de Hogewoerdsbrug bij daagse spektakel heeft dit jaar het thema 'daar zit mu- het Steenschuur heeft ziek in' meegekregen. Op het Vijf-Meiplein en het Be- het gistermiddag vrijdingsplein staan tussen de diverse terrasjes een bra- moeten ontgelden toen derie. een hobbymarkt, een ruilbeurs en een kunst- en een 23-jarige Leidse curiosamarkt. Een kermis zorgt tijdens de feesten voor automobilist de macht het nodige vermaak. Vandaag waren de hele dag optre- over het stuur verloor, dens. Morgen geeft de Leidse koningin van het levens- De man moest zijn ma- lied Wies Cavé acte de presence. Ook The Dixieland noeuvre bekopen met Stompers, TV-komiek Hans Versnel en The Little een hersenschudding, Steam Band zullen optredens verzorgen. Zaterdag zorgt schaafwonden en een de clown Popi voor het nodige vertier. The John Rich afgebroken tand. Hij is Band en The Big Band Oegstgeest sluiten de midzomer- overgebracht naar het feesten zaterdag muzikaal af. AZL. Afdelingen belastingen en stadskabei verhuizen LEIDEN In verband met de verhuizing van het stadhuis naar de ir. Driessenstraat zijn de afdelingen Belastingen en Stadskabei van de gemeente morgen en maandag gesloten. Ook de telefoonlijnen zijn op deze dagen afgesloten. Vanaf 3 september zijn de lo ketten op het nieuwe adres geopend van negen uur tot half een. Er komen ook nieuwe telefoonnummers: de belastingdienst is voortaan bereikbaar onder tel. 071-162777 en de stadskabei onder tel. 071-127331. Het telefoonnummer van de storingsdienst van de stads kabei blijft 071-162727. Ook het correspondentieadres blijft hetzelfde: postbus 9100, 2300 PC Leiden. Beta lingen aan de kas kunnen overigens alleen in hét stadhuis plaatsvinden van negen uur tot half een, dus niet op het nieuwe adres. Ondernemers Schuttersveld kiezen voor Marislaan LEIDEN De onderne mers van het Schuttersveld willen het verkeer dat van uit het centrum komt, toch afwikkelen via een doorge trokken Marislaan. Als die verbinding met de Schip- holweg tot stand komt, kan er een tunnel worden aan gelegd vanaf 'de Plesman- laan in de richting van de binnenstad. Volgens de on dernemers is dat een betere oplossing om de binnenstad te ontsluiten dan de U- bochtconstructie waar het college uiteindelijk voor heeft gekozen. De ondernemers, verenigd in de Initiatiefgroep Schuttersveld, willen niet dat de kantoren tus sen het spoor en de Schipholweg door deze rondweg op een ei landje komen te staan. Bij de presentatie vorige week maan dag van drie alternatieve oplos singen aan wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gaf deze al aan het doortrekken van de Marislaan opnieuw te willen be discussiëren, eventueel in één rijrichting, als daar voldoende argumenten voor op tafel kwa men. Ook hij vond een 'rechts af-tunnel' een betere maar onbe taalbare oplossing. In een eerste reactie hadden de ondernemers, onder aanvoering van makelaar M Smitsloo, dat overleg 'con structief' genoemd. at tegerf OONTOREN, EXTRA WINKELS EN STADSPLEIN MET ALLURE R S E Aldoor JOEP VAN ZEUL IIDEN Een woonto- van 50 meter hoogte, autoluwe en verlaag- Ketelmeerlaan, een ,t stadsplein met allure bijna een verdubbeling het winkeloppervlak :ten het hart van de taghwijk weer laten •ihij^tppen. Voor negen mil- wordt het winkelcen- Kopermolen gemo- niseerd en uitgebreid worden de omringende drijf B< (subdi (subd< lts opgeknapt. Over drie ir moet het project ge- 1 zijn. ibitie, flair, grootsheid en eigen wijkkarakter :ten het uit de zeventiger daterende winkelcen- in de nabije toekomst kenmerken. De Koper- moet af van haar imago /erloedering en de zui- ide kracht van de wijk wor- h. Dat kan, volgens wethou- r T. van Rij (ruimtelijke or bing) met het plan van het ttterdamse bedrijf Van der jorn Vastgoed, ook bekend p bouwprojecten in de Ste nshof. Tussen gemeente en in der Voorn is een akkoord Een woontoren van vijftig me ter hoog wordt de blikvanger en het centrale punt van het nieuwe winkelcentrum Hoog boven de winkelgalerijen en een evenementenplein moet de achttien bouwlagen tellen de kolos het centrifugerende middelpunt van de Kopermo len worden. De toren krijgt 56 grote drie-kamerappartemen ten en twee penthouses, een 'sjieke' entree, twee liftkokers en een ondergrondse parkeer garage voor 85 auto's die al leen voor de bewoners toegan kelijk is. Onder de toren komen nieuwe winkels met een totale vloe roppervlakte van 1750 vier kante meter met daarboven 29 appartementen Tussen winkels en apparte menten komen de bergingen om vandalisme minder mak kelijk te maken. De bij veel flats in de Slaaghwijk doorlo pende bergingen op de begane grond lokken al jaren vanda lisme, graffiti en andere min der aantrekkelijke activiteiten aan. „We hebben vroeger een fout gemaakt met die kleine lullige halletjes en los staande liftkokers", verduidelijkt een woordvoerder van de project ontwikkelaar. De plannen voor het centrum van Slaaghwijk dateren van twee jaar geleden. Toen werd nog gedacht aan ren van 25 bouwlagen. Dat zijn er nu 18. De appartemen ten die worden gebouwd op de nieuwbouw van de winkels, parallel met de Ketelmeerlaan, worden door middel van een loopbrug met de woontoren verbonden. Alle woningen worden voorzien van stadsver warming. In de omgeving worden speelterreinen voor de jeugd en groenvoorzieningen aangelegd. Winkelcentrum Het winkelcentrum Kopermo len wordt grondig gemoderni seerd. Lichte kleuren, bredere galerijen, luifels en vooral het creëren van een buitengalerij moeten het complex afhelpen van het ouderwetse karakter van de zeventiger jaren. Mo menteel is er alleen een bin- nengalerij in de vorm van een naar drie zijden uitlopende ster. In de nieuwe opzet komt daar een blok winkels bij met hun etalages naar de zijde van de Ketelmeerlaan en naar een nieuw aan te leggen promena de. Dat moet een einde maken aan de verwaarloosde aanblik van de met graffiti besmeurde blinde muren, terwijl tussen de winkelblokken de expedi tieruimte voor de winkeliers uit het directe zicht van het publiek verdwijnt. De entrees van het winkelcen trum blijven min of meer de zelfde. Het doortrekken van enkele sloten in de wijk moet in combinatie met nog te bou wen.bruggen het idee van een afgescheiden winkelgebied ge ven. De winkelruimte wordt opnieuw verkaveld, het aantal openbare parkeerplaatsen wordt uitgebreid en komt op zeshonderd. Keteïmeerlaan De Ketelmeerlaan, nu nog hoog op een dijk gelegen, ver wordt tot een autoluw straatje „waar je het gevoel hebt dat je je in een voetgangersgebied bevindt", verwoordt wethou der T. van Rij de plannen. De nu nog drukke en lawaaiige doorgaande route doorsnijdt het gebied tussen De Koper molen en de achterliggende flats van de Buizerdhorst, Arendshorst en Valkenhorst. De dijk wordt afgegraven, de weg versmald en door een via duct-constructie over de be staande fietserstunnel De Valk geleid. De lange en donkere tunnel wordt aangepast en komt veel meer in het zicht. Het hele woon-winkelgebied wordt ingericht als 30-kilome- De Ketelmeerlaan wordt ook richting Buizerdhorst ver plaatst waardoor geluidweren- de maatregelen noodzakelijk zijn. Die worden vooral op het vlak van gevelisolatie en het dichten van de balustrades uit gevoerd. Plein met allure Een groot evenementenplein, ingeklemd tussen de woonto ren en doorsneden door de dan rustige Ketelmeerlaan, moet het centrale punt wor den. Over het plaatsen van kunst wordt nog gedacht, de komst van de weekmarkt is zeker. De naastgelegen pleinen worden ingericht als parkeer terrein, waarbij een groot aan tal bomen het zicht van de flatbewoners op het blik moet voorkomen. Het centrale plein zal door middel van een goede busver binding worden ontsloten om te beletten dat het winkelend publiek massaal met de auto naar de Kopermolen komt. De bushalte op het plein zal de veel te kleine halteplaats bij de Valkenhorst vervangen en daarmee ook inspelen om de in de toekomst verwachte ver grijzing van de wijk: dichtbij de nieuw te bouwen apparte menten en dichtbij de winkels. Aan de fietsers is nog niet ge dacht: er zijn geen stallings ruimten in de plannen opge nomen. Ze komen er wel, zo zegde wethouder Van Rij gis teren toe. Bewaakt, en bemand door mensen uit de arbeids pools. „Aan fietsenstallingen bestaat grote behoefte en de uitstraling van een bewaakte stalling is enorm". Na kerst De werkzaamheden beginnen pas echt na de kerstdrukte om de winkeliers geen grote hap inkomsten uit de mond te sto ten. Eerst wordt de Ketel meerlaan verlaagd en ver smald, in februari begint de bouw van de woontoren en winkels. Na drie jaar moet de hele Slaaghwijk zijn opge knapt, inclusief de flats in de horsten die al jaren hard aan toe zijn. Door een ruil met Rotterdam wist Van Rij voor Leiden voor nog 220 woningen subsidie in de wacht te slepen, subsidie die vanaf 1 januari volgend jaar door het Rijk wordt afgeschaft. Daar mee worden de flats aan de Buizerdhorst, Valkenhorst en Milanenhorst opgeknapt, waardoor in 1993 ook de laat ste woningen van woning bouwvereniging De Sleutels in Slaaghwijk hun renovatie zul len hebben ondergaan. Voorlichting Bewoners van Slaaghwijk kunnen volgende week woensdag terecht in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad, waar de gemeente een voorlichtingsbijeenkomst houdt over de plannen met het gebied rond Kopermolen. Het bestemmingsplan moet nog worden aangepast. De aanvang is om 20.00 uur. utorijden uurder in uid-Holland !N HAAG De motor- uigenbelasting gaat automobilisten in id-Holland volgend jaar niddeld twee gulden ihoog. s het gevolg van verho- van de provinciale opeen- Een zelfde verhoging is hen voor 1993 en 1994. Irijven zullen het komend meer leges moeten betalen het milieu te verbeteren en ts gaan diverse heffingen de provincie, zoals preca- echten, omhoog. Dit moet totaal vier miljoen gulden rengen. Dit is een betrek- jk klein onderdeel van de atregelen waarmee de pro- cie Zuid-Holland een slui- de begroting - het provinci- huishoudboekje - heeft ïen krijgen voor 1992. irgaan met uitgaven vol de begroting voor 1991 oor 1992 een tekort op de s van tien miljoen gulden n geven. anranding op •ranjegracht iDEN Een 25-jarige uit Leiden heeft gister dag aangifte gedaan van randing. De vrouw werd af de Hoogstraat hardnek- gevolgd door een man die op de Oranjegracht beet- en onzedelijk betastte, rouw wist zich los te ruk- en liep linea recta naar politiebureau. Een 13-jarig sje kreeg rond twee uur de ik van haar leven toen ze de Leidse Hout van school huis fietste. In de strui- bij het UVS-terrein was half ontklede man druk met zichzelf. Het meisje erder niet lastig gevallen. roekspijp ijft haken IDEN Een broekspijp t een 61-jarige inwoner Voorschoten gisteren par- gespeeld. De man wilde op Nieuwe Beestenmarkt op fiets stappen maar bleef ;n achter de bagagedrager, valpartij was het gevolg. 1 braak Papengracht IDEN Bij een inbraak in woning aan de Papen- •ht zijn afgelopen nacht videorecorder, een cd- ler, een damesfiets en een girobetaalkaarten met pas if De rol van de universiteit Tweehonderdvijftig studenten uit alle Europese landen werden van belang kunnen zijn, zoals uitwisseling, de waarde van diplo- gistermiddag welkom geheten door burgemeester Goekoop en ma's in het buitenland en de rol van de universiteit in landen die rector magnificus Leertouwer. Zij zijn in Leiden voor Chiasmus steeds nationalistischer worden. Maandag wordt het 'final docu- '91, een internationaal studentencongres. Vijf dagen lang zullen ment', de slotverklaring, ondertekend. ze discussiëren over tal van onderwerpen die voor een student foto: wim van noort LEIDEN Hoe goed of hoe slecht is het gesteld met de bodemkwaliteit van de bedrijfsterreinen in Zuid-Holland? Op die vraag hoopt een speciaal daarvoor op te richten stichting binnen vijf jaar antwoord te hebben. Deze stichting gaat vanaf 1 ja nuari 1992 van de 38.000 bedrijven in onze provin cie er ongeveer 6500 aan schrijven, waarvan de ter reinen mogelijk vervuild zijn. Dit blijkt uit een rapport van de projectgroep Voorbereiding Bodeminventarisatie Bedrijfs terreinen (VBB) voor Zuid- Holland. Het rapport is opge steld naar aanleiding van de aanbevelingen van de landelij ke commissie Bodemsanering Bedrijfsterreinen, beter be kend als de commissie Oele. Het rapport werd gisteren op het provinciehuis in Den Haag overhandigd aan ing. J. Kraaijeveld van Hemert, voor zitter van de samenwerkende Kamers van Koophandel van Zuid-Holland en aan milieuge deputeerde J. Van der Vlist. De nieuwe stichting gaat be drijven aansporen zelf onder zoek te doen naar de bodem kwaliteit. Bovendien wil zij bedrijven adviseren bij het op stellen van een saneringsplan. Bedrijven kunnen zelf het tempo van de sanering bepa len. De stichting kan - fiscale - financieringsmogelijkheden bieden. Mocht een bedrijf wei geren tot sanering over te gaan, dan kan de betreffende overheid op basis van de Inte- rimwet Bodemsanering maat regelen treffen en zo het be drijf daartoe dwingen. Daar naast gaat de stichting infor matiebijeenkomsten organise ren en rapporteren over de voortgang van de inventarisa tie aan de provinciale en lan delijke oyerheid. Toch glazen kap voor De Lakenhal LEIDEN Een kassenbou- wer heeft zich bereid ver klaard op het voorplein van museum De Lakenhal een gla zen overkapping te maken. Wethouder H. Koek van cul tuur onderhandelt nog, maar verwacht dat de kap er komt „als het niet te duur wordt". De overkapping blijft op het plein staan zolang de in de cember beginnende Rem- brandt-tentoonstelling duurt. Het was lange tijd onzeker of het plein een glazen overkap ping zou krijgen. Esthetische redenen en de onzekerheid over de mogelijke uitbreiding van het museum waren daar voor de reden. De directie van het museum en de gemeente verwachten door de Rem- brandt-tentoonstelling een grote toeloop van belangstel lenden. ZOETERMEER Er is absoluut geen ruimte voor een nieuwe hoge snel heidslijn (HSL) door de randstad. Het gebied is met zijn intensieve bebou wing en schaarse groen zo kwetsbaar, dat door de aanleg ernstige schade zal ontstaan. Dat i de vele reacties, die gistermiddag en -avond zijn geuit tijdens een hoorzit ting over de HSL in de PWA- hal in Zoetermeer. De hoorzit ting werd georganiseerd door een adviescommissie van de Raad van de Waterstaat. Zo wel Zoetermeer als Leidschen- dam, Pijnacker, Bleiswijk, Berkel en Bergschenhoek zien in de overbelasting een reden om geen nieuw tracé aan te leggen. Al deze gemeenten kiezen voor een verbeterd be staand traject voor de flits trein. Een woordvoerder van het overlegorgaan Rijnstreek deelde de commissie mee dat 'de HSL-nota de vloer aan veegt met 30 jaar zorgvuldige planvorming in de randstad'. „De binnentuin van de rand stad wordt doorkruist. Alle uitgangspunten op het gebied van groen en recreatie wordt geweld aangedaan", aldus de woordvoerder. Insluiper betrapt in Leids eethuis Auto in brand LEIDEN Een 54-jarige eigenares van een eethuis aan de Nieuwe Rijn heeft gistermiddag nog net haar fototoestel en bij behorende lenzen kunnen redden. De spullen waren in een zak gestopt door een onbekend gebleven jongeman, die kort tevoren het etablissement was binnengestapt. De eigenares liep ook het eethuis binnen, maar kon de 'klant' nergens vinden. Achter dochtig geworden rende ze de trap op waar ze de insluiper tegen het lijf liep. De jongeman wist wel te ontkomen met 2500 Belgi sche francs. SASSENHEIM Een 40-jari- ge Voorhoutse kwam gister middag met de schrik vrij toen haar auto plotseling in brand vloog. Het incident vond plaats op de Charbonlaan in Sassenheim. De brand werd geblust door de Sassenheimse brandweer. Muziekschool heeft nog plaats voor leerlingen LEIDEN/REGIO De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken begint maandag met het nieuwe cursusjaar. In enkele plaatsen is er nog ruim te voor nieuwe leerlingen. In Leiden worden de lessen gege ven op het Rapenburg en in de Merenwijk. In Wassenaar wordt les gegeven in het Van Heeckerenhuis. Leerlingen in Voorschoten kunnen terecht in het gebouw van de Vrije Academie aan de Richard Wagnerlaan. Oegstgeester cur sisten zijn welkom in het Mul tifunctionele Centrum op het Boerhaaveplein Voor infor matie en aanmelding kan men dagelijks bij de Streekmuziek school Leiden en omstreken terecht. Telefoon 071-141041. Brommer rijdt tegen fietser NOORDWIJKERHOUT Een 18-jarige Noordwijkerhou- ter kwam gistermorgen ten val toen 'hij met zijn bromfiets tegen een 61-jarige fietser uit Zoetermeer op reed. Het onge val vond plaats op de Victori- berg in Noordwijkerhout. De Noordwijkerhouter had de fietser die stil stond niet ge zien. Bij de val raakte hij ge wond aan zijn knie. Hij werd daarom naar het AZL ge bracht voor behandeling. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: 1 deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als n Dhr./Mevr.: abonnee ingaande: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: b,*»» Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: TJTT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9